DE STORM VAN GISTEREN CEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 26 September 1935 FALCON REGENJASSEN voor dames heer-en en kinderen verkoopt „DE FAAM" tegen fabrieks-detail prijzen Bij „DE FAAM" zijn NU Regenjassen geëtaleerd. Hoogstraat 1-2 bij de Donkersteeg VERSCHEIDENE SLACHTOFFERS IMGEZtMIN /TIKFtN KERK- EN SCH00LN1EUWS SPREEKCEL RECLAME. 1051 De VOLLEDIGE sorteering Falcon regenjassen vindt U bij MDE FAAM" en bovendien een veelzijdige sorteering in andere gabardine, loden en gummi jassen. Als U nu een regenjas koopt, hebt U er dit jaar het langst plezier van. DE FAAM" De storm, die gisteren zoo hevig woedde, heett verscheidene slachtoffers geëlscht en ongevallen veroorzaakt. Drama aan de Friesche kust. In aansluiting op onze berichten van gis teren kunnen we nog melden dat het ver moeden, dat vier personen aan de Friesche kunst zouden zijn verdronken helaas be vestigd is. Het drama heeft zich als volgt afge speeld. Bij Westhoek onder St. Jacobi-Parochie trokken gistermorgen acht personen er met drie bootjes op uit, om op schar te visschen, terwijl bij Koehool onder Tzum- marum zes personen eveneens met drie bootjes zee kozen. Zij werden door den Noordwesterstorm overvallen. Op den dijk had men reeds waargenomen, dat zij het zwaar te verantwoorden hadden en in nood verkeerden. De reddingboot „C. A. den Tex" uit Harllngen, voer. zooals gemeld, ter as sistentie uit, doch kon de bootjes door den lagen waterstand, niet bereiken, daar zich ter plaatse een zandbank bevond. Inmid dels had een zestigtal mannen te West hoek een boot over den dijk naar de zee ge sleept en daaraan een aanhangmotor be vestigd. Zes man trokken ermee op uit naar een van de in nood verkeerende booten, waarin zich vier personen bevonden. Toen zij dit vaartuig hadden bereikt sprongen twee van de redders over in het visschers- schultje, lichtten het anker daarvan en brachten het veilig naar den wal. Voor den wind trokken de vier andere redders naar de andere bootjes. Onderweg sloeg echter de motor af, waardoor men vijftig Meter terugdreef. Met zwaar boomen gelukte het eindelijk het tweede bootje te bereiken, dat men echter leeg aantrof. Op den dijk was reeds waargenomen, dat de twee inzittenden er uit waren geslagen en in de diepte waren verdwenen. De bemanning van de red dingboot zette den tocht voort, en bereikte tenslotte het derde bootje, waarvan zij de beide inzittenden wist te redden. De over boord geslagenen waren D. S. Barend- sma kapper en J. Verg, caféhouder, beiden te Leeuwarden. Ook de zes personen, die bij Koehool, wa ren uitgevaren, werden door den storm verrast. In een bootje is een der inzitten den over boord gesprongen. Hij slaagde erin zwemmende de kust te bereiken. De ander werd door een aantal jongelieden, die tot de hals toe ln het water liepen, gered. Ben reddingboot werd over den dijk in zee ge trokken om de overige visschers te red den. De twee inzitenden van een der beide bootjes konden gered worden. Inmiddels was echter het derde bootje omgeslagen, waardoor de beide Inzittenden jammerlijk verdronken. Het waren H. Radelaar en een zekere Tromp, beiden uit Leeuwarden. De lijken van Radelaar en Barendsma, die bij Westhoek verdronken is, zijn aan gespoeld. Het gebeurde bracht groote verslagen heid te weeg. De „Hilda" kan niets vinden. De schipper van de reddingboot „Hilda", die uitgevaren was om hulp te verleenen aan een tusschen Urk en Lemmer in nood verkeerend tjalkschip, heeft gisteravond om negen uur vanuit Urk gemeld, dat men geen schip heeft kunnen vinden. Op het eiland wordt echter volgehou den, dat men 12 K.M. uit de kust in de richting van Lemmer wel degelijk een in nood verkeerend schip heeft gezien. Een gedeelte van de visschers, die gis termorgen waren uitgevaren en door den storm werden overvallen, is weer in de haven van Lemmer teruggekeerd. De overigen "vonden achter Schokland een schuilplaats voor het slechte weer. Het Zweedsche stoomschip heeft de reis voortgezet. De sleepboot „Holland" van de firma Doeksen, uit Terschelling, die was uitge varen om assistentie te verleenen aan het Zweedsche stoomschip „Sverremergaard", dat vijf mijlen ten Noorden van Terschel- lingerbank in nood verkeerde, is gister middag 0111 kwart voor vijf in de haven van Terschelling teruggekeerd. Er be hoefde niet te worden ingegrepen aange zien de schade welke het schip ten gevolge van den storm aan de machines had opgeloopen, met eigen middelen bleek te zijn gerepareerd. Het Zweedsche schip heeft inmiddels de reis voortgezet. De „Brandaris" vond geen wrakken. De reddingboot „Brandaris". welke was uitgevaren naar de Blauwe Slenk, waar twee binnenvaartuigen zijn gezonken, heeft niets kunnen uitrichten én is zon der dat de wrakken ontdekt zijn, om half drie eveneens in de haven teruggekeerd. Schepen in nood. Tijdens den storm is gistel-middag een zeilschip van schipper De Jong uit Mak- kum tégen een zeedijk nabij Zurich ge slagen. Het vaartuig bekwam daarbij ernstige averij. Het schip zat gisteravond neg vast. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. Uit Veldkamp is gistermorgen de heer J. de Vries met zijn motorboot vertrokken. Tot 00 beden heeft men niets van hem vernomen. Men vreest het ergste. Egn van de Lauwerzee te Veldkamp terugkeerende visscher deelde mede, dat zich op het Groningerwad een groote klipperaak bevindt, waarvan de schipper ln de sloep ls gegaan teneinde het water daaruit te scheppen. De sloep heeft echter losgelaten en drijft thans meer en meer af. Aan boord van de klipperaak bevindt zich de schippersvrouw. Men hoopt spoe dig redding te kunnen brengen. Verder is nabij Veldkamp gistermorgen de motorsloep van J. Benes en Zoon op een zandbank op de Lauwerzee geloopen. De sloep had een defect aan het roer én den motor. Hoeveel personen zich aan boord bevin den, is nog onbekend, doch er dreigt voor hen geen gevaar. Gistermiddag omstreeks twee uur is het motorschip „Nijverheid", groot 185 ton, geladen met graan en stukgoederen, ko mende van Rotterdam met bestemming Steenwij k, tusschen Urk en Schokland ge zonken. Een der opvarenden is hierbij verdron ken. De schipper en een andere opvarende zijn door de visschersboot „Urk 175" ge red en te Kampen aan wal gebracht. Het schip behoorde aan den motor- dienst van de Gebrs. Ouwehand te Rot terdam. De reddingboot C. A. den Tex van de Noord- en Zuid-Holandsche Redding-Mij., welke gisterochtend om tien uur van Har llngen was uitgevaren in verband met be richten omtrent schipbreuken langs de Friesche kust, ls gistermiddag om kwart over drie onverrichterzake in de haven van Harllngen teruggekeerd. Men heeft geen enkel schip dat in nood verkeerde aange troffen en evenmin heeft men wrakstuk ken gevonden. Het vaartuig heeft om ruim vier uur de haven van Harlingen opnieuw verlaten en koers gezet naar de Doove Balg, het vaarwater naar Nieuwe Diep, waar ook een schip in nood zou verkeeren. Angstige nacht op het IJsselmeer. Gistermiddag waren naar de Msb. meldt vier werklooze visschersjongens uit Huizen met een zeiljacht de haven uitge gaan om op het IJsselmeer te gaan spele varen. Na eenige uren kwamen zij nabij het eiland Marken terecht, doch door den intusschen opgestoken storm konden zij de kust van het eiland onmogelijk bereiken. Zoo zwalkten zij uren rond, totdat de storm het zeil vernielde en het anker wegsloeg. De avond viel en de nacht naderde, zonder dat redding kwam opdagen. De jongens waren genoodzaakt den nacht op het IJsselmeer door te brengen, geheel overgeleverd aan den storm. Gisterenmorgen bemerkte een Bunscho- ter visschersboot het jachtje en nam de jongens, die totaal overspannen waren, aan boord. Het jacht werd vervolgens naar de Huizerhaven gesleept. Door den storm kon men hier echter niet binnenvaren en moest de havenmeester een boot zenden, die het jacht kon binnen brengen. Later op den morgen kwam de Bunscho- ter visschersboot de haven blnnenloopen en de jongens aan land zetten. Niet alleen op zee maar ook te land heeft de storm slachtoffers geëischt. Onder stoomtram geraakt en gedood. Gistermiddag omstreeks vier uur is op den weg DokkumVeenwouden de 60- jarige J. Huizinga uit Akkerwoude door den storm van zijn fiets geworpen en door een goederentram overreden en ge dood. De heer Huizinga fietste aan de rechterzijde van den weg vlak langs de trambaan. Hij geraakte onder een van de laatste goederenwagens van de juist passeerende tram en werd met ernstige verwondingen opgenomen. De man is vrij wel onmiddellijk na het ongeluk over leden. Doodelijk ongeluk bij Wezep. Gistermiddag om kwart over vier reed de 47-jarige gehuwde landbouwer G. van Dorp, wonende te Oldebroek, op den Zui derzeestraatweg nabij Wezep op de fiets. Door een hevige windvlaag werd de man van zijn rijwiel gpslingerd. Juist op het oogenblik, dat een auto, bestuurd door baronesse Van Heeckeren van Molencate uit Hattem, passeerde. De man werd door den wagen gegrepen en was op slag dood. Hij had een ernstige schedelbreuk be komen. Honderden boomen ontworteld. Tijdens den storm van gistermiddag zijn te Nieuw-Leusen eenige honderden boomen ontworteld. Doordat de boomen over de straat vielen, moest het busver- keer Nieuw LeusenZwolle v.v. worden omgelegd over Den Horst. Vele boomen kwamen op de electrische leidingen te recht, waardoor een deel van de gemeente zonder stroom ls. Een aantal telefoon verbindingen werd eveneens verbroken. Groote schade in Daifsen. In Daifsen heeft de storm tientallen boomen langs den weg ontworteld. De toe gangswegen naai Daifsen ten Noorden van de Vecht waren alle versperd en de celefoonleiding in Gerner onder Daifsen raakte defect. Het electrlseh net is op een vijfta' nlaatsen getroffen Het dak van het huis van den landbouwer Lindeboom in Oos'er-Dalfsen werd door een drietal boomen getroffen. Voor zoover bekend, hebben zich geen persoonlijke ongevallen voorgedaan. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggeven. DE NOODTOESTAND IN DE VISSCHERIJ KATWIJK a/ZEE, 2Y> September. Geachte Redactie Mag ik een weinig plaatsruimte, naar aanleiding van het artikel van A.N.P. in uw blad van 24 dezer? A.N.P. begint met te schrijven over het Dloeitijdperk van het stoom tra wlerbedrüf te IJmuiden, om daarna over te stappen op de aftakellngsperiode van thans, welke hij enkel en alleen toeschrijft aan de „pufvlsscherij". A.N.P. merkt daarna op. dat er vol doende volwaardige stoomtrawlers zijn. doch dat er geen afzetgebied is. Hij moet tenslotte tot de conclusie komen, dat ver betering van afzetgebied noodzakelijker ls dan productie-verbetering. Niettegenstaande A.N.P. schrijft als bo ven, voert hij het pleit om door een puf- aanvoerverbod den vischstand te verbete ren en vanzelf de aanvoer te vergrooten. De stoomtrawlers liggen niet in den boek omdat er te weinig visch voor hen is te vangen, doch doordat bij eenige aanvoer de prijzen zóó laag loopen, dat het varen niet loonend meer is. Het zou dan ook begrijpelijker zijn, .vanneer eerst kon worden aangetoond, dat er behoefte aan grooteren aanvoer is, alvorens de productie op te voeren. Of moeten wij dit artikel alleen be schouwen als een verlengstuk van het reeds lang gevoerde plan, n.l. om te trachten het motortrawlloggerbedrijf on mogelijk te maken, ten bate van het stoomtrawlerbedrijf. Wanneer A.N.P. zegt dat het voornaam ste argument van de tegenstanders van een pufaanvoerverbod is, dat de eenmaal ln de trawl gevangen kleine visch tóch dood is en het overboord werpen geen nut heeft, dan moet daar aan toegevoegd dat zoowel met als zonder pufaanvoer verbod evenveel kleine visch zal worden gevangen. De Duitsche onderzoeker Heincke en de Nederlandsche dr. Tesch verklaren, dat van de eenmaal gevangen jonge visch, SO it dood is. Deze uitspraak is gegrond cp de practijk. Zie het in opdracht der re geering samengesteld „Pufrapport". A.N.P. heeft nu een Engelsche onder zoeker ontdekt, welke verklaart dat 50°',, in leven blijft. Ik twijfel aan dit getal niet, doch het gaat er niet om hoeveel procent een On derzoekingsvaartuig in leven kan houden, doch hoe groot dat percentage op een trawlvisschersvaartuig kan zijn. Hier doen zich immers vele vragen voor, waarvan ik enkele wil noemen. Welk weer was het die eenige dagen in Mei? Welke gronden werden bevischt? Welk vlschtuig werd gebruikt? Hoelang vischte men per trek? Werd de visch direct in bun of op het dek uitgestort? Hoeveel tijd verliep er tusschen het scheephalen en het uitzoeken der marktwaardige visch? Deze vragen zouden met zeer vele kun nen worden aangevuld, doch genoeg om aan te toonen, dat het hier een glibberig vak betreft voor den niet-deskundige. Waar is de practische deskundige vis scher die de onzin, welke bij verdediging van een Pufaanvoerverbod gelanceerd wordt, onderschrijft? Om over de visscherij te kunnen oor- deelen is het niet voldoende dat men Reeder is, zelfs IJmuider Reeder is, doch daarvoor moet men de practische trawl- vlsscherij grondig kennen. Wanneer het werkelijk ernst is om den vischstand in de Noordzee te verbeteren, dan zijn er twee maatregelen, welke te zamen doeltreffend kunnen zijn. lo. Vergrooting der maaswijdte, hoewel ik daar weinig verwachting van heb, doch hetwelk internationaal toegepast, toch ook geen kwaad kan. 2o. Afzetting van pufrljke gebieden. Met deze laatste maatregel zou men be reiken, dat het groot stoomtrawlerbedrijf, de massavernietiging van Jonge visch niet meer op zoo'n enorme schaal kan voortzet ten. Deze schepen toch vernietigen, zonder ,dat zij eenig belang hebben bij het vangen van „puf" 3001000 manden in één reis van 10 dagen. Het verbaast mij dan ook, dat men steeds van uit IJmuiden. het puf- vraagstuk naar voren schuift. Is dit om de aandacht van hün massavernietiging af te leiden? De motortrawlloggers bevisschen dezelfde gronden en vangen dus ook vanzelfspre kend Jonge visch. Natuurlijk i nveel klei nere hoeveelheden, door minder voortstu wingsvermogen en veel kleiner vischtuig. Hieruit blijkt wel dat het in geen geval noodig ls om opzettelijk op puf te gaan visschen. Dit gebeurt dan ook niet. Met af zetting der gebieden zouden dus ook de loggers deze pufrijke plaatsen niet meer bevisschen. De jonge visch krijgt dan gelegenheid zich voort te planten, hetgeen de visch stand ten goede zal komen. Buiten de afgezette gebieden zal, als iets wat onlosmakelijk vast zit aan de trawl- visscherij, voldoende puf gevangen worden om aan de behoefte van nevenbedrijven te voldoen. Wanneer maatregelen moeten worden n-enomen welke het trawlvisschen betref fen dan moet niet bureaucratius" doch de deskundige oracti°che vrsebor de 111- nen aangeven waarlangs met kans od „17-npc gewerkt l*an -vorden. Steeds we«r clu'ken nieuwe ondeskn-'di- 'en on en tracbt"n met h"n ee'chriif de Rpgperine oo een dwaalmoor te helnen Wii noodlgen den berichtgever van A.N.P. en alle andere voorstanders van een pufaanvoerverbod uit. op een open- baere vergadering aanwezig te willen zijn om hun standpunt tegenover het onze te verdedigen. Wij wachten hun antwoord. Intusschen blijven wij hopen, dat onze Regeering méér aandacht zal schenken aan deskundige voorlichting, dan aan ondeskundig ge schrijf. E. DE JONG. Voorstraat 52, Katwijk a. Zee. A.N.P. is een verkorting van het Alge meen Nederlandsch Persbureau te Am sterdam. Red. MILLI OENENNOTA. Zooals er nu al veel geschreven is over de Milloenennota en het tekort van 119 millloen. zoo wordt van verschillende zijden dadelijk naar oplossingen gezocht om dit tekort op te lossen. Maar hoe!!, zoo wordt er gevraagd. In dit verband zou ik gaarne het na volgende onder de aandacht van de Hoog mogende Heeren willen brengen. Voer een extra hondenbelasting in. Juist ln dezen tijd dat iedereen honden heeft, van allerlei soort, vooral voor alle luxe hondjes en honden daar deze nu het meest gevraagd worden. Dit is zuiver een luxe. Voor alles wat luxe is wordt voor de verschillende bedrij ven een zeer zware belasting geheven, waar toch ook verscheidene menschen werk in vinden en van moeten leven. Waarom dan geen extra luxe belasting voor honden? Laten wij gerust het aantal honden wat in Nederland rondloopt maar op 2 millioen taxeeren, en iedere hond belasten met f.15 oer iaar. Dan geeft dit in ééne keer voor het Rijk een voordeel van zegge dertig millioen gulden, waarvoor geen mensch zich maar iets behoeft te be perken. omdat een hond zuiver luxe is. Laat de Regeering dit heel eenvoudig en zonder kosten doen door het koopen van penningen op de Postkantoren. Net ais de fletsplaatjes geen ■administratieve romp slomp maar het eenvoudig behandelen. U mijnheer de Redacteur zeg ik vrien delijk dank voor de beschikbare plaats ruimte. EEN BELASTING-BETALER. 't Zou o.i. geen aanbevelenswaardige be lasting zijn. Dan zou een radio-belasting" nog de voorkeur verdienen. Red. „L.D.". VRIJ REIZEN. Ik heb met verbazing de beide stukjes gelezen van .belastingbetaler". Als wii het belastingbiljet bekijken dan zien we toch, dat het grootste gedeelte van den aanslag voor de gemeente is en het kleinste voor het Rijk. Meent belastingbetaler nu wer kelijk dat hij een geraamd tekort op 's Rijks begrooting van meer dan 100 mil lioen. het naar verhouding kleine bedrag der spoorwegtekorten van eenigen invloed kan zijn op zijn belastingbiljet? Meent be lastingbetaler dat door intrekking van het beperkt vrij vervoer (hetgeen ons, na overleg tusschen Directie en personeelraad en met goedkeuring van den Minister van Waterstaat is verleend) eenige noe menswaardige bezuiniging kan worden verkregen? Vindt hij het dan niet vreemd, dat noch ons Ministerie noch de Directie, aan dit bezuinigingsobject hebben ge dacht? Meent hij dat de arbeiders der N.S. (deze noem ik omdat het de grootste groep is) met loonen. die varieeren van 2024 gulden per week. al naar gelang van de standplaats zich de weelde kunnen veroorloven om f. 50 oer jaar te verreizen, zooals hij uitrekent. Weet hij dat ieder Jaar duizenden ongebruikt gebleven vrij- biljetten worden ingeleverd, omdat uit gaan. ook al is het vervoer vrij. geld kost en het spoorwegpersoneel in de laatste jaren haar deel aan de bezuiniging heeft moeten bijdragen, in den vorm van ruim 30 loonsverlaging? Neen belastingbetaler, uw voorstel brengt geen bezuiniging. De Nederlandsche be lastingbetalers zouden er geen dubbeltje belasting meer of minder om betalen. Al leen zouden er duizenden onnoodig gedu peerd worden en ik wil voorshands nog niet aannemen, dat dit uw bedoeling is. Hiermede wil ik eindigen, al zou er over het moreele recht op beperkt vrijvervoer en de oorzaak der tekorten nog heel veel te zeggen zijn. Dankend voor de verleende plaatsruimte J. VAN ZEIJST. Contr. N.S. Leiden. DE KORAALMÜZIEK OP 3 OCTOBER IN HET VAN DER WERFPARK. Gelukkig is er in de laatste jaren een stijgende belangstelling voor de Koraal- muziek in het v. d. Werfpark. Toch is nog altijd grooter deelname ge- wenscht, zoodat het Bestuur der 3 Oct.-Ver? zoo gaarne zag, dat alle Leidsche Zange ressen en Zangers hieraan medewerkten. Vooral zijn de leden van bestaande Leid sche Koren (ook uit de omgeving) zeer ge- wenschte krachten. Waar dit jaar ook de Koraalmuziek weel- zal worden uitgezonden (door de A.V.R.O.) zijn ook belangstellenden (en we weten, dat er vele zijm in de gelegenheid dit mee te hooren en mee te vieren. Vooral ook daarom is het gewenscht, dat deze mooie oude melodieën van eigen bodem zoo spon taan en massaal mogelijk klinken. Late daarom een ieder, die maar kan, meehelpen om deze mooie traditie in eere te houden. Uit den aard der zaak ls het komen ter generale repetitie op Dinsdag 1 October in het Waacgpbnuw niet alleen wenscheliik maar ook noodzakelijk. Komt dus. Zangeressen en Zangers in groote getale Daarop wordt gerekend! Het Bestuur der 3 October-Ver. Leiden, 26 Sept. 1935. PREDIKBEURT BOSKOOP. Gerei. Gem.r Vrijdag nam. halfacht, de Lamain van Rotterdam. NED. HERV. KERK. Beroepen te Assen (als hulppred.) K. Beks, cand. te Groningen; te Wanswerd c.a. J. T. Klamer te ter Aa (U.). Aangenomen naar Riiland-Bath (toez.) J. C. Sickesz, cand. te Zeist; naar Vinke- veen G. den Duyn, cand. te Weesp, die be dankte voor Arnemuiden, Molenaarsgraaf en Wouterswoude. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Diever J. A. v. Arkel, cand. te Rotterdam. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Borsselen M. Heikoop te Utrecht. CHR. GEREF. KERK. Beroepen te Bussum-Naarden J. Jonge- leen te Apeldoorn. J. SNOEKf In het Chr. sanatorium voor zenuwlijders te Zeist is in den ouderdom van 70 jaar overleden de heer J. Snoek, in vroeger jaren een bekend schoohoofd te Utrecht. De overledene ving zijn loopbaan bij het Christ, onderwijs als onderwijzer te Hat tem. Vervolgens werd hij hoofd te Nieu- werbrug om in 1908 als zoodanig op te treden aan de Breukelaarsschool te Utrecht. Ook was hij leeraar aan de Chr. Normaalschool te Utrecht. In 1929 legde hij om gezondheidsredenen zijn ambt neer. De heer Snoek was ouderling van de Geref. kerk van Utrecht, voorlezer in de Westerkerk aldaar, lid van de plaatselijks commissie van toezicht op het L.O. be stuurslid van het Locaal-Comité De Unie „Een school met den Bijbel" en van de A.R. Kiesvereeniging. Zijn stoffelijk overschot zal a.s. Zater dagmiddag op de Tweede Begraafplaats te Utrecht worden ter ruste gelegd. G. VELTHUYSEN Jr. Morgen viert de heer G. Velthuysen Jr. te Amsterdam, secr.-directeur van het Nat. Bureau tot bescherming van meisjes en secr. van het hoofdbestuur van de Ned. Middemachtzendingvereeniging, zijn 70sten verjaardag. De heer Velthuysen werd 26 Sept. 1863 te Haarlem geboren en was aanvankelijk werkzaam bij het onderwijs. Met zijn vriend, de heer Joh. v. d. Steur, beter be kend als Pa v. d. Steur te Magelang, onder nam hij reeds op jeugdigen leeftijd «en krachtige actie tegen drankmisbruik en onzedelijkheid. Daartoe posteerde hij bij avond en nacht in donkere buurten voor huizen van verdacht allooi. Door dezen arbeid kwam hij in aanraking met den be kende predikant en bestrijder der ontucht, wijlen dr. H. Pierson te Zetten, aan wien Velthuysen krachtigen steun bood bij diens strijd tegen de gereglementeerde prositi- tutie. Uit het werk van Velthuysen en v. d. Steur werd de Ned. Middemachtzen dlngvereeniging geboren. Van het hoofd bestuur van deze vereeniging is de beer Velthuysen reeds vele jaren secr. terwijl hij reeds 43 jaar van haar orgaan „De Getuige" de redactie voert. De heer Velt huysen is tot ver over de grenzen een hekend figuur. Zijn rapporten en praead- viezen op internationale congressen tégen de prostitutie en ter bescherming van vrouwen genoten altijd een goede repu tatie. De heer Velthuysen is lid van het hoofd bestuur van de Ned. Ver. tot bestrijding van geslachtsziekten alsook van dat van de Ned. Ver. tegen het Nieuw-Maithu- sianisme. Toen in Sept. 1911 de zedelijkheidswet- ten werden aangenomen erkende de regee ring de verdiensten van den 70-jarige door hem te benoemen tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Teneinde den 70-jarige te toonen hoe zeer zijn arbeid wordt gewaardeerd, heeft zich een commissie gevormd onder pre sidium van dr. J. Lammerts v. Bueren, directeur van de Heldringgestichten te Zetten dat den heer Velthuysen a.s. Vriidag huldigen zal. Van half vier tot vijf uur zal de heer Velthuysen in Maison Boer te Amsterdam recipieeren. EEN VADERLANDSCHE DAAD. Wij ontvingen een zeer uitvoerig stuk, dat tot strekking heeft, onze landgenoo- ten nog eens ernstig aan te raden, niet de vacanties buitenslands door te bren gen, doch in het land te blijven. Verder propageert inzender nog eens het koopen van Nederl. Fabricaat, om zich voorts te wenden tegen het denatureeren van voed sel. Het schrijven êindigt o.a. aldus: Blijf nu eens 1 jaar thuis en geef dat geld aan de armen. Den volgenden dag ligt het al bij den winkelier'in de lade. die weer voor doorzenden zal zorgdragen. Wie is met mij bereid zijn belgsting met 25% vrijwillig voor een jaar .te verhoogen, om- de tekorten aan te zuiveren? Nu geen nationale betoogingen geen honderdjarig bestaan, geen feesten en fuiven, van welke soort ook, maar een zuivere vaderlandsche daad. 8—8

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 11