Het Italiaansch-Abessynisch conflict 76ste Jaargang DINSDAG 24 SEPTEMBER 1935 No. 23160 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. SPORT. In afwachting van het rapport der Commissie van Vijf Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. by maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewysnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agehtschappen gevestigd zyn: per 3 maanden f.2.35 per week TT.... t.0.1& Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.l. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. DE SLOT-FEESTAVOND VAN „MATHESIS". Een waardig besluit. Tot slot van de feestelykheden, ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van het Genootschap „Mathesis Scien- tiarum Genitrix" werd gisteravond ln de Stadsgehoorzaal door de leerlingen een feestavond georganiseerd. De voorzitter de heer P, Heynls opende de byeenkomst met een welkomstgroet. Terwyi de aanwezigen opstonden, me moreerde spr. het droevig ongeluk, deze vacantie overkomen aan Matthys van Wijk, die ook zoo gaarne aan deze feeste lykheden zou hebben deelgenomen. Spr. dankte vervolgens allen die hadden medegewerkt tot het tot stand komen van dezen avond. Maar, zoo vervolgde hy, wij hebben be wezen óók nog iets anders te kunnen dan feestvieren en wel door het houden van vele excursies o.a. naar het „Leidsch Dagblad", de Sterrewacht, het Kamer- lingh Onnes Laboratorium en de Wereld tentoonstelling te Brussel, onze kennis te verryken. Ook werden een groot aantal lezingen gehouden o.a. over: vloeibare lucht, de Staatsmynen in Limburg, de ontwikkeling der natuurkunde in Nederland, en Radio in Ned. Indie. Daarna werd door de aanwezigen het Mathesis lied gezongen. Het V. V. M. tooneel voerde op de klucht: „Watt en Watt als film maniakken" door H. Bakker. Het stuk werd goed gespeeld en had een groot succes. Vooral Slok (Watt), Zwüntje CU Watt) van Panderen en Miss Bella Blackhead waren goed in hun rol. Kapsel en costuums werden verzorgd door de firma Hoppezak. Tusschen de bedrijven speelde het „Nieuw Leidsche Orkest" onder leiding van den heer Jac Blitz. Enkele soli werden ten gehoore gebracht o.a. „Ideale van Tosti" en „Serenade" van Braga door Leo Verschrage begeleid door M. Obdam. Bij het einde dankte de voorzitter de spelers en speelsters, alsmede de leden van het orkest: den dames werd een bloe menhulde gebracht. Tot slot werd een groot geanimeerd bal gehouden, waarmee aan de voor M S G. zoo treffende herdenking een alleszins geslaagd einde was gekomen. 4e REG. INF. NAAR OISTERWIJK. Ter deelneming aan de manoeuvres. Hedenmorgen om 9.07 uur vertrok van het station Ned. Spoorwegen S.S. Witte Poort alhier per extra trein het 4e Regi ment Infanterie naar Oisterwyk (Bra bant) om deel te nemen aan de leger- oefeningen die aldaar gehouden worden. De militaire trein vervoerde 43 officieren. 700 manschappen, 32 paarden. 29 twee- radige voertuigen, 14-vierradige voertui gen, 84 rijwielen en 6 Atosbooten. Bij het vertrek was veel belangstelling. Op Donderdag a.s. 6 uur namiddag keert het regiment weer per axtra trein naar hier terug. LAATSTE ORGELAVOND-FEIKE ASMA. De reeks van 22 orgelavonden in de Hooglandsche Kerk door den heer Feike Asma, zal morgenavond kwart over acht beëindigd worden met een orgelprogram ma samengesteld uit verzoeknummers. De toegang is vry. AANBESTEDING. Hedenmorgen werd door den directeur van Gemeentewerken in zyn Bureau, Breestraat 125 aanbesteed: Het uitvoeren van rioleerings- en be- stratingswerken tot aanleg van gedeelten van de Van Bemmelenstraat en de Bad huis Rozeboomstraat alhier. Er waren 11 biljetten ingekomen, waarop als volgt was ingeschreven: W. Visser, Wassenaar f 3990; H. C. Heemskerk f.3986: H Bunschoten 1 3977; M. Tuinier f.3900; C Godschalk f 3890; A. v. d. Nol en Zn Den Haag f. 3850; A. W. de Groot en Zn. f. 3785; N.V. Nat. Aan- nemingsmy. v. d Velden en De Jong Oegstgeest f.3777; N.V. Ned. My. Homa- wewo. Voorburg f.3648; L. v. d. Geer en A Th. Stuifzand f.3190; H. van Haarlem en I van Doornik f. 3121. Waar geen plaatsnaam vermeld, wonen de inschryvers alhier. HET JUBILEUM VAN PATER SERVATIUS SMITS. Het slotfeest voor de Ouders der K.J.C.-leden. Er heerschte gisteravond in het keurig versierde clubhuis der K.J.C. een gezellige stemming. Den ouders der K.J.C.-leden was daar een feestavond aangeboden ten ge legenheid van het zilveren klooster jubileum van pater Smits, den directeur der K.J.C. Op dezen avond werd alles door de leden der diverse groepen als welpen, kruisvaarders, verkenners en leden der Maria Congregatie, ten beste gegeven en daarmede de ouders getoond, hoe de jon gens met elkaar en de leiders omgaan. Met een harteiyk welkomstlied werd de jubilaris ontvangen. De heer N. Vreeburg de leider der avond sprak een welkomst woord tot pater Smits, pater van der Snoek en alle ouders. Spr. memoreerde het feest voor de Jongens, dat aan dezen avond was voorafgegaan en hoopte dat deze byeenkomst in een zelfde mate mocht slagen. Namens de ouders werd den jubila ris een cadeau aangeboden, waarna de diverse groepen zich voor de voorstelling gereed maakten. Het gebodene was in alle opzichten keurig verzorgd. Welpen en kruisvaarders voerden om beurten spel en zang uit, dat er zyn mocht. Naast het mooie werk lieten zij ook veel van de ver- makeiyke zyde zien. Het tooneelspel „Het Oude Landgoed" door leden van de Maria Congregatie onder regie van den heer Bayer opgevoerd, liep vlot en goed van stapel en bracht de lachspieren menigmaal in beweging. Pater Smits bracht in een keurige rede dank aan leidsters en leiders voor het vele werk door hen voor de jeugd verricht. De jubilaris achtte zich zelf gelukkig als directeur der K.J.C. met die leidsters en leiders direct te kunnen medewerken aan het vormen van die jongenszielen, mede te mogen werken om van die jongens te maken „kerels van durf" die straks zullen klaar staan, om het werk van ons ouderen in den zelfden geest over te nemen. Spr. bracht ook grooten dank aan allen, die hem bij zyn zilveren Kloosterjubileum zulk een warme hulde brachten en aan hen, die ook deze avonden zoo keurig deden slagen. Ten slotte kwamen de verkenners rond hun kampvuur. Vrooiyk en opgewekt klonken de verkenners liederen die evenals by het vertoonen der kampeerfoto's, op het doek, de feestzaal vulden. Ook de diverse vermafceUjke spelen rond het kampvuur sloegen geweldidg in. Al met al een avond die respect afdwong voor de leiders en verzorgers, maar ook voor de jongens die alles zoo keurig naar voren brachten. Na een sluitingswoerd van den heer Vreeburg, keerden allen dankbaar en wel voldaan huiswaarts. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: Naamlooze Vennootschap Handels-, Be legging-, Exploitatie- en Adminlstratie- Maatschappy „Victrix". Teylingerlaan 17, Sassenheim (Afkomstig uit Hilversum). G. Candido en Zn„ Narmstraat 18, Lei den, Granietwerken. Vennooten; G. Can dido en I Candido. Leiden. C. V Wifrana v.h. J. en J, Schraven- diik. Breestraat 107, Leiden. Handel in reis-, toilet-, leder-, sport-, luxe- en pa- tent-artikelen. Beheerend Vennoot: F. Nathansohn, Leiden Aantal Vennooten b. w. v. geldsch.: Eén. Wijzigingen: Naamlooze Vennootschap Wernink's Kalkfabrieken. Hooge Morschweg 148, Leiden By voegen uitgeoefend bedrijf: Handel in brandstoffen onder den naam: C A.L.O.R. A. Kors, Breestraat 112, Lelden. Plan ten- en bloemenhandel en kweekery. Uit tredend eigenaar: A. Kors, dd. 18 Sept. 1935 Wyziging handelsnaam in: Firma A. Kors. Nieuwe eigenaar: G. Kors, Lei den. o De wethouder van financiën, de heer M G. Verwey, zal morgen in plaats van te 2'/; uur, om 3 uur spreekuur houden. Door het kinderkoor „Ex Animo" zal met medewerking van het Gemengd Koor op 30 September a.s. een uitvoering ge geven worden in de Stadsgehoorzaal, ter inleiding van de 3 Octoberfeesten. Er zal o.a. worden uitgevoerd de cantate „Het Ontzet van Lelden", woorden van Jo van der Stap en muziek van H. W. de Wolff. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen Indisch Recht, de heeren S. Aptroot. en Go Dhiam Ing, belden Den Haag. Voor het doctoraal-examen Geneeskunde slaagden de heeren G C. Smit. P. A F. H. Holtzer, J. J. van Eyle, allen Den Haag en W. J. Wissema, Nijmegen. BOKSEN. DE MATCH BAER—LOUIS. Baer en Louis hebben gisteren voor het laatst getraind voor hun ontmoeting van hedenavond in het Yankee Stadion üe New York. Voor de match welke over 15 ronden zal gaan, zyn meer dan 90.000 plaatsen verkreht. De promotor van Baer, Mike Jacobs verwacht, dat de bruto op brengst meer dan 1 millioen dollars zal bedragen. Naar men weet wordt Louis als favoriet beschouwd. De voorstellen der Commissie van Vijf. Het secretariaat van den Volkenbond heeft gisteravond den volledigen tekst ge publiceerd van de voorstellen, welke de Commissie van Vyf op 18 September heeft voorgelegd aan de vertegenwoordigers van Abessynië en Italië. De voorstellen gaan uit van de stelling, dat het de taak der commissie is een basis voor onderhande lingen te vinden, welke berust op het prin cipe van de onafhankelijkheid en terri toriale onschendbaarheid en veiligheid van alle staten-leden van den Volkenbond. Aangezien voor alle leden van den Vol kenbond de verplichting bestaat de on afhankelijkheid der andere leden te eer biedigen. moet ieder plan tot hulpverlee ning te voren de toestemming van de Abessynsche regeering hebben verkregen. Voor de bestuurshervormlng zouden bui- tenlandschc deskundigen naar Abessynië moeten worden gezonden met de opdracht een corps politie en gendarmerie te vor men. Essentieel moet dit corps in het ge- heele rijk waken voor de ten uitvoer lee ging der bestaande of tot stand te bren gen wetten, welke de slaverny zouden moeten verbieden of bestraffen. Het dra gen van wapens door personen, die niet tot het gewone leger of politie of gendar merie behooren zou aan nauwkeurige voorstellen moeten worden onderworpen. Voorts zou deze politie tot taak kruien de beveiliging van de steden waar Euro peanen wonen. ni. te Addis Abeba. Dire- dawa en Harrar. Voorts de handhaving van de veiligheid in de landbouwdistricten, waar Europeanen in grooten getale wonen en waar het plaatselijk bestuur niet vol doende is georganiseerd om zelf voldoende steun te verleenen. Ten slotte zou deze politie de orde moe ten handhaven aan de grenzen van het Ryk en de naburige gebieden moeten be schermen tegen overvallen De buitenlanders zullen de mogelijkheid moeten verkrijgen deel te nemen aan den opbouw van het economische leven des lands. Te dien einde moeten de kwesties van het groot grondbezit, den mynbouw zoomede de uitoefening van de commer- cieele en industrieele activiteit, worden geregeld. Od het gebied van den buitenlandschen handel moet de voorziening worden ge troffen van economische gelijkstelling met de voorwaarde van wederkeerigheid. Er zullen verbindingswegen en een modern stelsel posterijen, telefonie en telegrafie in het leven moeten worden geroepen. Op het gebied der financien wordt in de Voorstellen, behalve in de invoering van een modern begrootings- en belasting systeem en de instelling van monopolies van staatswege, voorzien in de bestudee ring van de kwestie der leerlingen. Verdere punten van het hervormings- program betreffen de justitie in het by- zonder de z.g. gemengde jurisdictie, welke van toepassing is op aangelegenheden tus schen buitenlanders en Abessiinen voorts ooenbaar onderwys en hygiënische ver zorging Er moet voorts een centraal orgaan in het leven worden geroepen, waartoe vier adviseurs te weten de leiders der politie en gendarmtrie landbouw-, financiën en justitie zouden moeten behooren. Het geheele buitenlandsche personeel zou moeten worden benoemd in overleg tus schen den Volkenbond en den keizer van Abessynië. De opperste vertegenwoordiger van den Volkenbond moet zoo dikwijls als noodig is doch minstens éénmaal per iaar. rap port uitbrengen aan den Volkenbond. Met het oog op de moeilijke taken wil de Commissie van Vijf het plan voorloopig vaststellen voor den duur van vijf jaren, doch na 5 jaren zal het door den Volken bondsraad kunnen worden herzien opdat rekening zal kunnen worden gehouden met de intusschen opgedane ondervinding. Ten slotte refereeren de voorstellen aan bizondere Italiaansche belangen. Verklaard wordt dat de vertegenwoordigers van Frankrijk en Enge.and de Commissie van Vijf hebben medegedeeld dat hun regee ringen bereid zouden ziin als bijdrage tot een vreedzame regeling van 't Italiaansch- Abessiinsehe geschil zekere gebiedswijzi gingen tusschen Italië en Abessynië te ver gemakkelijken en te dien einde eventueel Abessynië in de buurt van de kust van Somaliland zekere offers te brengen De vertegenwoordigers van Frankryk en En geland hebben de Commissie van Vuf bovendien medegedeeld dat hun regeerin gen ongeacht de tegenwoordige rechts positie voor de behandeling van vreemde lingen en den buitenlandschen handel be reid zijn Italië een biizondere interesse toe te kennen bii de economische ontsluiting van Abessynië. Dienovereenkomstig zou den genoemde regeeringen het sluiten van economische overeenkomsten tusschen Italië en Abessynië toejuichen mits de be langen worden gegarandeerd, welke Frank rijk en Engeland bii de geldende verdragen ziin toegekend. Het Abessijnsche antwoord. Gisteravond is ook het Abessynsche ant woord op de voorstellen van de Commissie van Vyf gepubliceerd. Aan het aanvaarden der voorstellen als basis voor onderhan delingen wordt een diepgaande juridische beschouwing geknoopt, waaruit blykt, hoe Abessynië en waarschijnlyk ook de twee groote Europeesche mogendheden het plan tot hulpverleening aan Abessynie opvatten. Voorts wordt gewezen op het principe, dat de hulpverleening en de medewerking van den Volkenbond collectief en internatio naal moeten wez.n. Als byzonder beiangryk wordt beduid, dat den Keizer van Abessynië uitdrukke- ïyk het recht moet worden toegekend, naar vryen wil eiken adviseur uit te scha kelen. die niet zyn volle vertrouwen ge niet. Met betrek-cing rot de uitwisseling van grondgebied aan de kust van Somali land constateert Abessynië met voldoening, dat dit voorstel haar niet namens den Vol kenbond is gedaan, die in deze kwestie niet competent is, doch door Frankryk en Engeland, met het uitsluitende doel, een bydrage te leveren tot de vreedzame rege ling van het Italiaansch-Abessynsche con flict. De Abessynsche regeering vernieuwt dan haar verklaring, dat zy bereid is te onderhandelen over de waarborgen tot beveiliging der grenzen. Ten aanzien van de bereidheid van Engeland en Frankryk om Italië, afgezien van de bepalingen in zake de behandeling van buitenlanders en inzake den buitenlandschen handel, een byzonder belang te verleenen bij den economischen opbouw van Abessynië, ver klaart de Abessynsche regeering, dat dit slechts de betrekkingen tusschen Frankrijk, Italië en Engeland betreft. Abessynië zelf zal tegenover alle mogendheden, die een zeker recht kunnen doen gelden, alle inter nationale verdragen inzake de behande ling van vreemdelingen en inzake den 'buitenlandschen handel in denzelfden geest nakomen als waarin zy werden ge sloten. Indien de Abessynsche regeering in de toekomst een economische overeen komst met Italië zou sluiten, zou deze overeenkomst nauwkeurig alle rechten eerbiedigen, die aan de onderdanen van alle verdragsstaten worden verleend. Tenslotte verklaart de Abessynsche regeering zich bereid de onderhandelingen over een systeem van hulpverleening direct te beginnen, met den vasten wensch, een resultaat te bereiken, dat allen ge rechtvaardigden belangen recht zou doen wedervaren. Italiaansche persstemmen. De Italiaansche avondbladen spreken nogmaals den wensch uit, dat de Com missie van Vyf haar beraadslagingen op een andere basis zal hervatten. De meeste bladen uiten zich rustig en gereserveerd en wyzen er slechts op, dat de Commissie van Vyf geen rekening heeft gehouden met door Frankryk cn Engeland reeds lang erkende territoriale en economische aanspraken. Italiaansche controle op het Abessynsche leger is absolute voorwaarde voor de veiligheid in Oost-Afrika. Het „Giornale d'Italia" constateert, dat de algemeen gehouden en wezenlooze for mules van de Commissie van Vijf in strijd zyn met de harde werkelykheid van het Italiaansch-Abessynsche conflict. Boven dien heeft de Commissie vergeten, dat Abessynië wegens zijn schendingen van bestaande verdragen geen recht meer heeft, lid van den Volkenbond te zyn. De Commissie van Vijf. Na afloop der zitting der Commissie van vyf op gisteren werd het volgende offi- cieele communiqué uitgegeven: „De raadscommissie van vyf is van morgen bijeengeweest, om kennis te nemen van het bevestigende antwoord van Ethiopië op de voorstellen van de raads commissie en om te bestudeeren het Ita liaansche antwoord en de opmerkingen, die dit antwoord begeleid hebben. De raadscommissie heeft besloten, rap port aan den Volkenbondsraad uit te brengen over den geheelen toestand, zooals deze voortspruit uit deze documenten en inlichtingen". Men vermoedt, dat de Voikenbondsraad reeds morgen in staat zal kunnen zyn. van het rapport der raadscommissie ken nis te nemen. Men is nog in het onzekere, wat de bedoeling van dit plotselinge be sluit is. Eenigen meenen, dat de raads commissie van oordeel is, dat thans, na de Italiaansche weigering, ondanks de toelichtingen van Aloisi, het oogenblik ge komen is, om de verzoeningspogingen voor beëindigd te verklaren en over te gaan tot de toepassing van artikel 15 van het vol kenbondsverdrag, doch anderen meenen, dat de bedoeling van het besluit geen andere is, dan dat de raadscommissie van den volledigen raad nog officieele mach tigingen wil ontvangen, om eventueele be middelingspogingen met Italië voort te zetten. De terugverwyzing van het Abessynsche vraagstuk naar den Volkenbondsraad wordt te Londen niet uitgelegd ais een bewys, dat de onderhandelingen met Rome geëindigd zyn. Men meent integendeel, dat de raad kan besluiten de onderhandelin gen op anderen grondslag voort te zerten. Zoo denkt ook Parys er over, al heet het nu. dat Mussolini geen tegeneischen heeft gesteld doch slechts wenschen heeft ge- BINNENLAND. Saneering in de bloembollencultuur ook voor 1936 aanvaard met 114111 stem men. (3e Blad). De noodtoestand in het visscherij- bedrijf; beteugeling der pufvisscherij be pleit. (2e Blad). Het conflict te Tilburg; stakingscomlta heeft excuses aangeboden. (Binnenland. 3e Blad). Begrootingen voor Handel, Nijverheid en Scheepvaart en voor Waterstaat. (Bin nenland, 3e Blad). Wat voor „Landbouw" is uitgetrokken, iLand- en Tuinbouw, 3e Blad). Militaire Fokkerjager op de Leusder- heide verongelukt; de bestuurder door een parachute gered. (Gemengd, 3e Blad). S. Landau over de a.s. schaakmatch EuweAljechin. (Sport, 3e Blad). Prof. dr. F. A. Vening Meinesz in het vaderland terug. (Ie Blad). BUITENLAND. Tijdelijke stilstand in het Italiaansch- Abessynisch conflict. (Buitenland en Tel., Ie Blad). Een protest van de Britsche oud-strijders tegen de godsdienstvervolging in Duitsch- land. (Buitenland, le Blad). Een militaire trein in China veronge lukt. Meer dan 200 dooden. (Tel., le BI ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. uit, die echter tusschen Aloisi en de Maderiaga nog nader zullen worden uit gewerkt, daar Aloisi niets op schrift had. Diverse besprekingen. Uit den aard der zaak blyft men druk confereeren. Gisteravond heeft Mussolini den Britschen ambassadeur te Rome, Sir Eric Drummond, die den laatsten tyd slechts ontvangen werd door den staats secretaris Suvich, persoonlyk ontvangen. Het onderhoud duurde bijna een uur. Naar verluidt heeft Sir Eric den Duce een per- soonlyke boodschap van den Britschen minister van buitenlandsche zaken Sir Samuel Hoare overgebracht en nogmaals verzekerd dat Engeland geen agressieve be doelingen heeft of anti-Itaiiaansch is, doch slechts het prestige van den Volken bond wil handhaven. Dien morgen had de Fransche ambas sadeur De Chambrun een onderhoud met Suvich. In beide besprekingen ziet men een teeken van de diplomatieke actie, die momenteel gevoerd wordt teneinde alsnog een bylegging van het conflict te bereiken. Laval heeft volgens den Geneefschen correspondent van „Paris Midi" Mussolini ongeveer het volgende telegram gezonden: Bedenk, nu de beslissing moet vailen, dat u tot het laatst op den goeden wil van Frankryk kunt rekenen, maar niet op zyn vrijheid van handelen. Eden had te Geneve opnieuw een lang durig onderhoud met Laval. Volledige samenwerking zou bereikt zyn. De correspondent van Information te Genève weet te melden, dat de Fransch Engelsche onderhandelingen over de kwestie van de veiligheid in Europa een gunstig beloop nemen. Het Engelsche antwoord op de Fransche informatie moet zeer tegemoetkomend zyn. Engeland zou bereid zyn het Volken bondsstatuut te versterken en sanctie maatregelen in overweging te nemen, doch alles hangt af van de houding van den Volkenbond in het Italiaansch-Abessyn sche conflict. Het Engelsche kabinet heeft gistermor gen een voorbespreking gehouden voor de kabinetszitting van heden. Begrypelijkerwyze zyn in deze bespre king nog geen besluiten genomen, doch waarschynlijk zijn toch reeds de richt- lynen aangeduid, volgens welke de verte genwoordigers van Engeland in de ko mende Raadszitting te Genève hun hou ding zullen vaststellen. Vroeg in den avond werd wederom in Downing Street een ministerieeele voorbe spreking gehouden, waaraan ditmaal ook de ministers van oorlog, luchtvaart en marine, en de chef van den staf der Brit sche luchtstrijdkrachten, luchtmaarschalk Sir Edward Ellington, deelnamen. Kleine incidenten. De Negus heeft bevolen alle gevangenen vrij te laten, behalve de moordenaars, on der voorwaarden, dat zy als vrywilliger dienst nemen in het leger. Ook heeft hy onder dezelfde voorwaarden vryheid van

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1