LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Maandag 23 September 1935 VISSCHERIJBERICHTEN. BUITENLAND. TELEGRAMMEN- HOOGTEPUNTEN DER 3 OCTOBER-FEESTVIERING. OP 3 OCTOBER NAAR HET SCHUTTE IS- VELD. GEEFT VEEL VERMAAK VOOR WEINIG GELD. (Slot). Men schrijft ons: Het zal dit jaar de 44ste maal zijn. dat de Leldsche bur geril weer in groote drom men. zeker weer versterkt door duizenden niet-Leidenaars zich zal opmaken, om op Donderdag-avond 3 October, het slot van den Leidschen Hoogtijdag naar 't feest terrein op te trekken en tien duizenden belangstellenden zullen het klassieke slot het aantrekkelijke vuurwerk weer gaan bijwonen. Men kan met zekerheid aannemen dat ln deze 50 Jarige periode zeker een viertal eeneraties dit Leidsch avondfeest heeft meegemaakt, 't zU dan in regen en wind of in maneschijn en .last not least" mis schien ook nog wel ln de modder Het 3 October-bestuur evenwel kan er prat op gaan dat het ln die jaren onver saagd de elementen steeds heeft - 'ten te ■weerstaan. Immers het avondfeest i n? altijd door en al was een enkele keer dan ook het vuurwerk misschien wat vochtig, het werd afgestoken en had bii de 3 Oc- tober-feestvlerders steeds succes. Deze taaie volharding der Leldenaren om ..weer of geen weer" toch op 3 Octo- ber-dag het avondfeest ln al zijn glorie op de hotsvloer te vieren weerspiegelt min of meer de taaie volharding, waarvan t Ontzet der stad op 3 October 1574 ''et gevolg was. Het avondfeest is en bliift noe altijd een aardige noot in de 3 OctoHer- f eest viering al is er in den aard van dit feest letterlijk niets veranderd. Niettemin trekt deze gang naar het Schuttersveld nog altijd in zulk een mate. dat het aan tal afgegeven toegangskaarten nog ieder jaar stijgende is. En hoe kan dit anders! Het is immers de eenige dag in 't jaar, dat alle Leidsche deftigheid eens aan den dijk wordt eezej; en de burgerij, arm in arm. op de tonen van de oude schutterij-muziek. en we' no een speciaal Leidsch galop-tempo zich op den dansvloer beweegt. Wij wandelen dien avond als het ware door een alléé van zuur, koek "i olie- bollenkramen en ltsco's. de lucht va 't zeebanket de Leldsche tractatle bij uit nemendheid roept nog atrandherinnerlngen bij ons op. Volendammers in hun schil derachtige-kleeding belicht door walmende lampen, geven met slangen (het blijken later aaltjes te zijni voorstellingen in het aaltlessllkken. wat altijd nog beter werk Is dan degensllkken een sport die men ook dien avond op de Leldsche velden kan vinden. Het effect van dit alles wordt ver hoogd door walmende olielampen en allerlei ander soort ouderwetsche verlich tingen die. indien men er oog voor heeft, dit stadsbeeld in een soort van Rembrand- tieke sfeer omtooveren. Het is langs dezen weg. dat tienduizen den Leidenaars zich op den 3 October- avond opmaken naar het Schuttersveld. Dit zal dit jaar nu de 44ste maal zl1n. Een respectabel cijfer. Aan de inrichting van het feestterrein is in den loop der jaren veel veraviderd. Vroeger werd het terrein door gas ver licht. de muziektent met vleermuisbr„n- ders. Ais 't hard woei dan was deze ln 't duister gehuld, in zoo'n geval vertoonde de dansvloer niets anders dan een c*--os van dansende wezens van beiderlei kunne. Toen kwam 't electrisch licht, dat muziek en dansvlonder in het volle licht zette. In verband met de groote animo, die _r altijd voor de dansvloer is. willen wil hier nog op een merkwaardige coïncidentie wijzen. Naarmate het zielental van Leiden zich uitbreidde, moest ook de dansvlonder regelmatig worden uitgebouwd. Zoo v rd telkens bij iedere toename van ruim 1000 inwoners de vlonder met 25 centimeter uitgebreid. Een prachtcontrole dus op de registers van den burgerlijken stand. Wie ons niet od gezag gelooft telle het aantal vioerdeelen op den 3 October-avond maar eens na. Ook ten aanzien van 't gehalte der ver makelijkheden wijds genaamd het Luna park is er in die lange periode wel eenige veranderng gekomen. Lugubere dingen zijn er niet meer te zien. De wijsheden der waarzegsters doen heden geen opgeld meer. ook niet vrouwen met baarden en kalveren met vijf pooten. kortom dat soort griezeligheden heeft af gedaan. doch het vlooientheater s'smede de vroolijke keuken behooren nog altiid tot de gewildste aantrekkelijkheden Zoo viert dus de Leidenaar op het Schut tersveld jaarlijks zijn 3 October-feest en wanneer dan 't vuurwerk geëindigd is be gint onmiddellijk de groote uittocht naar huls. En wederom wandelt heel Leiden langs de schilderachtige haag van zuur- en allerlei andere kramen, ijsco's. paling boeren enz. En hoewel tenslotte le'*r burger dankbaar voor het genotene. ver moeid huiswaarts keert, zingt men uit volle borst het bekende refrein van 'ij gaan nog niet naar huls" enz. Met dit artikel eindigen wij onze reeks opstellen over de hoogtepunten der 3 Oc- tober-feestviering. hoewel er nog veel over te vertellen zou zün. Het geheim der 3 October-feestvlering Is o.l gelegen ln het feit. dat men door bijzondere omstandigheden en bestuurd door een verstandig en voorzichtig bel id. in weerwil van allerlei moeilijkheden er tot heden toe in geslaagd is de belang stelling voor Leiden en haar geschiedenis op peil te houden. De 3 October-Vereeni- glne zal in het komende laar haar eour. feest vieren. Dit feit zal zeker wanneer de omstandigheden er toe leiden l .lster- rljk worden gevierd, doch de voldoening voor alles wat het 3 October-bestuur ln den loop der iaren voor de Leldsche bur gerij en haar traditie heeft gedaan kan o.i. niet beter worden beloond dan at ieder Leidsch burger die nog geen lid der 3 October-Vereeniglng is zich nu zoo spoe dig mogelijk als zoodanig laat inschrijven. Men voege thans de daad bij het -"oord! In de Stedelijke Werkinrichting wa ren opgenomen: Maandag 16 Sept. 65 vol wassen personen; Dinsdag 17 Sept. 62: Woensdag 18 Sept. 63; Donderdag 19 Sept. 62; Vrijdag 20 Sept. 64; Zaterdag 21 Sept. 61 volwassen personen. Een kamerverhuurster heeft bij de politie aangifte gedaan, dat een zekere heer Stip, die eenige dagen bij haar had gelogeerd, zonder betaling is vertrokken. VEREEN. VAN CHR. ONDERWIJZERS. Lezing van den heer K. W. C. Bösecke. Was het de eerste avond ln het seizoen na de herdenking van het zestig-jarig be staan. of was het de belangrijkheid van het onderwerp, dat de opkomst voor de bijeenkomst van de afd. Leiden van Chr. Onderwijzers (essen' in Nederland en Overzeesche Bezittingen Zaterdagavond zoo groot deed zijn? WIJ weten het niet. maar ln elk geval was het voor de afdeellng een verheugend verschijnsel. De bijeenkomst, die ditmaal bij uitzon dering in de gymnastiekzaal der Chr. School aan de Pasteurstraat werd gehou den, werd door den voorzitter, den heer Bakema met een kort welkomstwoord ge opend Na lezing van de notulen door den secre taris. den heer De Maaker. verkreeg de heer K. W. C. Bosecke, gediplomeerd koor leider, gelegenheid te spreken over .Eèn practische zangles met een nieuw leer middel". De heer Bosecke, die liet gesproken woord tegelijkertijd met een klasje leerlingen de monstreerde, wees er ln zijn toelichting allereerst op, dat het kinderen leeren zin gen niet zal zijn een leeren brullen, maar een ln staat stellen te zingen tot eer van den Eeuwige. Het kind zal niet steeds voorgezongen worden, maar het zal ook in staat moeten worden gesteld zelf een lied te zingen. Uitvoerig stond spr. dan stil bij de vele onderdeelen van een toonladder om er ln dit verband op te wijzen, dat het zingen daarvan dient om de stem los te maken. Voortgaande toonde de heer Bösecke de noodzakelijkheid van tref-oefeningen aan om dan een enkel oogenblik stil te staan bij het rhythme ln een muziek of zang stuk en bij de rhythmlsche gebaren, die spr. in de practijk gebruikt wenscht te zien. Het rhythme in de muziek en ln het vers zal elkaar bil een zangstukje dekken. Moeilijke Intervallen dienen eerst te wor den geleerd alvorens men een stukje ge- hesl wil gaan zingen. Om het aesthetlsche gevoel bij den zang van het kind te ontwikkelen bedienen wij ons van het „vraag- en antwoordenspel" (muzikale conversatie) en van muzikale uitingen (opstel' De methode-Ward In het voorbijgaan besprekende, wees spr erop. dat wij hier uit alleen zullen overnemen wat voor het doel. dat de Christelijke school beoogt, ge- wenacht is. Het doel van het zingen is om de stem van de leerlingen te vormen tot een schoon kilnkend instrument, opdat zij zingen ter cere Gods. Dat hierbij op een beschaafde uitspraak moet worden gelet laat zich be gT ij pen. De klankmiddelen als plano, orgel er- viool moeten bij den zang alleen gebruikt worden om de toon aan te geven en verder niets. Spr. zelde tenslotte, dat ln het Christe lijk lied groote zegen en sterkte is ge legen. Nadat de voorzitter den heer Bösecke niet een enkel- woord had bedankt, volgde c-en aangename discussie op het referaat. BIJ de bestuursverkiezing werd als se cretaris in de vacature-P. I de Maaker de heer A. van Kapel en als alg. adjunct in de vacature-H. de Jong de heer J. Kals- beek gekozen Enkele mededeeiingen over de Vojo- actie zijn op deze vergadering nog gedaan, waarna sluiting op de gebruikelijke wijze volgde VER. VAN DOOFSTOMMEN OPGERICHT. Hier ter stede is gisteren een doofstom- men-vereeniging genaamd ..De Sleutel stad'' opgericht Deze vereeniging stelt zich ten doel de Leldsche doofstommen bij el kaar te brengen en hun stoffelijke en geestelijke belangen te behartigen en tevens gezellige bijeenkomsten te houden. Deze Leidsche Doofstommenvereeniging zal zich aansluiten bij den Bond van Ned. Doofstommen-Vereenigingen. Op de bij eenkomst van gisteren v-erd 't woord ge voerd door den voorzitter van den Bond. den heer A Zegerius uit Amsterdam. Het hestuur is als volgt samengesteld: voor zitter de heer D Daniels, secretaris de heer P. Slmonis, Atjehstraat 9, penning meester de heer H de Haas. commissaris sen de heeren A. Nieuwenburg en J. Colpa. Acviseur der vereeniging is de heer Her mans, een hoorende bij wlen men nadere inlichtingen kan bekomen. IJMUIDEN, 23 September. VISCHPRIJZEN. Tarbot p. K.G. f. 1,000,78; Griet p. kist van 50 KG. 1.33—20; Tongen per K.G. f. 1,501,00; Middelschol per kist van 50 K G. f. 30; Zetschol idem f. 2622; Kleine Schol idem f.257.50; Bot idem f.8—7; Schar idem f. 11—8.50; Tongschar idem f.31—25; Roggen per 20 stuks f.1520; Vieeten per stuk f. 2.701,10; Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 6,60 4,80; Groote Schelvisch idem f. 29—24; Middel Schelvisch id. f.22—18,50; Klein- middel Schelvisch idem f, 2213; Kleine Schelvisch idem f. 15—9,50; Kabeljauw p. kist van 125 K.G. f.51—29; Gullen per kist van 50 K.G. f. 168; Lengen per stuk f 1.00—0.68: Heilbot per K.G. f.1,00—0,50; Wijting per kist van 50 K.G. f. 8,60—4.90; Koolvisch per stuk f. 0,580,25; Makreel per kist van 5 0K.G. 1. 559 Groot middel hake f.114: klein middel hake f.45; Kleine hake f.27. Aanvoer 651 kisten versche haring f 6,80—5,85 per kist. Aangekomen 10 stoomtrawlers: IJM 82 met f. 4080; IJM 19 met f. 3790; IJM 195 met f. 3670; IJM 133 met f. 1820; IJM 87 met f. 1590; IJM 116 met f. 4690; IJM 94 met f 2278: IJM 10 met f 2920; IJM 60 met 3520; IJM 2 met f. 4370 en de loggers: KW 175 met f.682; KW 89 met f. 380: KW 75 met f. 620: KW 48 met f. 720: KW 169 met f. 336; KW 173 met f. 760; KW 153 met f. 950; KW 52 met f. 570; KW 42 met f. 660; KW 104 met f. 546. KW 46 met f. 519; KW 177 met f. 387; KW 108 met f. 230; KW 27 met f. 445; K W91 met f. 350. Niet officieel. DE ALGEMEENE TOESTAND. Fijn politiek spel begonnen. Mussolini heeft heeft de voorstellen der Commissie van Vijf algewezen. Mocht anders worden verwacht? Een kind kan toch begrijpen, dat de Duce niet zoo maar in eens zijn draai kon nemen om zijn positie in eigen land niet ln gevaar te brengen. De Duce, heelt het Immers zoover laten komen, dat, als hem nog een af tocht overblijft deze zeer voorzichtig ge zocht zal moeten worden. Van meer belang dan de afwijzing op zichzelf is dientengevolge de vraag hoe deze was ingekleed! En daarover kan men tevreden zijn De toon was hoffelijk, zelfs tegemoetkomend. Bovendien schijnt Italië thans voor het eerst tegenvoorstellen te hebben gedaan. Duidelijk blijkt daaruit, dat toch een andere mentaliteit vaardig is geworden over den Italiaanschen dicta tor. Men zie voor bijzonderheden het 2e Blad. De tegenvoorstellen zien. er nog barsch uit en zullen zonder meer niet worden aanvaard. Maar: er is thans contact en de kans ls daarom niet uitgesloten dat ten slotte nog een „compromis" wordt ge laden. Er ls nog hoop! Het wordt een zeer fijn politiek spel, waarbij van weerskanten met de grootste voorzichtigheid zal worden gespeeld. Opti misme en pessimisme zullen elkaar weer verdringen tot de eindbeslissing valt. Lang zal het niet meer kunnen duren. „Italië heeft thans gezegd wat het op het hart heeft, thans ligt het op den weg van de mogendheden of van den Volken bond nieuwe voorstellen te doen, die zich beter aansluiten bij Italie's aspiraties. Dat ls mogelijk, want er ls geen breuk." In deze bewoordingen werd Itallë's standpunt van gezaghebbende zijde uit eengezet in een gesprek met den cor respondent van Reuter. -o DUITSCHLAND. Weer een Duitsch-Poolsche jachtpartij. De voorzitter der commissie van Bui- tenlandsche Zaken van den vroegeren Poolschen Landdag, prins Radziwll, en de inspecteur van het Poolsche leger, gene raal Fabrycy, zijn naar Berlijn vertrok ken. op uitnoodlglng van den Pruisischen premier Göring tot deelneming aan een jachtpartij. o FRANKRIJK. Besluiten van den ministerraad. De begrootlng is ln totaal vastgesteld op 46.2 milliard tegen 58 milliard voor 1935. Of er dus bezuinigd ls door de jongste voorstellen Op voorstel van den minister van bln- nenlandsche zaken ls de prefect van het departement der beneden-Seine, Lebeau, tot gouverneur van Algiers benoemd. De huidige gouVernëuf~Garve "heeft de leef tijdsgrens bereikt Voorts is een wetsontwerp aangenomen, dat de regeering machtigt, maatregelen te treffen tegen landen die door devie- zenbeperkingen het reizen van toeristen naar Frankrijk bemoeilijken. Besloten is Fransche tourlsten die naar dergelijke landen reizen een belasting op te leggen van ten hoogste 5000 frank. Elke poging om deze belasting te ontduiken zal met een boete tot een maximum van 15.000 franken worden gestraft. o OOSTENRIJK. Een boodschap van Aartshertog Otto von Habsburg. Naar eerst thans bekend wordt, is aan de burgemeesters der plaatsen, wier ge meenten aan aartshertog Otto von Habs burg het eereburgerschap hebben ver leend, een boodschap van aartshertog Otto overhandigd, waarin om het. volgende wordt gezegd: „In deze tijden geeft een besluit, zooals gij thans hebt genomen, uiting aan het verlangen van het volk r.aar een beëindiging van de revolutie, die in 1918 op wilde wijze werd ontketend. Het volk heeft thans geleerd, dat de fundamenten van een nieuw Oostenrijk zijn gevonden in de overblijfselen van het oude Oostenrijk. Daarbij kan ook de kroon gerekend worden, die geen Habsburger nog ooit heeft beschouwd als een ljdel stuk speelgoed, maar die voor menigeen een doornenkroon is gebleken. Dit zou ook heel goed mijn lot kunnen zijn, wanneer de wensch van het volk naar herstel van de monarchie zou worden vervuld. Ik zou daaraan echter geen weer stand kunnen bieden, want de voorvechter van het Oostenrijksche volk te zijn is de plicht van den erfgenaam van den keizer- martelaar Deze plicht moet worden vervuld, zelfs al vraagt hij zware offers van den drager van den kroon. De bewijzen van liefde en aanhankelijkheid, welke mij, den banne ling, gegeven zijn, zeggen mij, dat ik kan rekenen op allen, die voelen en denken als Oostenrijkers". ■o ZWITSERLAND. Referendum inzake persvrijheid. De sociaal-democraten hebben een refe rendum aangevraagd inzake de persvrij heid. Het aan den bondsraad overhandigde petitionnement is voorzien van 82.938 handteekeningen. Doel van het referendum ls te bepalen, dat ln Zwitserland geen enkele beperking van de persvrijheid mag worden inge voerd. Vlaardlngsche markt, 23 September KW 96 met 16 last; KW 31 met 28 last; KW 26 met 23 last; VL 172 met 34 last; VL 206 met 29 last; VL 197 met 35 last; JL 195 met 25 last. Volle haring Noord 10,3010,50; Volle baring Zuid 9,00—9,50—10,00; Hom- en kuitzièk 9—9,20; Maatjesharing Zuid 10,00 -10,80, Yle haring 7,50—7.70; Steurharing 8,10—9,80. Alles naar kwaliteit. SPANJE. De regcerlngscrlsis. Aan den voorzitter der Cortes, Santiago Alba, ls opdracht gegeven tot vorming van een kabinet. Het zou president Zamora's wensch zijn, dat Santiago Alba een regeering samen stelt, die gebaseerd Is op den godsvrede der partijen en op een breede concentratie der nationale richting, die het werk der flnancleelc saneering zal voortzetten. Met het oog op den internationalen toe stand en de binnenlandsche moeilijkheden, acht Zamora het ongewenscht. spoedig verkiezingen te doen plaats vinden. Naar het schijnt zou Zamora willen, dat een kabinet wordt gevormd, hetwelk aile partijen omvat, met uitzondering der monarchisten, de traditionalisten, den linkervleugel der socialisten, de commu nisten en de anarcho-syndicallsten. o POLEN. De wrijving met Tsjecho-Siowaklje. Te Clerlicko (Teschen) aan de Poolsch- Tsjechoslowaaksche grens ls een herden- kingsbetooglng gehouden voor de in 1932 omgekomen Poolsche vliegers Zwirko en Wigura. nadat de Tslechoslowaaksche autoriteiten verboden hadden deze blieen- komst in het Tsjechische gedeelte van Silezië te houden waar het graf der Pool sche vliegers is. Van offlcleele Poolsche zijde wordt me degedeeld. dat een groote Tsjechische troepenmacht met tanks en mitrailleuses het graf bewaakte en dat de menigte die desondanks het graf bezocht, slechts zwil- gend mocht knielen. De op Poolsch eebied gehouden betooelng was echter bezocht door 15.000 Polen, waarvan velen ondanks het verbod, over de grens waren gekomen. Er werd een motie tegen de onderdrukking der Poolsche minderheid door de Tslecho slowaaksche autoriteiten aangenomen. RUSLAND. Nieuwe hiërarchieke rang-ordening in het Roode leger. Het offlcleele Sovjet-telegraafagentschap publiceert drie verordeningen van het Centraal Executief Comité en van den Raad van Volkscommissarissen Inzake een volledige wijziging in de hiërarchieke rangorde van het Roode Leger, de instel ling van een generalen staf van het Roode Leger en het verbod tot het dragen van militaire uniformen door alle nlet-mllltalre organisaties en Instellingen. De nieuwe rangindeellne lijkt zeer veel op die van de West-Eurooeesche legers en in het bijzonder op die van het Fransche leger. Terwijl men tot nog toe slechts den „kameraad commandant" kende is bil het landleger en de luchtmacht de laagste officiersrang die van luitenant. Hierop volgt de eerste luitenant, kapitein, majoor, overste brigadecommandant, divisie-com mandant. corpscommandant en leger commandant eerste en tweede klasse. Deze indeeling geldt ook voor de poli tieke commissarissen in het leger, voor den gezondheidsdienst en voor de technische afdeellngen. Ook het onder-offlcleren- corps bestaat uit verschillende rangen en de gewone soldaat heet „rood-armist". Vol gens Fransch voorbeeld kan voormaligen commandanten die zich bijzonder ver dienstelijk hebben gemaakt den rang van „Maarschalk' worden verleend. VolRens de derde verordening mogen buiten het leger alleen de ambtenaren der G.P.Oe of de daarmee overeenstemmende organisatie van het Volkscommissariaat van biunelandsche zaken militaire uni formen of militaire distinctieven dragen. o ALBANIË. Gratie verleend. Het Albaneesch Persbureau publiceert een communiqué, waarin wordt medege deeld. dat de koning de doodstraffen, die door de politieke rechtbank te Fieri tegen de revolutlonnairen zijn uitgesproken, in gevangenisstraffen heeft veranderd, be halve voor den veroordeelde Hekuran Maneki, die reeds eerder twee moorden gepleegd en deelgenomen had aan den moordaanslag op generaal Gullardl. o VEREENIGDE STATEN. Staking van 250.000 mijnwerkers. Te middernacht hebben de arbeiders van alle bitumen-koolmijnen in de staten Pensylvanla en West-Virginia besloten te staken. Het aantal stakers bedraag plm. 250.000. ERNST1G VLIEGONGEVAL. ZEVEN DOODEN. PARIJS, 23 Sept. (Havas). De con tinentale editie van de „New York Herald" bericht uit Munchen, dat J.l, Dinsdag nabij Bergen ln de Beiersche Alpen bij een vliegtuig-ongeluk zes officieren van het Duitsche leger en een piloot om het leven zijn gekomen. De officieren keerden van de manoeuvres terug. Het toestel is ln den nacht verongelukt. Het bericht ls eerst gisteren te Muenchen bekend geworden. o WERELDTENTOONSTELLING IN AMERIKA. NEW YORK, 23 Sept. (Reuter). Roose velt verklaarde, dat hij zeer geïnteres seerd ls in een groote wereldtentoonstel ling, welke ln 1939—'40 gehouden zal wor- den ter herdenking van den 150sten ver jaardag van de installatie van Washing ton als eerste president van de Ver- i eenigde Staten in 1789, De kosten worden op 40 mlllioen dollar j geschat. I HET ITALIAANSCH- ABESSYNISCH CONFLICT. LONDEN, 23 8ept. (Reuter). De „Times" bericht uit Malaga, dat alle Brltsche em ployés van de „Italcable Company" op speciaal bevel van Rome zijn ontslagen. De „Italcable" heeft stations op de Kanarische, Kaap Verdische eilanden en te Malaga De „News Chronicle" bericht, dat 70 Ita lianen, die werkzaam waren op het vlieg veld van Abouklr (Egypte) ontslagen zün. NEW-YORK, 23 Sept. (Reuter). - De New-York Herald Tribune" bericht, dat Italië vier Amerlkaansche koopvaardlj- schepën heeft gekocht voor afbraak. Het zijn de schepen „San Dlego", „San Pedro", „San Domingo" en „San Julian", alle behoorend aan de Pacific Atlantic Steamship Company. De schepen zullen binnenkort van New- York naar Italië vertrekken. PORT SAID, 23 Sept. (Reuter). Sedert 20 dezer zijn 6035 Italiaansche soldaten hel Suezkanaal gepasseerd, alsmede 4221 ton materieel en 8418 ton vloeibare brand stof. GENEVE, 23 Sept. (Reuter). Laval heeft hedenmorgen een onderhoud gehad met Alolsi. De Commissie van Vijf is heden morgen om half elf samengekomen ter bestudeering van de antwoorden van Italië en Abbessynlë. Morgen zal ze hier over rapport uitbrengen. PARIJS, 23 Sept. (Reuter). De Parij- sche bladen van hedenmorgen beschou wen de ontwikkeling van het AbessUnsche geschil weliswaar van een iets optimisti scher standpunt dan het geval was na de publicatie van het offlcleele communiqué over den Italiaanschen ministerraad, maar zij maken toch groote reserves ten op zichte van een definitieve overeenstem ming. Men wijst algemeen op de kloof, die ligt tusschen de Italiaansche elschen en de aanbiedingen van de commissie van vijf. welke men te groot acht om te kun nen worden overbrugd Men beschouwt echter het bezoek van Alolsi aan De Ma- drlaga als een teeken voor de bereidheid van Italië tot onderhandelingen, hetgeen recht geeft tot een zekere hoop. Oe speciale correspondenten van de groote bladen ln Genève verklaren alge meen, dat men ln Volkenbondskringen er weliswaar niet aan gelooft, dat Engeland aan de Italiaansche elschen zal toegeven, maar men acht den stap van Aloisl van dien aard, dat hierop een antwoord van de commissie van vijf moet volgen, zoo dat de onderhandelingen practlsch voort gezet zouden worden. Slechts ln dit feit ziet men een flauwe hoop, al is die ook gering. LONDEN. 23 Sept. (Reuter). Het be richt uit Genève, dat de Italiaansche ver tegenwoordiger baron Alolsi der voorzitter van de commissie van vijf De Madrlaga een uiteenzetting heeft gegeven van de Italiaansche bezwaren tegen het laatste plan, wordt door de Londensehe ochtend bladen beschouwd als een niet ongunstig teeken, aangezien Mussolini thans voor de eerste maal niet zijn eeuwig „neen" herhaalt maar neiging toont tot onder handelen. Intusschen wordt echter gemeld, dat de Italiaansche elschen zoo ver gaan, dat de commissie van vijf ze moeilijk kan aan vaarden als basis voor besprekingen. GENEVE, 23 Sept. (A.N.P.) Naar nader bekend wordt, heeft baron Alolsi in zijn onderhoud van gisteren met den voorzit ter van de commissie van vijf, De Ma- driaga dezen een mededeelliig voorgele zen waarin de nieuwe Italiaansche elschen opgesteld waren. Alolsi liet echter den tekst dezer voorstellen niet bij De Ma drlaga achter. De Italiaansche eischen ko men practisch neer op al de oorspronke lijke door Mussolini naar voren gebrachte verlangens. De voornaamste punten zijn: 1. Abessynië moet volkomen worden ontwapend 2. De organisatie, bewapening en oefe ning van toekomstige bewapende troepen ln Abessynië moet uitsluitend aan Italië worden toevertrouwd. 3. Italië krijgt een strook grond van Noord naar Zuid loopende en een ver binding gevende van Erythrea met Ita- liaansch Somaliland. 4. De nlet-Amharlsche gebieden van Abessynië moeten van de twee amhari- sche districten afgescheiden worden en onder Italiaansche controle worden ge plaatst. 5. Italië zou geen bezwaar hebben tegen het geven aan Abessynië van een uitweg naar zee, mits de havens van dezen uit weg zich op Italiaansch gebied zouden bevinden. Anders zou Italië zich tegen dergelijke voorstellen verzetten. LONDEN, 23 Sept. (Reuter). De „Times" meldt uit Balroet, dat Italiaansche agen ten verscheidene honderden arbeiders van den Libanon hebben aangeworven, welke gisteren naar Erythrea zijn vertrokken. Zaterdag is ln een moskee te Balroet een demonstratie gehouden, waar geprotes teerd werd tegen de werkzaamheid van Italiaansche propaganda-bureaux in den Libanon. Ook te Damascus zijn dergelijke vergaderingen gehouden, terwijl petities gezonden zijn aan den Franschen hooge- commlssarls en aan den Volkenbond, waarin onmiddellijke opheffing der pro- pagandabureaux gevraagd wordt. ECHTSCHEIDINGEN IN RUSLAND. MOSKOU, 22 Sept. (Reuter). De Raad^ van Volkscommissarissen heeft besloten geen echtscheiding meer uit te spreken op verlangen van een der partijen. Voortaan zal de toestemming der beide echtelieden noodzakelijk zijn. Ingeval tusschen beiden geen overeenstemming bestaat, zal de rechtbank beslissen. o BRAND IN TURKIJE. ISTANBOEL, 22 Sept. (Reuter). Te Dugundjller, nabij Balikesser, in Anatolie, heeft een geweldige brand een honderdtal huizen en 35 graanpakhulzen ln de ascn gelegd. De bevolking verkeert tengevolge hiervan in de diepste ellende. I-I

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2