LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 19 September 19j5 UIT DE RIJNSTREEK. LAND- EN TUINBOUW. FINANCIEN. VOORSCHOTEN. Loop der bevolking. Ingekomen: Rimmelzwaan, Leidscheweg 179, van Veur J. W. Varossleau, Leid scheweg 201q, van Den Haag J. G. Kobes, Leidscheweg 201q, van Den Haag A. v. d. Stolpe, Papelaan 32. van Oegstgeest Wed. Mulders en gezin. Rijndijk 158k, van Brandwijk D. Mole naar, Rijndijk 152. van Lelden. Vertrokken: J. G. Holtrop naar Amster dam C. J. v. d. Ploeg naar Woubrugge - T. Westerdiep naar Hillegom M. v. Harmeien en gezin naar Leiden G. Oudshoorn naar Leiden. Burgerlijke Stand. Geboren: Carla Mathllde Helena, d. Van H. G. J. Wennekers en M. A Baum- garten. Overleden: H. C. J. v. d. Toorn Vrijt hof! 76 j. K. F. de Wit 63 j. A. C. M Duynisveld 24 J. Ondertrouwd: N. Oosterom 22 j. en C. H. v, Veen 24 j. Ledenvergadering „Gemeentebelang", In Hotel Deurloo hield de Ver. „Gemeen tebelang" een alg. ledenvergadering onder leiding van jhr. dr. G. S. C. Sandberg, die «pende en de beste wenschen uitsprak voor tiet herstel van den heer Hoithuyzen, die één dezer dagen bij een auto-ongeval gè- rond werd, evenals zijn zoon. De notulen werden door den heer E. Ch. Mulholland, secretaris, voorgelezen en na een kleine wijziging aldus vastgesteld. Naar aanlei ding van enkele vragen in een vorige ver gadering gedaan geeft de Voorzitter de ge vraagde inlichtingen, allereerst over het tewerkstellen van werklooze arbeiders. De gemeente beschikt niet over eigen gronden, ?oodat zij niets mag doen. Werkobjecten lijn er wèl. Over de verbreeding van den Veurscheweg kan nog niets definitiefs wor den meegedeeld, aangezien de plannen van de Prov. Waterstaat nog niet geheel be kend ïijn. Het antwoord is nog niet inge komen. Het aanleggen van een haven zou voor de gemeente een strop beteekenen, omdat het vervoer per motor goedkooper ls en zoo staat 't ook met een zweminrichting. Men is huiverig voor den aanleg, in verband met het voorkomen van ziektegevallen. Dit sal dus nog even moeten worden afge wacht. De mededeeling van de stoptreinen ls reeds bekend. De voorzitter kan niet nalaten de heer E. Ch. Muiholland geluk te wenschen met het behaalde succes, omdat hij persoonlijk hieraan veel gedaan heeft. Spr. hoopte dat nu ook vele ingezeteten van dezen treinen gebruik maken, opdat neg meerdere verbeteringen aan de Ned. Spoorwegen gevraagd kunnen worden. Ten slotte gaf de voorzitter uitgebreide inlichtingen over den autobusdienst Lei denVoorschotenWassenaarWas.se- naarsche Slag. Ged. Staten wilden de ver leende concessie annuleeren, omdat- geen uitvoering hieraan was gegeven. De aange wezen stopplaats was echter zóó slecht ge kozen en het antwoord kwam zóó laat bin nen dat het seizoen zoo goed als voorbij was. Er is een conferentie geweest en hier van moet nog nader bericht worden ont vangen, zoodat geen verdere mededeelin- gen kunnen geschieden. Een der aanwezi gen dankte het bestuur voor de betoonde activiteit. Hierna sprak de penningmeester over de financiën, maar in hoofdzaak over het aanwerven van leden. Deze vereeniging staat buiten de partijen en dient alleen het algemeen belang van de gemeente. Hij deed daarom een beroep op de aanwezigen om te zorgen dat het ledenaantal vergroot wordt waardoor het bestuur nóg actiever kan zijn. Naar aanleiding van ingekomen klachten van verschillende zijden, o.a. over de jeugd over baldadigheid enz. stelde het bestuur een motie voor, namens de ver eeniging, naar de autoriteiten te zenden. Na bespreking werd met alg. st. hiertoe besloten. Na rondvraag volgde sluiting. WARMOND. Loop der Bevolking. Vertrokken: P. J. Zwetsloot naar Haar lem A. Lambetsz naar Velzen. E. M. E. Vlierboom naar Rotterdam A. Lie- verse naar Woubrugge G. M. v. d. Meer haar Katwijk A. Groen naar Ter Aar J. v. d. Berg naar Noordwijk G. J. A. M. Ruygrok naar Rotterdam D. Tascher naar Duitschland J. Twaalf- koven naar Uitgeest H. C. van Lanke- ten naar 's Gravenhage. Gevestigd: W. P v. d Voort van Bos koop B. J. v. d. Krogt van Sassenheim - C. Bakker van Heemstede J. J. W. Noordemeer van Sassenheim M. Klü- mann van Tilburg A. v. d. Willigen van Westzaan P. v. RIJsden van Alphen a. d. Rijn. Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes Petrus Joseph, z. van 1. H. Montagne en J. M. Heymans Maria Christina, d. van C. J. P. v. d. Voort «n M. C. van Rijn Joannes Adrianus Cornells Maria, z. van J. J. van Leeuwen (n A. Versluys Theodoras Jacobus Petrus, z. van G. de Winter en H. J. v. d. Kerkhof Cornelia Hendrina, d. van G. landman en Cl. Hageman. Getrouwd: J. L. Weyers 26 j. en E. E. M. Seugeisdijk jd. 24 j. Th. G. van Abs- toude jm. 33 j. en C Kerkvliet Jd. 29 j. Overleden: Francois Banyak 58 j. Aïatha Maria Bader 94 j. ZEVENHOVEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Theodora Alida Maria, d. van Kerkhoven en M. C. Witteman. Overleden te Lelden A, L. Verleun, zn. 7 j. AARLANDERVEEN. Bi) M. werd door de politie en be trokken ambtenaren een hoeveelheid on gekeurd vleesch Inbeslag genomen, tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. ALPHEN. HET 40-JARIG BESTAAN VAN DE MULO-SCHOOL MET DEN BIJBEL. Een feestelijke herdenking. Met de leerlingen werd gisteren op fees telijke wijze herdacht het 40 jaar bestaan van de Muloschool met den Bijbel aan de Stevinstraat alhier, In de morgenuren werd dit feit door den voorzitter den heer J. A. Vellekoop herdacht in een toespraak tot de leerlingen en leeraren waarbij deze 0.m. releveerde hoe de school was opge richt. aanvankelijk met 45 leerlingen, ter wijl nu de school in totaal 356 leerlingen telt. Ook het hoofd der afd. U.L.O. de heer A. Maaskant hield een korte toespraak, waarin deze eveneens de ontwikkeling van het bijzonder onderwijs schetste. Ter wijl met de ouders in een binnenkort te houden bijzondere ouderavond het 40 jaar bestaan der school zal worden herdacht, werd een en ander nu voor de kinderen een feestelijke herdenking. De kinderen werden o.m. getracteerd en wat de leer lingen der lagere klassen betreft bezig gehouden met diverse spelen, terwijl voor de leerlingen der kopklassen verschillende fraaie lantaarnplaten met een projectie lantaarn weiden vertoond. In de middag uren werd vervolgens door de leerlingen der kopklassen met een 4-tal autobussen een bezoek gebracht aan het Planetarium in Den Haag. terwijl voor de jongere leer lingen de bekende voordrachtkunstenaar Henri Nolles optrad. Het werd voor de kinderen een prettige feestdag! Zilveren jubileum. Onder zeer groote belangstelling her dacht dezer dagen onze plaatsgenoot de heer G. J. van Geen zijn 25 jarig ambts jubileum in dienst bij de N.V. „De Leer- hoeve" waarbij hem zoowel van de zijde der directie als het personeel verschillende stoffelijke blijken van belangstelling wer den aangeboden. Het Boschpark aan den Buitenweg. Dezer dagen heeft men een aanvang gemaakt met de voorbereidende werk zaamheden voor het aan te leggen Bosch park aan den Buitenweg, hetgeen zal worden uitgevoerd door tewerk te stellen steuntrekkenden. Overtreding der loterijwet. Door de politie\er4 op de alhier gehou den paardenmarkt een tweetal Amster dammers op heeterdaad betrapt bij de overtreding der loterijwet. Zij hadden doosjes met 150 loten die zij verkochten voor 10 cerit per stuk. terwtjl zij als prijs per doosje slechts beschikbaar stelden een bedrag van f. 3,50. Per doosje maakten zij dus een winst van f.11 50. De Amsterdam mers werden overgebracht naar het politie bureau. waar proces-verbaal tegen hen werd opgemaakt. De loten zijn ln beslag genomen. Uitslag Prov. Schietwedstrijd om den Zilv. B. V. L. Beker. De uitslag van de alhier gehouden Prov. Schrietwedstrijd op 100 M. scherp om den zilveren B. V. L. Wisselbeker 1928, luidt als volgt: Afd. korps: 1. „Prins Alexander" Rotter dam 241 pnt. (Pr. Alexander wint de be ker voor de 3e maal)2. Burgerwacht Voorschoten 228 pnt.; 3. Bijz. Vrijw. Land storm Alphen a. d. Rijn 218 p.; 4. Burger wacht Alphen a. d. Rijn 216 p.; 5. Burger wacht Rotterdam 215 p.; hoogste korps- schutter J. Allewijn Rotterdam 50 p. Afd. vrije baan: 1. J. Verheul, Alphen a. d. Rijn 86 (29, 29, 28)1 b. 1. steunserie 27; 2. G. Bergshoef, Alphen a. d. Rijn, 86 <29, 29, 28) b. 1. steunserie 26; 3. D. Noo- men, Rotterdam 86 (30, 28, 28); 4. A. C. Mijs, Alphen a. d. Rijn 86 (30, 29, 27) b. 1. steunserie 26; 5. R. H. v. Wijk, Rotterdam 86 (30. 29, 27) b. 1. steunserie 23; 6. P. Hoogendijk, Alphen a. d. Rijn 85 b. 1. serie 28; 7. A. v. Triest, Alphen a. d.Rijn, 85 b. 1 serie's 29, 27; 8. J. Noomen Sr., Rotter dam, 85 b. 1 series 28, 27; 9. M. Kraal, Rotterdam, 84 (29, 28, 27) b, 1. steunserie 27; 10. N C. A. v. d. Linde, Alphen a. d. Rijn 84 (29, 28, 271 b. 1. steunserie 26. Afd. Personeel (aantal deelnemers 33. aantal pr. 1/6 x 33 is 6); 1. J. Verheul, Alphen a. d. Rijn 140 lb. 1 series 29, enz. gelijk); 2. D. Noomen, Rotterdam, 140 (b. 1. series 28, enz. gelijk)3. A. C. Mijs, Al phen a. d. Rijn, 139; 4. J. Noomen Sr., Rotterdam 137 (b. 1 series 27, 25); 5, G. Bergshoef, Alphen a. d. Rijn 137 (b. 1. series 26, 25); 6. loting tusschen A. van Zeijl, Leiden en T. Noomen, Rotterdam, beiden 136 pnt. (28, 28, 27, 27. 26). Alle schoten der series precies gelijk. De prijsuitreiking zal worden gehou den op Zaterdagmiddag a.s. nam. 4 uur in het Huls der Gemeente Jullanastraat. A.s. Zaterdag en Zaterdagmiddag 28 Sept. a.s. zullen de Gewestelijke Schiet wedstrijden worden gehouden van de B. V. L. voor de Rijnstreek op de schiet baan aan de Verlengde Aarkade. De Paardenmarkt. De jaarlijksche paardenmarkt ken merkte de omgeving der Zaalbergstraat ondanks het slechte weder, gisteren weer door een gezellige drukte. De aanvoer der paarden was echter opnieuw tcruggeloo- pen, terwijl ook de handel weinig te be teekenen had. In hoofdzaak concentreer de zich de publieke belangstelling tot, de verschillende marktkooplieden. Zilveren jubileum „De Industrie". Dezer dagen bestónd de motorenfabriek „De Industrie" alhier 25 jaar, terwijl te vens de heer J. Boot zijn 25-jarig jubileum als directeur herdacht. Gelet op de tijds omstandigheden, Is een en ander echf-r ln stilte voorbijgegaan. ALKEMADE. Opening bazar Groene Kruis. Te Oudewetering had de opening plaats van de Groene KruLs-bazar. ln de daartoe ingerichte veestallen van den heer A. Roe- loffs. Dokter van der Bijl sprak als voor zitter van het bazar-comité een "woord van welkom o.a. tot den loco-burgemeester den hëer P. de Jone Cz. en tot mevr. Keyzer-Le Plein gedelegeerde van het hoofdbestuur van de Z.H. Ver. „Het Groene Kruis". Het houden van dezen bazar ls voor het bestuurs bittere noodzaak. Spr. hoopte op een volledig welslagen. Mevr. Keyzer-le Plein zeide dat het hoofdbestuur der vereeniging in deze zorglijke tijden vele malen de klacht moet hooren, dat het er met de kassen der afdeelingen droe vig voor staat. Elke poging, die wordt gedaan om de financien te versterken wordt dan ook met vreugde begroet. Nu spr. met eigen oogen heeft kunnen aan schouwen al hetgeen hier tot stand is ge bracht brengt zü daarvoor gaarne hulde. De loco-burgemeester zeide met vreugde gevolg te hebben gegeven aan de uitnoo- digine deze bazar te komen openen, om dat deze vereeniging hem dierbaar is en hij krachtens eigen ervaring van reeds ruim 30 jaar geleden overtuigd Is van hare heilzame werking. Ook het gemeentebe stuur ls overtuigd dat het werk behoort te worden voortgezet, jaarlijks komt dan ook een bedrag voor subsidie op de ge- meentebegrootlng voor. Met den wensch. dat deze bazar aan het doel zal beant woorden verklaarde spr. haar voor ge opend. Onmiddellijk hierna werd succesvol met den verkoop begonnen. De bazar ls dan ook een bezoek ten volle waard! De heer P. Hulgsloot te Roelofarends- veen die zich in de nabijheid van een warenhuis bevond, kreeg een door den hevigen wind opgenomen raam op het hoofd. Hierdoor ontstond een gapende wonde welke door dokter van Dooren is gehecht. BOSKOOP. Voor Zondag 22 September zai de Zondagdienst worden waargenomen door dr. J. Hamburger, Telef. 136. De Chr. muziekvereeniging harmonie „Concordia" behaalde onder leiding van hare directeur de heer J. Noordanus uit Leiden op het concours te Rotterdam een 2en pr. in de afd. Uitmuntendheid en ten Ier. pr. in den marschwedstrijd. o LEIDERDORP. Burgerlijke Stand. Geboren: Abraham, Z. van C. v. Hemert en S. Noest Johanna, D. v. W. Hennip- man en A. Meijers. Ondertrouwd: J. Zwart Jm. 22 J. en E. van Wingerden jd. 21 j. Te Utrecht is voor het examen gym nastiek L.O. geslaagd de heer H. M. Zaal berg alhier. 'j LEIMUIDEN. Werkverschaffingsplannen. B. en W. hebben een tweetal plannen voor werkverschaffing ontworpen. Worden deze goedgekeurd, dan zal in den ko menden winter een groot deel van de ondersteunde werkloozen te werk gesteld kunnen worden. De steunregeling voor werklooze ar beiders is door den Minister van Sociale Zaken goedgekeurd tot en met 30 Decem ber a.s. De onlangs vastgestelde regeling be treffende de opneming van arbeiders in de landbouwbedrijven met bijslag op de loonen is voor onze gemeente ook van toe passing verklaard op de weide- en tuin bouwbedrijven en treedt 15 Sept. as. in werking. De politie heeft tegen een zevental jeugdige personen proces-verbaal opge maakt wegens het stelen van peren en appels uit boomgaarden en tuinen. Het is te hopen dat aan dit euvel thans perk en paal gesteld ls. Op 1 October as. zal het 25 jaar ge leden zijn dat de heer C. van Heilningen bij de Ned. Herv. Kerk alhier in dienst '-ad als koster. NIEUWKOOP. Vergadering R.K. Staatspartij. Op de in het parochiehuis gehouden ledenvergadering der R.K. S. bracht de secretaris verslag uit van een vergadering van den Centralen Kieskring te Leiden De voorzitter sprak vervolgens over het verlies van stemmen bij de raadsverkie zing aan de R.K. vrije lijst. Binnenkort zal een propaganda-avond gehouden worden. Tenslotte werd gesproken over de wet houdersverkiezing en de benoeming van eenige commissies, waarbij de Staatspartij niettegenstaande het grootste aantal le den, werd gepasseerd. o RIJNSATERWOUDE. De heer P. Bos. ambtenaar ter secre tarie alhier is benoemd tot tijdelijk amb tenaar in de gemeente Haarlemmermeer (afd. Steunregeling en Werkverschaffing). o TER AAR. Slechte vangsten der hengelaars. In tegenstelling met andere Jaren wordt er tot dusver op de Langeraarsche Plassen door de beoefenaars van de hengelsport weinig visch gevangen. Thans, nu de brasemtijd bij uitnemendheid ls aange broken, worden de vangsten wat beter en werden reeds enkele mooie exemplaren bemachtigd. Waarschijnlijk hebben de vele Noorden- en Oostenwinden, waarvoor deze visch nogal gevoelig schijnt te zijn, dezen zomer een ongunstlgen invloed uit geoefend. Er zijn evenwel gedurende den geheelen winter vischliefhebbers op ,de Poelen te vinden, zoodat de moed op „kntesters" nog niet behoeft te worden opgegeven! Verslag Electriciteitsbedrijf. Het verslag van den toestand en de exploitatie van het gemeentelijk electri citeitsbedrijf over 1934 begint met de vermelding dat. ondanks de slechte eco nomische omstandigheden, waaronder de meeste ingezetenen te lijden hebben, het gebruik van electrischen stroom is toege nomen. n.l. voor verlichtings- en huishou delijke doeleinden met 2'It'lt en voor krachtdoeleinden met 12"/». De kosten van het bedrijf, berekend op basis van het aantal aansluitingen voor iedere ge meente. moeten door Ter-Aar voor 74/187 worden betaaid. In totaal blijken 136.784 K.W.U. stroom te zijn afgenomen, terwijl 10.674 K.W.U. als verlies werden afgeboekt. Gemiddeld werd deze stroom ingekocht tegen 7'/i et. per K.W.U. Het. aantal aansluitingen bedroeg voor iichtdoeleinden 654 en voor krachtdoel- elnden 83 De totale opbrengst van den verkochten stroom bedroeg f, 26.522,95, zijnde pl.m. 20,6 cent per K.W.U. Blijkens het verslag bleven nog 41 af nemers beneden het vastgestelde mlni- mumverbraik van 36 K.W.U. per jaar. Te zamen namen zij 225 K.W.U. beneden het minimum af. De rekening van baten en lasten be loopt voor onze gemeente een bedrag van f. 31.672,15 voor den gewonen dienst en f. 18.265,26 voor den kapitaaldienst. Van het batig saldo keerde het bedrijf f 400,76 aan de gemeente uit. terwijl eenzelfde be drag in het reservefonds kon worden ge stort, dat hiermede een saldo van f 4493,19 gekregen heeft. De aflossingen, renten enz. werden op de normale wijze verrekend. Verbetering weg Vier-Ambachtspolder. De reeds geruimen tijd bestaande plan nen tot verbetering van de in zeer slech ten staat verkeerende wegen in den Vier- Ambachts-Polder kunnen nog niet worden uitgevoerd, omdat de vereischte goedkeu ring van de desbetreffende autoriteiten op zich laat wachten. Hierdoor ls het hoogst onzeker of de plannen nog dit jaar zullen kunnen wor den uitgevoerd, wat. nu de winter voor de deur staat, voor de weggebruikers een tegenvaller beteekent. Temeer, nu de Heerenweg en de weg naar Woubrugge zich in zulk een uitstekenden staat be vinden Burgerlijke Stand. Geboren: Anna Adrians Maria, D. van A. W. Lek en C. E. A. Koeleman. Overleden: L. W. P. Heynings 78 j. W. Hoogervorst 4 j. Loop der bevolking. Gevestigd: J. M. C. Lebesque van Utrecht W. J. van Tol van Apeldoorn W. H. Klop van Noordwijk A. A. Bontje van Huybergen. Vertrokken: N. L. Boer naar Heemstede M. C. v. d. Vlugt naar Alphen aan den Rijn J. Th. Hoogervorst naar Heem stede. WADDINXVEEN. Van den landbouwer J. H. in den Zuidplaspolder werd een paard dat ln het land liep door den bliksem getroffen en gedood. o ZWAMMERDAM. Verkooping. In het hotel „De Rustende Arend" al hier had de openbare verkooping plaats van het café „Rijnzicht", bewoond door den heer E. P. J. Beumer. Perceel 1, het café. werd ingezet op f. 3500. en perceel 2 „De Waag" op f. 600, belde door den heer J. Beumer te Uithoorn. Beide perceelen werden bij afslag' niet gemijnd. In de vergadering van B. en W. is tot loco-Burgemeester aangewezen wethouder J. A. Hoogendijk. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. DE VOORTGEZETTE VERGADERING. In de gisteren te Alkmaar voortgezette jaarvergadering van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw werd het jaar verslag goedgekeurd. Besloten werd, dat de voorjaarsvergadering het volgend jaar in Amsterdam zal worden gehouden. Met 137 tegen 41 stemmen werd besloten het bestuursvoorstel, invoering van een nieu we contributieregeling, aan te nemen. Daarbij wordt in aanmerking genomen de oppervlakte land, die men in gebruik heeft (in eigendom of in pacht). De jaar- contributie is f. 3 voor land van 0.01 tot 5 H.A.; f.4 voor land van 5.01 tot 10 H.A.; f. 5 voor land van 10.01 tot 30 H.A. en f. 7.50 voor land boven 50 H.A. Voor le den, die geen land in gebruik hebben, blijft de contributie f. 5 per jaar. De afdracht aan de afdeelingen blijft 30 pCt. van de geïnde contributie en alle leden ontvangen gratis het jaarboekje en het officieel orgaan van de Maatschappij. In de vacature R. C. Schenk voor N.- Holland werd gekozen de heer A. Buur man te Heemstede; de Zuld-Hollandsche leden kozen in de vacature-Den Hartog den heer D. H. Jas te Oostvoorne. Voor groep III (Zuid-Holland) werd zonder te- gencandidaat in de vacture-Dekker ver kozen verklaard de heer P. Schakel Azn. te Giessen Ouderkerk. Op dezelfde wijze werd verkozen verklaard in groep IV (N.- Holland) de heer J. Blaauboer Kzn„ te Schagen, zulks ln de vacture-E. Dz. Koster. Door een twintigtal afdeelingen werden moties en voorstellen Ingediend, welke voor een zeer belangrijk deel beoogden een verzet tegen de Regeeringssmaatrege- len inzake den melksteun en aandrongen op wettelijke beperking van de margarine - fabrics gp Bij de verdediging daarvan wer den door verschillende afgevaardigden harde uitdrukkingen gebruikt aan het adres van de Regeering, welke volgens deze sprekers de margarinefabrikanten bevoordeelt ten koste van de veehouderij. Er werd betoogd, dat men thans aan het einde is van de lijdzaamheid. Voorts wer den scherpa aanvallen gedaan op het. hoofdbestuur, dat zich naar een van de sprekers meende, den mond ziet gesnoerd door het aanvaarden van betrekkingen in crisisorganisaties. Een belangrijk punt van besprekingen was ook nog de denaturatie- prijs der aardappelen, waarvan men on middellijke vaststelling wenschte. Aan het einde der besprekingen stelde het hoofdbestuur voor een door dit be stuur opgestelde motie te aanvaarden en op te sturen naar den minister van Land bouw. Na de voorlezing dezer motie sprak de vergadering bijna unaniem haar af keuring daarover uit. Zij vond haar veel te slap en geroepen werd: „Beter geen dan deze motie!" De heer Braat oud-Kamerlid drong met klem aan om in de motie op te nemen dat de boeren aan het eind van hun kunnen zijn. Hij wist niet wat do boeren zullen moeten doen als de Regee ring deze motie afwijst, maar wees op het voorbeeld van Denemarken. Het slot van de meermalen felle dis cussies was, dat het bestuur de motie niet in stemming bracht, maar toezegde, den minister een stenografisch verslag van deze vergadering te zullen zenden. De ter vergadering aanwezige vertegenwoordi ger van den minister verklaarde dit zeer op prijs te stellen. HET BLOEMBOLLEN-SANEERINGSPLAN Naar wij vernemen zal door de rege'e- ring er streng de hand aan worden ge houden, dat overeenkomstig de bepalin gen van het Bloembollensaneeringsplan 1935 onder geen voorwaarde een teeltver gunning of exportvergunning wordt ver leend aan hen, die hun verplichtingen tegenover de regeering uit hoofde van het vroegere Bloembollensaneeringsplan niet volledig zijn nagekomen. Degenen die dus bloembollen thans gaan telen en, in den grond brengen moeten er op be dacht zijn, dat wanneer zij hun vroegere heffingen niet betalen zij er zich aan bloot stellen, dat t. z. t. tot het rooien van deze bloembollen zal worden over gegaan. DE CRISIS-AMBTENARIJ LIJDT RUIMTEGEBREK. Van verschillende zijden ook en vooral van die der boeren wordt den laatsten tijd aldus het „Hbld." de vraag gesteld, of de „crisis-ambtenarij" niet topzwaar begint te worden. In on- verwacht-letterlijken zin ls dit in Noord- Holland het geval! De uitvoering van de verschillende agra rische crisis-maatregelen ls opgedragen aan de provinciale „Landbouw Crisis Or ganisaties" (L. C. O.), die daartoe een groot aantal crisis-ambtenaren in hun dienst hebben moeten overnemen. Boven dien hebben de crisis-centrales ook zélf een groot aantal ambtenaren aangesteld. Zoo is bijv. Alkmaar een centrum van crisis-ambtenaren voor de provincie Noord-Holland; daar zetelt de L. C O., die zich steeds meer ingewikkelde werkzaam heden ziet opgedragen, o.a. het uitrekenen, aan de hand van zeer gecompliceerde for mules, van de melksteunbeperking per boerenbedrijf. Reeds sedert het voorjaar is men daarmede bezig; een groot aantal ambtenaren moest daarvoor worden ge ëngageerd, maar nog steeds is men er niet mee klaar, hoewel de maatregel reeds op 1 Juni van kracht is geworden! In andere provincies is het precies zoo. Reeds heeft de Alg. Ned. Zuivelbond in een adres aan de regeering het welge meende advies gegeven, om den maat regel uit te stellen en opnieuw te bestu- deeren. Dit lijkt ons een zeer juist advies, omdat practisch de onuitvoerbaarheid der melksteunbeperking in haar tegenwoor- digen vorm reeds zonneklaar is gebleken. Na vier maanden is er nog geen veehouder in Nederland, die weet, hoeveel van de door hem geproduceerde melk ln het tijd vak 1 Juni 19351936 op steun kan aan spraak maken. Daarbij komt, dat de des betreffende berekeningen op zijn vroegst in December en wellicht nog later, gereed zullen zijn, zoodat de veehouders in de dan nog resteerende vijf of zes maanden, waarin juist die der grootste productie vallen, de maatregelen zullen moeten nemen, om hun productie aan te passen aan het steun-quantum. Wanneer men bedenkt, dat het niet voor steun in aan merking komende deel vrijwel waardeloos zal zijn (ten hoogste een cent per kilo)', dan is het duidelijk, dat de door de bere keningsvertraging ontstane toestand straks zal leiden tot onberekenbaar groote moeilijkheden. Zóó ingewikkeld nu is de berekenings methode, dat men onlangs na de steun- quota voor de veehouders op het eiland Wieringen te hebben uitgerekend, op het laatste oogenblik tot de ontdekking kwam dat men één factor had vergeten, zoodat alle calculaties opnieuw moesten worden gemaakt. Een tweede gevolg is, dat de Noord-Hollandsche L. C. O. wil zij éénigo kans hbben om ooit met dit rekenwerk gereed te komen zich voor de noodza kelijkheid ziet geplaatst, om nóg meer crisisambtenaren aan te stellen. Daar tegen blijken echter.practische be zwaren te bestaan, n.l. gebrek aan kan toorruimte in Alkmaar! Er bestaan, als gevolg daarvan dan ook plannen, om dé geheele L. C. O. naar Amsterdam te doen verhuizen, waar kantoorruimte te over is. Reeds zijn onderhandelingen geopend met het gemeentebestuur van de hoofdstad over het huren van een groot gebouw. BANKIERSFIRMA J. KATAN TE VLAARDINGEN. Accoord op basis van 35 aanvaard. Het door de firma J. Katan te Vlaar- dingen aangeboden accoord van 35% is door alle crediteuren aanvaard. De eerste uitkeering van 5% zal binnen enkele da gen plaats hebben. (Hbld.) Automobilisten, geeft alleen signalen, wanneer het werkelijk noodig is en niet uit sleur of tijdverdrijf, 8—3

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 7