LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 19 September 1935 BUITENLAND. VRAGENRUBRIEK. V!//C1IEPJ_ BERICHTEN TELEGRAMMEN. SPORT. DE ALGEMEENE TOESTAND. HET ITALIAANSCH- ABESSYNISCH CONFLICT. De voorzitter van de Raadscommissie van vijf heeft aan de Abessynische en Italiaansche delegaties de voorstellen van de commissie voorgelegd. Te Genève is men algemeen van oordeel, dat Abessynië ze zal aanvaarden, doch Italië heeft, naar verluidt, een bedenktijd van ten minste drie dagen gevraagd. Laval heeft Aloisi verzocht om de voorstellen met Mussolini persoonlijk tc Rome te be spreken. doch deze reis staat nog niet vast. Het rapport van de commissie zal niet gepubliceerd worden, alvorens door belde partijen bestudeerd te zijn. Het rapport bevat voorsteilen omtrent de meest geschikte wijze. waarop aan Abes- synie internationale hulp kan worden Ver leend en men is te Genève van oordeel, dat deze collectieve maatregelen Italië op practische wijze en zonder de enorme kosten van een militaire expeditie zijn oeconomische verlangens in Abessynië zal bevredigen. Men bevestigt, dat de Britsche delegatie er over voldaan is. dat de voor stellen niets bevatten, dat in strijd is met Abessynië's positie in den Volkenbond of met de principes van het Volkenbonds verdrag. Laval zal naar Parijs vertrekken om deel te nemen aan een belangrijken minister raad op Zaterdag aanstaande Getuigt bevenstaande nog van eenige hoop. deze is echter minimaal. Het plan van den Volkenbond is niet slechts onaanvaardbaar, maar belachelijk, verklaarde Mussolini toch in een interview met Ward Frlce, den correspondent van de „Daily Mail". Ward Price heeft den eersten indruk weten te publiceeren. welke de voorstellen der commissie van vijf op den Duce heb ben gemaakt. Ik heb het rapport nog niet ontvangen, zoo vervolgde Mussolini, maar indien de lezing van de pers juist is. dan lijken de voorstellen der commissie wel ironisch. Men zou Italië's behoefte aan uitbrei ding in Oost-Afrika willen bevredigen door ons twee woestijngebieden te offree- ren, het eene van zand, het andere van steen. De commissie schijnt mij voor een woestijnverzamelaar te houden. Mussolini wees vervolgens op de onher bergzaamheid van deee woestijngebieden in Dankali en Ogaden en aelde, dat Italië daar onmogelijk eenig vruchtdragend werk kon verrichten. Indien het voorstel van een internatio naal bestuur en een internationale politie macht waarin Italië blijkbaar niet ver tegenwoordigd mag zijn ten doel heeft onze soldaten uit Oost-Afrika naar Italië te doen repatrieeren. is het onaanvaard baar en dit zal dan ook in geen geval ge beuren. Dit is al heel weinig hoopgevend! De Italiaansche ministerraad is gister middag weer bijeen geweest. Het officieele communiqué maakt geen enkele toespe ling op den internationalen toestand Het kondigt de uitgifte aan van een staats- leening, rentende 5 pCt. ter dekking van de kosten der operaties in Oost-Afrika. De koers van uitgifte is bepaald op 95 pCt. Het bedrag van de leening wordt niet op gegeven De ministerraad heeft voorts maatrege len genomen, welke betrekking hebben op een omzetbelasting, inkomstenbelasting, een belasting op het transport van goe deren per auto en een belasting op de spoorweg tarieven Door deze maatregelen zal het de regee ring mogelijk zijn de ontvangsten te ver meerderen en het begrootingstekort aan zienlijk te verminderen. Te zijner tijd zal dan een sluitende begrooting kunnen worden verwacht Verklaard wordt, dat de oplossingen, welke men een jaar geleden niet heeft kunnen vragen, thans wêl gevraagd kun nen worden wegens de verminderde werk loosheid. de hervatting van de activiteit van handel en industrie, en de verbete ring van de situatie in den landbouw, het zij door overvloedige oogsten, hetzij door het prijsniveau. Gistravond is voorts goedgekeurd een decreet, dat voorziet in den aanleg en aanvulling van voorraden vloeibare brandstof voor de behoeften der marine, waarvoor een crediet van 337 mlllioen lire zal worden verleend op de marinebegroo- ting voor het tijdvak 1935/42. En in overeenstemming met deze pecu- niaire mobilisatie wordt gemeld, dat de onderofficieren en menschappen van de lichting 1910, die deel uitmaken van de transportdiensten van het leger, afzon derlijk gemobiliseerd. In Abessynië is men ook voorbereid „De oorlog is onvermijdelijk". Dat is de over tuiging van den Negus en zijn raadgevers, aldus schrijft de correspondent van de „News Chronicle" te Addis Abeba. Voor hen. zoo voegt de correspondent hieraan toe, is het slechts een kwestie van dagen, of op zijn hoogst van weken- Met een stoïcijnsch fanatisme wacht de regeering af en volgt zij de diplomatieke manoeuvres te Genève. met de zekerheid, dat het geheel bestemd is een droevtgen afloop te hebben. Men voorspelt te Addis Abeba, dat Mus solini de voorstellen der commissie van vijf zal verwerpen en dat Abessynië ze formeel zal aanvaarden, echter met de wetenschap, geen gelegenheid te zullen hebben om ze toe te passen. De Negus stelt zijn hoop op de ophef fing van het embargo op wapenen en munitie voordat de vijandelijkheden be ginnen en heeft dientengevolge credieten geopend in Europa Zoo heeft hij 50.000 pond op een Lon- densche bank gezet, in den vorm van 500 000 Thalers. De gouverneur van Harrar heeft alle welgemaakte mannen opgeroepen voor den krijgsdienst. Zij die geen gevolg geven aan dezen oproep zullen in vrouwekleeren door de straten van Harrar worden rondgeleid en vervolgens opgehangen. De steden Adoewa er Aksoem zouden geleidelijk ontruimd worden uit voorzorg voor een Ital'aan«ehen aanval. Engeland maakt z'ch ook voor iedere gebeurlijkheid gereed Het grootste deel der z.gthuisvloot is zelf» te Gibraltar gearriveerd, dat koortsachtig wordt ver sterkt! Reuter verneemt uit Rome, dat de be weegredenen voor de versterking van de Italiaansche troepen In Libië van tweeër lei aard zijn Ten eerste betreft het een voorzorgsmaatregel tegen het gevaar van een nieuwen opstand der oorlogszuchtige Senoussi-stammen. De tweede reden, waaraan te Rome gedacht wordt, is de mogelijkheid dat Egypte gevaar loopt. In dien nl. vijandelijkheden tusschen Italië en Engeland zouden ontstaan, zou een sterke strijdmacht oprukkend van Cyre- naica naar het Oosten in de richting van het Suez-kanaal, een der belangrijkste verbindingslinies van het Britsche Rijk bedreigen. Te Rome gelooft men. dat alleen al het gevaar van zulk een beweging een heil zame uitwerking moet hebben op de staatslieden, die thans aan sanctie-maat regelen tegen Italië denken. Inzake de strategische positie tusschen Italiaansch Noord-Afrika en Egypte wordt het volgende vernomen: Drie weken geleden heeft Mussolini te Bolzano aan maarschalk Balbo. den gou verneur van Lybië, versterkingen beloofd. Men gelooft echter niet. dat dezen veel meer zijn dan 10.000 man De Italiaansche troepen zijn voornamelijk samengetrok ken tusschen de heilige plaatsen Jarabub cn Kufra. Tusschen deze troepen en Egypte be vindt zich oen drievoudige, deels elec- trisch geladen prikkeldraadversperring, welke door generaal Grazianl is aange legd om de Senoussls te verhinderen wapenen uit Egypte te smokkelen. Engeland zendt echter ook troepen naar Egypte. Zoo is b.v- gisteren het 7e reg. huzaren derwaarts vertrokken! ENGELAND. Lord Ponsonby treedt af als Labour-leider. De leider der Labour-fractie in het Hoogerhuls. Lord Ponsonby, is plotseling en onverwacht afgetreden. In een brief aan de partijleiding motiveert hij zijn ontslag aldus, dat hij het In de belang rijkste vraagstukken der bultenlandsche politiek en in de kwestie van de houding der Labour Partij ten aanzien van het Abessijnsche conflict niet meer met de partij eens was. In liet algemeen meent men echter de directe aanleiding tot het aftreden van Ponsonby te zien in het feit. dat hij evenals de partijleider Lansbury, de toe passing van geweld onder alle omstan digheden veroordeelt, lerwijl de meerder heid van de partijleiding voorstander is van het nemen van sanctiemaatregelen tegen Mussolini, onder leiding van den Volkenbond. Het aftreden van Ponsonby heeft in Labourkrlngen groot opzien gebaard Het bestuur der Labour Partij wordt bijeen geroepen in een buitengewone zitting Ook het Lagerhuislld sir Stafford Crips is om dezelfde redenen uit den natlo- nalen raad van Labour getreden. De voorzitter der Ontwapeningsconfe rentie. Henderson, is ziek geworden en naar het ziekenhuis vervoerd. Hij heeft geelzucht en tevens een maagziekte. ZUID-SLA VIË. MarinkowttsJ t Overleden is de vroegere minister van buitenl. zaken Marinkowitsj Marinkowitsj. Voislaf Marinkowitsj was den lsten Mei 1876 in Belgrado geboren. Te Parijs stu deerde hij rechten en oeconomie. In het jaar 1805 werd Marinkowitsj voor het eerst in de Skoepsjtina gekozen. Sindsdien is hij onafgebroken lid van het Parlement ge weest. Herhaaldelijk vertegenwoordigde hij zijn land op buitenl. congressen Voor het eerst werd hij minister in 1917. Met kleine tus- schenpoozen had hij zitting in de diverse ministeries, sinds 1924 steeds als minister van buiten!, zaken. In 1932 was hij korten tijd tevens premier. Morgen wordt zijn stoffelijk overschot aan den schoot der aarde toevertrouwd. OOSTENRIJK. Grensincidenten. Dinsdag had de Inspecteur der gendar merie Scherkler en een schoolhoofd een uitstapje gemaakt naar de Oostenrijksch- Belersche grens. Toen zij bij hun terugkomst uit Beieren dê Oostenrijksche greris hadden overschre den. trachtte een Duitsch milicien, die zich op Oostenrijksch gebied bevond, hen door bedreiging met een pistool teruv te drij ven op Belersch gebied. Daar Scherkler weigerde hieraan te vol doen. schoot de soldaat en wondde den Oostenrijkschen gendarmerie-officier ern stig. Vervolgens verdween de soldaat we der op Duitsch gebied. De Oostenrijksche regeering heeft het incident ter kennis gebracht van de Duit- sche autoriteiten en verzocht een onder zoek ia te stellen. DUITSCHLAND. De nieuwe status der Joden in Duitzchland Op het RUksmlnlsterle van Blnnenland- sche Zaken werd het volgende medege deeld omtrent de uitvoering van de nieuwe wetteliike bepalingen in zake den status der Joden ln Duitschland: De Joden zijn voor ons 'n vreemd volk op Dultzohen bodem en worden als zoodanig behandeld. Van Jodenhaat is geen sprake. Wü willen geen vijandschap met de Joden, maar streven naar een wetteliike regeling die tot draagliike verhoudingen moet leiden. De nieuwe bepalingen der huwelijkswet geving zijn niet van terugwerkende kracht en huwelijken welke reeds eerder in bin nen- of buitenland door Duitsche Joden met Ariërs waren gesloten, zijn dus geldig. Met de Joodsehe vlag wordt in de nieuwe wetten bedoeld de vlag der zionistische beweging. Deze is blauw-wit met een Davidsschild ln zwart. Nadrukkelijk la de wettelijke bescher ming dear vlag toegezegd". GRIEKENLAND. 3 November het plebisoiet. Het ministerie besloot, dat het plebisciet omtreqt den staatsvorm zal plaats vinden oo 3 November. o ALBANIË. Zware straffen. De krijgsraad te Fieri heeft de acten over het proces tegen de deelnemers aan den ïaatsten opstand gesloten. Terecht hebben gestaan ln het geheel 539 personen, waarvan er 213 zitn veroordeeld en wel 53 ter door. 39 tot levenslang en 121 tot ge vangenisstraffen van 10 tot 20 laar. 300 beklaagden werden vrll gesproken. Deze draconische straffen hebben de leiders van de bultenlandsche diplomatieke vertegen woordigingen ln Albanië aanleiding gege ven om in overleg met hun regeerlnjen een gemeenschappeliik beroep op de Alba- neesche regeering te doen om ter wille van de rust ln Albanië de opgelegde straffen te verzachten en de ter dood veroorrteeMen te begenadigen Het regeerlngsblad de Bcc? verklaart echter reeds thans, dat het niet waarschijnlijk is. dat deze actie van de bultenlandsche vertegenwoordigers eenig succes zal hebben. J. v. E. te L. Probeert U dan nog In sectenpoeder. v. d. M—O. en mej. v. D. te K.-Z. Wendt U tot een deskundige S. B. te O. Er Is hier te lande geen Abessynisch gezantschap gevestigd, wel te Londen. Men kan zich daartoe wenden in het Engelsch. De derde vraag is ons niet bekend: ln leder geval spreekt de Negus Engelsch. De reis zal pl.m. 2' k 3 weken duren. IJ. S. te V. Een specifiek Christelijke Damvereeniging bestaat te Leiden al sinds eenige jaren niet meer. A. van I. te O. Het adres van de direc tie der K.N.I.L M. is: Sluisbrug, Weltevre den. Echter is hier te lande een hoofdkan toor gevestigd en wel te Amsterdam, Nieu we Spiegelstraat 5. Mej. M. V„ te L. Op een daartoe strekkend verzoek is afwijzend beschikt. In het postkantoor alhier is evenwel een lijst opgehangen van de verkrijgbare post- waarden van Nederland, Oost- en west- Indië, welke hier kunnen worden aange vraagd en dan via het postkantoor te Den Haag worden verstrekt. Er worden nog steeds pogingen in het werk gesteld om hier een phllatellstenloket gevestigd te krijgen. Het rondzenden van ruilboekjes geschiedt vanwege de plaatselijke afdee- hng van den Ned. Philatelistenbond, waar van u dus lid moet zijn. IJMUIDEN, 19 Sept. 1935. VISCHPRIJZEN. Tarbot per kilo f. 0.80—0.70, griet per kist van 50 kilo f. 32—18, tongen per kilo f. 1.250.91, middelschol per kist van 50 kilo f.28, zetschol f.30—25, kleine schol f.23—7, schar f. 11—7.50, pieterman en poontjes f. 3.80, groote schelvisch f.30, middel schelvisch f.32. kleinmiddel schel visch f. 2821, kleine schelvisch f. 1812 kabeljauw per kist van 125 kilo f.54—28 gullen per kist van 50 kilo f. 16.50—7.50 lengen per stuk f .2—1.32, heilbot per kilo f. 0 90, wijting per kist van 50 kilo f. 7.10— f. 5.50, makreel f.148. Kleine middeihake f 45. Aangevoerd 703 kisten versche haring. Prijzen van f. 5.50—4.30 p. kist. Aangekomen 5 stoomtrawlers: IJM 18 met f. 2359, IJM 48 met f. 3807, IJM 44 met f.4470, IJM 95 met f.1470, IJM 114 rnct f. 1262 besomming en 9 loggers: SCH 107 met 970. KW 186 met 685. KW 86 met 543, KW 114 met 874. KW 134 met 386, KW 74 met. 2001, KW 78 met 810. KW 130 met 747, KW 124 met 414 en SCH 332 met 402 kantjes pekelharing voor Katwijk. VLAARDINGEN, 19 Sept. KW 47 met 18 last, volle haring Zuid f 9.40-10.70, maatjesharing f. 11 50. maatjes volle haring f. 10.80, maatjes ijle haring f9.508.70, ijle haring f8.40, alles naar kwaliteit. HET ITALIAANSCH. ABESSYNISCH CONFLICT. GENEVE, 19 Sept. lA.N.P.) Naar uit ge meenlijk welingelichte bron wordt mede gedeeld, is gisteravond een systeem van progressieve sancties tegen Italië door de diplomatieke vertegenwoordigers van Gr- Brittannië, Frankrijk en andere mogend heden besproken, voor het geval Musso lini de voorstellen van de Commissie van Vijf mocht verwerpen en zou willen over gaan tot vijandelijkheden tegen Abessy nië. Volgens deze Inlichtingen zou men overwogen hebben alle ambassadeurs en andere diplomatieke vertegenwoordigers van de Volkenbondsleden uit Italië terug te roepen, een financleele en crediet-boy- cot in te stellen en een embargo op uit voer naar Italië te leggen, dat met ge leidelijke sprongen tenslotte zou neerko men op een volledige economische blok kade onder maritieme bescherming. Tot deze stappen zou echter alleen worden overgegaan, wanneer zij collectief aan vaard zouden worden en in geval Italië tot een niet ultgelokten aanval op Abes synië zou zijn overgegaan. LONDEN. 19 September (A.N.P.). In verband met het feit, dat de commissie van vijf het probleem van bultenland sche politie en gendarmerie voor Abessy nië niet nader heeft uitgewerkt en voor- looptg geen rekening houdt met de Ita liaansche elschen ln dit opzicht, schrijft de „Times" dat Eden met klem er op ge wezen heeft dat de deur niet zou worden geopend voor een verkapte militaire con trole van Italië over Abessynië. Een eerlijk plan van bijstand voor Abessynië, ge paard gaande meteen redelijke voldoening van de nlet-polltleke elschen van Italië il goed en wel. maar wanneer men een fasade zou willen oprichten ter ver berging van een geleideliik toenemende Italiaansche overheerschmg. dan zou Eden, naar hit verklaarde, daaraan niet verder willen deelnemen DUBLIN, 19 8ept, iRëuter) Generaal O "Duffy de leider der larsche Blauwhem- den, die pèternvond teruggekeerd is van zijn bezoek aan het fascistische congres te Genève, bevestigt, dat Iersche blauw- hemden hun diensten aan Italië hebben aangeboden. De generaal voegde hieraan toe: Van mlln verblijf ln het, buitenland heb ik gebruik gemaakt om een bezoek te brengen aan Duitschland Ik heb aan eenige arbelds- en militaire kampen een bezoek gebracht en heb alles zeer belang wekkend gevonden. Weliswaar keur ik Hitler's politiek niet van ganscher harte goed, maar Ik geloof, dat Hitler op een verkeerde wijze wordt voorgesteld. MILAAN. 19 Sept. (Reuteri. Met het s.s. „Lombardla" zijn in den afgeloopen nacht de laatste s'deellngen van de divisie Cos- serla n.l. arle bataljons infanterie, een re serve-compagnie. een afdeeling carabi nieri en Roode Kruis-personeel, ln totaal 121 officieren en 3600 manschappen uit Oenua vertrokken Ook het commando van de divisie bevindt zich aan boord van de „Lombardla" Uit Triest zijn 350 sol daten hoofdzakelijk artilleristen naar O. Afrika vertrokken. De hertog van Berga mo is gisteren uit Milaan vertrokken, om zich naar Oost-Afrika te begeven waar hij het commando op zich zal nemen over een brigade infanterie. De kruiser „Eugenius van Savoye", een van de modernste en snelste schepen der Italiaansche marine, die eenige maanden geleden van stapel is geloopen, zal in de eerstvolgende dagen voor 'n eerste proef vaart uitloopen. LONDEN, 19 Sept. iReuter). Naar de bladen uit Genève melden, wordt thans, nu het plan van de commissie van vijf is overhandigd aan de gedelegeerden van Italië en Abessynië een pauze van ver scheidene dagen waarschijnlijk geacht. Of schoon de vooruitzichten nog steeds ongun stig beoordeeld worden, gelooven de Engel- sche persvertegenwoordigers ln Genève een besliste nervositeit te kunnen consta- teeren bij de Italianen, hetgeen zij in verband brengen met den algemeenen steun, dien de Volkenbond krijgt van de openbare meening der wereld en de „rus tige maar gestadige voorbereidingen" van de Britsche regering in de Middelland- sche Zee De vertegenwoordiger te Genève van de „Times" schrijft, dat de Britsche delegatie welker positie thans zeer sterk is, welis waar de aangelegenheid niet wil tralneeren, maar er toch vóór is den Italianen ruim schoots tijd te geven voor overleg. Een af wijzen van het plan door de Italianen zou niet verrassend, maar het zou denkbaar zijn. dat zij het zouden aanvaarden als basis voor besprekingen teneinde in de daarop volgende onderhandelingen zoo mogelijk een zwakke plek te ontdekken in het gesloten front van de tegenstanders van de Italiaansche politiek. Daarop zijn echter inmiddels de vertegenwoordigers van verscheidene kleine mogendheden voorbereid, die tegen iedere verdere con cessie aan Italië zijn Zij zullen waarschijnlijk voorstellen de thans bijeen zijnde zitting die normaliter op 28 September zou eindigen voort te zetten tot een regeling bereikt is. De Vol kenbondsraad zal ln ieder geval verder bijeen blijven tot een beslissing in de eene of de andere richting is gevallen. LONDEN, 19 September. (Reuter). In den afgeloopen nacht hebben boven Malta de aangekondigde luchtmanoeuvres plaats gevonden. De hoofdstad La Valeria was in het donker gehuld Het vliegtuig- moederschip „Couragous" viel het eiland aan. Krachtige schijnwerpers zochten met hun lichtbundels de hemel af naar „vijan delijke" vliegtuigen. Generaal-majoor Andrew Mac Cullogh, bevelhebber over de 52ste divisie vertrekt Vrijdag uit Engeland om het opperbevel op zich te nemen over de Britsche troepen op Malta. Hij is 59 jaar en heeft zich in den Boerenoorlog en in den Wereldoorlog onderscheiden. VLIEGTUIG GEVALLEN. BOEKAREST, 19 September. (Reuter) Een militair watervliegtuig van de basis Constanza is neergestort. Een der Inzittenden verdronk. Drie anderen wer den zwaar gewond. EEN REDEVOERING VAN GENERAAL SMUTS. KAAPSTAD, 19 September (A.N.P.) Voor een vergadering van de Veretnigde Partij heeft generaal Smuts een uiteenzetting gegeven van de houding van Zuld-Afrlka tegenover den tegenwoordigen tnternatio nalen toestand en van de positie van dit) land ten opzichte van de neutraliteit. Generaal Smuts verklaarde, dat Zuid Afrika een klein land is en als lid van den Volkenbond achter het Volkenbonds handvest staat naar letter en naar geest Wanneer de Volkenbond uiteen valt, kee ren wij, aldus generaal Smuts, terug naar de wetten van de wildernis. Economische sancties, volgens artikel 16 van het hand vest. zullen naar zijn meening niet tot oorlog lelden. Wat de neutraliteit betreft, zeide de ge neraal, dat wanneer op het vasteland een. oorlog zou uitbreken, waarbij Groot-Brit tarmië betrokken was, volgens het Ver drag van Locarno. Zuld-Afrika, Canada en Australië daarbuiten zouden vallen, aan gezien Groot-Brlttannië dit bij dit ver drag heeft vastgelegd. Voorts heeft het yolkenbondshandvest vastgelegd, vanneer een oorlog wettig is. Het bepaalt dezelfde verplichtingen voor Groot-Brittannlë als voor de dominions. Dit beteckent, dat Groot Brittannië niet wettig aan een oor log kan deelnemen, zonder dat de domi nions in hetzelfde schuitje moeten mee varen. Dit ls geen gevolg van constitute neele bepalingen van het Britsche Rijk Het ls een plechtig verdrag. Daarbij komt niet de kwestie op van dwang voor Zuid Afrika deel te nemen aan een Brltschen oorlog Wanneer wij. zoo zeide generaal Smuts, zouden moeten deelnemen, zou dit volgens het Volkenbondshandvet zijn Generaal Smuts beëindigde zijn rede met de volgende woorden: „Het ls volkomen duidelijk, dat het oude lmoerlallsme nog geenszins dood is, dat de kleine naties ln het eeheel niet veilig er wel zijn. Wanneer bt ooit een argument noodig was om Zuid-Afrika aan haar oude vriendschap te houden, wordt dit geleverd door den tegenwoordigen toe stand van de wereld Wanneer men een groot land als Frankrijk hemel en aarde ziet bewegen om Oroot-Brittannlë aan zijn kant te houden, kan men begrijpen hoe dwaas, hoe bijzonder dwaas het zou zijn onze oude vriendschap met Groot-Brittan nlë te verwerpen. ii - OM MEMEL. PARIJS. 19 Sept. (Havas). De Berlijn- sche correspondent van het financieel» blad ,.1'Informatlon" meldt dat de bul tenlandsche diplomaten te Berlijn ernstig verontrust zijn, door een reeks onthullin gen over Duitsche voorbereidingen voor een oorlog met Lithauen. De minister van oorlog heeft een vertrouwelijk schrijven gericht aan alle groote wapenfabrieken waarin hij binnen 8 dagen inlichtingen vroeg over het aantal arbeiders noodig voor een goed functloneerend bedrijf Hitler was voornemens het verbreken der diplomatieke betrekkingen tusschen Duitschland en Lithauen ln zijn rede van j.l. Zondag te Neurenberg aan te kondi gen. Hij heeft deze aankondiging uitge steld op uitdrukkelijk verzoek van hel de partement van buitenlandsche zaken. In bultenlandsche diplomatieke kringen te Berlijn ls men de meening toegedaan.dat een breuk tusschen de belde landen on vermijdelijk te achten is. JULES CAMBON, t PARIJS, 19 Sept. (Reuter). De bekende Fransche diplomaat Jules Cambon, die m April zijn 90en verjaardag vierde, is van nacht te Vevey aan het meer van Genève, waar hij einds Juni vertoelde, overleden. Jules Cambon werd in 1845 te Parijs geboren. HU streed ln den oorlog van 1870 en na verschillende ambten in Algerije te hebben bekleed, werd hij tot gouverneur- generaal van Algerije benoemd- Toen hij ambassadeur te Madrid was, benoemde de Koningin van Spanje hem tot haar ver tegenwoordiger bij president McKtnley tijdens den Spaansch-Amerlkaanschen oorlog. In 1907 werd hij ambassadeur te Berlijn waar hij bleef tot de wereldoorlog werd verklaard Hij was degene die de verantwoorde lijkheid op zich nam na het incident van Agadir om een regeling te adviseeren n.l.: Aistand van een deel van de i Fransche i Congo aan Duitschland ln ruil voor de vrije hand in Marokko. Tijdens den we reldoorlog was hij een zeer gewaardeerd raadsman en hij behoorde tot de voor aanstaande bewerkers van den vrede, o.a. was hij voorzitter van de conferentie van ambassadeura. Hij was li dvan de Académie Frangaise en was onderscheiden met het grootkruis van het Legioen van Eer. DE „DIXIE" VLOT. MIAMI. 19 September. (Reuter) Het ln het begin van deze maand gestrande i stoomschip „Dixie" is vanmorgen vlot gekomen. ANTI-SEMIETISCHE OPSTOOTJES. WARSCHAU, 19 Sept. (Reuter). Na de begrafenis van een Pool, die door een Jood vermoord zou zijn, is het in Szen- stochau tot opstootjes gekomen. In een der groote straten werden de vensterruiten van door Joden bewoonde hulzen vernield, verscheidene Joodsehe winkels werden af gebroken. terwijl een aantal Joden mis handeld werd. AUTOMOBILISME. EEN SNELHEIDSMANIAK. De bekende Engelsche autocoureur Eyston heeft de laatste dagen te Salt Lake City met zijn Rolls Royce eenige geslaagde rfcordpoging gedaan. HIJ verbeterde alle 8 bestaande wereldrecords over af standen van 2000 K.M. tot het 24 uurs record. De gemlddeldp uursnelheld be droeg 226.149 K.M. Het oude record be droeg 217.019 K.M. door den Engelschman Cobe. De grootste snelheid v.n Eyston was 243 K.M. per uur.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2