De groote Vee- en Zuiveltentoonstelling. LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 19 September 1935 Vierde Blad 23156 ïen grootsche demonstratie van de Hollandsche Zuivelindustrie jSt,e Jaargang g- <<o. O Jovendien verkondigen de exposanten onze nationalen roem met Bloemen, Groenten en Fruit. Foto Bleuzé, Leiden. onder In goed vertrouwen alles ln orde gebracht was en de uitstallingen werden voorbereid. Ik heb zelf mogen constateeren hoe vastberaden de leiding het roer in handen hield en van geen wijken heeft willen weten. De opening kon op den vooraf aan- gekondlgden tijd doorgaan. Een eere-sa- luut breng ik aan u allen mijne heeren commissieleden en uwe medewerkers voor dit kranige stuk werk, dat ge met opof fering van uw nachtrust alleen niet ge klaard zoudt hebben, hadt ge niet tevens beschikt over een groot talent en een goede dosis durf. Ik mag niet vergeten of verzwijgen, dat deze eerste tentoonstelling haar ontstaan dankt aan particulier initiatief, al hebben de verschillende betrokken gemeentedien sten met enthousiasme aan het welslagen medegewerkt en ik gevoel de behoefte om namens het Gemeentebestuur onzen har- telijken dank te betuigen aan den voor zitter van het Comité van uitvoering, den heer Bonda, voor zijn gelukkige gedachte, die hij als een goed vader, na haar in het leven geroepen te hebben, is blijven ont wikkelen, verzorgen en tot wasdom bren gen met een prijzenswaardig enthousias me, zoodat nu het gebouw, dat hij zich droomde, is opgetrokken en straks uwe belangstelling, ik hoop ook uwe bewonde ring zal trekken. Dat hij niet vermocht dit alleen te vol brengen spreekt wel vanzelf en de mede werking van de zijde van het Gemeen tebestuur heeft hem de volbrenging van voor kenner en leek worden uiteengezel aan de hand van het beste materiaal dal vertoond kan worden. Trouwens de uitvoe rige catalogus met voorwoorden, en ge schiedkundige verhandelingen, een keurig verzorgd boekje, waarover den Secretaris mijn compliment, leert U dienaangaande meer dan ik zou vermogen. Een welkome gelegenheid tot het in den aanvang vermelde initiatief bood de inge bruikneming van de nieuwe veemarktter reinen, die, hoewel morgen in wezen ge schiedende, thans toch uwe aandacht vraagt, omdat de uitstalling van het vee die nieuwe terreinen geheel vult. In zijn lezenswaardig artikel over de tot standkoming van het thans uitgevoerde veemarktplan juicht de Directeur van den Markt- en Havendienst over de snelheid, waarmede dit geschied is. Het is, helaas een feit, dat een periode van drie jaren voor de totstandkoming van een openbaar werk, waarvan de bestektermijn loopt over enkele maanden, kort genoemd mag wor den. AI kan men het betreuren, dat open bare werken zoo langzaam geboren wor den, wij willen er ons vandaag liever over verheugen, dat ook nuttig werk er is en, dat het zoo goed geslaagd is. Het bureau van Gemeentewerken heeft de uiterste zorg en moeite er aan besteed en ijs mag directie en staf gelukwenschen met het bereikte resultaat. Dat ik dit van harte doen kan, stemt mij persoonlijk tot groote tevredenheid, omdat een moeilijkheid, die zich bij de plannen voordeed, en die tnU met zorg vervulde, dank zij de bijzondere Foto Van Vliet, Lelden. Bestuur en genoodigden bij de officleele opening; zittend v. I. n, r. de heeren mr. dr. C. E. van Strijen, Is. Leman J W wmm - _-p- - A-Ü. -i Bonda en prof. Bergen Staande ln dezelfde volgorde: de Bur^éfnéèster, mr. A. vair de Sande Bakhuyzen en de heeren D. ten Gate Brcrüwer, C. Bakker, Van der Kloot, Van der Stoel, overste H&itsma Muller en de heer L. A. Mennes. Zoo is dan vanmorgen ondanks de bijna umpspoedig geworden tegenwerking van Moeder Nsiuur de groote vee- en zuivel tentoonstelling officieel en ln tegenwoor digheid van vele autoriteiten geopend kunnen worden. De organisatie verliep ook bijna tè mooi, tan alle zijden, zoowel van overheids wege als van den kant der belangheb bende kringen, in casu de exposanten on- dervond het tentoonstellingsbestuur alle medewerking, welke men zich slechts kan wenschen. Totdat de fatale Dinsdag kwam, waar op een fatale Zuid-Westerstorm in enkele uren tljds een groot gedeelte vernielde van hetgeen na maandenlangen moei- lamen arbeid met Hollandsche degelijk heid was voorbereid. Als een lijkwade lagen daar de groote witte tentzeilen over de gedeeltelijk inge lichte stands en de aanhoudende storm maakte voorloopig wederopbouw onmoge lijk. Goede raad scheen duur- Het was Lei den's eerste burger, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, die met een edel gebaar het tentoonstellingsbestuur de reddende hand toestak en de geheele Schuttersveldschool tot zijn beschikking stelde. Deze daad leed de even gedoofde energie weer op laaien. Bestuur en exposanten verdubbel den hun krachten om alles toch op tijd Bereed te hebben. Gemeentewerken ver leende op onbekrompen wijze steun door personeel voor de vernielde bestrating beschikbaar te stellen; de Plantsoenen- Wenst tooverde kleurige bloemperken te voorschijn op verschillende plaatsen van het tentoonstellingsterrein; het bestuur, onder aapvoering van de heeren Bonda, Ijeman, Mennes en v. d. Kloot, bleef dag en nacht in de Weer en dank zij aller energiek willen en voortreffelijke samen werking kon vanmorgen, ondanks de overmacht der natuurkrachten, tegelyk Bet de veetentoonstelling ook de zuivel- expositie worden geopend. De officieele opening. Deze plechtigheid vond plaats ln de bovenzaal der sociëteit „Amicitia", waarbij o.a. tegenwoordig waren de burgemeester van Leiden, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, de wethouders, de heeren Splinter, Verwey en van Stralen, de gemeente secretaris mr. dr. van Strijen, de burge meesters van Oegstgeest, Leiderdorp, Warmond en Wassenaar, de oud-burge meester van Leiden, jhr, de Gijselaar, de oud-weth. de heer Goslinga, prof. dr. H. C. L. E. Berger, namens den directeur-gene taal voor den Landbouw en tevens in zijn kwaliteit van directeur van het Vee- artsenijkundig Staatstoezicht, de heer Bi- mond. voorzitter van den C.B.T.B-, den here H. C. Vermaat, voorzitter der Ver. voor Hoofdambtenaren bij hat Markt wezen, de heer C. W- Kampschöer. voorz. van den R.K. Boeren- en Tuiiidersbond, de heer J. Barendse, regeeringscommissa- 1a voor den tuinbouw, het bestuur der Leidsche Middenstandscentrale, der Leid- sche Winkelweek-Commissie, verschillen de hoofden van gemeentediensten, de Prnizoenscommandant, overste Haitsma Muiier, het dagelijksch bestuur der Ka mer van Koophandel en vele anderen. Zij allen werden door den voorzitter van bet tentoonstellingsbestuur, den beer J- Bonda, hartelijk welkom geheeten. Welkomstwoord van den heer J. W. Bonda. De vraag, aldus vervolgde spr.. dringt ïeh allereerst naar voren: Hoe is deze tentoonstelling ontstaan? Toen in 1911, nu 24 jaar geleden, de laatst gehouden landbouwtentoonstelling dooi den storm werd vernield, is de moed ec blijkbaar uitgegaan en heeft men zich van experimenten op dit terrein ont houden. Totdat in 1931 op initiatief van eenige veehouders hier tier plaatse werd opge richt de Vereenlging van Varkensfokkers en -Mesters, met het doel de crlsismoel- lijkheden ln de varkensmesterij gezamen lijk het hoofd te bieden en de vraag stukken op dat gebied te trachten op te lossen. Als één der middelen om dat doel te bereiken, heeft deze Vereehiging in 1933 op bescheiden voet een Varkensfokdag georganiseerd en ln 1934 werd op ruimere schaal een demonstratie- en verkoopdag van Fok- en Mestvarkens gehouden. Het nuttig effect daarvan en de door velen getoonde groote belangstelling daar voor, hebben ten volle bewezen, van hoe groot belang en hoe noodzakelijk derge lijke dagen zijn. Toen dan ook voor dit jaar de plannen overwogen werden en nadat met den di recteur van den Markt- en Havendienst overleg gepleegd was, werd besloten te trachten er een Veetentoonstelling van te maken, in verband met de feestelijke in gebruikneming van het nieuwe Veemarkt terrein. Besprekingen werden gevoerd, verschil lende personen en organisaties aange zocht tot medewerking, met als resultaat, dat een voorloopig Comité werd gevormd. De Commissie is toen vol goeden moed gegaan naar het Gemeentebestuur en dit zag in onze plannen een gewichtig stads belang. Leiden hielp onbekrompen en onze Commissie besloot, door te zetten. Spr. memoreerde dan den storm van Dinsdag j.l. en de prachtige oplossing, welke de burgemeester vond voor de daar door ontstane moeilijkheden. Een vraag, die het in belangrijkheid van de eerste zeker wint, is deze: Wat is nu het doel van deze Tentoon stelling? Onze boeren zitten in moeilijkheden. Verplichtingen worden hun opgelegd en zij zitten aan handen en voeten gebonden aan allerlei wettelijke maatregelen. Dooi de contingenteeringen zit de boer met zijn producten (en dat is in deze streken spek, zuivel, groenten, fruit en bloemen) verle gen. Hij is aangewezen op den export. Het verbruik van kaas in ons land geeft geen reden tot klagen, maar 't melkver- bruik is te gering, terwijl nog te weinig Nederlanders doordrongen blijken te zijn van de groote waarde van onze Neder- landsche Boerenboter; van ons gezondste fruit: druiven; van ons eerste vitaminen- product: de tomaat. Het onvoldoende gebruik van deze pro ducten hier in 't binnenland is geen re clame voor 't buitenlandsch verbruik. Nudaarin moet verandering komei}. Het binnenlandsch verbruik moet de hoogte in. Ons eigen land, ons eigen volk moet zjjn voordeel zien in 't meerdere gebruik van zuivel, groenten en fruit. Want nog altijd geldt de waarheid van de leus: „Helpt de boeren. Dan helpt ge uzelf!" Tenslotte dankte spr. den burgeijieesJjer nogmaals voor al zijn persoonlijke be moeienissen, voor al de hulp, voor al het werk dat hij voor deze Tentoonstelling heeft gedaan. Aanvaardt de verzekering, ajdus eindig de spr., dat uw krachtdadige hulp een aangename herinnering zal blijven. (Ap plaus). Vervolgens was het woord aan den bur gemeester tot het houden van de eigen lijke openingsrede. Openingsrede van den burgemeester. Deze sprak ongeveer als volgt: Het verheugt het Gemeentebestuur ten zeerste, dat gij door uwe tegenwoordig heid blijk hebt willen geven van uwe be langstelling in deze voor mijn gemeente zoo gewichtige gebeurtenissen, de opening van de Vee- en Zuiveltentoonstelling, de ingebruikneming van de nieuwe markt terreinen en den aanvang van een daar bij zich aansluitende winkelweek. Het zijn vooral de twee eerstgenoemden die ons de eer van uw bezoek bezorgen en, ik durf het vertrouwensvol zeggen, dit ook ver dienen, hoezeer ik ook van harte gaarne opwek tot een bezoek aan de keurig ver zorgde étalages der winkels en vooral van de daarachter gelegen lokalen. Ten aanzien van de tentoonstelling moet lk bekennen, da£ Leiden, door in zooveel jaren niets van dien aard te on dernemen, zich aan nalatigheid heeft schuldig gemaakt. Onze centrale ligging in een zoo bij uitstek aan veeteelt en zui velbereiding gewijde streek legt ons de verplichting op om eenerzljds 'n gelegen heid te scheppen, waar als het ware een gemeenschappelijke reclame gemaakt kan worden door de resultaten van deze be drijven aan anderen te toonen en ander zijds om hen hierheen te lokken, die aan onze landbouwers wat nieuws te bieden hebben, want voor landbouwende streken hebben tentoonstellingen nog niets van hun nuttigheid ingeboet. Ik hoop dan ook dat deze eerste proeve een succes moge worden en dat wij in de resultaten een aanwijzing en aanmoediging mogen vinden om op geregelde tijden hier een dergelijk schouwspel te organiseeren. Ge weet allen welke geweldige tegen slag dit goede werk 1.1. Dinsdag te verdu ren kreeg. Het reeds zoo goed als afge werkte en gedeeltelijk ingerichte deel der tentoonstelling werd een prooi van een van die verraderlijke Septemberstormen, die ditmaal in ongekende hevigheid zich wierp op eenige weerloóze tenten, waar- De burgemeester (x) bewondert den kampioen der vette ossen. Eigenaresse Coop. „De Volharding" te Den Haag. zijn taak mogelijk gemaakt en verlicht. Van de gemeentediensten, die daartoe ln het geweer geroepen zijn noem ik voor eerst natuurlijk den Markt- en Haven dienst, wiens directeur, de heer Mennes zich met zeker niet minder geestdrift, met zijn ons bekende degelijkheid en met zijn groote vakkennis gegeven heeft aan de verwezenlijking van het denkbeeld, hem zoo sympathiek, omdat het strekt de Leidsche veemarkt te helpen in zijn bloei. De dienst van Gemeentewerken heeft op zeer lofwaardige wijze zijn onmisbare hulp verleend door te zorgen dat het markt terrein tijdig gereed was. Ook het ongeluk dat ons eergisteren, een oogenblik over rompelde, heeft gemaakt dat op den Directeur van Gemeentewerken, de atdee- ltng Onderwijs en verscheidene andere diensten een beroep om hulp is moeten worden gedaan. Zij zijn geen van allen in gebreke gebleven en hebben opnieuw ge-j toond, dat in nijpende omstandigheden op hen ten volle te rekenen valt. Verder dank ik allen die in meerdere of mindere mate in welke hoedanigheid ook tot het welslagen het hunne hebben bij gedragen. Hen allen bij name te noemen zou niet gaan, evenmin als het mogelijk zou zijn een overzicht te geven van den geheelen omvang van hetgeen vertoond zal worden. Ik geloof te mogen zeggen, dat alle zijden van de beide takken van volkswel vaart die hier belicht worden, volledig toewijding van den ingenieur Boogerd, op gelukkige wijze is opgelost. In het oor spronkelijke plan was de molen „de Valk" wel is waar niet naar den slooper verwe zen, maar dan toch ten aanzien van da verhevenheid waarop hij prijkt zoo beknot, dat het aanzien alle charme dreigde te verliezen. De Leidenaars hebben zich nu kunnen overtuigen, dat het operatief in grijpen in dit stukje stadsschoon met zoo veel voorzichtigheid en kunstvaardigheid is geschied, dat de aanblik noch door de molenbrug noch door den langs den voet van den molen getrokken weg, geschaad is. Uit de geschiedenis van dit werk is u bekend, dat de veemarkt thans gebouwd is op een terrein, dat voor grooten ver keersweg bestemd is. Financiëele overwe gingen weerhielden er ons van om het groote marktplan ten uitvoer to brengen. Dat de gemeente Leiden toch een belang rijk bedrag voteerde van het scheppen van een toestand, hoewel die tijdelijk moet zijn, vloeit alleen daaruit voort, dat wij het marktbelang zoo hoog aanslaan. Leidens centrale ligging maakt het als vanzelf tot een marktplaats. Dat het dit ook door haar geheele geschiedenis ge weest is daarvan getuigen de vele straat namen, die aan de daar vroeger gehouden markten herinneren. Garenmarkt, Turf markt, Boommarkt, Bloemmarkt, Kaas markt, Hooimarkt, Aalmarkt. Vischmaikt, Botermarkt, Lammermarkt, Vaxkcnsmarkt, Foto Van Vliet, Leiden. Een overzicht van den pr&chtigen groenten-, fruit- en blocmenstand van de Coöp. glaa&pmjjen van de tentoonstelling yoijnt. VeUingsvereenlglag, welke een der

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 13