LEIDSCH DAC.BLAD - Derde Blad Woensdag 18 September 1935 BINNENLAND. Prof. Aalberse eischt spoedige behandeling van het bezuinigingsontwerp Geen adres van antwoord op de Troonrede r. PRINSJESDAG IN DE RESIDENTIE. DE GOEDE STEMMING LEED WEINIG DOOR HET SLECHTE WEER. Da rijtoer naar den Ruygenhoek. (Van onzen relsredacteur). Een Prinsjesdag met veel regen is het gisteren geweest, maar desniettemin: géén ver-regende Prinsjesdag. De storm en de regen mogen den de Iranje van den bal dakijn voor den ingang van de Ridderzaal aan flarden hebben getrokken, op het enthousiasme van de Hagenaars en de vele naar de residentie gekomen vreemde lingen heeft het slechte weer geen vat gehad. Weinigen zullen zich erdoor heb ben laten weerhouden, naar Den Haag te gaan om het telkens weer indrukwekken de schouwspel te zien van de Vorstin, die In onze parlementaire monarchie de con- lütutlonneele daad verricht, die zoozeer volk en vorstenhuis tezamen bindt. venijnig plensde de regen, vooral in de morgenuren, bij buien op het plaveisel neer, waardoor telkens de drukte ln de stad een vlucht naar nabijzljnde schuil plaatsen liet zien. De drukte was in den aanvang het grootst bij de stations waar de gewone breinen al bijkans uitpuilend van passagiers ln alle klassen arriveer den, waarbij dan nog in totaal niet minder dan 38 extra treinen kwamen uit alle deelen van het land. Veel vereenlglngen waren erbij, met trommels en vlaggen, welke laatste aan de stad een fleurig aan zien gaven, doch ook aan de dragers ln den straffen wind een flinke last bezorg den. Men noemt zoo'n intocht „met vlie gende vaandels en slaande trom", maar nu vlogen we wat al te hard en als dan daarbij nog een hoed afwoei, terwijl belde handen de vlag moesten ln bedwang hou den, dan werd het voor de dragers een netelige positie. De oneerbiedige wind heeft dezen plechtigen morgen van den derden Dinsdag ln September heel wat op zijn profane geweten! Maar de goede stemming heeft er ook nu niet onder geleden Zoo was het even eens op het Binnenhol, waar al vroeg velen naar toe togen, om een goed plaatsje te krijgen. In de ingeslotenheld van dit plein maakte de storm rare dwarrelingen, die soms een hoed als een deskundig be stuurd zweefvliegtuig de lucht ln deden gaan. Het hlijkt dat er telkenjare meer vaderlanders van deze gelegenheid gebruik maken, om door hun aanwezigheid hier hulde te brengen aan ons Vorstenhuis. Langs de route van den stoet en op het Binnenhof hadden zich Oranjevereenlgln- gen uit allerlei plaatsen opgesteld en zoo wel het oranje-blanje-bleu als het enkele oranje kleurde de wegen met een warmen gloed. Daar konden wind en regen geen verandering ln brengen. Tusschen de buien door overgoot soms de zon Ineens het geheel met haar gouden stralen. Op den weg van het palels aan het Nooraeinde naar het Binnenhof werd de vorstelijke stoet met de prachtige gala- rijtuigen en de stralende gouden koets plotseling in het fonkelende licht gezet, maar meestentijds was de lucht bewolkt en toen de Koningin en de Prinses voor de Ridderzaal uitstegen, was het amper droog. Zooiets was in geen tijden gebeurd: men moest tot IS Jaar terug gaan, om een der gelijke weersgesteldheid bij de opening van de Staten-Generaal aan te treffen. En toen de leden der hofhouding na afloop van de openingszitting de Ridderzaal ver lieten, gutste de regen bij stroomen neer. De vorstelijke personen lieten even op zich wachten, maar ook toen Zij naar bulten kwamen regende het nog Onze flinke mariniers tartten den storm en stonden daar met gepresenteerd geweer langs den kant geschaard als een rij standbeelden. Het vaandel neeg en het publiek juichte en woof en zwaaide met vlaggen Zoo is het den heelen weg langs gegaan. Eén triomftocht van een geliefd men- schenpaar, aanbeden door het volk, dat ln belden de hoeksteen ziet van ons volks bestaan. De muziek van de mariniers speelde op het Binnenhof het door allen meegezongen Wilhelmus, bij het paleis was het weer de Kon. Militaire Kapel, die ons volkslied deed hooren. dat ook hier door de wachtende menigte mede werd aange heven. Aan het gejuich kwam schier geen einde, doch het enthousiasme nam groot- sche vormen aan, toen de belde Vorstinnen zich na het binnentreden van het paleis nog aan een der vensters vertoonden en zichtbaar ontroerd bogen en dankten voor zooveel hulde. Dit was allemaal nog niet genoeg. In den namiddag zijn Moeder en Dochter met ge volg per rijtuig naar den Rulgenhoek ge reden, door een dichte haag van men- schen, die overal maar juichten en woven. Toen scheen ook de zon veel guller en in het open rijtuig kreeg ieder gelegenheid de belde Vorstinnen van dichtbij te zien. Reeds lang na het vertrek bleef het druk hij het paleis. Op den duur echter verspreidde de drukte zich door de geheele stad. Daar "aren ook weer de muzikanten en potsen makers, die de gezelligheid verhoogden en 'n beroep deden op de milddadigheid van «en feestelijk gestemd publiek. Ook Sche- veningen kreeg haar deel van de drukte, want velen zijn het imposante schouwspel laan zien van de door den storm hoog op gejaagde zee, die in geweldige golven op het strand en de pier beukte. Het gaan was er haast niet mogelijk, doch desondanks hebben velen van dit prachtige tafreel, waarbij de mensch zich zoo nietig voelt, lenoten. In het begin van den avond kwam een onweer opzetten, dat weer met zware regens gepaard ging. doch men liet er zich niet door ontmoedigen. Vele menschen van bulten gingen ln den middag en den «vond weer huiswaarts ln overvolle trei nen, doch voor de achterblijver' 'eef nog "es avonds de fraaie vertooning van de 'aptoe op het Plein 1813 en pen fakkelop tocht. georganiseerd door enkele jongeren organisaties, als een hulde aan Koningin J) Prinses aan het slot waarvan minister wlljn het woord gevoerd heeft. GEMENGDE HUWELIJKEN EN DE DUITSCHE JODENWETTEN. Vragen van het Tweede Kamerlid Boon. De heer Boon heeft aan de ministers van Bultenlandsche Zaken en van Justitie de volgende vragen gesteld: 1. Is het Juist, dat de ambtenaar van den Burgerlijken Stand te Amsterdam aan een Dultscher en een Nederlandsche, waarvan de eene van z.g. niet-arlsche af stamming Is, op grond van de jl. Zondag in NUrnberg aangenomen en Maandag ln werking getreden Jodenwetten heeft aan gezegd. dat hun voorgenomen huwelijk niet voltrokken kan worden, wanneer geen bewijs wordt overgelegd, dat de Dult- sche autoriteiten daar geen bezwaar tegen hebben, welk bewijs in soortgelijke ge vallen reeds sinds gerulmen tijd door de Duitsche autoriteiten categorisch wordt geweigerd? (Wij merken hierbij op, dat bedoeld huwelijk heden wel zal worden voltrokken - Red. „L. D."). 2. Heeft de Regeering kennis genomen van het lelt, dat de ambtenaar van den Burgerlijken Stand te Rotterdam in 1933 weigerde een soortgelijk huwelijk te vol trekken op grond, dat de bevoegde auto riteit, in dat geval de „Rat der Stadt Leip zig", weigerde een z.g. „Ehefahigkeits- zeugnls" af te geven, doch dat de recht bank te Rotterdam bij. vonnis van 18 De cember 1933 heeft beschikt, dat de amb tenaar verplicht was bedoeld huwelijk te voltrekken, daar de Duitsche autoriteit de afgifte niet weigerde op grond eener wettelijke bepaling, waarop dit huwelijks- beletsel zou steunen, doch slechts op grond, dat „die gesetzllche Regelung ln diesem Sinne erwartet wlrd", met welke moderne rechtsidee de Nederlandsche rechter natuurlijk geen rekening wenschte te houden, uit welke motiveering intus- schen voortspruit, dat sinds Maandag een wettelijke bepaling in de Duitsche wet het sluiten van een dergelijk huwelijk wél ln den weg staat, zoodat de rechterlijke colleges verplicht zullen zijn voortaan de ongenoegzaamheid der stukken, bedoeld in art. 129 B. W. uit te spreken? 3. Is de Regeering niet van oordeel, dat een dergelijke discriminatie van bepaalde groepen onzer bevolking om een huwelijk aan te gaan op grond van het weten schappelijk volkomen ongefundeerde be grip van al- of niet „Ariër"-schap in flagranten strijd ls met onze Nederland sche tradities en begrippen? 4. Is de Regeering niet van oordeel, dat onverwijld het verdrag van 12 Juni 1902. goedgekeurd bij de Wet van 24 Juli 1903 (Stb. no 231), waarvan de plaatsing in het Staatsblad is bevolen bi) K B. van 15 Juni 1904 (Stb. nr. 121) behoort te worden opgezegd? 5 .Is de Regeering bereid waar een opzegging ten minste 6 maanden vóór het einde van den loopenden termijn van 5 jaar moet geschieden en dus voorlooplg geen practlsch effect kan sorteeren Inmiddels maatregelen te treffen, waar door ook in de naaste toekomst dergelijke huwelijken ln Nederland gesloten kunnen worden, b.v. door met spoed een wets voorstel te doen tot aanvulling der Wet van 7 Juli 1906 (Stb. no 1021 door ge bruikmaking van do vrijheid ln art. 3 van het Verdrag aan de onderteekenende par tijen gelaten om bli de wet. geldende ter plaatse der huwelljksvojtrekking, niet tegenstaande de verbodsbepalingen der ln art 1 aangewezen wet. het huwelijk van vreemdelingen toe te staan, indien die verbodsbepalingen uitsluitend gegrond zijn op godsdienstige overwegingen, waar bij dan de Duitsche verbodsbepaling als een beweegreden van godsdienstigen aard zou moeten worden beschouwd HET TILBURGSCHE TEXTIELCONFLICT. Het antwoord van de stakers is afwijzend. In een viertal vergaderingen der stakers ls besloten het volgende antwoord te zen den aan den heer P W. de Jong van den Heuvel, die een bemiddelingsvoorstel had gedaan: De stakers en het stakingscomité deelen ln antwoord op uw schrijven mede. dat zij afwijzend op uw voorstel moeten beschik ken. Daar zit uw bemiddeling echter zeer waardeeren willen zij u het volgende tegenvoorstel lormuleeren: le: de arbeid wordt onverwijld hervat op de voorwaarden van de oude loonrege ling met een garantietermijn van 3 maan den te rekenen van den dag der werk hervatting, 2e: de arbeidersorganisaties houden zoodra de arbeid Is hervat, vergaderingen met haar leden zoowel de werkenden als degenen die werkloos zijn 3e' de fabrikanten verplichten zich tot uitbetaling van de 40 oct. van het loon over de dagen op welke alsnog werk ls verricht en tot uitbetaling van de vacan- tiedagen Tevens moeten wli er van ver zekerd zijn. dat geen rancunemaatregelen zullen worden genomen tegenover de stakers. -o DE VERGOEDINGEN AAN DE BACQNF ABRIKANTEN. De minister mist de bevoegdheid om terugstorting van eenige bedragen te eisohen. Door het Kamerlid Van der Sluis was aan den minister van Landbouw en Vis- scherlj de volgende vraag gesteld: „Is de Minister bereid om te bevorderen, nu gebleken is uit het rapport-Beumer en uit het Verslag van de Rekenkamer, dat de baconfabrikanten enkele millioenen méér hebben ontvangen voor hun diensten dan noodlg en redelijk was ln een tijd waarin de geheele Nederlandsche boeren stand verarmde, dat een aanzienlijk deel van die millioenen teruggestort wordt?" Minister Deckers heeft hierop het vol gende geantwoord: „Daar de vergoedingen, welke uit hoof de van 't z.g.n. baconcontraet aan de fa brikanten werden uitgekeerd, steunden op een tusschen de Nederlandsche Varkens centrale en de fabrikanten gesloten civiel rechtelijke overeenkomst, mist de onder- geteekende de bevoegdheid op eenlgcrlei wijze terugstorting te eischen van bedra den. welke de bedoelde fabrikanten meer dan noodlg en redelijk was uit hoofde van dit contract zouden hebben ontvan gen". ONZE HANDELSBETREKKINGEN MET DE SOVJET-UNIE. Het standpunt van onze regeering. Eenlgen tijd geleden waren door het Kamerlid De Visser ln enkele vragen, ge richt tot den minister van Bultenlandsche Zaken, maatregelen van regeerlngswege verzocht tot verlevendiging van de han delsbetrekkingen van Nederland met de Unie der Socialistische Sovjet. Minister de Graeff geeft ln zijn ant woord daarop te kennen, dat aan de re geering niet ls gebleken, dat sinds de aan knooping van geregelde diplomatieke be trekkingen tusschen de Unie der Socialis tische Sovjet-Republieken en België laatst genoemd land reeds vele Russische orders geplaatst zag. De aanknooping van geregelde diploma tieke betrekkingen tusschen de Unie der Socialistische Sovjet-Republieken en Bel gië ls op 12 Juli 1935 tot stand gekomen. Van de gevolgen daarvan op economisch gebied voor België kan op het oogenbllk uiteraard nog niets worden gezegd. Het voorbeeld van België vermag dan ook op de houding van de Nederlandsche Regeering ten aanzien van haar verhou ding tot de Unie van Socialistische Sov jet-Republieken geen invloed te oefenen. ONDERHANDELINGEN TE MADRID. Over den aankoop van Nederlandsche vliegtuigen. Een eigenaardige tegenstelling met de reis van den heer Plesman, directeur der K.L.M., die ln Amerika vertoeft om bul- tenlandsch materiaal te bezichtigen, is de reis van de heeren Koolhoven en Jacob Mees. van de N.V. Koolhoven vliegtuigen, die zich momenteel in Spanje ophouden en gisteren door minister-president. Ler- roux ontvangen zijn 'om te onderhandelen over den aankoop van Nederlandsch ma teriaal. In verband hiermee geeft de heer Asjes met Koolhoven-machines demon straties te Madrid. WIJZIGING KIESWET. Op 16 September ln werking- getreden. Staatsblad No. 535 bevat het Kon. be sluit van den 12en September waarbij het tijdstip van inwerkingtreding van de wet van 23 Mei (Staatsblad No. 306) tot wijziging en aanvulling van de kieswet, de provinciale wet en de gemeentewet, is vastgesteld op 16 September j.l. BOND VAN NED. FABRIKANTEN VAN VLEESCHWAREN EN VLEESCH- CONSERVEN. De algemeene "vergadering van den Bond van Nederlandsche Fabrikanten van Vleeschwaren en Vleeschconserven be sprak het ontwerp-warenwet, waardoor het Rijk zijn bemoeiingen Inzake den warenkeurlngsdlen8t zou staken en de al of niet keuring van waren zou worden overgelaten aan de gemeenten. De leden waren eenstemmig van oor deel, dat het zeer te betreuren zou zijn, Indien het ontwerp tot wet zou worden. Gewezen werd op het groote nut. dat de Warenwet heeft gesticht ln 't belang der volksgezondheid, terwijl bovendien de oneerlijke concurrentie er door werd be teugeld. Een uitvoering door de gemeen ten alleen zou ten zeerste betreurd wor den, omdat dan weder de oude toestand zou ontstaan, dat tweeërlei waren zullen gefabriceerd worden, n.l. voor de gemeen ten die wel en die niet keuren Op grond van een en ander werd beslo ten bij de Kamer er op aan te dringen, dat de Regeering zich niet van de be moeiingen met de warenwet zou terug trekken. o NEDERLANDERS IN VOLKENBONDS COMMISSIE BENOEMD. De volkenbondsraad heeft gisteren zijn 89ste zitting geopend en heeft in een bij eenkomst achter gesloten deuren twee Ne derlanders benoemd tot leden van volken bondscommissies in de vacatures, die ont staan waren, doordat mr. B, C. J. Loder in verband met zijn zeer hoogen leeftijd ont slag als zoodanig had genomen. De volkenbondsraad heeft prof. dr J. Huizinga benoemd in plaats van Loder tot lid van de volkenbondscommissle voor in- tellectueele samenwerking en heeft prof. mr. J. Koster, vice-president van den hoo gen raad, benoemd tot lid van het bestuur van het te Rome gevestigde volkenbonds instituut voor de unificatie van het inter- notlonaal privaatrecht. Ons parlementair overzicht 'In de eerste bijeenkomst der Tweede Kamer van dit nieuwe zittingjaar had de voorzitter al aanstonds een droeve plicht te vervullen. In een kort, sober maar gevoelvol woord herdacht hij de overleden Koningin der Belgen. „Nog ligt, nu wij opnieuw tezamen komen, over België diepe rouw Het Koninklijk Gezin verloor een lieve Gade en Moeder. Het volk verloor een Koningin, die het met hartelijke liefde eerde Maar het is niet België alleen, dat rouwt. Vorstelijk eenvoudig, warmte sprei dend verre om zich heen, won Koningin Astrid ook vele harten in den vreemde. Zeker niet het minst ln Nederland. Die vele harten rouwen ook. Te beter voelen wij wat België trof. Het weten slechts, dat Gods Almacht de dingen leidt, schenkt troost en geeft be rusting". BIJ deze woorden heeft de Minister van Financiën zich namens de Regeering van ganscher harte aangesloten. Ook de Re geering deelt ten volle in der. rouw. die het Belgische vorstenhuis en het Belgi sche volk heeft getroffen. Op voorstel der betrokken commissie werd het nieuwe ltd, de heer mr. J. H. Coops, als zoodanig toegelaten en door den voorzitter beëedigd, waarna hij zit ting nam. DE EERSTE WERKZAAMHEDEN. Daarna hadden de weinige werkzaam heden plaats, die ln de eerste vergadering des parlementairen Jaars nu eenmaal op de agenda plegen te staan. De Minister van Financiën, de heer Oud. bood de staatsbegrooting voor 1936 aan. Er de Kamer maakte de voorzitters nominatie op, die, uitteraard, geen ver rassingen bracht. De heer Ruys de Bee- renbrouck, de tegenwoordige voorzitter, kwam natuurlijk „met glans" nummer één: de heer Van Dijk werd nummer 2 en de heer Vliegen nummer 3 allen uitter aard met groote meerderheid van stem men. HET CONTACT TUSSCHEN REGEERING EN KAMER. Aan het eind van deze korte eerste ver gadering, heeft er al dadelijk een kleine schermutseling plaats gehad ln verband met de bekende gebeurtenissen van eeni ge maanden geleden. De heer Aalberse vroeg het woord, en deelde mede, dat zijn fractie overwogen had voor te stellen de Troonrede te be antwoorden of een Interpellatie aan te vragen. Zij wil blijkbaar zoo spoedig mo gelijk contact met het nieuwe kabinet. Bij nader Inzien echter was tot zij tot de slotsom gekomen, dat er nog een andere en betere weg is, om met het kabinet van gedachten te wisselen, namelijk de her vatting der behandeling van het bezuini- gings-ontwerp. Bij die hervatting zal de Regeering het eerst aan 't woord zijn. Welnu: de katholieke fractie zal afwachten of LEIDERS VAN „ZWART FRONT' UIT DEN HAAG GEWEERD. Gisteravond was ln de groote zaal van den Dierentuin te 's-Gravenhage een ver gadering belegd van het Nederlandsch Volksfasclsme „Zwart Front", waarvan de heer Arnold Meijer uit Olsterwijk (N.-Br.) leider is. Deze zou hier spreken over „Wat wil Zwart Front?" De heer Ed. van Wes- sem uit Amsterdam zou voorts het woord voeren over „Storm op den Staat". Even wel zijn beide heeren op last van den burgemeester, die op grond van art. 219 der Gemeentewet bevoegd ls bijzondere maatregelen te nemen ter handhaving van de openbare orde, aangehouden Er werd I hun van politiewege meegedeeld, dat de burgemeester hun dezen dag tot midder- 1 nacht het verblijf in Den Haag ontzegd had. De politie heeft de beide heeren naar den trein geleid. Anderen lazen hun redevoeringen gister avond voor. DE WERKLOOSHEID. De Directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeids bemiddeling deelt mede, dat in de week 26 t/m 31 Augustus het aantal leden van Ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenlgingen bedroeg 545.500. waarvan 75.300 landarbeiders. In de maanden Mei t/m November worden geen gegevens aangaande de werkloos heid van de vereeniglngen van landarbei ders ontvangen De werkloosheid onder de overige 470.200 verzekerden bedroeg 30.0 In de overige verslagperiode (5 t/m 10 Augustus 1935) bedroeg de werkloosheid 29 6 In de overeenkomstige week van de ja ren 1934 en 1933 was de werkloosheid onderscheidenlijk 26 2 en 23.6 o. Bij 1059 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 31 Augustus 1935 in totaal 370.271 werkzoekenden Inge schreven, onder wie 350.873 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 352.217 werkloos, onder wie 337.551 mannen. Op 10 Augustus 1935 bedroeg het totale aantal ingeschrevenen bli een oneevpér gelijk aantal organen 358.795, onder wie 340.635 werkloozen. Het aantal werkzoe kenden is derhalve sedert 10 Augustus 1935 gestegen met 11.476. het aantal werkloozen daaronder met 11.582. WEER 130 MIJNWERKERS ONTSLAGEN. Op de Orante Nassaumljnen te Heerlen en omstreken, zijn naar het Hbld. meldt, thans weer in totaal 130 mijnwerkers ont slagen. waarvan oo de Orante-Nassaumljn 54. op de Oraaie Nassautntm II 60 en op de belde overige Oranje Nassaumllnen de rest. UIT NED. OOST-INDIE. BEDRIJFSREGLEMENTEERIN G, BATAVIA. 17 Sept. (Aneta) Heden zal een bedrijfsreglementeerlng worden afge kondigd voor metaalgieterljen voor het jaar 1935. de voorzitter bij de eerstvolgende Rege ling van Werkzaamheden een voorstel tot spoedige hervatting zal doen. De heer Albarda, de leider der sociaal democraten, heeft zich bij deze opvatting aangesloten. Zijn groep had liever een In terpellatie gezien, maar zij was toch ook wel bereid af te wachten of de voorzitter spoedig het Bezuinigingsontwerp weer op de agenda wil plaatsen. De communisten waren van een andere opinie Zij wilden zoo spoedig mogelijk ln- terpelleeren, zoowel over de politiek der Regeering als over de kablnets-formatie en de heer De Visser deed daartoe een voorstel, dat in de volgende vergadering zal worden verworpen. Te meer, waar men na de redevoeringen van de heeren Aal berse en Albarda gerust kan verwachten, dat de voorzitter een voorstel tot spoe dige verdere behandeling van het Bezui- nigings-ontwerp zal doen. Men kan dus een spoedig treffen tusschen Regeeringen Kamer tegemoet zien. Alleen zal men bij dit treffen natuurlijk wel over het regee- rlngs-beleld en de economische politiek kunnen spreken, maar niet over de ka binet-formatie en de daarbij gevolgde methode Dit zal dan tot de begrooting bewaard moeten blijven. Donderdag weer vergadering. EERSTE KAMER. REDE VAN DEN VOORZITTER. De Eerste Kamer heeft een korte ver gadering gehouden, waarin voorzitter De Vos van Steenwljk twee commissies heeft benoemd, die de geloofsbrieven van de nieuwbenoemde leden moet onderzoeken. De president heeft bij deze gelegenheid twee opmerkelijke redevoeringen gehou den. In de eene aanvaardde hij het voorzit terschap van den senaat in het nieuwe zittingsjaar Na de gebruikelijke plichtspie- gingen merkte hij op, dat velen al te zeer bij het heden stilstaan om alleen daaruit de toekomst af te leiden, ja, te vreezen. Hij wekte de natie op, terug te grijpen naar het verleden, waarin zij grootere tegensjjoeden dan de huidige heeft over wonnen. De senaatspresidMit spoorde voorts ons volk aan, de gelederen te sluiten, maar liet er aanstonds op volgen, dat hierbij geen verschil van Inzicht moet worden prijsgegeven en dat er recht op en ruimte voor afwijkende meeningen moet zijn. Wij hebben, vervolgde de voorzitter, onze eigen historie en traditie, welke gelijkelijk van vrijheid spreken en die wij niet straffe loos kunnen verloochenen. In Nederland dus geen kunstmatige uniformiteit, geen ten ondergaan ln de collectiviteit, een dwingelandij, welke geen recht laat weder varen aan het persoonlijk geweten: diffe rentiatie. Verder wees voorzitter De Vos van Steenwijk op den plicht tot samenwerking van divergeerende geesten. HIJ eindigde met de hoop te uiten, dat de Eerste Kamer ten deze een schoon voorbeeld zal geven. De andere speech van den president was een herdenking van wie in de nieuwe Ka mer geen zitting meer hebben, t.w. de heeren Fock. Kranenburg, Oudegeest, Heerkens Thijssen, Visser en Wibaut. Van hen huldigde de voorzitter in het bijzonder den heer Fock. „wiens vertrek niet alleen gevolg is van gewijzigd Inzicht der kiezers, maar ook van het van deze plaats niet nader te quallficeeren lijstenstelsel"! Het nieuwbenoemde Kamerlid mr. Wer ker (vac.-SUngenberg) ls ln deze vergade ring geïnstalleerd. HOOFD ALGEMEENE POLITIE. BUITENZORG, 18 Sept. IAneta). Met Ingang van 25 September ls benoemd tot hoofd van Dienst der Algemeene Politie de heer B. P. Smits, thans onderhoofd van de Algemeene Politie. (Bulten verantwoordelijkheid der Red.) Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggeven. DEMPING LEVENDAAL EN GEVOLGEN. Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek Ik U onderstaande op te nemen ln uw veelgelezen blad, waar voor bij voorbaat mijn dank Ondergeteekende, Levendaal-btwoner, wil door deze zijn klacht uiten over de werkzaamheden aan het dempen van het l evendaal en voor de zakendoenden daar uit voortvloeiende gevolgen, welke van dien aard zijn, dat door deze uitvoering ln werkverschaffing crisisslachtoffers ge maakt worden. Door de voortdurende opgravingen en afsluitingen van stegen en straten, wordt het publiek afgeschrikt en de aan het Levendaal gevestigde zaken stopgezet; verschillende gedeelten, die op bestrating liggen te wachten worden door de jeugd onbegaanbaar gemaakt, door onvoldoende toezicht daartoe in de gelegenheid ge steld. De trottoirs, pas gemaakt, worden weer opgebroken, dan voor gas, dan weer voor licht en telefoon. Had dit niet voor komen kunnen worden, door dit te doen vóór dat de trottoirs gemaakt werden? Ml. zeer zeker, en de zaken zouden niet zooveel schade daardoor gehad hebben en nog dagelijks hebben Door deskun digen wordt beweerd dat dit anders had kunnen gebeuren: zelfs als onkundige kan men dat zien. Verplicht worden wij om Baatbelasting te betalen, doch van welke bate? Jaren zullen wij noodlg hebben om de geleden schade in te halen, als dat nog mogelijk is Zou het thans niet billijk zijn, aan die gedupeerden een schadevergoe ding uit te keeren of op andere wijze voor ordergang te behoeden? Schrijver dezes hoopt dan ook dat deze klacht zijn weg zal vinden opdat in dezen toestand zal worden voorzien. EEN ZAKENDOENDE LEVENDAAL- BEWONER. 8-3

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 11