AFWEZIG - T. LODDER De Rijksdagzitting te Neurenberg. LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 16 September 1935 Na een rede van Hitier worden wetten aangenomen. drie nieuwe UIT DE OMSTREKEN. AGENDA. Wetten inzake de Joden, het Duitsche burgerschap en de Rijksvlag. Reeds een uur voor den aanvang van de Rijksdagzitting te Neurenberg kwamen de eerste rijksdagafgevaardigden in de zit tingszaal aan. De beperkte ruimte, die voor genoodigden uitgespaard was was tot de laatste plaats bezet. Even over half negen arriveerde het corps diplomatique, terwijl geleidelijk ook de regeeringsbanken bezet raakten. Klokslag negen uur, terwijl allen zich van hun zetel verheffen, komt Hitier binnen, vergezeld door zijn plaatsvervan ger, Rijksminister Hess. en den Rijksdag- president, Minister Goering. Met opgehe ven arm wordt Hitier begroet. Goering ver klaart onmiddellijk de zitting geopend. Het is 400 jaar geleden sedert in de stad Neurenberg een rijksdagzitting gehouden ls. De laatste rijksdagzittingen vonden hier plaats in 1522, 1523, 1524 en in 1542 en 1543. Reglement van Orde buiten werking gesteld. De Rijksdagpresident geeft het eerst het woord aan Rijksminister Dr. Frick, in diens kwaliteit van voorzitter der natio- naal-socialistische Rijksdagfractie. Dr, Frick wijst erop, dat het bestaande Regle ment van Orde van den Rijksdag nog stamt uit den tijd van het oude systeem, en dat het tijd wordt, ook hier het leiders- principe in te voeren De nationaal-socialistische fractie stelt daarom voor. dat het Reglement van Orde van den Rijksdag buiten werking treedt. Totdat een nieuw Reglement van Orde zal worden uitgevaardigd, heeft de Rijksdag- president de leiding naar eigen inzicht. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Rede van Adolf Hitler. Vervolgens is het woord aan den Leider en Rijkskanselier Adolf Hitler, die de vol gende rede uitspreekt: Afgevaardigden, mannen van den Duit- schen Rijksdag. Namens de Duitsche Rijksregeering heb ik den Rijksdagpresident, partijgenoot Goering, verzocht, heden den Duitschen Rijksdag bijeen te roepen in een zitUng te Neurenberg. De plaats werd gekozen, om dat zij door de nationaal-socialistische be weging in nauw verband staat met de U heden voor te leggen wetten, de tijd, omdat zich verreweg het grootste deel der afge vaardigden als partijgenooten nog te Neu renberg bevindt. Ik wil omtrent deze, door een initiatief voorstel U voorgelegde wetten eenige korte algemeene opmerkingen maken. Het eerste gedeelte van het Rijkspartijcongres te Neu renberg is ten einde. De dag van de weer macht zal het morgen afsluiten. Het beeld, dat dit feest der beweging biedt, is een herhaling in versterkte mate van den in druk van verleden jaar. Het Duitsche volk heeft den weg naar een historisch nog nooit geziene eenheid en discipline gevon den. Deze uitdrukking van de hechtheid der beweging is tegelijkertijd de uitdruk king van de kracht van het huidige regime. Wat de Duitsche natie eeuwenlang ver geefs heeft verlangd, is haar thans gewor den. Het vereenigde volk van broeders, vrij van de wederzijdsche vooroordeelen en scheidingen van vroeger tijden. Deze innerlijke sterkte zal morgen over eenstemmen met het beeld, dat de weer macht ons zal bieden. Het Duitsche .volk kan zich gelukkig voelen in het bewustzijn van deze. na zoo vreeselljk leed en lang durige onmacht weer heroverde sterkte. En dat in het bijzonder in een tijd, die aan zware crises onderhevig schijnt te zijn. Dultschland is weer gezond. Zijn instel lingen zijn naar binnen en naar buiten in orde. Des te grooter is de verantwoordelijk held van de leiding van het Rijk in zoo ernstige tijden. Er kan voor ohze geheele houding slechts een enkele gedragslijn bestaan: onze groote en onaantastbare vredesliefde. Eep zoodanige uitspraak schijnt mij thans noodig. aangezien helaas een zekere Inter nationale pers voortdurend tracht, Dultschland in den kring van haar com binaties te betrekken. Dan wordt ver klaard dat Duitschland tegen Frankrijk wil optreden dan. dat het zich tegen Oostenrijk keert, dan weer uit men de vrees dat het Rusland lk-weet-niet-waar wil aanvallen. Deze bedreigingen worden dan meestal als argument aangevoerd voor de naar behoefte verschillende ge- wenschte coalities. Niet minder grootmoe dig behandelt deze pers echter ook de Duitsche vriendschap, n.l. als object, dat eiken staatsman, die er behoefte aan voelt, als hij slechts de hand ernaar uitsteekt, ter beschikking staat. Ik behoef u. mijn afgevaardigden, man nen van den Rijksdag wel niet te verze keren. dat de Duitsche regeering haar be sluiten niet neemt uit eenigerlei overwe ging tegen iemand doch uitsluitend uit haar verantwoordelijkheidsgevoel tegen over Dultschland. Het doel van ons werk is echter niet. de resultaten ervan in een lichtvaardig en daardoor waanzinnig avontuur weer ongedaan maken. Het doe! van den opbouw van het Duitsche leger was niet de vriiheid te bedreigen of te nemen van eenig Europeesch volk. doch uitsluitend de vrijheid te waarborgen van het Duitsche volk. Dit standpunt bepaalt in de eerste plaats de richting der buitenlandsche politiek van de Duitsche Rijksregeering. Wij bepa len daarom ook geen standpunt ten aan zien van gebeurtenissen, die niet Duitsch land betreffen en wenschen niet. bij der gelijke gebeurtenissen betrokken te wor den. Met des te grootere ongerustheid volgt echter het Duitsche volk juist daar om de gebeurtenissen in Lithauen. In vol len vrede werd het Memelland jaren na het sluiten van den vrede Duitschland ontroofd. Deze roof werd door den Volken bond gelegaliseerd en slechts gekoppeld aan de handhaving van den Memel- Duitschers bii verdrag toegekende auto nomie. 8edert jaren wordt thans het Duitsche element in dit gebied in strijd met de wet en het verdrag mishandeld en vervolgd. Een groote natie moet voort durend toezien, hoe tegen recht en ver dragsbepalingen in onderdanen van haar bloed, die men in vollen vrede overvallen en van het Ritk afgescheurd heeft, erger worden behandeld dan in normale staten misdadigers. Hun eenige misdaad is ech ter. dat zij Duitschers zijn en Duitschers willen blijven Stappen van officieele in stanties te Kowno bleven tot nog toe ech ter zonder eenige beteekenis en zonder interne gevolgen De Duitsche Rijksregee ring ziet deze ontwikkeling met aandacht en bitterheid aan. Het zou een lovens waardige zaak zijn deze bitterheid niet actief te laten worden voordat zij weder om vormen zou kunnen aannemen, die eens betreurd zouden kunnen worden De momenteel plaatsvindende voorbereiding der verkiezingen is een hoon van rechten en verplichtingen. Duitschland stelt geen onzinnige eischen wanneer het verlangt, dat Lithauen met deugdelijke middelen eraan gehouden wordt het onderteekende verdrag na te komen. Tenslotte heeft een natie van 65 mlllioen zielen het recht te eischen dat zi1 tenminste niet minder ge respecteerd wordt, dan een volk van 2 millioen. Helaas beleven we. dat terwijl verzoe ning der volkeren noodzakelijker is dan ooit. dat de Bolsjewistische Internationale van Moskou uit de revolutioneering, d.w.z. de ophitsing der volkeren, opnieuw open lijk en systemastisch bedrijft. Het schouw spel van het Komintern-congres te Mos kou is een effectvolle onderstreping van de oprechtheid der door dezelfde mogend heid geeischte „Niet-inmengingspolitiek". Aangezien wij. geleerd door onze eigen er varingen en naar wij kunnen constateeren ook die van andere staten, van stappen te Moskou niets verwachten zijn wij be sloten tegenover de bolsjewistische revo lutie-opruiing in Duitschland het doeltref fende wapen der nationaal-socialistische voorlichting te gebruiken. Het partijcon gres mag geen twijfel gelaten hebben, dat voor zoover het de pogingen van het Mos- kou-Bolsjewisme betreft, in Duitschland vasten voet te krijgen of Duitschland in een oorlog te drijven, deze bedoeling of dergelijke pogingen voor goed onmogelijk zijn gemaakt. Voorts moeten wij constateeren dat het hier. zooals overal, bijna uitslui tend Joodsche elementen zijn, die als dragers van deze volkerenophitsing en volksve'mietiging optreden. De beleediging van de Duitsche vlag. die door een ver klaring van de Amerikaansche regeering als zoodanig op de loyaalste wijze onge daan is gemaakt, is een illustratie van de houding van het Jodendom, zelfs in offi cieele functies, tegenover Duitschland en een krachtige bevestiging van de juist heid van onze nationaal-socialistische wetgeving, die er bij voorbaat op gericht is. een dergelijke uiting van onze recht spraak onmogelijk te maken en in geen geval te laten opkomen. Zou echter een verdere onderstreeping van de juistheid van onze opvatting noodzakelijk zijn, dan vinden wij deze ruimschoots in de nieuwe boycot-hetze, die het Joodsche element zoo juist weer tegen Duitschland begonnen is. Deze internationale onrust der wereld schijnt helaas ook bij het Jodendom in Dultsch land de opvatting te hebben gewekt, dat thans misschien de tijd gekomen is, tegen over de Duitsche nationale belangen in het Rijk de Joodsche belangen te stel len. Uit talrijke plaatsen komen de felste klachten over het provoceerende optreden van dit volk. die door hun veelvuldigheid en gelijkluidendheid van inhoud wijzen op het systematische van hun optreden. Dit optreden verstoutte zich tot een de monstratie in een Berlijnsche bioscoop tegen een op zichzelf onschuldige buiten landsche film, waardoor men zich in Joodsche kringen gekrenkt meende te moeten voelen Om dit optreden niet tot vastberaden, in onderdeelen niet te over- ziene afweeracties der verontwaardigde bevolking te doen leiden, blijft slechts de weg over van wettelijke regeling van het probleem De Duitsche Rijksregeering wordt daarbij beheerscht door de gedachte door een enkele seculaire oplossing een basis te kunnen scheppen, waarop het t Duitsche volk mogelijk wordt, een drage lijke verhouding tot het Joodsche volk te kunnen vinden. Indien deze hoop niet wordt vervuld, indien de Duitsche en de internationale Joodsche hetze wordt voortgezet, zal de toestand opnieuw wor den onderzocht. Ik stel thans den Rijks dag voor, de wetten, die Rijksdagpresident Goering zal voorlezen, aan te nemen. De eerste en de tweede wet lossen de schuld van dankbaarheid af aan de beweging, onder welker symbool Duitschland de wijheid herwonnen heeft, terwijl zij het program der nationaal-socialistische par tij op een belangrijk punt vervullen. De andere ls een poging tot oplossing van een probleem, dat indien het wederom mislukt ter definitieve oplossing aan de nationaal-socialistische partij zal worden overgedragen. Achter alle drie de wetten staat de nationaal-socialistische partij en met haar en achter haar de Duitsche natie. Ik verzoek U, de wetten aan te nemen. Hitler's rede, reeds herhaaldelijk door applaus en bravo-geroep onderbroken, wordt gevolgd door een langdurig en daverend Heil-geroep. Onder dankzegging aan Hitier leest Goering de wetten vooi, die onder hernieuwd gejuich worden aangenomen. Goering sluit dan de zitting met de woorden: „Eén volk, één Rijk, één Leider, en daarboven onze vlag, ons veld- leeken. ons hakenkruis! Onzen Leider Sieg Heil!" Als het gejuich eenigszins is verstomd richt Hitier zich over de balustrade op nieuw tot de zaal en zegt: „Mijne heeren afgevaardigden, gij hebt thans een wet goedgekeurd, welker beteekenis pas na vele eeuwen in haar geheelen omvang zal I worden erkend. Zorgt er voor, dat ons volk zelf den wettelijken weg bewandelt. Zorgt er voor, dat deze wet geadeld wordt door de grootste discipline van het ge heele Duitsche volk, waarvoor gij ver antwoordelijk zijt". Terwijl de afgevaardigden het Horst Wessellied inzetten verlaten Hitier en de leden der Rijksregeering de zittingzaal. De eerste wet heet officieel: Wet tot bescherming van het Duitsche bloed en van de Duit sche eer. Paragraaf. I. 1. Huwelijken tusschen Joden en onderdanen van Duitsch of aan verwant bloed zijn verboden. Huwelijken, die niettemin gesloten worden, zijn on geldig. ook wanneer zij, ter ontduiking van deze wet, in het buitenland gesloten zijn. 2. De aanklacht tot nietigverklaring kan slechts door den justitle-ambtenaar aanhangig gemaakt worden. Par. n Buitenechtelijk geslachtelijk verkeer tusschen Joden en onderdanen van Duitsch of aanverwant bloed ls ver boden. Par. III. Joden mogen vrouwelijke onderdanen van Duitsch of aanverwant bloed onder den leeftijd van 45 jaar niet in hun hulshouding tewerkstellen. Par IV. 1. Joden is het hljschen van de Rijks- en van de nationale vlaggen en het toonen van de Rijkskleuren verboden. 2. Daarentegen is hun het toonen der Joodsche kleuren toegestaan. Het gebruik maken van deze bevoegdheid staat onder staatsbescherming. Par. V. 1. Wie in strijd met het ver bod van par. 1 handelt, wordt met tucht huis gestraft. 2. De man, die in strijd met het verbod van par II handelt, wordt met gevangenis of met tuchthuis gestraft. 3. Wie in strijd met de bepalingen van de paragrafen III of IV handelt, wordt ge straft met gevangenisstraf tot den duur van een jaar en met geldboete of met een van deze straffen. Par. VI. De Rijksminister van bln- nenlandsche zaken kondigt in overleg met den plaatsvervanger van den leider en met den Rijksminister van Justitie de voor de uitvoering en aanvulling van deze wet noodzakelijke rechts- en bestuursmaatre gelen af Par. VIII. De wet treedt op den dag na de afkondiging, paragraaf III echter pas op 1 Januari 1936 in werking. De volgende wet "regelt het Duitsche Rijksburgerschap en heeft den volgenden Inhoud De Rijksburgerwet. Par. I. 1 Staatsburger is, wie binnen het beschermende verband van het Duit sche Rijk valt en daardoor tegenover het Rijk bijzondere verplichtingen heeft. 2. Het staatsburgerschap wordt verkregen volgens de voorschriften van de wetten op het Rijks- en Staatsburgerschap. Par. II. 1. Rijksburger is slechts de staatsburger van Duitsch of aanverwant bloed, die door zijn gedrag bewijst, dat hij bereid en geschikt is om getrouw het Duitsche volk en Rijk te dienen. 2. Het Rijksburgerrecht wordt verkregen door verleening van den Rijksburgerbrief. 3 De Rijksburger ls eenige drager van het volle politieke recht volgens de wettelijke maatregelen, Par. III. De Rijksminister van bin- nenlandsche zaken kondigt in overleg met den plaatsvervanger van den leider de voor de uitvoering en aanvulling van de wet noodzakelijke rechts- en bestuurs- voorschriften af. De Rijksvlaggenwet. Tenslotte werd een wet afgekondigd in zake de Rijksvlag, luidende: Artikel I. De Rijkskleuren zijn zwart- wit-rood. Art. II. De Rijks- en nationale vlag ls de hakenkruisvlag. Zij ls tevens de han- delsvlag. Art. in. De leider en rijkskanselier bepaalt den vorm van de Rijksoorlogs- vlaggen en van de Rijksdlenstvlaggen. Art. IV. De Rijksminister van bln- nenlandsche zaken kondigt, zoover dit niet binnen de bevoegdheid van den Rijksmi nister van oorlog valt, de voor de uitvoe ring en aanvulling van deze wet noodza kelijke rechts- en bestuursvoorschriften af. Art. V. Deze wet treedt op den dag na de afkondiging in werking. HAARLEMMERMEER. Bij het van wege de Bad- en Zwem inrichting ..Hoofddorp" gehouden examen kon het diploma als geoefend zwem- meristeri worden uitgereikt aan de dames: van Riel, Weisz, Co Barendregt, G. Barendregt. T. de Zeeuw. M. Ekkerman, G. de Tello en aan Leen Reeuwijk en John, van der Plas. HILLEGOM. Loop der Bevolking. Ingekomen: Chr. H. G. Arends, dienst bode. uit Wehl, Ridderlaan 1; G. Boer, dienstbode, uit Midwolda. Wittenburger- weg 7: J. N. Broese, z. b„ uit 's Graven- hage, van Zuylen van Nijeveltstraat 134: L. C. A. Graafland, geb. Calot, z. b., uit 's Gravenhage, van Zuylen van Nijevelt straat 289; M. J. Charmant, dienstbode, uit Waalre, van Zuylen van Nijeveltstraat 19; A. P. Krul, geb. van Dongen, uit 's Gra venhage, Windlustweg 7A; M. W. Gerrit sen, uit Renkum, Rijksstraatweg 596; U. Grüneberg, kinderverzorgster, uit 's Gra venhage, Meijendel 1B; G. E. Hünike, dienstb., uit Duitschland, Lage Kerkdam 72; W. A de Jong en vrouw, kantoorbe diende. uit Voorburg, van Zuylen van Nijeveltstraat 287; M. Kleffmann, dienst bode, uit 's Gravenhage, Konijnenlaan 29: J. J. A. de Koning, zonder beroep, uit 's Gravenhage, van Zuylen van Nijevelt straat 289; S. J. Helmich geb. de Lee, zon der beroep, uit Amsterdam, Groot Hoef ijzerlaan 44; A van Lith. dienstbode, uit Wadenoyen, Groot Hoefijzerlaan 31; S. L. Louwes en gezin, regeeringscommissaris v. d. akkerbouw en veehouderij, uit Zwolle Wittenburgerweg 113; G. van Maanen, z. b.. uit Naaldwijk, Hyacinthstraat 48; P. C. van den Bogaert geb. Mos en dochter, z. b., uit 's Gravenhage, van Zuylen van Nijeveltstraat 134; A. J. J. Nabcr en ge zin, sierkustenaar uit Leiden, Kerkstraat 49a; C. A. Noordermeer, dienstbode, uit Noordwijkerhout, v. Bommellaan 12; J. Oskam, dienstbode, uit 's Gravenhage. Gr. Hoefijzerlaan 16; G Polderdijk, dienstbode uit Dricbergen-Rijsenburg, Hazelaan 2; P. A. M. Siebers en gezin, architect, uit Rotterdam. Burchtstraat 7; M. Sleburgh, kapitein der infanterie, uit Bergen op Zoom, Dulnlustw. 9; A. J. van Eeden geb. Streng, z b„ uit Nieuwer-Amstel, Gladio lusstraat 7; M. M B. de Voogt, dienstb., uit Nijmegen, Groothoefijzerlaan 7; W. de Vries, dienstb., uit Doniawerstal, Rijks straatweg 500; N. Zweedijk, dienstb., uit Zwolle. Wittenburgerweg 118; Chr. van Wijk. dienstbode, uit Haarlemmermeer, Langstraat 77; C. S. van Beusekom. hulp in de hulsh., uit Laren (N.H.), Gr. Hoef ijzerlaan 44; L. Blase, dienstb., uit 's Gra venhage. Duinvoetlaan 28; K. Gasperin, uit 's Gravenhage, Bloemcamplaan 1; M. H Drevers, verpleegster, uit 's Gravenhage, Wassenaarscheslag ID; L. I. Dubourcq, z. b„ uit Laren (N.H.), Gr. Hoefijzerlaan 44; M C. Vliegenthart geb. van Gink, z b., uit Amsterdam, van Zuylen van Nijevelt- straat 111; H. A. Holtus, z. b„ uit Voor burg, van Zuylen van Nijeveltstraat 188; L. Les en vrouw, zonder beroep, uit Rot- i terdam, van Zuylen van Nijeveltstr. 128; M. Lorenz. dienstb., uit Parijs, Kerke- boschlaan 4: A. E. J. Mölder, hulp in de hulsh., uit Noordwijk, Konijnen! 42; J. Post, z. b„ uit Heerenveen, Reijerslaan 6: D. W. van der Rest en vrouw, z. b„ uit Amsterdam, van Zuylen van Nijeveltstr. Ill; E. Schrader, dienstbode, uit 'sGra venhage, Konijnenlaan 29; J. Wapper, dienstbode, uit 's Gravenhage, Witten burgerweg 40; H. Zuiddam, dienstbode, uit Schoonhoven, Laan van Koot 45; F. J. Th. M. Hendriks, uit Ubbergen, Pieter Twent- laan 5; J. M. A. van der Zon. dienstbode, Wassenaarscheslag 9; L. N. Arkesteijn. boerenknecht, uit Schipluiden, Rijksstraat weg 500 Vertrokken: E. M. W O. von Pohlreich, naar Den Helder. Willemsoord; Joh A. Hoornlk geb. Spruit n. Den Haag, Blee- kerslaan 70; M E. Neuberger n. Rotter dam, Heemraadsingel 325 B; L. Flendcr n. Den Haag, Soestaijkschekade 723; B. Wehrle naar Haarlem, Oosthoutlaan 2; G. J. Boelen naar Den Haag, Kamperfoe liestraat 267; K. Wedam n. het buiten land; M Neff n. Den Haag. Soendastraat 17; P l'Istelle geb. Geervliet naar Den Haag, Pahudstraat 58; A. Dettmar n. Lei den, Terweepark 6; P. M Knol n. Schie- broek, Ringdijk 72; M. Hodgkinson geb. Readings n. Engeland; M. C. de Fouw n. Zwijndrecht, Ringdijk 51; L. A van der Veer, n. de Bilt, Bilthoven. Soestdijksche- straatweg 244; A P. Kaagman n. Leider dorp, klooster „De Goede Herder", Hooge Rijndijk; J. Nagtegaal naar Katwijk, Mr. Fockstraat 29; M. Krasse n. Dultschland; j L van den Ende n. Driebergen-Rijssen- burg, Buntlaan 84; A. J. A. Materman n. Oegstgeest. Warmonderweg 72; C. M. P. L Arts naar Venray, Pensionaat Jeruza lem; P J. A. van der Herp n. 's Graven hage, Loosduinscheweg 63; E. Lens geb. Mathol, n. Haarlem. Westerhoutstr. 29; Snijder van Wissenkerke geb Molhuysen n. Den Haag, Frankenstraat 107; B. Ber- roth n Den Haag, Laan van N.O.-Indië 148; C. M Mljjer n. Zoeterwoude, Zuid- buurt C 67; J. Bolt n. Den Haag (Schev.) Pluvierstraat 395; P. E. Langeveld n. Den Haag, Kaapscheplein 43. Burgerlijke Stand. Geboren: Johanna Margaretha, d. van A. M. Beijersbergen en E. W. v. d. Krogt; Petronella Maria Gerarda, d. v. W. J. T. van Niekerk en G. M. C. Hartveld. Overleden: Ernst Arle Strubbe, 28 Jaar, ongeh. Ondertrouwd: R. C. Teemstra en W. J. Raaphorst. Gehuwd: C. J. A. Smoor en C. K. Pelka; J. Terpstra en G, Ellens; M. Lens en E. Mathol; C. Visser en A. van Hoven. Gevonden: 2 heerenrijwielen. 3 hon den, boek. autoped. 2 damesrijwie! n. 3 rijwielbellen, merken in etui. sjaal, cein tuur, 2 heeren portemonnaies, 2 hand schoenen, huissleutel, llpssleutel, 1 paar regenpijpen, 2 halskettingen, polshorloge, broche, actetasch met inhoud, regenjas. Aan L. Schroder, aannemer alhier is opgedragen het bouwen van een Theehuls met woning aan den Katwijkerweg voor rekening van den heer A. Rietkerk onder architectuur van Herman de Jong te Leiden. HEDEN: Graanbeurs: Bijeenkomst P. A. s R. S. A. P. 8 uur n.m. Stadszaal: Revue „Van lach tot lach", 8 uur nam. Dinsdag. Morschweg 59: Evangelieverkondiging. 8 uur nam. Prediker: Maxanatha-conferentle van Jeruël 3 en 8 uur nam. DIVERSEN. Woensdag Inst. v. Praeventleve uenees- suncle Consultatiebureau voor moeilijk» kinderen. Halfdrie tot halfvler. Inenting ié :cn dipnterle 45 uur nam. Woensdags: Inst. v. Praeventleve Ge neeskunde Consultatiebureau voor Alco holisten 8 uur nam. Vrijdags; inst v. Praeventleve Genees kunde Consultatiebureau voor Beroeps keu: e 45 uur nam. ARTS, TE KATWIJK van 18 September^ October De praktijk wordt waargenomen door de doktoren: J. C. A. CLEVERIXftA.T. DE RUYTER ZIJLKEK, J. EIKELENBOOM en C. STEINZ voor zoover aanwezig. 404 KATWIJK. NOTARISKANTOOR NIET IN FINANTIEELE MOEILIJKHEDEN. De heer Verheer, candidaat-notaris, die het vacante kantoor van wijlen notaris Eerdbeek waarneemt, verzocht ons mede te deelen, dat voornoemd notariskantoor niet in financieele moeilijkheden verkeert, doch wel de nalatenschap van wijlen no taris Eerdbeëk. Hierover hebben nu de erfgenamen met crediteuren een accoord getroffen. c> NOORDWIJK. Loop der Bevolking. Ingekomen: W. C. de Kater, hulsh. van Den Haag naar 's-Gravendijkscheweg 2 J. M. F, P. Willems, huis. van Haarlem naar Voorstraat 83 Th. Baumelster, linnenjuffr van Bochum (Dlnd.) naar Huis ter Duinstraat 26 C. Fallaux echtg. C, H. de Haas van Wassenaar naar Julianaweg 31a F. G. Hol db. van Dru- ten naar Langeveld 29 S. P. Vink en fam. monteur van Lelden naar Wetering kade 36 E. M. H. Oldenkotte, reli- gieuse van Gent (Belg.) naar Langeveld 29 J. A. M. A. Kafoe, religieuse van Gent (Belg.) naar Langeveld 29. Vertrokken: J. F. Selis, 11. verpl. naar Oegstgeest Warmonderweg 80 C. van BIOSCOPEN. I u:.or-Theater, Stationsweg. 8 uur nam. „Casino de Paris", Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Tnanon-Theater, Breestraat. 8 uur nam. „Abessinlë". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Casino-theater Hoogewoerd 49. 8 u. n.m, „Gekooide Jeugd". Zondagnam 4 uur en 8 uur. Lldo-Theater Steenstraat 39 8'/, b. nam. „De gunsteling van den Koning", Woensdag- en Zaterdagnam. 2'/i uur. Zondag nam. 2 uur. 4'/> uur en 8 u. 15. De apotheek Hooigracht 48 is dag en nacht geopend voor leden v h ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheld" echter van nam 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoedrecepten De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 16 tot en met Zondag 22 Sept. a.s. waargenomen door de apotheken: G. F. Reyst, Steen straat 35. telef. 136: A. J. Donk, Doeza- straat 31. tel, 1313 en C. van Zijp, Wilhel- mlnapark 8, Oegstgeest, telef. 274. Beelen en fam., gezagvoerder gr. vaart naar Haarlem Schotersingel 49 J. M. Maul, kellner n. Rotterdam Hoofsteeg Hotel Coomans M. Hoogeveen, db. n. Den Haag Spaarnestraat 173 J. W. van Leeuwen n. Bergen op Zoom Juvlnaat H. Hart J. van den Berg, los werkman n. Warmond Dorpsstraat B. 81 M. A. M. C. Raspe, 11. verpl. naar Enschede Leidsche- weg 32 J L, M. Verhelj, II. verpl. naar Heerlen KI. Zusters H. Jozef M. Gun- hold, kamermeisje naar Amsterdam. Tes- selschadestr. 27 W. A Huijgens, kellner naar Den Haag Pomonapleln 35 H. G. en Th. M. van der Geest naar Noordwij kerhout Kerkstraat J97 KI. de Bruin, db. naar Wassenaar Prinsenweg 7. Burgerlijke Stand. Geboren: Petronella Adriana Maria. d. van Th. R. van Rhljn en M. C. Heems kerk. Ondertrouwd: N. van Beveren en A. G. van Laar P. den Otter en T. J. Hogen- doorn J. C E. Graaf van Lynden en Jonkvrouwe A C. van de Poll. Getrouwd: R. E. Foyer en L. H. Fried- lander A. van Kesteren en J. Cramer D. M. Passchler en J. van Beelen. OEGSTGEEST. Protestantsch Christelijke Reclasseerings- Vereeniging. Men schrijft ons: Velen zijn helaas nog onbekend met het uitgebreid en nuttig werk dat de reclas- seerlngsvereenigingen uitrichten. Met een huivering lezen we de In dezen tijd talrijke gevallen van Inbraak, diefstal, ja zelfs moord. Zeer nauwkeurig beschrijven de couranten de details, met belangstelling lezen wij de rechtsverslagen daar op vol de, de eisch en doorgaans veertien dagen later de uitspraak. Dan zetten wij een streep onder dit geval, aan het recht is voldaan Aan het recht is voldaan! Zeker, maar spreekt de bijbel ons niet van recht en liefde. Laten wij niet blijven staren op dien misdadiger, die dit of dat gedaan heeft. Zijn wij zelf zooveel beter? Zegt de wet het niet van ons, „van nature geneigd tot alle kwaad". Laten wijl daarom trachten den gevallene wederom op te richten en hem vooral in aanraking te brengen met Hem, die gekomen is om zondaren zalig te maken en met het boek dat hem den weg der bekeering wijzen kan. Laten wij trachten hen met God'sl hulp weer tot bruikbare menschen derl maatschappij te maken. Dit is als Christenen onze plicht en roe ping. Hieraan kunt en moet ook U mede helpen. Daar het U onmogelijk is per soonlijk al dit werk te doen, komt de Pro- testantsche Christelijke Reclasseerlng U ter hulp. Zij wil gaarne dit werk voor U doen. zij bezoekt geregeld de gevangenen,, zij geeft hen geestelijken steun en trachtl ook, hen na hun straftijd weer in del maatschappij een eerlijke plaats te doenl Innemen. Maar dit kost veel! Geef haar daaromI Uw steun, reeds voor f.1 per jaar kunt UI lid dezer vereeniging worden. Om U meer met het werk der vereeni ging op de hoogte te brengen is ook thans in Oegstgeest een Dames-comité opge richt, dat U hiervoor zal komen bezoeken. Het bestuur dezer afdeellng is als volgt samengesteld Mej. E. VERHAAR, Correspondente. A. M. VERSLUYS, Secretaresse. M. EGGINK, Penningmeesteresse G. JANSZE, Algem. Bestuurslid. WASSENAAR. Gevonden: Aanwezig en te aan het bureau van politie: Celn kerkboekje, nummerbord en hurssleute

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 6