LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 16 September 193$ BUITENLAND. SPORT. TELEGRAMMEN. D&B B ErLMi^N FINANCIEN. DE ALGEMEENE TOESTAND. Naar oorlog? Mussolini heeft in den Italiaanschen ministerraad verklaard, dat hij geen enkel ..compromis" zou aanvaarden. Beteekent dat oorlog? Men is maar al te zeer geneigd het zoo uit te leggen. Zoo ook in Engeland. Met meer klem dan ooit wijst men op de noodzakelijkheid, dat de leden van den Volkenbond zonder uitzondering collectief optreden, welken loop de zaken ook mogen nemen. De bladen geven toe. dat de voor stellen van de Commissie van Vijf zonder mankeereri afgewezèh zullen worden, en dat er weinig kans op is, dat het uitbre ken van de vijandelijkheden nog kan wor den verhinderd. „Indien de dreigementen van Italië ten uitvoer worden gebracht", aldus schrijft de „Times", zal de Bondsraad in zijn ge heel tot taak hebben alle maatregelen juit te werken en toe te passen, die het meest geschikt zullen schijnen al zijn invloed te doen gelden voor een zoo spoedig mogelijk herstel van de orde en de rechtvaar digheid." Ook daaruit klinkt dreiging! Mussolini heet echter op alles voorbereid te zijn.... m De Duitsche Rijksdag heeft zooals ge bruikelijk onder aanhoudend gejuich den Fuehrer aangehoord en zijn wetten goed gekeurd. Het zijn er drie: le. de zwart- wit-roode vlag verdwijnt voor een roode vlag met wit hakenkruis: 2e. de burgers worden in twee klassen verdeeld, een met rechten en plichten en een zonder rechten, doch met plichten. Tot de laatste worden natuurlijk o.a. de Joden gerekend met misdadigers etc. 3e. Joden mogen geen huwelijk sluiten met niet-Joden, geen vlag uitsteken behalve de Joodsche etc. Overigens was Hitler's rede zeer gerust stellend Hij verklaarde zich nogmaals krachtig voor den vrede en zal daarom niet meedoen aan wat hij noemde een „avontuur'hetgeen nogal duidelijk sloeg op het Italiaansöhe optreden tegen Abes- synie. Alleen tegen Lithauen werd een dreigende toon aangeslagen! Men zie overigens het 2e blad. o DUITSCHLAND. Het Nazi-congres. Op het Nazi-congres te Neurenberg heeft Hitier gesproken tot de jeugd. Hii zeide o.a.: Ons doel en onze onverzettelijke wil is het. dat wij reeds in de harten van de jeugd den geest brenzen. welke wij in het groote Duitschland als de alleen mogelijke en voor de toekomst blijvende moeten en willen zien. Dan zal onze levensstrijd niet tevergeefs zijn. Wij willen ons zoo stalen, dat iedere storm ons sterk vindt. Wij zul len echter ook nooit vergeten, dat het totaal van alle deugden en alle krachten slechts dan werkzaam kan zijn. wanneer zü ondergeschikt zijn aan één wil en één bevel. Duitschland is geen kippenhok, waar alles door elkaar loopt waar ieder schreeuwt of kraait. maar'wij zijn een volk. dat van jongs af leert gedisciplineerd te zijn. Het eenige voorbehoud, dat wij voor onze liefde tot den vrede moeten stellen is: Niemand leed doen, en van niemand leed dulden! Wanneer wij zoo het Duitsche volk den levensweg wijzen dan zal al dus Hitler ook in andere volken begrip voor zulk een behoorlijke gezindheid ko men en groeien en men zal ons misschien hier en daar uit dit innerlijk begriinen broederlijk de hand reiken. Nooit zullen wij echter vergeten, dat vriendschap slechts door den sterke wordt verdiend en gewaarborgd. Schacht sprak voor het Arbeidsfront, waarin hij de noodzakelijkheid van samen werking van alle producenten bepleitte. Gistermiddag werd voor den Fuehrer een parade gehouden, die 5 uur duurde Heden, de laatste dag. is geheel aan de weermacht gewijd. JAPAN. Nagaoka lid van het Permanente Hof te Den Haag. De Voikenbondsvergadering heeft met 35 van de 51 stemmen gestemd voor de benoeming van den voormaligen Japan- schen ambassadeur te Parijs, Nagaoka. tot lid van het Permanente Hof van Interna tionale Justitie te Den Haag, als opvolger van wijlen Adatsji. De Volkenbondsraad bracht op Nagaoka 11 en op den Zweed Hammarskjöld. grif fier bij het hof te Den Haag, 3 stemmen uit. Bijgevolg is Nagaoka als rechter in het Internationale hof gekozen. Nagaoka is 58 jaar oud. o POLEN. Senaatsverkiezing. Gisteren zijn de verkiezingen voor den Senaat gehouden, langs indirecten weg, nl. door de kiescolleges, die einde Augus tus zijn gekozen en in totaal uit ongeveer 2600 kiesmannen bestaan. De kiescolleges kwamen te Warschau en in de hoofd plaatsen der wojwodeschappen bijeen ter verkiezing van 64 senatoren. Het aantal senatoren, dat door een wojwodeschap wordt gekozen varieert van twee tot zes. Verscheidene vooraanstaande personen uit het politieke leven werden in den Se naat gekozen, o.a. oud-ministers en oud- Sejmleden, doch tevens ook vooraan staande personen uit de kringen van kunst en economische leven en uit den landbouw. Te Warschau werd o.a. gekozen de minister van buitenlandsche zaken Beck met het maximum-aantal stemmen. Verder werden gekozen minister-president Jendrzejewicz, de minister van justitie Michalowski, de vroegere minister-presi denten, Prystor, Januasz en Kozlowski, de vroegere minister van nijverheid Gene raal Zarzycki, de vroegere ondermaar schalk van de Sejm Prof. Makowski en de vroegere Sejm-afgevaardigde Prins Radzi- will. De Oekrainsche minderheid won drie zetels. De nog resteerende 32 senatoren zullen voor 27 September a.s. door den President der Republiek worden benoemd. LITHAUEN. De verkiezingen te Memel. In verband met den stap der ondertee kenaars der Memel-conventie heeft de regeering volledige vrijheid de bij verkie zing voor den Landdag van Memel toe gezegd. VEREENIGDE STATEN. Huil biedt Duitschland verontschul digingen aan - Tegen de werkloosheid. Staatssecretaris Huil heeft aan den Duitschen zaakgelastigde dr. Rudolf Leit- ner het leedwezen van de Amerikaansche regeering betuigd over het oordeel van den rechter Brodskv in het proces nopens het „Bremen"-incident. De staatssecreta ris voegde er aan toe dat Brodsky's op vattingen geenszins de officleele houding van de Amerikaansche regeering verte genwoordigden. Staatssecretaris Huil heeft den New- Yorkschen rechter Louis Brodsky een strenge berisping toegediend. De staats secretaris heeft scherpe woorden gebruikt om de vrijspraak van de vier mannen, die beschuldigd werden van de anti-nazi-rel aan boord van de ..Bremen", door rechter Brodsky te becritiseeren. Hul] zei. dat af gezien van het feit. dat vrijheid van spre ken en van uitdrukking geven aan iemands persoonlijke opvatting een fun damenteel recht in Amerika was. rechter Brodsky verkeerd deed de Nazi-vlag een piratenvlag te noemen. Van Stadsauto- ritelten, zei Huil, wordt niet veronder steld, dat zij zich uitdrukkingen veroor loven. welke andere naties zouden kunnen beleedigen. President Roosevelt heeft te Hyde Park bekend gemaakt, dat een groot offensief van vier maanden in het geheele land zal beginnen om in dien tijd negentig pro cent van de 3'/t millioen werkloozen aan werk te helpen, (Gewoonlijk stelt men het aantal werkloozen in Amerika boven de 10 millioen). Daarbij zal men zich ba seeren op de plannen, ontworpen door Harry Hopkins tot uitvoering van werken tegen lage kosten, die bestreden zullen worden uit het crediet van ruim 4 mil liard. dat door het Congres goedgekeurd is. President Roosevelt verwacht, dat te gen het voorjaar van 1936 het werkver schaffingsprogram van minister Ickes, voldoende gevorderd zal zijn om nog ver dere aanvallen op de werkloosheid te kun nen richten. Generaal Johnson deelde na een confe rentie met president Roosevelt aan jour nalisten mede. dat hij met ingang van 15 October zijn functie als leider der werkverschaffing van den staat New-York zal neerleggen. PAARDENSPORT. HET CONCOURS-HIPPIQUE TE WADDINXVEEN. Het concours-hippique te Waddinxveen, georganiseerd door de L.R.V. „De Gouwe- ruiters" op de zoo prachtig gelegen ter reinen van de familie A. van der Breggen in den Zuidplaspolder is een succes ge worden. Omstreeks half twee verzamelden het eere-comlté en vele genoodigden zich in de bestuurstent, waar door de voorzitter der vereeniging een welkomstwoord ge sproken werd en burgemeester P. A. Troost dc openingsrede hield. Aan mevr. P. A. Troost en mevr. A. v. d Breggen werden bloemen aangeboden. Het 1ste nummer van het concours werd ingeluid en met het spelen van het Wil helmus was het concours geopend. De prijzen werden als volgt behaald: 1. Individueeel dressuur proefklasse N, le prijs P. Jongerius, Gouda; indivldueele dressuurproef klasse B en L.-lste prijs mej. N. L. Oskam. Bergambacht, dressuurproef voor viertallen klasse B. 1ste prijs L.R.V. „Siegfried". Bergambacht: Gewilligheidsproef voor aangespannen paarden le prijs D Bodegom Stolwijk, 2e prijs P. W de Jongh de Leeuw Dubbeldam. 2e A- prijs C Oskam Bergambacht, 3e prijs mej. Willy de Jong. Bergambacht, 4e prijs P. A. Voorsluis, Stolwijk. 5e prijs P. W. de Jonh de Leeuw, Dubbeldam, 6e prijs J. Klok, Brielle In No 5 Concours Eenspannen Tuig- paarden, gereden door Landelijke ruiters: le prijs J. C. van Beest, Spijk, 2e prijs D. Bodegom, Stolwijk. 3e prijs P. A. Voorsluis, Stolwijk. E.V. F. Burger, Reeuwijk, E.V. C. Oskam, Bergambacht Concours Eenspannen Tuigpaarden open klasse (ingeschreven 13 stuks): le prijs Gebr. Bruynis. Nieuw-Vennep met Jetta, 2e prijs C. van den Heuvel, Ouderkerk a. d. IJssel met Latruci I. 3e prijs A D. van Gaaien, Den Haag met Roland, E.V. Jac. Klaver. Heerhugowaard met Commandant. E.V. W. C. J. van der Grift, Baarn met Osuna. Concours Eenspannen Tuigpaarden, open voor paarden toebehoorende aan land- bouwver. (ingeschreven 20 stuks)le prijs Gebr. Bruynis, Nieuw-Vennep met Jetta, 2e prijs C. van den Heuvel, Ouderkerk a. d. IJssel met Latruci I, 3e prijs Jac. Klaver Heerhugowaard met Commandant E.V. A. D van Gaaien. Den Haag met Roland, E.V. C. van der Hee, Bergambacht, met N. N„ E.V. W. C. J. van der Grift. Baarn met Osuna. Springen met groepen: le prijs L. R. „Siegfried" Bergambacht, 2e prijs L.R. De Gouweruiters, Waddinxveen. Concours Eenspannen Tuigpaarden en gereden door dames: le prijs mej. M. de Vlieger met Jetta van Gebr. Bruynis, Nieuw-Vennep, 2e pr. mevr. N. Daalwijk— v d. Heuvel met Bobbie van P. A. Voorsluis, Stolwijk. 3e prijs, mevr. Klaver met Com mandant van Jac. Klaver, Heerhugowaard, 4e prijs mej. Willy de Jong met Gerrie, 5e prijs mej. S. v. d. Heuvel met Latruci I van C. v. d. Heuvel, Ouderkerk a. d. IJssel, 6e prijs mej T. Speelman met Adante, Bodegraven 7e prijs mej. Nelly v. d. Hee met Opella In No 11 Handicap Springconcours (42 deelnemers)le prijs mej. "Nelly Oskam, Bergambacht, 2e prijs P. A. Voorsluis, Stolwijk. HET ITALIAANSCH- ABESSYNISCH CONFLICT. ROME, 16 Sept. (A.N.P.) Te dezer stede doet het gerucht de ronde, dat de zesdui zend man gewone troepen van de Cosseria divisie die een week geleden uit Genua vertrokken zijn, niet naar Erythrea zijn getransporteerd. Het gerucht beweert, dat deze troepen naar Lybie zijn gezonden om de Engelschen te intimideeren. In de Zondags-editie van de „Voce d'Italia" schrijft Gayda een artikel dat in dit verband opmerkelijk is. Hij beweert n.l„ dat de vijandige houding van Enge land in Genève verantwoordelijk geacht moet worden voor de plotselinge onrust, die ontstaan is onder uitgewekenen uit Cyrenaica in Egypte, Tevens, aldus schrijft Gayda wordt er gesproken over een ge heimzinnige herhaling van de Senoesi- onlusten Veelvuldige bijeenkomsten en betoogingen van de broederschap der Se- noesi, die naar Egypte zijn uitgeweken, voorbereidingen voor een vijandige actie tegen Lybie tezamen met het stoken van onrust in andere Afrikaansche gebieden vormen volgens Gayda een deel van het opgestelde plan. Meedoogenlooze maatregelen zullen wor den genomen, aldus Gayda, wanneer deze bijeenkomsten ernstige gevolgen voor de Italiaansche belangen mochten hebben, waarna hij zijn beschouwing met de vol gende woorden besluit: „De houding van Engeland is vijandig. Zijn uiteindelijke besluiten zijn even duis ter als zijn werkelijke bedoelingen. Nie mand in of buiten Europa gelooft aan zijn plotselinge vurige liefde voor den Volken bond. De Engelsche vijandschap wordt ln Italië ernstig betreurd, maar zij wordt niet gevreesd. Haar betoogingen en geheimzin nige besluiten dwingen de Italiaansche regeering maatregelen te nemen tegen eventueels gebeurtenissen en tijdig alle noodzakelijke verdedigingsmaatregelen en tegen-acties voor te bereiden". NAPELS. 16 Sept. (ANP.) Met drie schepen is gisteren van hier vertrokken het grootste contingent troepen bestemd voor Oost-Afrika dat tot dusverre op één dag uitgevaren is. In totaal werden n.l. niet minder den 10.000 man naar het ge bied van den dreigenden oorlog getrans porteerd. ADDIS ABEBA, 16 Sept. (A.NP.) Drie duizend kooplieden en hun bedienden zijn gisteren naar het palels van Halle Salas- sie opgetrokken, teneinde hun diensten aan te bieden voor den verwachten strijd. Zij vroegen om wapenen en munitie. De minister van oorlog zeide hun dank voor hun vaderlandsliefde. Wapenen werden hun echter nog niet verstrekt. PARIJS, 16 September. (Reuter). Te Bauvais is een congres gehouden van oudstrijders waar een resolutie met de volgende eischen werd aangenomen: 1. Waarborging van den vrede en van de eerbiediging der volkenbondsbeginselen. 2. Alle landen mpeten een deel van hun souvereine rechtens aan het internationale organisme overdragen. 3. De particuliere wapenfabricage en de particuliere wapenhandel moeten afge schaft en aan den Staat worden overge dragen. 4 De internationale bond van oudstrij ders moet een wereldcongres van oudstrij ders bijeenroepen ter bestudeering van de middelen om te komen tot een rechtvaar dige her-verdeeling van de grondstoffen en de belangrijke levensbehoefte en de met de emigratie in verband met over bevolking samenhangende kwesties. GENÈVE, 16 Sept. (Reuter). Bij de voortzetting der algemeene debatten ging de Valera in op den ernstigen internatio nalen toestand. Hij verklaarde dat voor den Volkenbond de beslissende proef is gekomen. Het Volkenbondspact houdt op te bestaan op het oogenblik dat het niet meer wordt toegepast. Ierland heeft geen imperialistische nei gingen. Het verlangt erkenning van de grenzen, zooals deze door den Oceaan zijn bepaald. Na de Valera kwam Beek, de Poolsche minister van buitenlandsche zaken aan het woord. Zijn verklaring luidde: De Zaterdag gehouden redevoering van Litwinof dwingt mij de volgende verkla ring af te leggen In eenige zinnen die in toespeling dui delijk genoeg waren, heeft Litwinof ge meend zekere diplomatieke daden van mijn land te kunnen veroordeelen. Hier tegen protesteer ik op alle mogelijke wijzen. AUTOMOBILISME. EEN NIEUW WERELD-UURRECORD. De bekende Engelsche coureur Eyston heeft op het traject nabij Salt Lake City het wereld-uurrecord verbeterd met zijn racewagen en gebracht op 256.289 K.M. Het oude wereldrecord stond op naam van John Cobb met een afstand van 246.694 K.M.. gevestigd op 14 Juli J.I., eveneens te Salt Lake City. VOETBAL. FABRIEKSARBEIDERS- BAKKERSGEZELLEN. Woensdag om halfzes speelt een Fa- briekselftal thuis tegen Bakkersgezellen. LUCHTVAART. DE WEDSTRIJD OM DEN GORDON- BENNETT-BEKER. De ballons drijven in de richting van Rusland. Hedenmorgen tusschen half 7 en 8 uur zijn in het Oosten van Polen, in de om geving van Luniniec en Baranowitsj de ballons, die deelnemen aan den wedstrijd om den Gordon-Bennett-beker, één voor een gepasseerd op een hoogte van onge veer 1000 M Alle dreven af in de richting van de Russische grens. Beek meende dat zoodanig ongeoorloofd optreden in den schoot van deze vergade ring slechts nadeel brengt aan de loyale samenwerking der voorwaarden voor ons gemeenschappelijk werk. ADDIS ABEBA, 16 Sept. (Reuter). 2000 Ieren, 3000 Franschen en honderden Duit- schers, Brazilianen en Russen hebben aangeboden om in geval van oorlog voor Abbessynië te strijden. Slechts weinig aanbiedingen zijn aangenomen, LONDEN, 16 Sept. (Reuter). Volgens de „Morning Post" zullen de ministers waar schijnlijk in den loop der week bijeen komen ter bestudeering van de kwestie van bepaalde verplichtingen, die Engeland onder zekere omstandigheden op zich zou kunnen nemen tot het doen van maat regelen voor de handhaving van den vrede in Midden-Europa. o DE RIJKSDAGZITTING VAN NEURENBERG. NEURENBERG, 15 Sept. (A.N.P.). Na de Rijksdagzitting had Hitier een aantal vooraanstaande personen uit alle deelen van het Rijk voor een afscheidsbijeen komst in het Hotel „Deutsches Hof" ge- noodigd. Bij deze gelegenheid dankte hij de ver antwoordelijke leiders der partij-organi satie en wees hij nogmaals op de beteeke- nls van de nieuwe wetten. Hitier verklaarde o.a. dat deze na-tlo- naal-sociallstische wetgeving de eenige mogelijkheid opende tot een dragelijke verhouding tot de in Duitschland levende Joden, terwijl-den Joden in Duitschland door deze wetten de mogelijkheid van hun eigen volksleven op elk gebied werd geopend, zooals tot nog toe ln geen enkel land het geval is. In verband hiermede herinnerde Hitler aan het bevel voor de partij, elke indivldueele actie tegen Joden evenals tot nog toe achterwege te laten. Omtrent de nieuwe wetten wordt van bevoegde zijde verklaard, dat als Jood ln den zin dezer wetten slechts beschouwd wordt degene, die geheel van Joodsche af stamming is. dus niet de z.g. Ariërs met Joodsche voorouders. BERLIJN, 16 Sept. De Rijksminister van oorlog maakt een bevel van Hitier be kend. dat bij het uitbrengen van een „Hoeh" op Führer. volk en vaderland „Sieg Heil" geroepen moet worden. Bij alle andere gelegenheden wordt de oude solda- tenroep Hurra" gehandhaafd. Het volgende congres wordt weer in Neu renberg gehouden. DE MEMEL- KWESTIE. KOWNO. 16 Sept. (Reuter). De aan vallen van Hitier op Lithauen worden hier als een oorlogsdreiging opgevat, die den vrede in Oost-Europa in gevaar brengt. De regeering zal zich tot de signatair- mogendheden van den Volkenbond wen den, met het verzoek Duitschland te waar schuwen. Lithauen wijst er op, dat de verkiezingen in het Memelgebled op wet tige wijze, onder de oogen van de verte genwoordigers der signatair-mogendheden worden gehouden. POMBO TERECHT. MEXICO STAD, 16 September. (A.N.P.) Juan Ignatio Pombo, de jonge Spaan- sche vlieger, omtrent wiens uitblijven men zich reeds ernstig ongerust maakte, blijkt thans nabij San Marcos in den staat Guerro een noodlanding te hebben moeten maken, tengevolge van het slechte zicht. KONING LEOPOLD. BRUSSEL, 15 Sept. (Reuter). De be richten over de gezondheid van koning Leopold blijven goed luiden. Om zijn her stel te bespoedigen, zal de koning eenige dagen bulten Brussel doorbrengen. Met koningin Elizabeth begeeft hij zich naar een van zijn bezittingen, waar hfj zich in- familiekring zal bevinden. De drie koningskinderen blijven op het kasteel Stuyvenberg, met prinses Axel van Denemarken, die de laatste 14 dagen voortdurend bij hen is geweest. Binnen kort zullen zij zich op het kasteel te Laeken vestigen. o MACHINIST KRANKZINNIG GEWORDEN WARSCHAU, 16 Sept. In de nabijheid van Stanislau is een treinmachinist tijdens de reis krankzinnig geworden. Zonder op seinen te letten liet hij den trein met steeds grooter snelheid voortrazen. Geluk kig slaagde de stoker er in den machinist te overweldigen en zoolang in bedwang te houden tot hij den trein tot staan had gebracht. o RADIO-STATION VERNIELD. LISSABON. 15 Sept. (Reuter) - Het groote Portugeesche radio-station van Parede nabij Lissabon is door brand ge teisterd. Het hoofdgebouw is volkomen vernield. o STRENGE WINTER VOORSPELD. PARIJS, 16 Sept. (A.N.P.). De Fransche astronoom Joseph Cassiopee die een be kend autoriteit is op het gebied van zons verduisteringen, heeft gisteren voorspeld, dat de aanstaande winter ongewoon streng zal zijn. Zijn voorspelling is geba seerd op berekeningen waarin hij uitgaat van de stelling, dat er een weel-cyclus van 372 jaar bestaat, waarbinnen de weersomstandigheden gelijk zijn. o POLEN EN VOLKENBOND. GENèVE, 16 Sept. (A.N.P.) Op verzoek van Polen heeft de Assemblée met 45 van de 52 uitgebrachte stemmen de Poolsche herkiesbaarheid als Raadsmogendheid goedgekeurd. Daarmede neeft de Assem blée wederom het semie-permanente Raadslidmaatschap van Polen erkend. De eigenlijke verkiezing zal vanmiddag plaats vinden. RECLAME. 3* OPOGOEDE ZEEP STAAT OPZIENBARENDE ONTHULLINGEN IN JAPAN. TOKIO, 16 September. (Reuter) De regeering heeft heden de pers veroorloofd berichten te publiceeren over den misluk ten opstand van de z.g. „Godstroepen". Het gaat hier om de gebeurtenissen van 11 Juli 1933 .Ofschoon de zaak thans leeds twee jaar geleden gebeurd is, is toch in Japan het grootste opzien gebaard, hetgeen o.m. wel blijkt, uit de omstandig heid dat de dagbladen zelfs met extra edities komen. Onder de samenzweerders bevonden zich hooggeplaatste officieren, advocaten, studenten, journalisten, koop lieden en arbeiders die voor het grootste gedeelte tot geheime patriottische bonden behoorden. Het doel was een omwenteling te weeg te brengen, waarbij in de eerste plaats beoogd werd het toenmalige kabinet Saito, den president van politie, de partijleiders en zekere groepen kapitalisten van het tooneel te doen verdwijnen. Na een aanval van de samenzweerders op de hoofdstad, welke niet alleen te land maar ook vanuit de lucht zou worden uitgevoerd, waren zij voornemens het geheele land bij keizerlijk decreet in staat va nbeleg te brengen en na ontbinding van het parlement en de partijen een patriottisch concentratie-kabinet te vor men. Het intusschen beëindigde onderzoek heeft tot resultaat gehad, dat voor de uit voering van deze plannen reeds omvang rijke voorbereidingen waren gemaakt en dat een zeker contact bestond met leger en vloot. De 59 gearresteerde samenzweer ders zullen zich te verantwoorden hebben wegens hoogverraad, poging tot moord, brandstichting en Inbreuk op de spring- stoffenwet. De opstandige beweging stond bi verband met den moord op minister president Inoekal op 15 Mei 1932. Men legt echter ook verband tusschen deze beweging en den aanslag waarbij gene- raal-majoor Nagata gedood werd en het verschijnen van een door het leger uitge geven memorandum waarin de hervor ming van Japan op staats-soclallstischen grondslag geëlscht werd. Een direct resultaat van de samen zwering moet gezien worden in de thans uitgevoerde hervorming in het leger met het do^ de politiek daaruit te verwijde ren, evenals in het pjan tot oprichting van beleg te brengen en na ontbinding leiding van den vroegeren minister Taka- hasji. die door de regeering gesteund wordt- o EEN REDE VAN SENATOR NYE. NEW ORLEANS, 16 Sept. (A.N.P.) Se nator Gerald P. Nye van Noord Dakota heeft gisteren in een redevoering een be roep gedaan op de nationale conventie van oudstrijders, steun te verleenen aan zijn neutraliteitsprogram. De senator voorspelde een algemeenen oorlog in Europa en zeide: „Wat wij noodig hebben is een vierkante verklaring dat iedere Amerikaansche dollar die naar het bui tenland gaat. dat op eigen risico doet en dat het absoluut niet noodzakelijk is, dat 120.000.000 Amerikanen gereed liggen hun leven te geven om de winst die daaruit zou kunnen getrokken worden, te ver dedigen. GENERAAL PANAJOTAKOS IN FUNCTIE HERSTELD. ATHENE, 16 Sept. (A.N.P.). Onder den druk van de openbare meening heeft mi nister-president Tsaldaris, generaal Pa- najotakos hersteld ln zijn functie van garnizoens-commandant. DISCONTO NED. BANK VERHOOGD. VAN 5 OP 6 PCT. Ingaande Dinsdag 17 September heeft de Ned. Bank haar disconto over de ge heele linie verhoogd. Het is gebracht van 5%> op 6°/o. Een waarlijk goed automobilist maakt van zijn claxon slechts een matig gebruik.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2