SUtti 76,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 16 September 1935 Vierde Blad No. 23153 BINNENLAND. is voordeeliger dan op de oude manier, voor VIJF wasschen 16 cl •V.*.V.49V.V.l DE NOOD IN HET HOTEL- EN CAFÉ-RESTAURANT-BEDRIJF. 75 PCT. DER BETER GESITUEERDEN GAAT MET VACANT1E NAAR HET BUITENLAND. Dezer dagen heeft het bestuur van H.O.R.E.C.A.F. een bespreking gehad met aantal journalisten, ten einde nog eens den vollen nadruk te leggen op den on- houdbaren toestand, waarin de hotel- en café-restaurantbedrijven langzamerhand lijn geraakt. Ook de afgeloopen zomer ls weder slecht geweest. Gebleken is, dat 75 pCt. van de beter gesitueerden de vacantle in het buitenland doorbrengt. Dat wil zggen, dat de groote massa van vacantiegangers onze Nederlandsche guldens naar het bui tenland brengt, een bedrag, dat voor den afgeloopen zomer met 50 mlllioen zeker niet te hoog geschat ls. Tegenover deze enorme export staat vrijwel geen import. Wanneer men dit nu eens vergelijkt met hetgeen de overheid doet voor den handel dan moet men constateeren, dat het ho- telbedrijf wel zeer achtergesteld wordt. In verschillende landen om ons heen gaat het met het hotelbedrijf goed. Waar om moet het dan bij ons slecht gaan? Men hoort veelal: Nederland ls te duur. Nu geeft Horecaf toe, dat de Nederland sche hotels veelal Iets duurder zijn dan de bultenlandsche. Toch dient men met vergelijkingen voorzichtig te zijn. Zeer vaak vergelijkt men een zeer goed Neder- landsch hotel met alle moderne comfort en uitstekende service met een veel min der bultenlandsch hotel. Nu hebben de Nederlandsche bedrijven reeds heel veel gedaan om zich bij het buitenland aan te passen, maar tegen de valuatie van de munt elders kan men niet op. In dit verband wordt het ook noodzakelijk geacht, óf met onze munt hetzelfde te doen, óf wanneer men dat niet wil, de noodzakelijke consequenties te trekken, hetgeen zou beteekenen aan het hotelbedrijf dzelfde hulp te verleenen als gegeven wordt aan andere takken van Industrie. De gloellampenlndustrie wordt gesteund met contingenteerlng, maar het hotelbedrijf betaalt met ruim 2 gulden een lamp, die b.v. In Denemarken 88 cent kost. Het café- en hotelbedrijf zoo werd gezegd heeft dus ook recht op regee- rlngssteun. Het reizen naar het buiten land zou moeten worden bemoeilijkt. Wan neer zij, die naar het buitenland gaan, b.v. 1/3 van den prijs, erbij zouden moe ten betalen, zouden velen hun vacantle liever ln eigen land doorbrengen. De Belgische kust ls niet mooier, de Belgische hotels zijn niet beter dan de onze, de trek naar Nederland ls altijd groot geweest. Met behulp van de regee ring en de publieke opinie, kunnen de be letselen grootendeels worden weggenomen. Thans wordt in het bedrijf op of onder kostprijs gewerkt. Vóór alles zal er let3 moeten geschieden om de landverhuizing des zomers tegen te gaan. Voor propaganda in het buiten- tand moet de regeering ook wat over heb ben. Andere landen maken hier zeer veel reclame. De spoorwegtarieven dienen ver laagd. H.O.R.E.C.A.F. zou bereid zijn, mede te werken aan een nog verder gaande prijs- verlaglne, mits daartoe in staat gesteld door medewerking van de regeering. De vaste lasten, waarvoor het bedrijf zit, kan het niet meer opbrengen. Ook op het ge bied van beperking der hotelvergunningen ls nog veel te bereiken. Ten deze zou het Zwltsersche stelsel aanbeveling verdienen. Hier mag iedereen maar kamers verhu ren en pension houden. Zoo is het een hotel te Scheveningen, onder rabbinaal toezicht, gebleken, dat de bultenlandsche Joden, die naar ons land kwamen, veelal hun intrek namen bij geloofsgenooten, die hier gastvrijheid hebben gevonden. Het hotel wordt daardoor benadeeld. Een belangrijk bedrijf ls thans aan 't wegkwijnen, waarbij de middenstand ten nauwste betrokken ls. Men heeft hier nim mer goed beseft, welk een bron van In komsten het toeristenverkeer voor ons land uitmaakt. De vele gemeenten, die het den hotels het leven onmogelijk ma ken, dienen door de regeering tot de orde te worden geroepen. Zou de onbillijke per- soneele belasting eruit gaan, dan zouden de prijzen al direct naar beneden kun nen. H.O.R.E.C.A.F. wijst er vóór alles op, dat het hotelbedrijf een industrie ls, die zeer veel nieuw geld ln het land kan brengen. KONINKLIJK BEZOEK AAN HET MUSEUM BOYMANS TE ROTTERDAM. De Vorstinnen zeer voldaan. Koningin Wilhelmina en Prinses Ju liana hebben Zaterdagmiddag een bezoek gebracht aan het nieuwe museum Boy- Wans te Rotterdam. Hoewel dit bezoek eerst Vrijdag was aangekondigd, bestond ff zeer groote belangstelling voor de komst der Vorstinnen. De bezoeksters kwamen per auto van den Ruigenhoek en arriveerden te half vijf bij het museum. Toen de auto's stil stonden, verbrak de enthousiaste menigte de politie-afzetting en juichte zij Koningin en Prinses ge- ruimen tijd toe. Bij den Ingang werden de hooge gasten ontvangen door den burgemeester, door den directeur van het museum, den heer D. Hannema, door dr. Van der Steur, stadsarchitect en bouwmeester van het nieuwe museum en door den hoofdcom missaris mr. Enthoven. Het bezoek aan het museum duurde on geveer vijf kwartier. H.M. de Koningin Jcrd rondgeleid door den heer Hannema, H.K.H. de Prinses door ir. Van der Steur. Ook de Vermeer-tentoonstelling, die is «gericht ter gelegenheid van de opening Jan het nieuwe museum, werd bezichtigd. O® belde Vorstinnen verklaarden tegen over directeur en bouwmeester, na afloop van het bezoek, dat zij zeer verrast waven. jSowel door het museum en zijn lnricb- hng als door de Vermeer-tentoonstelling. De auto's reden daarna weg in de rich- ung van den Ruigenhoek. VIJF JAREN REGELMATIG LUCHTVERKEER AMSTERDAM—BATAVIA. RESULTATEN VAN DE K. L. M. Aan den vooravond van zijn reis naar Amerika heeft de directeur der K.L.M., de heer Plesman, in een persconferentie verschillende mededeelingen gedaan over de resultaten van den geregelden lucht- dienst Amsterdam-Batavia en de plannen voor de naaste toekomst, ook met betrek king tot de Europeesche lijnen. Op 25 September a.s. n.l. zal het eerste lustrum van den geregelden luchtdienst tusschen Nederland en Ned.-Indlë zijn volbracht. Dan zal het vijf jaar geleden zijn, dat na een reeks proefvluchten, die zich over verscheidene jaren uitstrekte. Van Dijk met de Fokker F 7b „Reiger" den veer- tlendaagschen dienst opende. Een jaar later den lsten October 1931, ving de we- kelijksche dienst aan, gevolgd door den halfwekelijkschen op den 12den Juni 1935. Aanvankelijk liet de K.L.M. de vlleg- tulgbestuurders vrij om de reizen zoo kort van duur te maken als zij dat in verband metde veiligheid mogelijk achtten. Zoo kwam het ln den zomer van 1932 nog al eens voor, dat de vliegtuigen een of twee dagen eerder binnen kwamen dan op het reisschema aangegeven was. Thans zijn dergelijke versnellingen niet meer geoor loofd en reist men op een vast schema naar en van Indië in 5'/i dag, waarbij men dan nog per etmaal vier uur langer op den grond dan in de lucht is. Niettemin wordt het natuurlijk aan den gezagvoer der overgelaten om van het schema af te wijken, indien hij dat noodzakelijk oor deelt. Wanneer wij de resultaten van den halfwekelijkschen dienst beoordeelen, blijkt daaruit, dat bij een vliegtuig van tien uur per dag een goede regelmatig heid bereikt wordt. Gedurende die vijf jaar heeft de K.L.M. 251 Indiëvluchten gemaakt ln beide rich tingen; de afgelegde afstand ls 7.250.000 K.M., d.i. ruim 180 maal de aardomtrek; de hoeveelheid briefpost, in dien tijd ver voerd, bedraagt 190.000 K.G., dat ls on geveer 24 mlllioen poststukken van ge middeld 8 gram; de pakketpost 0.500 K.G.; goederen 38.500 K.G.; bagage 76.500 K.G.; passagiers 3130, welke 14.500.000 K.M. af legden, dat ls. een zelfde aantal passa gierskilometers als 36.500 reizigers afleg gen op de lijn Amsterdam-Londen. Toen de K.L.M, van den veertiendaag- schen dienst op den wekelijksehen over ging, liep het postvervoer met 100 procent omhoog, om daarna van jaar tot jaar lang zaam te stijgen. Het passagiersvervoer ging met groote sprongen omhoog; het steeg in 1932 ln vergelijking met 1931 met 463%, ln 1933 met 105%, ln 1934 met 25%. Thans nu het eerste kwartaal der ex ploitatie van den halfwekelijkscherudlenst weer achter ons ligt, vraagt men zich af, welken Invloed de verdubbeling heeft ge had op deze beide voornaamste takken van vervoer. Beschouwen we 'de in deze drie maanden bereikte resultaten, dan zien we, dat van de 50 heen- en terugvluchten er 40 pre cies ln 5% dag zijn uitgevoerd, hetgeen bij overschakeling van een eenmaal weke lijksehen op een halfwekelijkschen dienst, gepaard aan het in gebruik nemen van geheel nieuw materieel gedurende een buitengewoon zwaar moessonseizoen als een gunstig resultaat mag worden be schouwd. Het postvervoer nam gedurende deze periode, in vergelijking met den eenmaal wekelijksehen dienst met 30% toe, terwijl het passagiersvervoer met 117% is geste gen. Deze groote vraag naar passage ls niet verwonderlijk, wanneer men bedenkt, dat de afstand van 14.500 K.M. thans ln 55 uur gevlogen wordt. Gemiddeld reist men dus niet meer dan 10 uur per dag; de weg wordt ln 20 étappes afgelegd, men brengt dus gemiddeld niet langer dan twee uur en drie kwartier tusschen start en landing tn de lucht door. Op het oogenbllk ls het aantal aanvra gen voor passages dikwijls grooter dan de beschikbare plaatsen. Met den grootsten spoed zal dan ook getracht worden groo- tere vliegtuigen ter beschikking te krij gen. welke minstens een kruissnelheid van 300 K.M. per uur moeten hebben. Met de ervaring ln afgeloopen Jaren op de Am sterdam-Batavia route opgedaan, zal bij den bouw van deze vliegtuigen rekening gehouden moeten worden. Alleen reeds op de Indlëroute zal de K.L.M, gedurende het winterhalfjaar plm. 126.000 K.M. méér vliegen dan ln de over eenkomstige periode van 1934/'35. Een novum van dezen wlnterdlenst ls voorts het handhaven van de verbinding met Praag, welke door de K.L.M. ln sa menwerking met de Ceskoslovenska Le- tecka Spolesnost geëxploiteerd wordt. Als route ls Amsterdam-Rotterdam-Halle- Leipzig-Praag gekozen; de landing te Es sen vervalt dus. In Rotterdam bestaat aansluiting naar en van Londen. Een belangrijke verbetering in vergelij king met den vorlgen winter is, dat de dienst op Berlijn, welke vorig Jaar geen aansluiting gaf op de Londenlljn, dit jaar wel in aansluiting op dezen dienst zal worden gevlogen. De verbinding Londen- Amsterdam-Berlijn v.v„ welke dezen zo mer veel succes boekte, blijft dus gedu rende den winter bestaan. WERELDTENTOONSTELLING IN 1939? Eeuwfeest der spoorwegen. In aansluiting op hetgeen Zaterdag ge meld ls over de plannen voor een wereld tentoonstelling te Amsterdam ln 1939, vernemen wij nader, dat, als deze door gaan, het eeuwfeest der Nederlandsche Spoorwegen de directe aanleiding voor de tentoonstelling zal vormen. Het is dan n.l. honderd jaar geleden, dat de spoorlijn Amsterdam—Haarlem geopend werd- Bo vendien naderen ln 1939 de bekende hoofdstedelijke Spoorwegwerken Oost, in clusief het nieuwe Mu'derpoortstation en het Amstel-stat.ion hun voltooiing, zoodat er dan zeker alle aanleiding ls de Spoor wegen in het centrum der belangstelling te plaatsen. Hbld. NEDERLANDSCHE VEREENI- GING VOOR WAARDEVAST GELD. CONGRES TE AMSTERDAM. Heden werd in Krasnapolski te Amster dam een vergadering gehouden van de Nederlandsche Vereeniging voor Waarde vast geld. De voorzitter prof. dr. N. J. Polak herinnerde aan de gebeurtenissen ln het afgeloopen Jaar, de Belgische devaluatie, de crisis ln Frankrijk, het referendum in Zwitserland en de kabinetscrisis hier te lande. Spr. meende dat al deze gebeurte nissen natuurlijke gevolgen waren van een ontwikkeling die zich daar vroeger, hier later bezig ls te voltrekken en het mis lukken van alle pogingen om met behoud van een in koopkracht gestegen geld-een- heia aanpassing aan veranderde omstan digheden te bewerkstelligen. Hij maakte vervolgens gewag van de overheidsmaat regelen ter bevordering van de langge- wenschte aanpassing, die volgens hem telkens een kwart slag te laat kwamen om nog doel te kunnen treflen, en bestreed de leuzen van de voorstanders van hand having van den gulden, en vond het on verantwoordelijk om devaluatie een ramp te noemen. Hij verklaarde dat de Vereeni ging voor waardevast geld niet den val van den gulden elschte. Zij wenscht her ziening van onze munteenheid, zoodanig, dat het prijspeil tot rust komt en het ideaal van waardevastheid in den zin, van geld met meer stabiele koopkracht dan wij thans hebben, worde benaderd. Als eerste spreker trad naar voren mr. W. J. L. van Es, die betoogde, dat de kwesties van devaluatie en waardevast geld samenhingen in zooverre een correctieve devaluatie bedoelde een te voren in waar de abnormaal gestegen geld te verbeteren en als zoodanig weer voorwaarde was voor het verkrijgen van een houdbaar niveau, waarop men een beter, meer waardevast geldstelsel wil verwezenlijken. Ten aanzien van devaluatie als correctie van waarde stijging bedoeld, moest elk land een be paalde grens stellen, die het onmogelijk maakte dat een devaluatiewedloop zou ontstaan. Hij noemde de diverse graden van Inflatie en verklaarde, dat Indien het „Urgentie Program" zich beperkte tot de aanbeveling van het herstel van de oude pariteit met pond sterling dit geschiedde om practlsche redenen, die ln het gepubli ceerde program zijn aangegeven. De volgende spreker de heer J. H. Matthijsen sprak over den gulden en het loon en wees op de misverstanden die vol gens vele loontrekkenden bestonden omtrent de gevolgen van devaluatie. Hij wees op de verschillen tusschen landen die reeds gedevalueerd hebben zooals Engeland, Zweden, Denemarken, Noorwe gen. de Vereenlgde Staten en landen als Nederland, Frankrijk en Zwitserland. Na te hebben uitgeweid over waardevermin dering van het geld en de daaraan ver bonden consequenties, betoogde hij, dat devaluatie niet alleen ln het belang was van de arbeidersklasse, doch ook van de meeste andere categorieën van ons volk. Mr. H. Bogaerdt, daarna het woord nemende zelde, dat dfe vraag of de renta biliteit van het bedrijfsleven door deva luatie zal worden verbeterd, wordt be- heerscht door het groetend Inzicht, dat de toestanden ln het bedrijfsleven en de staat van de Overheidsfinanciën noodza kelijk maken het afbrokkellngsproces ergens te stuiten. Deze kunnen wellicht beter dan lets anders verklaren het opko men van allerlei herstelplannen, welke plannen worden voorgestaan door perso nen en groepen, die de huidige geldpolitiek willen voortzetten en volgens spreker den indruk wekken niet meer te kunnen zijn dan gepreciseerde desiderata. Hij betoogde dat deze plannen niet in staat waren de spanningen, die ons van het buitenland scheidden te overbruggen en dat het eenlg daartoe overblijvende middel devaluatie was, en dat onverwijlde toepassing van dit middel noodzakelijk was. Hij meende, dat op een spoedige totstandkoming van in ternationale monetaire stabilisatie niet viel te rekenen en de goudlanden dus op aanpassing dienden aan te sturen, in den vorm van een muntcorrectle van ongeveer 40 Zij die een stabilisatie-conferentie willen afwachten doen volgens spreker niet anders dan het paard achter den wagen spannen. De laatste spreker was prof. Goudriaan, die de stelling verdedigde, dat devaluatie voorwaarde ls voor economisch herstel. Hij wenschte de waarheid van deze stelling niet alleen te bewijzen, doch tevens te wijzen op de weerstanden, welke zich ver zetten tegen erkenning van deze waarheid. Hij merkte allereerst op, dat hij zijn stel ling wenschte te accent.ueeren en aldus te formuleeren, dat devaluatie een voor waarde ls voor economisch herstel in Nederland in 1935. Besprekende het ver schil in uitwerking tusschen aanpassing en devaluatie betoogde hij, dat aanpassing, door verlaging van het blnnenlandsch prijsniveau in zich zelf oorzaak wordt van sterke toeneming van de werkloosheid. Hij poneerde de stelling, dat consequente deflatie het secuurste middel is tot ver hooging van de werkloosheid en haalde daarbij, voorbeelden uit het buitenland aan de Vereenlgde Staten, Duitschland) die volgens spreker als een goed bewijs voor die stelling konden dienen. Hij legde voor al den nadruk op omstandigheden die ten nadeele van deflatie kunnen worden bij gebracht en wenschte zelfs de stelling te verkondigen, dat aanpassingspolitiek de beste ondermijning is van het Nederland sche crediet. Ter staving van zijn bewerin gen vergeleek hij de staat der Nederlan den met een naamlooze vennootschap waarbij hij aangaf welke posten op het credit en welke op het debet van deze vennootschap moeten worden geboekt en kwam tot de slotsom dat de balans een steeds ongunstiger beeld zou aantoonen. Tenslotte hield hij een peroratie tegen den gouden standaard, die volgens spreker geen wetenschanpenlijke verdedigers meer had Hij meende echter, dat verbetering mogelijk was door hervorming van het geldstelsel. Van de gelegenheid tot debat maakte o.m. professor Mees gebruik, die meende dat het beter was om den gouden stan daard onder de huidige omstandigheid te handhaven. Hij meende dat er een beter middel was dan devaluatie, n.l het her- leidingsslelsel dror de toepassing waar van de war.v Th on ding tusschen prijzen en productie zou kunnen worden wegge nomen, waardoor de werkloosheid zou kunnen worden overwonnen, de industrie op een rendabele basis zou kunnen worden gesteld en de crisis daardoor zou kunnen worden overwonnen. Daarom betreurde hij het, dat de Vereeniging voor waarde vastheid devaluatie als leuze had aange nomen, daar hij een ander middel meende te moeten aanraden en daardoor samen werking op zoo breed mogelijke basis onmogelijk was. Hij kwam niet om zich tegen de vereeniging te stellen, maar om samen te werken, doch niet op grondslag van devaluatie. Het herleldingsstelsel was wel onuitvoerbaar genoemd, maar met dit argument kon niet worden volstaan. In tegendeel was geen enkel technisch be zwaar aan te voeren, maar aan de hand van indexcijfers zou de gewijzigde koop kracht van het geld op den voet kunnen worden gevolgd, zoodat daarnaar te werk zou kunnen worden gegaan, en de ver- eischte aanpassing zou kunnen worden verkregen. Prof. Mees meende dat hij vol doende publicatie aan zijn stelsel had ge geven, zoodat hij niet in details behoefde te treden, maar hij betoogde, dat er in leder geval een andere weg is om uit de huidige Impasse te geraken. Ook pater Hendricks en de heer Willems maakten eenige opmerkingen. NEDERLAND EN DE VOLKENBOND. Het geschenk voor het nieuwe gebouw aangeboden. De correspondent te Genève van de „Msb." seint: Zaterdag heeft in het nieuwe Volken bondsgebouw de plechtige overdracht plaats gevonden van het geschenk van Nederland, bestaande uit de complete in richting van het bureau van den secre taris-generaal. De Nederlandsche delegatie ter Volken bondsvergadering, de Nederlandsche amb tenaren van het Volkenbondssecretariaat en van het Internationale Arbeidsbureau en de Nederlandsche Volkenbondsjourna listen, waren vrijwel allen bij deze plech tigheid aanwezig. Minister de Graeff richtte hierbij een korte toespraak tot den secretaris-gene raal Avenol, verklarend, dat de Neder landsche regeering een nieuw getuigenis had willen geven van haar diepgevoelde sympathie voor den Volkenbond door een bescheiden bijdrage aan te bieden ten behoeve van het nieuwe gebouw, dat voortaan de zetel van den Volkenbond zal worden. Minister de Graeff hoopte, dat het kunstwerk van den architect Luth- mann, onder zijn leiding door de firma Mutters uitgevoerd, beantwoorden zal aan de in zoo hooge mate verantwoordelijke functie van den secretaris-generaal. Mi nister de Graeff wenschte een ontwikke ling van den Volkenbond ln de richting van de universaliteit, die gesymboliseerd wordt door de wanddecoraties van den heer Glddlng en dat allen, die ln dit ver trek met den secretaris-generaal zullen samenwerken, aangevuurd zullen wordAi door de gedachte, die de beeldhouwer, Hildo Krop bezielde, namelijk dat uit de bezonnenheid, door eenheid gesteund, de vrijheid zal oprijzen. De heer Avenol antwoordde met een warme dankbetuiging voor het prachtige geschenk, dat tn alle opzichten aan zijn wenschen beantwoordt. Hij meende, dat de zuiverheid van stijl en de rechtheid en de eenvoud van lijn, die de Nederlandsche kunstenaar ln het aangeboden geschenk hadden gelegd, te beschouwen zijn als het symbool van het Nederlandsche volk, dat hem bij zijn dagelijksch werk voortdu rend een nuttige les zal zijn. NATIONALE CRISIS-PROPAGANDA. In de week van 2 tot 9 October. In de week van 2 tot 9 October zal door het Nationaal Crisis-Comité nog éénmaal een nationale propagandacampagne wor den gehouden. Over het geheele land zul len ten bate der plaatselijke comitê's in zamelingen worden georganiseerd, ten einde de noodige middelen te verkrijgen voor de crisisstpunverleemng in de ko mende najaars- en wintermaanden. Deze inzamelingsweek zal worden ingeleid met een raciicvavond op 1 October a.s. waar aan van vele zijden medewerking zal worden verleend. De gegronde verwachting bestaat, dat ook H.K.H Prinses Juliana dien avond wederom het woord tot de luisteraars zal richten. Naast een rede van den voorzitter van het Nationaal Crisis-Comité, jhr. S. van Cltters, zal, gezien het succes in voor gaande jaren wederom een radio-prijs vraag worden gehouden, welke dit jaar, dank zij veler medewerking door het be schikbaar stellen van fraaie prijzen, bij zonder aantrekkelijk zal worden. Het comité spreekt den wensch uit, dat een ieder zal medewerken om deze laatste propagandaweek tot een succes te doen zijn door ruime bijdragen aan de plaat selijke inzamelingen en veelvuldige in zendingen op de radioprijsvraag, ten einde de woorden van H.K.H. Prinses Juliana „Hoe meer u ons geeft, hoe meer wij kunnen doen" ten volle recht te doen wedervaren. RECLAME- 384 TTVti Uw lOVÜyoA 'm dun IcuUitvn Üjdl Neem toch Ctv&nz Dal is veel gemakkelijker- Met bleeken AFWIKKELING ACHTERSTALLIGE HANDELSVORDERINGEN OP DUITSCHE DEBITEUREN. In de week van 9 tot en met 14 Sep tember ls door De Nederlandsche Bank ln totaal een bedrag van omstreeks RM. 660.000 van de op haar Sonderkonto bij de Deutsche Verrechnungskasse uit staande vorderingen met de begunstigden afgerekend. De nummers van deze posten Hepen van 79676—79961. Het totale bedrag van de op het Sonder konto uitstaande posten die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik omstreeks RM. 39.4 mlllioen. De Sonderkonto-posten waarvoor koers- fixeering is verkregen, zijn hieronder be grepen. Aan Treuhanderkonto-posten is door De Nederlandsche Bank gedurende dezelf de periode in totaal een bedrag van onge veer RM, 260.000 met de begunstigden afgerekend. Het hoogste afgerekende volgordenummer was 16724. i Het totale bedrag van de op het Treu- handerkonto Niederlande uitstaande vor deringen die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen beloopt op het oogenblik om- j streeks RM 16.6 mlllioen. De Treuhander konto-posten waarvoor koersfixeering is .verkregen, zijn hieronder begrepen. Hsndtliond, „Emke" Apeldoorn ORANJE-GARDE. De algemecne vergadering te Gouda. Na de openingsrede van den voorzitter, den heer P, A. van Schippen. op de lan delijke bijeenkomst van de „Oranje Garde", welke Zaterdagmiddag te Gouda werd gehouden, werden twee coupletten van het Wilhelmus gezongen De tweede secretaris, de heer Sekkel, las hierna de notulen van de vorige lan- uelijke bijeenkomst, die te Delft is ge houden, waarna de eerste secretaris, da heer Van Oei zijn jaarverslag uitbracht. In het afgeloopen vereenigingsjaar traden elf nieuwe afdeellngen toe waar door het aantal aangesloten afdeellngeni op 23 kwam, omvattende ruim tweedui zend leden. Met veertien plaatsen is con tact gezocht om te komen tot oprichting van een vendel. Mededeellng werd in het verslag nog gedaan, dat binnenkort de Kon. goed keuring op de statuten is te verwachten. Uit het jaarverslag van den penning meester, den heer Polderman stippen wij aan dat bij een totale ontvangsten van f. 836 een tekortbestaat van ruim f.150. De afd. Gouda werd aangewezen om de bescheiden van den penningmeester r.a te zien. Bij een contributie van vijf cent per lid per maand werd de begrooting voor 't komende boekjaar met een uitgave-cljter van f. 1745 vastgesteld. De heer Raams van Lelden, garde commandant, heeft ln deze vergadering een toespraak gehouden, waarin hij aller eerst dankte voor de medewerking die hij van verschillende zijde in het afgeloopen jaar heeft ondervonden. Voortgaande wees spr er op, dat de kracht van de Oranje Garde ligt in het naar buiten treden. Wil dit naar buiten treden echter effect sorteeren, dan zal aan de encadreerlng der vendels niets ontbreken. Er zal ook een volstrekte eenheid in de kleeding dienen te zijn. Spr. gaf voorts als zijn meening te kennen, dat wil de Oranje Garde iets in de samenleving te beteekenen hebben, zij over enkele jaren haar ledental tot boven de twintigduizend geklommen moet zien- Het is zeer wel mogelijk onze Oranje gezinde jeugd in organisatie-verband saam te brengen. Bereiken wij dat niet, aldus de heer Raams, dan hebben wij gefaald. Voorts gaf spr. nog een uitvoerige uit eenzetting van het vormen van een lan delijke kas om te eindigen met de nadruk kelijke verklaring, dat het werk nu krachtig dient te worden aangepakt. Over vijf jaar, aldus spr., moeten wij klaar zijn met ons werk. Niet minder dan veertien voorstellen waren door de afdeellngen ingediend, waarmede vervolgens een aanvang werd gemaakt. Gezien de zakelijke praeadviezen van het H.B., waarmede men zich na lange bespreking over het algemeen wel ver eenigen kon, werden zoo goed als alle voorstellen voor kennisgeving aangeno men. Een voorstel dat ten doel had het ge heele bestuur te doen aftreden, bleek meer om formeele redenen te zijn ingediend. Met groot enthousiasme en onder lang durig handgeklap werd het geheele be stuur, toen het zijn mandaat bij monde van den voorzitter ter beschikking had gesteld, bij acclamatie weer in zijn ge heel herkozen. Groote bijval ontlokte de mededeeling, dat alle leden zich hun her benoeming lieten welgevallen. Een voorstel Gouda om de baret voor jongens te vervangen door de kwartier muts werd van de hand gewezen, gezien de historische beteekenis, die aan de baret wordt gehecht en tevens om de Garde toch maar vooral geen milltairistische Idee te geven. De secretaris, de heer Van Oei, heeft aan het einde van de samenkomst nog eens met nadruk gewezen op de eenheid, die er toch vooral in een organisatie als dc Oranje Garde dient te bestaan. Ds. Thomas van Leiden heeft tenslotte namens alle aanwezigen den voorzitter bedankt voor zijn leiding, waarna hij ln dankgebed voorging. CHR. HANDELS- EN KANTOOR BEDIENDEN-BOND. Zaterdagmiddag is te Monster een open luchtsamenkomst gehouden van genoem den bond. Er waren 500 personen aanwe zig. Het hoofdbestuurslid, de heer Van Cittert, uit Leiden, opende de bijeenkomst, waarna de heer Nauta een rede hield. Na de pauze sprak ds. IJselbrand, uit Ter Helde. KOLONIAAL INSTITUUT. In een drukbezoche vergadering van de Koninklijke Vereeniging Koloniaal Insti tuut is hedenmiddag te Amsterdam het 25-iarig bestaan der Vereeniging her dacht. Door den voorzitter van den Raad van Beheer, jhr. mr. dl'. A. Röell werd een herdenkingsrede uitgesproken.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 13