De toekomst van Suriname, iBUITENL, WEEKOVERZICHT J6,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 14 September 1935 Derde Blad No. 23152 Vréédzame verovering van bodemschatten 'V.,. TEGEN VERSTOPPING ^KIJN/T ENLETTERE^j LAND- EN TUINBOUW. m v'V ^.-v y's&p \me:- '*A -i - T - De carteering van Nieuw-Guinea luidt een nieuw tijdperk in voor de ontwikkeling van Nederlandsch-Indië RECLAME. 314 VOOR DE BESLISSING. Inzake het Itallaansch-Abessynlsch con flict bereiken de spanningen langzamer hand haar hoogtepunt! Men voelt, dat de jwestle oorlog of vrede thans binnen af- ,ltnbaren tijd zal worden opgelost, doch hoe het antwoord zal lulden.... het ligt jog verborgen ln den schoot der toekomst. De Itallaansche voorbereidingen voor jen verovering van het rijk van den Negus naderen de voltooiing, de regenperiode ls bijna geëindigd, zoodat met een 14 da gen ln dit opzicht een opmarsch der Ita lianen mogelijk moet worden geoordeeld. Het groote beslisende moment nadert der halve met rasse schreden. Zal de Duce het bevel tot den aanval geven? Met zulk een hardnekkigheid heeft de Italiaansche dictator zich vastgelegd aan lijn „oorlog", dat een „terug" zeer moeilijk ls geworden. De vraag ls gewettigd, of het dictatorschap Mussolini zelfs geen parten heeft gespeeld. In een parlementair be stuurd land laat men ln zulke omstandig heden desnoods de regeering aftreden en alle gevaar ls geweken! Voor een dictator ls er niet een dergelijk middel; hij moet door dik en dun zijn naam en faam hand haven, anders is het uit met zijn rijk. Steeds moet hij bedacht zijn op hetvoort- tetten van eigen roem; dat is zijn devies. Heeft Mussolini het niet te ver laten lonten, ln de overtuiging, dat de Volken bond toch niet zou durven, gezien het ver loop van zaken in het Verre Oosten tus- ichen China en Japan, gelet het echec Inzake den Gran Chaco, waargenomen de onmacht betreffende Duitschland's her bewapening? Als hij daarop heeft gespe- suleerd, komt hij wel zeer bedrogen uit, want de Volkenbond zal ln dit conflict zijn plicht volbrengen, al valt het enkelen, als by. Frankrijk, zeer moeilijk. De Duce heeft dan zich niet zuiver rekenschap gegeven van de waarde aller dingen en niet vol doende Ingezien, dat juist na de geleden echecs de Volkenbond moest bewijzen iets te kunnen presteeren, om niet hopeloos onder te gaan. Mussolini heeft ln zeker opzicht een afperslngspolitlek gevoerd en niet zonder succes. Zonder eenigen twijfel durven wij als vaststaand aan te nemen, dat zijn ge volgde methode aanvankelijk ln Italië's voordeel is geweest; hij had meer kunnen krijgen dan zonder die ernstige oorlogs bedreiging ooit mogelijk was geweest. Een bekend spreekwoord zegt echter: wie het onderste uit de kan begeert, valt het dek sel op den neus! De kans ls groot, dat dit voor Italië van toepassing wordt Een groote mond kam soms nut heb ben. doch men kan den mond ook te wijd openzetten, zoodat de bluf te veel in het oog valtKan Italië het er op wagen, rich te keeren tegen alle leden van den Volkenbond? Bij de zitting van den Volkenbondsraad is men feitelijk geen stap verder gekomen tengevolge van de volkomen passieve hou ding van Italië. Met de grootste moeite is de vorming der Commissie van Vijf doorgezet, die den Volkenbond zou advi- seeren. Wederom door Italië's besliste weigering tot medewerking heeft deze commissie nog niets tot stand kunnen brengen, zoodat er zelfs aan gedacht Is om de mislukking maar open en bloot te verkondigen. Laval heeft dit althans te gengehouden om nog een laatste poging te kunnen wagen ter verzoeenlng, al is niet duidelijk in welke richting deze zal worden gezocht. Laval heeft blijkbaar Italië een laatste kans willen laten om rich te bedenken, als de houding van den Volkenbond duidelijk was afgebakend. Deze houding laat op het oogenblik in derdaad aan duidelijkheid niets meer te wenschen over! Zonder uitzondering heb ben alle leden zich verklaard voor volle dige handhaving van het gansche hand vest. Hoewel het woord sancties daarbij nadrukkelijk ls vermeden, zijn deze daar bij Impleciet inbegrepen, men is daarvan goed doordrongen, gelet ook op de som bere ernst, die uit de diverse redevoerin gen viel te beluisteren. Algemeen werd immers ingezien, dat voor den Volken bond het groote oogenblik van te zijn of niet te zijn was aangebroken! Geenszins is men blind voor de in zeke ren zin gerechtvaardigde eischen van Ita lië dat expansie ten zeerste noodig heeft, doch gebruik van wapengeweld wordt daarbij beslist afgewezen. De kleinere mogendheden hebben zich ronduit uitge sproken en de rede van onzen minister van bultenl. zaken, jhr. De Graeff. was daarbij wel een der beste, die gehouden rijn. Zonder uitzondering verklaarden alle kleinere mogendheden zich bereid om het hunne bij te dragen tot handhaving van de Volkenbondsidealen. In zekeren zin beslissend is wel de rede van den Brit- Khen minister Hoare geweest. Niet alleen, dat hij Engeland's vaste besluit vertolkte om zich zonder eenig bedenken achter den Volkenbond te plaatsen, bovendien liet hij Frankrijk geen keus om nog langer te dralen en te aarzelen. Hoewel zeer gema tigd van toon, deed Hoare maar al te zeer uitkomen, dat Engeland van alle Volken bondsleden eischte een onvoorwaardelijk zich scharen achter dit Instituut, anders zou het dit lichaam als overleden be schouwen. Zooals bekend, is het heele Fransche systeem van veiligheid gegrond vest op den steun van EngelandLaval heeft dan ook kleur moeten bekennen en, rij het met vasthouding aan de Italiaan- •che vriendschap, zich de vriend moeten betoonen, die de feilen wijst!. Ook Frankrijk zal het handvest van den Vol kenbond verdedigen, ten volle Daar mede is eindelijk het beslissend woord van deze zijde gesproken en dat zal niet nalaten op den Duce invloed te oefenen! Bovendien heeft Amerika, al staat het helaas buiten den Volkenbond, zijn opinie 'veneens geuit; de Vereenigde Staten on dersteunen volledig de anti-oorlog-bewe- ging. Als mede-onderteekenaar van het Kellogg-pact kan het zelfs er toe overgaan aan de sancties mede te werken en 'teds zijn er symptomen, die de waar schijnlijkheid daarvan groot maken. En relfs het uit den Volkenbond getreden 'apan. dat in China hetzelfde heeft ge daan als Italië in Abessynië voorstaat. toen durfde Geneve nog niet! keert rich tegen de Italiaansche begeerten. In toker opzicht eigen belang, het is waar. "aar toch.... Erkende trouwens Hoare toet eerlijk, dat het. eigen-belang ook bij "geland niet geheel afwezig was? Zoo staat Italië gansch alleen tegen- zijn Leopillen een mild en prompt werkend laxeer middel, dat uit zuiver plantaardige bestanddeelen is samengesteld. Leopillen hebben, zelfs in chroni sche gevallen, sedert 20 jaar tot uitstekende resultaten geleid. C A Dll I ET lil 'n doosjes vanaf 20 ct. ILL.£IM gij a||e apoth. en drog. NIEUWE UITGAVEN. Wij ontvingen van het Instituut Schoe- vers lafd. Uitgeverij Stadhoudersplein 13. Den Haag), twee Dicteerboeken n.l. een Dultsch en een Engelsch, belde verzameld en gerangschikt door A Schoevers. over de wereld. Want hoewel Duitschland wat de algemeene kwestie van koloniën betreft ongetwijfeld aan Italië's zijde staat, de belangstelling is toch niet zoo groot, dat het Italië, dat het bovendien niet vertrouwt in Oost-Europa, wil bij staan. Nogmaals, heeft Mussolini het niet te ver laten komen? Gezien de stemming in de wereld, die nu te Genève vast Is ver ankerd, wordt het zelfs de vraag, of Italië niet beter af ware geweest met een ac- coord vóór de uitspraak! Mussolini staat thans voor een zware beslissing Laat ons hopen, dat hij niet verstard is voor de harde realiteit Duitschland treft het niet, dat juist onder deze omstandigheden he: Nazi-con gres te Neurenberg wordt gehouden. Daar aan wordt niet die aandacht besteed, 416 er anders aan zou worden ceschonken. Toch is er eenige spanning ten aanzien van de bedoeling van den Fuehrer met het bijeenroepen van den Rijksdag als slot-apotheose van het Congres. Onderhoud met prof. Kielstra. O Koloniseeren naar het platteland is noodzakelijk. De gouverneur van Suriname, prof. dr. J. C. Kielstra, die momenteel met verlof is, heeft een redacteur van het A. N. P. een onderhoud ten departemente van Kolo niën toegestaan. Bij den aanvang van dit onderlroud heeft gouverneur Kielstra allereerst in korte trekken de economisch-geographische po sitie van Suriname geschetst, die in den loop der 19de eeuw zeer achteruit is ge gaan. De oorzaak van dit feit moet ge zocht worden in de economische ontwikke ling gedurende dit tijdvak van Ned. Oost- Indië. Toen het Suez-kanaal werd ge opend, kwam Ned. Oost-Indië dichter bij de wereldmarkt. Tengevolge van de nieuwe agrarische wetgeving (1870—'71) kwam er in Oost-Indië een overschot van vrije ar beidskrachten. Ongeveer gelijktijdig werd in Suriname de slavernij afgeschaft. Met deze omstandigheden houdt men bij de beoordeeling van den toestand in Su riname naar gouverneur Kielstra's oor deel niet voldoende rekening. En juist deze omstandigheden verklaren waarom Suri name minder aantrekkelijk voor economi sche belangen werd. Het te Suriname ge plaatste kapitaal vloeide, na de openstel ling van het Suezkanaal en de invoering van de nieuwe agrarische wetgeving in de Oost, af naar Ned. Oost-Indië. Hier door is ook het feit te verklaren, dat mi nister Colijn, zooals bij de behandeling van de begrooting van Suriname in de Tweede Kamer is gebleken, een ietwat sceptische althans voorzichtige houding ten aanzien van „welvaart-plannen" ten opzichte van Suriname inneemt. -x Zijne Excellentie deed vervolgens eenige mededeelingen omtrent de bodemgesteld heid. De kuststrook van Suriname is een vruchtbaar, maar laag polderland Het aanleggen van dijken (draineering is niet Gouverneur Prof. Dr. J, C. Kielstra. mogelijki is vrijwel onmogelijk met het oog op de daaraan verbonden kosten De vochtige atmosfeer oefent bovendien een nadeeligen invloed op de cultures uit Plantenziekten komen veelvuldig voor Nu heeft men echter technisch het middel ge vonden ter bestrijding van de schim mels", die zich bij de baeovencultuur voor deden. Maar economisch is de bestrijding nog niet gegarandeerd en omtrent de te verwachten resultaten van het door den Ondernemersraad van Suriname aan vaarde plan, kon gouverneur Kielstra zlcS nog niet uitspreken. De sinaasappelcultuur levert vooruit zichten. Reeds is een goede vrucht de Kwatta 202 gevonden, maar een verder doorgevoerde selectie acht gouverneur Kielstra desondanks noodig. In Suriname beseft men zeer goed dat deze vruchten slechts een beperkte markt ten onzent vin den, maar op de Amsterdamsche volks- markt werden de Surinaamsche sinaas appelen aardig gekocht. Het ligt boven dien in de bedoeling om de kwijnende kof fiecultuur te saneeren door uitbreiding van de sinaasappelcultuur, hetgeen de Re geering als voorwaarde heeft gesteld aan een te verleenen steunbedrag, zooals zij eveneens in 1931 en 1933 heeft gedaan. Lijkt derhalve ten aanzien van de sinaas appel- en koffiecultuur eerJg optimisme gerechtvaardigd, dit is niet het geval met de cacao-cultuur. De cacao, die massaal gevraagd wordt, wordt voornamelijk door Afrika geleverd en voor Suriname is ten deze een plaat3 op de wereldmarkt uitgesloten. Men zou dit vraagstuk kunnen vergelij ken met dat van de bevolkings- en plan tagerubber in onze Oost. Momenteel heeft men vanuit Suriname een soort ana nassen uitgevoerd, die veelbelovend lijken. De redactie van het A N. P. vroeg den gouverneur of deze verdere emigratie van Britsch-Indiërs en Javanen gewenscht achtte. Prof. Kielstra antwoordde beves tigend. Aanvankelijk werkten deze emigran ten als contract-koelies, maar later wer den zij vrij. Eerst werkten zij vooral op de plantages, doch tegenwoordig hebben velen een bestaan m den landbouw ge vonden, waarmede zij in hun eigen be hoeften kunnen voorzien. De negers heb ben weinig neiging tot den landbouw, ter wijl zij bovendien geen landbouwers willen zijn. maar slechts als opzichters op de plantages dienst willen doen. De loonen der Britsch-Indiërs en Javanen zijn vrij hoog: het gemiddelde dagloon bedraagt 40 a 50 cents. Er is nog veel grond ter be schikking, zoodat ook om deze reden emi gratie gewenscht is. Het spreekt wel van zelf dat de redac teur van het A.N.P. den gouverneur naar zijn oordeel omtrent het plan-Brandon vroeg, maar Zijn Excellentie meende de resultaten te moeten afwachten, alvorens een oordeel te vellen. Het plan van ir. van Dijk achtte prof. Kielstra technisch opgelost. Of het eco nomisch al in kannen en kruiken is, zal de tijd moeten leeren. Er worden momen teel proeven met rijstvarieteiten genomen. Wel blijkt wel dat er goede soorten aan wezig zijn. Al sinds jaren exploiteert een Ameri- kaansche maatschappij bauxiet op Suri name, dat van goede kwaliteit ls, en door schepen dezer maatschappij naar de Ver. Staten wordt vervoerd. Vóór zijn vertrek naar het moederland had de Delftsche hoogleeraar Grutterink zijn tevredenheid aan gouverneur Kielstra betuigd omtrent de aangetroffen hoeveel heid goud, dat door de SaraKreek dezer dagen in exploitatie wordt gebracht. Twee Engelsche combinaties exploreeren reeds. Suriname zal geen Zuid-Afrika worden, maar kleine beetjes helpen, aldus gouver neur Kielstra. De redacteur vroeg tenslotte gouver neur Kielstra, welke verwachtingen deze omtrent Suriname's toekomst koesterde. Groote bloei op eens verwacht ik niet. tenzij belangrijke mijnbouwkundige vond sten worden gedaan, hetgeen zeer on waarschijnlijk is", antwoordde prof. Kielstra. In den landbouw is weinig vooruitgang, waar de vruchtcultures (bacoven, ananas, citras-vrucht en grape-fruit) houden wel eenige beloften voor de toekomst in. Ter bevordering dezer cultures is het Landbouw-proefstation ijverig werkzaam. Aan het instituut is de landbouw-econo- mische afdeeling in een landbouw- economische en cultuur-technische afdee ling gesplitst, ten einde ten aanzien van de vruchtcultures van nauwkeurige voorlichting te kunnen dienen. In de stad wordt nu armoede geleden, immers de stad leefde in het verleden van de plantages. Koloniseeren naar het platteland is dus heden ten dage noodzaak geworden. Dit ging eerst individueel, maar nu ook in groepsverband Het Surinaamsch Crisis- Comité stichtte Herminadorp waar den landbouw beoefend wordt Het idee van kolonisatie in groepsver band lokte ook de Creolen. Op initiatief van een onderwijzer werd een comité op gericht ter propagandeering van dit denkbeeld. Het comité „Creola" had suc ces. mede dank zij den steun van over heidswege verleend. Tenslotte merkte gouverneur Kielstra nog op dat men bij de beoordeeling van den toestand wel dient te bedenken dat het land beperkte hulpbronnen en een dun gezaaide bevolking heeft. Met behulp van emigratie en kapitaal achtte de gou verneur het echter zeer wel mogelijk, rekening houdende met de omstandig heden, een matige welvaart op te bouwen. PRIJSPEIL VAN ROGGE EN GERST. Op de vragen van den heer Louwes be treffende het nemen van maatregelen van regeerlngswege tot verhooging van het prijspeil van rogge en gerst antwoordt minister Deckers thans het volgende: Het was den toenmaligen Minister van Economische Zaken bekend, dat de no teeringen voor rogge en gerst van dien aard waren, dat het prijspeil, hetwelk de Regeering voor deze producten ln uitzicht gesteld had, niet werd bereikt. Nadat gebleken was, dat deze lage prij zen niet van voorbijgaanden aard waren en ln verband met het aan de markt komen van den nieuwen oogst geen ver betering kon worden verwacht, werd ge meend. dat maatregelen genomen moes ten worden ten einde te trachten de prij zen op de In uitzicht gestelde hoogte te brengen, welke overweging heeft geleid tot de op 4 September ingegane verhoo ging der monopolierechten. o

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9