CHIEF WHIP Hè - bij de courantheerlijk zoo'n Het Italiaansch-Abessynisch conflict LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 14 September 193$ De ontvangst van Laval's rede. DE BIOSCOPEN. GEVEILDE PERCEELEN. SPORT. VRAGENRUBRIEK. RECLAME. RING LEIDEN EN OMSTREKEN VAN CHR. ZANGVEKEENIGINGEN. De najaarsvergadering. In het gebouw „Nathanaël" had gister avond de najaarsvergadering plaats van den Ring Leiden en Omstreken van Chr. Zangver. Te acht uur werd de vergadering op de gewone wijze geopend door den voor zitter. den heer G. Goedhart. Vertegen woordigd waren 16 afd., uitbrengende 25 stemmen. De voorzitter verwelkomde in enkele woorden de algevaardigden; hij bedankte hen voor de goede medewerking in het voorjaar hij gelegenheid van het concours en hoopte, dat ook deze vergade- ring zou meewerken om de vtntercam pagne te doen slagen. De. notulen van de vorige vergadering werden voorgelezen en goedgekeurd. Uit het verslag van den pen ningmeester van het concours-comité bleek, dat er een batig saldo was van f. 31,41' i. De kascommissie bracht bij monde van den heer L. Gijsman verslag uit, waaruil bleek, dat de boeken en finan ciën in orde werden bevonden. Het be stuursvoorstel om den volgenden zangwed strijd te houden op Hemelvaartsdag 21 en Vrijdag 22 Mei. maakte de tongen los. Langdurig werd dit voorstel besproken. Wie om principieele redenen niet wil zingen op Hemelvaartsdag, kan nu een dag later komen. Dit voorstel werd in stemming ge bracht en aangenomen met 21 tegen 6 stemmen. De bespreking over het bestuurs voorstel om een zangersavond van den Ring te houden en deze te doen uitzenden door de N C R V., stuitte af op de onmo gelijke eischen van deze Radioomroepver- eenlging. Het Rlngbestuur blijft in deze zaak werkzaam, om nog 'n gunstig resul taat te verkrijgen, óf om namens de 27 afd. van den Ring te protesteeren bij het bestuur van de N.C.R.V. In beginsel werd besloten na half Febr. 1936 een zangers avond in de Stadszaal te houden. Dit vond instemming bij de leden en staande de vergadering gaven zich 9 ver op. De kos ten. hieraan verboden, zijn 10 ets. per lid der Ver., die daaraan deelneemt. Bij dc rondvraag werden enkele dingen bespro ken. de organisatie betreffende, zooals de keuze van 'n jury door het concours-comité of door de mededingende ver. Het bestuur meent, dat de keuze van juryleden aan het concours-comité moet blijven. Een en kele maal is de jury uit dezelfde personen samengesteld geweest, doch er heeft toch gedurig mutatie olaats. Niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering op de gebruikelijke manier gesloten door den voorzitter. o VISCHWEDSTRIJD VOOR WERKLOOZEN. BIJ de uitreiking der prijzen van den den vischwedstrijd voor werkloozen, aan gesloten bij den L.B.Bwas groote be langstelling. Dit was ook wel .te verwach ten. aangezien de prijzen zeer mooi wa ren Na een uiteenzetting van het vele werk, dat in de afgeloopen weken door de commissie is verricht en een woord van dank gesproken aan alle gevers van prijzen, werd overgegaan tot het uitrei ken der prijzen. De prijswinnaars waren gerangschikt volgens het gewicht der ge vangen visch en mochten zelf kiezen uit de vele prijzen. Hierbij bleek dat een leder den prijs nam. welke hij het beste kon gebruiken. Alle werkloozen gingen dan ook voldaan huiswaarts. Alles bij elkaar is het een onvergetelijke dag geworden voor alle werkloozen, die er aan hebben deelgenomen. I o RIJWIELPLAATJES GESTOLEN. Door de recherche alhier zijn aangehou den de 20-jarige H. J. V, en de 22-jarige J. v. S. beiden uit Amsterdam, die op hee- terdaad zijn betrapt bij het stelen van rijwielplaatjes. Personen, die gisteravond tusschen 6 en halfelf hun rijwielplaatje zijn kwijtge raakt, worden verzocht zich hedenavond bij de recherche alhier te vervoegen. o Geslaagd voor het examen Boekhou den, Handelsrekenen en Handelsrecht af genomen door de Federatie van Handels- en Kantoorbedienden in Nederland. Mer- cirius diploma de heer Joost Parmentler, alhier, leerling van Octavra Parmentier, alhier. De volgende week Zaterdag wordt hier ter stede de jaarlij ksche tentoonstel ling ten bate van de stichting „Hoender- loo" gehouden. Lido-Theater. - ..De Gunsteling van den Koning", de hoofdfilm van deze week vertoont in meer dan één opzicht analogie met de meest indrukwekkende film uit onze herinnering .Koningin Christina", ■waarin Greta Garbo de creatie van haar leven schiep. Ook hier wordt de geschie denis behandeld van een ongelukkige vorstin, in casu een prinses van Engelschen bloede, die omstreeks 1766 naar Denemar ken trok om daar in het huwelijk te wor den verbonden met den nauwelijks 20- jarigen knaap-koning Christiaan VII. Hun huwelijk bleek al heel spoedig weinig har monieus te zijn, grootendeels als gevolg van de moreel-laagstaande levensopvat tingen van den koning, die zich liever met Wijntje en Trijntje bemoeit dan met in gewikkelde staatszaken. Het toeval brenge hem op zekeren dag tijdens een van zijn braspartijen in aanraking met dr. Struen- see (Clive Brook i en deze speelt al gauw een rol van beteekenis in het leven van den Koning. Behalve zijn lijfarts wordt hij ook al heel spoedig zijn adviseur in staats- aangelegenheden, zeer ten verdriete van de Koningin-Moeder, die tot dusverre in feite de regeering voerde en zich plotse ling van haar macht ziet beroofd. Maar niet alleen op den koning oefent de jonge dokter een invloed ten goede uit, ook de koningin stelt prijs op de tactische bemid deling. welke hij tracht te brengen in de verhouding tusschen haar en den koning, zij het dan ook, dat deze daardoor weinig verbetert. De koningin voelt zich meer en meer aangetrokken tot den man, die haar uit haar geestelijk isolement heeft verlost en ook Struensee blijft niet ongevoelig voor de bekoring, welke van de nobele jonge vrouw uitgaat. Het vervolg laat zich niet moeilijk raden: een hofdame ontdekt de verhouding en stelt er den koning van in kennis. Deze is buiten zichzelf en laat De heeren J. W. Sprénger, alhier, en J M. Willemsen te Schoondijke. beiden theologisch candidaat alhier, zijn respec tievelijk door het Prov. Kerkbestuur van Noord en van Zuid-Holland toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk. Mej. S Schrijvers slaagde te Rotter dam voor het examen Technische Micro biologie. Dr. J. C S. Locher. predikant bij de Ned. Herv. Gem alhier, is voor de periode van 1 Januari 1936 tot 1 Januari 1939 her benoemd tot vice-voorzitter van het Pro vinciaal Kerkbestuur van Zuid-Holland. In het programma van het Leidsche Volkshuis staat dit jaar vermeld een cur sus natuurkunde, uitgaande van het Kamerlingh Onnes Laboratorium en wel met het zeer belangwekkende onderwerp: „lage temperaturen", en hun belang voor wetenschap en techniek. Wat de weten schap op dit gebied bereikt heeft, is ver bluffend en dankbaar kan de leek staan tegenover deze resultaten door de toepas sing, waarvan men in 't dagelijksch leven profiteert. Interessant zal 't zijn de proeven te zien met vloeibare lucht en door de lichtbeel den een Inzicht te krijgen wat er in de koelhuizen geschiedt. Maandag- en Dinsdagavond zijn toe gangskaarten verkrijgbaar in het Leidsche Volkshuis, Vrijdag a. h. Laboratorium, Nleuwsteeg. Te Amersfoort is gearresteerd de 49- jarige G. J. de Bte Amsterdam, die zich alhier heeft schuldig gemaakt aan dief stal van een paard ten nadeele van den stalhouder D RECLAME- 338 „Voitana" gebruikers die raden een elk Vraag ook bij „De Landbouw" die heerlijke melk, „De Landbouw' Leiden - Tel. 218 Ten overstaan van den Notaris M. G. Bon te Leiden: Winkelhuls Breestraat 52 hoek Lange Vrouwensteeg met afzonderlijk bovenhuis Lange Vrouwensteeg 3: in bod f27.000, kooper de heer J. van Munster van Heu- ven q.q. te Haarlem voor f 27.000. Huis en erf Raamstraat 9: in bod f1750 kooper de heer C. de Munnik o q te Leiden voor f.1750. Huis en erf Pieterskerkhof 22 is niet gegund. CRICKET. NED. ELFTAL—ZUID-AFRIKA. Op het H.C.C.-terrein te Den Haag is hedenmorgen de tweedaagsche cricket wedstrijd begonnen tusschen het Neder- landsch elftal onder aanvoering van mr. H. van Mann en het Zuid-Afrikaansche elftal, dat onlangs de Engélsche nationale ploeg versloeg. Cameron won voor Zuid-Afrika de toss en stuurde de Nederlanders bet eerst naar de wickets. Na bijna l'/t uur spelen is de stand 61 voor 6. De scores luiden: Mr. Glerum, bwd Crisp 0 A. de Bens, bwd Lanston 12 Jhr. J. v. d. Bosch, bwd Crisp 2 Jhr. W. v. d. Bosch, bwd Vincent 7 Mr. H. van Manen, bwd Langton12 H. de la Mar, bwd Vincent 0 Dr. J. Jansen n.o10 A. v Baasbank n.o3 Schnitger, ter Wiel en Sodderland to bat. beiden arresteeren. Ondanks zijn gevan genschap weet Struensee te bewerkstelli gen, dat de koningin in de gelegenheid wordt gesteld te ontsnappen, maar deze laat een hofdame in haar plaats gaan en bezoekt haar geliefde in den kerker. Aan zijn dringende bede om zich in veiligheid te stellen, geeft zij na lange aarzeling ge hoor en het einde toont ons haar vertrek uit de haven van Kopenhagen, terwijl Struensee in de gevangenis op zijn ver oordeeling wacht Ziedaar, zeer in het kort, de aangrijpende inhoud van deze prachtige film. waarin Madeleine Carroll op onnavolgbare wijze de rol van de on gelukkige vorstin uitbeeldt. In het voorprogramma draait een tweede, zeer goede film „De Geluksster" met Edmund Lowe, Ann Southern en Miriam Jordan in de hoofdrollen. Luxor-Theater. De showfilm is een specialiteit van de Amerikanen. Hun rou tine in dit opzicht is weergaloos, de luxe, de variatie en de sfeer zijn dikwijls ver bijsterend! Het karakter van de film on derging daarbij in den loop der jaren wel eenige verandering, omdat men begreep dat de oogverblindende show alléén niet voldoende zijn zou om lang de publieke belangstelling gevat te houden. Derhalve beperkte men zich en zorgde voor een aanvulling door in beeld te brengen het moeizame bestaan van de groote massa dier onbekende artisten. die tegader de show maken en dikwerf vechten moeten voor hun bestaan. Zóó ook in „Casino de Paris", de nieuwe film van het charman te echtpaar Ruby Keeler en Al Jolson, die in menig opzicht denken doet aan Footüght Parade, Wonderbar, e.a.. doch deze overtreft door de prachtige wijze waar op Al Jolson z'n rol vervult van den be roemden artist, die na een leven van los bandigheid naar alle zijden tegenstand Onmiddellijk na de redevoering van Laval werd bekend, dat Lltwlnof, die even eens op de lijst van sprekers stond, daar van afzag en eerst heden het woord zal voeren Algemeen neemt men aan, dat door dit uitstel ten behoeve van nog loo- pende onderhandelingen met Italië, een al te energieke demonstratie in de Assemblée vermeden moet worden. De Lndisohe gedelegeerde, Aga Khan, die na Laval aan het woord kwam, oefende in een korte verklaring eenige critiek uit op het falen van den Volkenbond op verschil lend gebied, waarna hij echter naar voren bracht, aanhanger te zijn van het prin cipe der collectieve veiligheid, dat ook voor Indié de eenige bescherming vormt tegen internationale anarchie. Indrukwekkend was de redevoering van den Zuid-Afrikaanschen gedelegeerde, De Water, die uiting gaf aan de bezorgdheid van zijn land met het oog op het oorlogs gevaar. Hij verklaarde, dat dit gevaar drie ledig is: de inboorlingen van Afrika zullen tot andere inzichten komen en gemilitari seerd worden, de positie van de blanken op het vasteland van Afrika wordt be dreigd en het aanvallende land stort zich zelf in een avontuuf. Wanneer een mis daad begaan wordt degen den laatsten, nog bestaanden zelfstandigen staat van Afrika, moet gevTeesd worden, dat Afrika niets vergeten en niets vergeven zal, van wat zich in zijn lange en duistere geschie denis heeft afgespeeld. De gedelegeerde eindigde zijn toespraak met een dringend beroep op Mussolini op het laatste oogen- bllk halt te houden en tot bezinning te komen. Hoare is gisteren per vliegtuig te Londen teruggekeerd, terwijl Laval zich naar Lyon begaf. Hij zal het week-end doorbrengen te Chateldon nabij Vichy en zal Maandag of Dinsdag naar Genève terugkeeren, wan neer de Commissie van Vijf opnieuw zal vergaderen. De mogelijkheid schijnt echter te bestaan, dat in dit plan toch nog wij zigingen komen en dat Laval van het week-end gebruik zal maken om een kort bezoek aan Parijs te brengen. De rede van Laval. In Engeland is Lavai's rede zeer gunstig ontvangen. Men wenscht Laval geluk, dat hij de trouw van Frankrijk aan het Volkenbonds handvest opnieuw bevestigd heeft en constateert een volledige overeenstemming tusschen het Fransche en het Engelsche standpunt inzake het vurig verlangen, om beide geschil hebbende landen te verzoe nen en inzake den wil, het Volkenbonds pact te eerbiedigen. Men wijst er voorts op. dat de hoop op een verzoening in het Italiaansch-Abes- synische geschil slechts kan versterkt zijn door de eensgezindheid te Genève, welke door Lavai's rede tot uitdrukking is ge komen. In Italië is de rede ook in gunstlgen zin opgevat, daar men een ruim begrip heeft, VOETBAL. A. A. S. V—FORTUNA. Morgen te halftwaalf speelt A.A.S.V. I thuis tegen Fortuna I. KORFBAL. Morgen té 11 uur speelt A.A.S.V. I op eigen veld tegen Oosterkwartier. ontmoet bij z'n pogingen om een nieuw bestaan te scheppen. Aan Chevalier, den man met den charmanter glimlach, doet Jolson hier denken als hij zingend en grappen makend door z'n pronkerige ca baret gaat en als acteur lijkt hij ons dan veel sterker dan den eens zoo populairen Franschman. Hoe goed is al direct die entrée in het Mexicaansche café, met z'n uitbundige vroolijkheid! Hoe imponeerend ook het slot-tafereel als z'n partner is neergeschoten en Jolson zingen moet om het succes van zijn show te redden! On der leiding van den voortreffelijken re gisseur Archie Mayo levert hij hier een uitzonderlijke prestatie, terwijl hij in de danseres Ruby Keeler een uitstekende partner heeft. Er zijn trouwens méér goede typen, zooals een zeer grappige ne gerbediende, de energieke zuster (Glenda Farrell) van den lichtzinnigen zanger en de onbetrouwbare operette-ster (Helen Morgan) met haar kwijnende, maar noch tans aantrekkelijke stem. De monteering der show is grootsch en fantastisch en er zijn een zestal „songs", die zoo geheel in den stijl van dit filmwerk passen en de waarde er van verhoogen! Een bijzonder geslaagde Duitsche klucht gaat vooraf met artisten als Dolly Haas. Willy Eichberger (die een broer van Willy Fritsch zou kunnen zijn!), Theo Lingen en Adèle Sandrock. Vooral die rol van laatstgenoemde is een juweeltje, een bron van ontzaggelijk jolijt, gespeeld met een vitaliteit en een komisch talent, die door slechts weinigen kan worden benaderd! Casino-theater - Fallada's veelgelezen roman leverde de stof voor de film „Klei ner Mann was nun?" en meer dan ooit is deze rolprent heden ten dage in overeen stemming met de weinig rooskleurige tijdsomstandigheden, waardoor zoo vele menschen werkloos moeten toezien. Eén van deze is Pinneborg en in zooverre ver van de moeilijkheden, welke zich voor de Fransche politiek opdoen. Men begrijpt, dat de chef van de regee ring van een land, welks bultenlandschc politiek is gebaseerd op den Volkenbond, tot plicht heeft, zijn trouw aan het Vol kenbondshandvest te betuigen en men brengt hulde aan de poging van de ver tegenwoordigers van Frankrijk, om de traditioneele principes van hun interna tionale acties in overeenstemming te brengen met de trouw aan hun vriend schappen. Met nadruk wordt aan deze verklarin gen nog toegevoegd, dat het standpunt van Italië ten aanzien van de Abessynische kwestie in het geheel niet gewijzigd is en dat Italië den weg, welken het zich heeft uitgestipjjeld, ten einde toe zal vervolgen. Li het algemeen kan gezegd worden, dat men de redevoering gunstiger beoor deelt dan die van den Britschen minister van Bultenlandsche Zaken. Lavora fascists schrijft, dat de rede kan worden opgevat als een toestemming tot volledige toepassing van het Volkenbonds pact in het Italiaansch-Abessijnsche con flict, welke toestemming noodzakelijk was wegens de toekomstige Engelsche ver plichtingen. Daarnaast heeft Laval gewezen op de beteekenis van het pact van Rome en op de Fransch-Italraansche vriendschap. Het blad vraagt zich af, hoe Laval deze beide theses met eikander in overeen stemming kan brengen. Giornale d'Italla kan niet gelooven, dat de woorden van Laval over de vriendschap van Italië en Frankrijk niet oprecht ge meend zouden zijn. Radioredevoering van den Negus. De Keizer van Ethiopië, Negus Haile Selassie, de Konmg der Koningen, heeft gisteravond van Addis Abeba uit een ra diotoespraak gehouden, welke speciaal be stemd was voor Europa en Amerika. Op de redactie van het A.N.P. hebben wij het beroep van den regeerenden vorst van een Afrlkaanschen staat, welke zich aangetast ziet in zijn zelfstandigheid ver nomen. Te omstreeks tien mirth ten voor zeven hoorden wij den omroeper te Addis Abeba ..Halloh, halloh, here is Addis Abeba, Hal- loh. Halloh, ici Addis Abeba!" Daarbij bleek, dat Addis wordt uitge sproken met een zachte a-klank, welke den klemtoon heeft, terwijl dis met een zachte lange i-klank wordt uitgesproken. De e van Abeba klonk evenzeer kort en ook in dit woord valt de klemtoon op de eerste lettergreep, een korte a-klank. De Negus, die spoedig aan het woord kwam, sprak op bedaarden toon. Z. M. sprak over de incidenten, welke zich in December en Februari hebben voorgedaan en gaf vooral uitdrukking aan zijn ver trouwen in het vredeswerk van den Vol kenbond. Hij noemde Italië verantwoor delijk voor de huidige situatie en zeide, dat zijn land had bewezen concessies te willen doen en zich opofferingen te ge troosten. De Keizer sprak nog van zijn verknochtheid aan zijn vaderland en over diplomatieke manoeuvres van Italië. De keizerlijke regeering van Ethiopië, aldus de Negus, is van het hartstochtelijk ver langen bezield den vrede te handhaven en alle verplichtingen, welke zij heeft aan gegaan na te komen. Zij wil daarbij nog concessies doen, welke vereenigbaar zijn met de eer en de waardigheid van het land. Abessynië wenscht bovenal rechtvaar digheid en het land brengt hulde aan degenen, die alles in het werk stellen om den vrede te bewaren. schilt de film met de harde realiteit, dat zijn ellende zich oplost in een beter be staan. Zijn eerste ontslag heeft hij te dan ken aan het feit. dat hij de dochter van zijn patroon niet wil trouwen en daarna komt hij in de grootstad terecht, die hem dreigt te verpletteren. Deze kleine man is Hermann Thimig en zijn vrouw is Hertha Thiele en deze beide figuren zijn scherp geteekend in die wereld, waarin geen plaats voor hen schijnt te zijn. Gelukkig zijn er altijd nog menschen. die zich om een dergelijk leven bekommeren, zoodat Pinneborg als eerste verkooper een bete ren tijd tegemoet gaat. Om deze hoofdpersonen zijn verschil lende goede bijrollen gegreopeerd; namen als Victor de Kowa, Ida Wüst en Fritz Kampers hebben een bekenden klank. Van een heel andere samenstelling is de Amerikaansche film „Gekooide jeugd", welke we al eerder uitvoerig bespraken, weshalve we volstaan met de vermelding, dat ze van de goede soort is. Trianon-Theater. Abessynië. het land van den Negus! Een jaar geleden zou een film over dit land waarschijnlijk slechts weinig belangstelling hebben getrokken, immers het is nu eenmaal een onomstoo- teüjk feit dat films met een cultureel karakter het bij het doorsnee publiek min der doen dan „thrillers" e.a. Thans trekt de film over Abessynië echter wel. getuige de groote belangstelling van gisteravond, een gebeuren dat op zich zelf beschouwd, zeer is toe te juichen, iets hetgeen echter niet kan worden gezegd van de oorzaak der belangstelling. Per vliegtuig gaan we via Palestina naar Addis Abeba de hoofdstad van Abessynië, eertijds Ethiopië en thans noe de eeniee onafhankelijke staat in Afrika. Een merk waardige staat tevens. Zijn bevolking bestaat uit een meng sel van tal van rassen, welke in den 301 Rlckett handhaaft zijn concessie. Rickett, die gisteravond per vliegtuig te Londen is aangekomen, heeft in een inter view medegedeeld, dat hij reeds in Maart J1. te Addis Abeba onderhandelingen met Abessynië heeft gevoerd, nadat in Novem ber van het vórige jaar reeds een reeks voorbesprekingen gehouden waren. Hij stelde er prijs op. dat men er kennis van nam, dat het voornaamste gedeelte der onderhandelingen reeds had plaats ge vonden, vóórdat de spanning tusschen Ita lic en Abessynië opkwam. Rlckett verklaarde verder, dat hij de onderhandelingen had gevoerd in op dracht van de Standard Vacuum Oil Com pany en dat niemand anders achter hem had gestaan. Den Britschen gezant te Addis Abeba had hij niet onderricht om hem niet in moeilijkheden te brengen. Het was onjuist, dat de Abessljnsche regee ring op grond van de concessie een leening zou krijgen om daarvoor oorlogsmateriaal te koopen. De concessie hield geen enkele leening of andere geldelijke garantie in. De concessie bleef zijn eigendom en bleef pe'dig Wat ermee gebeuren zou, moesten zijn Amerikaansche vrienden beslissen, "binf'ikort zou hij naar Amerika vertrek ken, Hij was er trotsch op, deze concessie tot stand te hebben gebracht, en hij be treurde slechts, dat hij het niet voor En geland had kunnen doen. De concessie was door den Negus goedgekeurd en droeg de onderteekening der betrokken ministers. Zij was op het oogenbllk zoo geldig als op het moment der onderteekening. Rlckett weigerde mede te deelen, of de concessie op zijn naam stond. Tenslotte verklaarde Rickett, dat hij er niets van wist. dat zijn concessie zou overgaan aan de Italiaansche regeering. Van den heer Chertok had hij nog nooit gehoord. Roosevelt achter Cordell Huil. President Roosevelt, die momenteel op zijn zomerresidentie te Hyde Park in den staat New-York vertoeft, heeft verklaard dat hij ten volle accoord gaat met de gisteren door den Staatssecretaris Cordell Huil afgelegde verklaring. Ook Roosevelt drukte zijn bezorgdheid uit over den door het Italiaansch-Abessynsche conflict ont- stanen toestand. In antwoord op eenige in de gebruike lijke persconferentie gestelde vragen ver klaarde Roosevelt, dat indien in Europa oorlog zou uitbreken de Vereenigde Staten beslist neutraal zouden blijven op grond van de onlangs genomen Congres-beslui ten inzake de gedwongen neutraliteit in het komende halfjaar en Inzake het wa pen-uitvoerverbod. De toestand in Europa en Afrika werd nauwkeurig gevolgd. De verklaring van Staatssecretaris Huil gaf een goede sa menvatting van de wijze, waarop men den toestand ziet. G. J. J. v. T. Een onzer lezers zendt ons een uitknipsel, waaruit blijkt dat in Juni een „vlerdaagsche afstandmarsch" gehouden is door den Sumatra Athletlek- bond op Medan. W. V. te K. Wendt u tot de Ned. Telegraaf Mij N.V Radio Holland. Kei zersgracht 562 Amsterdam. De Motoren Rijwielwet ver biedt uitdrukkelijk het rijden met open knalpot binnen de bebouwde kom der gemeente. loop der eeuwen het land binnendrongen. Zijn cultuur is eveneens een samenstel ling van tal van vreemde elementen, zelfs Oostenrljksche droegen ertoe bi) (Maria Theresia thaler). Een cultuur echter die nog vaak zeer primitief is. Alleen in de steden zien we hoe men zich tracht te ontworstelen aan die cultuur en er naar streeft Europeesche vormen aan te ne men. Verder dan een vernis is het 'echter nog niet gekomen. Evenals op ethnologlsch gebied, heer- schen er ook op het terrein van den gods dienst groote verschillen. De regeerende partij men herkent deze aan de zwarte mantels en het niet-blootvoets gaan vormen de Christenen. Doch daarnaast vinden we Mohammedanen. Joden en „heidenen". Wij zouden nog veel meer over deze film kunnen vertellen, doch laten wii vol staan met te zeggen dat zii den aandach- tigen toeschouwer veel schoons biedt. Het belangrijkste van deze rolprent is niet, dat zij rijk is aan tal van fraaie natuur opnamen. maar wel dat zij ons leert hoe onze niet-blanke medemensch daar leeft, hoe zijn zeden en gebruiken zijn. En tevens dat ziin cultuur op een trap staat, waarop wii honderden jaren terug even eens stonden Na de pauze draait „Schön ist es ver- liebt zu sein" met in de hoofdrollen Her- bert Ernst Groh. Karin Hardt. Theo Lin gen. In deze grappige film zien we hoe een tooneelknecht zich tegen wil en dank uitgeeft voor een operazanger. Dit gegeven is op een alleraardigste wijze uitgewerkt en er ontstaan tal van inge wikkelde situaties, voor welke tenslotte natuurlijk weer de iuiste oplossing wordt gevonden. Tenslotte verzoekt men ons mede te deelen dat H K.H. Prinses Julrijj* in den Haag de vertooning van de m™ over Abessynië eveneens heeft bijgewoond.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2