AFSCHEID EN INSTALLATIE DER DIRECTEUREN DER MARTHA-STICHTING. 76"le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 14 September 1935 Vierde Blad No. 23152 Alphen's burgerij biedt een monumentale bank aan, welke aanbieding werd verricht door den burgemeester den heer P. A. Colijn. Van en over Plankenlantl. BURG. STAND VAN LEIDEN Prof. Dr. P. Zeeman. Ds. A. W. Voors. Gistermiddag was het voor de Martha- Sticliting inrichting voor onverzorgde kinderen wel een bijzonder plechtig hui een uur'van weemoed en anderzijds blijdschap, n.l. bij het afscheid van ds. en mevr. A. W. Voors als directeur en direc trice en de installatie van ds. en mevr. J, Th. Meijer. Vooral voor ds. en mevr. Voors moet het een bijzondere ure zijn geweest om van hun levenstaak en een verblijf van niet minder dan ruim 28 jaar, afscheid te hebben moeten nemen. Het afscheid en de installatie vond plaats in de kerkzaal der inrichting. Ter gelegenheid van deze plechtigheid had men in het midden der zaal een spreek gestoelte, omgeven door palmen geplaatst, raarvooi' de scheidende en nieuwe direc teur en hun echtgenooten met hun fami lie hadden plaats genomen, terwijl overi gens de zaal geheel was gevuld met an dere belangstellenden. Onder de aanwezi gen zagen wij o.m. benevens het bestuur dei inrichting, medewerkenden, tal van oud-verpleegden, afgevaardigden en ver tegenwoordigers van verschillende chr. philanthroplsche inrichtingen hier te lande, voogdijraad te Leiden, plaatselijke predikanten, een vertegenwoordiger van bet classicaal kerkbestuur der N.H. Kerk Leiden; den burgemeester en den ge meente-secretaris der gemeente Alphen aan den Rijn en tal van andere genoo- digden en belangstellenden. De bijeenkomst werd geopend met het gemeenschappelijk zingen van Ps. 89 1 (n 7. Na een welkomstwoord door den raorzitter ds. J. L. de Heer uit Rotterdam, rerkreeg hierna het muziek-ensemble uit tie Martha-stichting gelegenheid om een andante uit de Symphonie met den Pau kenslag van J. Haycjn. ten gehoore te brengen. De voorzitter ging hierna over tot het lezen van een schriftgedeelte uit Homeinen 8 en Efeze 3 om vervolgens de aanwezigen voor te gaan in gebed. Vervolgens richtte zich de voorzitter tot en mevr. Voors. Allereerst wees spr. op de bijzondere beteekenis van dezen dag in de geschiedenis voor de Martha-Stichting. Tevens op de talrijke veranderingen die sinds de komst van ds. Voors onder zijn bekwame leiding in de inrichting hebben plaats gegrepen en het groote gewicht ran een juiste leiding, die bij ds. Voors ioo bijzonder was vertrouwd. Vooral In ten dergelijke inrichting is een speciale leiding noodig. Deze inrichting is geen dood ding. doch een levend organisme, Kaarbij vooral een christelijke opvoeding leer veel vraagt. Het ideaal en hoofdzaak is niet alleen de maatschappelijke opvoe ding, doch dat deze misdeelde kinderen tot Christus worden gebracht. Vervolgens laat spr. de geschiedenis der inrichting de rtvue passeeren. Zich hierna weer tot ds. Voors en mevr. Voors richtend, wees hij ben er op hoe God hen in alles zoo won derlijk heeft gesterkt zoowel lichamelijk HET KOMENDE SEIZOEN. t. Wij schrijven medio September en dus beeft de zomer afgedaan. Als vanzelf moet taarop volgen; en beginnen de winter- fenoegensl Daartoe rekenen wij in de (erste plaats; tooneel Er is en wordt wel eens beweerd, dat bet Tooneel dood is. Niets is minder waar, iet Tooneel beleeft slechts een crisis. Eens tal deze overwonnen worden..,. Wanneer (i weer tooneelschrijvers zullen opstaan die den polsslag voelen van onzen zeer '(zonderen tijd. Het Tooneel lijdt immers diet aan gebrek aan vertolkers, o.i. slechts tan gebrek aan tooneelstukken, die in haat zijn, ons geslacht te boeien. Ons tigeri Tooneel heeft de laatste 30 jaar weinig goeds voortgebracht. Heyermans is l(t ziele en Fabricius schijnt langzamer hand uitgeput. Daarop volgt een reeks middelmatigheden, die zich nog niet hoo- Rr konden verheffen. En in het buiten- and beginnen kopstukken als een Ber- 'ud Shaw. een Molnar hun greep op het Publiek zelfs te verliezen. Hernieuwers Ut er noodig. Dat het Tooneel op zich zelf niet dood un zijn, het wordt wel in 't bijzonder «wezen door een Esther de BoerVan Haar gezelschap heeft een zuiver konomisch bestaan, omdat men onze •Kniertje" nog zoo gaarne ziet, zelfs in E'kken, die soms weinig te beteekenen fbben. Men komt voor haar „spel" "*ijs, dat het groote publiek werkelijk 3*1 wil en geen mooi-zltten en al dat JWjk fraais, factoren, die aan het Jteeel hebben gebracht krachten, die er ajklijk nooit hadden behooren te komen, illusie van een gezelschap, bestaande alleen spelers van het eerste plan Jals b.v. destijds het Wiener Hofburg- «ater blijft voorloopig een illusie. De ïien daarvoor schijnen in ons landje niet rijp te zijn. Te veel gezelschap als geestelijk en hen voor dezen arbeid heeft willen gebruiken. Een plechtig m°- ,ment is het dan als de voorzitter hen He belofte door hen 28 jaar geleden afge legd, nu namens bet bestuur teruggeeft en hen van de leiding der inrichting ont slaat er hierbij op wijzende, dat de lijf spreuk van ds. Voors ,,De Heer zal voor zien" nu kan worden omgezet in „De Heer heeft voorzien". Spr. neemt dan af scheid met de woorden: „De Heere zegene en behoede U, de Heere doe zijn aange zicht over U lichten en zij U genadig. De Heere verheffe zijn aanschijn over U en zegene U in uw rust, zooals hij in uw werk krachtig heeft gesterkt". Deze toe spraak wordt besloten met het zingen van Ps. 121 144; „De Heer zal U steeds gade slaan". De voorzitter gaat hierna over tot de installatie van den nieuw benoemden di recteur en zijn echtgenoote ds. J. Th. Meijer, waarbij hij hen allereerst wijst op de geheel andere omstandigheden als veor 28 jaar toen ds. Voors en zijn echtge noote werden geïnstalleerd. De voorzitter wilde hen echter ook een bemoedigend woord mede geven en wel uit Filippenzen 4 19 „Mijn God zal naar Zijn rijkdom, al Uw nooddruft vervullen, in Jezus Christus den Heere". Na deze toespraak werd den nieuwen directeur en zijn echtgenoote verzocht zich van hun zitplaatsen te verheffen en werd hen op plechtige wijze de leiding der in richting namens het bestuur overgedra gen. De aanwezigen bezegelde deze toespraak met het zingen van gezang 224 1, 5 „U zeegne God". Na de pauze werd het eerst het woord gevoerd door den burgemeester, den heer P. A. Colijn namens het gemeentebestuur en vervolgens in zijn kwaliteit als voor zitter van een zich uit de burgerij gevormd comité. Het zich losmaken, aldus de bur gemeester, van een zoo veeljarigen arbeid, moge voor U zelf een der aangrijpenste oogenblikken in Uw leven zijn, ook anderen zijn van de beteekenis van dit heengaan diep doordrongen. Als wij dit zeggen, heb bed wij 't ook op een breeden kring waarin uw arbeid groote waardeering heeft ge vonden en waaruit men U noode ziet ver trekken. Mij valt de eer te beurt namens dien breeden kring, n.l. Alphen's burgerij, van dien dank te gewagen. Uw arbeid temidden van uw groote gezin, zooals ge bijvoorkeur de inrichting noemdet, droeg ongetwijfeld een veelzijdig karakter en het is voor niet-ingewijden moeilijk de beteekenis ervan ten volle te verstaan en moeilijker nog te zeggen welk deel van dien arbeid het belangrijkste was, omdat het religieus en het sociaal element ten nauwste met elkaar waren verbonden. Als ons comité gemeend heeft op het laatste in het bijzonder den nadruk te moeten pen betwisten elkaar den voorrang, ge groepeerd om eenige leidende figuren. Het gebruikelijke va-et-vient, helaas te dikwijls ook een gevolg van het „sauve qui peut", heeft weer plaats gehad en nog zijn er spelers van kaliber, die geen plaats in een gezelschap, dat op behoor lijke basis is geworteld, hebben veroverd. Nogmaals, het Tooneel is in een pe riode van crisis, die doorworsteld zal moe ten worden. Moeizaam en vol opoffering. Maar 't zij zoo. De gansche wereld ver keert immers in een crisis A propos, waar blijft b.v. het werk over onzen cri sis-tijd? Deze crisis-tijd zal ongetwijfeld verkil lende adem doen gaan over het komende seizoen. Voor experimenteeren in de juiste beteekenis zal geen geld zijn, daarvoor zijn de gezelschappen tezeer besnoeid op hun inkomsten. Doch dit behoeft nog geenszins te beteekenen: de dood in de pot. Gelukkig blijft er nog ruimte genoeg over voor tooneel naast experimenteeren. En is feitelijk ieder nieuw stuk dat ge bracht wordt, niet In zekeren zin een ex periment, daar de knapste directeur en de knapste tooneel-beoordeelaar niet vol ledig in staat zijn met zekerheid te voor spellen, of een stuk het bij opvoering zal doen of niet? Wat het komend seizoen ons brengen kan, volgende opsomming moge daarvan getuigen. Voor Leiden is een der belangrijkste ge zelschappen Het Ver. Rotterd.Hofstad-Tooneel. Helaas zal dit nog slechts één jaar be staan in huidigen vorm, daar de leider de heer Cor v. d. Lugt Melsert, aan het einde van dit seizoen zijn taak als direc teur neerlegt, die hem te zwaar is gewor den. Wat er dan met het gezelschap zal geschiedenErg hoopvol teekent zich de toekomst niet af. De heer v. d. Lugt zeif schijnt van plan een klein, intiem gezelschap te vormen en zoo tenminste behouden te blijven voor ons tooneel, waarvoor hij zooveel heeft gedaan. Ds. J. Th. Meyer. leggen, dan was zulks geen gevolg van mindere waardeering voor den arbeid op religieus terrein door U verricht, doch ge schiedt zulks omdat de vuehten van dat werk veeltijds in stilte en voor het men- schelijk oog verborgen, rijpen. De resul taten van uw opvoedend werk, zoowel voor eik der aan uw zorg toevertrouwde kin deren, als ook in zijn beteekenis voor de maatschappij in haar geheel, zijn, voor een ieder te zien en mogen gezien worden. Bij uw heengaan denken wij onwillekeurig aan het woord van den Heiland, die de kinderen omving met zijn armen: Al wat gij aan een van deze kinderen gedaan hebt, dat hebt gij Mij gedaan. Dit te weten is wel ds. en mevr. Voors, de heerlijkste belooning. Ons comité heeft mij verzocht U er mede in kermis te stellen dat het zeer op prijs zou worden gesteld indien de herinnering aan uw beider arbeid niet slechts zou blijven voortleven in het geheugen van hen die U thans omringen, maar dat hier op het terrein der stichting iets zou ver rijzen dat die herinnering ook zichtbaar tot in de volgende geslachten zou bewa ren. Daartoe willen wij U aanbieden de plaatsing van een monumentale bank, waarvan het ontwerp belangloos werd vervaardigd door den Haagschen architect van Nieuwkerken, een bank waarvoor wij U vriendelijk verzoeken in overleg met uw opvolger ons wel een plaatsje met uw opvolger te willen aanwijzen. Voorloopig moet ik mij bepalen tot het overhandigen van het ontwerp, wat de burgemeester ds. Voors daarop overhandigde, nadat hij ook ds. en mevr. Meijer met eenige hartelijke woorden had welkom geheeten. Achtereenvolgens traden nu als spre kers op, mr. de Graaf' namens de Chr. Philantropische vereenlgingen en tevens in zijn kwaliteit als directeur; voorts een vertegenwoordiger van den voogdijraad te Leiden; de heer Noordam directeur van „Valkenheide" en namens de ver. van directeuren en directrices van gestichten; ds. Lammers van Buuren namens de ver. Zetten; mr. Rippard oud-inspecteur dei- rijksopvoedingsgestichten; ds. Stehouwer namens het classicaal kerkbestuur en kringpredikanten. Naast deze woorden van afscheid richtten de verschillende sprekers zich ook met hartelijke woorden van wel kom tot den nieuwen directeur en zijn echtgenoote. Namens de oud-verpleegden spraken de heeren Brammeijer en Amse en waarbij door hen aan ds, Voors een keurige ets uit Amsterdam n.l. „Branden burg" werd aangeboden en aan mevr. Voors een zeer fraaien ijbel alsmede een album van de namen der gevers. Ook- de echtgenoote van den nieuwen directeur werd een fraaie bloemenmand aangeboden, waarbij zij ook de oud-verpleegden in de liefde van den nieuwen directeur en zijn vrouw aanbevolen. De rij van sprekers Dames: Annie van der Lugt. Melsert^- Ees, Bets RanucciBeekman, Fie Carel- sen, Vera Bondam, Mimi Boesnach, Annie van Duyn, Joekie Broedelet, Enny Hey- mansSnijders, Helene Berthé, Else Wil- lart, Myra Ward, Lies Veldheer, Cecilia Bach, J. Koekv. Waayenborg. Heeren: Cor van der Lugt Melsert, Dirk Verbeek, Theo Frenkel, Anton Roemer, Paul Steenbergen, Jan v. d. Linden, Piet Bron, Eduard Palmers, Gérard Arbous, Bob Oosthoek, Gerhard Alexander, Guus Oster, J. Schouten, Joh. Hooft, Chr. v. d. Haak. Over het repertoire deelt de directie mede: In Oostenrijk kochten wij aan het blij spel „Ping Pong", van Hans Jaray, waarin de nu zoo bekende Paula Wessely een hoofdrol speelde (hier zal Vera Bondam die rol creëeren) en verder „Engelen onder ons" van den Oostenrijkschen Frantisek Langer. In Frankrijk mochten wij 4 merkwaar dige tooneelwerken verwerven: „Het Ge luk" van Henri Bernstein, „Do Mi Sol Do" van Paul Géraldy, „Rouge" van Henri Duvernois en „Y'Avalt un Prisonnier" van Jean Anoullh. Uit Hongarije Molnar's groote succes stuk, dat in de geheele wereld gespeeld zal worden „Het Onbekende Meisje", hier met Annie van Ees in de hoofdrol. Uit Engeland: van G. Bernard Shaw „Dorpsvrijage", nu eens geen politiek, hier geen diepzinnigheid, maar een echte Shaw'sche geestigheid in 4 tafreelen met twee rollen; „De vos verliest zijn haren.." van Ronald Jeans en „Durf te leven" van John. van Druten. Uit Duitschland: „Van voor en achter het voetlicht", een stuk van Hans Chlum- berg, den bekenden auteur, die eenige jaren geleden overleden is, en „N. V. Zon voor Renate", een blijspel van Erch Eber- mayer. Uit Amerika: „Doktersgeheim" van Syd ney Philips. Verder zal „Boefje" van Brusse dit sei zoen zijn 500ste vertooning beleven en her denken. In een door dit gezelschap uitgegeven werd besloten door den heer Welvaars, die namens het personeel nogmaals ds.. Voors en eega dank bracht voor den hartelijken omgang en bijzondere leiding en waarbij spr. aan ds. Voors een fraaie foto van personeel en het muziekensemble aanbood. De verschillende sprekers werden dooi den voorzitter ds. de Heer beantwoord. Na gemeenschappelijke zang, verkreeg hierna ds. Voors gelegenheid tot een af scheidsgroet. Spr. wilde geen speech hou den, doch releveerde allereerst de wijze van zijn ontslag en gewaagde met groot vertrouwen het werk voor het huis over te dragen aan zijn opvolger. Deze ried hij aan hem niet te imiteeren. doch dit te doen naar eigen inzicht. Het bestuur bracht hij vervolgens dank voor het groote in hem gestelde vertrouwen. Ver wonderend was spr, over de goede ge zindheid der burgerij, waarvoor hij wel bijzonderen dank bracht, zoomede ook aan den burgemeester. Niettegenstaande zijn 28-jarig verblijf in deze gemeente en hij zich veel vrienden had verworven, had hij zich toch altijd gevoeld als een vreemdeling, omdat hij zich altijd moest beperken tot zijn bijzonderen arbeid. De dank hem gebracht moest hij aanvaarden met gebogen hoofd, want al wat is ge schied, heeft God gedaan. Na tenslotte alle sprekers dank te hebben gebracht en de verzekering te hebben gegeven dat zoolang hij leeft zeker de oud-verpleeg- dendag der inrichting op Hemelvaartsdag jaarlijks te zullen bezoeken, riep hij de medewerkers toe: „Blijft getrouw", om te eindigen met de woorden: ik beveel u allen in de schaduw des Almachtigen, want wat de Heer voor 50 jaar is begon nen, zal hij zeker voortzetten. Kinderen vreest God, hebt den Heiland lief, en aanwezigen leeft onder den zegen van God en hij vervulle u allen met den on- sterfelijken vrede. Direct hierna verkreeg de nieuwe direc teur ds. Meijer nog het woord, die ds. de Heer allereerst hartelijk dank bracht voor de hartelijke en bemoedigende woorden tot hem gesproken bij de bevestiging in dezen dienst; zoomede ds. en mevr. Voors voor de wijze waarop deze hem en zijn echtgenoote terstond waren toegetreden. Na voorts te hebben verklaard dat hij en zijn vrouw zich geheel aan het werk der inrichting willen wijden, doordrongen van de groote verantwoording die op hen is gelegd en door hen aangenomen in vertrouwen op dien God die Jozua ook sterkte, beriep hij zich op een nauwe en hartelijke samenwerking met de mede arbeidenden. Spr. eindigde met den bede, dat God hen bruikbaar zal doen zijn tót heil der inrichting en ook bij hen in vervulling zal moge gaan, de lijfspreuk van zijn voor ganger „De Heere zal voorzien". Om zich daarna nog met enkele woorden tot de oud-verpleegden te wenden, opdat de be staande banden met de inrichting ook niettegenstaande de directeurswisseling bestendigd zullen mogen blijven. Rest ons nog te vermelden dat het mu ziek-ensemble nog enkele malen optrad, de schoolkinderen op keurige en ontroe rende wijze ds. en mevr. Voors een af scheidslied toezongen, terwijl ook het dameskoor der Martha-stichting onder leiding van mevr. Welvaars het scheiden de paar toezongen. De sluiting werd hierna verricht, door ds. Voors en het gemeenschappelijk zin gen van Gez. 96. GEBOREN. Jan Franciscus, Z. van J. Gijsman en P. Serdljn Anthonius Hendrikus, Z. van H. J. Hensing en W. H. Schoone Elisabeth, D. van J. D. Nieuwenhuijzen en L. A, v. d. Steen Jacoba, D. van J. A. Verduin en J. Wolvers Antonius Johan nes Franciscus, Z. van H. J. Nieuwenhoven en C. J. v. Haasteren. ONDERTROUWD. H. v. d. Kwaak jm. 31 j. en M. M. Kreu- ger jd. 31 j. H, A. Chaudron jm. 23 j. en C. M. de Gunst jd. 25 j. OVERLEDEN. J. W. v. Leeuwen, M. 42 j. communiqué worden enkele rake opmer kingen gemaakt, die wij hier willen laten volgen. Na de mededeeling, dat het Haagsche gezelschap zijn 19de seizoen ingaat, waar van de laatste 11 jaar als vaste bespeler van den Koninklijken Schouwburg, heet het: EERVOL ONTSLAG, INGAANDE 16 SEPTEMBER. Cor v. d. Lugt Melsert. „Men zou zich kunnen afvragen, of men in dezen tijd, waarin men slechts spreekt van „crisis", „aanval op den gulden", ver laging der tractementen" enz., niet ver standiger zou doen de schouwburgdeuren gesloten te houden. Het grootste gedeelte onzer inwoners, zeker 3/4, bezoekt toch de tooneelvoorstel- Prof. Dr. P. Zeeman. In verband met het bereiken van den 70-j. leeftijd is met ingang van 16 Sept. a s. op zijn verzoek door den Gemeente raad van Amsterdam eervol ontslag ver leerde uit de rij der actiefdienende hoog leeraar in de faculteit der wis- en natuur kunde aan de Gem. Universiteit te Am sterdam. Met hem verdwijnt een eminent ge leerde uit de hij der actiefdienende hoog leeraren. Dr. Pieter Zeeman werd 25 Mei 1865 te Zonnemaire (Z.) geboren en studeerde aan de H.B.S. te Zierikzee. In 1885 deed hij eindexamen aan het Gymnasium te Delft en studeerde vervolgens wis- en natuur kunde aan de Leidsche Universiteit. In 1893 deed prof. Zeeman aldaar zijn doc toraal examen en werd datzelfde jaar stu dent aan de Universiteit te Straatsburg. lil 1896 deed de scheidende hoogleeraar de ontdekking van een nieuw verband tus- schen licht en magnetisme, het z.g. Zee man-effect. dat zijn naam voorgoed in de wetenschappelijke wereld tot ver over de grenzen vestigde. In 1897 volgde zijn benoeming tot lector aan de Amsterdam- sche Universiteit, waaraan hij in 1900 op trad als buitengewoon hoogleeraar in de natuurkunde. Sedert 1902 is prof. Zeeman als gewoon hoogleeraar aan deze hooge- school werkzaam. Een groot aantal werken en bijdragen heeft prof. Zeeman in den loop der jaren het licht doen zien. Naast zijn dissertatie over: „Metingen over het verschijnsel van Kerr", waarop hij in 1893 promoveerde, verscheen van zijn hand: Rose arches hi Magneto optics (1913); Magneto-optische Untersuchungen (1914): Hoofdstukken in het Handbuch der Radiologie dat met F. L. de Bruin in hetzelfde jaar verscheen; Magnetische Z erlegung der Spektralllen; Hoofdstukken in Gehrcke, Handbuch der Physikallschen Optik (1927); alsook vele verhandelingen in de verslagen der Aka- demie voor Wetenschappen te Amsterdam en in het Natuurkundig Tijdschrift. Vele onderscheidingen zijn prof. Zee man als erkenning van zijn wetenschap pelijke verdiensten ten deel gevallen. Reeds in 1902 viel hem ten deel de No belprijs voor Natuurkunde. Voorts: Baum- gartnerprijs van de Akademie voor We tenschappen te Weenen (1899); de Prix Wilde van de Académie des Sciences te Parijs; Henri Draper med. Ac. of Science Washington; Franklin med. Franklin- instituut te Philadelphia; Matteucci med, Soc. delle Scienzo Romo; Rlemford med. Royal soc. London. Eere-doctoraten wer den hem door onderscheiden universitei ten verleend zoowel in de philosophic als in de natuurwetenschappen. De Regee ring erkende de groote verdiensten van prof. Zeeman door zijn benoeming tot ridder in de Orde van den Ned. Leeuw, zoowel als tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. lingen niet, of een enkele maal, en boven dien bestaat de vrees, dat de tooneelkun- stenaars meer en meer hun heil en finan ciën gaan zoeken bij de film. Met hen, die de tooneelkunst boven het filmen stellen, gaan wij dan het 19de sei zoen in, ondanks de crisis, den gulden, de film, want het gemachineerde tooneelspel (de film) geeft den tooneelspeler op den duur geen voldoening, wel een zekere po pulariteit. De tooneelleider staat voor steeds moeilijker problemen, vermakelijk heidsbelasting, schouwburghuur. spoor wegtarieven, reclame, zijn vrijwel op de zelfde hoogte gebleven als in den tijd, dat er geen crisis, geen aanval op den gulden etc. bestond. Publiek en pers stellen, voor zoover het de dramatische kunst betreft, even hooge eischen als voorheenen de tooneelauteurs schrijven weinig goede stukken, of liever ze schrijven dikwijls stukken, die zeker goed en mooi zijn, maar die het publiek geen belangstelling inboe zemen. en toch.komen er steeds meer tooneelgezelschappen zich aan het publiek vertoonen. Het Haagsche gezelschap, door storm en onweer zeilend, bracht tot dusver ieder jaar de bemanning weer veilig aan land en meent ook het nu komend seizoen het zelfde kunststuk te volbrengen, maar daar heeft het de medewerking van 't publiek voor noodig. Zonder publiek is een schouw burg een onding. De tooneelspeler heeft de reactie van een publiek nóódig. Stoelen en fauteuils zijn nuttige voorwerpen om in te zitten, maar niet om voor comedie te spelen In het kleine Oostenrijk schreef 2 jaar geleden wijlen dr. Dollfuss in een aanbe veling in het reclameboekje voor coupons voor het Burg-theater, o.m.: „ons kleine land heeft de dramatische kunst noodig. Wij kunnen onze moeilijkheden niet over winnen, wanneer wij niet 's avonds ver- poozing en afleiding bij de kunst zoeken. Niet één land, zelfs het kleinste kan niet zonder kunst bestaan. Daarom steunt Uw theater". Holland is toch ook niet groot".

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 13