TEGENSTELLINGEN IN EUROPA iBUITENL WEEKOVERZICHT GENEVE, SEPTEMBER 1935 flj'te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 7 September 1935 Derde Blad No. 23146 Ongeruste overwinnaars en een rustige overwonnene OORLOG OF VREDE? Aller oog Is thans naar Genève ge licht: de Volkenbondsraad speelt daar (ju spel van Oorlog of Vrede! Zonder (ierdrijvlng mag gezegd worden, dat de Ustste kans om een oorlog tusschen falie en Abessynië te voorkomen daar ln ïwitserland moet worden gegrepen. Staagt men daarin niet te Genève, dan jjüt ons een oorlog onafwendbaar. Gelukkig zijn alle deelnemers aan het jtreldparlement der volkeren daarvan overtuigd en kan men er dientengevolge Rlicr van zijn dat het uiterste zal worden betracht om een uitweg te vinden. Jam- Ber slechts, dat er nog te veel verdeeld heid heerscht onder de leidende mogend heden over de te volgen wijze van optre den! Die aarzeling kan niet anders dan Italië stijven ln zijn recalcitrante houding. Het ls en blijft Frankrijk, dat ln hoofd tak verantwoordelijk moet worden ge steld voor het aarzelen. Ongetwijfeld ls jet voor Frankrijk, dat pas op voet van vriendschap met Italië kwam, een moei lijk geval, doch het moge zich spiegelen jan sovjet-Rusland, dat juist met Italië altijd op goeden voet heeft gestaan, ook toen het nog nergens anders erkenning rond. Namens zijn regeering heeft Llt- wlnof nie: versaagd, doch ronduit ver klaard, dat de sovjets het Volkenbonds statuut 1)1 volle waarde willen ovcreiftd houden! En dit scherp afgebakend in dien vorm, dai, hoewel het woord sancties niet «rd gehoemd totnutoe is het door niemand;1 gebezigd! er toch niet de minste twijfel kon hangen over de bedoe ling. dezè in werking te stellen, zoo Italië [fweld gaat gebruiken. Hoe Engeland denkt, s over-bekend, alleen Frankrijk lieeft tet nog niet verder kunnen bren- gen dèn tot een platonische llefdesver- klariiif aan den Vrede.Wanneer allen rich tens vereenigden tegen Italië in duideijke taal, zou de Duce dan niet tot tij km gedwongen worden? De harde verk-'lljkheid pleegt gewoonlijk het best te «orden verstaan! Rpaald bevredigend ls overigens het verbop van zaken in de Volkenbondsstad totiusver niet. Italië heeft daar tegen Abssynlë een zeer scherp requisitoir ge- holden, eindigend met de verklaring, dat ht niet met zoo'n land van barbaren op eet van gelijkheid wilde worden gesteld. Js men bedenkt, dat Italië destijds een Ier voorvechters is geweest van het toe laten van het land van den Negus Doch toen Abessynië bij monde van den Franschen professor Jèze op zijn beurt Italië te lijf ging zulks in termen, hoewel scherp, toch niet de helft van het Italiaansche aanklacht-boek toen ver rijderde zich zeer demonstratief de gan- .vhe Italiaansche delegatie uit de verga derzaal, terwijl later werd medegedeeld, dat dit ln ieder geval steeds weer zou mchiedenwanneer de Abessynische woordvoerder het spreekgestoelte be klom. Of de bedoeling is zich geheel terug te trekken uit de besprekingen over het geschil is nog niet volkomen duidelijk. Zoodoende is elk rechtstreeksch contact lusschen beide rivalen verbroken en dat kan moeilijk een oplossing bevorderen, rooals men zal begrijpen. Aanvankelijk schijnt Italië zich ook niet rerzet te hebben tegen het voornemen, om een commissie van rapport in te stel len, die aan den volgende week bijeenko- menden Volkenbond verslag zou doen om trent de situatie. Het denkbeeld van zoo'n tommissie is al niet bepaald sympathiek, daar het bijkans synoniem is met de idee van een kapstok! En in dit geschil begint de tijd immers te nijpen. Nog duurt de regentijd voort, maar eind dezer maand heet de oorlog mogelijk. Doch ook hier wierp Italië aanvankelijk weer roet in het eten door beslist af te wijzen, dat Engeland en Frankrijk deel zouden uitmaken dezer commissie, waarop het dan evenveel recht meende te hebben! Men zocht daarop naar ten oplossing in een commissie van drie andere landen, doch de animo daarin thing te nemen, was niet bepaald groot. Spanje was bereid, doch het aangezochte Polen bedankte en Denemarken zou ook ai te kennen hebben gegeven liever bulten ichot te blijven. Dit, hoewel in Scandinavië een krachtige strooming tot uiting komt. om uit den Volkenbond te treden, Jls blijkt, dat dit lichaam toch den zwak keren geen bescherming vermag te geven! Hiermede wordt direct het groote pro wem aangeroerd, dat achter dit conflict gelegen. Geeft de Volkenbond den klet teren staten geen veiligheid, dan vervalt mpleciet het bestaansrecht van dit ïchaam. Hoe men het keert of wendt, het k eenmaal zoo en niet anders! Dienten- gevolge gaat ook absoluut mank de tot Wing gebrachte meening, dat Italië 'tans slechts doet, wat vroeger alle kolo- tale mogendheden deden! Bestond er «en een Volkenbond? Was er toen den Itooten mogendheden een' norm van fat- J°en gesteld? Zoo ooit, dan geldt hier: de tijden veranderen en wij met hen! In ieder geval, Italië heeft te Genève Ken meerdere sympathie gevonden, in tegendeel. Zijn halsstarrigheid en zijn kouding stooten af En terwijl wij dit sohrijven komt het bericht, dat zich toch een commissie ge vormd heeft, bestaande uit vertegenwoor digers van Engeland, Frankrijk, Spanje, Polen en Turkije. Het komt ons voor een gelukkig voor eeken te zijn. Zekerheid daaromtrent is w natuurlijk nog in verre niet, Want het beeld kan zoo weer wisselen, rat vergete men vooral niet. Heden mooi, jjorgen slecht weer, zoo kan het ook in veneve, dat feitelijk monnikenwerk ver- ''ont, nu het geschil van Oeal-Oeal door Salomo's oordeel van den Griek Politis J opgelost zonder veroordeeling van een "h Partijen. Zoo had in het begin van deze week abessynië een slechte beurt gemaakt "ver rondom het conflict te verspreiden Petroleum-lucht! Wat de uitwerking raarvan is, behoeft zeker geen nader be- Jolkomen onverwachts kwam uit Addis fraoa het bericht, dat de Negus aan een «teren Rickett een concessie had ver- voor alle grondrijkdommen in ruim c; Abessynië! Een oogenblik leek de waarnaar Italië streefde, wegge- boblij,o, schei nou uit met dat soldaatje spelen, de geschiedenisles begint RECLAME- 9911 Doch het heeft niet zoo'n vaart geloo- pen. Zoowel de Engelsche als de Ameri- kaansche regeering hebben zich gehaast om ieder contact met den concessie-bezit ter te loochenen en Amerika is zelfs zoo ver gegaan om alle pressie uit te oefenen tot annuleering der concessie, waarin het reeds gedeeltelijk is geslaagd. Neen, het petroleum-luchtje is al weer grootend:els afgedreven zonder veel schade aan te richten! Oorlog of VredeHoe zal het ant woord luiden? DE FOUT DER VREDESVERDRAGEN Door Cuclielmo Ferrero, hoogleeraar aan de Universiteit van Genève Er is op het oogenblik in het hart van de wereld een vreemde tegenstelling. Frankrijk en Engeland zijn heel wat onge ruster dan Duitschland. Frankrijk en En geland hebben den wereldoorlog gewon nen, die hun aanzienlijke winsten heeft opgeleverd, winsten, die in zekeren zin in evenwicht zijn met de ontzettende verlie zen. Duitschland heeft in den wereldoorlog zijn geheele overheerschende economische militaire en politieke positie, die het na den oorlog van 1870 had veroverd, ver loren. Frankrijk en Engeland hebben, ondanks de crisis, nog middelen van bestaan in overvloed. Duitschland is geruïneerd. Frankrijk en Engeland bezitten het groot ste leger en de grootste vloot van de we reld, genieten groot aanzien in den Vol kenbond en onderhouden onderling vriend schappelijke betrekkingen, die een zekere samenwerking mogelijk maken Frankrijk is in het bezit van een stels.' van ver bonden. Duitschland beschikt, ofschoon het deel V van het verdrag van "ersallles opgezegd heeft, nog slechts over 'en half leger, dat nu gevormd wordt. Niemand weet, hoelang het zal duren, voordat Duitschland zijn leger voltooid zal heb ben, noch of het ooit zoover zal komen, de economische situatie van het land in aanmerking genomen. En het staat geheel geïsoleerd, wanneer men de vriendschap van Polen, die overigens nog maar heel kort is, buiten beschouwing laat. Frankrijk en Engeland zouden zich dus volkomen op hun gemak moeten voelen, terwijl Duitschland in voortdurenden angst zou moeten leven. Het tegenovergestelde is echter het geval. Frankrijk en Engeland lijden aan slapeloosheid, voelen zich be dreigd en zien overal gevaren: Engeland vreest zoozeer, dat de Volkenbond als bol werk van den vrede zal verzwakken, dat het zelfs eenige energie heeft weten te vinden om tegen Italië te gebruiken, nl. in de Ethiopische affaire. De Fransche mi nisters zijn voortdurend op reis, zij gaan naar Warschau, Boekarest, Weenen, Bel grado. Londen, Rome, op zoek naar ac- coorden, vriendschappelijke betrekkingen, beloften en steun. Duitschland blijft daar entegen kalm in zijn isolement. Het heeft in 1925 het verbond geweigerd, dat Italië aanbood; het is in 1933 uit den Volken bond getreden en heeft tot op den hul digen dag geweigerd weer terug te keerem ondanks de smeekbeden, waarvan het 1 object is geweest. Het heeft er niet tegen op gezien zich in 1934 de vijandschap op den hals te halen van Italië, dat slechts goede betrekkingen met Duitschland wilde onderhouden. Vreemde tegenstelling! Waar dient de overwinning voor. wanneer zij u belet van den vrede te genieten? Hoe moet men deze paradox verklaren? Laat ons beginnen met op te merken, dat deze paradox niet nieuw is. Het geval heeft zich al eens een keer in de geschie denis van Europa voorgedaan, na 1870. Bismarck had in zeven jaar verschillende oorlogen gewonnen. Onder zijn bestuur versloeg Pruisen in 1866 Oostenrijk en de gezamenlijke Noord-Duitsche Staten ver sloegen in 1870 Frankrijk. Oostenrijk en Frankrijk waren in die dagen de twee machtigste militaire mogendheden van de wereld. Na 1870 was Bismarck, aan het hoofd van het Duitsche keizerrijk, mees ter van Europa. Hij zou zich dus nu kalm hebben kunnen houden. In het geheel niet. Het is juist hij, die onrustig is en overal, net zooals Frankrijk thans, verbonden pro beert te sluiten. In 1879 bereikt hij een overeenkomst met Oostenrijk; in 1882 sluit hij de triple-alliantie met Oostenrijk en Italië; in 1887 hernieuwt hij de triple-alli antie en breidt haar uit en daar hi.i 't ver bond der drie keizers niet kan hernieuwen, sluit hij een verdrag met Rusland, het be roemde ..Rückversicherungsvertrag". Na 1870 echter voelt Frankrijk, dat ver slagen is en veel zwakker is, zich veel rus tiger in zijn Isolement dan zijn overwin naar. Niet alleen doet het geen moeite om verdragen af te sluiten, het weigert zelfs. De geheime Duitsche documenten, door de republiek van Weimar gepubliceerd, heb ben ons onthuld, dat Frankrijk in 1886 de eerste verzoeken van Rusland voor het aangaan van een verdrag, beleefd afge wezen heeft. Niemand heeft daar ooit aan getwijfeld. Hoe moet men deze paradox verklaren?, Het blijkt, dat de negentiende eeuw, of schoon zij ver gevorderd was in het uit denken van middelen om oorlog te ver oorzaken. de kunst om den oorlog weer te eindigen, die heel wat moeilijker is, niet machtig is kunnen worden. De kunst om den vrede tot stand te brengen, die men in de achttiende eeuw zoo uitermate goed verstond, kennen wij thans niet meer De juristen en diplomaten van de acht tiende eeuw paste op den vrede en de vraag hoe den vrede te bereiken een leer stelling toe, die ten onrechte in onze eeuw door onwetendheid en lichtzinnigheid miskend wordt. Het was de theorie, vol gens welke de vrede slechts een wapen stilstand beteekent, wanneer de overwon nene gedwongen is dien vrede te onder gaan, in plaats van hem op z'n minst als duldbaar en voordeellger dan een hervat ting van den oorlog te aanvaarden; een wapenstilstand, die den overwinnaar voort durend doet vreezen, dat de overwonnene de eerste gunstige gelegenheid zal aangrij pen om den strijd te hervatten. Om deze reden verzekerden de diplomaten van de achttiende eeuw, dat vredesverdragen nooit den overwonnene met het mes op de keel mochten worden opgelegd, maar steeds door middel van onderhandelingen moes ten worden bereikt; en zij dachten er zelfs over naar bepaalde compensaties voor den overwonnene te zoeken, die de uit 't vredesverdrag voortvloeiende verliezen ge- gedeeltelijk zouden opheffen. Na 1848 heeft de wereld deze principes en methoden totaal vergeten. Het zwaard van Brennus is mode geworden. Het voor beeld van Napoleon had opgang gemaakt. In naam van de zoogenaamde rechten van de overwinning hebben de overwinnaars gemeend hetzij onmogelijke hetzij onduld bare dingen van den overwonnene te vra gen, ln de illusie, dat de superioriteit van het oogenblik, die door de zege verzekerd werd. eeuwigdurend zou zijn. En de onge neeslijke angst van de overwinnaars is het gevolg en de straf van deze vergissing geweest. Waarom is Duitschland zoo bevreesd na zijn éclatante overwinningen van 1870? Omdat het zijn tegenstander door het ver dra» van Frankfort tot offers heeft ge dwongen welke Frankrijk genoodzaakt was te brengen zoolang het zwakker was, maar die het in feite niet kon aanvaar den. Bijgevolg heeft Duitschland na 1870 in de voortdurende angst geleefd dat Frankrijk van de eerste de beste gelegen heid zou profiteeren om terug te nemen wat het verloren had: hetgeen na 44 jaar gebeurd is. Waarom zijn Engeland en Frankrijk op het oogenblik zoo ongerust? Omdat zii bij het verdrag van 1919 Duitschland een zeker aantal vernederingen hebben opge legd. vernederingen die dit land totnutoe voor lief moest nemen, omdat het 't zwakst was. maar waartegen het zich al tijd openlijk of in het geheim verzet heeft. De ergste dezer vernederingen is de ont wapening geweest. Een staat, wiens bewa peningen worden gecontroleerd door een anderen staat of een groep van staten is niet meer dan een Drotectoraat. Het na- tionaal-socialisme kan men op allerlei mogelijke manieren verklaren, maar ln zil'n oorsprong en in de kern is het vooral de heftige reactie geweest tegen dat deel van het verdrag van Versailles, dat Duitschland ontwapende en dit land feite lijk degradeerde tot een protectoraat van den overwinnaar. Een der doelstellingen van den vrede had moeten zijn het monsterachtige mili taristische systeem, dat de wereldoorlog heeft voortgebracht, tot normale verhou dingen terug te brengen. Maar daarover had met Duitschland onderhandeld moe ten worden, in plaats hiervan stelde men zich voor dit dringende vraagstuk te kun nen oplossen door de grootste militaire mogendheid van de geschiedenis als een. kleine Marokkaansche stam te ontwapenen Wat men in 1919 of 1920 niet gedaan heeft, zal men eens dienen te doen. Maar wat vlak na den oorlog betrekkelijk ge makkelijk geweest zou zijn is morgen mis schien zeer moeilijk en gevaarlijk. Men zal bijvoorbeeld op politieke veranderingen in Duitschland moeten wachten, want met de huidige regeering valt er weinig fe hooen. Inmiddels is het van belang de volkeren en de regeeringen het groote principe bij te brengen dat door de acht tiende eeuw ontdekt en door de negen tiende eeuw vergeten is: om een duurza- men vrede te bereiken is bet. niet, voldoen de dat deze nuttig is voor den overwin naar hij moet ook dragelijk zijn voor den overwonnene. (Nadruk verboden).

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9