Steun aan de zee-scheepvaart LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 7 September 1935 UIT DE OMSTREKEN. UIT DE RIJNSTREEK. IAAT/TI BERICHTEN BINNENLAND. DE BIOSCOPEN. O HONGARIJE. Communistische leiders gearresteerd. De politieke politie is er in geslaagd een aantal communistische agitatoren te ar resteeren, die in opdracht der Sovjet-re geering naar Boedapest waren gekomen om de leiding der communistische propa ganda op zich te nemen. In een hoofd straat van Boedapest werd het centraal bureau van de partij ontdekt, waar tal van documenten ln beslag werden geno men. VEREENIGDE STATEN. Bescheiden der Morgan-Bank in beslag genomen. Optredend als bemiddelaar tusschen de Senaatscommissie tot onderzoek naar de fabricatie van wapenen eenerzijds en de Fransche en Britsche regeering anderzijds en met instemming van de regeering. heeft het departement van buitenland- sche zaken een vrachtauto vol bescheiden ■uit de archieven van de J. P. Morgan Bank in beslag genomen. Deze documenten handelen over de transacties van de Bank van 1914 tot 1917 voor rekening van deze beide regeeringen. De commissie wil een onderzoek instel len naar de rekening van de schatkist van de Britsche regeering en naar de re kening van het handelsagentschap van de Fransche regeering. KATWIJK AAN DEN RIJN. Jaarvergadering Katwijksche Dam- en Schaakclub. De Katwijksche Dam- en Schaakclub kwam in jaarvergadering bijeen onder leiding van den voorzitter, den heer L. de Haan. De voorzitter opende met een kort woord van welkom eh sprak zijn voldoening uit over de groote opkomst. De heeren A. Wassenaar en T van Beelen brachten de jaarverslagen uit. resp als secretaris en penningmeester, waaruit bleek dat de ver- eenlging in bloeienden toestand verkeert. Hierna volg.de bestuursverkiezing; aftre dend waren de heeren L. de Haan en P. v. d. Gugten Czn van wie laatstgenoemde zich niet meer beschikbaar stelde. Her kozen werd de heer L. de Haan en gekozen de heer W. Böttcher die hiin benoeming aannamen. De competities voor den a s. winter werden besproken en ingedeeld Nadat nog enkele vereenigineszaken waren besproken sloot de voorzitter met een woord van dank voor de aangename bespreking. De wedstrijden zullen 12 Sept. a.s. een aanvang nemen. o LISSE. Damclub „Ontwikkeling". De damclub .Ontwikkeling" hield op de bovenzaal van het Bondsgebouw een goed bezochte vergadering onder presidium van den heer W v. Velzen. Deze wees er op. dat de wedstrijden den laatsten tijd min der goed bezocht worden en sprak de hoop uit dat dit beter zal worden. Van de dam club te Heemstede was bericht binnen gekomen dat zij deel neemt aan de beker wedstrijden welke eind dezer maand of begin October zullen aanvangen. De voor zitter bracht het feit in herinnering, dat de club 13 Oct. haar le lustrum herdenkt, welk feit niet onopgemerkt voorbijgegaan mag worden. Voor een te beleggen feest- avondje is reeds door de leden iets weg gelegd zoodat dit voor de kas geen extra kosten medebrengt Besloten werd om weer nederlaagwedstrijden uit te schrijven, waaraan door iedere vereenigine kan wor den deelgenomen De club zal ook een wedstrijd spelen tegen oud-leden van „Ontwikkeling". De verjaardagbus ten bate der Ned. Herv. Kleuterschool heeft over de maand Augustus opgebracht f. 12. Gevonden voorwerpen: bruin lederen linker handschoen, bruine regenjas. o RIJNSBURG. De heer J. Broekstra alhier is ge slaagd voor het examen opticien, uitgaan de van het bureau voor Technische Wetenschappen. VEUR-LEIDSCHENDAM' Ons bericht over de margarine-dief stal verdient rectificatie. Op de wikkels van de tweede party komt niet voor de zelfde naam als die der eerste party n.l. H. J. v Veen. Tel. 5. Stompwyk. doch Jac. J. van Veen Tel. 5 Stompwyk. WARMOND. Uitvoering. De muziek-, zang- en tooneelvereenl- ging St Mathias alhier geeft hedenavond om acht uur een uitvoering op de ?e- meenteiyke muziektent, waaraan zullen medewerken de afd. Harmonie en de afd. Zang Dit zal de laatste uitvoering zyn van dit seizoen. Roeiboot omgeslagen. Tydens een hevige windvlaag is een roeiboot bemand met de vlsschers J. v. d. K. en G. d. W. uit Lelden omgeslagen. Door zich aan de boot vast te klampen, wisten de inzittenden zich dry vend te houden, totdat hulp kwam opdagen, zy werden aan boord genomen van een pas- seerend motorschip. Een der visschers had verschillende verwondingen aan het gelaat opgeloopen. De a.s. Kopinginnefeesten. Onze gemeente maakt zich gereed om voor het eerst weer na een paar jaren op waardige wyze de Koninginnefeesten te vieren. Dit drle-daagsche-feest is weer in eere hersteld en naar wü vernemen zullen weer tal van vermakeiykheden in het dorp worden neergezet Ook voor de tra ditioneel e harddravery bestaat groote be langstelling. Wanneer het weer mede werkt. kunnen wy op een paar mooie en prettige dagen rekenen. Bezoek van den ex-koning van Spanje. Gisteren heeft de ex-koning van Spanje nog een kort bezoek gebracht aan onze gemeente Hy maakte gedurende ongeveer een half uur een boottochtje over de me ren. ALPHEN. Voor het examen Politiediploma met aanteekening van den Algem. Nederl. Politiebond gehouden te Amsterdam, slaagde onze plaatsgenoot de heer T. Godthelp. o BODEGRAVEN. Voor het examen Politiediploma van den Alg. Nederl. Politiebond, gehouden te Amsterdam, slaagde onze plaatsgenoot de heer C. Groenendyk. NIEUWVEEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Theodorus, zoon van A. Len- tlng en C. M. wyfje. Loop der bevolking. Gevestigd: J. van Rigteren van Leiden; W. van den Oever van Leiden; A A J. Slegtenhorst van Den Haag; H. C. Rijkels van Den Haag. Vertrokken. G. Dekker naar Geldrop. MeJ. J. H. kwam met haar rywlel zoo ongelukkig te vallen, dat zy een pols brak. TER AAR. Burgeriyke Stand. Geboren: Anna, d. v. J. Egberts en H. M. Hoogervorst; Jacobus, z. v. S. P Hoo- gervorst en G. M. Pieterse; Alida Johanna Maria, d. v. G. L. v. d. Hoorn en C. van Leeuwen; Adrianus Jacobus Anthonius. z. v. A. C. van Eyk en C. v. d. Hoorn. Loop der Bevolking. Gevestigd: A Groen vah Warmond; N. Jansen van Woubrugge; A. Nederveld van Haarlemmermeer. Vertrokken: J. G. Verhoef, J. P. Bontje en H. M. Lek naar Huibergen; C. Chr. de Jong n. Heemstede. DE KONINGIN EN DE PRINSES OP DE TERUGREIS. Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana kwamen gistermiddag te Edinburgh aan, waar zU een aantal bezienswaardigheden hebben bezocht; de Prinses vertoefde In Alloa House, de woonplaats van graaf Mar and Kellis. Prinses Juliana bezocht vervol gens Holyrsodhouse de St. Gilles-Kathe draal. het kasteel en het nationale schll- deryenmuseum. Met eenige vriendinnen bracht zy een onverwacht bezoek aan een bioscoop en geen van de andere bezoekers heeft gemerkt, dat de Prinses in hun mid den was. Koningin Wilhelmina heeft een bezoek gebracht aan het kasteel en de kathe draal. In den laten avond ontmoetten de Ko ning en Prinses elkaar aan het Waverley- statlon; per slaapwagen gekoppeld aan den trein van Aberdeen, reden zy naar het Zuiden De konlnkiyke reizigsters worden he denochtend te 5.38 te Peterborough ver wacht. en zullen dan doorgaan naar Roy- ston. Voor haar vertrek bood de Koningin den garagehouder Barrington, die haar en de Prinses had gereden, een platlna- dasspeld met diamanten aan. DE VACATURE VAN PROF. DR. A. M. BROUWER. Dr. F. J. Fokkema uit Oegstgeest op de voordracht. De commissie van voordracht voor de benoeming van kerkeUjke hoogleeraar aan de Ryksuniversiteiten vanwege de Ned. Herv. Kerk heeft in haar heden te 's-Gra- venhage gehouden vergadering in de vaca ture, die ontstaat door het aftreden van prof. dr. A. M. Brouwer als gewoon hoog leeraar aan de Ryksuniversiteit te Utrecht op het drietal geplaatst (alphabetlsch) de heeren dr. F. J Fokkema. rector van de Neder'.andsche Zendingsschool te Oegst geest; dr. M. C. Slotemaker de Bruine, secretaris van de N. C. S V. te Utrecht en dr. M. J A de Vryex, Ned. Herv. predi kant te Amsterdam. De Synode zal 4 October a.s. een keuze doen. o FILMBEDRIJVIGHEID TE NOORDWÏJK AAN ZEE. Maar de zon wilde niet komen. Filmbedryvigheid heerschte vanmorgen in 't Huls ter Dulnbad te Noordwijk Zee. Vreemde personages in wonderiyk ge kleurde badmantels, opvallend zwaar ge schminkt wandelden er rond, een gansche staf technisch film-personeel bracht enorme apparaten voor diverse opnamen in orde. Onder grauwe wolkenluchten en regenbuien wachtten velen om tot de „daad" over te gaan. Wat was er toch aan de hand? Buiten opnamen zouden gekaaakt worden voor de nieuwe UF A.-film „Hllde Petersen Post- la gernd" Poste restante die zoowel in Duitsche als Hollandsche versie binnen kort op het witte doek zal verschynen. Drie weken lang is een groep Hollandsche actrices reeds in Neubabelsberg aan 't werk geweest, zooals Cor Hermus. Herman Tholen. Fientje Berghegge, Louis Borel, Marie Faassen Dolly Bouwmeester. Hilde Alexander en vele anderen, de meeste hunner wachtten nu vanmorgen tegen 10 uur gelaten af of de zon zou doorbre ken om dan weer met den meesten sooed aan den arbeid te gaan. Wanneer ge zoo genoegiyk in een bios cooptheater zit, is het moeiiyk zich in te denken hoeveel moeite en opoffering dc door U zoo bewonderde filmacteurs zich getroosten moeten, alvorens een film in kruiken en kannen is. Zoo ook nu! Bibberend en rillend liepen zy er rond, temeer omdat een badmantel en een zwempakje nu niet bepaald tot de ..warme" kleeding gerekend kunnen wor den. Ongeveer 20 leden van de A R.S A. - Alg. Roei- en Sportvereeniging Amsterdam - waren ook van de party, speciaal mee- RECLAME- 9952 Waarom door boter ergernis. Zoolang er „Landbouw"-boter is? „De Landbouw" - Leiden TeL 218 Aan vernieuwing van de vloot zal eerlang ernstige aandacht moeten worden ge schonken. o HET GEBEURDE MET DEN KON. HOLL. LLOYD. Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake het ontwerp van wet tot wuziging en verhooglnz van het tiende hoofdstuk der Ryksbegrooting 1935 (Rente- looze voorschotten ten behoeve van de zee-scheepvaart) ls het volgende ontleend; Inderdaad is hetgeen van Rykswege ge schiedt ten behoeve van de scheepvaart zeer weinig vergeleken met wat in het algemeen het buitenland op het gebied van subsidies te zien geeft. De regeering wenscht by het verleenen van steun ech ter niet verder te gaan dan strikt nood- zakelUk ls. Ook Groot-Brittannië dat ten onrechte wordt genoemd als voorbeeld van een land .waar uiterst aanzienlijke subsidies worden verstrekt", heeft dit jaar pas voor het eerst de scheeDvaart recht streeks financieel gesteund In verband met den twijfel of ten on zent wel voldoende hulp wordt geboden aan het kwijnende scheepvaartbedrijf brengt de minister het voorlooclg karakter van den thans voorgestelden steun ln her innering. Aan de vernieuwing van de vloot zal eerlane ernstige aandacht moeten wor den geschonken Intusschen zijn in de te verwachten resultaten nog zooveel onzekere factoren, dat op dit terrein niet dan met groote behoedzaamheid kan worden tewerk ge gaan. Het name is niet voetstoots in al'e gevallen aan te nemen dat Ryk en ge meente voldoende baten in den vorm van belastingen, havengelden, enz. zouden innen als compensatie van verleenden steun. De minister kan de leden, die de over tuiging hebben dat devaluatie de eenige mogeiykhetd biedt om de Nederlandsche scheepvaart weder in staat te stellen met het buitenland te concurreeren niet vol gen. Imers het is niet alleen de valuta- concurrentle waarmede de Nederlandsche scheepvaart heeft te kampen doch zy ondervindt daarenboven de ernstige ge volgen van de wanverhouding tusschen vraag en aanbod naar laadruimte op de internationale vrachtenmarkt, zoomede Trianon-theater. - Wie Emil Jannings deze week in „De zwarte Walvisch" op het witte doek ziet, zal het slechts betreuren, dat hu daar zoo langen tyd heeft ontbro ken. Want welk een pracht-acteur is toch deze. Duitsche artistHoe weet luj door zyn sterk spel te ontroeren en met een enkele trek van zyn expressief gelaat uit te drukken wat er ln zyn binnenste om gaat. In deze film vervult hy de rol van den nederigen kastelein van een onaan- zieniyk havenkroegje, die zich voortdurend moeite geeft om zijn zoon, van wien hy zielsveel houdt, een strenge opvoeding te geven. Tot dat doel houdt hy den jongen geregeld in zijn naaste omgeving, hetgeen deze laatste allesbehalve prettig vindt. Zyn hart trekt naar de wyde zee en op zeke ren dag, wanneer het verlangen hem te groot wordt, verlaat hy zijn vaderlijk huls en trekt het zeegat uit. Zelfs zün groote liefde voor 'taardige buurmeisje Fanny kon hem daarvan niet terughouden. De beide achtergeblevenen verhelen elkaar hoezeer zy hun zoon en geliefde missen. Als twee maanden later uit het verre Oosten het eerste levensteeken komt. bevat zyn brief nauwelijks eenige voorden voor Fanny, die inmiddels een biyde gebeurtenis tege moet ziet. Dit doet haar besluiten in het huwelyk te treden met een reeds bejaar den heer, wiens aanzoeken zy totdusverre steeds heeft afgeslagen, maar aan wiens liefde voor haar niet behoeft te worden getwijfeld. Het levensgeluk van den gry- zen echtgenoot is volmaakt. we '""er een Jonge wereldburger zyn ir.tred» doet en ook ..Opa' Jannings steekt zyn vreugde daarover niet onder stoelen of banken. Op dat oogenblik keert de jonge zeeman terug; wanneer hij verneemt wat er ge- I beurd is. meent hij niettemin aanspraken 1 op het kind te kunnen doen gelden, maar het is alweer zyn vader, die hem op even tactische als kiesche wyze van het tegen deel weet te overtuigen en zijn zoon be weegt heen te gaanHet is de figuur van den uiterlyk-ruwen, maar inneriyk- fynbesnaarden kastelein, die deze film doet leven en die ons dankbaar doet zyn met deze prachtige Jannings-creatie te hebben kennis gemaakt Het voorprogramma brengt oa. de be grafenis van Koningin Astrid en het op treden van de Deensche komieken Watt en Half Watt, waarby opgemerkt dient, dat laatstgenoemde een opvolger heeft gekre gen, wiens humor wij niet zoo hoog aan slaan als die van zyn voorganger. Niette min is er herhaaldelyk braaf gelachen om hun even talrijke als koddige avonturen. Met dat al was de wyzer nog slechts en kele minuten van het middernachtehjk uur verwyderd, toen het programma eindeiyk werd beëindigd. Met alle waardeering voor het inderdaad goede orogramma, meenen wy toch, dat dit van het goede te veel is! De directie van het Lido-theater brengt deze week de film „No greater glory" (Voor land en vlag), vervaardigd naar een boek van Ferenc Molnar, op het witte doek, een keuze welke zonder eenigen twyfel. een byzonder gelukkige was. Hier hebben we een film gespeeld door kinderen, 'n film echter tevens, zoo schoon, zoo treffend, zoo boeiend tegelijkertijd, dat zij uw volle aandacht van het begin tot het eind on verflauwd gaande houdt. En met recht! We zien hoe een simpele speelplaats, ..eigendomvan de Paulstraatjongens. be geerd wordt door een andere jongensclub. We zien hoe de eerst groep haar stukje grond, haar speel-vreugde, niet wil af staan. We maken de listen en lagen mede die wederzijds door de jongens worden gelegd, er komt zelfs een verrader by te pas. Er wordt strijd gevoerd, grondig en degeUjk gevochten zooals jongens dat kunnen en, hetzy Indirect, er valt ook een slachtoffer. Dit slachtoffer ls de kleine Nemecsek (George Breakston), het jongetje dat in de klas met schitterende oogen luistert naar de patriotistische woor den van den geschiedenisleeraar en die hiermede de jongens opzweept. Het jon getje ook dat bang is en toch dapper wil zyn, het jongetje dat snakt naar een uni formpet en dat zich diep gegriefd voelt als hy onrechtvaardig achteruit wordt ge zet. Hoe brlllant speelt hy zyn rol, hoe treffend is zyn spel, hoe tragisch zijn verscheiden. Maar nu nog de groote verdienste van „No greater glory". Achter al dit kinder- gebeuren. dat soldaatje-spelen, ligt iets diepers, iets wat ons tot nadenken stemt. We zien den achtergrond met zyn harden, meedoogenloozen werkelykheid. iets wat juist in dagen zooals wij thans beleven, dubbele waarde heeft. Voor land en vlag is een film die door allen gezien dient te worden. In de eerste helft draalt de rolprent „De Filmster", een film van een geheel ander genre. We worden verplaatst naar de filmstad Hollywood en naar de studio's met achter de schermen de talryke in trigues Bing Crosby en Marion Davis ver vuilen de hoofdrollen en zy zorgen ervoor dat deze op en top Amerikaansche film met haar vele show-scènes het aanzien alleszins waard is. Voegen we bij dit alles nog een sportfilm alsmede het actueele nieuws, dan kunnen we zeggen dat Lido's programma deze week zeer goed ls. gekomen om te toonen hoe gezellig men zich 's zomers ln de baden van Noordwyk Zee onder heerlijke zonneschyn met bal spelen en andere vermaken kan bezig houden. Maar in September is 't weer helaas dikwijls al anders Nu kwam er dus niet veel van. tenminste niet voor den regisseur en den camera-man met zyn apparaat. Want het zoo»vurig gewenschte goede licht wilde niet komen en aan 'de schynwerpers, die door middel van 1200 M kabeldraad met het ..Huis ter Duin" verbonden waren had men toch ook niet genoeg. Ze begonnen al te wanhopen of er van daag iets van zou komen Waren de acteurs en alle anderen nu daarvoor giste renavond speciaal uit Duitschland geko men" Had men daarvoor nu zooveel moei- ïykheden gehad met de douane, die er niet zeker van was of er ln de kisten der sound"-apparaten mlschien cocaine ver borgen was? Alles was nu klaar, koortsach tig alles voorbereid en nu kon men mis troostig afwachten.Het pessimisme be gon rond te warenIntusschen hoor den wy de volgende byzonderheden over deze nieuwe film: Philip van Noort, een pas getrouwd acteur, heeft met zyn vrouw Aline zyn Intrek genomen in een groot hotel in Noordwyk Zee, om daar een nieu wen roman te beginnen. Hy heeft daarvoor een secretaresse noodlg en bij het maken van de keus ontstaat natuuriyk de eerste echtelijke oneenigheld. Geïrriteerd pakt van Noort zijn koffers en trekt in de nog lang niet voltooide villa, die voor hem in Noordwijk gebouwd wordt. En ontstaan dan diverse verwarringen, complicaties en humoristische gebeurtenissen met alge- heele verzoening tot slot. Doch van dit alles zagen wij nu niets... 't Geduld werd wèl op een zware proef ge steld want wie het filmbedryf kent, weet, Luxor-Theater. - Het is een wonder lijke «erle verwikkelingen, deze Ufa-klucht Mach mich glüklich"! De één volgt op de ander in een razend tempo en men kan ze nauwelijks meer byhouden. Maar de voor naamste zyn dan toch: le: dat er twee jongelieden aan boord van een schip zyn, die Davonport heeten; 2e: dat de één bij vergissing trouwt met de verloofde van den ander, en 3e: dat het meisje, waarop hij werkelyk verliefd is, tydens zijn jaren lange afwezigheid, in z'n ouderlyk huis doorgaat voor z'n wettige echtgenoote Het geeft stof genoeg voor op z'n minst twee kluchten en ook het Jolijt wordt er bij wyee van spreken door verdubbeld. Wat een groot komisch talent heeft toch een artist als Arthur Roberts, en wat een pracht komiek is de ons onbekende Richard Romanowsky. die onopzettelyk en onbe wust het lachsucces wordt van de nieuwe revue, welke hij zelf met zooveel verach ting „een poel der zonde" genoemd heeft! Julia Serda. Albert Lieven en Else Elster vervullen verder de hoofdrollen in deze zeer geslaagde klucht met haar voortref felijke fotografie en pakkende revue-scè nes en haar melodieuze begeleidende mu ziek Intusschen zou „Mach mioh glücklich" bijna een voortzetting genoemd kunnen worden van Hans Albers' pittige creatie: „Nu komt het er op aan". Ook daar jui chende vrooiykheid in een bont feuilleton van aantrekkelyke cabaret-scènes en een Interessante wedstrijd tusschen jaaz-orkes- ten om den Gouden Saxoohoon. Een film met 100 pet. amusement en vele grappige gs'-urtcn'ssen, die het publiek doen schaterlachen! In het vóórprogramma een leuke teeken film en een uitgebreide reportage van de aangrijoende uitvaart van Koningin Astrid van België. van de door verschillende landen toege. paste subsidie-politiek. De vraag of meer ingrypende maat regelen dan de thans voorgestelde noodlg zullen zyn. zal nader onder het oog wor den gezien. Wat het gebeurde met den Kon. HoU. Lloyd betreft kan ln antwoord op de ge maakte opmerkingen het volgende worden medegedeeld De assurantleDennlngen, voor den Kon. Hol. Lloyd ter beschikking gekomen, zou den wanneer zU ln het bedryf. in den toestand, waarin het destijds verkeerde, waren gestort allerminst zekerheid heb ben gegeven dat dit daardoor gezond zou worden. De oorzaken van de uitputting der N.V. zouden niet zijn weggenomen en die gelden hadden slechts gediend voor het dekken van verdere verliezen, welke onvermydeiyk waren zonder een algeheeie reorganisatie van het bedryf. De opvatting alsof de Regeering zich een Pensioenfonds van den Kon. Hol!. Lloyd toegeëigend zou hebben, moet vol komen ontulst worden geacht. Een derge lijk fonds bestond zelfs niet. Den recht streeks belanghebbenden bü de pensioenen was bekend dat er geen afzonderlijk rechtsnersoonlUkheld bezittend fonds was. In liet eerste jaarverslag (van 31 Dec. 1931) sinds de Commanditaire Vennoot schap Wm H. Müller en Co als directie van den Kon Holl Lloyd optrad, werd duidelijk medegedeeld, dat: eenige rechtsgrond voor formeele schei ding van pensioenfondsen en andere be schikbare middelen der Vennootschap nimmer bestaan had". Een vroeger bestaand snaarfonds werd. ln 1923 reeds geliquideerd en allen be trokkenen werdbet gestorte bedrag plus de rente uitgekeerd. De minister van Sociale Zaken zal aan de belangrbke aangelegenheid betreffende de voorzieningen welke gewenscht zijn ter verzekering van de instandhouding van nen-ooenfondsen ongetwijfeld meer dan slechts vluchtige aandacht wijden. De besprekingen in verband met deE bouw van een tweede Statendam zijn in vollen gang. Mocht tot aanbouw van een tweede schip van het type Statendam in Nederland worden besloten dan zal bij eventueele samenwerking tusschen meer dere werven alleen een zoodanige uitvoe ring van het werk in aanmerking komen als technisch verantwoord is. dat iedere minuut zoowel letteriyk als fi- guurlyk goud waard is Drie dagen zou er in Noordwyk gespeeld worden. Die eer ste dag was nu al haast half verloopen en nóg kon er niets gebeuren. Toen eindelijk de zon doorbrak en het Noordwijksehe ver gezicht in al zyn schoonheid voor ons openbaarde, prachtige gouden lichtplek ken getooverd werden op het grauwe, hoog opschulmende water en de meest ideale wolkenformaties langs den hemel trokken, die ook uit cine'astisch oogpunt een schit terend effect zouden gegeven hebben, bleek dat de electrische motor een defect ver toonde en er dus ln 't eerste uur wel niets van „filmen" zou komen Toen zyn wij maar naar huis gegaan, in de hoop dat er later op den dag nog zou worden ge draaid DE VALSCHE RIJWIELPLAATJES. De politie te Hilversum en Laren heeft nog niet kunnen ontdekken, op welke wijze de valsche rywielplaatjes vervaardigd zijn. (Men zie onder Gemengd Nieuws), terwijl men tevens het „fabriekje" nog niet heeft opgespoord. Wel heeft men echter ontdekt, dat het hier waarschijniyk een wydvertakt com plot betreft, dat zich in het geheele Gooi en daarbuiten verbreidde. Vandaar dat nog meer arrestaties te verwachten zyn. o UITBREIDING DER TILBURGSCHE STAKING. De staking ln de Tilburgsche wollen- stoffen-industrle is tevens weer met 167 man uitgebreid. Het aantal stakers be draagt thans reeds meer dan 4000. Casino-Theater. Het is een geheel andere Harold Lloyd in „De Strooman' dan de figuur, die ons uit de gooi- en smijtfilms voor oogen staat met zijn lach wekkende valpartijen. Zoo ge dus van de „Strooman" een film in het pas-op-val- niet genre zoudt verwachten, zal deze rolprent een teleurstelling brengen, maar indien ge Harold in een meer bezadigde en rustige omgeving wilt aanvaarden, zult ge zyn talent dubbel waardeeren. Bi) zyn eerste bezoek aan Amerika valt hu, die temidden van het Chineesche leven opgevoed is, reeds direct in handen van een verkiezingsparty, welke hem als strooman wil gebruiken en door een toe val wordt de niets van de situatie begrij pende knaap zelfs burgemeester. Als zoo danig gaat hy de stad van alle ongure elementen zuiveren en zyn middelen daartoe zijn probaat en eenvoudig, want het viymscherpe Chineesche zwaard boe zemt schrik in. Dit laatste deel van de film met die Chineesche folteringen ls verreweg het beste; het vergoedt de traagheid van de handeling uit de eerste helft, waarin vaak al te veel achter elkander gesproken wordt. Naast dezen ..nieuwen" Harold, dien wy voor ons pre- fereeren boven den „vroegeren". spelen o.m, Una Merkel en George Barbier voor name rollen De tweede hoofdfilm is „Verkeerd ver bonden". het verhaal van een telefoon juffrouw. die tweemaal door middel van de telefoon aanleiding wordt, dat ban dieten hun snoode plannen kunnen i"1" voeren. Een monteur, wiens sympathieën naar haar uitgaan, weet de bende te om- maskeren, natuuriyk niet dan na hevige strijd. o

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2