De nieuwe Chr. U.L.O. School te Katwijk aan Zee. fü'te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 4 September 1935 Vierde Blad No. 23143 Gisteren onder groote belangstelling geopend. FAILLISSEMENTEN. KERK- EN SCH00LNIEUWS. Indrukwekkende Eerepoort te Katwijk Zee LAND- EN TUINBOUW. RECHTZAKEN. VERSTOPPING VRAGENRUBRIEK. Herauten openen den Koninginnedag te Katwijk Zee. Foto Kruyt. Hierboven het geheele onderwijzend personeel van de nieuwe Chr. U.L.O.-School, te Katwijk-Zee, die gisteren geopend werd. Zittend van 1. naar r.: mej. L. Parle- vliet, de heer N. Ravensbergen, mej. C. C. Beek; de heeren M. Bos, F. W. A. Elkerbout; het hoofd der school W. B. Hofman; J. Boender; mej. A. Vis; de heer H. Kooiker; mej. E. Frölich, en de heer H. Hageman. Voorts het Schoolbestuur. Staand van 1. naar r. de heeren C. van Tongeren, D. Parlevliet, D. Burggraaff, J. Arnoldus, C. Bergman, Chr. J. Minnee, C. A. Kruyt, C. J. Lugthart, J. Sc-hoonenberg, A. Verloop, J. Houwaard. De Burgemeester spreekt. Gistermiddag werd de bovenverdieping hstelijk ingewijd van het nieuwe school- [e'aouw te Katwijk aan Zee. waarvan wij «ds een uitvoerige beschrijving gaven en lie bestemd is na de splitsing voor ie topklassen van de school. Nagenoeg lezelfde officleele personen waren daarbij ictegenwoordigd als bij de opening van tt nieuwe Openbare School. Nu waren unwezig het hoofd der school, de heer W. 1 Hofman met zijn geheele personeel en tt bestuur der school. De voorzitter van het schoolbestuur, de eer C. van Tongeren gaf eerst het woord in burgemeester mr. W. J. Woldringh v. Hoop. Deze droeg namens het gemeentebestuur te school aan het bestuur over. Spr. richt zijn gelukwenschen met deze school nr. Katwijk gaat vooruit, ook wat zijn (holen betreft. Deze zü" noodig en moe- (ii zich aanpassen bil het onderwijs. Spr. wit voorts zijn beste wenschen voor leze school uit. Splitsing van scholen. De heer van Tongeren dankte den bur- (meestcr, waarna hij liet zingen ps. 100 en 4 een Schriftgedeelte las en voorging üebed. Daarna sprak hij zijn openings- ede uit. waaraan het volgende is ont- eend: „Voor onze vereeniging is deze dag *1 van gansch bijzondere waarde! Lang «rd de behoefte gevoeld aan splitsing an onze inrichting. Zeker is het verblij- tad en moedgevend als in onzen sombe- tn tijd initiatief wordt getoond om hristeüjke scholen te stichten. Te meer i dit het geval nu wij een aparte tnrich- iffi gaan openen voor Chr. Ulo. Een ge- leente van den omvang als de onze heeft an zulk een inrichting behoefte. De school a de Mich de Ruyterstraat was te klein ai ook de Ulo afdeeling te herbergen. Het sstuur was reeds sinds 1930 in onder- andeling met het gemeentebestuur inzake thoolruimte. Spaar mij te releveeren de Melzame onderhandelingen, welke einde- S tot dit resultaat hebben geleid. Het choolbestuur is nochtans het gemeente- stuur dankbaar voor deze oplossing. Deze Slitsing zal het onderwijs ten goede ko- ïn. Goed bijzonder lager onderwijs is imisbaar, goed bijzonder Ulo eerste eisch W dezen moeilijken tijd. Daarom is het voor onze gemeente van zoo'n groot thng, dat deze inrichting wordt geopend. »i die de gemeentehuishouding kennen, Men welke sommen moeten betaald wor- E voor de kinderen, die buiten Katwijk ooigaan. Onze kinderen moet men niet uiten de gemeente laten leeren. wanneer bier hetzelfde onderwijs kunnen ont togen. En dan is onze school de eenig hngewezene. Positief orthodox schrijven til in ons vaandel tegen de revolutie het ihngelie". Spr. gaf vervolgens in den ibeede een historisch overzicht van den Ktoolstrijd. De school behoort, zei spr., ba de ouders. De ouders, via het bestuur toben direct toezicht en invloed op den tog van zaken. Allereerst dient er te zijn totact tusschen ouders, bestuur en hen, It onderwijs geven. Na nog een zeer uit toog stichtelijk woord gesproken te heb- eindigde spr. met den wensch, dat de pen des Heeren moge rusten op den ar- kid in deze nieuwe school, waarna ge togen werd ps. 90 9. Blijft u zélf! De inspecteur van het L.O. de heer J. «as jzn wenschte het bestuur geluk en pak de hoop uit dat de staf van mede- "t'kers tot heil van geest en gemoed zul- bijdragen. U hebt mijnheer Hofman 512 scholen onder één dak. waarvan één to de gemeente. Dat de 2 scholen toch de tojtezindheid zullen demonstreeren, Da- jjfc zult ge verkeeren met menschen, 'n levensopvatting met u zullen ver tollen Bliift u zélf en weest bewust van r feit dat u beiden werkt aan één .tol. Spr. hoopte dat de schort zal JJien en groeien en bracht, hulde aan Gemeentebestuur en den raad aan op- r"er aannemers en stat van medewer- die dit mooie werk verricht hebben. De Heere heeft ruimte gemaakt! Wegens ambtsbezigheden van ds. Rut gers, die later kwam. sprak ds. Pras na mens het bestuur der Herv. scholen naar aanleiding van Genesis 26 22 b. „want nu heeft ons de Heere ruimte gemaakt". Op de oude school zat u opgeperst, hier heeft u ruimte! Het onderwijs is niet alleen verstandelijke ontwikkeling, maar bovenal ook een zake des harten. Dat in deze zus terlijke school u de kinderen zult brengen aan de voeten van Hem. Uw verantwoor delijkheid is hier nog grooter dan in de andere school. Spr. is ook geweest bii de Openbare School. Ook deze moet zoo goed mogelijk zijn. Ook die school draagt de liefde van Ziln hart. Moge deze nieuwe school in lengte Van dagen gezegend wor den! Vervolgens Wérd een woord van dank gesproken door den aannemer A. Verdoes, waarin hij dank bracht aan het gemeente bestuur en aan alle aanwezigen, die mede geholpen hadden de school op te bouwen. Aan alle eischen voldaan. Het hoofd der school, de heer W. B. Hofman, zei. dat een wandeling door deze nieuwe school de overtuiging zal schenken, dat de hygiënische inrichting, de verlich ting. de verwarming, de doelmatigheid van het geheel hoewel van luxe gespeend aan alle eischen voldoet. Spr. schetste uitvoerig hoe hij vóór ruim 40 jaren voor 't eerst kwam te werken in een school die al zeer primitief was ingericht. Spr. be schreef hoe de toestand vóór de splitsing in de Ruyterstaat was. met de vergrooten- de leerlingenschaal. Wij richten dan ook vol vertrouwen 't oog op de toekomst die vele lichtpunten biedt. Wij hebben een bestuur dat energiek weet te handelen. Hoe méér contact tusschen school en be stuur. hoe méér wederzijdsche waardee ring! De steun, de welwillendheid van on zen zeer geachten Inspecteur den heer Baak. waarop wil nooit te vergeefs een be roep doen. stellen wil op hoogen prijs. Dankbaar herdenken wij. dat hij het is geweest, die het bestuur van de nood zakelijkheid der splitsing heeft overtuigd. Ook waar spr. als schoolhoofd de hulp of voorlichting der gemeente inriep, werd hem die met de grootste bereidwilligheid verleend. De ijver, de toewijding van hen, die met hem 't onderwijs in handen heb ben. is boven onze lof. Spr. eindigde met een woord van Koning Salomo de bede. die hij tot God richtte bij de inwijding van den tempel; .Laat Heer uwe oogen open zijn nacht en dag over dit huls". Het slotwoord. Namens het personeel sprak nog de heer Eikerbout. Deze wenschte het bestuur en den heer Hofman geluk met deze school. Veel zorg en moeite is daaraan verbonden geweest. Menig plan werd ontworpen en verworpen. Maar de taaie volharding werd met succes bekroond. Dat onze mulo- school blijve groeien en bloeien in harmo nie en toewijding, aldus spr. De heer van Tongeren sprak het slot woord, waarin hij zijn dankbaarheid aan allen uitsprak; na het zingen van Gezang 50 4. behoorde deze plechtigheid tot het verleden en werd een rondgang door het gebouw gehouden, alsmede de thee rond gediend. Velen kwamen het gebouw be zichtigen. vanwaar uit de Nederlandsche driekleur wapperde! Uitgesproken: J. J. Paardekooper, slijter. Leiden, Korevaarstraat 47. R.-c. Mr. H, Haga. Cur. Mr. F. D. L. Gunning, Leiden; M. Brouwer, kweeker, Voorhout, R.c. Jhr. Mr. H. O. Feith. Cur. Mr. A. R. M. Schol- vinck. Den Haag. P. A, v. d. Werf, hande laar in rijwielen, Boskoop, Reyerskoop 283, R.c. Mr. J. R. Thorbecke. Cur. Mr. C. M. Loef, Boskoop P. F. Bosman, timmerman en aannemer. Boskoop, Reyerskoop 150. R.c. Mr. J. H. van Laer. Cur. Mr. C. M. Loef, Boskoop. PREDIKBEURTEN. LEIDEN. Geref. Gemeente (Nieuwe Rijn): Don derdag nam. 8 uur den heer J. van den Berg van Rotterdam. KATWIJK AAN ZEE. Geref. Gem. (Remtsestr.)Donderdag- nam. 8 uur, de heer A. van Stuyvenberg van Rotterdam. GEREF. KERKEN. Drietal: te Holwerd (Fr.) W. Diepersloot, cand. te Amsterdam; L. B. Korvinus, cand. en hulppred. te Hoorn en G. Leene, cand. te Ermelo. Beroepen: te Haren (Gron.) P. G. Kunst te Deventer. DS. H. SMELT. Ds. H. Smelt, Ned. Herv. predikant te Druten (Geld.) heeft bij het Prov. kerk bestuur van Gelderland eervol emeritaat aangevraagd. Ds. Smelt werd in 1871 geboren en in 1895 candidaat in Utrecht, om 2 Febr. '96 te Haarle het predikambt te aanvaar den. Vandaar ging hij in 1903 naar Wisse- kerke, welke standplaats hij in 1911 met Hazerswoude verwisselde. In 1915 werd ds. Smelt predikant te Doetinchem, welke gemeente hij diende totdat hij 1930 zich aan zijn tegenwoordige verbond. NA HET OVERLIJDEN VAN MGR. AENGENENT. De uitvaart en begrafenis. Hedenmiddag om 5 uur zal naar de Msb. meldt, het stoffelijk overschot van Mgr. Aengenent van de Mariastichting te Haarlem worden overgebracht naar het bisschoppelijk paleis aan de Nieuwe Gracht. Vrijdagmiddag om 5 uur zal het stoffe lijk overschot van mgr. Aengenent van het bisschoppelijk paleis naar de kathedraal worden overgebracht. Vrijdagavond worden in de Kathedraal de Metten gezongen. De Lauden en plechtige uitvaart zullen in de Kathedraal aanvangen Zaterdag morgen om tien uur. Na de plechtigheden zal het stoffelijk overschot worden bijge zet in het bisschoppelijk graf op het R.K. kerkhof te Overveen. HET ZILVEREN JUBILEUM VAN Ds. D. A. V, <1. BOSCH. Welk een ruime plaats ds. D. A. v. d. Bosch, een van de meest populaire voor gangers der Haagsche Herv. Gemeente in breeden kring Inneemt, is vandaag, nu hii zijn zilveren ambtsjubileum vieren mag, wat samenvalt met zijn zilveren echt- vereeniging, wel op ondubbelzinnige wijze gebleken. Een schat van fraaie bloemen en fruitmanden werd vandaag aan zijn pastorie op de Laan van Meerdervoort be zorgd en groot was de stroom van telegra fische en schriftelijke gelukwenschen die hem uit alle deelen des lands bereikte. Om 11 uur heeft het huldigingscomite dat zich in 't midden der gemeente heeft gevormd, den jubilaris te zijnen huize opwachting gemaakt en bij monde van den oudsten ouderling in zijn wijk, den heer L. Slagter, de gevoelens der gemeente vertolkt. Als tastbare bewijzen van toegenegen heid bood de heer Slagter daarom ds. v. d. Bosch aan een fraai album, ontworpen door Ir. C. P. Redelaar bevattend pentee- keningen van allerlei plaatsen die in het leven van ds. v. d. Bosch in Nieuw-Ven- nep, Stedum en Den Haag van beteekenis zijn geweest, alsook de namen van allen die tot het huldeblijk hadden bijgedragen, waarbij hij een couvert met inhoud ter vrije beschikking van den jubilaris voegde. Met een hartelijk woord heeft ds. v. d. Bosch voor een en ander dankgezegd, mede namens de zijnen. Hierna maakte het Collegium Theologi- cum Haganum c s. „F.O.R.U.M.", waarvan de jubilaris eere-voorzitter is en dat ten doel heeft het bevorderen van de welspre kendheid onder -theol. studenten door practische oefening, zijn opwachting. Bij monde van den praeses, den heer A. Dronkers, beroepen predikant te Honte- nisse, heeft het Collegium den weispre kenden eere-voorzitter, waaraan het zoo veel te danken heeft, gehuldigd en hem eveneens een geschenk aangeboden, waarvoor ds. v. d. Bosch met een enkel woord dankzegde. Ook de collega's lieten zich niet onbe tuigd. Zij deputeêrden dr. M. M. den Her tog en ds. A. B. te Winkel naar den jubi laris en boden hem als tastbaar bewijs van hun vriendschap een fraai fotografie toestel aan. Voor den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. verscheen het moderamen dat bij monde van den loco-praeses, dr. E. J. W. Posthu mus Meyes, aangezien de praeses. ds. A. J. Wormgoor, met vacantie uitstedlg is, zijn gelukwenschen aanbood. Hedenmiddag heeft de jubilaris met zijn familie een drukbezochte receptie gehou den in het wijkgebouw „Rehoboth" waar velen hun opwachting kwamen maken. Ook vanavond zal hij daar rectpieeren. ALG. NED. DOOPSGEZ. PREDIKANTEN- VEREENIGING. Onder presidium van ds. Dijkema van Amsterdam, kwam de Algemeene Ned. Doopsgezinde predikantenvereeniglng gis teren in de Doopsgezinde kerk te 's-Gra- venhage in algemeene vergadering bijeen. De voorzitter opende de vergadering op gebruikelijke wijze, heette alle collega's hartelijk welkom en memoreerde met een enkel woord het Jubileum dat ds. G. Wuite Jzn. bii de Haagsche gemeente heeft mogen vieren, het herstel van den Rotterdamschen pastor, ds. S. H. N. Gor ter en de benoeming van dr. N. Westen dorp Boerma, Ned. Herv. predikant te Budel, als lector aan het Seminarium, in Foto Kruyt. Wij vermeldden reeds, dat aan den Boulevard op den afrit voor de Voorstraat te Katwijk-Zee een fraaie eerepoort werd opgericht, waarvoor de benoodigdheden, als haringtonnen en vischtuig beschikbaar zijn gesteld door de Reederij-vereeniging. Deze waarlijk imposante eerepoort is gisteravond geheel gereed gekomen en voor het eerst prijkte zij toen onder het stralende licht der schijnwerpers. Hier- pnderdoor ging de Prins van Oranje, wiens historische landing aan het strand op 30 November 1813 hedenmiddag de grootste belangstelling trok. LANDBOUWCRISISFONDS HEEFT GELD NOODIG. HOOGERE MONOPOLIEHEFFINGEN OP GRANEN EN VEEVOEDER. Restitutie voor eier-export. Onder dagteekenlng van 30 Augustus j.l. heeft de toenmalige minister van Econo mische Zaken verschillende beschikkingen genomen, waarbij met ingang van heden de monopolieheffingen op alle granen en derivaten daarvan met een bedrag van f. 0.50 worden verhoogd. Deze maatregel was noodzakelijk met het oog op de sterk gedaalde prijzen van rogge en gerst, als ook met het oog op de positie van het Landbouw-Crisisfonds, dat ondanks verschillende steunverlagingen verster king van middelen noodig heeft. Door het verhoogen van de monopolie heffingen met f. 0.50 zullen de rogge- en gerstprijzen in het binnenland met f. 0.50 stijgen, daar de denaturatietoeslag ge handhaafd blijft. Eveneens is met ingang van gelijken datum de wisselende heffing op den in voer van veekoeken met f. 0.50 verhoogd, terwijl bij de aflevering van in het bin nenland bereide veekoeken uit oliehou dende zaden, pitten en noten een heffing van f. 0.50 is gelegd. Maatregelen zijn voorts getroffen, waar door de voor de industrie nadeelige ge volgen van deze verhoogde heffingen zoo veel mogelijk zullen worden weggenomen, terwijl mede o.a. voor de pluimveehouderij de nadeelen zijn weggenomen door ver hooging der restituties, dit laatste naast de steunverleening bij uitvoer van eieren naar Duitschland en maatregelen, welke in overweging zijn ter verdeeling van een bepaald bedrag onder de pluimveehou derij. Het ligt ten slotte in de bedoeling de bedragen, welke uit de verhoogde heffin gen op veekoeken zullen worden verkre gen, te gebruiken voor de melkveehouderij, waarvoor andere maatregelen nog in over weging zijn. Het Hbld. meent te weten, dat ten aan zien van het Landbouwcrisisfonds gere kend moet worden op een tekort van circa dertig millioen gulden. RECLAME- 9724 wordt vlug verholpen door Leopiiien. Sedert 20 jaar een beproefd, zuiver plantaardig laxeermiddel dat^een milde en prompte uitwerking heeft. ^Sll I BTftJ 'n doosjes vanaf 20 ct. Ltw*i ILLtW Bij alle apoth. en drog. welk verband hij een vriendelijk woord tot hem lichtte. Spr. vestigde voorts de aandacht op het pasverschenen boekje van den secr. der vereeniging, ds. J. Yntema te Leeuwarden, over „Komen en gaan". Hierna verleende mij het woord aan den eersten referent, ds. S. Spaans, Doopsgez. predikant te Assen, om te refereeren over: „Zekerheid", waarbij deze speciaal stil stond bij de Geloofsverzekerdheid. Een breede discussie volgde waarbij het hoofd zakelijk ging over de stelling „geloof rust op zekerheid" en over den Heiligen Geest, dat men als van oorsprong een dogmatisch gegeven interpreteerde. Uit voerig diende ds. Spaans van repliek. In de middagvergadering refereerde ds. A. A, Sepp van Zaandam-Oost, over: „Het aannemen van leden onzer gemeenten". Ref. stond stil bij den leeftijd van dén aannemeling, de invloed van den cate cheet en de vrijwillige aanmelding. Ref. leverde een pleidooi voor late aaneming en acht den zachten drang verkieslijk bo ven de aanmelding Men neme niet te vlot nieuwe leden aan en eische tenminste het offer van de belangstelling van den cate chisant. Ds. Sepp besloot zijn referaat met een concept-toespraak tot de aanneme- lingen te houden. Nadat ook over dit onderwerp van ge dachten gewisseld was, werd de conferen tie met de gebruikelijke plichtplegingen gesloten. VERDUISTERING VAN f. 100.000. Boekhouder krijgt anderhalf jaar. De Haagsete rechtbank veroordeelde den 35-jarigen ooekhouder J. P., thans ged„ tegen wien door het O. M. ter zake van verduistering ten nadeele van de N.V. Textile Cy. van een bedrag van f. 100.800, twee jaar gevangenisstraf was geëischt, tot 1 jaar en zes maanden gevangenisstraf. P. B. te L. Wendt u om nadere in lichtingen tot de directie van het Acade misch Ziekenhuis alhier. A. Chr. L. te L. Dergelijke adressen worden meermalen in onze advertentie kolommen bekend gemaakt. Het ligt bui ten het kader van deze rubriek om een opsomming te geven van de hier ter stede bestaande particuliere kleuterschooltjes. T. H. v. W. te L.dorp. - De gemeentelijke opcenten, welke worden geheven op de Gemeentefondsbelasting bedragen te L. 55, L.dorp 55, Z.w. 75 en O. 40. Mej. v. D. te L. De becijfering voor Uw aanslag is juist. Wij adviseeren U in verband met Uw financieele omstandig heden gedeeltelijke afschrijving te ver zoeken aan den directeur der Directe be lastingen te Utrecht. J. W. v. W. te L. De aanslag is juist berekend. J. v. E. te Z. In den regel wordt vóór dat den werkgever een loonvordering wordt beteekend, aan den belastingschul dige een aanmaning uitgereikt en tegen hem een dwangbevel uitgevaardigd. Een vereischte is dit echter niet. Behoudens bijzondere gevallen moet er eerst een ter mijn van den aanslag verschenen zijn. Foto Kruyt. Hedenmorgen werden de Koninginne- feesten te Katwijk-Zee ingezet met trom petgeschal door Herauten, die den Kat- wijkers reeds een voorproefje gaven van hetgeen hun vandaag te wachten staat: de landing van den Prins van Oranje, een historische optocht en nog zóó veel meer!

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 13