De plechtige uitvaart van Koningin Astrid 76ste Jaargang DINSDAG 3 SEPTEMBER 1935 No. 23142 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Ontroerende plechtigheid in de Belgische hoofdstad - Laatste gang van de jonge Vorstin naar de crypt te Laken Gansch een volk in rouw Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ctsTper regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine adveftentles uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f.0.1S Franco per post f. 2 35 per maanden portokosten. (voor binnenland f. 0,80 per 3 mnd.) Van een bijz. A.N.P.-verslaggever). Vandaag heeft het Belgische volk zijn geliefde jonge Koningin naar haar laat ste rustplaats geleid en is met ontroe rende plechtigheid het stoffelijk over schot van Koningin Astrid bijgezet ln den Koninklijken grafkelder van de kerk van Laken, dicht bij de kist met het stoffelijk hulsel van wijlen Koning Al- bert, Belden werden door een noodlottig ongeval plotseling weggerukt uit het midden van hen, die hun lief waren en die hen liefhadden. Evenals op 22 Fe bruari van 't vorige jaar heeft die liefde rich geuit in een treffende hulde van gansch een volk. Misschien mag de uit vaart ln Februari 1934 van den vorst en Koning, den held van den User, groot- scher en heroïscher genoemd worden, zij «as zeker niet indrukwekkender dan deze uitvaart van de jonge, stralende Konin gin, de liefhebbende vrouw en moeder, ie teedere echtgenoote van den jongen Koning, die vandaag als een gebroken man den zwaren weg naar Laken Is ge- jaan. Langs den weg en voor het Koninklijk Paleis. Reeds Zondag en gisteren zijn velen, lie getuige van de plechtige uitvaart tilden zijn en de gestorven Koningin ten laatste hulde wilden brengen aan le baar in het Koninklijk Paleis, waar langs vier dagen lang een schier einde- looze stroom van menschen met stillen [ang heeft geschreden, uit alle deelen tan het land en ook uit het buitenland le Brussel aangekomen. Het défilé van bet Belgische volk langs de lijkbaar van Koningin Astrid was gisteravond beëin digd. Op het oogenblik dat de groote poort in den linkervleugel van het paleis ttrd gesloten, stonden nog vele duizen den achter de houten hekken hun beurt il te wachten om toegelaten te worden. Men moest hen echter teleurstellen. Er laren immers nog tal van formaliteiten te vervullen alvorens gisteravond om 10 uur het stoffelijk hulsel der Vorstin kon «orden gekist Bovendien wenschten Koning Leopold en de ouders van Konin- gin Astrid nog eenigen tijd alleen bij de geliefde doode te zijn. Volgens een schat ting van bevoegde zijde hebben ruim vierhonderdduizend personen voor het praalbed der Vorstin gedefileerd. Vanmorgen vroeg kwam echter pas de grootste stroom, met bussen, auto's en extra-treinen, uit alle Belgische provin ces, uit alle volksklassen, mannen, vrou wen en kinderen. Groot is het aantal oud-strijders, die door hun organisatie fijn opgeroepen en een speciale reductie van de spoorwegen hebben gekregen om naar Brussel te gaan. Men herkent hen aan de zwarte pakken P-et de groote oorlogsmedailles, kruisen en linten, die de revers tooien. Zoowel aan Kat Zuiderstation als aan het Station leopoldswijk en de buurtstation komen hoote groepen menschen aan. doch het is vooral het Noorderstation, waaruit al sedert den zeer vroegen ochtend dichte menschenmassa's drommen. De groepen oud-stritders en de leden van verschillende organisaties en corporaties, die als geheel hun laatste hulde komen brengen, verza melen zich achter de met rouwfloers om hangen en vaak ingerolde vaandels. De overigen gaan zelfstandig of in groepjes een plaats zoeken langs de route die de rouwstoet zal volgen en die dezelfde is als de weg, die men verleden jaar van het Palels naar de St. Goedele en vandaar naar Laken is gegaan. Gemakkelijk is dat niet meer. want reeds van morgen zeer vroeg hebben de Brusse laars of zij die al in Brussel vertoefden, een haag langs dezen weg gevormd. Op enkele plaatsen zooals nabij het Palels en tegenover de St. Goedele. hebben reeds gisteren menschen die zeker wilden zfjn van een goede plaats zich neergezet om er den nacht door te brengen. Geleidelijk worden de hagen dichter en dikker en het vergemakkelijkt de taak van de afzetting aanzienlijk dat op sommige punten en bijna langs den geheelen weg van het Paleis naar de Kathedraal. Zondag en gis teren houten hekken zijn geplaatst, die de menigte tegenhouden De afzetting van den te volgen weg draagt ditmaal een bijzonder karakter. Slechts rechts van den te volgen weg staan militairen geschaard van verschillende wapens en regimenten. Zij hebben reeds tijdig hun posten betrokken en zijn ge kleed in veldtenue terwijl de officieren een rouwband om den arm en een zwarten rouwstrik op den degen dragen. Links van dën weg staan slechts op sommige plaat sen. waar dat vanwege den aandrang van het. publiek noodig was. militairen. In hoofdzaak staan hier echter stram en ernstig de oud-striidersgroepen geschaard met hun omfloerste vaandels. En daarvoor staan, daartoe opgeroepen door den Minis ter van Onderwijs, in lange rijen de groe pen schoolkinderen school bij school, zoo als zij zich vanmorgen vroeg hebben op gesteld en uit alle deelen van de stad en ook van buiten Brussel hierheen zijn ge trokken. Vóór het Koninklijk Paleis staat een enorme menigte belangstellenden. Zij wordt op ruimen afstand gehouden door een detachement grenadiers en soldaten van het le Regiment Linietroepen, die de afzetting vormen tot aan de Treurenberg, van welke straat af tot aan de St. Goedele de afzetting wordt gevormd door detache menten van het 8e Regiment Linietroepen en het le Regiment Carabiniers. Alle aa1" de bijzettingsplechtigheid deelnemende troepen staan onder het opperbevel van den luitenant-generaal Tasnier comman dant van het le Legercorps, die met het commando over alle troepen van de af zetting heeft belast den luitenant-generaal Donnay de Casteau, en met het comman do over de ln den rouwstoet meetrekkende troepen den luitenant-generaal Baron Vincotte. Voor het Paleis branden evenals langs de geheele route de met rouwcrépe om floerste lantaarns. Achter de hekken van hel Park tegenover het Paleis verdringen zich eveneens tallooze toeschouwers, waar van velen, om iets te kunnen zien. op de hekken moeten klimmen en sommigen zelfs in boomen klauteren. De wachtende menigte langs de sü&at. OncTanks de drukte en ondanks de groote menschenmenigte met de vele ge luiden. die deze onvermijdelijk veroor zaakt. heerscht er overal een drukkende beklemming, een atmosfeer van ernst en droefheid, die den Belg in het algemeen en den Brusselaar ln het bijzonder ge woonlijk vreemd is. Maar overal herinne ren de halfstoks geheschen omfloerste vlaggen opnieuw aan de droeve gebeurte nis. die het land met rouw heeft geslagen. De groote magazijnen, maar ook tal van kleinere zaken de meeste restaurants en bijna alle café's hebben ln den vroegen ochtend hun deuren gesloten en zullen pas aanstonds, als het leven zijn rechten herneemt, in den namiddag het publiek weer toegang verschaffen. Het vertrek uit het Koninklijk Paleis. Reeds te ruim 9 uur is het achter de afzettingen op het Paleisplein zwart van menschen en kan er nauwelijks iemand bij. Geleidelijk vullen zich de tribunes, die aan den kant van de Place Royale zijn opgeslagen voor speciale genoodigden. Voor het Bellevue-Paleis ziet men de sombere rij van oorlogsverminkten, groo- tendeels in invalide-wagentjes, voor wie men hier een plaats heeft gereserveerd. Ook zij dragen de oorlogsmedailles op de zwarte jassen. Voortdurend rijden nu auto's aan. die het hek van het Paleis binnenzwenken. Het zijn de vertegenwoordigers der bui- tenlandsche staatshoofden en de leden van 't diplomatieke corps, die met de offi- cieele vertegenwoordiging van hun land zijn belast. Ook verschillende Belgische ministers zien wij arriveeren. Sommigen hunner zijn te voet, evenals verschillende Belgische lMinisters van Staat. De hooge geestelijkheid onder leiding van Kardi naal Van Roey is reeds vroeg gearriveerd, en nog voortdurend verschijnen andere hooge autoriteiten, die den stoet van het Paleis naar de St. Goèdele zullen begelei den. Terzijde van het Paleisplein stellen zich inmiddels de militaire troepen op, die den stoet zullen voorafgaan, terwijl aan den anderen kant zich de delegaties opstellen van de organisaties, wien deze eer is toe gestaan. Het is inmiddels 10 uur geworden en een gespannen stilte is over de menigte geko men. De troepen van de afzetting staan stram met het geweer aan de voet en voor het Paleis is de statige lijkkoets voorge reden. Men wacht nu op het oogenblik. dat een Koningin voor altijd liaar Paleis zal verlaten. De beklemming uit zich hier en daar in onderdrukt, zenuwachtig ge fluister, ginder in een snik of nauwelijks bedwongen tranen. Tegen kwart over tien klinkt plotseling hoorngeschal, en een schok gaat door de menigte. Want dit is het teeken. dat ach ter de gesloten ramen van het Paleis de kist met het broze lichaam der vorstin door haar trouwe dienaren op de schou ders is genomen, om haar te dragen naar de statiekoets, die haar naar de Kathe draal van St. Goedele zal brengen. Men ziet voor het Paleis de kist in de koets plaatsen en men ziet hoe de dienaren, het personeel zich neigen Gezichten kan men, door den grooten afstand niet on derscheiden, doch iedereen raadt de smart, die zich daarop moet weerspie gelen. Langzaam rijdt de koets naar den uit gang. en uit het Paleis ziet men nu de familieleden en vorstelijke personen, de diplomaten en ministers komen, die den stoet zullen volgen, alsmede de geestelijk heid, die de rouwkoets zal vooraf gaan. De militaire troepen, die den stoet es corteeren, rijden voor en zetten zich ln beweging, en heel zwak hoort men in de verten den doffen dreun van de kanon nen der Cinquantenaire. die met een salva van 31 schoten den volke kond doen, dat de laatste gang van Koningin Astrid is begonnen. De rouwstoet naar de St. Goedele. Er vaart een lichte beweging door de menigte, die haar ontroering nauwelijks meester is. Niet alleen op het Paleisylein, doch langs den geheelen weg naai de St. Goedele, in de Rue Royale, Je llolo- niënstraat en de KanselarijsUaat weet men nu, dat de droeve tocht begonnen is. Het is een lange stoet, schoon niet zoo lang als verleden jaar, toen de docde Kcning denzelfden weg volgde, want thans ontbreken de buitenlandsche mili taire detachementen, de oorlogs-organisa ties en verschillende regimenten, die toen hun hoogsten bevelhebber voor de iaatste maal begeleidden. De stoet wordt geopend door een pelo ton bereden gendarmerie. Dan volgt, de muziekkapel van het le regiment gidsen. De muziek speelt echter niet; de trom petten zijn met zwart crêpe omwonden, de trommels met rouwfloers bedekt. Te paard volgen de belde bevelvoerende ge neraals Tasnier en Vingotte, omgeven door de officieren van hun staf. Wij zien hier achter een detachement lanciers, en even flitst door onze Herinne ring hoe wij deze troepen de laatste maal ter escorteering van Koningin Astrid heb ben gezien, in vrooüjke galop en met wap perende vaantjes, toen de Belgische vor stin dit voorjaar, met Prinses Juliana en Koning Leopold het ruiterfeest in de Cin quantenaire ging bijwonen. Thans gaan de paarden stapvoets, en de vaantjes zijn met zwart crêpe aan de punten der lan sen bijeengebonden. Er volgt een afdeeling bereden artillerie, en dan, met omfloer ste vaandels, vier detachementen linie troepen en andere infanterie-afdeelingen. Men hoort slechts het slaan der hoeven op het plaveisel, en de voetstappen der in- fanterie-soldaten in een merkwaardig ver traagd, langzaam marschtempo. Een we derom niet spelende muziekkapel /an een der linie-regimenten besluit dit gedeelte van het militaire escorte. Het wordt gevolgd door de vaandci-dele- gaties van de verschillende oudstrijders- groepen, oorlogsverminkten en corlogs- weduwen, reserve-officieren en voormalige oorlogs-verpleegsters. Steeds weer zijn de laag gedragen vlaggen met rouwfloers omhangen of bijeengebonden. En daarachter volgen weer in diento me nigte nieuwe vaandels in rouw. Het zijnde vaandels van de verschillende regimenten van het Belgische leger, die hier alle ver tegenwoordigd zijn door een delegatie, den regimentscommandant, een n'ficier, een onderofficier en twee soldaten van elk regiment, allen in groot tenue, met rouwband om den arm en rouwstrik op sabel en degen. Eenige historische vaan dels, het vaandel van Tabora en het vaan del van 1830, besluiten deze vaandelgroep en worden omringd door een eerewaeht. Op eenigen afstand, een lichte en kleu rige groep na het khaki der troepen, volgt de geestelijkheid. Het kruis wordt gedra gen door priesters in lichte gewaden, waar onder de veertien pastoors van de Belgi sche hoofdstad, en de deken van de St. Goedele, mgr. Marinis. Dan volgt de pauselijke nuntius, mgr. Micara, wiens zware mantel van paars fluweel wordt ge dragen door twee koorknapen, en ten slotte schrijdt in den stoet de kardinaal aartsbisschop mgr. van Roey. met den witten aartsbisschoppelijken mijter op het hoofd. Als de groep geestelijken nadert, wordt het zoo mogelijk nog stiller langs den weg, want men weet. dat thans het oogen blik gekomen is, dat de rouwkoets zal volgen met zijn teedere, helaas levenlooze last. Men hoort slechts de korte in het Fransch en in het Vlaamsch gegeven be velen der officieren, die het bevel voeren over de troepen, die voor de trottoirs het afzettingscordon vormen: „Geeft acht", even later gevolgd door het „Presentez armees!" De lijkkoets in den stoet. Want thans nadert de lijkkoets, waar mee de laatste maal, in 1909, het stoffe lijk overschot van Koning Leopold II naar Laken is gebracht. Toen een oude, grijze Koning, thans een jeugdige, bloeiende Koningin. De lijkkoets wordt getrokken door acht zwarte, met rouwkleeden bedekte paarden, die door in doffe livrei gekleede palfreniers aan den teugel worden geleid De koets zelf rust laag op vier er onder schuilgaande wielen. Midden op het plat vorm staat een met zwarte draperieën om hangen verhooging. waarop de kist met het stoffelijk overschot rust. Ter weers zijden van den wagen rijzen vier zwarte, slanke zuilen omhoog, waarop een breed baldakijn rust, dat omgeven is door een dof-gouden kroonrand. Midden op het baldakijn prijkt eveneens een kroon, en langs de zuilen hangen zwarte, zilver-om zoomde dfaperieen, waar langsheen men de kist op de verhooging kan zien staan. De kist is bedekt met een zilver-omzoomd rouwkleed, met lange koorden met kwas ten. Deze worden vastgehouden door den voorzitter van de Kamer Poncelet en den voorzitter van den Senaat Lippens, door Minister-president Van Zeeland, den Mi nister van Justitie Soudan, den Minister van Binnenlanösche Zaken De Bus de Warnaffe, den President van het Hof van Cassatie Goddyn en de twee oudste over levende generaals met het Grootlint van de Leopoldsorde, Generaal Bitbuyck en Generaal Ruquoy. Soldaten van het 9e iinieregiment loopen ter weerszijden van de rouwkoets. De nabestaanden. Velen is het te machtig geworden onder het talrijke publiek, dat tusschen Paleis en Kerk staat opgesteld. Vrouwen zijn hun ontroering niet meer meester en mannen laten hun tranen den vrijen loop. Want wat op deze lijkkoets volgt is zoo onzegbaar treurig, dat de menigte niet anders weet te doen dan zwijgend, met groote ontzette oogen te kijken, naar den jongen Koning, die bleek en wankelend, een gebroken man, de baar volgt van de vrouw, die niet alleen zijn Koningin, maar zijn echtge noote, zijn geliefde, zijn kameraad is ge weest. Het moet hem pijn doen, deze weg van nog geen kilometer te gaan, te mid den van de menigte. Gisteren nog ver luidde in hofkringen, dat de Koning den wensch te kennen had gegeven, alleen in een rijtuig naar de St. Goedele te rijden, maar het protocol eischt zijn aanwezig heid hier, en nooit kan zooveel medege voel en sympathie van een volk naar zijn Koning zijn uitgegaan, als op dit oogen blik. Sommigen buigen zwijgend, anderen heffen snikkend de hand op ten groet, ais wilden zij die van hun Koning drukken. Deerniswekkend is ook de aanblik van Prins Karei van Zweden, den vader van wijlen Koningin Astrid. De in het zwart gekleede lange gestalte, die zoo merkwaar dig aan Koning Gustaaf van Zweden her innert, is gebogen door smart. De oude heer handhaaft zichtbe.ar slechts met uiterste krachtsinspanning zijn zelfbe- heersching. Diep onder den indruk is ook zijn zoon, de jeugdige Prins Karei, broer van de overledene. Dan volgen de zwagers van Koningin Oit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. BINNENLAND Bezoek van Koningin en Prinses aan het Engeische vorstenpaar (Laatste Be richten, le Blad). In den ouderdom van 62 jaar is to Haarlem hedennacht overleden mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem (3e Blad en Laatste Berichten, le Blad). Naar veilig luchtverkeer; installatie der commissie van onderzoek (Binnenland. 3e Blad). De Volksraad over de korting op de Indische pensioenen (Uit Ned. Oost-Indië, 3e Blad). Fokker's blik in de toekomst der lucht vaart (3e Blad). De Najaarsbeurs te Utrecht opent heden haar poorten; zij staat sterk in den storm (3e Blad). BUITENLAND DE PLECHTIGE UITVAART VAN KONINGIN ASTRID (le Blad). Rond het Italiaansch-Abessynisch ge schil (Buitenland en Tel., 4e Blad). Arrestaties in Tsjecho-Slowakije wegens menschenroof (Buitenland, 4e Blad). Vonnis tegen de Duitsche paters redemp toristen (Buitenland, 4e Blad), ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. Astrid: Prins Karei van Vlaanderen, broer van Koning Leopold III, de Italiaansche Kroonprins Umberto, Prins van Piemont. gemaal van Leopold's zuster Marie-José, en Prins Axel van Denemarken, ge maal van Astrid's zuster Prinses Marga- retha. Zij worden omgeven en gevolgd door de leden van het Militaire en Civiele Huis des Konings, van Koningin Elizabeth en van den Graaf van Vlaanderen, en door de overige vorstelijke bezoekers, Kroonprins Olaf van Noorwegen, Kroonprins Gustaaf Adolf van Zweden en Prins Bertil van Zweden, den Hertog van York, tweeden zoon en vertegenwoordiger van Koning George van Engeland, Prins Cyriel van Bulgarije als vertegenwoordiger van Ko ning Boris en Prins Felix van Luxemburg, echtgenoot van Groothertogin Charlotte. Dan volgen de buitengewone missies, die de speciale opdracht hebben hun staats hoofd of hun regeering te vertegenwoordi gen. Onder hen bevinden zich de adjudan ten en leden van het gevolg der voor hen schrijdende vorstelijke personen. Men ziet velerlei schitterende en vreemdsoortige uniformen en schilderachtige kleedijen. De President der Fransche Republiek is vertegenwoordigd door den Minister van Staat Louis Marin, die o.a. vergezeld is van Léon Bérard. terwijl Minister-president Laval, die op het laatste oogenblik ver hinderd was, vertegenwoordigd is door den Franschen ambassadeur te Brussel La- roche. Duitschland is vertegenwoordigd door den ambassadeur Von Keiler, Polen door den oud-minister Raczkiswickz, woi- wode van Krakau, het Vaticaan door Mgr. Micara, Luxemburg door den eersten mi nister Bech. Wij zien tevens de buitengewone verte genwoordigers van HM. Koningin Wilhel- mina. haar Opperhofmaarschalk jhr. V. Boreel van Oldenaller, en haar Kamer heer, jhr. mr. C. Dedel. De landen, die geen speciale missies ge stuurd hebben, zijn vertegenwoordigd door hun gezanten te Brussel of te Parijs, en op de buitenlandsche missies volgen dan ook, eveneens in schitterende uniformen, de leden van het diplomatieke corps te Brus sel. Wij zien daarbij ook den Nederland- schen gezant, jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, die vergezeld wordt door den gezantschapsraad jhr. W. F. van Lennep en den landbouwconsulent dr. L. Peters. Dan volgen de Belgische ministers, waar onder we herkennen de Ministers Vander- velde, Poullet, Hymans, Bovesse, Van Isacker, Rubbens, De Schrijver en Delattre, De Man en Spaak. Na hen komen de Mi nisters van Staat, waaronder we zien den Brusselschen burgemeester Max, de oud ministers Jaspar, Franck en Theunis en den oud-burgemeester van Antwerpen Van Cauwelaert. Zij zijn bijna allen gekleed in uniform met steek en degen, evenals de meeste leden van Kamer en Senaat, die thans volgen. Een deel dezer afgevaardig den, en wel grootendeels de socialistische leden, zijn in donker rouwcostuum ge kleed. Ononderbroken volgen thans de groe pen elkaar op: de leden van de buiten landsche legaties te Brussel, de commissa-

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1