LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 3 September 1935 BINNENLAND. THIJS IJS EN DE WOESTE VAMPYR NAAR VEILIG LUCHTVERKEER installatie der commissie van onderzoek. De Minister van Waterstaat, Jhr. ir. O. d A van Lldth de Jcude, heeft gister middag in de Trèves-zaal te Den Haag ninstallcerd de commissie, aan welke is opgedragen een onderzoek ln te stellen laar de mogelijkheid van verhooging der relligheld van het luchtverkeer. De Minister heeft daarbij een toespraak gehouden, waaraan het volgende ls ont leend: De reeks van ongevallen, die onze luchtvaart geteisterd heeft, deed de be hoefte gevoelen aan een nader onderzoek naar de mogelijkheden, om de veiligheid van het luchtverkeer te verhoogen. Niet slechts dient de zekerheid te wor gen verschaft, dat de veiligheid niet ver waarloosd wordt, doch het besef moet doordringen, dat ntets verzuimd wordt om de gevaren, die onze luchtvaarders bij voortduring bedreigen, tot het uiterste te beoeriten. Wij zlin aan de nagedachtenis van de hachtoffers verplicht, met pijnlijke nauw gezetheid na te gaan, welke leering is te trekken uit den pioniersarbeid, waaraan lij hun leven geofferd hebber.. Op de commissie wordt nu een beroep gedaan, om van voorlichting te dienen omtrent hetgeen ln deze richting rede lijkerwijs bereikbaar is. De ocdracht. zooals deze luidt, behoeft rauwelijks eenlge toelichting: zij is ruim gesteld en dient ruim te worden opgevat, terwiil elke nadere omschrilving zou kun nen lelden tot beperking, die geenszins in de bedoeling ligt. Techniek en ervaring ziin onvolkomen en aan deze onvolkomenheden zal zooveel mogelijk zijn tegemoet te komen door een geks van voorzorgsmaatregelen, welke naarmate de techniek volmaakter en de enaring rijker wordt, een geleidelijke Tervorming zullen moeten ondergaan. Daarnevens dient gewaakt te worden voor stipte naleving van deze voorzorgsmaat regelen, zoodat nimmer ongevallen ge weten mogen worden aan onachtzaamheid el roekeloosheid. In dit verband wil spr. niet nalaten, de tandacht te vestigen op het reeds elders ungegeven denkbeeld tot instelling van een Raad voor de Luchtvaart en hij zal pp prijs stellen, ook daaromtrent de in richten der commissie te mogen ver nemen. Intusschen dient men zich er reken- ichap van te geven, dat aan het lucht verkeer gevaren en dientengevolge onge- ullen blijven verbonden zooals aan elt verkeersmiddel die niet te ontgaan tijn. Maar deze wetenschap mag niet af- lehrikken van verdere krachtige ontwik- :ellng der luchtvaart, dit wonder van loderne techniek, dat zich zulk een be- angrijke plaats in het verkeerswezen heeft téroverd. De ziel van het Nederlandsche volk heeft gepopeld van vreugde en trots, ln dagen van voorspoed, als de verrichtingen tan onze luchtvaarders ieders bewonde ring afdwongen. Laat ons thans toonen, ua dagen van tegenspoed, de kracht te bezitten, de verslagenheid, die zich van wis meester maakte, te overwinnen en met vastberadenheid de middelen te be tamen. die ons zoo mogelijk behoeden kunnen voor leed als ondervonden werd. Dc voorzitter der Commissie, Staatsraad nr. dr. D. A P. N. Kooien, heeft de rede tan den Minister beantwoord. IR. MUSSERT WEER THUIS. huldiging tijdens autotocht amsterdam—utrecht. Gistermiddag te 6 uur ls de hoofdleider tan de N.S.B.. ir. A. A. Mussert, van zijn Indische reis op SdhipihoQ weergekeerd. Uit alle deelen des lands waren natlo- htal-socialisten naar de hoofdstedelijke vlieghaven gekomen om hun leider bij zijn aankomst in het vaderland welkom te keeten. Honderden hadden een plaatsje gevon- den op het terrein gelegen naast het touane-gebouw aohter de afscheiding, die roor deze gelegenheid met vlaggendoek las versierd. Het terras was zeer voil; op het betonnen emplacement waar de KL.M. Passagiers uitstappen hadden slechts mevrouw Mussert. eenlge vrienden en familieleden en de leden van den staf Een gejuich ging op. toen tegen zes uur K sirenes de komst van het Indië-vliegtuig ■Kwak" aankondigden. Eenlge oogenbllk- «n later had Tepas zijn toestel veilig op 'aderlandsdhen grond neergezet en steeg ®der Houzee-geroep de heer Mussert uit het toestel. De partij-groet brengend liep hl) langs het front van de wachtende menigte, die hem hartelijk toejuichte. Ook JP het stationsplein stonden velen om den heer Mussert toe te juichen. Alvorens SChiphol te verlaten heeft de heer Mussert zich eenlgen tijd met zijn kriers onderhouden in het restaurant. Door de marechaussee en de Amster- hmsohe gemeente-polttie waren op het "rrein de noodige orde-maatregelen ge- tomen. Df> zijn rit van Amsterdam naar Utrecht ie N.S.B.-leider door duizenden partij- (tnooten gehuldigd. Begonnen in Nieuwersluis, daarna in keukelen en Maarssen vond deze huldl- wel haar hoogtepunt te Zuilen, waar ruwe schatting een paar duizend jriijgenooten langs den weg geschaard "fnden om de komst van Ir. Mussert af p "achten. D- Mussert, geëscorteerd door kring- en ™psleiders, wandelde langs df menigte ""liaenooten, die zich in hoofdzaak aan j: zaohterzijde van den weg in de richting "fArtsenUtrecht bevond. U-jarige Alida Köhlbrugge bood ""rouw Mussert. een prachtig bouquet C® aan Ook in de auto lagen vele vukV-^n, reeds e!d°rs aangeboden, gWaoeH |Wt voor zijn woc.. ...1, I Utrecht had oin;;t een hartelijke "■tg in ontvangst te nemen. LEEUWARDEN 500 JAAR. Een herdenkingsavond. De herdenkingsfeesten te Leeuwarden ter gelegenheid van het feit. dat het 500 Jaar geleden is, dat bij de stad Leeuwar den werden gevoegd de beide in 1435 naastliggende dorpen Hoek en Oldehove, zijn gisteravond Ingezet met een herden kingsavond waar tal van autoriteiten tegenwoordig waren. Deze avond, welke onder leiding van mr. J. W. Tysma, werd geopend met een toespraak van den voor zitter van het algemeen comité, mr. M. E. Hepkema. Medewerkng aan dezen avond verleenden het Collegium Muslcorum dat optrad in rococo-costuum en mej. Doe Haasdijk, die aan den vleugel begeleid door mevr. KomterKuypers, van Laren (N.H.) enkele oud-Frlesche liederen zong. Na het eerste optreden van het muziek gezelschap en de zangeres hield mr. J. W. Tysma de feestrede Speciaal in dezen tijd is het zoo goed om den blik eens achterwaarts te slaan. Toen, zoowel als nu, werd de goede stad onzer inwoning meermalen geteisterd door het wee der malaise Groote branden hebben gewoed; vijandelijke legerscharen zijn binnengedrongen; onder Napoleons scepter hebben de nekken der trotse he Leeuwarders gebukt: zware economische crises hebben de welvaart der burgers ge stuit en vernietigd. Hoe reageerden onze voorouders daarop? Hebben zii het hoofd verloren, is hun arm verslapt? Neen! Ze hebben gestreden tot de overwinning toe. 't Is die geest die ook nu nog gevonden wordt Heeft niet. ons stadsbestuur nu, terwijl er zooveel donkerheid heerscht, zooveel factoren remmend of vernietigend op de welvaart werken, een uitbreidings plan voorbereid, dat spreekt van hoop op de toekomst, van den voortbouw van Leeuwarden. Deze algemeene beschouwing besloot mr. Tysma met een enkel woord tot den burgemeester te richten. Als burgers van Nederland en inwoners van Leeuwarden Bevoelen wij allen ln meerdere of mindere mate den zwaren druk der tiiden. Anti pathie of koud cynisme kunnen ons geen haat brengen, zooals de onthouders van het meedoen aan de feestelttkheden. waarvan Ik hiervoor gewaagde De fiscus bezit nu eenmaal betere middelen om iemands beurs te benaderen dan ons Her denkingscomité. Doch meer dan wij, ge voelt u den last der tiiden. Gaat er wel één dag, ik zou geneigd zitn te zeggen: één uur voorbij, dat gij niet geroepen zilt om te worstelen tegen de gevolgen der in getreden economische laag-conlunctuur? Toch, we weten het (de verfraaiing onzer stad; de regeling der steeds ingewikkelder verkeersproblemen, die noopt tot het aan leggen van eilanden, die maken dat. Leeuwarden een miniatuur archipel wordt: de indiening van het uitbreidings plan: de pogingen om de werkloosheid zooveel mogelijk tegen te gaan. zijn er de bewijzen vani. dat gij den moed niet ver loren hebt en dat ook uw devies is: „F.luchtsien striden. Wrachseljen mei wetterfloed". Na de pauze hield de heer P Sipma, lector in het Friesch aan de Rijksuniver siteit te Groningen een inleiding over de „Frvsce Tsierne" een gedramatiseerd brui loftsgedicht van den beroemden Frie- schen dichter Gysbert Jaoicx, dat na deze inleiding werd opgevoerd. Dit werd het glanspunt van den avond. 't Ls een monoloog, welke uitmunt door levendige beschrijving en tal van fijne psychologische trekjes Op het tooneel zag men een 17e eeuwsch adellijk bruilofts feest met. al de pracht en praal van dien tlid. Bruidspaar, oude en jonge gasten, bedienden, ellen waren aanwezig. Nadat enkele jongelui bij wilze van voordracht liedjes van Starter en Gvsbert Jaoicx hadden gezongen, kwam Tsierne (de heer G. Grondsma van Alkmaar! op en hield zijn voordracht. Toen hij aan de barsang (duet) die zijn „boask" huwelijk i met Ymke bezingt toe was. verschenen de longe Tsierne (Koop de Jong) niet zlin bruid (mei. J. Cupe rus), die dit levendig stukje uitmuntend uitbeeldden. TOELATING VAN WERKKRACHTEN. In Nederland en Duitschland. Zooals men zich herinneren zal, is ln den loop van Februari van dit jaar met Duiitsc'hüand een overeenkomst gesloten omtrent de wederzijdsohe toelating van arbeidskrachten nj. van Duitsche arbei ders in Nederland en van Nederlandsche in Duitschland. Deze overeenkomst gold voor een half jaar en loopt van 1 April 1.1. tot 30 Sep tember a.s. In verband met het op het eind dezer maand eindigen van deze overeenkomst zullen binnen enkele dagen onderhande lingen over een nieuwe overeenkomst In zake het verkeer op de arbeidsmarkt tus- sohen beide landen plaats vinden. CONTINGENTEERING KLOMPEN EN KLOMPENMAKERSWERK. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend, waarbij wettelijke rege ling wordt gegeven aan het K. B. van 31 Juli 1935, waarbij de contingenteerlng van den invoer van klompen en klompenma- kerswerk, waarvan de termijn op 31 Juli 1935 afliep, voor den duur van 6 maanden werd verlengd. De minister achtte in verband met het feit, dat de omstandighedeft, die indertijd leidden tot het treffen der invoerbeper- kende maatregelen, ook thans nog aanwe zig zijn, de verlenging der contingentee rlng geboden. Hoewel het korte tijdvak, waarvoor de invoerbeperking in de vorige periode heeft gegolden, te kort was om een volledig in zicht ln het bereikte effect mogelijk te maken, is het den minister echter reeds thans gebleken, dat verscherping van de contingenteering wel gewenscht is. Dien tengevolge werd het percentage bij be houd van de basisperiode verlaagd van 80 op 70. Verdere verlaging van dit percen tage heeft een punt van ernstige overwe ging uitgemaakt. De minister is echter tot de siotsom gekomen, dat een nog verdere verscherping momenteel niet in het be lang der industrie zou zijn. Teneinde de ontwikkeling van den toestand nauwge zet te kunnen volgen en eventueel op kor ten termijn te kunnen ingrijpen, achtte I hij het wenschelijk de onderhavige con- tincenteering voor niPt langer dan 6 maan den van kracht te doen zijn. benoemingen bij de landmacht. Bij Kon. besluit is met 1 November be noemd tot kolonel bij het wapen der ca valerie de luitenant-kolonel L. H. A. Crommelln, commandant van le regiment huzaren, en tot kolonel bij wapen artille rie de luitenant-kolonel C. c. Pels Rijcken, commandant van 5e regiment veld-artil- lerle. Met 1 November zijn op verzoek eer vol uit den militairen dienst ontslagen ter zake van langdurlgen dienst de kolonels H Rooseboom. commandant van VlIIe Infanteriebrigade, H. B. van den Ouden dijk Pleterse, commandant van IVe artll- lerlebrigade. l. H. A. Crommelln, en c. c. Pels Rijcken, belden voornoemd, de luite nant-kolonel C. A. van Beugen Bik, com mandant van 14e regiment infanterie, de dlrlgeerend militair apotheker met rang van luitenant-kolonel H. H. Poelman, chef van den militairen pharmaceutlschen dienst en de dirigeerend paardenarts met rang van majoor H. P. E. Verberne, chef van het veterinair hospitaal te Amers foort en ls aan luitenant-kolonel Poelman voornoemd dank betuigd voor de veelja rige en belangrijke diensten door hem den lande bewezen. Met 1 November ls benoemd bij den generalen staf tot luitenant-generaal de generaal-majoor I H. Reijnders, chef van den staf, en tot luitenant-kolonel de ma joor A. H. Schimmel van dien staf, toe gevoegd aan den chef van dien staf. Met 1 November ls benoemd bij het wa pen der infanterie tot kolonel, comman dant van de VlIIe infanteriebrigade, de luitenant-kolonel A. A. van Nljnatten, commandant van het 13e regiment in fanterie: tot luitenant-kolonel, onder scheidenlijk commandant van 14e en van 13e regiment infanterie de majoors J. H. W. Brains en P. Kog, resp. van het 3e regiment infanterie en van den staf der Vle Infanteriebrigade; tot majoor bij staf der Vle Infanteriebrigade de kapitein P. J. van den Briel van 20e regiment infan terie; en met 1 October tot majoor ter nadere indeeling door minister van Defen sie de kapitein J. J. Rutgers van 19e regi ment infanterie. Met 1 November is benoemd bij het wa pen der cavalerie tot luitenant-kolonel, commandant van het le regiment huza ren de majoor K. G. van der Mandele van dat regiment. Met 1 November is benoemd bij het wapen der artillerie tot kolonel, comman dant van de IVe artillerie-brigade de lui tenant-kolonel G. Doorman, commandant van le regiment veldartillerie; tot luite nant-kolonel de majoors R. P. J. van den Berg van Saparoea en J. C. Spaich, on derscheidenlijk commandant van het Korps rijdende artillerie en voorzitter van de commissie van proefneming; tot luite nant-kolonel onderscheidenlijk comman dant van le regiment en 5e regiment veld artillerie de majoors P. J. A. Bartels en G. H. Schouten, van den staf der artillerie toegevoegd aan den inspecteur en van het 4e regiment veldartillerie; tot luite nant-kolonel bij den staf van het wapen de majoor W. J Rijkens van 5e regiment veldartillerie; tot luitenant-kolonel bij re giment motorartillerie de majoor H. F. H. C. C. A. von Freijtag Drabbe van dat regi ment; tot majoor, onderscheidenlijk bij 4e regiment veidartillerja. het regiment kust- artillerle. den staf der le artilleriebrigade en 5e regiment veldartillerie de kapiteins A Cramwinckel, A. van der Waag. L. P. Schmidt en A. H. Drijfhout van Hooff. resp. van le regiment veldartillerie, het regiment kustartillerie, den staf der le artilleriebrigade en het 2e regiment veld artillerie. Met 1 November is benoemd bij den militairen pharmaceutischen dienst tot dirigeerend militair apotheker met rang van majoor, chef van den militair phar maceutischen dienst, de militair apothe ker le klasse J. Rozeboom, en bij den militairen veterlnairen dienst tot dirigee rend paardenarts met rang van majoor de paardenarts le klasse dr. H. J Wee- kenstroo van 4e regiment veldartillerie. Bij Kon. besluit zijn met ingang van 1 November benoemd: le. bij het wapen deT cavalerie tot res.- luitenant-kolonel bij hun tegenwoordig regiment de reserve-majoors H W. C. E. Mathon en A. Blussé van Oud Alblas, bei den van het 2e regiment huzaren; 2e. bij het wapen der artillerie: tot reserve-lultenant-kolonel bij den staf van het wapen de reserve-majoor K. L. Schell van dien staf; tot reserve-majoor bij het 3e regiment veldartillerie de reserve-kapi tein O L. Eschauzier van het korps rijden de artillerie: tot reserve-majoor voor spe ciale diensten bij den staf van het wapen de reserve-kapitein voor speciale diensten J. Parmentier van dien staf, bestemd voor den dienst bij de Artillerie-inrichtingen: 3e. bij den militairen veterinairen dienst tot reserve-dirigeerend paardenarts met den rang van majoor de reserve-paarden artsen der eerste klasse G. Terpstra. dr. G. M van der Plank. D H. v. d. Bosch, J. W. F. Bloemkolk en A. de Ronde. de omroep naar den versterkten zender der n.s.f. Capaciteit wordt des avonds 60 K.W. Naar wij vernemen zullen zeer binnen kort de omroepvereenigingen voor haar uitzendingen op de korte golf (301.5 M.l, 's avonds na zonsondergang gebruik gaan maken van den versterkten zender der N.S.F. te Hilversum. Eenlgen tijd geleden hebben wij reeds melding gemaakt van de onderhandelin gen tusschen de N.S.F. en den omroep over het gebruik van den nieu een zen der. De door de N.S.F. gevraagde huur prijs werd toen echter te hoog geacht. Thans is echter tusschen partiien dien aangaande overeenstemming verkregen, met dien verstande, dat overdag de oude zender 125 KW.l in dienst zal blijven en de nieuwe zender (des avonds derhalve) geen hoogere capaciteit dan 60 K.W. zal krijgen. Uit proefnemingen is n.l. komen vast te staan, dat met 60 K.W. op onze korte golf de maximaal bereikbare resul taten verkregen wonden, zoodat een ener gie van 100 of 150 K.W. slechts noode- looze en nuttelooze kosten zou eisehen. De overeenkomst inzake de nieuwe re geling zal dezer dagen haar b»s!ag krij gen, zeer ten voordeele van de luisteraars op de 301.5 M. golf. Hbld. contingenteering van bestreken papier en bestreken carton. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp Ingediend houdende wettelijke rege ling van het K. B. van 6 Augustus 1935, waarbij de invoer van bestreken papier en bestreken carton voor een tijdvak van 4 maanden, ingaande 1 Augustus 1935, aan beperkende bepalingen is onderworpen. De invoer van bestreken papier en be streken carton heeft onmiddellijk na de afkondiging van de contingenteering der overige papiersoorten in Januari j.l. een zeer aanmerkelijke stijging ondergaan. Bedroeg deze invoer in de eerste helft van het jaar 1934 1107 ton, in de overeenkom stige maanden van het loopende Jaar be liep de Invoer 1982 ton. Daarbij ls geble ken, dat na de contingenteering van pa pier tal van papiersoorten, die feitelijk onder de gecontlngenteerde artikelen be- hooren. als bestreken papier werden gede clareerd, ten einde deze zonder consent te kunnen invoeren. Deze ontduiking was te eerder mogelijk, omdat ln vele gevallen niet onmiddellijk kon worden vastge steld, of een papiersoort al dan niet is bestreken. Ten einde dezen onwettigen invoer voor het vervolg te voorkomen, heeft de mi nister gemeend, den Invoer van bestreken papier bij de contingenteering der overige papiersoorten te moeten betrekken. Daar geen noodzaak bestaat den bona fiden invoer van bestreken papier aan beper kende bepalingen te onderwerpen, werd het contingenteeringspercentage op 100 gesteld. De verbruikers zullen derhalve van deze contingenteering geen belemme ring ondervinden, terwijl het ln de be doeling ligt, het contingent eventueel te overschrijden, indien hunne behoeften daartoe aanleiding mochten geven. koningin astrid herdacht. In de Kloosterkerk aan 't Lange Voor hout te 's Gravenhage hebben gister avond „Die Haghesanghers" onder lei ding van hun directeur, Jos. Vranken Jr., een rouwconcert gegeven, als uiting van de droefheid en het medegevoel van het Nederlandsche volk met het lot, dat Ko ningshuis en Volk van een bevrlenden buurstaat heeft getroffen door het tra gisch overlijden van Koningin Astrid van België. Voor deze gelegenheid was voor den preekstoel een rouwbaldakijn, gedrapeerd met zilveren franje en kwasten, ge plaatst, waarin het portret van de over leden Vorstin, omhangen met de Belgi sche kleuren en omgeven door een palm- verslering, was aangebracht Het koor had zich opgesteld op de gaanderij, onder het orgel. De violon cellist Charles van Isterdael had op de orgelgalerij plaats genomen. Het orgel werd bespeeld door den heer Joh. de Zwaan, organist der Kloosterkerk. Ter rechterzijde van den preekstoel waren plaatsen voor de autoriteiten ge reserveerd. Onder hen waren de Belgi sche gezant, de heer Ch. Maskens. mevr. Maskens, de Zweedsche gezant de heer A. J. P. von Adlercreutz, mr. W. J. baron van Lynden, opperkamerheer van de Koningin, de minister van Buitenland- sche Zaken jhr. mr. De Graeff, de secr- generaal van zijn departement jhr. mr. Snoeck Hurgronje, de oud-gouvemeur- generaal van Nederlandsch Indië mr. D. Fcok, de voorzitter van de Algemeene Rekenkamer de heer F. Zuyderhoff, staatsraad Rambonnet, mr dr. Boasson, gemeente-secretaris van 's Gravenhage de Haagsche wethouders mr. De Vries en orof Van de Bilt en vele anderen. Koor en solisten brachten verschillende toepasselijke nummers ten gehoore. verspreide berichten. Bij K. B. Is aan Th. h. J. Beaseling op zijn verzoek met ingang van 1 Septem ber eervol ontslag verleend uit zijn be trekking van Commissaris van PoOiitie te 's-Gravenhage, onder dankbetuiging voor de bij de Politie bewezen diensten. De gewone audiëntie van den minis ter van Koloniën zal in de maand Sep tember niet plaats hebben. UIT NED. OOST-INDIÊ. DE KORTING OP DE INDISCHE PENSIOENEN. behandeling in den volksraad. BATAVIA. 2 Sept. (Anetai De Volks raad maakte een aanvang met de behan deling van de wetsontwerpen tot korting op de Indische pensioenen. De heer Prawoto (P.P.B.B.J voerde prin- cipieele practlsche bezwaren aan. In het bijzonder kwam hij op voor de Inheemsche ambtenaren. De heer Kerstens fI.K.P.) wees er op dat het voorstel niet past in het kader van den huldigen tijd, de Nederlandsche en Indi sche Regeeringen nemen nog altijd het standpunt in dat wij in een crisis leven, zoodat crisismaatregelen noodzakelijk zijn doch in werkelijkheid zijn wij aangeland in de eerste phase van een nieuw stadium. Spreker herinnert in dit verband aan het conflict tusschen het Kabinet-Colijn en het Parlement, dat van princlpieele be- teekenis was en nog steeds onopgelost is. In dat licht achtte spreker de indiening van deze wetsontwerpen voortijdig en ad viseert opschorting tot na de oplossing van het princlpieele conflict. De heer Leurüssen (I.E.V.) sprekende in plaats van den afwezigen heer Van Ar- denne. bestreed het voorstel eveneens op principieele practische gronden. Hij schet ste de positie van de ambtenaren, die niet in de gelegenheid zijn te sparen, en wees op andere middelen tot bezuinigng, o.a. op overplaatsingskosten. en eindigde met er op te wijzen dat het flnancieele voor deel, dat verkregen zal worden, niet zal opwegen tegen het moreel echec. De heer Jahja (Nationalist) vroeg spe ciaal de aandacht voor het lot van de ambtenaren, die volgens de A- en B- schaal van de Bezoldigingsregeling worden gesalarieerd. Hun moeilijkheden, thans reeds groot, zullen zich opstapelen. De heer Soeroso (Nationalist) wees er op dat hij nog steeds geen afdoend ant woord heeft ontvangen op zijn vragen no pens de mogelijkheid van een uitvoerrecht op aardolie. Zoolang die mogelijkheid nog niet is overwogen kan spreker zijn stem met aan de Regeeringsvoorstellen geven. De heer Hildebrand (Katholiek) wilde de princlpieele vraag nopens de onaan tastbaarheid van het pensioenrecht niet bespreken, hij zelf heeft daaromtrent een vaststaande meening. Het antwoord van de Regeering op de vraag of een verdere kor ting in overeenstemming is met de om standigheden, dat luidde, dat geen reden aanwezig is om aan te nemen dat ge noemde overeenstemming niet bestaat, achtte spreker volstrekt onbevredigend. Spreker achtte een uitspraak in deze kwestie niet mogelijk indien niet beschikt wordt over vollediger gegevens. De heer Verboom (V.C.) deelde mede, dat ook zijn fractie ernstige bezwaren heeft. De bedenking is vooral gericht te gen het feit dat de zaak niet principieel beschouwd wordt. Hij wijst er op welke groote offers vaak worden gebracht om pensioen te bereiken, waarvoor bovendien door de ambtenaren zelf betaald wordt. Het grootste deel van de pensioenen wor den in Holland verteerd, doch op de pen sioenen in Holland wordt niet gekort. Spr. zou, indien dit onvermijdelijk is, boven een korting op de pensioenen de voorkeur ge ven aan een extra-belasting voor pensioen- trekkenden, wijl dan beter rekening kan worden gehouden met gezins- en andere omstandigheden. De Regeering zal Woensdag 4 Sept. ant woorden. Vervolgens nam de Volksraad nog zon der hoofdelijke stemming aan: het wets ontwerp tot bestendiging van de opcenten op de invoerrechten voor 1936, en een aanvullingsbegrooting voor het Departe ment van Financiën voor 1935, waardoor de accijns op Indisch bier wordt verhoogd van vijf op zes gulden per Hectoliter, na dat met 20 tegen 25 stemmen een ainen- dement-Thamrin verworpen was, beoogend de verhooging op te voeren tot zeven gul den per Hectoliter. Tenslotte vereenigde de Volksraad zich met de conclusies van de Commissie ter behandeling van het verslag van de Re kenkamer. 17. Mistroostig liep Thijs heen en weer; hij zag geen uitkomst meer ja, ja, het lijkt'voor onzen beer heel slecht. Dik is de muur, sterk is de deur en de tralies zijn zeer hecht Zoo verstreek nu menig uur. Doch toen de wanhoop zeer hoog was gestegen, hoorde Thüsje kloppen op de muuren ras heeft hij weer moed gekregen. Wat zou dat nu weer heeten? Al heel vlug zal hij 't weten 't was, of zware hamers tegen dien steen daar sloegen; hij begon te kraken ln zijn voegen. Kalk vloog in het rond endaar viel een stukje van den zwaren muur plots op den grond! Je moet nu morgen maar eens zien, of hierin nu een kans van redding is misschien en wat dit alles wel beduidt; want voor van daag is het nu uit. 5-31

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 11