Straattooneeltje op Koninginnedag 76«te Jaargang MAANDAG 2 SEPTEMBER 1935 No. 23141 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. BURG. STAND VAN LEIOEN Het voornaamste Nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: tfsTper regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling (Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 'lO ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque, en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:' v Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn? per 3 maanden f. 2.3S per week IV.T.T.f. 0.18 Franco per post f. 2 35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Oit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. DE KONINGINNEFEESTEN. DE MIDDAGVIERING. Herdenkingsdienst in de Pieterskerk. Op het Schuttersveld. Aanvankelijk leek het erop. dat Pluvius rijn booze luimen Z&terdagmiddag, toen de kinderspelen op het Schuttersveld aan- tingen. niet zou botvierenimmers toen de kinderen vanaf de Hooglandsche Kerk- fracht waren vertrokken en begeleid door de muziek van de Leidsche Chr. Harmonie Vereeniging naar het terrein trokken, was het droog. Dit droog-zljn droeg echter maar een tijdelijk karakter, want terwijl tijdens de spelen zelve nu en dan al een malsche bul neerplensde, werd het, toen het nummer Paardensport een aanvang nam, een compleet waterballet. „Koninginnedag" heeft het dus niet bijster getroffen met haar feestviering en in niet geringe mate moet hel hier dan ook wel aan toegeschreven worden dat de publieke belangstelling op het Schutters veld aan den matigen kant was. De kin deren zelve hebben zich echter van dit alles niet bijster veel aangetrokken, want aj hebben als steeds met groote animo ge streden en de kamp om de eerste plaat sen was vaak spannend. Aangezien het veld zelve wegens de groote regenhoeveel- Jieden der laatste dagen er niet geschikt roor was, liet de heer C. A. de Bruyn de schare op het bestrate parkeergedeelte aantreden en dank zij hem en zijn assis- 1 tenten kon dit gedeelte van het program pa volgens de regelen der kunst worden «gewerkt. Aan de noodige hilariteit ont- Ibrak het ook nu niet. Een nummer zalc- ioopen is nu eenmaal éen programma- nummer dat steeds succes heeft. Na dit gedeelte volgde het nummer paardensport, verzorgd door „De Venne- per Ruiters". In een gietbui maakten zij hun entree en in een stroomenden regen rerden de eerste nummers afgewerkt. Dat een en ander op prijs werd gesteld, bleek vel uit 't feit dat 't aanwezige publiek de tegen trotseerde en tot het einde toe de Terrichtingen met aandacht volgde. Tenslotte zij nog vermeld dat de Leid sche postduivenvereenigingen eveneens hun medewerking verleenden en wel door het oplaten van 2000 postduiven. Naast het voltallige bestuur van de ver- tenlging „Koninginnedag" waren mede aanwezig op het terrein, burgemeester v. t Sande Bakhuyzen en zijn echtgenoote, alsmede het eerste Kamerlid mr. Briët. De uitslagen. Deze luiden als volgt: Kinderspelen. Drie-beenen wedloop (meisjes): L. A. Prenen en L. v. d. Zeeuw; 2. A. Verstraaten en J. Koolmoes; 3. R. Fransen en J. Sloos; 4. C. Crama en M. Teske; 5. T. Dickhoff en S. Redel. Wedloop op stelten (meisjes): 1. R. Hols- wilder; 2. C. v. Rijn; 3. A. Ranselaar; 4. G. Pijnakker; 5. P. Vos. Zakloopen (jongens): 1. K. Prins; 2, A. Jonkers; 3. A. Noort; 4. K. Romijn; 5. P. Vavier Haasje-over (jongens): 1. C. Fransen en D. Klinkhamer: 2. G. de Boer en P. de Kier; 3. J. Veefkind en C. van Hoven; 4. P. Labordus en M. de Kier; 5. K. Hoppen en M. Hol. Paardensport. Groepspringen: 1. Mej. v. Tol en de heer Gijsenberg; 2. Mej. R. de Vlieger en de heer Verkuil. Springen, individueel; 1. K. Verkuil; 2. J. v. Tol; 3. R. de Vlieger; 4. L. Buiten huls. Stoelendans: 1. Mej. R. de Vlieger. Buurtvereeniging „Eensgezindheid". Deze vereeniging zette 's middags de door haar georganiseerde kinderspelen voort. Allereerst werd aangevangen met de oplating van ongeveer 100 luchtballons voor de kinderen van 2 tot en met 5 jaar, waarvoor drie prijzen beschikbaar zijn gesteld, voor de verst gevonden ballon. Ondanks de nogal eens storende regen buien, zijn de kinderspelen, onder de be kende leiding van de spelleidsters en lei ders met veel enthousiasme uitgevoerd en behalve de prijswinners kregen allen een troostprijs, bestaande uit mooie speelgoe deren. Deze spelen werden opgeluisterd met muziek van W W. en dat hield den moed er in. Te vijf uur waren de middagfeesten ten einde en werd te 8 00 uur aangevangen met een concert, uitgevoerd door de Mu ziekvereniging W.W., onder leiding van den heer G. Dik, waarover het zeer talrijke publiek niets dan lof had en de vrolijk heid, vooral van het jeugdige publiek kwam eerst tot zijn recht, toen werd aan gevangen met een rondgang met muziek, waarvoor intusschen in een straat de kindergroepen met lampions waren opgesteld. Er was buitengewoon veel publiek aan wezig, doch dank zij de goede regeling door de Leidsche politie, de geleiders (sters) verliep alles in goede orde. De vereeniging „Eensgezindheid" kan met groote voldoening op het door haar georganiseerd feest terugzien. De uitslagen luiden: Groep E, kinderen van 5 jaar, Balletje rijden: le pr. (jongens) Bart Erades; 2e pr. Johannes Piket; 3e pr Huibertus van Meurs; le pr. (meisjes) Cornelia Stok- huyzen; 2e pr. Jansje van Zoest; 3e pr. Jannetje Pet. Groep A, (meisjes van 6 en 7 jaar, turfrapen: le pr. Gerarda Helversteyn; 2e pr. Boukje Sloot; 3e pr. Femmy Frank. Groep B (meisjes van 8 en 9 jaar), Blaas voortschoppen: le pr. Imi Jansen; 2e pr. Jacoba Dubbelaar; 3e pr. Catha- rina Verbiest. Groep C (meisjes van 10 en 11 jaar), r'asch ophangen; le pr. Dina Arbouw; Pok de jeugd zorgde voor m,u?iek. Hierboven een dergelijk geïmproviseerd orkest 2e pr. Catharlna Stikkelorum; 3e pr. Coba Bekooy. Groep D (meisjes van 12 en 13 jaar), Tonnetje rollen: le pr. Nelly van Loon; 2e pr. Truus Pielanen; 3e pr. Geertruida Wiekhart. Groep I (Jongens van 6 en 7 jaar), op Vliegende Hollanders: le pr. Hendrik Grondel; 2e pr. Joop v. d. Broek; 3e pr. Pieter Bekooy. Groep II lJongens van 8 en 9 jaar), steltloopen: le pr. Max de Joode; 2e pr. Willem Bey; 3e pr. Theo Pet. Groep III (jongens van 10 en 11 jaar), koetsiertje spelen: le pr. Arle Teske en Joh. van der Kraats; 2e pr. Cornells La- man en Samuel Erades. Groep IV (Jongens van 12 en 13 jaar), tobbetje steken: le pr. Jacob Bey; 2e pr. Karei Flaman; 3e pr. Jan Brussel. Stoelendans voor dames: le pr. Toos van der Velden; 2e pr. Rie Eikerbout. Den heer G. Mulder werd voor de lei ding der kinderzang een fraaie fruit mand aangeboden. Feest in de Cobetstraat-Zeemanlaan. Ook door de buurtcommissie Cobetstraat- Zeemanlaan was een aardig feest geor ganiseerd. In de eerste plaats werd 'les middags een versieringswedstrijd gehou den. Fietsen vliegende hollanders. auto peds en allerlei andere vehikels waren door de kinderen versierd en er waren werkelijk pracht exemplaren bij. De jon gens en meisjes hadden er hun uiterste best op gedaan. Nadat de jury haar oor deel had opgeteekend trokken de kinderen in optocht door de buurt, waar zij veel belangstelling trokken. Teruggekomen op het punt van uitgang hoek Cobetstr.- de Laat de Kanterstraat werden zij ge- tracteerd. Des avonds werd een lampion optocht gehouden door de buurt, waaraan heel wat kinderen deelflamen en die heel wat roerigheid en feestellikheid bracht in deze anders 's avonds zoo stille buitenwlik. Ook thans weer werden de kinderen ge- tracteerd. Tenslotte moeten wij nog ver melden dat mevr. v. d. K-rogt en haar zoons de geheele organisatie op zich had den genomen En dat hieraan niets geha perd heeft werd wel bewezen door de dankbaarheid der kinderen. De namen van de prijswinnaars van den versieringswedstrijd zijn: 1. Piet Swaak. 2. Piet Bergers 3. Jood Eichhorn. 4. Annie Goslinga 5. Elly Mlzee 6. Tonny Kiers. 7. Jan van Dam. 8. Cor Meiman. 9. Ivone de Vries 10. Rosin. De avondconcerten. 's Avonds werd er op twee plaatsen een concert gegeven en wel in het Plant soen (Musis Sacrum) waar het Leidsche Politiemuziekgezelschap onder leiding van zijn directeur, den heer M. Bolderdiik een uitvoering gaf en op de Beestenmarkt waar de Harmoniekapel „T. en D." met den heer J. Noordanus aan het hoofd het publiek bezig hield, De kerkelijke herdenking. Gistermorgen vond In de Pieterskerk, waar ds. Brandt uit Delft voorging de kerkelijke herdenking van den 55sten ver jaardag van H.M. de Koningin plaats. De kerk was overvol; de dienst werd bijge woond door het lid van de Eerste Kamer mr. Briët en verschillende leden van het gemeentebestuur o.a. wethouder Splinter en professoren van de Rijksuniversiteit. Onder het zingen van psalm 65 vers 4 be klom ds. Brandt den kansel en hield naar aanleiding van 2 Kon. 11 vers 12 een gloed volle rede over de Kroon. Hij getuigde er van, dat de geschiedenis van het Huis van Oranje veel overeenkomt met de geschie- genis van het Huis van Koning David. Tel kens als het Huis van Oranje dreigde on der te gaan kwam er redding o.a. in 1650 en in 1672, alsmede in de 19de eeuw toen kort achter elkander 3 zoons van wijlen Z.M. Koning Willem III stierven en toen scheen, dat het Huis van Oranje zou uit sterven en ds. Nic. Beets in den rouwdienst op het Loo moest getuigen, dat hij alleen was overgebleven om de drie stamhouders uit het Huis van Oranje te beweenen, werd op 31 Augs. 1880 prinses Wilhelmina (onze geliefde Koningin) geboren. Ons land is gezegend onder het bestuur van onze ge- eerbiedigde Koningin: niet alleen de Koninklijke Kroon dekt het hoofd van H.M. de Koningin, maar ook de getuigenis schaamt zij zich niet. Bij het standbeeld van adm. de Coligny te Parijs sprak Zij deze gedenkwaardige woorden „Christus vóór alles". In eenige aardige episodes uit het leven van H.M. de Koningin toonde ds. Brandt de eenvoud van onze Koningin en de voortreffelijke opvoeding door wijlen H.M. de Koningin-Moeder. Toen wederom het Huis van Oranje dreigde uit te sterven werd op 30 April 1909 onze geliefde prinses Juliana geboren. Leed werd onze geliefde Koningin niet gespaard. Toen verleden jaar in Maart H.M. de Koningin-Moeder werd uitgedragen naar de Nieuwe Kerk te Delft, trok 3 maanden later weer de rouwstoet door onze straten van wijlen Z.K.H. Prins Hendrik. Tot nu toe wefd onze geliefde Koningin door God voor ons land gespaard. Met weemoed herdacht de predikant het Belgische koningshuis, dat deze week zóó zwaar getroffen is door den dood van wij len Koningin Astrid, die niet alleen bij onze zuidelijke buren geliefd was, maar ook in ons land. Dit zware verlies dat het Belgische Koningshuis trof, heeft overal veel deernis verwekt. Moge ook de Heere den koning en zijn gezin sterken! Na den Zegen voor het Huis van Oranje, voor H.M. de Koningin en Haar dochter afgesmeekt te hebben, werden na den dienst staande de eerste 2 coupletten van het oude Wil helmus gezongen, op het orgel begeleid door den heer Mens Gezongen werd nog Gez. 171 vers 1 en 11. Ps 75 vers 1 en 4 en Ps. 72 vers 14. Ook in de andere kerken hier ter stede werd de verjaardag van H.M. de Koningin en het vreeselijke ongeluk dat de Belgische koningin Astrid getroffen heeft, in treffende woor den herdacht. HET WERKPROGRAM VAN HET LEIDSCHE VOLKSHUIS. Dinsdagavond 3 Sept. en Woensdag avond 4 Sept. is er in net Leidsche Volks huis, Apothekersdiik 33, gelegenheid zich op te geven voor clubs, lessen, cursussen enz. De nieuwe werkliist, gratis verkrijg baar, is verschenen en bevat o.a. cursus sen in zagen, teekenen en linoleumsne den, bloembollen en stekies kweeken voor de kinderen. Bii de ontwikkelingsgroepen treffen wij o.a cursussen aan over een voudige cultuurgeschiedenis, karakter kunde, kennis van staat en maatschappij, natuurleven enz. Voorts zijn er de af deelingen huishoud- onderwijs, vrouwen-ontwikkeline. waarbij diverse interessante lezingen. ..Naar Bui ten" enz. Een nieuwe afdeeling is toege voegd, n.l. de Volksmuziekschool in sa menwerking met de Mij. voor Toonkunst alhier, met clublessen voor piano, viool, koorzang en blokfluit. Bij het Leidsche Volkshuis kan men dus het komende seizoen weer in den meest uitgebreiden zin zijn kennis vermeerderen. CONCERT .WERKMANS WILSKRACHT". Gisteravond vond in den tuin van „Oud- Hortuszicht" een concert plaats door de Harmonie-Kapel „Werkmans Wilskracht", onder leiding van den heer G. Dik. Door de slechte weersomstandigheden was de opkomst gering, doch zij die aanwezig wa ren zullen van hun gang naar den Thee tuin geen spijt hebben gehad aangezien het gebodene zeer te loven viel. LEIDSCHE BELASTING-OPHAALDIENST Genoemde dienst heeft in de afgeloopen maand f. 15.018,52 aan de Rijksontvangers afgedragen, benevens f. 2159,30 aan den gemeente-ontvanger. De aandacht wordt er op gevestigd, dat aanslagen en beschikkingen binnen 4 weken na de dagteekening ten kantore van dien dienst, Nieuwe-Rijn 22, moeten worden ingeschreven. LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vorige maand (Augustus 1935) ingelegd f. 379.718.77 en terugbetaald f. 461.666.94: 91 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 102 boekjes werden geheel uitbetaald. Het te goed der 18.535 inleggers, inclu sief 1.437 deelnemers aan den Afhaal- dienst, bedroeg einde Augustus 1935 f. 8.554.884.83. In 5.695 posten is in deze maand door den Afhaaldlenst f. 16.655. 25 ontvangen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen A. P. Steutel, P. J. Blokstraat 34, Lei den; luxe autoverhuur. De zaak is omge zet in een vennootschap onder firma onder den naam: Steutel en Duyts. Ven- nooten: A. P. Steutel en L. A. A. Duyts. Lelden. N.V Electrische Apparaten Maat schappij E A.M. (f.), Korevaarstraat 2a. Leiden; hoofdzetel: Keizersgracht 806, Amsterdam. Het filiaal te Leiden, is op geheven dd. 1 Sept. 1935. Opheffingen: Roxy Theater, Haarlemmerstraat 52, Leiden. Leidsche Gramofoonplaten Centrale, in liquidatie, Statonsweg 14, Leiden. In de Stedelijke Werkinrichting wa ren opgenomen: Maandag 26 Aug. 63, Dinsdag 27 Aug. 61, Woensdag 28 Aug. 63, Donderdag 29 Aug. 60, Vrijdag 30 Aug. 60 en Zaterdag 31 Augustus 59 personen. Hedenmiddag omstreeks halféén is op de Oostdwarsgracht een jongen, zekere L. C„ te water geraakt. De heer A. Jacobsen bedacht zich geen oogenblik en sprong geheel gekleed te water en mocht het ge noegen smaken het kind te redden. ONDERTROUWD K. J. Harteveld jm. 28 j. en I. Guleij jd. 28 j. OVERLEDEN. C. Wiggersv. Beek vr. 63 j. A. E. J. v. d. DoesBorsboom vr. 29 j. A. Stij- ger dr. 23 j. P. W. Remmerswaal dr. 58 jaar. BINNENLAND Rustige viering van den verjaardag van H. M. de Koningin te St. Fillans (Binnen land, 2e Blad). Maatregelen tegen prijsknoeierij bij pharmaceutische artikelen (Binnenland, 2e Blad). Vergadering van den Ned. Bond van Kleinhandelaren in het Visch- en Haring- hedrijf. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND De concessie in Abessynië aan een Ame- rikaansch-Engelsche maatschappij be vestigd. Groote verontwaardiging in Italië. Engeland en Amerika verklaren van niets te weten (3e Blad en Tel. le Blad). Na den droeven dood van Koningin Astrid (3e Blad). Een scherpe waarschuwing der Ver. Sta ten tot dc sovjets (Buitenland, le Blad). De Fransche oud-minister A. Messimy overleden (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. DE ALGEMEENE TOESTAND. VERSCHERPING IN HET ITALLAANSCH-ABESSYNISCH CONFLICT. Als een donderslag bij helderen hemel viel Zaterdag plots het bericht van een door Abessynië aan een En ge Is c li - Am eri - kaansch concern verleende concessie in zake het winnen van grondrijkdomimen in half het land in de politieke arena. Zonder eenlgen twijfel kan worden vastgesteld, dat het bestaande conflict daardoor is verscherpt en teivens vertroebeld! Het kan toch moeilijk anders, dan dat Italië achter deze onverwachte geste Engeland ziet Uit den aard der zaak is in Italië een storm van verontwaardiging ontketend en het staat vast, dat Italië, zich beroepende op de bestaande verdragen met Engeland en Frankrijk, de verleende concessie niet zal erkennen. Italië zal trachten zich te ontworstelen aan den slag, die Abessynië het heeft pogen toe te brengen. Engeland heeft zich reeds gehaast om. te verklaren, dat het van het gansche ge val niet op de hoogte was en den Negus zelfs aangeraden, de concessie voorloopig op te schorten, toege<vend, dat het verdrag van 1906 (en ook het Engelsch-Italiaansch verdrag van 1925) er door in het gedrang komt. En ook Amerika houdt zich afzijdig. In niet-officieele kringen te Addds-Abeba verzekert men, dat de overeenkomst niet uitsluitend om commercieele redenen is aangegaan, doch dat in de eerste plaats politieke beweegredenen tot het sluiten ervan hebben geleid. Het voornaamste doel ervan is, volgens deze kringen, zoo mogelijk een onoverkomelijken hinderpaal op Italië's weg te plaatsen. Ook Londens referte aan het Britsch- Fransch-Italdaansche verdrag van 1906 heeft geen indruk gemaakt. Men wijst er te Addis Abeba op, dat dit verdrag Abes synië niet raakt, aangezien de Abessyni- sche regeering het niet onderteekend heeft. Doch zoo eenvoudig is het nu eenmaal niet Voor zoover momenteel is na te gaan, heeft de overijlde stap van Abessynië zijn positie ten Volkenbomdsraad, die overmor gen juist bijeenkomt, niet versterkt, in tegenstelling tot Mussolini's standpunt. Rond het conflict begint te hangen een „petroleum-luchtje". En dat wekt nimmer gunstig voor dengene, die daarvan de ver wekker is Zullen Engeland en Amerika bovendien tenslotte de belangen van hun bij de con cessie betrokken onderdanen geheel willen en kunnen verloochenen? Officieel heeft Italië zich nog niet geuit. Aan een vertegenwoordiger van de „Sunday Chronicle" verklaarde Mussolini o.a.: „Ik hen voor den vrede doch wat ik begonnen ben zal Ik ook voltooien. Ik wil In den Volkenbond blijven, indien zulks mogelijk is. doch indien deze een beslis sing tégen Italië neemit zal ik uit den Vol kenbond treden. Daarmede zou tevens de Volkenbond hebben afgedaan. Ik kan mij niet begrijpen hoe onze gerechtvaardigde wenschen door iemand ter wereld kunnen worden mis verstaan. en ik vraag mij af. hoelang wij ons nog dergelijke met alle wetten In strijd zijnde handelingen van de zijde van een barbaarsch volk moeten laten welgevallen. Ik geloof, dat ik mij geduldig heb betoond' en ik kan mij niet indenken, hoe men zich bij zijn oordeel over Italië en een zoo'n achterlijk deel ter wereld als Abessynië Is, voor dit laatste land kan uitspreken. De maatregelen om op alles voorbereid te zijn, .duren onverminderd voort. Mussoloni heeft tot de manschappen, die deel hebben genomen aan de groote

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1