flDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 31 Augustus 1935 LAND- EN TUINBOUW UIT DE BONTE WAERELD. TELEGRAMMEN. MAIKÏ b. fit RICHTIN^^ WEERBERICHT. Barometerstand. Gistermiddag 3 uur: 764. Hedenmiddag 12 uur: 760. telegrafisch weerbericht. (deeedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Hoogste stand 768.3 te Weenen. laagste stand 751.3 te Aberdeen. Verwachting tot den avond van 1 Sep- sber: Aanvankelijk nog krachtige later ma lt Zuid-Westel. tot Westel. wind. Zwaar tolkt, later opklsirend. Waarschijnlijk j regenbuien. Iets kouder. buitenlandsch weerbericht. 1. Kon. Ned. Meteorol. lnst. te De Bildt. Ia de algemeene drukverdeellng kwam (weinig verandering. Dc depressie bleef itlonair over de Brltsche eilanden en igevlng. Een secundaire passeerde met iren neerslag en toenemenden wind, dsnnacht ons land. Over Dultschland, stenrijk en Polen steeg de luchtdruk, odat het hooge drukgebled jn. het Zuid- iten aan beteekenis won. De hooge at in het Noorden nam een weinig af. ■achtige winden waaien over het Ka al en het Zuidelijk deel van de Noord- en langs de Zuid-kust van Noorwe- s. Behalve het hooge drukgebied in het waarin het helder weer is, is overal to het weer slecht. Op tal van plaat- i valt nog regen terwijl de bewolking r het algemeen zwaar is. Wel bracht krachtige Zuld-Wester storm in onze geving, de Brltsche eilanden, Frank- k en West Dultschland een aanzienlijke jperatuurstijglng. Over Scandinavië rd het plaatselijk kouder evenals in stenrijk. De zwaarste regens vielen in l strook die zich van Zuld-Engeland, er het Kanaal tot Nederland uitstrekt, ilais had 52 m.m. regen. De Btld en Croydon tapten 15 m.m. af. Westenwind blijft nog ongestadig en lansen op regen in de eerstvolgende iur nog groot. luchttemperatuur. uur voorm: 15'/t gr. C. 60 gr. F.). 12uur 'smldd.: 18'/: gr. C. (62 gr. F.). IOGWATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Zondag. tan. te 4.20 uur; nam. te 4.36 uur. Voor Maandag. tam. te 4.50 uur; nam. te 5.05 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl". IMiddags 12 uur: 18 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Zaterdag8.23 n.m. tot 5.39 v.m. Zondag: 8.20 n.m. tot 5.41 v.m. feil Bernhard Brlnkmann uit Vaals ln herland 5 jaar tuchthuisstraf, 5 jaar ïverlles, 28.000 mark boete en 26.625 «ik schadevergoeding, tegen den 40-j a- i«i Karl Feldmann uit Trier 1 jaar en maanden tuchthuisstraf en tegen den [jarigen Johannes Kugel uit Helllgen- 'ot 5 jaar tuchthuisstraf. Peter Kox uit 'ihgenstadt hoorde 3 jaar tuchthuisstraf W zich eischen en de 51-jarige Nico- P Zoller zes maanden tuchthuisstraf. De leider van het Dultsche Arbeidsfront Ley heeft geconstateerd, dat in den «sten tijd in lal van bedrijven velerlei 'lenigingen van allerlei slag worden fencht, heel vaak met de beste bedoe ken, doch dikwijls ook om reactlonai- J' Marxisten en andere personen van [®°'ergestelde wereldbeschouwing ge kneld te geven, hun ondermijnend Ah doen- Ook kegelclubs en zangver- "S'ngen worden hiertoe misbruikt. Dr. '"wint krachtig stelling tegen dit «wniglngseedoe" en verklaart, dat de 1. wenkende massa niet verdeeld v!iv0r?.en' Arbeidsfront is de eenige i«wï voor alIe werkenden en waar w bestaan van dergelijke verdachte ««ligingen ontdekt, dienen zij ontbon- re worden. o FRANKRIJK. Vonnis verzacht. h€t ln gevaar brengen van de gneid van den staat was de leider van ktm e boerenfront, Borgères, tot maanden gevangenisstraf veroordeeld. 'bh»„ erva" beschuldigd de boeren te ^"gespoord te weigeren belasting li!' ?°t van Beroep te Rouaan heeft iii»„i i vonn's tot vier maanden ge- li al af teruggebracht, met aftrek oe preventieve hechtenis. kiar UTHAUEN. De boeren-onlusten. Wen tot dusver heeft kunnen vast- B1NNENLAND. HOFROUW. Naar men ons meldt, is in verband met het overlijden van de Koningin van België door H.M. de Koningin hofrouw voorgeschreven voor den tijd van twee weken, ingaande 1 September, waarvan één week halve rouw en één week lichte rouw. een rouwdienst in den haag. Vanwege de Belgische Legatie zal Dins dagmorgen te 11 uur, in de R.K. Kerk aan den Boschkamp te Den Haag een plech tige rouwdienst worden gehouden, in ver band met het overlijden van Koningin Astrid. DE STAKING TE TILBURG. Inzake het conflict in de wollen stoffen- lndustrie te Tilburg kan nog worden ge meld, dat het stakingscomité heden met de stakers heeft vergaderd en adviseerde het werk Dinsdag niet te hervatten. Het bestuur van den R.K. Textielarbei- dersbond „St. Lambertus" deelt mede, dat het personeel van enkele afzonderlijke fabrieken heeft besloten Dinsdag wél aan het werk te gaan. o KONINGINNEFEEST IN DEN HAAG. Veel rustiger dan anders. Helaas werd de verjaardag van H.M. de Konlnigln heden niet begunstigd door mooi zomerweer. Althans ln de vroege ochtend uren viel er een druilerige regen, welke niet bevordelijk was aan de feestvreugde. Er werd te Den Haag druk gevlagd; van. alle Rijksgebouwen en openbare lichamen was de nationale driekleur uitgestoken, terwijl ook van de gebouwen der buLten- landsche vertegenwoordigers de vlag wap perde. Op het Lange Voorhout was de gebrui kelijke vlaggenversiering aangebracht. Ook had men bij de Departementen de voor bereidingen getroffen voor de Illuminatie. De rouw, waarin het Belgische Koninklijk huis gedompeld Is, was de oorzaak, dat de minister van Defensie alle parades, welke heden gehouden zouden worden, heeft af gelast. De Haagsche bevolking, voor wie de parade altijd een zeer aantrekkelijk schouwspel ls, miste daarom hedenochtend deze troepenrevue. De ochtenduren, welke anders geken merkt worden door een levendige drukte ln de omgeving van het Malieveld, gingen dit jaar dan ook zeer rustig voorbij. Het programma voor vanmiddag was een bloemencorso, georganiseerd door het Haagsch Comité voor Volksfeesten. De trams en de autobussen der H. T. M. waren gepavolseerd. Ten Koninklijken paleize lagen felicita- tiereglsters ter teekening. Op verschillende punten der stad waren muziekuitvoeringen. Voorts zijn er feest- vergaderingen van de Orapjevereenlgimg en zal ook het Vredespaleis met schijnwerpers verlicht worden. HEVIG ONWEER TE OUDE-WETERING. Gisteren woedde boven Oude-Wetering een hevig onweer. Ongelukken van ern- stlgen aard kwamen niet voor: alleen zij vermeld, dat de bliksem ls ingeslagen in het in het Braassemermeer gelegen zeil jacht van den Indië-vlieger, den heer L. Sillevls. In de achterplecht werden 2 ga ten geslagen. Brand ontstond er evenwel niet. Op het schip bevonden zich geen personen. KNAAPJE AANGEREDEN EN GEDOOD. Gisteren ls op den Klarendalschen weg te Arnhem het 6-jarig zoontje van de fa milie G. aangereden door een met een paard bespannen wagen. Hedenmorgen ls het knaapje ln het Gemeentelijk Zieken huis overleden. DE „PATRIA" NAAR RUSLAND. Het naar Rusland verkochte s.s. „Pa- tria", van den Rotterdamschen Lloyd, thans genaamd „Svir", vertrok heden van Rotterdam naar Leningrad. DOODELIJK ONGEVAL TE WATERINGEN. Hedenmorgen te omstreeks kwart over acht heeft te Wateringen een ernstig on geval plaats gehad. De 30-Jarlge mej. Veldhuizen uit Delft, tijdelijk wonende tc Terheyde, die zich per rijwiel naar Rijs wijk begaf, werd op den Noordweg nabij het Theehuis „De Rusthoek" door een vrachtauto, rijdende in de richting van Wateringen, aangereden. Zij was op slag dood. o HET MOTORSCHIP „IVAN" TE IJMUIDEN BINNENGEBRACHT. Wen uüneen, Kunnen vast- g!" de bo«renonlusten in Zuid- V1J' slachtoffers geëischt, onder tS Politiebeambte. isiil Politiebeambten werden gewond, tijwPHSeveer 100 personen werden ge- v„M°'a' ool< de secretaris-generaal "olkssocialistlscjxe partij.. In zinkenden toestand op de Noordzee aangetroffen; bemanning in arrest gesteld Het motorschip „Ivan", dat eenige da gen geleden op zoo geheimzinnige wijze uit Rotterdam verdween, ls in den afgeloopen nacht in IJmuiden binnengebracht door den logger SCH. 297, die het scheepje op de Noordzee oppikte in bijna zinkenden toestand; het vaartuigje had zeer veel schade opgeloopen. De opvarenden zijn in arrest gesteld en zullen vandaag naar Overschie worden getransporteerd, om aldaar ter beschikking van de politie te worden gesteld. DE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen te 6 uur is het K.L.M.- vllegtuig „Perkoetoet" van Schiphol ver trokken Geboekt hebben twee passagiers Amsterdam—Cairo, een AmsterdamSin gapore, een Athene—Bangkok en een Athene—Gaza. De „Perkoetoet" voert mede 189,363 K G. briefpost, 13,980 K.G. pakketpost en 118 K.G. vracht. HET ENTEN VAN ROZEN EN VRUCIITBOOMEN. Een lezer vraagt hoe rozen en vrucht- boomen worden geënt. Dit wordt veel gé- daan door te oculeeren. Hiervoor heeft men in de eerste plaats een stammetje of struikje noodlg, hetwelk dienst doet als onderstam. Veel kan men daarvoor ge bruiken zaailingen, dus die soorten, waar van men later van de bloem en/of vrucht niet zeker ls wat men zal krijgen. Hierin wordt dicht bij de grond een T-vormige insnijding gemaakt door de bast tot op het jonge hout. Meestal zijn deze onder stammetjes een vinger alk. De verticale lengtesnede is ongeveer 4 c.M. lang en de bast wordt met behulp van een mesje aan belde kanten losgemaakt. Daarna neemt men een oogje van een bepaald soort roos of vruchtboom van een Jong éénjarig lot af. Dat doet men door eerst de bladschlji af te nemen, zoodat de bladsteel blijft zitten. Daarna snijdt men met een scherp mesje rondom het oogje en neemt het daarna met een stukje van de bast van het jonge takje af. Dit stukje bast met jong oogje of knopje wordt nu voorzichtig in de T-vormlge snede geschoven en daarna met een katoenen draadje of bandje raffia omwonden, zóó dat het stevig tegen de onderstam aansluit. Na veertien dagen kan men waarnemen of het opge- plaatste oogje ls vastgegroeid. Is dit laatste het geval dan laat het bladsteeltje bij de minste aanraking los. Het omgebonden bandje wordt dan los gemaakt. Aan het struikje zelf wordt niets gedaan, bij streng winterweer gebeurt het wel dat de opgezette oogjes afvriezen, reden waarom men vaak een kleine be schutting aanbrengt door de oculatieplaats met wat blad of turfmolm te dekken Dit oculeeren heeft plaats vanaf eind Juni tot eind Augustus. Niet zelden is begin Augus tus de laatste gelegenheid omdat men met het afnemen van het oogje goed moet toezien dat het pitje of zieltje mee wordt afgenomen. Dit pitje is duidelijk aan den achterkant van het oogje zichtbaar als een klein knobbeltje. Niet zelden laat dit pitje half Augustus niet meer van hét takje los en is dus oculeeren niet meei mogelijk. Het opgeplaatste oogje loopt in den na zomer niet meer lilt. In het volgend voor jaar wordt de onderstam enkele centi meters boven de oculatieplaats afgesneden en loopt het oogje normaal uit. Er dient op gelet dat de onderstam zelf geen scheu ten meer maakt. Aldus krijgen we een tak van de soort, waarvan het oogje Is genomen op de onderstam gegroeid en kunnen we dus een struik kweeken, waar van we later een bepaald soort bloemen ol vruchten oogsten. Nog deelen we mee dat over dit belang rijke werk kleine boekjes zijn geschreven, welke boekjes deel uitmaken van de tuin- bouwreaks „Weten en Kunnen", uitgever Fa. Joh. Enschede en Zn. te Haarlem. Een andere lezer vraagt ons iets over de aardappels, wat wü wel de moeite waard achten hier uitvoerig te beantwoor den. De vraag komt op het volgende neer: Mijn aardappeloogst is, goed wat de hoe veelheid betreft maar de kwaliteit laat te wenschen over. De knollen zijn „kringerig". 't Waren Eigenheimers (klei) poters. Het loof is prachtig. Wat is hiertegen te doen? Heb gemest door een beetje patent kali en voldoende kalk te strooien. Van deze ziekte wordt meegedeeld, dat ze ook ijzervlekzlekte wordt genoemd en dat zich bruine vlekken op doorsnede ver- toonen. De ziekte komt het meest voor op lichten grond en is niet overerfelijk. Bij de bewaring der knollen breidt zich de kwaal in den regel niet uit. Vermoedelijk zit hier de fout in de bemesting. Laat de kalk- bemesting achterwege en geef op uw grond een ruime gift patentkali. Geef b.v. per 100 vierk. Meter 6 K.G. patentkali, 5 K.G. superfosfaat en 3 K.G. Chilisalpeter. Als algemeene regel geldt, dat aardappels voor al in aanmerking komen om te worden bemest met kali, terwijl met kalk voor zichtig dient te worden omgegaan, vooral ook met het in de hand werken van ver schillende ziekten in dit gewas. Dezelfde lezer vraagt, ons: „Ik heb een boomgaard en wil de ruimte tusschen de boomen benutten door het planten van appels en peren. Men heeft mij verteld dat er soorten zijn, welke met een jaar of drie reeds vrucht geven. Welke zijn de beste?" Hierop kunnen we antwoorden dat er boompjes zijn, die reeds op drie-jarigen leeftijd dragen. Dit geldt voor appel zoo wel als voor peer. Dit zijn boompjes, welke op een z.g. zwakke onderstam zijn geënt. Voor peer wordt dan als onderstam ge bruikt de kweepeer en voor appel de Dou- cln of de Paradijs. Zooals gezegd dragen de boompjes, hierop geënt reeds vroeg, in den regel vroeger dan wanneer ze op de zaailing appel of peer geënt zijn. Iedere boomkweeker kan appel- en pereboomen op zwakke onderstam leveren. Wanneer de half- of hoogstammen in een boomgaard op 8 a 10 Meter staan, gaat hiertusschen één rij op 4 a 5 M. onderlinge afstand. Goede soorten daarvoor moeten aan be paalde eischen voldoen. Bijv. de boomen moeten zich kenmerken door regelmatig te dragen, niet vatbaar zijn voor schurft, de vruchten moeten zijn flink van stuk. Die soorten, welke in onzen tuin, gelegen op zandgrond, jaarlijks de beste resultaten geven, zullen we in een volgend artikel af zonderlijk beschrijven. Als beste planttijd noemen we half November. VOOR KLEINE TUINEN. Snijbloemen en hun behandeling. Het ls voor bezitters van een tuin een waar genot wanneer ze uit eigen tuin bloemen kunnen snijden voor kamerver siering. Dikwijls gebeurt het echter dat dt afgesneden bloemen mooier aan de plant waren dan in een vaasje, en in dat geval ls het jammer om ze af te snijden. Lang alles ls dan ook niet geschikt voor snijbloem. Snijbloemen behooren in het bezit te zijn van een stevigen en niet te korten steel. Sommige soorten geven we zelfs een voorbehandeling om dit te be vorderen. Zoo nijpen we uit de Dahlia's de bovenste 2 of 3 zijknopoen tijdig weg. Dp behouden knop ontwikkelt zich dan tot een groote bloem en heeft eên stevige stengel. Op dezelfde wijze handelen we met rozen, anjers «p grootbloemige Chry- safitheatums. Ook ls duurzaamheid vgs de bloemen een zaak van beteekenis. Bo vengenoemde soorten zijn vrij duurzaam en daarom als snijbloemen zeer aan te be velen. Zeer duurzaam is ook Gladiolus en daar.deze bovendien voor het grootste ge- gedeeltë moof van kleur zijn rangschik ken we ze onder de beste snijbloemen. Goede soorten zijn verder: Lathyrus, leeu- wenbekkeh, Coreopsis, Godetia, Scapiosia, Vsters, grootbloemige Afrikanen, Violie ren, Leliés enz. Van beteekenis is ook de tijd Waarop we de bloemen snijden. Bij voorkeur snijden we geen bloemen op het midden van den dag, of wanneer ze nat zijn van den regen. De beste tijd voor het snijden van bloemen 'is des avonds. Gedurende den nacht worden ze dan diep in het water geplaatst. De snijwonden maken we vooral lang, daardoor kunnen dt stengels gemakkelijker het water op zuigen. Eén gedeelte van het blad snijden we van de stengels af om de groote ver damping tegen te gaan. We plaatsen af gesneden bloemen nooit op den tocht of in volle zon, Eenigszlns slappe bloemen plaatsen we daarentegen liefst in het don ker in een afgesloten, koele ruimte. In tegenstelling met andere soorten plaat sen we Lathyrus nooit diep in het water. Het is reeds voldoende wanneer de sten geltjes een paar c.M. in het water staan; dan blijven ze het langst mooi. De meeste bloemen snijden we wanneer ze nog ge deeltelijk in knopvorm zijn, b.v. rozen, Lelle's, Gladiolus, Iris; andere moeten liefst geheel volgroeid zijn voor we ze snij den, b.v. Dahlia's, Asters, Scabiosa, en vooral bij Lathyrus is dit het geval. Dik wijls voegt men bij voorkeur verschillen de kleuren en soorten van bloemen bij elkaar. In 't algemeen zal .een vaasvulling met één kleur beter voldoen. Men plaat se de bloemen ook in een passende om geving. DE POSTERIJEN IN DE SOVJET-UNIE. De Russische posterijen schijnen min der goed georganiseerd te zijn dan de onze. Herhaaldelijk worden er klachten bekend, en de Sovjetbladen, die, wanneer het zaken betreft, welke het communis tisch beginsel niet raken, een scherpe critiek uitoefenen, wijzen de autoriteiten voortdurend op de onvolkomenheden van het briefverkeer. 1 Zoo publiceert het Moskousche blad „Troet" (Arbeid) de lotgevallen van «en geestig man te Woronesj, die eens en vooral de onbekwaamheid der locale post beambten wenschte aan te toonen. Men kan in Rusland aangeteekende brieven (mits men tijdig ingrijpt) als afzender weer opeischen. De inwoner van Woro nesj ging nu als volgt te werk. Hij schreef negenentwintig adressen, ieder op een andere enveloppe. De negenentwintig couverts frankeerde hij naar behooren en daarop begon hij de postkantoren af te loopen, die tezamen negenentwintig ambtenaren- bevatten, belast met het in schrijven der aangeteekende brieven. Van zijn bevindingen maakte hij nauwkeurig verslag en zoo lezen wij, dat hij aan kan toor No. 9 een brief presenteerde, gericht aan „Den grooten schrijver Nicolaj Wassi- lijewietsi Gogolj, Dikanja, Oekraïnische Republiek". Zonder eenig gebaar van verrassing nam de ambtenaar het cou vert in ontvangst. Gogolj is in 1852 ge storven. Wat zou een Nederlandsch amb tenaar doen, wanneer wij hem een brief lieten santeekenen voor „Den grooten dichter Joost van den Vondel?" De twêede enveloppe vertoonde het vol gende adres: „Dorp Borrodino, district Moskou, hoofdkwartier, aan veldmaar schalk Koetoesof". Met een stalen gezicht nam de ambtenaar de brief in ontvangst en regisstreerde hem. De man wist niet, dat generaal Koetoesof de beroemde te genstander van Napoleon was ln den slag bij Borodino van 1812. Ook was het den braven beambte niet bekend, dat het huidige Rusland geen hoofdkwartier be zit en ook geen veldmaarschalken. Maar de beambte was bureaucratisch genoeg om het adres van den afzender te vragen, voor het geval de geadresseer de vertrokken zou zijn. De grappenmaker gaf toen op: „Woronesj, Engelstraat 16, Barklaj de Toll", (die toentertijd onder Koetoesof gevochten heeft). Ook dit werd niet opgemerkt. Een derde brief was van het volgende adres voorzien: „Moskou, Volkscommissa riaat voor Post en Telegrafie. Aan volks- commlssaris Botwlnnik". Daar zouden ze toch niet inloopen, meende hij, want zij zouden hun eigen volkscommissaris toch wel kennen. Maar ook ditmaal werd de brief zonder eenig Intermezzo geregi streerd. Botwlnnik is overigens een Rus sische schaakmeester. Evenzoo ging het met zendingen aan „Den Heilige Tychon Cadonsklej", „Ge neraal Denikln" enz. (Denikin heeft, even als Wrangel legen de bolsjewieken gestre den). Aan het hoofdpostkantoor haalde de spotvogel zijn brutaalste grap uit. Hij leverde daar maar liefst een enveloppe in. waarop men kon lezen: „Galaktika, provincie Uranus, district Mars, aan Mercurius Iwanowletsj Neptunof". Hij oogstte niet de minste verbazing. Opdat hij de bewiizen in handen zou hebben, eischte de inwoner van Woro nesj alle brieven weer op, hetgeen, zoo als boven gezegd werd, mogelijk is. Daar na zond hij een nauwkeurig verslag met alle afgestempelde enveloppen aan het Centraal Orgaan van de Sovjet-Russische Vakbonden: „Troet". SCHILDPAD ALS TREKDIER. Bij de Indianen van Patagonlë wordt de schildpad algemeen als trekdier gebruikt. Zooals bekend, worden Schildpadden heel oud, terwijl sommige exemplaren enorme afmetingen aannemen. De dieren worden in Pategonlë gebruikt om boomstammen te vervoerèn. In het schild heeft men een gat geboord, teneinde het bevestigen van de last mogelijk te maken. Teneinde het schildpad regelmatig te doen trekken, loopt naast leder dier een drijver, wélke het schildpad eenige wortelen, aan een stok vastgebonden, op een afstand van circa 30 c.M. van den kop voorhoudt. AANVARING IN HET KANAAL. LONDEN, 30 Aug. (A.N.P.). In het Kanaal heeft een aanvaring plaats gehad tusschen het slagschip Ramillies en het Duitsche s.s. Eisenach. Beide schepen zijn beschadigd. De Eisenach wordt door twee sleepschepen naar Dover opgesleept. Het slagschip, dat een bemanning van 1000 man aan boord heeft, is op weg naar Portland. De Eisenach was oriderweg van Braila naar Huil. Bij de admiraliteit is slechts één bericht binnengekomen, dat meldt: Wij hebben een aanvaring gehad met het s.s. Eisenach. Ik biedt bijstand tot sLeep- schip komt. Uit het feit. dat in dit bericht ■niet over dooden of gewonden gesproken wordt, concludeert men, dat die ook inder daad niet gevallen zijn. ONZE TELEFOONNUMMERS: REDACTIE 1507 DIRECTIE en ADMINISTRATIE 2500 (op 2 lijnen) LEIDEN. Turfmarkt van 2631 Aug. Geen aanvoer lange turf. Prijs 7—8. LEIDEN, 31 Aug. Botermarkt Prima fabrieksboter f. 1,55, aanvoer 700 K.G., handel goed; Boerenboter f. 1,451,52. LEIDEN, 30 Aug. 1935. Noteering coop, groenten-, fruit- en bloemenveiling-vereen. „Lelden en Omstr.", Andijvie f.050—0.90; Kroten f. 0.801.50; Komkommers f.1 2.20; Bloemkool I f. 2—17.20; idem II f. 1.50 —7.60; Roode Kool f. 1.506.10; Savoye Kool f. 6.40; Groene Kool f. 0.80—2.60; Me loenen f.318; Pieterselie f. 0.301.30; Prei f. 0.602; Kropsalade f. 0.500.90; Selderie f.0.301.40; Bleekselderie f.1213; Worte len f. 2.206.10; Perziken f.113 per 100 stuks. Snijboonen f.415; Stokboonen f.4 —8; Pronkboonen f.2; Stamboonen f.48; Doperwten f. 1922: Peulen f. 18; Postelein f.23; Spinazie f.26: Tomaten A f.3— 6 20, B f.3—6.40, C f. 3—3.80, CC f.2—3; Uien f. 1.10—4.20; Wortelen f. 1—2.10 per 100 kilo. AARLANDERVEEN, 30 Aug. Eieren- veiling. Kipeteren 3.103.60; Boter 65 67 ct. per pond. Kaas 1819 et. per pond. LEIDERDORP, 30 Augustus. Aanvoer 3860 stuks. Kippeneieren f. 3.103.60 per 100 st.; Eendeneieren f. 2.703 per 100 st.; Kaas 1620 cent per pond; Boter 6470 ct. per pond; Kippen 35—65 per stuk; Ha nen 3070 ct. per stuk; Konijnen f. 0.40— 1.30 per stuk; Duiven 10—25 cent per stuk. NIEUWVEEN, 29 Aug. 1935. Kipeieren aanvoer 2098 stuks, prijs per 100 st. f.2 f. 3.55, eendeleren aanvoer 59 stuks prijs per 100 st. f. 2.20, kaas per pond 18 cent; bananen per 5 stuks 13 cent; druiven per kilo 15 cent, handperen per kilo 9 cent; bloemen per bos 34 cent. NOORDWIJKERHOUT, 30 Aug. Veiling „De Eendracht". Betere prijzen, nu de aanvoer minder wordt. Grauwe capucij- ners f. 1.101.30, dubbele heerenb. f. 0.40 f. 0.76, snijboonen f. 0.401.15, stokheerenb. z dr. f. 0.400.63, stamheerenb. z. draad f. 0.400.65, enkele heerenb. m. dr. f. 0.40 0.55, tulnboonen f. 0.401.00, alles per zak van 10 kilo. RIJNSBURG, 30 Aug. Groentenvelling. Aardappelen f. 0.500.75 per kist; Peen f. 2.504.50 per 100 bos; Bloemkool I 1.8— 16 per 100: Bloemkool H f.37; Uien f.1 1.10 per 50 kg. Bloemenveiling 30 Aug. Rozen per bos: Rosalandia 1316 ct., Hadley 710 ct., Butterfly 917 ct., Edith 1115 ct.; Dah lia's per 100: Globe 2830 ct., Stols 2025 ct„ Pape 2030 ct., Roem 5060 ct., Ram- pollo 5575 ct., Hofer 7080 ct.; Gladiolen per 100: Mont Everest 3080 ct., Jacoba 28—52 ct., War 3652 ct.. Swaben 4055 ct,. Bleriot 2835 ct.. Red Canna 3647 ct., L'innocence 2931 ct„ Souvenir 2527 ct., Schubert 1525 ct., Convilli 4075 ct.; Diversen per 100: Anjers 2550 ct.. Asters 1550 ct., Monbretia 1418 ct.. Godetia 35 —65 ct.. Helianthus 70125 ct., Tritoma 210260 ct., Lelies 670720 ct., Zinnia 1085 ct„ Axlepia 45105 ct. Per bos: Bruine Chrysanten 1417 ct., witte chrysanten 1122 ct., Statice 24 ct., Afrikanen 59 ct.. Ficules 912 ct., Leeu wenbekken 23 ct. ROELOFARENSVEEN, 30 Augustus. Druiven 14 cent per pond; Meloenen 2—16 cent per stuk; Bloemkool 47 cent per stuk; Peen 3 cent per bos; Sla f. 0.60 2.10 per 100 kroo; Snijboonen 40—47 centr Prinseboonen 40—74 cent; Idem z. draad 4344 cent per 10 kilo; Fijn 1.0.70—2.00: Fijn baster f. l; Baster 65 cent; Grof 55 cent: Bommen 26 cent; Stippel 25 cent per 25 kilo. ter-aar, 30 Augustus. Centrale Vei ling. Snijboonen 4088 cent: Princesse- boonen 40—73 cent: Dub. stamboonen 40 cent; Spekboonen 40 cent: Witte Pron kers 20 cent; Kas-Snijboonen f. 1.251.65; Spinazie 20 cent; Postelein 2 cent. Andij vie 513 cent: Peen 2 cent; Breekpeen 1.1 tot 1.40; Roode kool f. 1.60; Selderij 1.0.60 —0.80; Sla 1. 1—1.60; Uien 1.1—2; Kroten 1.1: Bloemkool l'A11 cent; Meloenen 612 cent; Komkommers f. 12.30; To maten f. 1—2.70; Augurken Fijn 1. 2; Fijn basterd f. 1.30; Basterd 80 cent; Grol A 6268 cent; Grof 35 cent. WESTLAND. 30 Aug. Veilingen van den Bond Westland. Binnenland. Aardbeien 30 ct.; Blauwe Druiven 22—26. AUcante 21— 31 ct., Colman 24—30 ct.. Maroc 22—26 ct., Golden Champion 27—38 ct., alles per KG. Tomaten A. 42—60, B. 45—52, C. 42—60, CC. 25 ct. per bak. Dubbele boonen 45, Enkele boonen 4—7'/>, Snijboonen 51/»— 12, StoofapiSëlen 24Stoolperen 511, Tafelappelen 5—7. Tafelperen 2—10, Bloemkool 2.804.00; Komkommers 1.10 1.60 per 100. Roode kool 1.00—2.75, Sa voye Kool 1.25—3.00, Netmeloenen 4—10, Suikers 6'/?—13. Annanas 6—15 ct., Perzi ken 2—25 ct. per stuk. Andijvie 1.101.20, Pruimen 7—20 ct. per K.G. 3—1

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 3