ELTAX 666 jCL Het Italiaansch-Abessynisch conflict LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 29 Augustus 1935 De ministerraad te Bolzano TELEGRAMMEN. vi/'ctiEPJ_eei?iciiT(N UN/T IN UTTEKN SPORT. VRAGENRUBBIEK. Gistermiddag kwam in het Stadhuis van Bolzano de in binnen- en buitenland met zoo groote spanning tegemoet geziene mi nisterraad bijeer. onder voorzitterschap van den Italiaanschen minister-president, terwijl zes ministers én dertien staatsse cretarissen aah de beraadslagingen deel namen. Dit was, zooals bekend, de eerste mi nisterraad van, het fascistische Italië bui ten Rome. De bijeenkomst duurde 1' i uur. Officieel wordt daarover gemeld: Mussolini heeft een uitvoerige uiteen zetting gegeven over den internationalen toestand. De Duce deelde mede. dat Italië zou deelnemen aan de zitting van den Vol kenbondsraad van 4 September. De Ita- liaansche regeering zal haar stanupunt inzake het Abessynische geschil uiteen zetten, opdat niet alleen de Volkenbonds raad. maar ook de geheele wereld dit ein delijk nauwkeurig zullen kennen. Zij zal verder een uitvoerig memorandum indie nen. waarin de Italiaansch-Abessymsche betrekkingen en de betrekkingen van Ita lië met de aan Abessynië grenzende staten gedurende de laatste 50 jaar uit- eeneezet worden Uit dit memorandum zal blijken, dat sedert het verdrag van Uc- cialü Italië steeds een „koloniaal piolcc- toraal recht over Abessynië heeft bezeten. Het memorandum zal een kleine keuze ge ven van de meest recente buitenlanusehe litteratuur, welke de civilisatie van Abes synië belicht. Italië wil zijn opvattingen en zijn vitale belangen tot het uiterste verdedigen en ieder lid van den Volkenbond moet de ver antwoordelijkheid voor de mogelijke ont wikkeling van de naaste toekomst dragen. De regeeringschef behandelde vervol gens eenige Engelsche meeningen en ver klaarde, dat Groot-Brittannie niets te vree zen heeft van de toekomstige politiek van Italië jegens Abessynië. De politiek van Italië bedreigt noch direct noch Indirect de belangen van het Britsche Rijk, zoodat de in vele kringen ontstane gealarmeerd- heid absurd is. ItaUë heeft een kwestie met Abessynië op te lossen, maar het heeft, en wil geen kwestie met Groot-Brittannie bespreken, waarmede het m den wereld oorlog, in Locamo en kortgeleden nog in Stresa op een voor de Europeesche veilig heid ongetwijfeld belangrijke wijze heeft samengewerkt. De fascistische regeering gelooft, dat haar koloniale poUtiek geen reacties op den Europeeschen toestand mag hebben, tenzij men een nieuwen wereldoorlog wil ontketenen om te verhinderen, dat een groote mogendheid als Italië in een uitge strekt land orde schept, een land, waarin de hardste slavernij en primitieve levens omstandigheden heerschen. Met betrekking tot de „sancties", die de Volkenbondsraad eventueel zou kunnen aannemen, verklaarde de ministerraad aan het Italiaansche volk en aan de andere volkeren, dat van sancties te spreken zoo veel beteekent als een hellend vlak betre den, waarop men in de moeilijkste verwik kelingen kan geraken. De fascistische regeering geiooft, dat zich in den Volkenbondsraad zich van hun verantwoordelijkheid bewuste mannen zullen bevinden, die ieder gevaarlijk sanc- tievoorstel tegen ItaUë zullen afwijzen. De fascistische regeering vervult echter haar pUcht door het Italiaansche volk mede te deelen, dat de kwestie der sancties door de hoogste militaire instanties van alle ge zichtspunten is bestudeerd en dat reeds se dert geruimen tijd alje maatregelen zijn genomen om aan sancties van miUtairen aard het hoofd te kunnen bieden. Alle pro blemen zijn bestudeerd, die den economl- schen weerstand van Italië en de bevei liging van de levensbehoeften van het Ita liaansche volk betreffen. De voedingsmid delen zijn veilig gesteld door de buitenge woon goede oogst. Wat de voor de industrie noodzakelijke grondstoffen betreft, heeft de ministerraad besloten, dat de tegenwoordige en toekom stige behoeften van de oorlogsindustrie den voorrang zuUen hebben boven de be hoeften van de vredesindustrle. De minister van financiën stelde in aan sluiting op deze uiteenzettingen de vol gende vier wetsontwerpen voor, die door den ministerraad werden aangenomen: 1. Gedwongen overdracht van buiten- landsche waardepapieren en van de Ita liaansche bultenlandsche leeningen aan de staatskas. De staatskas geeft daarvoor schatkistbiljetten met een looptijd van ne gen Jaar uit, die een rente dragen van 51». 2. Tijdelijke verlaging van de dividen den der handelsmaatschappijen. 3. Een belasting van 10" op dividenden, renten en winsten uit aandeelen. 4 Verplicht gebruik van Ersatzbrand- stoffen voor alle in openbaar en particu lier bedrijf gebruikte auto's. Voor 31 December 1937 moeten alle auto's omgebouwd zijn voor het gebruik van Ersatz-brandstof. Verklaring van den Paus. Bij de ontvangst van tweeduizend pleeg zusters uit zeven en twintig landen, die deelnemen aan het groote internationale congres voor katholieke ziekenverpleging dat dezer dagen te Rome wordt gehouden, zeide de Paus gisteren in een verklaring: „Men spreekt ln het buitenland over een veroveringsoorlog, over een aanvalsoorlog. Dat is een veronderstelling waarbij wij met onze gedachten zelfs geen oogenbllk wil len stilstaan. Een veroveringsoorlog zou inderdaad een onrechtvaardige en vreese- lljke oorlog zijn. In Italië zegt men dat het hier zou gaan om een rechtvaardigen oor log, omdat het hier betreft een verdedigen den oorlog ter verzekering van de grenzen tegen voortdurende en onophoudelijke ge varen en een oorlog die noodzakelijk is ge worden voor de expansie van een volk dat met den dag grooter wordt. Een zoodanigr oorlog zou daardoor tevens gerechtvaardiga geworden zijn. WIJ kunnen niet nalaten te bedenken dat, indien deze expansie-behoefte bestaat, eveneens de noodzakelijkheid bestaat ter waarborging van de veiligheid der grenzen. Wij hopen dat men zal kunnen komen tot een regeling van de moeilijkheden door alle andere middelen dan die van een oorlog. Wij gelooven dat zulks niet onmogelijk is. Een zaak waarmede men rekening moet houden is deze, dat. Indien de noodzake lijkheid van expansie nu eenmaal bestaat, het recht van verdediging grenzen en be perkingen heeft, welke men in acht moet nemen, opdat de verdediging niet ongeoor loofd zij. In elk geval zullen wij God bidden steun te verleenen aan het actieve werk van scherpziende mannen, die begrijpen welke voorwaarden noodig zijn voor het ware ge luk der volken en de sociale rechtvaardig heid". De Fransche ministerraad. In den Franschen ministerraad stelde Laval zijn collega's op de hoogte van den bultenlandschen toestand, vooral van het verloop van de drie-mogendheden-confe- rentie te Parijs. Aangewezen werden als vertegenwoordi gers ter zitting van den Volkenbondsraad op 4 Sept. a s. Laval, Herriot en Paul Boncour. met als plaatsvervangers Georges Bonnet, Henry Berenger, voorzitter van de commis sie voor bultenlandsche zaken in den Se naat en Paul Bastld, voorzitter van de commissie voor bultenlandsche zaken in de Kamer. Er zal voor het vertrek van Laval naar Genève geen kabinetsraad meer worden gehouden De ministers waren eenstemmig van oor deel, dat het optreden der Fransche gedele geerden gericht moet zijn op het behoud van den vrede. De ministerraad heeft echter Laval vrij gelaten te Genève naar omstandigheden te handelen. Van Fransche zijde is men evenzeer van oordeel, dat het Volkenbondspact moet worden gehandhaafd, als in Engeland, doch men houdt hier rekening met de ver klaring van Mussolini, dat toepassen van sancties tegen Italië te Rome beschouwd zou worden als een vijandelijke daad. De vijfde arbiter ln actie. De Italiaansch-Ethioplsche verzoenings- en arbitrage-commissie heeft gisteren te Parijs een bijeenkomst gehouden bij een der arbiters. Aan het slot van een langdurige be raadslaging constateerden de vier scheids rechters dat geeneriet meerderheid tus- sehen hen kon verkregen wórden over het geheel van de behandelde punten en zij oordeelden daarom, dat thans het oog en-/ blik was gekomen, om een beroep te doen op een vijfden arbiter. Politis, de Grieksche gezant re Parijs, die zooais men weet is aangewezen, om deze functie te vervullen, werd onmiddel lijk gewaarschuwd en verklaarde zich bereid aan den oproep van de commissie gevolg te geven De volgende zitting zal hedenmiddag plaats hebben. Eden ontvangen. De Engelsche minister Eden heeft els- teren de gezanten van Spanje, Frankrfik, België en Nederland ontvangen, evenals het lid van het Volkenbondssecretariaat Walters. Uit Abessynië. Vrij algemeen beschouwt men de door de Abessynische regeering ontworpen be schermingsmaatregelen voor den spoorweg van Addis Abeba naar Dzjlboeti als onvol doende. Naar verluidt zou de Abessynische re geering geen bezwaar hebben tegen een internationale bescherming van den spoorweg en verwacht zij daaromtrent voorstellen van de bultenlandsche regee ringen, die onderdanen in Abessynië ge vestigd hebben. Zondag zijn de echtgenooten van den eersten secretaris van de Italiaansche legatie Mombelli en van den militairen attaché Calderini uit Addis Abeóa ver trokken. zoodat thans geen enkele Ita liaansche vrouw meer ln Abessynië ver toeft Te Addis Abeba bevinden zich nog slechts tien Italianen, die bijna allen tot het personeel van het Italiaansche ge zantschap behooren Vijf vrouwen der Duitsche kolonie zullen met hun kinderen eveneens de Abessynische hoofdstad ver laten. Verklaring van Marconi. Marconi bevestigde de geruchten van de laatste dagen, dat hij voornemens is als vrijwilliger dienst te nemen bij de zee macht, waar hij den rang van kapitein ter zee zal krijgen. In elk geval zal hij echter te voren met een officleele missie naar Brazilië vertrekken, op uitnoodiging van de Braziliaansche regeering, om de offlcieele opening bij te wonen van het nieuwe zeer sterke Braziliaansche zend station, te Santos. Na een verblijf van on geveer een week ln Zuid-Amerika zal hij naar Italië terugkeeren om dienst te ne men. In antwoord op vragen over zijn z.g. „geheime" experimenen. met name over een z.g. bijzondere straal, die motoren tot stilstand zou brengen, zeide hij, op het oogenbiik daaromtrent nog geen mededee- lingen te kunnen doen. De werkzaamheden hieraan worden nog steeds voortgezet. Iets heeft men reeds bereikt, doch daarover zal hij pas spreken, als het werk beëindigd en beproefd is en a)s de nood ice bescher mende maatregelen zijn genomen. Conferentie ln Scandinavië. De te Oslo bijeen zijnde ministers van titenlandsche zaken van Denemarken, /•'inland, Noorwegen en Zweden hebben radio-toespraken gehouden over het Ethi opiseh geschil, waarin zij vrede en recht HET ITALIAANSCH- ABESSYNISCH CONFLICT. LONDEN, 29 Aug. i Reuter) De Inter nationale Vrouwen Liga heeft een oproep gepubliceerd waarin een preventieve actie van den Volkenbond wordt gevraagd in het ItaliaanschEthiopiseh conflict. „Indien de overige Volkenbondsmogend- heden toestaan dat een aanval wordt voor bereid, staan rij toe, dat het organisme van Genève wordt vernield." De Liga vraagt derhalve aan den Vol kenbond onmiddellijk te verbieden, dat credieten worden verleend aan Italië en te gelasten dat onmiddellijk alle uitvoer van wapenen, munitie en verder oorlogs-male- riaal en grondstoffen voor het vervaardi gen hiervan naar Italiaansche havens wordt verboden. ROME, 29 Aug. (Reuter) Dc president van de Balllla heeft een verordening uit gevaardigd. met toestemming van de des betreffende autoriteiten, Inzake de mili taire opleiding en toepassing van de Jonge mannen van 17 tot 20 Jaar, die nog niet onder den dienstplicht vallen. In den laat- sten tijd hebben velen zich aangemeld als vrijwilliger voor Oost-Alrika zonder dat men wist, waar men deze Jongens moest inlijven. Van de 100 000 Avant-guardisten van 17 jaar, worden thans 25.000 uitgerust met geweer en ln Europa grondig opgeleid, zoodat zij in Europa of in Oost-Afrika zul len kunnen worden Ingezet al naar behoef te Dit beteekent practisch, dat de dienst plicht welke eerst op 20-jarigen leeftijd begint, voor een deel van de Italiaansche jeugd, met drie jaar wordt vervroegd. De toepassing van deze 17-Jarigen komt geheel overeen met de taak welke tot nu toe aan de 20-jarigen werd toegedacht, die hun dienstplicht van 18 maanden ver vulden. LONDEN, 29 Aug. (Reuter) Hoare is naar Norfolk vertrokken, waar hij een of twee dagen hoopt te blijven. Hij zal in voortdurende telefonische verbinding blij ven met het Foreign Office. Intusschen bereidt Eden het rapport aan den raad van den Volkenbond voor over de jongste besprekingen te Parijs. Het mee- rendeel van de leden van den Volken bondsraad zal, naar men te Londen ge looft, overtuigd zijn, dat de voorstellen aan Italië gedaan, in staat zijn alle wet tige Italiaansche aspiraties in Abessynië te bevredigen. Baldwin vertrekt op 4 September van Aix-les-bains naar Londen, Lansbury, de leider van de Labour-fractie in het Lager huis, heeft een lange verklaring verstrekt over de houding van zijn partij ten aan zien van het Ethiopiseh conflict. Hij be toogt o.a. dat het pact van den Volken bond moest worden geëerbiedigd. Voor het geval Mussolini zou weigeren de oplossing te aanvaarden, sprak Lansbury zich uit voor sancties ten aanzien van de voorzie ning met grondstoffen en geld. Een der gelijke methode sou .volgens hem in Enge land een overweldigende meerderheid vin den, die haar goedkeurde. Daarentegen verklaarde Lansbury zich tegen het sluiten van het Suezkanaal hetgeen ernstige ge volgen zou kunnen hebben. elschen door middel van den Volkenbond. De toespraken werden door alle Scandi navische stations uitgezonden. De Noorsche minister van Bultenland sche Zaken verklaarde o.a „Wij zijn allen eer. van zin om vrede en recht te eischen en ik ben overtuigd dat wij daarmede uiting geven aan den unl- verseelen wensch van alle volken". „Ik kan natuurlijk niet zeggen hoe het probleem van het Ethiopische conflict zal worden opgelost, maar wij wenschen allen dat dit zal geschieden zonder oorlog De Volkenbond werd gesticht om dergelijke problemen op te lossen. Ik mag niet zeg gen, aldus minister Koht verder, dat ik groote verwachtingen koester. Wij moeten dit jaar rekenen op een groote nederlaag van de pogingen ten gun ste van den vrede. Echter zullen wij onze taak voortzetten en onze stem verheffen om vrede en vrijheid tusschen de ;.">t'es te eischen. o ITALIË. De manoeuvres beëindigd Senator Rocco overleden. De manoeuvres in de Alpen zijn gister middag beëindigd. De troepen zullen heden rust genieten. Morgen vinden schietoefeningen plaats voor artillerie en Infanterie, terwijl Zaterdag alle troepen eenheden, die aan deze Alpen-manoeuvres hebben deelgenomen een groote parade zullen houden. Generaal Ago, die de manoeuvres leidde, verklaarde in het bijzijn van Mussolini, van de chefs der bultenlandsche militaire missies, van de ministers, alsmede van se natoren en afgevaardigden, dat de tacti sche oefeningen bewezen hadden, dat de „snelle divisies" en de „gemotoriseerde divisie van Trentino" zich op bevredigende wijze in het zware Alpengebied konden voortbewegen. Hij gaf verdér zijn volle tevredenheid te kennen over de beslissingen, welke de ge nerale staven van de roode en de blauwe partij hadden genomen en prees ook de houding der troepen. Senator Alfredo Rocco, minister van staat, die de fascistische wetgeving codifi ceerde. is overleden. Hij werd 60 Jaren oud. Hij was Napolitaan van geboorte, studeerde rechten en doceerde later han dels- en civielrecht aan verscheidene uni versiteiten. Sedert 1913 stond hij in het politieke leven, was redacteur aan het tijdschrift „Politica", dat tegen de sociaal- democratie was gericht. In 1921 werd hij Kamerlid voor Rome. Onmiddellijk na den opmarsch naar Rome riep Mussolini hem in de regeering, eerst als onder-minister van financiën, daarna 1924 als voorzitter der Ka mer. Een Jaar later was hij minister van justitie. In deze hoedanigheid ontwierp hij de wettelijke grondslagen van den fascistl- schen staat. Ook reorganiseerde hij de rechtspraak. In het. bilzonder het straf recht. alsmede bet nieuwe kerkelijk recht. Sedert zijn aftreden als minister van justitie in 1933, was hly rector van de hoo- geschool te Rome, NEW YORK, 29 Aug. (Reuter) Het door particulier Initiatief gevormd comité voor Abessynië maakt bekend, dat 't in 't voornemen ligt een nationale week ten voordeele van het Abessynische Roode Kruis te organiseeren, voor den aankoop van med'cijnen en verband. LONDEN. 29 Aug. Naar Reuter van Malta meldt, worden op dit eiland alle noodige beschermingsmaatregelen tegen gas- en bomaanvallen getroffen. Gasbeschermings- oefenlngen worden door de politie gehou den, terwijl bovendien hulpagenten in dienst worden genomen. Ingenieurs en havenarbeiders zijn bezig niet het voorbe reiden van de sluiting der haven. Men verklaart, dat deze afsluiting veel beter zal zijn dan die. welke in den wereldoorlog tot stand werd gebracht om het binnenloopen van vijandelijke schepen te verhinderen. Een ln het jaar 1930 opgeheven bepaling, volgens welke ieder vreemdeling bij de po litie een indentiteltskaart moest aanvra gen, is in eere herstel^. Het Italiaansch Abbessynisch conflict en de vraag of Enge land wellicht daarin betrokken zou kunnen worden, vormen het gesprek van den dag. PARIJS, 29 Aug. (Reuter) Maarschalk Ba lbo ls na een verblijf van twee dagen te Parijs met de Orlent-Expresse van gister avond vertrokken. Omtrent de besprekin gen van Balbo met den Franschen minis ter van Luchtvaart. Denau, ls niets be kend geworden. PARIJS, 29 Augustus. Het blad „Jour" geeft een tamelijk uitvoerig verslag van het verloop van den Franschen minister raad. waarbij in het bijzonder aandacht besteed wordt aan de verklaringen van Laval. De Fransche minister-president, al dus het blad. heeft ondubbelzinnig ver klaard. dat Frankrijk zich onder geen om standigheden zal aansluiten bij eenlgen sanctiemaatregel tegen Italië. Aangezien men evenwel niet wil gesteld worden voor de keuze tusschen Londen en Rome. zal men alles probeeren om een toenadering tusschen Italië en Engeland tot stand te brengen. Te Genève zal Laval den Engelschen probeeren duidelijk te maken, dat de Vol kenbond is gesticht om den oorlog te verhinderen. Indien men evenwel het pact zeer strikt toepast en sanctiemaatregelen tegen ItaUë elscht, zal men een gevaar lijken strijd kunnen ontkiemen, welke mogelijk een voorlooper van den oorlog zal kunnen zijn. Men handelt eveneens in strijd met den geest van het Volkenbonds pact. Daarom mag men een zóó gevaar lijken weg niet betreden. Beter is, aldus het blad, niet te inter- venieeren. doch Italië zijn aanklacht tegen Abessynië te laten indienen. Laval heeft dit standount ln den Ministerraad bepleit en daarbij algemeene goe-i'-urlng ontmoet. RIJKSMINISTER KERRL TE FULDA. BERLIJN, 29 Aug. (A.N.P.). Rijksmi nister Kerrl, die ln opdracht van Hitler thans de kerkelijke aangelegenheden be handelt, had te Fulda een langdurig on derhoud met de katholieke bisschoppen, die hier uit alle deelen, van het rijk bij eengekomen waren. Het bekend worden van dit bezoek heeft te Berlijn groot opzien gebaard, want het is in het Derde Rijk nog niet voorgeko men, dat een rijksminister op een confe rentie van katholieke bisschoppen per soonlijk verschijnt. De besprekingen moe ten eenige uren hebben geduurd, waaruit wordt afgeleid, dat men in regeerlngs- kringen een verscherping van de toch al gespannen verhouding tusschen Staat en Kerk wil verhinderen. Met spanning ziet men den herderlijken brief tegemoet, welke Zondag 1 September in alle katholieke kerken van den kansel zal worden voorgelezen. VERDUISTERINGEN IN POLEN. WARSCHAU, 29 Aug. (A.N.P.). De administratie van de Poolsche spoor wegen ls groote verduisteringen op het spoor gekomen, die gepleegd zijn bij het aanleggen van 't nieuwe spoorwegknoop punt te Warschau. In verband hiermede zijn een aantal ambtenaren gearresteerd. VLEESCHVERGIFTIGING IN ARGENTINIË. BUEN06 AIRES, 29 Aug. (A.N.P.). Te Necochea (provincie Buenos Aires) zijn 25 personen na het nuttigen van trichineus varkensvleesch ziek geworden. Acht hunner zijn reeds overleden, terwijl van de overigen verscheidenen nog ln levensgevaar verkeeren. TAIFOEN IN HET WESTEN VAN JAPAN. TOKIO, 29 Aug. (Reuter). Het Westen van Japan is geteisterd door een heftigen taifoen, die gepaard ging met wolkbreu ken. Te Kobe en te Tokio zijn 21 personen om het leven gekomen. In het geheele geteisterde gebied zijn meer dan 25.000 huizen overstroomd. De storm duurt voort. DE GOUDCLAUSULE-WET ONDERTEEKEND. WASHINGTON, 29 Aug. (A.N.P.). Presi dent Roosevelt heeft de goudclausule-wet onderteekend, waarbij processen tegen de ïegeering, op grond van de goudclausule, wegens verliezen, voortspruitende uit het verlaten van den gouden standaard, wor den belet. DE INSTORTING TE BERLIJN. BERLIJN, 29 Aug. (D.N.B.). Het ber gingswerk in de Hermann Goerlng-Strasse wordt met onverminderde kracht voort gezet. Nog enkele dooden werden gevonden en geborgen. In totaal zijn thans 16 vermisten ge vonden, terwijl 14 zijn geborgen. De beide anderen liggen nog beklemd tusschen zware stuiken. RECLAME- IJMUIDEN, 29 Augustus 1935, V1SCHP RIJZEN. Tarbot per KG f. 0.680.54; Griet per kist van 50 KG. i. 2616 Tongen per KG f. 1.200.63; Middelschol per kist van 50 KG. 26; ZeUchol per kist van 50 KG. f.21 19, Kleine Schol per kist van 50 KG, f.195; Bot per kist van 50 KG. f. 8-6; Schar per kist van 50 KG. f. 10—3,50; Kleinmlddel Schelvisch per kist van 50 KG. f.2216; Kleine Schelvisch per kist van 50 KG. f. 168.30; Kabeljauw per kist van 125 KG. f. 58—18; Gullen per kist van 50 KG. f.132; Lengen per stuk f. 0.90; Wijting per kist van 50 KG. f. 2.80—1.35; Makreel per kist van 50 KG. f. 5.70—1.90; Steur per stuk f.88; Groote Hake f.88; Groot middel hake f. 96kleine middel f.3831; kleine hake f.21. Aangekomen de stoomtrawlers: UM. 63 met f.826; LJM. 58 met f.2537; IJM. 20 met f.2506; IJM. 19 met f.1760; IJ 95 met f. 1918: IJM. 77 met f.1894. En de loggers: SCH. 107 met f.561; KW, 55 met f. 437. VLAARDINGEN, 29 Aug. Binnengeko men schepen;Maassluis 5 met 24 last; KW 20 niet 18 last; KW. 67 met 16 last. Maatjesharing groen f. 17.5019.60; Jong 14.10; volle haring groen f. 16.60—15.60; volle haring jong f. 11.1011.30; Zuid 8.80 9.90; maatjesharing Zuid f7.609.10, 10.20, 11.40; volle haring Noord f. 10—10.40; maatjesharing Noord f. 9.309.70. Alles naar kwaliteit. NIEUWE UITGAVEN. Bij de Hollandla-Drukkerij te Baarn van de hand van P. de Zeeuw J. Gzn., «a boekje verschenen dat den titel draaf „Vorstin en Volk". Het is een bundel „won den", gericht tot 't Nederlandsche volk ls tijden van voorspoed en tegenslag door onze Koningin, welke door schrijver ter gelegenheid van Haar 55sten verjaardag zijn verzameld. TIJDSCHRIFTEN. Het Augustus-nummer van „Historla", het maandschrift voor Geschiedenis bevat o.a. een artikel van prof. mr. R, Frans over het leven van Leonardus Cornelius van der Valck. W. v. Stadwljck schrijft over het be zoek van Willem V aan Amsterdam ln 1708. Dr. L. C. Suttorp deelt een en ander mede over de eerste pogingen tot berging van het Lutlne goud. LAWN-TENNIS. DE WEDSTRIJDEN IN HET CARLA- TENNISPARK TE OEGSTGEEST. De open wedstrijden in het Carla-ten- nispark te Oegstgeest zullen reeds mor genochtend te 9 uur een aanvang nemen. Naar wij vernemen zal de prijsuitreiking Zondagavond te 8 uur plaats vinden ln het „Witte Huls" door burgemeester van Gerrevink. Zooals wij dezer dagen reed! gemeld hebben ls de bezetting van het tournooi bevredigend. Er zijn 25 deelne mers in het heeren-enkelspel, van wie T. Damsté en H. Coebergh als de grootste favorieten moeten worden beschouwd. In het dames-enkelspel zijn 13 inschrij vingen. Verder zijn er 14 paren in het heeren dubbelspel, 9 ln het dames-dubbelspel en 22 in het Gemengd Dubbelspel. GOLF. NOORDWIJKSCHE GOLFWEEK. De golfweek vangt a.s. Zondag 1 Sept. aan met een match-play voor heeren om den Palace Hotel wisselbeker en eveneen! een matchplay voor dames om den W. F v. Heukelom wisselbeker. De loting ls Za terdag a.s. te 6 u. nam. J. B. te B. De matten afnemen ma' lysol. Mej. v, d. B. te L. Zulke adressen zUn ons niet bekend. Wij raden u aan liever een dokter te raadplegen. DE ORDE IN GRIEKENLAND HERSTELD ATHENE, 29 Augustus (Reuter) Onder de krenten-telers ls de orde wea« hersteld en het werk ls hervat. Men over weegt den staat van beleg weer ln te tres ken. Van de gewonden te Pylos zijn er twee overleden. Alle communisten, die als agitatoren op traden, konden gearresteerd worden. Zij zullen worden veroordeeld tot zwsi straffen, of worden uitgewezen. M

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2