Uit den Leidschen Raad. LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 27 Augustus 1935 Derde Blad No. 23135 jifc Jaargang De zwanenzang van den ouden raad. Overzichtsrede van den voorzitter. Toespraak van den Burgemeester. O O——— HET PARKEERTERREIN AAN DE STEENSTRAAT. 12o. Voorstel: t tot wijziging van de verordening, (tiende de helling van een plaatselijke istlng voor het gebruik van voor den enbaren dienst bestemde gemeente nen en -bezittingen te Leiden en voor iensten door de gemeente bewezen, als- (de van gelden, bedoeld in het derde I van artikel 238 van de Gemeentewet; b tot intrekking van de verordening 0 15 April 1935, houdende wijziging van verordening, regelende de helling van n belasting onder den naam van larktgeld" in de gemeente Lelden. (162) He heer TOBé spijt het dat ook gele- nheid zal worden gegeven tot het par eren van rijwielen. Dat Is z.l. onnoodig »r het particulier initlatiel daarvoor (doende gelegenheid biedt en hij vraagt trekking daarvan. De heer WILBRINK wil ook geen lietsen fkeeren, dan wordt het z.l. een chaos, ivendien ls hij het eens met den heer ié. De heer COSTER sluit zich volledig bij twee vorige sprekers aan. De heer VAN ES vraagt ol er rekken en erspanningen aangebracht zullen wor- j? Dan is dat z.l. onvoldoende en een ncurrentie voor het part. initlatiel. De heer BERGERS, zich aansluitende bij i; verzet tegen rijwielstalling, wijst nog ihet: 's nachts over laten staan. Hoe zou it moeten? Wethouder GOSLINGA er op wijzend, ,t dit voorstel algemeen geldt, niet al io voor de Steenstraat, zegt toe, dat en W. inzake aanwijzing van fletsen- jkeer-gelegenheid de grootste voorzich- jheid zullen betrachten, waarbij het op merkte Inzake het part. initiatief ter irte zal worden genomen. De bepaling m 5 ct. is echter noodzakelijk, daar an- ers niets zou zijn verschuldigd ook niet 1 andere plaatsen. Van het maken van erkapping of gelegenheid voor „nacht- fles" ls geen sprake; nergens. De heer BOSMAN meent dat er toch irake is van een fietsen-parkeer-terrein i de Steenstraat. De VOORZITTER: Alleen wordt gespro- n van de mogelijkheid! De heer WILBRINK wil in leder geval 0 vastgelegd, dat op de Steenstraat n parkeer-gelegenheid voor fietsen zal ien gegeven. heer GROENEVELD meent, dat wei- in hun fiets zullen parkeeren op de 'astraal, in regen en zon, behalve b.v. 3 Oct, en dan zijn er zoovele duizen- n, dat de gemeente er ook best iets aan i> verdienen, naast zoovele andere. De WETHOUDER kan toch moeilijk een adende toezegging doen, al herhaalt hij in toezeggingen. Laat de raad daarmede aoegen nemen. In het algemeen zal men ct geen fiet-sen-parkeer-gelegenheid wil- aweigeren? Welnu, dan zal de prijs 5 ct. ia. De heer BERGERS dient een motie in, de Hachelijkheid uitsprekend, dat op de -nstraat geen fietsen zullen worden ge- ild. De heer BOSMAN betreurt de motie, na 1 toezeggingen van den wethouder. Bij twerpen zou men zelfs kunnen conclu- sren, dat er wel fietsen gestald zouden ogen worden. Ctok de VOORZITTER ontraadt de motie, en W. zijn niet van plan de Steenstraat »r fletsen-stalling te benutten, willen leen de gelegenheid hebben zulke par- eer-terreinen te kunnen inrichten. De heer BERGERS trekt dan zijn voor- tl in, 'Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag). Bij art. 2 stelt de heer TOBé voor het kief voor rijwielen te brengen van 5 op 'et., gelet op het part. initiatief. De heer COSTER steunt dit voorstel. De heer GROENEVELD heeft bezwaar si voor een personen-auto 10 ct. zal wor- to genomen, voor een vrachtauto 25 ct. it verschil is te groot. Voor zijn pleizier jdt men z. 1. niet met een vrachtauto, 'j zou het tarief voor beide willen zien Weid op 15 ct. en 25 ct. voor groote «to's van beiderlei soort. De VOORZITTER zegt, dat nergens voor (bonen-auto's meer dan 10 ct. wordt toornen. De heer GROENEVELD wil dan dee- wds alles brengen op 10 ct. Hij is tegen verhooging van rijwielen van 5 op 10 b lo. omdat het gerief minder is dan particulieren (onderdak etc.); 2o. om- "15 ct. slechts geldt voor 6 uren. De heer WILBRINK is ook tegen ver ding voor rijwielen, om reeds genoem- 6 redenen De vrachtauto's nemen veel 'eer plaats in en worden ook gebruikt wr zaken doen en zelfs wel voor plei- 'er-tochten. Gelijkstelling met personen- 'to's. oordeelt hij daarom onbillijk Wethouder GOSLINGA bestrijdt het wrstel Tobé op reeds genoemde motie- -to Zelfs liever 2ct. zou spr. voorstaan. de gelijkstelling van den heer Groe- ■c'eld bestrijdt spr. mede om het parkee rt elders te kunnen verbieden en zoo «i doel beter te kunnen bereiken. Wat de auto's betreft, spr. sluit zich aan bij VtL Wilbrink en wijst er nog op hoe I uw °s en Dmsdags op het Schuttersveld w°rdt genomen voor vrachtauto's. «Jaagt men het tarief aan de Steen- j?™ dan krijgt men daar ook vuile boel, laarabonnementen verlagen den prijs vaste gebruikers beduidend, o,J® repliek van den heeren Coster en vont ?r' en dupliek van den wethouder het voorstel-Tobé verworpen met Z4 stemmen. ,™of de heeren v. Tol, Wilmer, Lombert, T,e» Coster. m®,"""'stel-Grocneveld (15 ct. voor alle .^S' wordt verworpen met 2210 stem- S® de S.D.A.P., v. Tol. 6jyK^°fdening wordt daarop z. h. st. 's ZOMERS BUITEN. 13o. Voorstel inzake het opschorten van de normale en extra aflossingen van het aan de Vereeniging ,,'s Zomers Bulten" verstrekte voorschot voor den bouw van een dubbele vacantiewoning te Katwijk. (163) De heer KOOISTRA oordeelt, dat hand having van 4 pet. zoowel voor de vereeni ging als voor de gemeente nadeelig zal zijn, daar de hypotheken tengevolge van het overlijden van notaris Eerdbeek zijn opgezegd. Spr. vraagt daarom aanhouden van dit voorstel en nader overleg met de vereeniging en mogelijk nieuwe hypotheek gever. Bij verkeerd-gaan zou de gemeente z.i. het geld kwijt zijn of grootendeels. Wethouder GOSLINGA wijst er op, hoe tegenover de vereeniging steeds soepel is opgetreden, doch verlaging van de rente van 4 pet op 2zou beteekenen een zich zelf betalen der gemeente. Staat een rente van 4 pet. de exploitatie in den weg. dan is deze z. i. onmogelijk. Spr. is tegen uitstel. Bij nieuwe omstandigheden kan de vereeniging zich weer tot de gemeente wenden. De heer KOOISTRA begrijpt het verzet tegen aanhouden niet, gelet op de gewij zigde omstandigheden. Hij dient een voor stel tot aanhouden in. dat de WETHOU DER bestrijdt als overbodig. Kan de vereeniging zich niet redden, laat zij dan b v. subsidie aanvragen of zoo Iets bij den wethouder voor sociale zaken. De heer SCHONEVELD gelooft, dat het voorstel Kooistra de vereeniging niet be voordeelt. Laat men nu aanvaarden, wat na langdurig overleg is overeengekomen. De heer KOOISTRA zegt, dat het be stuur hem vroeg dit voorstel te doen, over een dienst-bewijzen gesproken! De WETHOUDER: waarom dan niet zich tot B. en W. gewend? De heer KOOISTRA: daarvoor was blijkbaar geen tijd, gezien de vacantie van den secretaris. Nogmaals bepleit spr. uitstel. Het voorstel-Kooistra wordt verworpen met 2111 stemmen. Voor de S.D.A.P. (behalve de heer Schüller) de heeren Vos en v. Weizen. Het voorstel van B. en W. wordt z, h. st. aangenomen. HAMERPUNTEN. 14o Voorstel tot aankoop van het per ceel Plantage No. 9. kad. bekend gemeente Leiden. Sectie D No. 1262, ln verband met de demping van het Levendaal c.a. en tot vaststelling van den desbetreffenden be- grootingsstaat, tevens praeadvies op het voorstel van den heer Schüller terzake. (164) Conform besloten. 15o. Voorstel tot wijziging van de ver ordening betreffende de levering van electriciteit door de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit. (165) Conform besloten, NIEUWE BEWAARSCHOOL. 16o. Voorstel inzake: a. verhuring van gedeelten van het v.m. schoolgebouw, gelegen aan de Hee renstraat. aan de Vereeniging voor Chr. Fröbelscholen en aan de Vereeniging tot opleiding van Bewaarschoolhouderessen, beide te Leiden; b beschikbaarstelling van gelden voor verbouwing van dat schoolgebouw in ver band met de verhuringen, bedoeld sub a; c. het aangaan van een overeenkomst met de Woningbouwvereeniging „Ons Doel" terzake van het vestigen van een servituut van overpad van de Leliestraat naar voormeld schoolgebouw. (166) De heer SCHONEVELD heeft bezwaar tegen de wijze, waarop deze school ter be schikking wordt gesteld, daar tezijnertijd een deel van dit gebouw voor verkeers- belang zal moeten worden afgebroken. En z. i. domineert het verkeersbelang. Voor de kinderen oordeelt hij de huidige situatie in de Heerenstraat ook gevaarlijk. Nu ruim f. 5000 te besteden voor wat over een paar jaar zal moeten worden gewijzigd, oordeelt spr. niet juist. De heer GROENEVELD is zeer matig tevreden over dit voorstel en den gang van zaken bij dit soort onderwijs. Er zijn 11 bijzondere, 3 openbare bewaarscholen, geenszins in overeenstemming met de op vattingen der bevolking. Destijds is de S.D.A.P. mee gegaan met de pacificatie voor dit onderwijs, daar uitbouw van het openb bewaarschoolonderwijs daarvan werd geschrapt. Daarvan is echter niets gekomen door het latere stopwetje. Alleen het bijz. bewaarschool-onderwijs heeft van de pacificatie geprofiteerd. Dit voor stel verhoogt het aantal bijzondere scho len nog met twee! Daar uitbouw van het openb. bewaar schoolonderwijs echter toch niet mogelijk is ,zal spr.'s fractie zich niet tegen dit voorstel verzetten. De heer WILMER zegt, dat dit voor stel niets te maken heeft met de pacifi- satie en het stopwetje. Het betreft alleen het verhuren van een leegstaand gemeen tegebouw op een wijze, die niet Ingaat tegen het algemeen belang. Is er een ver kapte subsidie door te lage huren? Spr. hee'ft daarover zijn meening nog niet gevestigd, al oordeelt hij deze laag. De heer VAN ES is het er mee eens, dat dit voorstel niets te maken heeft met de pacificatie, doch z. i. toch wel met het stopwetje. Weliswaar wordt geen subsidie gegeven, doch z. i. is de verhouding tus- schen huur en bouwkosten niet Juist en is er daarom sprake van een verkapte sub sidie. Tegen de oprichting van beide scho len met eigen geld is op zichzelf niets te doen. De heer BERGERS vraagt aanhouden van het voorstel en wijziging door achter- uitbrenging van de rooilijn, die z.i. ten zeerste is gewenscht. Wethouder TEPE zegt, dat de bezwaren tweeledig zijn. lo, dat het voorstel niet in overeenstemming is met de pacificatie idee; 2e. van practischen aard. Wat dit laatste betreft, van verkapte subsidie ls geen sprake, anders zou spr. er ook tegen zijn. Hij laat de verdediging te dien aan zien over aan zijn collega van fabricage, evenals de kwestie van verbreeding der Heerenstraat. Zoo urgent is deze z.i. ech ter niet, dat het belang van dit voorstel van B. en W. niet zou domineeren. Deze verzoeken voor het verleenen van medewerking voor het stichten van deze twee scholen op eigen risico juicht spr. nl. ten zeerste toe, daar er eerder een tekort is aan bewaarschoolonderwijs dan een te veel. en dit terwijl de gemeente noodge dwongen het stopwetje moet Invoeren, ook zeer tot spr.'s teleurstelling. En te meer reden tot Juichen ls er. omdat slechts eén school confessioneel is, de andere niet waartegen de voorstanders van het openb. onderwijs in leder geval minder bezwaren kunnen hebben. Dit voorstel voorziet in een behoefte in dat stadsgedeelte Deze school-verbouwing verdedigt spr. ook daarom, omdat deze school zi. als ooit het stopwetje wordt opgeheven, gebruikt zal kunnen worden voor openbare bewaar school. Wethouder SPLINTER oordeelt verbree ding der Heerenstraat niet urgent, te meer niet, daar deze zeer kostbaar zou zijn daar dan vele huizen zouden moeten worden gekocht. Tusschen wenschelijk en urgent ligt nog een groote afstand. Waar de eerste jaren van die verbree ding dus niets zal komen, is het geld voor de verbouwing niet weg. Van een verkapte subsidie is evenmin sprake. Spr. oordeelt de f. 800 al hoog ge noeg, ook wijzend op wat zijn collega Tepe zeide over gebruik der school later van ge meentewege. Z.i. is de huurprijs billijk. De heer SCHONEVELD meent, dat er thans gelegenheid is een stuk der school te verwijderen, die niet mag worden ver zuimd En spr. dient mede namens den heer Van Es een voorstel daartoe in. Het ver keer domineert bij hem boven het bewaar- schoolbelang, te meer, waar elders in deze wijk nog wel gelegenheid is te vinden, zoo beide scholen dan niet meer onder dak kunnen worden gebracht. De heer GROENEVELD herinnert er aan, hoe deze school bestemd was voor een openbare bewaarschool. En nu komen er twee bijzondere ini Heeft dat iets uit staande met pacificatie en stopwetje of niet. vraagt hij den heer Wilmer. Spr. vindt het vreemd, dat de wethouder deze uitbreiding van 't bijz. bewaarschool onderwijs toejuicht, waar hij destijds toch voorstander was van pacificatie. En ook een neutrale school is een bijzondere school, kan niet ingedeeld worden bij het openbaar onderwijs Deze school ls z.i. ver loren voor het openb. onderwijs, ziin deze beide scholen er. En over salarissen, schoolgelden etc. zal de gemeente niets te zeggen hebben. Waar er evenwel geen andere weg is, zal spr. met het voorstel meegaan. De heer VAN ES juicht de uitbreiding van het bijz. bewaarschoolonderwijs toe voor zoover de pacificatie er niet door ln het gedrang komt. Pacificatie beteekent ook niet: evenveel scholen De heer WILMER waarschuwt tegen ja- louzie als raadgeefster, zie den heer Groe- neveld. Wat is er voor verschil tusschen het huren van een oart. woning of van een gemeentegebouw? Dat de huurprijs niet te laag is. is sDr. nog niet overtuigend aangetoond, doch hij erkent, dat men daarover van meening kan verschillen, zoodat hij deswege niet zal tegenstemmen. Het voorstel-Schoeneveld zal spr. niet steunen. De heer v. WELZEN meent, dat dit voor stel wellicht naar den letter niet in strijd is met het besluit van 1931, doch toch wel in de practijk, daarin had de heer Groe- neveld volkomen gelijk, in tegenstelling tot diens houding tegenover dit voorstel. Dit moet worden afgewezen, evenals de houding der S.D.A.P. tegenover de pacifi catie gewijzigd zal moeten worden in een volledige afwijzing. De heer WILBRINK zal het voorstel- Schoneveld niet steunen, daar hij ver breeding der Heerenstraat niet urgent oor deelt. Hij zal voor het voorstel van B. en W. ptemmen, ongeacht, dat er in de huren een verkapte subsidie zit. Z.i. gaat de S.D.A.P, met het voorstel mee, omdat het gaat om een Geref. en een ..neutrale" schoolvereeniging en niet om twee confes- sioneele. ook trots de erkenning der ver kapte subsidie. Spr. gaat mee als voorstander van be waarschoolonderwijs en deze subsidie ten goede komt aan beide stroomingen in den raad. De heer VOS zal meegaan in het belang van het bewaarschoolonderwijs in het al gemeen. De heer GROENEVELD bestrijdt den heer v. Weizen. Het stopwetje bedierf de pacificatie, die anders goed zou hebben gewerkt. Het voorstel-Schoneveld wordt verwor pen met 293 stemmen. Vóór de heeren Schoneveld, Van Es, Bergers. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. st. aangenomen. Alleen de heer Van Weizen wil geacht worden tegen te hebben ge stemd. WEER HAMERPUNTEN. 17o. Voorstel tot wijziging van de ver ordening, regelende de voorwaarden, waar onder ten behoeve van bijzondere bewaar scholen subsidie uit de gemeentekas wordt verleend. (167) Conform besloten. Voorstel tot het aangaan van een nieuwe overeenkomst met de gemeente Nieuwkoop inzake afvoer van vuilnis. (168) Conform besloten. Voorstel: a. tot wijziging van de begrooting, dienst 1935, door vaststelling van den overgeleg- den begrootingsstaat. model D.: b. tot goedkeuring van de overgelegde suppletoire begrooting, dienst 1935, van de Gemeentelijke Commissie voor Maat schappelijk Hulpbetoon. (169) Conform besloten. VERLAGING SALARISSEN BEWAAR SCHOOL-ONDERWIJS. 18o. Voortzetting van de behandeling van het voorstel tot wijziging van de ver ordening, regelende het openbaar bewaar schoolonderwijs in de gemeente Leiden (salarissen onderwijzend personeel). (148) Wethouder TEPE zal thans de diverse bezwaren beantwoorden. Dat de recht vaardigheid zou worden aangetast, zooals de heer Vos zeide, betwist spr. Het gaat om de waardeering van den arbeid der leerkrachten en om de vraag, of deze zich daarvan kunnen redden. Over deze waar deering loopen de meeningen zeer ver uit een; spr. neemt een standpunt in tus schen beide uitersten gelegen en oordeelt de voorgestelde loonen daarom niet te laag. En ze zijn voldoende voor levenson derhoud. De beschuldiging van onrecht vaardigheid heeft spr. gegriefd. De wethouder keert zich dan tegen den heer Schoneveld, doch is daarbij niet te volgen door te zacht spreken. Lagere kortingen dan voorgesteld, zou den niet aan het beoogde doel beantwoor den, spr. geeft daaromtrent nadere becij feringen. Noodig is alles geworden, om de kosten voor het bewaarschool-onderwijs te houden binnen de raming nu een der schoolbesturen weigerde met de overigens vrijwillig aanvaarde regeling mede te gaan. Z.l. mag in geen geval een post worden verhoogd, waartoe geen noodzaak is en waartoe men niet wettelijk verplicht is. Bij aannemen van dit voorstel zal de post volgend jaar zelfs nog ruim f3000 hooger worden. Het betrokken personeel heeft de voor stellen ook als onafwendbaar aanvaard. Spr. geeft voorts vergelijkende cijfers uit andere plaatsen om te doen uitkomen, dat de loonen niet zoo erg worden ver slechterd, als wel voorgesteld. Ten zeerste beveelt hij den raad aan het voorstel te aanvaarden. Hierna ruim 5.45 uur schorsing. AVONDZITTING. De heer VOS berekent, dat het aantal leerlingen op openb. en bijz. bewaarscho len staat als 1 3; trekt men Haanstra's school af van de bijz. scholen en voegt men dat bij het openb. onderwijs, zelfs meer van 1 2. Het spijt spr,, als de wethouder zich gegriefd gevoelt, doch spr, voelt zich vrij van schuld. Spr. ziet onrechtvaardigheid in dit voorstel en blijft daarbij trots de verdediging door den wethouder, is zelfs daardoor gesterkt in zijn verzet. De wet houder kwam met een nieuw motief: de komende begrooting! Spr. heeft ervaren dat in diverse stre ken van ons land bestaat een ander le venspeil! De arbeid van deze leerkrachten was geschat, een half jaar geleden her- schat, en gelet op het toenemend aantal leerlingen is er eerder reden tot verhoo ging dan tot verlaging van salaris. De raad zal dit voorstel moeten afwijzen. De heer GROENEVELD meent, dat vol gens het stuk van B. en W. dit voorstel is gekomen, omdat het bijz. bewaarschool onderwijs niet meer tevreden was met f. 40 subsidie per kind. Spr. handhaaft daarom, dat door dit voorstel meer wordt bezuinigd dan noodig is om tot dit getal te komen. Het feit, dat de wethouder zelf naast de A-acte de B-acte vraagt voor de leer krachten, doet z.i. uitkomen dat de wet houder zelf hooge eischen stelt en z.i. te recht voor dit onderwijs, dat niet geklei neerd mag worden. Incidenteele verlaging voor zekere groe pen oordeelt spr. onrechtvaardig. Dat het personeel zelf zich er bij neer legde, komt, omdat het de duimschroeven zijn aangelegd. De heer WILMER heeft met tegenzin in de commissie van onderwijs zijn stem aan het voorstel gegeven, uit vrees voor erger. Spr. is echter tegen terugwerkende kracht, dus van ingang met 1 Aug. kan z.i. geen sprake zijn. De heer BOSMAN wijst er op, dat de schuld voor dit voorstel ligt bij 't school bestuur, dat weigerde met f. 40 genoegen te nemen. Misschien kan aannemen van het voorstel in die houding verandering brengen. Mocht dit zoo zijn, dan zou de salarisverlaging kunnen wordtn teniet gedaan. Is dat niet te onderzoeken? De heer SCHONEVELD vraagt zich af hoe de wethouder de maatstaf van 1935 wil handhaven voor 1936 voor het bijz. bewaarschool-onderwijs, gelet op de uit breiding daarvan. Dan zou z.i. volgend jaar het openb. onderwijs weer gedrukt moeten worden. Het stelsel deugt z.i. niet en dat dient geheel onder de oogen te worden gezien en hy stelt voor dit te doen by de begrooting voor 1936. De heer WILBRINK vraagt, welk school bestuur de zaak saboteert. Misschien zou den raadsleden dit bestuur dan kunnen bewerken. Wethouder TEPE zegt in dit Ingekomen Stuk reeds te hebben gewezen op de be grooting voor 1936. Aan f. 40 hebben B. en W. zich niet gebonden, integendeel. Als eerste stap dit voorstel, waarop wellicht andere zullen moeten volgen. Het schoolbestuur was z.i. niet onwillig doch zag geen kans met f. 40 uit te ko men, daar het dure krachten heeft. Dc sa larissen waren daar het struikelblok. Van daar de gedachte aan salaris-verlaging, die z.i. toch onafwendbaar ws, gelet op den drang van hoogerhand. Om erger te voorkomen, zullen vermoedeiyk nog an dere bezuinigingen moeten volgen, want aan de salarissen is verder niet te tornen. Dit om de begrooting niet verder te over schreden, zooals toch reeds het geval is. Wat de heer Bosman aanvoerde, is practisch z.i. niet mogelyk. Met alle ge noegen wil spr. nog eens met het school bestuur praten, doch ook met het oog op de toekomst is aannemen van het voor stel noodig. Opschorten brengt de kwestie straks weer ter tafel en by verderen te ruggang dan tot f. 40, wat dan? Daarom is spr. ook tegen uitstel tot de begrooting 1936. De berekening is gebaseerd op ingang met 1 Aug. Uitstel tot 1 Sept. verhoogt het tekort op dezen post. De heer WILMER stelt voor ingang met 1 Sept. De heer GROENEVELD vindt het fout, dat de wethouder nu al op de begrooting van 1936 vooruit wil loopen. Het voorstel Schoneveld wordt verworpen met 17—14 stemmen. Voor de S.D.A.P. en de heeren Vos, Schoneveld, v. Weizen, Manders en Eikerbout. Art. 1 wordt aangenomen met 1714 stemmen. Tegen dezelfden behalve de heer Eikerbout, Het voorstel Wilmer wordt aangenomen met 248 stemmen. Tegen de heeren v. Es, Bosman, Beeken kamp, Wilbrink en de wethouders. DE SPORT-STICHTING. 19o. Voorstel: a. tot oprichting van een stichting vo# de organisatie van de gemeenteiyke be« moeiïngen ter zake van de beoefening van sport en spel; b. tot vaststelling van de statuten van die stichting; c. tot vaststelling van den desbetreffen den begrootingsstaat; d. tot vaststelling van de regelen met betrekking tot de belegging by den ge meente-ontvanger van de overtollige kas gelden van de stichting. (153) De heer SCHÜLLER stelt uitstel voor, daar de Commissie van Drie z.i. niet vol ledige sport-deskundigheid bezit en de Commissie van Fabricage niet geheel de zaak heeft kunnen afhandelen, die dus niet rijp is voor behandeling in den raad. De heer BEEKENKAMP steunt den heer Schüller. Hij vreest, dat thans de zaak vertroebeld zou worden. De heer WILBRINK heeft diverse be zwaren tegen het voorstel, doch meent, dat B. en W. door den raad kunnen wor den voorgelicht bij voorlooplge behande ling. Dat oordeelt hy beter dan terug zenden naar de commissies zonder meer. De heer WILMER is het eens met den heer Wilbrink. Voor uitstel ziet hy voor alsnog geen reden. Wethouder ROMIJN zou het persoonlijk betreuren als tot uitstel werd besloten, al blijft de raad natuuriyk daarin vrij. Z.i. zij n de bezwaren van den heer Schüller te zwaar genomen, te meer. waar de voor naamste bedenkingen van de C. v. F. zyn aanvaard, hoewel niet alle, dat erkent spr. Uitstel is z.i. bovendien bezwaarlyk voor de sport zelve De heer SCHÜLLER merkt op. dat de C. v. F. veel meer zeggingskracht wenschte van B. en W. en van den raad en daar aan is niet voldoende aandacht geschon ken. De Commissie van Financien is zelfs in 't geheel niet gekend trots de uitgiften van diverse gronden. Hij blijft, er daarom by. dat uitstel noodig ls. Bij behandelen zullen alleen van zyn zyde diverse amen dementen worden gesteld en de heer Bee kenkamp zal ook nog wel het een en ander hebben. Beter is daarover eerst de commissies te hooren. De Commissie van Drie hij handhaaft dat. was niet des kundig genoeg. Het voorstel Schüller wordt aangenomen met 2013 stemmen. Voor de S.D.A.P. en de heeren v. Tol, Vos, v. Es, Schoneveld, Bergers, v. Weizen, Beekenkamp, Manders, Eikerbout en Tobé. EEN ADRES OM SCHADEVERGOEDING. B en W, stellen voor een adres van be woners van de Steenstraat om schade vergoeding wegens den langen duur der werkzaamheden op het oude veemarkt- terrein in hun handen te stellen ter af doening. De heer COSTER vraagt meer spoed bij den aanleg van het parkeerterrein. Wethouder SPLINTER zegt dat het met) 3 October gereed zal zyn RONDVRAAG. De heer BERGERS dringt aan op over brenging van de vette koeienmarkt. De heer WILBRINK vraagt meer reke ning te houden met de belangen van het publiek bij het opbreken van straten door meer overleg tusschen de diverse bedrij ven. dit naar aanleiding van wat Zater dag gebeurde aan de Plantage. De VOORZITTER zegt, dat dat moeilyk anders kon in de toevallige omstandig heden; overleg heeft overigens plaats. De heer COSTER vraagt een trottoir bij hotel Bristol. De heer GROENEVELD steunt dit. Wethouder GOSLINGA zegt, dat met het oog op de veeladingen de commissie voor de Markt- en Havendienst er totnutoe niet voor was. Later is dit wellicht onder de oogen te zien. Het placht de gewoonte te zyn by het uitspreken van een gelukwensch ter ge legenheid van de jaarwisseling aan den Raad nog eens een samenvatting te geven van hetgeen in de afgeloopen zit tingsperiode aan belangrijke raadsbeslui ten tot stand gekomen was. Geleidelijk heb ik met deze, trouwens ook niet door myn voorgangers steeds gevolgde mos, gebroken omdat het mij interessanter en treffender leek dit te doen aan het einde van het tydperk waarvoor de burgerij u tot het besturen der stad afvaardigde. Het kan niet alleen voor de raadsleden zelven maar ook voor dat deel der burgery, dat voor het wedervaren van de stad belang stelling heeft, wel eens aardig en nuttig zyn te hooren wat nu die Raad in die 4 jaren gedaan heeft. In zooverre is het oogenblik om dit thans te doen niet goed gekozen en zou het aan den vooravond van de verkiezingen voor den gemeente raad nog meer van pas zyn geweest. Een nadeel is maar eigenlyk is het verheugend dat de hjst van uwe be- langryke besluiten nu zoo lang is dat ik mij helaas tot een wat droge opsomming moet beperken, maar ik vertrouw dat gij er toch niet onverschillig voor zult zyn eens bijeen te zien de groep van voor Lei den m i. zeer belangrijke maatregelen die gij hielpt in het leven roepen. Uwe 70 zittingen, waarvan 43 tot avond zittingen werden voortgezet, vallen geheel in den crisistijd en uw werk draagt daar van in toenemende mate de sporen. Wie het beoordeelt zal er mede rekening moe ten houden, dat er daardoor steeds ster kere belemmeringen ontstaan zyn tegen een streven om de stad, hare instellingen en het leven voor de burgers mooier, beter, gemakkelijker te maken. Opbouw heeft in toenemende mate plaats moeten maken voor stilstand of zelfs teruggang. En dit is gepaard gegaan met een zeer merkbare beperking van de bewegings vrijheid van den Raad Eenerzyds toch wordt dit veroorzaakt door de gezonde beginselen, die de Raad op finantieel ge bied aanhing en die een sluitende begroo ting als primairen eisch vooropstelden, anderzyds heeft de regeering zoodanige maatregelen genomen, dat uwe vrijheid van beslissing in aanzienlijke mate aan banden gelegd is. Ik zal r.let treden in een beschouwing of de regeering tot deze houding gebracht is door wanbeheer dan wel uit vrees voor wanbeheer door ge meentebesturen, maar ik wil wel consta- teeren dat hier althans blyk gegeven is

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9