AKKERTJES LEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Dinsdag 27 Augustus 1935 vrim-MüiuM THIJS IJS EN DE WOESTE VAMPYI van bereidheid de gezonde tlnantleele be ginselen te blijven aanhangen. Doch nu ter zake. De bevolking nam toe van 70.839 tot 72.776. Het aantal woningen van 17.253 tot 19.195. terwijl er 262 verdwenen of van bestemming veranderden. De schuldenlast der gemeente bedroeg op 1 Januari 1931 f 16.565.300. ZIJ ver meerderde niet f 5.145 000 en verminderde met f. 2 833.000 dus een netto vermeer dering van f 2.312.000 grootendeels echter voor productieve doeleinden; over een be drag van f5 000.000 werd de rente ver laagd. Tot de belangrijkste tot stand gekomen regelingen reken lk; de wijziging der verordening op den aanleg van straten ln verband met het bouwrijp maken van grond, invoering van de zgn. algemeene bijdrage; de Verordening regelende den rechts toestand van het gemeentepersoneel; de algemeene salarlsverordenlng van dat personeel: de verordening op de Winkelsluiting; de Verkeersverordening; de reorganisatie van Maatschappelijk Hulpbetoon de samenvoeging van Brandweer en Politie Zeer talrijk waren uwe bemoeiingen met maatregelen om de gevolgen der crisis te verzachten, als het verleenen van bijdra gen aan het Crisis Comité, de B-steun, schoolkindervoeding en kleeding. werk verschaffingen en extra uitkeerlngen. Sedert 1 Mei 1931 nam de werkloosheid ook ln deze gemeente ln steeds sterkere mate toe Bedroeg het aantal werkloozen hier op 1 September 1931 1012. thans ls dit cijfer per 15 Augustus j.l. 3775. Vele maatregelen werden getroffen om de werkloosheid te verminderen en het lot der werkloozen te verzachten. Omvor- mlngs- en opleidingscursussen kwamen tot stand, werkverschafrings- en werkver ruimingsplannen werden uitgevoerd, er werd zorg gedragen voor ontwikkeling en ontspanning van werkloozen, een afd. B van het Nat. Crisis-Comité voor extra- uitkeering aan werkloozen werd hier ter stede opgericht, verstrekkingvan brand stoffen. vleesch in blik en kaas had plaats. Tevens werd de bestaande steun regeling in overeenstemming gebracht met de Rijksvoorschriften en meerdere be sluiten werden genomen om de scherpe kanten en onbillijkheden weg te nemen. Kortom de gemeenteraad heeft m het afgeloopen 4-jarig tijdperk zooveel moge lijk gedaan om de werkloosheid te doen verminderen en de gevolgen van die werkloosheid te bestrijden. Het spreekt vanzelf dat al deze uit de werkloosheid voortvloeiende maatregelen groote kosten voor de gemeente met zich brachten zelfs ln die mate dat de finan ciën der gemeente daardoor ernstig ln het gedrang kwamen. Werd ln 1931 voor werk'.oozensteun en subsidie aan Maatschappelijk Hulpbetoon het reeds belangrijke bedrag van f. 450.000 uiteegeven. deze kosten stegen voortdurend zelfs zoo. dat voor 1935 moet worden ge rekend op f. 1 850.000. Bezuiniging en ver sobering was dringend noodig. om het evenwicht der financiën zooveel mogelijk te bewaren en ook op belastinggebied konden maatregelen niet uitblijven Reeds voor het begrootlngsjaar 1933 moest de gemeente worden geplaatst ln de 4e klasse der personeele belasting en in de 2e klasse der gemeentefondsbelasting en moest het aantal opcenten op laatstgenoemde be lasting worden verhoogd tot 80. Gelukkig behoefde daarna, ondanks de stijging van de uitgaven voor werkloozensteun en ar menzorg. de belasting niet verder te wor den verzwaard; verdere bezuiniging en versobering maakte dit mogelijk. De finan- cleele toekomst is zeer donker, waarbij in- tusschen valt te bedenken dat de toestand nog aanzienlijk slechter zou zijn. indien inmiddels niet was tot stand gekomen het rijkswerkloosheidssubsidiefond6. Daardoor werd de druk der werkloosheidsuitgaven op de gemeenten genivelleerd, en werd dientengevolge het in de laatste jaren weer toegenomen verschil ln belastingdruk getemperd. In de afgeloopen vier jaren werd ge stadig doorgewerkt aan de verbetering en verfraaiing van de stad; verschillende we gen werden verbreed en herstraat of ge- asphalteerd. de stoepen van verschillende straten vervangen door trottoirs; genoemd worden hier: Heerensingel, Zijlsingel, Hooge Morschweg. Lage Morschweg. Zoe- terwoudscheweg. Haarlemmerweg. Zoeter- v.-oudsche Singel, Mariënpoelstraat, Hooge Rijndijk, Jan van Goyenkade, Potgieter laan, Breestraat. Haagweg, Middelstegracht Een groote verbetering bracht voorts de openstelling van de Rijnzichtbrug. Gear beid wordt aan de verbetering van de Utrechtschebrug en Nieuwe Spoorhaven- brug in den Morschsingel. Ook de verlichting van verschillende straten werd verbeterd, de spoorwegover- gang-Morschweg verbreed, de demping van het Levendaal is in vollen gang; ook nieuwe wegen werden aangelegd, zooals Houtlaan. doortrekking van de P. J. Blok- straat. de Laat de Kanterstraat, de Thor beckestraat, Oegstgeesterlaan en Mariën poelstraat. Voorts werden ln de buitenwij iten vele gronden bouwrijp gemaakt; alhier aan alle zijden van de stad breidde deze zich uit, vooral in den Rodenburgerpolder en in het Morsohweg-kwartler kwamen nieuwe wijken tot stand. Hierdoor ont stond een groote verruiming van de woon gelegenheid. hetgeen huurverlaging ten gevolge had. Ook op ander gebied kwam van gemeen tewege veel tot stand: diverse bolwerken werden afgegraven, de Lakenhal verbouwd, verschillende speeltuinvereenigingen kon den hunne speelterreinen openstellen, aan den Stationsweg kwam een polltieposthuis, het veemarktterrein wordt verplaatst en uigebreid, de toegangsweg naar het kaas- marktterrein (Koppenhinksteeg) werd ver beterd. De Leidsche Hout, die op 1 Juli 1931 voor het publiek werd opengesteld, heeft zich thans reeds ontwikkeld tot een kostelijk natuurpark, waarvan de waarde voor de bevolking niet hoog genoeg kan worden geschat. In 1934 is het nieuwe uitbreidingsplan na een moeilijke en moeizame voorberei ding tot stand gekomen; dank zij dit uit breidingsplan heeft de enorme uitbreiding van de stad zich op zeer regelmatige wijze voltrokken, terwijl voor de verre toekomst een planmatige uitbreiding van de ge meente is gewaarborgd. Betreffende een voor de geheele ge meente belangrijke aangelegenheid den bouw van een nieuw stadhuis behoeft niet veel ln herinnering te worden gebracht RECLAME- 9304 gekweld door ver schietende pijnen, soms in hoofd ol aengesient, den weer in Uw ledematen? "AKKERTJES" hel pen U deer venef, went die werken verrassend bij senuw- Ntdtriindsch pijnen, rheumatische pijnen, Product spierpijnen, vrouwenpijnen, hoofdpijnen, kies- en tandpijn hrGh- en.Ge proeft er niets venl Fer 19 stuks slechts 59 oent. Volgens recept van Apotheker Dvmont Het Stadhuisterrein ls zooals bekend nu vrijwel geheel ontruimd, zoodat het oogenbllk nabij is. waarop Blaauw's schep ping zal kunnen gaan verrijzen. In herinnering brengt ik voorts de reor ganisatie van den Gem. Relnlgtngs-Dlenst, die thans tot aller tevredenheid werkt. Behalve de uitvoering van genoemde openbare werken, moet worden gememo reerd de medewerking, die de Raad aan den bouw van arbeiderswoningen verleende en hetgeen ten aanzien van de verlaging der huren van woningwetwoningen plaats had. In 1932 werden voltooid de 289 woningen, w.o. een nieuw gemeentelijk complex aan de Lusthoflaan. voor den bouw waarvan bij raadsbesluit van 7 Juli 1930 de noodige voorschotten beschikbaar werden gesteld, terwijl in datzelfde jaar werd besloten om wederom den bouw van een groot aantal woningen te bevorderen. Als resultaat van dat laatste besluit kwam inmiddels een tweetal bouwplannen gereed en zijn thans nog drie bouwplannen in uitvoering, sa men bevattende 211 woningen. Ook op het gebied van de saneering der binnenstad zat de gemeente niet stil. In November 1932 werd het onteigeningsplan BouwelouwensteegParadijssteeg vastge steld. Na de verdere administratieve be- liandeling van dit plan kon met de ont eigening. voorzoover geen aankoop plaats had, een aanvang worden gemaakt; thans zijn alle perceelen ln het bezit van de ge meente en zal binnenkort met de afbraak en den wederopbouw van dit stadsgedeel te kunnen worden aangevangen. Voorts werd de huurverlaging van wo ningwetwoningen krachtig bevorderddoor conversie van 6* woningwetvoorschotten werd ln 1931 de eerste huurnivelleering in gevoerd, gevolgd door een tweede huurni velleering in 1933, toen wegens renteverla ging van gemeenteleenlngen. Het resultaat van deze 2e nivelleering. die met de eerste een bedrag van f32.000 per jaar bedraagt, was. dat geen huren meer voorkwamen boven 103" van de taxatie der huurwaarde 1928, terwijl de tophuren van enkele dure plannen nog meer werden verlaagd. Dank zij de verlaging van de rente der rijksvoorschotten tot 4V« kon onlangs weer een zeer belangrijke huurverlaging plaats hebben, waarvoor het Rijk het reeds door ons toegepaste stelsel van huurnivel leering koos. Een bedrag van ongeveer f. 55.000.kon voor deze derde huurver laging worden besteed, waardoor geen hu ren, hooger dan 94" van de taxatie 1928 voorkwamen en tophuren zelfs konden worden verlaagd, tot 917-89'/o eh 85:- van die taxatie. Het verschil tusschen huur prijs en reproductiehuur werd daardoor voortdurend kleiner. De ongunst der tijden deed in de afge loopen vier jaren uiteraard ook haar in vloed gelden op het onderwijs in deze ge meente en maakte het noodig verschil lende maatregelen te beramen en uit te voeren, welke de uitgaven van de ge meente min of meer belangrijk konden verlichten. Een gelukkige omstandigheid was, dat in het algemeen de bestaande OTganisatie van het onderwijs kon worden gehandhaafd zonder aantasting van vitale onderwij sbelangen De belangrijkste raadsbesluiten, welke ten doel hadden tot besparing op het on derwijs te komen, waren die betreffende de opheffing van twee openbare lagere scholen, de samensmelting van zes open bare lagere scholen tot drie scholen, de geleidelijke opheffing van het instituut der boventallige leerkrachten, de afschaf fing van het vakonderwijs in de nuttige handwerken, de vermindering van de be looning der onderwijzers bij het vervolg onderwijs, het onderwijs aan spraakge- brekkige kinderen en het bewaarschool- onderwijs, de geleidelijke afschaffing van de gemeentelijke marge aan de leerkrach ten bij het buitengewoon onderwijs en de invoering van het z.g. stopartikel ten aanzien van de subsidieering van nieuwe bewaarscholen. In dit verband noem ik nog het onlangs aangenomen voorstel betref fende het toelaten van kinderen tot het Gymnasium en de beide HH.S.-en. Ten einde een indruk te verkrijgen van de be sparingen, welke dientengevolge op het gebied van het onderwijs zijn verkregen, geef ik de navolgende cijfers, weergevende den toestand volgens de gemeenterekening 1931 en de gemeentebegrooting 1935. De totale uitgaven van het hoofdstuk Onder wijs liepen gedurende dit tijdvak terug van rond f. 2.008.000 tot f. 1.654.000, alzoo een vermindering van f. 354.000 of bijna 18 Deze vermindering betrof in hoofdzaak de posten jaarwedden van onderwijzers bij het openbaar lager en uitgebreid lager onderwijs, bezoldiging van boventallige onderwijzers bij het openbaar lager- en uitgebreid lager onderwijs en vergoeding ex art. 101 der L.O. Wet aan de besturen der bijzondere lagere scholen. Naast de vorengenoemde besluiten zijn echter ook verschillende voorstellen aan vaard, welke in meerdere of mindere mate tot verbetering van het onderwijs in deze gemeente hebben bijgedragen. Ik denk hierbij aan de verbouwing van de Meisjes H.B.S., waardoor een smaakvol en in alle opzichten doelmatig gebouw werd ver kregen. aan de uitstekend geslaagde ver bouwing van de Centrale School voor het 7de en 8ste leerjaar en van de Openbare Jongensschool voor U.L.O., aan de betere huisvesting van de openbare bewaarscho len door de stichting van een nieuwe bewaarschool aan de Atjehstraat, de ver bouwing van de school aan het Elisabeths- hof en de overbrenging van de school aan de Groenesteeg naar het gebouw van de Gortestraat. Verder aan de nieuwe subsi dieregeling voor het bijzonder bewaar- schoolonderwijs en aan de stichting van Christelijke scholen aan de Leidsche Hout en aan den Morschweg en van een R.-K. school aan de Potgieterlaan. Ik kom nu tot de bedrijven. Vooreerst de Lichtfabrieken. De uitbreiding van de Electriciteitsfa- brlek met een turbo-generator, twee stoomketels en een schakelhuis, waartoe de Raad op 18 Juni 1928 besloot, kwam in de periode 1931—1935 tot stand, waardoor het vermogen aanzienlijk werd uitgebreid. Door de ongunstige economische omstan digheden kwam echter de toeneming van het electriciteitsverbruik tot staan, terwijl het gasverbruik, mede als gevolg van de concurrentie van de petroleum, daalde. Door verlaging van het gastarief. zoowel in Leiden als ln de buitengemeenten werd getracht het verloren gasdebiet terug te winnen. Met de exploitatie van het Gem. Radio- Dlstributle-Bedrijf, tot de oprichting waar van de Raad op 2 September 1930 besloot, werd ln den loop van 1931 een begin ge maakt; ondanks de ongunst der tijden ontwikkelt het zich bevredigend. Voorts besloot uw vergadering tot een reorganisatie van de leiding van het be drijf, o.a. door de benoeming van een 2den adjunct-directeur, terwijl ten slotte op 29 Juli jl. werd besloten het enkeltarief van electrlcitelt van 20 tot 18 cent per eenheid te verlagen. Slachthuis. Met betrekking tot het Slachthuis werd wel het gewichtigste besluit genomen op 4 December 1933. toen een bedrag van f. 300.000 voor uitbreiding en vernieuwing van deze inrichting werd beschikbaar ge steld; het werk ls thans in uitvoering. Daarnaast kwamen eenige tariefsverlagin gen tot stand, mede in verband met de zgn. crlslsslachttngen, die, zij het tijdelijk, groote bedrijvigheid veroorzaakten en de financieele uitkomsten van het bedrijf gunstig beïnvloedden. Met de N V. „Gekro" te Overschle werd een overeenkomst gesloten Inzake de ver werking van afgekeurd vee en vleesch als gevolg waarvan de Kori-oven grootendeels buiten bedrijf ls gesteld. Gestichten Endegeest c.a. Het recreatie gebouw, tot den bouw waarvan definitief op 28 April 1933 werd besloten, kon in den loop van 1935 in ge bruik worden genomen Het is voor pa tiënten en personeel een belangrijke aan winst. Overigens kenmerkt de periode 1931 1935 zich door voortgezette verlaging van het verpleeggeld van „Endegeest" en .Voorgeest"; bedroeg dit ln 1932 nog f. 825.thans bedraagt het f 680.een vermindering dus in eenige Jaren met f. 145.—; uit den aard der zaak onder gingen de financiëele uitkomsten van de inrichtingen daarvan de gevolgen; het laat zich aanzien, dat thans de grens is bereikt. j, Ziet hier, dames "en heeren, een globaal overzicht van hetgeen gij gedaan hebt ter vervulling van de taak U door de burgerij opgedragen om de gemeente Leiden te besturen. Het vormt een indrukwekkend geheel en de burgerij zou wel zeer veel- eischend moeten zijn indien zij niet groote waardeering koesterde voor Uwe goede zorgen, maar ik ben overtuigd, dat zij U dankbaar is en ik neem aan dat gij een deel van die dankbaarheid zult willen overdragen aan de vier wethouders, die onverpoosd hun gaven, hun tijd en hun energie wijdden aan de voorbereiding uwer besluiten en zeker in niet mindere mate aan het kranige corps van ambte naren dat ongetwijfeld het grootste aan deel in die voorarbeid alsmede ln de uitvoering uwer besluiten heeft gehad. Ten slotte nog iets over de samenstel ling van den Raad. Wij verloren de heeren Knuttel, Donders, Simonis, Huurman en Meynen. Zij werden vervangen door de Heeren van Weizen. Tobé, Lombert, Soho- neveld en Lekkerkerker. Van de thans nog zittende leden zullen de heeren van Tol. Eikerbout, Kooistra, Bosman. Koole. van Eecke en Lekkerker ker in den nieuwen Raad niet terugkeeren. Ik wil niet treden in een opsomming van het aandeel dat elk hunner in het bestuur nam. zij allen hebben gedurende langeren of korteren tijd hun plichten getrouwelijk vervuld en zoowel in de Com missies als in den Raad nuttig werk ver richt. Ik mag uit naam van de overblij- venden zeker wel getuigen dat wij hen noode zullen missen en met groote waar deering zullen gedenken. (Applaus) Een leemte aangevuld. Als oudste raadslid wijst de heer WIL- MER op een leemte in deze rede van den voorzitter. Deze vergat zich zelf bij de dankbaarheid der burgerij voor het tot stand gekomene en toch komt hem een groot deel daarvan toe (applaus). Woorden van afscheid. De heer v. TOL, afscheid nemend van den raad, wenscht de voorzitter toe, dat hij nog lange jaren onder Gods zegen met den raad de stad moge besturen. De heer ELKERBOUT wil ronduit zeggen, dat het hem ten zeerste spijt als raadslid heen te moeten gaan en wel om 3 redenen: le omdat de AR. partij een zetel ver loor; 2e. omdat het zijn zetel was, die ver loren ging al liet hij zich no. 5 plaatsen met goedvinden; 3e doordat de A.R. partij niet meer in het college van B. en W. zal zitting hebben. Hoewel spr. niet op de schuldvraag wil ingaan, wil hij toch wel zeggen, dat een deel der Chr. bevolking daaraan schuldig staat door versnippering van stemmen op kleine partijtjes. 16 jaar heeft spr. zitting gehad en naar gaven zijn krachten gegeven. Op- en neer gang heeft hij meegemaakt en nu juist een periode van herstel intreedt, zelfs van na tionaal herstel moet spr. tot zijn spijt heengaan Langs andere wegen hoopt hij echter te blijven medeleven. Of het herstel zoo groot zal zijn, betwij felt spr. echter, al hoopt hij het gaarne voor de bevolking. Hij wenscht zijn collega raadsleden alles goeds toe. Hij brengt den voorzitter als burgemees ter hartelijk dank voor de medewerking aan den raad, den trouwen secretaris voor zijn voorlichting evenals den ambtenaren; den leden van den raad voor den aange- namen omgang trots vaak verschillende Ideeën, waarvoor over en weer toch waar deering was. Moge onder Gods zegen de arbeid van het stadsbestuur gedijen en tot zegen zijn voor de goede stad Leiden. De heer BOSMAN dankt den voorzitter voor de woorden tot hem en de heer v. Eccke tot afscheid gericht De kiezers heb ben het zoo gewild Spr. dankt den heer Romijn in zijn plaats te hebben willen blijven. Spr dankt den raad voor den om gang al was het niet altijd pais en vree. De heer KOOISTRA kan zeggen met alle vreugde te vertrekken om zijn plaats over te laten aan jongeren. Er moet nog veel gedaan worden! Hoewel er ook onaangenaamheden wa ren dankt hij voor de jaren, hier ln het belang der arbeidersklasse doorgebracht. Den voorzitter dankt hij voor zijn leiding die steeds onpartijdig was. De heer KOOLE sluit zich aan bij de woorden van dank tot voorzitter, wethou ders raadsleden en ambtenaren, al is hU in veel onbevredigd gebleven, o.a. wat be treft de reorganisatie van den gezond heidsdienst en hij hoopt dat zijn opvolger meer succes zal hebben. De heer LEKKERKERKER heeft ook waardeering voor het werk, dat hier ver richt wordt en spr. dankt voor den omgang tijdens de enkele maanden van zijn raads lidmaatschap. Tenslotte roept hij den zegen van den Allerhoogsten ln voor onze Sleutelstad. Even voor half elf sluit de voorzitter de openbare zitting en gaat de raad ln gehei me zitting. HOLLAND—AMERIKA LIJN. BURGERDIJK. ultr.. 24 Aug. v. Antwerpen VEENDAM. toeristen vaart, 25 Aug. van Lissabon naar Rotterdam. STATENDAM. R.dam n. New York. pass. 25 Aug. Lizard. EDAM, 24 Aug. van New York n. R.dam ROTTERDAM, toeristenvaart 22 Aug. van Quebec. ROTT. LLOYD. KOTA GEDE. thuisr., 24 Aug. v. Marseille JAVA—NEW VORK LIJN. KOTA TJANDI. 25 Aug. v.m. 10 uur van Belawan naar New York. KOTA PINANG. New York n. Java. pass. 24 Aug. Glbialtar. KON. PAKETVAART MIJ. 8AWAHLOENTO, 23 Aug. van Durban naar Singapore. TASMAN. 24 Aug. v. Reunion n. Tamatave BONTEKOE, 24 Aug. v. Singapore naar Hongkong BARENTZ, 24 Aug. van Kohs'char.g r.aar Kaapstad. KON. HOLL. LLOYD. SALLAND. 25 Aug. v. B. Aires te Amst. EEMLAND, 26 Aug. v. Hamburg te Amst. MIJ. OCEAAN. PHRONTIS, 26 Aug. v. Amst. te Londen. MIJ. NEDERLAND. JAN Pz. CO EN, toeristenvaart, arr. 26 Aug te Odda MARNIX VAN ST. ALDEGONDE, uitreis, pass. 23 Aug. Perim. SIMALOER, ultr., pass. 25 Aug. Perim. POELAU LAUT, uitreis, pass. 24 Aug Dungeness. HALCYON LIJN. STAD ZAANDAM, R.dam n Savona, pass. 25 Aug. Dungeness. STAD AMSTERDAM, naar Porto Ferrajo, pass. 25 Aug. Crcssant. STAD ZALTBOMMEL, naar. R.dam 24 Aug. 11 uur 5 voorm. 280 mijlen van Lands End. STAD ARNHEM, 24 Aug. V, Oran n. Eknta HOLLAND—AFRIKA LIJN. JAGERSFONTEIN, 26 Aug. van O. Afrik te R'dam. HOLLAND—OOST AZIK LUN. MEERKERK, thuisreis, 24 Aug. te Penan ROTTERDAM—Z. AMERIKA LUN. ALDABI. thuisr., 24 Aug. van Santos ALCHIBA. 25 Aug. v. R'dam te Hamhui ALWAKI, uitreis, pass. 25 Aug. Bevezier ALPHERAT, uitreis, pass. 24 Aug. F« nando Noronha. KON. NED. STOOMBOOT 5HI. SATURNUS, Amst. n. Middl. Zee, pasi Aug. Dover. AJAX. 25 Aug. van Amst. te Stettin. AMOR, 23 Aug. van New-York naar P« au Prince. BAARN, uitr.. 24 Aug. te Cristobal. CERES. 24 Aug. van Istanboul n. Izmir, C06TA RICA, ultr., 25 Aug. te Curacao. COTTICA, 24 Aug. van Amst. te Paranu rlbo. CRYNSSEN. 25 Aug. van Amst. te Hami EUTERPE. 24 Aug. van La Palllce n. A® IRENE, 25 Aug. v. Tarragona te Valencl ORESTES, 25 Aug. v. Tanger n. Algler ORION, 25 Aug v. Beyrouth n. Piraeus. ORPHEUS. 25 Aug. v. Amst. te Hambtn SIMON BOLIVAR, uitr., pass. 25 A® Ouessant. TRAJANUS, 24 Aug. van Sevllla n. Ceuli BODEGRAVEN, 25 Aug. van Antwerpen Amsterdam. HEBE, 25 Aug. van Kopenh. te Amst. PLUTO, 25 Aug. van Gothenburg te An sterdam. MEROPE, 25 Aug. van Hamburg te A'di OBERON, R'dam n. Middl. Zee, past. Aug. Dungeness. TRITON, 24 Aug. van Gibraltar n. Genu ULYSSES, 24 Aug. van Salonlca te Inn VENEZUELA, 24 Aug. van Cristobal nil Cartagena. IRIS. arr. 25 Aug. te Balboa. ALKMAAR, uitreis, 24 Aug. te Valpirtli HOLLAND—AUSTRALIË LUN. AAGTEKERKuitreis, pass. 24 Aug. Dul geness. DIVERSE STOOMVAARTBERICHTE3. 80ESTERBERG, Leningrad n. Zaaniu pass. 25 Aug. Elseneur. WINSUM, Delfzijl n. Archangel, pan. Aug. Rost. NIEUWLAND. 26 Aug. v. R'dam te Oruf mouth ARY SC HEFFER, 26 Aug. v. R'dam Havre. GRUTTO, 25 Aug. v. R'dam te Loads BERNIS8E. 26 Aug. v. R'dam te BATAVIER VII, 26 Aug. v. R.dam te lesbro. BATAVIER n, 25 Aug. v. R'dam te Ol vesend. HONTESTRÖOM, 25 Aug. v. Amst. te lor den. MIRACH, Onega n. Birkenhead, pass. Aug. Noordkaap. BOEKELO, 24 Aug. v. Hull te Archangel. GROENLO. 26 Aug. v. Archangel a. 1 Hartlepool. AGNITA, n. Curacao, was 24 Aug. 2 u. n.m. 50 mijlen Z.O. van Niton. CADILA, pass. 25 Aug. Gibraltar, nil Alexandrië. MANVANTARA, naar Gothenburg, was! Aug. 3 u. 25 n.m. 80 mijlen O. van I Humber. KATENDRECHT, naar Nantes, was 1 Aug. 7 u. 45 v.m. 550 mijlen W.Z.W. W Valentla. WINTERSWIJK, pass. 24 Aug. Gibraltar. ROTTERDAM, tank. 23 Aug. v. PhUade phla n. R'dam. INDUS, sleepboot, 23 Aug. v. Las Patoi n. Trinidad. WAALHAVEN, pass. 24 Aug. Lodingen. ROTULA. Granton n. St. Kltts v.o. 25 Au Bevezier gep. BATAVIER vm, R'dam n. Bordeaux, pn 25 Aug. Dungeness. TEXELSTROOM, Amst. n. Liverpool, pK 24 Aug. Prawlepolnt. LINGESTROOM, 25 Aug. v. Amst. te Bn tol. THEANO. R'dam n. Dublin en Bella pass. 24 Aug. Lizard. 11. De vampyr heeft dus Thljsje zeer wreed ln een cel gestooten en hem daarin heel alleen nu opgesloten. Onze kleine vriend had 't daarin lang niet naar zijn zin en dacht: „Kom ik ga eens peinzen, opdat ik een goede list verzin. Gevangenschap is niets voor mij; op de een of andere manier moet ik weer vrij". Hij zat heel vruchteloos te peinzen reeds een uur. toen. zeer toe vallig trof zijn oog de muur en daarin was een opening, gesloten met een luik; een hecht en stevig ding. „Misschien maak ik", dacht Thijs, „daarvan een goed gebruik"-

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 10