stadsnieuws! buitenland. 76ste Jaargang MAANDAG 26 AUGUSTUS 1935 No. 23135 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cis. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchêque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.3.35 per week f.O.lS Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. ZILVEREN JUBILEUM BIJ T. D. De heer J. Selier gehuldigd. Heden herdacht de heer J. Selier het lelt, dat hij 25 jaren werkzaam is in het conservenbedrijf van de firma Tieleman tnDros, waarvan de laatste jaren als chef. Vanmorgen te 10 uur werden de jubi laris en zijn echtgenoote per auto van hunne woning afgehaald en naar de fa briek gebracht en ln het voor de huldi ging bestemde lokaal binnengeleid. In het bijzijn van de chefs en het personeel werd hij hartelijk toegesproken door den heer J. J. v. d. Velde, chef van een der afdee- lingen, die hem prees voor de aangename samenwerking, en dat hij 23 jaren als arbeider in het belang van het bedrijf zijn positie heeft zien verhoogen, waardoor hij du sinds een 2-tal jaren als chef werkzaam is. Spr. bood hem hierop namens de chefs in het personeel een keurige lamp, een stoel en een parapluiebak aan. Daarna werd de heer Selier op het botoor der Directie ontboden, waar hij door den heer A. H. Dros Snr. hartelijk verd toegesproken. Deze prees hem ook roor zijne capaciteiten als chef en bood hem namens de directie een enveloppe met inhoud aan De jubilaris kon den raderen dag in huiselijken kring door brengen. Daarna dankte de heer Selier allen voor de hem ten deel gevallen hulde en voor het feit, dat men had medegewerkt om dezen dag voor hem en zijn gezin tot een onvergetelijken te maken. UITVOERING LEGER DES HEILS. Tournee muziekkorps Grimsby-Citadel. Hen moet wel groote bewondering koes- en voor de leden van het Engelsche |er des Heils-muziekkorps van Grimsby itadel, die hun vacantietijd willen beste en om een tournee door ons land te ma len en mede hierdoor de zaak van het ^gei des Heils te dienen. Gistermorgen uit Engeland in ons land [eirriveerd, werd 's middags reeds een uit wring in Rotterdam gegeven. En om zich nu maar zoo veel mogelijk productief te Daken werd 's avonds te dezer stede in ss Marekerk een concert gegeven. De samenkomst, die goed bezocht was n ln het teeken stond van een „Leger des Ms-avond", werd op de gebruikelijke wij- ejeopend, waarna majoor Buiterman van JGravenhage allen hartelijk welkom itette. In zijn toespraak sprak spr. zijn blijdschap uit over het beschikbaar stellen 'zn het kerkgebouw. Leger en Kerk hoo ft bijeen. Als een teeken des tijds ziet 'Pt. het. dat nu ook de kerkdeuren im- lers, van de zestien worden dertien uit- 'oeringen in een kerk gegeven voor het toiei' des Heils zijn opengesteld. Het zeer uitgebreide repertoire van het Mps, dat reeds drie-en-vijftig Jaar be tast, drie-en-twintig leden telt en onder anvoering staat van kapelmeester W. G. "Way. opende met een marsch: „De beest des Lofs". Zeer vele nummers, waarin de verschil- ftfle bewerkingen zoo mooi tot haar recht karnen, werden in deze samenkomst, waar 'et vocale gedeelte het instrumentale af- Hselde, door het korps uitgevoerd. Met groote toewijding, zuiver rhythme en "ft mooi klankgehalte werden de onder- raeidene selecties en meditaties weerge ven. Kapelmeester Friday heeft veel met zijn tops weten te bereiken en dankt dit voor ®i groot deel niet in 't minst aan den Woten drang, die elk lid van het korps ®elt. zich ook op muzikaal gebied in den faist des Heeren te willen stellen. Behalve samenzang werden ook enkele gezongen en gespeeld. Voorts hebben enkele leden van het to'Ps het woord gevoerd. Indrukwekkend de geloofs-getuigenls van een kleur ling. commandant in Nederland, Bouwe Jos heeft in deze bijeenkomst naar aan- i'uing van Ps. 103 nog een oogenblik het 'Owd gevoerd. Met veel aandrang wekte op zich geheel over te geven aan oms Christus, Wiens bloed op Golgotha oor eiken zondaar die in waarheid tot komt, heeft gevloeid. •Met het zingen van den Avondzang werd 1111 mooie samenzijn besloten. KONINGINNEFEEST „EENSGEZINDHEID". DRAAGVEER VAN TREINRIJTUIG GEBROKEN. Be passagiers moesten overstappen J^err gistermorgen de electrische uit Haarlem, die om 10.38 er van hier naar den Haag j*l vertrekken op het station binnen in?' het voorste 2de klasse rijtuig H bedenkelijk over, dat onmiddellijk door i(,'i en stationspersoneel een onder- één riwerci ingesteld. Het bleek toen, dat j® der draagveeren gebroken was. Daar 'rein zóó niet meer verder kon rijden km en ander niet ter Plaatse hersteld "orden, werd hij opgeheven. De pas- i».. 5 kondpn hun rpis in Hip wpIItp nm konden hun reis in die welke om «5»' vertrekt voortzetten, zoodat zij met .Vs.ïeer een kwartier vertraging op de s van bestemming aankwamen. De plannen voor de a.s. viering. Door de Buurtvereeniging „Eensgezind heid" worden op 31 Augustus diverse fees telijkheden georganiseerd. Het program ma begint des morgens te 8 uur met kin derzang op den hoek Trompstraat-Ooster straat; vervolgens is er om 10 uur de openstelling der grabbeltonnen voor kin deren tot en met 4 jaar, te half elf ver zamelen de kinderen zich in de Van Speykstraat voor diverse spelen, die des middags worden voortgezet. Te 2 uur wordt in de Trompstraat een ballonwed strijd gehouden, te half vijf is er tobbetje steken en stoelendans. De feestviering wordt te 8 uur besloten met een concert van „Werkmans Wils kracht" op den hoek Trompstraat-Oos- terstraat en te halftien met een muzi kale rondgang. DE A.S. VEE- EN ZUIVEL- TENTOONSTELLING. Vele medailles en bekers beschikbaar gesteld. Ten behoeve van de groote vee- en zuiveltentoonstclling, die van 18 t/m 21 Sept. a.s. alhier gehouden zal worden, zijn tot nu toe ongeveer 40 medailles en bekers beschikbaar gesteld. Daaronder behoort ook een groote zilveren medaille door H.M. de Koningin geschonken. Verder een mooie zilveren legpenning van Zijne Exc. jhr. mr. dr. H. A van Karnebeek, Com missaris der Koningin in Zuid-Holland, een zilveren beker van het gemeente bestuur van Leiden, een prachtige ver guld-zilveren medaille van den oud burgemeester van Leiden, jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar en een bijzonder fraai uitgevoerde beker aangeboden door het „Loffelick Ossenweyers Gild" door bemid deling van jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar. Dit Gilde dateert uit den tijd van Karei den Vijfden, Heer der Nederlanden. Na een veepest in Noord-Holland vereenigden zich daar vetweiders, om uit Denemarken fokvee te laten overkomen. Van daar het ontstaan van het Gilde, dat nu nog jaar lijks te Amsterdam op den derden Maan dag van Slachtmaand bijeenkomt. De Broeders, waartoe ook jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar behoort, zijn over het geheele land verspreid. „OOSTERKWARTIER" HOUDT HAAR TUINFEEST. Een uitstekend geslaagde middag. Zonneschijn, muziek en kinderjolijt! Ziehier drie woorden, die eenigszins de stemming karakteriseeren welke Zondag middag op het tuinfeest der speeltuin- vereeniging „Oosterkwartier" heerschte. Ja, het was met recht feest op „Ooster kwartier" en de honderden glundere kin dergezichtjes deden bij de vele belang stellenden geen oogenblik twijfel rijzen, of de jeugdige schare het wel naar den zin had. Genoten is er met volle teugen. Nadat de kinderen, voorafgegaan door de harmoniekapel „Werkmans Wilskracht" een rondgang door het Kooikwartier had den gemaakt, werd het feest door den voorzitter, den heer D, Vijlbrief geopend. Hij vertelde ,na allen welkom te hebben geheeten, hoe de kinderen reeds het ge heele jaar naar dezen middag hadden uit gezien en verlangd, hoe krachtig de ver- eeniging momenteel is en welke groote voordeelen zij den ouders voor hun kinde ren biedt. Immers op den tuin kunnen de kinderen, onder toezicht, spelen en ra votten naar hartelust en bovendien be staat er nog gelegenheid, dat zij zich bij een der afdeelingsvereenigingen aanslui ten, hetzij die van korfbal, hetzij die van voetbal. Ook vroeg de heer Viilbrief nogmaals krachtigen steun voor het „1 centsfonds", dat ten doel heeft mettertijd voor een clubgebouw te zorgen, zoodat de kinderen ook 's winters „onderdak" zijn. Daarna werd een aanvang gemaakt met verschillende spelen, welke werden afge wisseld door pantomimes, dansjes e.d. en door het talrijke publiek met belangstel ling werden gevolgd. Zij hadden stuk voor stuk succes. Het was omstreeks 7 uur toen de vol ledige uitslagen bekend waren. Deze luiden: Wasch ophangen (voor meisjes van 10 14 jaar); 1ste groep Hendrika Romijn. 2de gr. Annie Gorree, 3de gr. Johanna Laterveer, 4de gr. Rie v. d. Hoogt, 5de gr. Rie Gordijn. Zakloopen (voor jongens van 7 tot 10 jaar); 1ste gr. Rienus Kruit, 2de gr. Wij nand v. d. Berg, 3de gr Martin Gordijn. Eierloopen (voor meisjes van 7 tot 10 jaari: 1ste gr. Alle Pels, 2de gr. Rietje van Houten, 3de gr. Catrien v. d. Reiiden, 4de gr. Jaan Dool. 5de gr. Janny Helver- steijn. Blokrapen (voor jongens en meisjes van 5 tot. 7 jaar)1ste gr. Henk de Hoed, 2de gr. Pietje Waals, 3de gr. Rie Henze, 4de gr. Mientje Guldemond, 5de gr. Jan de Bruin, 6de gr Rietje Hamo, 7de gr. Corrle de Jonge. Hardloopen met hindernissen (voor jongens van 10 tot 14 jaar)1ste gr. Henk Versluis. 2de gr. Gerard Zwart. 3de gr. Henk Kluts. 4de gr. Piet Onderwater, 5de gr. Herman Brouwer. DE ALGEMEENE TOESTAND. Zitting der Italiaansch-Ethiopische com missie afgebroken Overeenstemming is onwaarschijnlijk. Op het terrein der wereldpolitiek was het afgeloopen week-end zonder sensatie. In het Ethiopisch geschil duren ter weers zijden de voorbereidingen echter voort, terwijl de „verzoeningscommissie" (zon derlinge naam voor een commissie, die inzake de verzoening niets bereiken kan!) gisteren te Bern haar laatste zitting heeft gehouden, waarna het volgende commu niqué werd uitgegeven; De Italiaansch-Ethiopische verzoenings commissie heeft de vertegenwoordigers van Italië en Ethiopië gehoord en beslo ten de zitting af te breken en de kwestie ter verdere bestudeering te verwijzen naar de leden der commissie. Op het oogenblik is het nog niet waar schijnlijk, dat de Italianen en Ethiopiërs in de commissie tot overeenstemming zul len komen. Het zal noodzakelijk zijn, dat spoedig de vijfde arbiter, Politis, wordt geroepen. Uit Napels is Zaterdag het grootste troe pentransport, dat tot nog toe naar Oost- Afrika is gegaan, vertrokken. Te 19 uur precies lichtte de „Saturnia" met de zoons van Mussolini aan boord, het anker. Be halve de vliegerkapiteins Bruno en Vit- torio Mussolini bevond zich ook de schoon zoon van den Duce, de propagandaminis- ter Graaf Ciano aan boord. Tegelijkertijd vertrokken de 5000 zwarthemden van het Toscaansche legioen „Fernando Ferruci", behoorende tot het regiment „23 Maart". Een onafzienbare menschenmenigte had zich bij de haven verzameld. Alle Italiaan- sche omroepzenders verspreidden het ver slag van dit vertrek, waarvoor de secreta ris-generaal der fascistische partij, Starace, en de chef van den staf der fascistische militie Generaal Teruzzi, naar Napels waren gekomen. Ook Graaf Ciano's echtgenoote, Edda Ciano-Mussolini, was met haar schoonvader, den Kamerpresi dent Graaf Ciano, naaT Napels gekomen om afscheid van haar man en broers te nemen. Onder oorverdoovend gejuich der menig te en onder de klanken van de „Giovi- nezza" voeren de schepen de haven uit. In de Italiaansche kolonie Eritrea zijn in de afgeloopen weken verdere maatre gelen getroffen om dit gebied tot een krachtige luchtvaartbasis te maken. Er zijn thans 35 vliegvelden aangelegd, waar van 10 als eigenlijke luchthavens be schouwd kunnen worden, terwijl 25 zijn aangelegd als noodlandingsterreinen. In Abessynië is Zaterdag in naam van Keizer Haile Selassie de eerste luchtbe- schermingswet uitgevaardigd, waarin o.a. wordt bepaald, dat wanneer vijandelijke vliegtuigen boven een dorp of stad ver schijnen zullen om deze „te verbranden of te vernielen" de bevolking tijdig ge waarschuwd wordt door drie kanonschoten en het luiden der kerkklokken. Zij moet dan haar huizen verlaten en een schuil plaats zoeken onder boomen, in bosschen of. indien dergelijke schuilplaatsen niet aanwezig zijn. zich verspreiden in het open veld. Zeven kanonschoten zullen het teeken zijn, dat 't gevaar geweken is en BEGIN VAN BRAND TIJDIG GEBLUSCHT Zaterdagavond te ongeveer kwart over acht brak een begin van brand uit in de woning der familie v. d. H., Middelste gracht 141 a. Vermoedelijk was dit een ge volg van het achteloos wegwerpen van een sigaret in de W.C waardoor een stuk pa pier in brand raakte. Daar de bewoners niet thuis vertoefden, werd het brandje door buren, die opmerkzaam gemaakt wa ren door de rooklucht, met emmers water gebluscht. De brandweer, die uitgerukt was, behoefde geen dienst te doen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: „Filca", Leiden, Heerengracht 31. Film bedrijf. Eigenaar: H. van Calcar, Leiden. Wijziging: J. Faas, Sassenheim. Hoofdstraat 258. Fruithandel en limonades. Overleden Eige naar: J. Faas, Sassenheim, dd. 12 Mei 1929. Opheffing: N. Breedijk, Sassenheim. Menneweg 20. Melkhandel. In de Stedelijke werkinrichting wa ren opgenomen: Maandag 61; Dinsdag 01; Woensdag 64; Donderdag 62; Vrijdag 64 en Zaterdag 60 volwassen personen. De 12-j. J. S. uit de Lusthof laan reed Zaterdagavond te ongeveer tien minuten over half negen in de Prinsestraat. Tenge volge van een te korte draai veel hij van zijn rijwiel en brak vermoedelijk zijn lin kerbovenbeen. Hij werd door den eersten hulpdienst naar het Ac. Ziekenhuis ver voerd. Op aanwijzing van een burger is gis teravond door de politie een 3-tal jongelui aangehouden, dat op onrechtmatige wijze drie sigarettendoosjes uit een automaat in de Haarlemmerstraat wist bult te maken. dat de bevolking naar haar woningen kan terugkeeren. De regeering zal verder alle maatrege len nemen, om het luchtgevaar zoo gering mogelijk te doen zijn. Een Reuter-bericht uit Hartford (Con necticut) deelt mede, dat een ambtenaar van het luchtvaartdepartement aldaar heeft verklaard dat Ethiopische agenten uit New York City gedurende de afgeloo pen veertien dagen aan vliegers uit de staten New York en Connecticut 1000 dol lar contant en 2500 dollar per maand heb ben geboden voor het dienstnemen bij den Ethiopischen vliegdienst. Reeds zijn twaalf vliegers in het geheim naar Abessynië vertrokken, doch de meer derheid der aldus benaderde vliegers toont zich niet geneigd de aanbiedingen te aanvaarden daar volgens de Amerikaan- sche wet het dienstnemen in een vreemd leger hun zou kunnen beletten naar de Ver. Staten terug te keeren. BELGIE. Het programma der groote werken - Een uiteenzetting van minister De Man. Minister De Man heeft de Pers ontvan gen, om het een en ander mede te dee- len over het programma van groote wer ken, waarvoor tot einde 1938 3'/2 milliard Belgische francs beschikbaar wordt ge steld. Alleen voor rendeerende werken zullen de uitgaven 2 milliard 200 duizend mil- lioen beloopen. Dit zijn werken aan het wegennet, aan de kanalen, de spoorwe gen en de moderniseering van eenige be drijven. De rest zal besteed worden aan de wa terdistributie. de zuivering der rivieren (100 millioen), het bouwen van nieuwe woningen en scholen. Voor de Borinage is een speciaal crediet van 200 millioen uit getrokken. Er is ook sprake van leeningen aan jonggehuwden. Dit plan moet nog nader worden bestudeerd. Minister De Man legde er nogmaals den nadruk op, dat de financiering van dit programma met de winst van de her- schatting van de goudreserve der Natio- nale Bank zal geschieden. De staat zou alleen zijn toevlucht nemen tot een lee ning op het oogenblik dat de kapitalen- markt hiervoor gunstig zou zijn. DUITSCHLAND. De financieele politiek der regeering - Buerckel over het anti-semitisme. Op de Leipziger Messe sprak gisteren de rijksminister van financiën, graaf Schwe- rin von Krosigh, die uiteenzette, dat Duitschland niet zijn toevlucht nam tot devaluatie, welke in de verschillende lan den een verschillende beteekenis en ook verschillende gevolgen heeft. Wat het consolideeren van het binnen- iandsche economische leven betreft, aan deze voorwaarde, aldus spr., is in Duitsch land voldaan. De in de bestrijding van de werkloosheid bereikte resultaten zijn het gevolg geweest van een actieve en stout moedige financieele en economische poli tiek. Voor een deel is de economische her leving ook te danken aan de wederinvoe ring van den algemeenen dienstplicht en den opbouw van leger en vloot. Voor deze werkverschaffing zijn credieten op korten termijn opgenomen. Nu behoor ik nog tot die ouderwetsche lieden zeide spr.— die geloovën, dat credieten volgens de definitie van het be grip iets zijn, dat terugbetaald moet wor den en in de afwikkeling van de voor de werkverschaffing opgenomen credieten ligt een taak, waarvan grootte en moeilijk heid volstrekt niet mogen worden onder schat. De afwikkeling kan alleen geschie den doordat de credieten door het opne men van overeenkomstige bedragen op de gewone begrooting terugbetaald of wel door omzetting in leeningen op langen termijn gefundeerd worden. De uitwerking van de financieele en economische politiek van de rijksregeering doet zich niet alleen gevoelen in stijgende belastingontvangsten, maar vindt ook haar neerslag op de geld- en kapitaalmarkt. Hierdoor wordt de mogelijkheid geschapen steeds weer credieten op korten termijn te fundeeren door omzetting in leeningen. Daar aan schulden op korten termijn, omtrent welker totaal het buitenland misschien niet steeds zonder een zekere tendenz, overdreven hooge getallen publi ceert, grenzen gesteld zijn en wel in de eerste plaats door de draagkracht van de begrooting met betrekking tot den rente- dienst en de aflossing en voorts door het vermogen tot opnemen van de kapitaal markt, dat weten wij zelf ook, dat behoeft men ons niet van uit het buitenland te zeggen. Wij gelooven nu door het doen opleven en ordenen van onze Duitsche huishouding ook een bijdrage geleverd te hebben voor den wederopbouw van het wereldhuishouden. Wanneer werkelijk de tijd van den verkapten oorlog, waarin een deel van de wereld slechts bewapenen mocht en het overige gedeelte gehouden werd op het niveau van ontwapening en daarmede van onzelfstandigheid en on vrijheid, voorbij is en de tijd van een wer- kelijken vrede aanbreekt, dan zal ook de economische samenwerking tusschen de volkeren ter wereld weer tot werkelijkheid worden. Zaterdagavond is binnen het kader van het Saarbevrijdingsfeest een groote poli tieke demonstratie gehouden, waar rijks commissaris, gouwleider Buerckel 'n rede- yoering heeft uitgesproken, waarin hij o.m. BINNENLAND De Nederlandsche rondvlucht is eel» succes geworden. (2e Blad). De luchtdienst op Milaan wordt stop gezet. (Binnenland, 2e Blad). Ernstige aanvaring op de Gouwe td YVaddinxveen. (Gemengd, 2e Blad). Botsing te Susteren tusschen motor en auto; twee dooden en twee gewonden. (Gemengd, 2e Blad). Begrafenis van Jhr Dr. W. A. Beelaerts van Blokland. (Laatste Berichten, le BI.) BUITENLAND Italië zal Abessynië annexeeren en geeu sancties dulden. (Tel., le Blad). De instortingsramp te Berlijn; acht lijken gevonden. (Buitenl. Gemengd, 2e Blad en Tel., le Blad). Het verzet der Engelsche conservatieven tegen het Didië-ontwerp. (Buitenland, le Blad). Conjunctuur-vooruitzichten in de Ver. Staten; onderhoud met Alfred P. Sloan Jr. (Buitenland, le Blad). Amerikaansche protestnota a^n Moskou inzake communistische actie. (Tel., le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. wees op de vermindering van de werkloos heid, welke thans op lager niveau stond dan het gemiddelde in andere landen. Hit ler Is er in geslaagd het volk te bevrijden van zijn buitenlandsch politieke dwang buis. Wat de Joden betreft zeide spr.: Het wereldjodendom proclameert den ver scherpten boycot en heeft als propagan damiddel pogroms in Duitschland besteld voor onmiddellijke levering. Een ingegooide vensterruit is een onbetaalbaar propagan damiddel en een wegens een zedendelict opgesloten Jood wordt tot een onschuldig martelaar. Dat alles om buitenlandsch politieke moeilijkheden in het leven te roepen. Wij moeten het Jodenprobleem tot een karakterprobleem maken, dan zal het in geordende wettelijke banen komen en dan kan geen buitenland ons aanvallen wegens een wettelijke regeling. Wie echter het Jodenprobleem wil oplossen met pres sie en spektakel, die sluit zich aan bij de pressie en het spektakel van de wereld, die met gelijke middelen de kwestie van het nationaal socialisme wil oplossen. Het Duitsche Nieuwsbureau mldt: De Leider en Rijkskanselier heeft in het voorjaar geleden aan een steeds toene mende heeschheid, waarvan hij vooral bij de laatste groote redevoering in den Rijks dag grooten hinder heeft ondervonden. Als oorzaak van deze storing der stemban den vond prof. dr. Von Eichen een polyp aan den rechter stemband, welke hij op 23 Mei operatief verwijderde. De stem van den Leider werd spoedig weer zeer helder. De voortgezette controle heeft aangetoond, dat de stembanden thans weer volkomen normaal zijn. Uit Maagdenburg wordt gemeld, dat op de tramwagens aldaar door nationaal- socialistische bedrijfscellen beschikbaar gestelde transparanten met antl-Joodsche leuzen zijn aangebracht, terwijl boven den ingang van alle tramwagens te Maagden burg borden zijn aangebracht met het op schrift: „Hier wenscht men geen Joden", JAPAN. De oorlogsbegrooting voor 1936. Het ministerie van oorlog heeft het mi nisterie van financiën een ontwerp-be- grooting doen toekomen ten behoeve van de Japansche militaire controle in Mand- sjoekwo ter hoogte van 180 millioen yen of 40 millioen meer dan op de loopende begrooting voor dit doel is uitgetrokken. De totale begrooting van het departement van oorlog zal daardoor het volgend jaar' bedragen 604 millioen yen of 112 millioen yen meer dan de loopende begrooting. ZUID-SLA VIË. De regeeringscrisis opgelost. Gisteren is de Zuid-Slavische regee ringscrisis opgelost door een reconstructie van het kabinet. In plaats van den afge treden minister voor de sociale politiek, Preka, werd de voormalige minister voor lichamelijke opvoeding der jeugd, Komne- nowitsj benoemd. Afgevaardigde Misjkoen nam de plaats in van den afgetreden mi nister van justitie, Auer, terwijl de mi nister zonder portefeuille, Jankwoitsj, de functie van den afgetreden minister voor den boschbouw, Stefanowitsj, overnam. De nieuwe ministers hebben den eed reeds afgelegd.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1