PALMOLIVE Avontuur in den Zuid-Expres 76ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 23 Augustus 1935 Derde Blad No. 23133 BINNENLAND. begrafenis ed. gerzon. HOUDT uit ned. oost-indië. |T5EWv*««TWnTE yN DE groeve zijn woorden van grooten dank en waardeering gesproken. Gistermiddag is onder buitengewoon iroote belangstelling de ter aarde bestel ing geschied van het stoffelijk overschot ran den heer Eduard Gerzon. te Amster dam. in leven directeur van Gerzon's Mo demagazijnen en oud lid van de Amster- tamsche Kamer van Koophandel en Fa brieken. Reeds in de omgeving van het sterfhuis „n de Koningslaan, waar de kist werd ritgedragen. was een groote schare be- jngstellenden. vrienden en vereerders :an den overledene samen gekomen om lem de laatste eer te bewijzen. Te ruim I uur arriveerde de lijkstoet op de Is- aëlletische begraafplaats te Muiderberg. jen tweetal auto's vol bloemen en kran en, volgde den lijkwagen. Op de begraafplaats waren buitenge- [0on velen uit handels-, financieel-, Bnk- cn Joodsch-kerkelljke kringen lijeen. Wij zagen o.m. burgemeester dr. W. de Rugt, den heer Gottfried H. Crone, voor- jttlr van de K. v. K„ oud minister F. E. ■osthuma voor de Vereenigtng Centraal ieheer. A. B. van Beers, directeur van iet postkantoor te Amsterdam, A. Asscher icorzitter van den Kerkeraad der Ned. 3. Hoofdsynagoge, de heeren I. Gans en Snapper van de Joodsche Invalide, rab- lijn Copenhagen, mr. Worst, deken dei nde van advocaten en pres -commissaris au de fa. Gerzon, mr. dr. Van 't Zant. ür. van het Bureau voor de Statistiek, ur! C. B. van Eeghen en vele anderen, itus gebeden waren gelezen, trad de Nadat in het Reinigingshuis volgens den itus gebeden waren gelezen, trad de iter A. Asscher, als eerste spreker naar luren om namens tal van Joodsche cor- loraties den heer Gerzon dank te zeg- vn voor al hetgeen hij in zijn leven leeft gedaan. Naast zijn groote activiteit, «kwaamheid en ervaring bezat hij een iroote liefde voor zijn vaderland. Daar- laast kende hij zijn plicht als Jood, als reinig anderen. Met weemoed dankte preker voor de vele met gulheid bewe en diensten, waarvan spreker eenige tref- ende voorbeelden gat. De heer Asscher lindigde met een kort persoonlijk woord. !en bres is in ons midden geslagen. Mo len wij, gesterkt door zijn voorbeeld het nrk van den overleden overnemen en loort zetten. De heer Jozef Gerzon bracht als oudste iroeder een laatsten groet aan den over- idene, waarna de kist uit het reinigings- uis werd gedragen. Aan het graf heeft mr. Worst, als pre- dent-commissaris van de fa. Gerzon, Ronder den nadruk gelegd op het groote nis, dat door zijn verscheiden is ont staan. Een man met zulke bijzondere kwaliteiten moet ook in hulselijken kring een invloedrijke plaats hebben ingeno men, doch ook elders zal het gemis krach tig worden gevoeld. De plaats, die hij open laat, zal niet gemakkelijk zijn aan te vul len. Allen die met en onder hem leiding aan het bedrijf hebben gegeven, zullen het helder en scherp oordeel van den overledene noode missen. Oud-minister dr. Posthuma schetste het vele dat Gerzon in het vereenigingsleven is geweest, waardoor ongetwijfeld veel aan de familie moet zijn ontnomen. Spieker dankt daarom den overledene en laat zijn dank daarvoor ook uitgaan naar de fa milie. De heer Gottfr. H. Crone gaf uiting aan de smart, die het bedrijfsleven te Amster dam gevoelt, nu een harer grootste koop lieden en industrieelen ten grave daalt. Hij bezat zulke bijzondere eigenschappen van hoofd en hart, dat de indruk dien hij achterlaat voor allen onultwischbaar is. Dat de behartiging van de belangen van den middenstand zulk een belangrijk on derdeel vormt van het werk der Kamer van Koophandel is voornamelijk te dan ken aan den heer Gerzon. Verder memo reerde spreker nog, dat het handelsregis ter onder de persoonlijke leiding van den overledene is ingesteld. Nadat ten slotte de heer Bloemendaal namens chefs en personeel der fa. Ger zon in Nederland zoowel als in Indië, een hartelijk woord van afscheid had gespro ken, heeft de oudste zoon, de heer Jules Gerzon, als zoon en als directeur van de ta Gerzon, afscheid genomen van hem, wiens leven voor zoo velen zoo uitermate belangrijk is geweest. de spelling in ambtelijke stukken. Een circulaire van Ged. Staten van Gelderland. In overeenstemming met een aanschrij ving van den commissaris der Koningin in Gelderland aan de burgemeesters in dit gewest, vestigen Ged. Staten van die pro vincie de aandacht van de Geldersche gemeente- polder- en waterschapsbesturen op de beslissing der regeering. dat in alle ambtelijke stukken rechtstreeks van haar of van de rijksdiensten uitgaande, de tot nu toe gebruikelijke spelling de Vries en te Winkel zal worden gehandhaafd. Daar. aldus Ged. Staten, ons is geble ken dat op enkele gemeente-secretarieën de spelling-Marchant is ingevoerd, merken wij op, dat het ook ons niet wenschelijk wil voorkomen, dat in officieele stukken tweeërlei schrijfwijze wordt gebezigd. Zoo lang de riiksregeering voor de van haar uitgaande stukken het gebruik van de spelling de Vries en te Winkel voorschrijft, dienen naar onze meening, ook de lagere organen deze spelling te bezigen. Wij zul len het daarom op prijs stellen, indien bij uwe administratie de spelling de Vries en te Winkel voorshands blijft gehandhaafd of wel weder wordt Ingevoerd. doelmatige richtingaanwijzers. Voorwaarde voor veilig verkeer. De k.n.a.c. schrijft: Het is reeds meer dan een jaar geleden, dat ten aanzien van de selnarmen, welke in stede van een beweging met een arm of stok enz. kunnen worden gebruikt om van het voornemen van richting te ver anderen tijdig te doen blijken, werd voor geschreven, dat deze van langwerpigen vorm moeten zijn, zoodanig dat de groot ste breedte ten hoogste 1/3 van de lengte bedraagt en ook dat de afmetingen daar van zoodanig moeten zijn, dat buiten het rij- of voertuig uitgestoken, de seinarm duidelijk zichtbaar moet zijn. Hij moet rood of oranje van kleur zijn, terwijl bij verlichting de .seinarm over het grootste gedeelte van zijn lengte rood of oranje licht moet geven. Het kan niet worden ontkend, dat nog tal van richtingaanwijzers van motorrij en voertuigen, niet of slechts ten deele voldoen aan deze nuttige bepalingen, welke in het wezenlijke belang zijn van een veilig wegverkeer. Teneinde de op merkzaamheid van het overige wegver keer tijdig op het voornemen tot het ver richten van de bijzondere manoeuvre te vestigen is het vooral noodig, dat de rich tingaanwijzer van alle zijden behoorlijk waarneembaar is. Herhaaldelijk bevinden zich nog motorvoertuigen op den weg, waarbij aan deze voorwaarden geenszins wordt voldaan. Zoo rijden er bestel wagens of dergelijke, waarvan de uitge stoken seinarm door de uitgebouwde carosserie of laadbak van achteren geheel wordt gedekt, zoodat deze voor het ach terop rijdende verkeer volkomen onzicht baar is. Ongevallen met deze auto's kun nen niet uitblijven. Ter bevordering van een veilig wegver keer meent de k.n.a.c. het autoverkeer daarom te mogen raden nauwgezet na te gaan of de seinarmen van de voertuigen aan de bepalingen voldoen c.q. de noodige veiligheidsmaatregelen te treffen. Indien men wenscht dat het overige verkeer met de selnarmen rekening houdt, dan heeft men zorg te dragen, dat het daartoe de gelegenheid wordt geboden. een vrouwelijke wethouder te dordrecht. De S.-D. raadsfractie te Dordrecht, heeft de overige bij de wethoudersverkiezing betrokken fracties bericht, dat zij als can- didaten voor het wethouderschap heeft aangewezen den heer J. Sanders (aftr.) en mevr. Jo SmitPieters, die wethouder Reinhardt zal opvolgen. Zouden de andere fracties met deze aanwijzing accoord gaan, dan zal wethouder Van Huiden de portefeuille van Onderwijs aan mevr. Smit afstaan en zelf de portefeuille van publieke werken aanvaarden. De heer J. Sanders zal wethouder van sociale aange legenheden blijven, en de heer Dicke wet houder van Financiën. Met mevrouw Smit krijgt Dordrecht zijn eerste vrouwelijke wethouder. RECLAME. 9158 UW TEINT FRISCH... door regelmatige massage van gezicht en hals met het ver zachtende Palmolive schuim. Het kost zoo weinig en doet U zooveel goed! 13 ct. - 2 voor 25 ct. jhr dr. w. a. beelaerts van blokland t De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van jhr. dr. W. A. Beelaerts van Blokland griffier van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zal a.s. Maandag plaats vinden. een vliegveld bij gilze rijen. Met algemeene stemmen heeft de ge meenteraad van Gilze Rijen gisteren be sloten de benoodigde terreinen voor den aanleg van een groot internationaal vliegveld ter beschikking te stellen van de op te richten N. V. vliegveld Neer hoven. Met dit besluit is samenwerking tus- schen de gemeenten Tilburg, Breda en Gilze Rijen tot stand gekomen. nieuwe verkeersweg zwolle apeldoorn. Naar de Msb. verneemt, worden plan nen ontworpen voor een geheel nieuwen verkeersweg van Zwolle naar Apeldoorn, loopende van een punt tusschen de ÏJsselbrug bij Katerveer en Wezep dwars over een groot deel van de Veluwe naar Apeldoorn. Met de voorbereiding van de omlegging van den weg ZwolleApel doorn om de bebouwde kommen van eenige daarin gelegen plaatsen, zal daar om geen voortgang worden gemaakt. DE SANEERING VAN HET BAKKERSBEDRIJF. Blijkens mededeeling in de vakpers is door belanghebbenden bij het bakkersbe drijf een schema ontworpen voor de saneering van het bakkersbedrijf. Als belanghebbende hebben zich daar toe met elkander verstaan alle meelfabri kanten individueel, de Ned. Bond van Graan- en Meelhandelaren, de Ned. Ver- eeniging van Werkgevers in het Bakkers bedrijf, de Ned. Bakkersbond, de R.K. Bakkerspatroonsbond, de Chr. Bakkers- bond, de Vereeniging van Werkgevers in het Israëlietische Bakkersbedrijf de vier Landelijke Organisaties van Coöperatieve Verbruiksvereenigingen. Het is bekend, dat prof. Gerbrandi de benoeming als algemeen arbiter voor het saneeringscontract aanvaard- heeft. Spre kende op een algemeene vergadering van de R.K. patroons den lOen Juli 1.1. te Venlo, gaf prof. Gerbrandi als zijn meening te kennen, dat de regeering aan „het schema" wel haar goedkeuring zal verleenen. Het hoofdbestuur van den Alg Ned. Bond van Arbeid'stiers in het Bakkers-, Chocolade- en Suikerwerkingbedrijf, zich met deze aangelegenheid bezig houdende, kwam tot de conclusie, dat het zeer te be treuren is dat ln dezen opzet voor de saneering van het bakkersbedrijf de werk nemers niet zijn gekend. Naar zijn mee ning is de ordening van het bedrijf niet uitsluitend een werkgeversbelang. Het bondsbestuur kan zich moeilijk voorstellen, dat de regeering deze z.i. een zijdige vorm van crisisbestrijding voor het bakkersbedrijf zal goedkeuren. de postvluchten. De „Perkoetoet" is gisteravond om 18.03 uur uit Indië op Schiphol teruggekeerd. geen inheemsche militie, BATAVIA. 22 Aug. (Aneta). De com mandant van het leger, generaal Boerstra, deelde in den Volksraad mede. dat de ge- heeie serie van de bestelde Fokker-vlieg tuigen dit jaar nog zal worden afgeleverd. De invoering van een Inheemsche militie stuit af op de enorme kosten. Voor het door den heer Soeroso gewenschte militie- leger van 250.000 man zouden 13 lichtingen van 40.000 man noodig ziin. De mogelijkheid van verlenging van Europeesch verlof voor soldij-genietende militairen zal worden beschouwd bli de eerlang te verwachten herziening van de verlofreglementen. „der königswalzer". Ra het boerenstuk „Der Ehestreik" heeft ie Ufa in het kader van haar Karl-Ritter- Productie onlangs een aanvang gemaakt het de verfilming van een nieuwe Beier- Khe film. Ditmaal is het echter geen film dt de boerenomgeving. neen, het Mün- then van omstreeks 1850 ligt er ditmaal tan ten grondslag. Herbert Maisch voert er te regie van. De film speelt in München van 1852, vier jaar dus na de verjaring van tola Montez en het derde jaar der regee- dng van Max ii. Nog heden ten dage her innert men zich de historische persoon lijkheden van dien tijd. die wij thans op de 'ta zullen zien verschijnen. In 1852 dong keizer Frans Joseph naar de hand van de 'oen pas zestienjarige Elisabeth van Bayern. die een tiental jaren later op het Meer van Genève als slachtoffer van een ig het leven liet. Carola Höhn speelt 'oor de jonge Bayersche prinses Sissy Jerd zij aan het hof genoemd Paul Hörbiger vertolkt de rol van Koning Max II In deze historische film is een stukje wd-München ontstaan, omgeven door een handeling, die heel de betoovering van fee Zuid-Duitsche kunstlievende stad om ul. Voor de bezetting der rollen van den Jostenrijkschen officier en de oudere dochter van Tombosi, zijn Willi Forst en M Finkenzeller geëngageerd. Theodor Dannegger, Hans Leibelt en Gustav Wal- üan spelen er eveneens in mede. Voor een deel spelen de scènes in deze 'ta zich in de opera af, waar men de mooiste gedeelten van Mozart's „Don Gio vanni" ten gehoore ziet en hoort brengen. Voor de verdere muzikgle bewerking heeft i componist Franz Doelle zorg gedragen. nog vier shakespeare-films. I" verband met de groote belangstelling, 'elke men aan den dag legde voor de ver- "taung van „Een Midzomernachtsdroom", njn Warner Bros besloten nog vier films te taken van Shakespeare's onsterfelijke ®erken. Qeze zyn .Twelfth Night", „As Like it", ,,A comedy of Errors" en ..The Merry w;ves of Windsor". 'n „Twelfth" Night" zal waarschijnlijk arion Davies de hoofdrol vervullen, Miss ayies zou dan. de rol van Viola te spelen Ra In „As you like it" krijgt Josephine "Ichinson de rol van Rosalinde. In ,,A wfy 01 ErrPrs" speelt James Cagney de Wdrol en in „The merry wives of Wind- I/Wafpt <^uy I^ibbee de r°l van Jotan Augustus of begin September maken Oho Blos 6611 aanvang met de verfil- Stïv ™ari Lord Tennyson's onsterfelijke J „The charge of the light brigade" dat Ila8 hij Balaclava behandelt. KATHERINE DE MILLE, die in „De Kruistochten" de nieuwe film van Cecil B. de Mille de rol van Alice van Frankrijk speelt. de mille verfilmt simson. Onmiddellijk na voltooiing van De Kruistochten, waarvan de opnamen beëin digd zijn en die thans bijna geheel gemon teerd is, zal regisseur Cecil B. de Mille be ginnen met de voorbereiding voor zijn vol gende opus. waarvoor de keuze gevallen is op het Bijbelsche verhaal van Simson en Delilah. Spelers zijn nog niet aangewezen; wel wordt bekend gemaakt dat Paramount zoowel de muziek als het libretto van de gelijknamige opera van Saint-Saëns heeft aangekocht. o johan heesters. Het Majestic Concern heeft onlangs den Holiandschen tenor Johan Heesters voor een jaar verbonden aan haar internatio nale filmproductie. Johan Heesters zal de hoofdrol vervullen in een groote Neder- landsche operette-film, waarvan de opna men onder regie van Haro van Peski in November van dit jaar een aanvang zul len nemen. In den loop van het volgend jaar zal Johan Heesters optreden in een film. welke in Londen zal worden ver vaardigd. In verband met dit engagement heeft Johan Heesters zich niet meer vast verbonden aan de Volksopera te Weenen. Hij zal echter in dit theater, alsmede in het theater „An der Wien" te Weenen en in verschillende andere theaters in Oos tenrijk als gast blijven optreden. 700 films per jaar in amerika. Gedurende de eerste zes maanden van dit jaar vonden in de Vereenigde Staten niet minder dan 395 premières van diverse films plaats, zoodat de „Film Daily" den totaalomzet voor dit jaar schat op ruim 700 films. Sedert de invoering van de ge luidsfilm is nog nimmer een dergelijk aan tal bereikt. Van de 395, films die tot nu toe vertoond werden, waren er 135 uit het buitenland afkomstig, waarbij Duitschland met 44 rol prenten aan de spits stond. De import- cijfers voor andere landen bedroegen o.m. Engeland 26, Spaansch sprekend (Argen tinië, Mexico en Spanje! 24, Frankrijk 16, Rusland 10, Hongarije 7, Zweden 3, Polen 2, Italië, Tsjecho-Slowakije en Palestina elk 1. Onder de Duitsche films bevonden zich o.m. de volgende, ook in ons land welbe kende rolprenten „De Czardasfürstin", .Liefde, dood en duivel", „Victor en Vic toria", „Schloss Hubertus" en „Krach um Jolanthe". eenige bijzonderheden over „rubber". Zij, die het boek van mevr. Székèly— Lulofs „Rubber" gelezen hebben en hoe- velen in Holland zijn dit niet zullen met spanning uitgezien hebben naar de beslis sing, wie Renée, de vrouw van John van Laer zal spelen in deze nieuwe „Rutten-de Meester"-fllm. Deze rol vraagt veel van de actrice. Een vrouw, gewend aan een weeldeleventje in Holland, daarbij knap, vol temperament en uiterst sportief. Ergo een zeer gevaar lijk bezit voor een hardwerkenden man in de tropen, die aan zijn vrouw niet de aan dacht en zorg kan besteden, welke een jonge vrouw noodig heeft. Doch in een land, waar zeden, gewoonten en levensop vatting zoo sterk verschillen met het moe derland, is dit een gebiedende eisch en wordt hij over het hoofd gezien, dan blijft een catastrophe, slechts zelden uit. De speelster moet zich totaal in deze sfeer inleven, wil zij zuiver en goed haar rol weergeven. Het moet dus iemand zijn, waaraan men hooge eischen kan stellen. Rutten heeft in overleg met den chef- cameraman Laszlo Schaffer, die hiervoor uit Budapest overkwam, in de Haagsche actrice Enny Meunier de ideale Renée ge zien en haar voor deze rol, waaraan veel van het succes van „Rubber" als film zal afhangen, geëngageerd. m Mevr. SzékèlyLulofs kwam onlangs voor besprekingen met Rutten en de Mees ter en bleek zeer tevreden over de visie op de personen van haar boek, zij ziet rijke perspectieven voor nieuwe films, spelend in onzen Archipel. Zij ziet in de film de mogelijkheid dat wij als Westerlingen een juisten kijk op onze gewesten zullen krij gen. De echt-Indische sfeer van de oudere generatie in tegenstelling met de jongere, die al veel Westerscher denkt en is, is vol gens haar een terrein, dat zich uitstekend leent voor scenario's, die naast de cultu- reele zijde en belangrijkheid voor den Hol lander, ruimte genoeg laten het geheel te gieten in een reëel-romantischen vorm. Men vermoedt dan ook, dat het niet zoo heel lang duren zal of een oorspronkelijk filmscenario van de hand van deze be gaafde schrijfster zal spoedig verschijnen. Gustav Ludwig Diehl, de bekende Duitsche filmacteur ziet men hier tijdens een aardig moment in de film „Een avontuur in den Zuid-Expres", welke deze week hier gedraaid wordt. Charlotte SusaRa lph Arthur Roberts - welke filmliefheb ber kent niet dezen humorist? en Paul Heitzemann zijn de andere hoofdvertolkers in dit geanimeerde verhaal. DE VLINDERS VAN HOLLYWOOD. ALs onze lezeressen ooit jaloersch zijn geweest op de dansmeisjes, die in Holly wood voor de film optreden, dan moeten ze beslist eens van het volgende kennis nemen. Zoo'n Hollywoodsche „girl" leidt een vlinder bestaan: langer dan een jaar hou den ze het doorgaans niet in de studio's uit. Meer dan vijftigduizend girls" heb ben na de laatste vijf jaar in de revue films kunnen optreden, maar hoogstens twee duizend hebben na afloop van het arbeidscontract weer een baantje kun nen vinden. Allen meldden ze zich aan in de hoop, eens een wereldberoemde ster te zullen worden. En hoeveel er haar ideaal be reiken? We weten alleen, dat zeker niet meer dan tien. twaalf meisjes, die in een koor of ballet optraden, het tot actrice met een contract van eenige beteekenis konden brengen. David Gould, een van Hollywood's voor naamste balletmeesters. die de dansen in „Follies Bergère", de nieuwste film met Maurice Chevalier, regisseerde, heeft eens een berekening gemaakt, en hij kwam na lang nadenken maar tot het getal ne gen. Twee daarvan slechts hebben slechts belangrijke successen geboekt, n.l. Virgi nia Bruce en Marion Marsh, terwijl een Paulette Goddard die de vrouwelijke hoofdrol vervult in Charlie Chaplin's nieuwste film, nog zal moeten bewijzen wat zij waard is. Dat een „girl" doorgaans maar een jaar in de filmwereld verblijft, wordt door Gould's ervaringen met „Follies Bergère" opgedaan, bevestigd. Een jaar te voren had hij in Hollywood de dansen voor een andere film verzorgd, en nu waren er maar vier meisjes, die daaraan hadden meegewerkt, beschikbaar. De rest was ge trouwd of had een baantje als typiste enz. gekregen. Twaalf meisjes kon hij maar krijgen van een revue-film waarvan hij een half jaar tevoren de dansen had geleid. een neiuwe carl froehlich- film. De atelieropnamen van de nieuwe Carl Froehlich-film „Ik was Jack Mortimer", zijn klaar gekomen. Met de buitenopna men is men begonnen, zoodat de pre mière van deze film spoedig verwacht kan worden. De film, naar den roman van Lernet-Holenia, is een stuk dagehjksch. leven, dat iederen taxi-chauffeur kan overkomen. De jonge Sponer ondervindt de onaangename sensatie, dat zijn „vrachtje" zijn laatste als taxichauf feur een lijk is. Omdat hfj hierdoor denkt in groote moeilijkheden te komen en het zelfs niet uitgesloten is, dat hij voor den dader zal worden aangezien, geeft hij zich. om tijd te winnen, uit voor den vermoorde. Een sensationeel gegeven, door Froehlich uitgewerkt en door Adolf Wohlbruck, Eugen Klöpfer, Sybille Schmitz, Hilde Hildebrand e.a. vertolkt.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9