LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 23 Augustus 1935 TELEGRAMMEN. VI//Cll RICHTEN SPREEKCEL. BINNENLAND. STADSNIEUWS. UIT DE RIJNSTREEK. HET ITALIAANSCH- ABESSYNISCH CONFLICT. LONDEN. 23 Aug. (Reuter). De Engel- sche bladen bevestigen, dat het kabinet in zijn gisteren gehouden zitting besloten heeft de politiek van nakoming der ver plichtingen. vastgelegd in het Volken bondspact, te handhaven. De „Times" zegt Men kan veilig aan nemen, dat het kabinet den aard van de uiteindelijke sancties volledig besproken heeft, maar het niet raadzaam acht een definitieve mededeeling te doen over een gebeurtenis die zioh nog niet heeft voor gedaan en die, indien zij zich voordoet, alle leden van den Volkenbond zal raken. Het blad besluit aldus: De sanctie maatregel. welke in stijgende mate in gang vindt bij de publieke meening ls, het onthouden van voorraden van elk soort aan ieder land. dat welbewust den oorlog tot een middel van zijn nationale politiek heeft gemaakt. Het zou bevredigend gestemd hebben, Indien de Britsche regeering in staat ge weest was een verklaring dienaangaande af te leggen, maar het feit dat zij dit niet doet, mag niet aldus worden uitgelegd, dat zij onder alle omstandigheden afkeerig is van het toepassen van sancties. LONDEN. 23 Aug. (Reuterl. Baldwin ls gisteravond weer uit Londen vertrokken, en ook Lord Hailsham heeft zijn onder broken vacantie voortgezet. Neville Cham berlain gaat niet naar Zwitserland terug en de minister van landbouw, Elliot, die uit het Zu.den van Frankrijk was geko men. blijft eveneens in Engeland. Ook de meeste andere ministers zullen niet naar het buitenland gaan, maar hun vacantie verder doorbrengen in eigen land. LONDEN, 23 Aug. iReuter). De diploma tieke correspondent van de „Daily Tele graph" verklaart, dat sommige artikelen in Italiaansche couranten, welke in Enge land we- --twen hadden verwekt, niet het officieele standpunt van de Italiaan sche regeering weergeven. Italië koestert geen plannen tegen het Britsche Rijk, maar-heeft integendeel be sloten uitbreiding te zoeken in Abessynië, omdat Engeland daar, afgezien van het gebied rond het Tana-meer, geen speciale belangen heeft. Wat het Tana-meer betreft verluidt, dat Italië herhaaldelijk voorstellen hierover aan Engeland heeft gedaan om een accoord te sluiten, dat de Britsche belan gen aan de bronnen van den Nijl be schermt De eerste stap hierover is ge daan in Londen in Januari. Daarna heeft de Italiaansche regeering verscheidene andere zonder resultaat gebleven stappen gedaan, om de kwestie te bespreken. NAPELS. 23 Aue. (Reuter). Het vliegtuig moederschip „Miraglia" is vanhier ver trokken met bestemming Massa Quah; het vaartuig heeft verscheidene eskaders bombardements- en verkenningsvliegtui gen aan boord. Naar dezelfde plaats zijn vertrokken de mailbooten „Madda", „Verace" en „Gala" met aan boord manschapen der divisie „28 Maart", alsmede lastdieren en oor logsmateriaal. PARIJS, 23 Aug. (A.NP.). - De ..Matin" ziet in de besluiten van het Britsche ka binet een zeker terugwijken. Men heeft niet besloten te Genève sancties te elschen tegen Italië. Dat behoeft weliswaar niet te beteekenen, dat deze eisch niet later zal worden gesteld. In ieder geval kan inen deze reserve constateeren Het is mis schien toch nog mogelijk vóór 4 Septem ber een basis van overeenstemming te vinden. LONDEN. 23 Aug. (A.N.P De diploma tieke medewerker van de „Daily Tele graph" noemt dc Engelsche houding vast staand. Hij meldt voorts, dat men te Lon den verwacht, dat Mussolini op de bijeen komst van den Volkenbondsraad te Genève "n aanklacht tegen Abessynië zal indienen. DUITSCHLAND. De godsdienst op de scholen - Anti- Joodsche opschriften te Keulen verwijderd. In het officieele orgaan van het mini sterie van Onderwijs wordt een nadere toelichting gegeven op het decreet van den minister van Onderwijs, waarbij alle leer lingen van middelbare scholen worden vrijgesteld van morgenwijdingen, school- missen en godsdienstoefeningen en andere schoolplechtigheden met godsdienstig ka rakter. Tot dusver waren alle leerlingen ver plicht hieraan deel te nemen, met uitzon dering van hen, die geheel van het gods dienstonderricht waren vrijgesteld. Disci plinaire straffen mochten echter niet wor den opgelegd, zoodat de directeur en de leerkrachtten dikwijls al hun gezag had den te gebruiken om de leerlingen tot bij woning der godsdienstoefeningen te dwin gen. Deze toestand is onvereenlgbaar mei de waardigheid van een staat, die de ge wetensvrijheid erkent. De nieuwe verordening heft de verplich ting op om aan godsdienstige bijeenkom sten deel te nemen, waardoor de school van een zware taak wordt bevrijd, welke ook meer ligt op het terrein van kerk en gezin. Er staan de kerk voldoende midde len ter beschikking om de jeugd naar den godsdienst te leiden. Daarmede wordt te vens een dikwijls door de ouders geuite wensch vervuld, daar zij thans des Zon dags het kerkbezoek zelf op een bepaald uur kunnen vaststellen en gezamenlijk met hun kinderen naar de godsdienst oefening kunnen gaan. De nieuwe veror dening heeft betrekking op alle middel bare scholen en volgens den geest ook voor alle overige schoolsoorten. De gemeenteraad van Keulen heeft de aanplakbiljetten en lichtbakken met antt- semietische leuzen, die door de nationaal- sociallstische partij waren aangebracht, overal in de stad doen verwijderen. Ontsteld door den uittocht van buiten- landsche bezoekers hebben de Keulsehe winkeliers aan den burgemeester een ver zoekschrift gezonden, waarin op onmid dellijke verwijdering dezer opschriften werd aangedrongen. Deze bijeenkomst zal het den Volken bond eveneens mogelijk maken de geheele situatie te overwegen en een verzoenings procedure of een onderzoek in te lelden. Van Italië wordt verwacht, dat het niet eerder dan 3 maanden nadat de rappor ten zijn uitgebracht, den oorlog zal be ginnen. Mocht Italië anders optreden, dan zou de Volkenbondsraad genoodzaakt, zijn de situatie te bestudeeren op grond van arti kel 15 van het Volkenbondsstatuut, dat voorziet In een onderzoek en het uitbren gen van een rapport over de bevindingen. Dan. noch niet eerder kan een sanctie artikel No. 16 van toepassing worden ge maakt. Volgens de „Daily Herald" zal de Brit sche minister voor Volkenbonds-aange'.e- genheden zich mogelijk opnieuw naar Pa rijs begeven om met Laval te onderhan delen. PARIJS. 23 Aug. (ADJ.). De Parijsche ochtendbladen betoonen zich tamelijk ge reserveerd in hun beschouwingen over de besluiten van het Engelsche kabinet. Wel iswaar is een zekere verlichting merkbaar over het feit, dat hett uivoerverbod van wapenen naar Abessynië nog niet ls op geheven. en daarom de brug tusschen Londen en Rome nog niet is afgebroken, doch men vreest, dat Londen's perslstee- ren bij het Volkenbondspact zal lelden tot sancties, welke den Europeeschen vrede zouden kunnen benadeelen. De „Echo de Paris" is even ontevreden over Rome als over Londen Het blad meent in de besluiten van het Britsche kabinet geen bijzondere ontwikkeling te zien. Engeland heeft zich eens en vooral teruggetrokken tot het Volkenbondspact. dat Engeland toestaat namens den vrede ter wereld zijn eigen belangen ln Oost- Afrika te beschermen Niemand gelooft meer aan de mogelijkheid van de vreed zame oplossing van het Italiaansch-Abes- synlsche geschil; te Londen geeft men evenwel voor aldus het blad, deze ge meenschappelijk met de Fransche regee ring te zoeken. Men wil nl. na een mis lukking kunnen zeggen, dat de schuld bij Parijs ligt. De politiek van Italië daarentegen ls sedert het begin van het geschil zoo im pulsief en nerveus, als men van een groote mogendheid niet gewend ls. Indien de voornemens van Italië ten opzichte van Abessynië op zooveel moeilijkheden stuiten en indien Europa door den eventueelen terugslag van het geschil bedreigd ls. valt de verantwoordelijkheid daarvoor op Mus solini. Het Italiaansche standpunt, dat de veiligheid van Italië bedreigd wordt door Abessynië. vindt thans geen geloof meer en Mussolini had veeleer moeten verkla ren, dat Abessynië ongeorganiseerd is; dan zou zijn avontuur het karakter hebben gekregen van een strafexpeditie tegen „barbaarsche" vijanden en niet van een aanval tegen een mede-lid van den Vol kenbond. ADDIS ABEBA. 23 Aug. (Reuter). Alle mannelijke inwoners van Abessynië van 15 tot 80 jaar hebben bevel gekregen zich gereed te houden. Over het ongeluk met den Italiaanschen gezant wordt gemeld, dat de Negus, zoo dra hl) het ongeluk vernam, onmiddellijk hulp heeft gezonden. Later kwam de Ita liaansche gezant hem daarvoor officieel dank betuigen. DR. SCHACHT TE LONDEN. Nerveus door de ontzettende schuldenlast van Duitschland. LONDEN. 23 Aug (A.N.P.) De „Daily Herald" meldt, dat de president van de Dultsche Rijksbank, dr. Schacht, die al maandenlang nerveus is wegens de ont zettende schuldenlast welke de bewape ning der nationaal-socialisten het land oplegt, zich wil wendep tot de bankiers te Londen. Te dezer zake heeft dr. Schacht zich ln verbinding gesteld met den gouverneur der Bank of England. Hij hoopt dat een lezing voor de bankiers het hem verge makkelijken zal een belangrijke leening in Engeland te plaatsen en, aldus voegt de „Daily Herald" hier aan toe. door deze leening te sluiten, zou hij Hitier willen bewijzen dat hij onmisbaar is. Intusschen meldt de Berlijnsche corres pondent van het blad. dat het in Dult sche financieele kringen verluidt, dat de nieuwe geconsolideerde leening van on geveer 80 millioen pond sterling, binnen kort zal worden geplaatst. NA DE VERWERPING DER NEUTRALITEITSWET. WASHINGTON, 23 Aug. (A.N.P.) De correspondent van de „Daily Telegraph" meldt, dat de langdurige besprekingen, welke zijn gevolgd op de verwerping van de neutrallteltswet door het Huls van Af gevaardigden, hebben geleid tot een an dere oplossing, waarbij de wezenlijke be voegdheden zijn bewaard, doch beperkt tot 1 Februari, in geval van oorlog tus schen vreemde mogendheden. De corres pondent verneemt, dat president Roose velt het amendement heeft aanvaard, waardoor het waarschijnlijk ln belde hul zen goedgekeurd zal worden. Het maakt een wapenembargo alleen toepasselijk op het Italiaansch-Abessynisch conflict en geeft het Congres de gelegenheid het vraagstuk van de neutraliteit meer ln den breede gedurende de volgende zitting te beschouwen. Onder de verdere toevoegingen zijn be grepen straffen tegen vreemde landen, welke de Amerlkaansche vlag misbruiken en een verbod om leeningen toe te staan aan oorlogvoerenden. De clausule betref fende de munltle-llcentles werd verwor pen. STERILISATIE IN DUITSCHLAND. BERLIJN, 23 Aug. (Havas). In 1934 zijn 56.244 personen ln Duitschland ge steriliseerd. GEHEIM JAPANSCH MUNITIE-DEPOT. LONDEN. 23 Augustus. (A. N. P.). Uit Singapore wordt gemeld, dat daar gisteren groote sensatie werd gewekt toen bekend werd gemaakt, dat Japanners, die door de politie waren gearresteerd, ln het bezit waren van een geheim depót van ontplof bare stoffen, welke voldoende zouden zijn geweest om de geheele vlootbasis ln de lucht te blazen. De mannen worden ervan beschuldigd in het onwettig bezit te zijn geweest van 200 dynamletpatronen en 100 slaghoedjes met lonten. Bij hun arrestatie wierpen de mannen een zak weg, welke geheel gevuld was met ontplofbare middelen Het dynamiet is onlangs uit de militaire magazijnen ge stolen. Twee andere zakken, die ln het huls zijn gevonden bevatten cocaïne. DE INSTORTING TE BERLIJN. De plaats van het ongeluk spoedig bereikt? BERLIJN. 23 Aug. (D.N.B.) In de loop van den nacht heeft de toestand ln de Hermann Goeringstrasse zich volkomen gewijzigd De drie schachten, welke de mijnwerkers uit het Roergebied en uit Hannover hebben gegraven, zijn met el kaar verbonden, zoodat een ongeveer 8 meter breede schacht is ontstaan in het midden van den lngestorten tunnel. De tunnel ls hier 16 meter breed aangezien hier een wisselplaats zou moeten komen. De schacht moet dus stelselmatig worden verbreed Aangezien de deskundige mijnwerkers worden geassisteerd door twee compag nieën pioniers, is men reeds 10 meter ge vorderd. Zoodra men de plaats des on- hells heeft bereikt, zullen zij- en dwars- schachten worden geboord, om de slacht offers te bereiken. DE OVERSTROOMINGEN IN BENGALEN. CALCUTTA. 23 Aug. (Reuter). Ruim 10.000 memschen zijn dakloos geworden door de overstroomingen ln Bengalen. Er zijn weinig slachtoffers te betreuren, maar de ellende is verschrikkelijk en de regee ring treft maatregelen om levensmiddelen te dlstribueeren en epidemieën te vermij den. Een oppervlakte van ongeveer 200 vierk. mijl in het district Burdwan staat onder water. OVERWINNINGSFEEST TE ASUNCION. ASUNCION. 23 Aug. (A. N. P.). In de hoofdstad van Paraguay wordt feest ge vierd over de overwinning op Bolivia. Met den triomphalen intocht van den opper bevelhebber, generaal Estlgarribia, die aan het hoofd van de van het front in den Chaco terugkeerende troepen schreed, be leefde de hoofdstad des lands, ondanks het regenachtige weer een militair schouw spel als nimmer tevoren. Verscheidene uren duurde het défilé der troepen voor de tribune van president Ayala en de regeering. Een geweldige menschenmenigte. waaronder zich dui zenden Argentijnen en Brazilianen bevon den. die met schepen en extra treinen waren overgekomen, stond langs den weg geschaard. De enthousiaste menigte bedolf de troe pen met bloemen De stad is in een rijk feestgewaad gehuld Tijdens de parade zijn twee door be kende militaire vliegers bestuurde toestel len boven de stad met elkander in botsing gekomen. De vliegers kwamen er met kwetsuren af. IJMUIDEN, 23 Aug. 1935. V1SCHPR1JZEN. Tarbot per K.G 0.72—0.40; Tongen per K.G. 1.05 -0.59, Kleine schol per kist van 50 K.G. 111.10; Bot per kist van 50 K.G. 2.400.60; Schar per kist van 50 K.G. 3.702.00; Vleeten per stuk 1.600.60; Kleinmiddel schelv. per kist van 50 K.G. 15; Kleine schelv. per kist van 50 K.G. 7.502.70; Kabeljauw per kist van 125 K.G. 21—16; Gullen per kist van 50 K.G. 4.50— 1.10; Lengen per stuk 0.42; Heilbot per K.G. 0.63; Wijting per kist van 50 K.G. 2— 1.10; Koolvisch per stuk 0.16; Makreel per kist van 50 K.G. 7.50—4.70; Klein middel Hake 25. Versche haring 3.80—2.50; IJM. 38 met 915 kisten versche haring. Aangekomen 3 stoomtrawlers: IJM. 177 met 892; IJM. 42 met 621; IJM. 38 met 2804 en 2 loggers K W. 74 met 465; SCH. 42 met 226. ZWEMINRICHTING „DE ZIJL". Een bezoeker van bovengenoemde in richting schrijft ons: Is het den directeur van den Gezond heidsdienst alhier bekend, dat de zwem baden van „De Zijl" ten zeerste veront reinigd worden doordat het straatvull enz. van de perrons en kleedhokjes ln de bas sins wordt gespoten bli gebrek aan een behoorlijke afvoer van dit vuile water Volgens deskundigen is een zeer een voudige en afdoende oplossing mogelijk. De Motor- en Rijwielwet ver biedt uitdrukkelijk het rijden met open knalpot binnen de bebouwde kom der gemeente. DE VERJAARDAG VAN H.M. DE KONINGIN. HARE MAJESTEIT ZAL DAN NOG IN HET BUITENLAND VERTOEVEN. Naar w'J vernemen, zal H.M. de Koningin op 31 Augustus e.k. nog ln het buitenland vertoeven HET CONFLICT IN DE WOLINDUSTRIE TE TILBURG. St. Lambertus aanvaardt de voorstellen. In de gistermiddag te Utrecht gehouden hoofdbestuursvergadering van den Ned. R.K. Textlelarbeidersbond „8t. Lamber tus" en de gehouden vergadering van het advies-college van den bond, bestaande uit de afgevaardigden van alle afdeelln- gen in den lande, is de situatie in de wol- lenstoffenlndustrle te Tilburg onder het oog gezien en besproken. Door den bondsvoorzitter werd uitvoe rig verslag uitgebracht van de plaats ge had hebbende onderhandelingen. De af gevaardigden gaven hun afkeuring te kennen, dat de werkgevers het voorstel der arbeidersorganisaties niet ongewijzigd hadden aanvaard De beide bondsinstanties stelden zich echter unaniem op het standpunt, dat de dagelijksche leiding van den bond al het mogelijke heeft gedaan om uit de onder handelingen het grootst mogelijke voordeel voor de arbeiders te behalen. De vergaderingen waren van oordeel, dat de onderhandelaars van onzen bond daar voor dank toekomt, niet alleen van de Til- burgsche textielarbeiders ln het algemeen en van de leden van onzen bond te Til burg in het bijzonder, maar ook van de ge heele organisatie met zijn meer dan 14.000 leden. Staande voor de vraag, welk stand punt de bond en bijgevolg de afdeeling Tilburg in de thans geschapen situatie dient ln te nemen, meent het advies-col lege zoowel als het algemeen hoofdbestuur dat waar eenerzijds met onderhandelen behaald is wat menschelijkerwijze gespro ken bereikt kon worden; dat anderzijds door een staking de speculatieve kans mis- „chlen aanwezig ls iets meer te kunnen be reiken, doch dat het ook mogelijk moet worden geacht, dat daardoor de thans be reikte resultaten geheel of ten deele ver loren gaan, afgezien van alle andere na- deelen welke voor de arbeiders uit een staking zouden kunnen voortvloeien. Verder dient in aanmerking tc worden genomen, dat de argumenten der werkge vers nopens de buitengewone moeilijkhe den van blnnenlandschen zoowel als bui- tenlandschen aard, niet kunnen worden ontkend en de pogingen der Tilburgsche werkgevers om daarin zonder loonsverla ging verbetering te brengen door betere contingenteering of (eni verhooging der invoerrechten op wollen artikelen op een niveau dat de concurrentie op een reëele wijze kan plaats vinden, niet zijn mislukt. Overwegende voorts alle bijkomstige omstandigheden, komen belde instanties tot de eenstemmige conclusie, dat van cventueele verwerping van het laatst ge dane voorstel der werkgevers met de daar aan verbonden consekwentle van een sta king ln deze tijdsomstandigheden, voor de arbeiders meer nadeel dan voordeel ver wacht moet worden; besluit zich bij de huidige situatie neer te leggen met dank aan degenen, die de onderhandelingen van aibeiderszijde gevoerd hebben en de Til burgsche arbeiders te advlseeren eenzelfde standpunt in te nemen. BRANDEN. Hedenmorgen ls door onbekende oorzaak brand ontstaan ln de kapitale boerderij, eigendom der erven I. Oosthoek en be woond door P. v. d. W., te Spijkenisse. De geheele boerderij is een prooi der vlammen geworden. Ook het woonhuis en groote hoeveelheden graan en hooi werden door het vuur vernield. De motorspuit uit Spijkenisse reed onmiddellijk uit, doch kon, daar het water te modderig was, niets uit richten. De inboedel werd gered. Verze kering dekt de schade. Vanmorgen is brand ontstaan in de land bouwerswoning van den heer J. W Baltes te Holten. De geheele woning stond spoedig in lichte laaie en brandde in korten tijd tot den grond toe af. Een schuur en vijf hooibergen werden mede een prooi der vlammen. Ook de oogst ging verloren. De oorzaak van den brand is onbekend. De verzekering dekt de schade. MIJNWERKER AANGEREDEN EN GEDOOD. Gisteravond is de 35-jarlge mijnwerker T. S., uit Kerkrade, in het naburige Her- zogenrath door een auto aangereden en op slag gedood. De man was gehuwd en laat twee kinderen na. De bestuurder van de auto ls ln verzekerde bewaring gesteld. INBRAAK IN EEN LANDHUIS TE AALST. Berucht Eindhovenaar gearresteerd. Gisteravond omstreeks zeven uur ls In gebroken in het landhuis van den heer Edlnga, aan den Valkenwaardscheweg te Aalst. In de nabijheid van het landhuis vond een tuinman eenige goederen en een partij tafelzilver, afkomstig van den heer Edinga. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd, die erin slaagde in den loop van den avond te arresteeren den beruchten Eindhove naar Van der P.. een 50-)arige venter. V. d. P. Is reeds vaker met de Justitie 'n aanraking geweest en heeft reeds gevan genisstraf ondergaan. De man zal ter be schikking van de justitie te Den Bosch worden gesteld. De heffing op boter en de vervocj. vergunning voor bultenlandsche boter i|]j voor de volgende week wederom vastte- steld op f. 1 per K.G, Hedenmiddag omstreeks 2 uur ls een student, die in een verboden richting m het Rapenburg fietste, daarvoor bestraft door een aanrijding met een auto, tenge- volge waarvan hij met flets en al in het water van het Rapenburg terecht kwam. Hulpvaardige handen trokken den kwalijk rlekenden fietser en zijn karretje weer op het droge. UIT NED- OOST-INDIË. DE HANDELSBETREKKINGEN MET CHINA. Onderzoek naar uitbreiding en intensiveerlng. BATAVIA, 22 Aug. (Aneta). De direc teur van het Departement van Economi sche Zaken. mr. Hart, Installeerde de com missie voor de handelsbetrekkingen met China. HU wijdde beschouwingen aan de ontwikkeling en het karakter van deze be trekkingen. In de laatste jaren is de be langstelling in China's economischen ont wikkelingsgang aanmerkelijk toegenomen. In de periode van 1913 tot 1929 is de waarde van den Import ln Indlë uit China verdubbeld, terwijl de export uit Ned.- Indlë naar China meer dan verdrievoudigd is De jaarcijfers van 1934 geven echter aan dat vergeleken bij 1929 resp. een tier- ceerlng en een quarteerlng plaats vond. Aan de commissie ls thans de taak om de handelsbetrekkingen nader te onder zoeken teneinde elementen op te snorra en voor te brengen welke tot verdere uit breiding en intensiveerlng kunnen bijdra gen. Spr. noemde in dit verband o.a. het sulkervraagstuk en hout-leveranties. EEN AARDEWERKFABRIEK IN INDIE. BANDOENG, 23 Aug. (Aneta). Aneta ver- neemt dat Maastrlchtsche aardewerk- fabrikanten ln overweging hebben geno men om in Bandoeng een fabriek It vestigen, zulks in verband met het lelt dat te Bandoeng en omstreken mogelijk goede coallne verkrijgbaar zou zijn Hier omtrent zijn reeds eerder rapporten naar Maastricht verzonden. Een oriëntatie ter plaatse zal waar- schljnlljk einde September a.s. geschledei ALPHEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Teunls, z. van Jan Gysbert van Breda en Pieternella Mollenaar; Jacob, z van Bouwe van Wijk en Wilhd- mina Cornelia Spreij; Dirk, z. van Jan Verhelj en Gijsje van der Ham, Willem Nicolaas, z. van Cornells Verkerk en Catharina Anna Nieuwer!Jacoba Wil- helmina, d. van Jan Tolk en Wijntje Cor nelia den Boer; Grietje d. van Folkert Smit en Maria Dik, wonende te Assen; Jacobus Dirk, z. van Simon Schelllnger- hout en Neeltje Geertje van Santen; Catharina Egberdlna, d. van Eitje Krul- singa en Alelda Sterenborg. Loop der be vol king. Ingekomen van: Ter Aar Elisabeth Besemer, zonder beroep, de Langestraat 17; Woubrugge Daniel de Wit, veehou dersknecht Steekterweg 9. Vertrokken naar: Lelden, v. d. Waalsstt. 37, Jan C. Tjaberings en gez. hoofdop zichter; Gorsel, Frederik J. Hulsbergen, zonder beroep; Reeuwijk Randenburg 27a, Lucas W. van der Melj en gezin, koopman; Heemstede Slingerland! 17, Hendrika C. v. Diggele, dienstb.; Bodegraven, Noord zijde 41, Alida B. Ruting, zonder beroep; Kethe! Westerjïolderstr. 8, Prijna van den Akker, zonder beroep; Haarlemmermeer, Hoofddorp, Mattheus de Kleijn, bakkers- kn.; Amsterdam, Transvaalste 101. Johanna M. Tuinenburg, dienstbode; Linschoten, Kromwijk 77a, Rijk G. van Varik, chauffeur, Amsterdam, Keizers gracht 136, Adriana M. v. Nleuwkerken, kinderjuffrouw; Lelden, Zoeterw.singel 75, Grietje de Bruin, dienstb.; Haarlem, Bui- tenrustl 2, Gerardus J. H. Bos, dienstbode; Gouda, Meidoornstr. 26, wed. P. Groene- schel), zonder beroep; Zwammerdam, Brugstr. 35. Klaas A. de Bruin, broodbak- kerskn.; Emmen, Oranjedorp, Roelof Hol lander, los werkman. BODEGRAVEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Antonius, z. van J. Verlaat en G. Welp; Jan, z. van J. D. Zaal en Graafland. Ondertrouwd: L. Schrijver 25 jaar en G. Meljen 20 Jaar. u Gehuwd: E. J. Kraan 32 jaar en I- van Zoest 23 jaar; R. M. A. Overkamp jaar en G. M. Verlaan 27 jaar; A. A. y» Heiningen 23 jaar en M. M. v.KippersJU 23 jaar. T Overleden: W. Bos, echtgenoot van van Rijn 72 jaar; A. M. Smits, ongeil. jaar; A. M. v. d. Heuvel 15 jaar. Loop der bevolking. Gevestigd: J. van Wijngaarden, bakkers knecht van Hazerswoude; P. De fabrieksarbeider van Utrecht; H. Berg®*' kaasmaker van Utlngeradeel; H. Hots", boerenknecht van Opsterland. Vertrokken: L. Kieboom en gezn Barneveld; B Hiemstra, bakkersknecm Nieuwkoop; D Houtman, dienstbode w Utrecht.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2