De Londensche Kabinetsraad 5«te Jaargang VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1935 No. 23133 DAGBLAD,. VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. 1URG. STAND VAN LEIDEN Het Engelsche standpunt blijft ongewijzigd Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: I 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarlel. Kleine advertenties uitsluitend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindspiein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijnf per 3 maanden f.2.35 per week f.0.18 Franco per post f. 2 35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland L 0.80 per 3 mnd.) lil nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. DE WERKLOOSHEID. bij de Gem. Arbeidsbeurs stonden gis ten 3805 werkzoekenden Ingeschreven ken 3368 op 23 Augustus 1934. PE VOORMALIGE ZWEMINRICHTING AAN DEN HOOGE RIJNDIJK. Wordt ligplaats voor pleziervaartuigen Set is al weer een jaar geleden, dat het neentebestuur zich genoodzaakt zag de eminrlchting bij den Hooge Rijndijk, gens een geval van de ziekte van Well et doodelijken afloop, voor het publiek sluiten. Sindsdien ligt deze ex-zwemgelegen- lid, welke gedurende vele zomers ach- ■reen duizenden stadgenooten binnen lar ..muren" zag, doelloos. Velen zullen fh hebben afgevraagd of zij misschien ettertijd nog heropend zou worden, doch vraag ls pertinent ontkennend te be- Jtwoorden Wel schijnt men andere plan- te hebben, plannen waarover echter geen enkel officieel besluit is geno- n. Naar wij vernamen, wordt n.l. over- gen om de inrichting ln een ligplaats or pleziervaartuigen om te zetten, zoo zij dan wederor* een bestemming zal (Jgen. Een en ander schijnt echter van roedkeuring van de provincie afhan- te zftn, immers, zijn wij goed inge- dan heeft ln 1916 dit lichaam den oud aan de gemeente afgestaan op voor- karde dat er een zweminrichting op zou Men gesticht. Mochten Prov. Staten en bezwaren hebben, dan bestaat dus mogelijkheid dat over eenigen tijd eziervaartulgen zullen liggen op de ktats waar eens het Leidsche zwemlle- ®d publiek zich vermeide. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: M G. van den Ouweelen, iiderstraat 6, Sassenhcim, manufactu- uhandel. LEIDSCHE REDDINGSBRIGADE. Naar wij vernemen worden naar de in landam a.s. Zondag te houden kam- oens-wedstrljden door de L.R.B afge- iardigd de dames B. Arnoldus, S Bilder- iek, R. Impelmans en J. Mieremet en de teren H Kostoo. J. Leget, W. van Nie- !tk, A. Pardon, H. Rol en J. Tegelaar. De politie alhier heeft aangehouden m 26-jarigen Oostenrijkschen fotograaf F., die hier zonder middelen van be- san rondzwierf. F. zal vermoedelijk over grens worden gezet. Gisteravond omstreeks halftwaalf erd de politie-brandweer gealarmeerd tor een brandje, dat was uitgebroken ln hoop kapok en afval, liggende op het der matrassenfabriek K. aan den ationsweg. De politie verspreidde de top en bluschte het vuur met eenige ent ers water, zoodat de motorspuit er niet in te pas hoefde te komen Gisteravond omstreeks halfacht kwa len de Leidsche pelgrims uit Kevelaar vuitschland I terug. Aan het station was ter veel belangstelling. Morgenavond om halfzeven zullen leden der Leidsche Burgerwacht op Rijksschietbanen te Katwijk in de ge- 'genheid worden gesteld de schietvaar- ieheids-proeven af te leggen. Het t'men staat onder leiding van den com- mndant der Leidsche Burgerwacht, 'erste M. van Mens. GEBOREN. Anthonie Pieter, zn van W. Th. P. Beek- Wn en A Braggaar Ada, dr. .van A. P. Aarse en J. J. Planjer Nicolaas, zn An J. Crama en J. v. Riet. ONDERTROUWD 9- de Blanken jm. 25 jaar en G. W. klverda jd. 19 jaar. OVERLEDEN. c- Mittertreiner, m. 56 jaar L. C. v. '"toweling, zn 23 jaar K. de la Rie. dr. i iaar F,. P. v. Egmond, zn 6 mnd. rarmentier, m. 69 jaar. DERDE ZOMERCONCERT PIETERSKERK Leo Mens (orgel). Charles van Isterdacl (cello), Sam Swaap (viool). Niet meer dan naar schatting een kleine honderd toehoorders was gisteravond op gekomen tot het beluisteren van het derde Zomerconcert van Leo Mens. Niet slechts de schitterende zomeravond was daarvan de oorzaak: waarschijnlijk lijkt 't ons, dat óók het feit der radio-uitzending daartoe heeft bijgedragen. Vermoedelijk met het oog daarop, hadden de concertgevers een bevattelijk en uiterst dankbaar program ma saamgesteld. Medewerking verleenden twee instru mentalisten, wier naam reeds sinds Jaren een gerenommeerden klank in ons muziek leven bezit en die deze naam weten te handhaven, op zich zelf reeds een bijzon derheid, daar de bekendheid van een kunstenaar even snel kan verdwijnen, als zij is opgekomen. Charles van Isterdael en Sam Swaap zijn steunpilaren van het Residentieorkest, dus goede bekenden bij het Leidsche publiek en zij bewezen dezen avond ook volkomen het recht te bezitten, zich als solist te laten hooren. Sam Swaap, dien wij als zoodanig wel eens minder gelukkig hoorden, nam dit maal revanche. Zooals hij bijv. Argancelo Correlli's „La Folia" (variations sérleuses) nog dit jaar op het jongste Sempre- concert gehoord speelde, voldeed zijn vertolking aan hooge eischen Afgezien van een enkel onzeker moment, behield hij in de moeilijke (dubbeligrepen, ook in de cadens, een verblijdende zuiverheid en een vaste sonore streek Resoluut en krachtig klonk het slot. beheerscht ge lukten de passages ln de steeds sneller wordende varlatie's van het boeiende thema, overtuiging klonk uit zijn spel. Deze compositie ligt hem blijkbaar uit stekend. Zoo nam Swaap hiermee geheel en al den minder gelukkigen indruk weg. gewekt door een te scherpe toongeving in de dankbare trio-sonate van Buxtehude, waarin van Isterdael en Mens hem uiterst volgzaam secundeerden, zoodat een slui tend geheel bereikt werd Zijn Interpreta tie van Handel's „Arioso" dat wondere en imposante danklied der Israëlieten, waarin wij toch voor ons gevoel de zang stem missen was doordrongen van een warme muzikaliteit en een Innig gevoel. In de door hem tevens voorgedragen „Sarabande" van Voormolen ontbreekt de originaliteit: reminicentie's aan Corelli's eerder gespeelde „La Folia" en aan de wereld van Bach zijn er wel zeer sterk in. Ook hier constateerden wij een uitste kende toon vorming: het was prettig luisteren naar deze aangenaam klinkende compositie, evenals naar 't overige vrien delijke „kleingoed": van Isterdael bijv. in het bekende ontroerende „Adagio" en de eveneens veel gehoorde „Siciliano" van Bach: deze cellist „r>ar excellence" deed weer zijn instrument opbloeien tot een wonder van zingende schoonheid. Van Isterdael toonde tevens zijn gesublimeerde techniek en muzikaliteit in het bekoor lijke „Lento" van den beroemden Fran- schen violist Jean Marie Leclair. die gelijk wellicht niet algemeen bekend van 1740— '42 in den Haag de concerten leidde, ge durende 8 jaar. georganiseerd door den rijken Portugees Lopes de Liz. Charmee rend klinkt ook de pretentielooze „Légen de" van Hullebroeck, die hier wel merk baar onder invloed van Wagner staat: op zijn prachtig instrument was de cellist weer de gezond-gevoelige meester, dien wij reeds dikwijls mochten huldigen. Bescheiden als steeds had Mens zijn plaats op dit programma ingenomen. Slechts met een lyrisch gehouden en lichtgetinte Prélude en Fuga van den Italiaan Gioralama Frescobaldi, den ge malen voorganger van Bach en zelf een virtuoos organist, waarin de bewogen accoordenstroom golft en bruist, toonde hij héél ziin groot en zeker kunnen op het orgel: hij deed daarin weer een wereld van zuivere, nobele Kunst, te weinig door velen helaas nog naar volle waarde ge schat. voor ons opengaan Zoo ook in de machtige en tevens qua vorm indrukwek kend opgezette Prélude en fuga in C moll van Bach Een „Andante" van Guy Rooartz (geb. 1864). met wiens quintet wij dezen winter kennis maakten, een zeer korte, in teedere kleuren geregistreerde impressie, geschreven onder César Franck suggestie, voegde Mens hier aan toe. Zijn accompag- nementen waren weer zoodanig dat wii er slechts met den oprechtsten eerbied voor dit zeer aparte en veeleischende kunnen, aan terugdenken. Drie ervaren, begaafde en bezonken musici hebben ons dus op dezen warmen zomeravond anderhalf uur van aantrek kelijk muzikaal genot verschaft. De navolgende schepen zijn morgen radio-telegrafisch te bereiken via het kust- station Scheveningen Radio: Aldabi; Alphacca; Alpherat; Baloeran; Colombia: Dempo; Edam: Joh. van Olden- barnevelt: J. P. Coen; Kota Agoeng; Kota Baroe: Kota Gede: Marnix van St. Alde- gonde: Poelau Bras: Poelau Laut; Poelau Roebiah; Simon Bolivar. Statendam; Veendam; Volendam. Behalve bovengenoemde passagierssche- Men zal blijven zoeken naar een oplossing. Sancties beteekenen oorlog, zegt de Italiaansche Pers. De Britsche kabinetsraad is gisteravond geëindigd zonder dat een officieel com muniqué is uitgegeven. Klaarblijkelijk heeft men dat uit tactvolle overwegingen nagelaten om de verstandhouding tus- schen Engeland en Italië vóór 4 Septem ber (den dag, waarop de Volkenbondsraad bijeen komt) niet nóg onvriendelijker te doen worden, maar de tegeering heeft anderzijds toch evenmin nagelaten te doen doorschemeren dat Engeland's standpunt onveranderd gebleven is! In wèl-ingelichte kringen verluidt dat het kabinet tot de volgende besluiten ls ge komen 1. Het kabinet keert in elk opzicht de na het einde van de Parijsche conferentie van drie uitgegeven verklaring goed. dat de Britsche regeering in voortdurend contact zal blijven met de Fransche re geering en ten nauwste zal blijven samenwerken, en dat beide regeeringen tot de zitting van fien Volkenbondsraad op 4 September a.s. zullen blijven voort gaan met de pogingen langs diplomatie- ken weg om in overleg met Italië te on derzoeken welke mogelijkheden voor een vreedzame oplossing er nog bestaan 2. Het kabinet heeft verder besloten z'n beslissing van Juli j.i. tot het voor- loopig weigeren van uitvoervergunningen voor wapens naar Abessynië en Italië te handhaven. Dit zou echter niet beteeke nen, dat het verbod tot September a.s. van kracht zal blijven. De Minister van Buitenlandsche Zaken Sir Samuel Hoare ls met de behandeling van deze kwestie belast. 3. Het kabinet stelde zich op het stand punt. dat er geen aanleiding was voor een wijziging van de reeds bij tal van gele genheden vastgestelde politiek der Brit sche regeering tegenover den Volkenbond en de grondslagen van Genève. In Engelsche kringen verwacht men voor de volgende dagen geen nieuwe ont wikkeling. Er is geen tijdstip voor een volgende kabinetszitting vastgesteld. De „Star" schrijft, dat de houding van Frankrijk een beslissende factor voor de Britsche politiek blijft. Naar de meening van vele ministers is de handhaving van een nauwe Fransch-Engelsehe samenwer king de eenige grondslag voor het behoud van den vrede in Europa Zonder Frank rijk zou noch Engeland, noch de Volken bond iets kunnen doen om Italië tegen te houden, aangezien naast Engeland alleen maar Frankrijk over een behoorlijke vloot beschikt. Als men zich echter geheel op de Franschen verlaat, is dat bijna een uitnoodiging aan Frankrijk om de oogen te sluiten voor de eerzucht der Italianen, ln Frankrijk bestaan bij de linkerzijde en in de koloniën sterke stroomingen tegen een aanval op Abessynië. Wanneer Enge land krachtige leiding geeft zou dat van groot nut kunnen zijn. De Italiaansche regeering speelt met. het denkbeeld. Abes synië van zee uit te blokkeeren Dat is een zeer ernstig punt, want Italië zal mis schien voor zijn vloot het recht opeischen. alle buitenlandsche schepen met ladingen voor Abessynië te doorzoeken De „Evening Standard" doel opnieuw een beroep op den Volkenbond, doch be twijfelt of de Volkenbond wel tot een eenstemmig besluit inzake de toepassing van sancties zal kunnen komen. De „Evening News" is van meening, dat voor Engeland de Engelsche belangen boven die van den Volkenbond gaan en maakt er bezwaar tegen, dat men Enge land de rol wil laten spelen van den hoogsten politie-agent van de organen van Genève In Pariis is de eerste indruk van het resultaat der Londensche beraadslagingen niet onbevredigend. Met eeniee voldoening constateeren de bladen dat Engeland zich voor elke oolitieke beslissing in verbinding met Frankrijk zal stellen. In politieke kringen te Pariis stelt men er oriis oo. dat Mussolini niet ontstemd wordt, aangezien men vreest, dat dit tot overiiline zal lei den. Zoolang er nog kans bestaat dat Italië aan de Volkenbondszitting van 4 September deelneemt, is de hoop op een vreedzame oplossing/ nog aanwezig. Wan neer echter het wegblijven van Italië ge- nrovoceerd wordt ls een gewapend con flict tusschen Italië en Abessynië naar Fransche meening niet meer te voorkomen. De ..Paris-Soir" is ervan overtuigd dat Engeland niet alleen de verantwoordelijk heid voor eenigerlei maatreepl op zich zal nemen zonder zich tot den Volkenbond te wenden. De Volkenbond beteekent echter in dit geval Frankrilk. want welk Volken bondslid zou Engeland volgen indien Frankrijk daarbij niet het voorbeeld gaf? pen zijn de meeste Nederlandsche vracht schepen eveneens via Scheveningen Radio te bereiken. Bij verzending van een radiotelegram via Scheveningen Radio bedragen de to tale kosten 44 ct. per woord. Daarom moet Frankrijk reeds thans het antwoord voorbereiden op de door Enge land te stellen vragen, en zelf van tevoren de vraag stellen: „Gaat het bij uw bedoe lingen tegen Italië om een voorloopige, door plaatselijke omstandigheden bepaalde politiek of beteekent uw houding, dat u in alle toekomstige gevallen en bij elke gelegenheid met het collectieve veilig heidssysteem en de daaruit voortvloeiende verantwoordelijkheden volkomen accoord gaat? In het laatste geval moet ge door de Volkenbondsvergadering een veiligheids systeem laten aannemen, dat in alle hia ten van het Volkenbondspact voorziet. Wij ziin het daarin volkomen met u eens. doch eischen in het ergste geval bedenktijd. Italië en Frankrijk marcheeren hand in hand om de veiligheid van Europa te waarborgen. Engeland zelf heeft toege geven. dat de Volkenbond buiten Europa machteloos is. De gebeurtenissen hebben dat bevestigd. Laten wij ons daarom aan eensluiten om tezamen het gevaar te be zweren zonder echter uit het oog te ver liezen. dat de ons dreigende gevaren niet alleen aan de oevers van de Roode Zee of zelfs aan de bronnen van de Blauwe Nijl liggen". In het leidende Italiaansche blad „Giornale d'Italia" is de stemming al weer ten deele omgeslagen. Vriendelijke woor den aan het adres van Engeland mag men in Italië trouwens blijkbaar niet schrijven. Onlangs citeerden wij uit het Italiaansche weekblad voor buitenlandsche politiek „Affari Esteri" dat de hoop uitsprak dat spoedig een oplossing in het conflict zou worden gevonden. Die beschouwing (en blijkbaar meerdere van dien aard) waren de regeering niet aangenaam. Bij wijze van straf is daarom het blad eerst van zijn officieus karakter be roeïd en thans is in korten tijd de tegenwerking zoo sterk ge worden. dat de uitgevers hebben moeten besluiten de uitgifte van het blad te sta ken. Diezelfde instanties kunnen ook het Giornale d'Italia gedwongen hebben de welwillende houding van eergisteren ten spoedigste te neutraliseerenEn zoo wendt het blad zich dan tot de Britsche pacifis ten tot het uiterste en tot de onverdraag- zamen, die de Britsche regeering willen dringen op den weg van een gevaarlijke houding en acties tegen Italië. Het Itali aansche blad verklaart duidelijke taal te willen schrijven, opdat de heele wereld wete. wie verantwoordelijk is voor elke te vinden oplossing en welke consequenties elke actie tegen de Italiaansche belangen kan uitlokken. Naar aanleiding van den eisch van sommige bladen, dat de Brit sche regeering zou overwegen het wapen embargo voor Abessynië op te heffen, schrijft het „Giornale d'Italia". dat de vrije uitvoer van wapenen naar Abes synië een schending is van het verdrag van 21 Augustus 1930 dat speciale voor waarden en beperkingen bevat, waaronder Engeland wapenen en oorlogsmateriaal aan Abessynië mag leveren. De andere maatregel, die de vrienden van Abessynië eischen. n.l. dé sluiting van het Suez-kanaal. zou een onduldbare schending zijn van de conventie van 1888. die geheel van kracht blijft ondanks het Volkensbondspact. omdat het Cove nant deel uitmaakt van het Verdrag van Versailles, waarvan artikel 283 de geldig heid van de conventie bevestigt. Alle andere maatregelen, die men ver der tegen Italië eischt, zooals het toepassen van sancties, zouden oorlog beteekenen. „Het is thans duidelijk" gaat het Ita liaansche blad voort „dat de Britsche bladen, die de apostels zijn voor het toe passen van sancties, op oorlog aansturen. De oorlog zou uit Afrika naar Europa overslaan en van Europa naar de andere werelddeelen. waar de groote mogendheden die zich bedreigd zouden voelen, tot be paalde acties ten behoeve van hun verde diging zouden overgaan". Het zou een genadelooze oorlog te land, ter zee en in de lucht worden, een wanhopige oorlog van een strijdbaar volk, dat zijn recht, zijn leven en zijn eer zou verdedigen, die geen mindere beteekenis hebben dan zijn dage- lijksch brood. Dit is geen dreigement, maar een antwoord op de dreigementen van anderen. Het „Giornale d'Italia" voegt er aan toe, dat niemand in Italië aan het Britsche Rijk ?vil raken, maar dat iedereen in Italië verwacht, dat Engeland Italië met rust zal laten en het geen hindernissen in den weg zal leggen, aangezien Italië het voor beeld en de methoden van Engeland volgt en zich tracht te verzekeren van gebieden, waar het nuttig werk zal kunnen doen en bovendien de veiligheid zal kunnen bevor deren. Niets zal Italië van zijn weg kunnen tegenh ouden. I 9 9 Het ongeluk van den Itallaanschen con sul in Abessynie, baron Falconi, zal niet tot een incident leiden. Het Italiaansche gezantschap te Addis Abeba deelt officieel mede, dat Falconi zich bij het schoon maken van zijn geweer een verwonding in de linkerlong heeft toegebracht. Zijn vrouw, die hem op de reis begeleidde, vond hem bloedend nabij het kamp, dat hij alleen verlaten had. De Italianen zelf verklaren, dat er van een politiek incident geen sprake is. De toestand van den consul is voorloopig niet zorgwekkend. BINNENLAND De vestiging: van katoenindustrie in Indië; commissie van onderzoek adviseert tot instelling van een proefbedrijf. (3e Bladi. Begrafenis van den heer Ed Gerzon. (Binnenland, 3e Blad). De Nederlandsche rondvlucht; zestig vliegtuigen boven Nederland. (Ie Blad). BUITENLAND De Engelsche kabinetsraad; h,et stand punt blijft ongewijzigd; er zijn echter geen uitdagende besluiten genomen. (Bui tenland en Tel., Ie Blad). Amerika en de neutraliteit. (Buiten land en Tel., Ie Blad). Te Keulen zijn, op last van den gemeen teraad anti-Joodsche opschriften verwij derd. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. CHINA. De ministerieele crisis opgelost. Het voorbeeld van Wang Tsjin Wei vol gend. hebben thans alle ministers hun verzoek tot ontslag ingetrokken. Door het energiek optreden van maar schalk Tsjang Kai Sjek is dus de dreigen de kabinets-crisis bezwaren. ROEMENIË. Onderhandelingen met een Fransch bank-consortium over een leening? Geruchten doen de ronde, dat de Roe- meensche regeering met een groep Fran sche banken onder leiding van de firma Dreyfus onderhandelingen voert ter ver krijging van een groote leening, waardoor als onderpand zou worden gegeven de inkomsten van een op te richten graan- monopolie. VEREENIGDE STATEN. De handhaving der neutraliteit - Wets ontwerp door de commissie van buitenl. zaken verworpen. Het wetsontwerp inzake de neutraliteit der Vereenigde Staten, dat een streng embargo wilde leggen op wapen- en mu nitieverschepingen naar alle oorlog-voe rende landen is door de commissie voor buitenlandsche zaken van het huis van afgevaardigden verworpen met 15 tegen 6 stemmen. Men concludeert hieruit, dat in het huis van afgevaardigden een meer derheid aanwezig is, die voorstander is van het amendeeren van het wetsontwerp in dier voege, dat den president de be voegdheid verleend wordt in geval van oorlog een embargo op te leggen, zonder dat dit voor den president verplicht wordt gesteld In officieele kringen staat men op het standpunt, dat het volkomen verkeerd zou zijn. Amerika de handen te binden, zooals geëlscht wordt door den Senaat en een groot deel van de Amerikaansche pers, die zich niet erom bekommeren, of in andere werelddeelen de oorlogsfurie raast en alleen belang erbij meenen te hebben, Amerika buiten toekomstige oor logen te houden. Deze kortzichtigheid be lemmert, naar men in officieele kringen meent, de Vereenigde Staten bij elke po ging om invloed te oefenen tot het voor komen van oorlogen. Bovendien maakt zij Amerika, wanneer eenmaal een oorlog is uitgebroken, volkomen machteloos. Elke oorlogvoerende staat, die een Oceaan of een gedeelte van een Oceaan beheerscht, kan voorschriften uitvaardigen, die eiken handel onmogelijk maken, en Amerika zou noch kunnen protesteeren, noch on derhandelen, aangezien de grenzen van zijn actie waren vastgesteld indien het voorstel van den Senaat in werkng zou treden. Een ander neutraal land, bijv. Japan, zou de door Amerika niet onmid dellijk af te zetten waren voor een spot prijs opkoopen en met winst aan de oor logvoerenden of aan andere neutralen verkoopen. Amerikaansche schepen zou den ln hun thuishavens opliggen. De Amerikaansche souvereiniteit zou zoo goed als nihil zijn en niemand zou er voordeel bij hebben. Deze overwegingen zijn belangrijker dan de strijd over de kwestie, dat de aanvaller zoo moeilijk is vast te stellen. Het voorstel van den Se naat zou Amerika evenmin tegen een oorlog beschermen, want een President of bijv een admiraal zou Amerika op vijftig manieren in een oorlog kunnen storten indien hij dat wilde.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1