Engeland en de Europeesche vraagstukken. HET ABESSYNISCH CONFLICT 76,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 17 Augustus 1935 Derde Blad Np. 23128 Buitenl. Weekoverzicht. Door Sir Herbert Samuel, LAND- EN TUINBOUW FINANCIEN. Zal het Laval en Eden gelukken den slang te bezweeren oud-Minister van Binnenlandsche Zaken in Engeland en leider der Liberale fractie in het Lagerhuis. jET RECHT VAN DE STERKSTE - DE «INST ZAL VOOR ITALIË ZIJN, TENZIJ HET VA BANQUE SPEELT - LAVAL ALS DICTATOR. Er was een tijd en die ligt nog niet ■ad heel ver achter ons dat Italië haar jrtigende houding tegen Abessynië verde- lijde door zich op te werpen als de onver- narde ridder, die kwaad bestrijdt, waar „I j,et ziet, en die het oogenblik gekomen Sitte om eindelijk eens orde en recht te «schaffen in het allerminst moderne Ibessynië met haar middeleeuwsche toe- tanden en haar slavernij....! Wie cou- anten opslaat van hoogstens twee maan- «i geleden zal Italiaansche autoriteiten a zelfs ook de Duce dergelijke theorieën lm verkondigen en wc herinneren ons oe een geestig journalist spottend ergens •hreef dat men nauwelijks met droge (gen van de verklaringen van 't mensch- ivende Italië kon kennis nemen. Sinds- kn is er toch wel iets veranderd! Wat jm door Italië met groote hardnekklg- ield ontkend werd, is thans door baron Jolsl op de drie-mogendheden-conferentie Parijs aangevoerd als de voornaamste eóen van het conflict en moet dienen als »sis voor Itallë's eischen. Van den aanvang af was het trouwens hiidelük: de staat der fascisten had land- longer. Een steeds toenemend bevolkings- irerschot en de geringe mogelijkheden in expansie dwingen tot het zoeken van Kn oplossing en Abessynië zal daar het iachtoffer van'worden! Deze moderne jjd kent een Volkenbond en Instituten, ,eike zich naarstig bezig houden met uit praten inzake volkeren-recht en inter- utionale justitie. Hun werk is echter fehts zóó lang van kracht totdat één !er Staten plotseling van idee verandert in het zich in het hoofd zet haar gebied -naar welke zijde dan ook uit te brei- !en. Japan deed 't in China en Italië zal irtdoen in Abessynië! Dit wil niet zeggen, lü het huidige conflict persé tot een orlog leiden zal, al is het waar. dat Mus- oiirü zich zoo langzamerhand dermate Mtgelegd heeft, dat een terugtocht heel aoellijk wordt, maar het beteekent wel, lit Italië althans ten deele, z'n zin krij- ;ta zal. Baron Alolsl verklaarde te Parijs dat [talie door de verdragen recht heeft op «litieke concessies inzake Abessynië, cjar dat zijn tenslotte „rechten", die uiten het slachtoffer om! in onderling verleg door de groote, belanghebbende ititen zijn vastgesteld. Van rechten ge stoken Bet is, zoo kort na den aanvang van I conferentie te Parijs, niet mogelijk i te zeggen omtrent de waarschijnlijke uitaten der besprekingen, maar het it vast dat Italië reeds winst boeken t indien het zich volkomen neerlegde de voorstellen van Engeland, dat tot verre weigerde politieke concessies toe staan, doch bereid is economische con- sies goed te keuren. Of het daarbij iter blijven zal? Nogmaals werd van bgelsche zijde dezer dagen gezegd dat sn gedwongen gebiedsafstand niet geduld an worden, maar daarnaast blijven toch de geruchten aanhouden dat Engeland aar medewerking zou willen beloven om k geraken tot een nieuwe verdeeling van de verschillende koloniale mandaten (met de toezegging natuurlijk dat Italië daar re! bij zou varen). En tenslotte Is er de terklaring van den in het nauw gedreven keizer van een slecht gewapend volk (bo- tendlen nog gehinderd door wapen- tZïoer-embargo's), dat Abessynië des- Doods om den oorlog toch maar te terhinderen haar rechten op een ge- ieelte van haar gebied zou willen prijsgeven, mits het in ruil daarvoor een uitweg zou krijgen naar zee! Het spreekt tanzelf, dat, bij verwezenlijking daarvan, die uitweg onzegbaar duur gekocht zou moeten worden, terwijl de winst voor Italië zou zijn. De drie groote mogendheden conferee- len thans te Parijs. Spoedig zal men welen hoe ver Engeland en Frankrijk willen gaan met concessies ten gunste Jan Italië en anderzijds of Mussolini de openlijke oorlogs-voorbereiding definitief 'al willen en durven omzetten in een va Janque-spel, dat van zeer langen duur kan zijn en ontzaggelijke offers vragen «1, Reeds thans heeft dit conflict trou wens vele landen tot offers gebracht, want allerwegen grijpt men de gelegen- neld aan om de oorlogsbegrootingen te Jerhoogen en uitbreiding te geven aan per, vloot en luchtmacht. Na Japan en Duitschland is ditmaal Italië de schui ns. die daartoe gedreven heeft Door het conflict tusschen Italië en Abessynië is geleidelijk al het andere ge beuren op den achtergrond gedrongen, niettemin zijn er feiten, waarop even de aandacht gevestigd dient te worden. Daar eerstens de snel in felheid toenemende aetie in Duitschland tegen de Joden en de Katholieken: daar is verder de poli- ''eke moord in Japan op den chef van den Generalen Staf als een (gelukkig mislukte) poging om de continentale ex pansie-politiek te forceeren, en daar is bwendien het herstelplan van Laval in 'rinkrijk. waarvan de uitvoering tot ern- ongeregeldheden aanleiding heeft «geven, zij het dan in hoofdzaak door biumunistisch gestook. Een merkwaar- ia b'fbntle is er in Frankrijk ontstaan, m ti ^aval a's een soort dictator re- keert! Den zevenden Juni kreeg hij van e Kamer volmacht om tot 31 October de ™™|e maatregelen te nemen ter bestrij- dpn r r opeculatie en tot verdediging van en Franc en die volmacht was zoo vaag n,r"nu'eerd dat zij zeer groote speel- Mte iiet Laval heeft daar een dank- ar gebruik van gemaakt en zonder dat ka„ Iolksvertegenwoordiging hem storen tretp door meer dan tachtig de- de m op enel'g'ëke wijze, ingegrepen in Ij ^atshuishouding. Loonen zijn ver tenevensKosten moeten noodgedwon- OaeM en noo't werkte de regeerings- june zoo vlot als in deze dagen. Een tiet ^tische geest is aan dit alles hJJWnl Onder dwang gaf het par- Co m j v°lmacht, die veel op een blan ked ilat gelijkt en terwijl Laval ge- voiw., teugels in handen nam werd de jeni brtegenwoordiging naar huis gezon- W B'eehts achteraf zal zij het recht «itiek hebben, maar aan de feiten VERPLICHTING TOT PLEGEN VAN •VERLEG BLIJFT. Inzake vaststelling van loon. Op de vragen van het Tweede Kamer lid den heer Kersten betreffende bezwa ren van landbouwers tegen het plegen van overleg met de besturen van arbeiders bonden inzake vaststelling van loon heeft minister Gelissen, minister v. economische zaken, geantwoord, dat hem inderdaad uit de beantwoording van door hem verzon den brieven wel eens is gebleken, dat sommige Zeeuwsche landbouwers, uit vrees, dat zij tengevolge van het plegen van overleg hoogere loonen zullen moeten betalen, bezwaren hebben tegen het plegen van overleg inzake vaststelling van loon. De minister is niet bereid medewerking te verleenen tot het geven van ontheffing van de verplichting tot het plegen van overleg, aangezien het gevolg hiervan zou zijn. dat de geheele door zijn ambtsvoor ganger getroffen regeling illusoir zou worden. zal dan niet veel meer te veranderen zijn. Laval is de baas en hij laat dat voelen, zooals bleek in de vergadering met de prefecten, de hoofden der pro vincies, die meer dan eens lijdelijk ver zet tegen de regeering schijnen te plegen. Laval vertelde hun geen eischen in be- leedigenden vorm meer te dulden. „Gij kunt vertrekken zonder eenige ongerust heid over de voornemens der regeering" zeide hij, „maar gij kunt u wel zeer be zorgd maken als gij uw plicht niet doet. Zoo versterkt Laval de orde en bestrijdt hij de crisis en het is zeker dat hij daar bij in breeden kring meer in- dan ont stemming vindt. De toekomst zal moeten uitmaken of dit voor Frankrijk zoo onge wone regime ook op den langen duur de volksgunst zal kunnen blijven behouden! De richtlijnen van de Britsche buiten- landsche politiek kunnen er voor beschou wers in andere landen soms verward uit zien. De ingeslagen koers is dikwijls onver wacht en men vindt het moeilijk zeker heid ten opzichte van de toekomst te krij gen. De vraag, die men zich op het oogen blik stelt is: zijn de Engelschen vóór of tegen Duitschland. Millioenen menschen over het geheele vasteland van Europa zien hierin een punt van vitaal belang voor hun eigen veiligheid en welvaart. De Britsche staatslieden en het Britsche volk in zijn geheel voelen den ernst van de verantwoordelijkheid, die op hen drukt. Nog nooit is er in Engeland voor interna tionale zaken zooveel algemeene belang stelling geweest als op het oogenblik. De lierinneringen aan den Grooten Oorlog zijn nog steeds levendig Er is bijna geen familie in het land, die niet een lid onder de dooden of gewonden had. De huidige toestand van Europa; de kansen op een nieuwen oorlog; wat we kunnen doen om dien te voorkomen deze onderwerpen zijn de gewone hoogtepunten van de ge sprekken in alle klassen der bevolking. In den loop van dit jaar heeft een ver- eeniging in het geheele land een stem ming doen houden om de houding van de bevolking vast te stellen tegenover den Volkenbond, de ontwapening, de particu liere wapenfabricage, de voorkoming van oorlog. Ofschoon de stemming zonder de hulp van regeeringspersonen of openbare lichamen was georganiseerd, kwamen de inzichten van niet minder dan ll'/i mil- lioen menschen aan het licht. Meer dan een half millioen vrijwillige krachten stelde zich beschikbaar voor het versprei den en verzamelen der stembiljetten. Van de deelnemers aan de stemming sprak 96 percent zich voor den Volkenbond uit en ül percent voor algeheele vermindering der bewapeningen. Maar er was nog een ander punt van be- teekenis. Een -van de vragen, die gesteld werden, was, of steun moest worden ge geven aan internationale maatregelen te gen een aanvaller, zelfs wanneer die maat regelen de mogelijkheid van oorlog in zich sloten. Het percentage, dat daaraan zijn goedkeuring verleende, bedroeg 58. Of schoon het merkwaardig is, dat llVt mil lioen menschen hun standpunt kenbaar hebben gemaakt, dient te worden opge merkt. dat het aantal volwassenen, wier inzichten niet tot uitdrukking kwamen, tweemaal zoo groot was; en er is geen twij fel aan, dat het grootste percentage hun ner onverschillig staat zoowel tegenover ontwapening als interventie. De zaak is, dat het Engelsche volk even als ieder ander volk er naar verlangt rus- lig in vrede te kunnen blijven leven. En als ieder ander volk wenscht het zich niet in een oorlog te begeven om den vrede te handhaven. In een tijdvak van honderd jaar van den slag bij Waterloo tot het uitbreken van den wereldoorlog in 1914 is Engeland slechts eenmaal in een oorlog op het Euro peesche vasteland gemengd geweest de Krimoorlog; en de meeste onzer historici zijn de meening toegedaan, dat onze deel neming aan dien oorlog vermeden had dienen te worgen. En nu staat men er zeer antipathiek tegenover om gewikkeld Hl worden in de geschillen van twistzieke na» ties zooais wij hen beschouwen hetzij in Midden- of Oost-Europa of in verder verwijderde deelen van den aardbol. Nie mand heeft zelfs verondersteld, dat het de plicht van de Europeesche volkeren was een internationale expeditie voor den Chaco te zenden teneinde den vrede tus schen Bolivia en Paraguay te bewerken. Dit zijn gevoelens, waarmede iedere Britsche regeering rekening heeft te hou den. Zij kan de algemeene verplichting niet op zich nemen overal en ten allen, tijde met de wapenen op te treden en on der omstandigheden, welke vooruit niet beschreven kunnen worden, want als de vervulling geëlscht zou worden, zou het zeer wel mogelijk zijn. dat de publieke opinie de daaruit voortvloeiende maatre gelen niet wenschte te aanvaarden. Terzelfder tijd hebben we hier de ern stige erkenning, dat de Volkenbond zijn uiterste best moet doen om door collectief optreden den vrede en de veiligheid te handhaven. Groot-Brittannië is volkomen bereid zijn volledig deel in die pogingen te nemen, gelijk getoond is in het geval van oen Saar en door de oplossing van ver schillende gevaarlijke conflicten onder auspiciën van den Volkenbond. Zoo i3 Engeland ook bereid zich tot speciaal op treden te verbinden, ten einde den Vrede en de veiligheid te handhaven in dat deel van Europa, waarbij het door zijn geogra fische positie nauw betrokken is. Vandaar het verdrag van Locarno. Dit vormt een aantal zeer serieuze verplichtingen en En geland zal die binnen het kader van den Volkenbond, zeer zeker nakomen. Het be lang van Engeland's deelneming aan dat verdrag en de ernst van de gevaren, die het voor het Engelsche volk met zich meebrengt, worden niet altijd voldoende door onze buren gewaardeerd. Wat het geweldige vraagstuk van Duitschland's herbewapening betreft, hier liggen en ze zijn er sinds den oorlog ge weest voor de andere landen twee mo gelijke richtingen open. De eene is Duitschland te beschouwen als ongenees lijk militaristisch, van nature agressief en als een gevaar voor zijn buren; de juiste handelwijze zou daarom zijn het land met kracht ontwapend te houden en het te omringen met een kring van machten, die voor wederkeerige bescherming tezamen moeten worden gebracht. De andere is, wat Duitschland betreft, het gevaar te er kennen dat schuilt in een agressieve mili taristische politiek, doch evenzeer te er kennen. dat het in feite niet mogelijk is een trotsch volk van zeventig millioen mensehen permanent ontwapend en krachteloos te houden te midden van een kring zwaarbewapende buren; dat een po litiek van onderdrukking slechts een sti mulans voor militaristische tendenzen kan vormen en dat het voor Europa noodzake lijk is een weliswaar voorzichtig, doch te vens rechtvaardig staridpunt in te nemen. De Britsche meening helt zonder twij fel naar deze tweede politiek over. Wij hebben jaar-in jaar-uit steeds aangedron gen op een algeheel ontwapend Europa, in overeenstemming met de verzekeringen, die ten tijde van de onderteekening van het verdrag van Versailles gegeven zijn. Wij zagen hierin het eenige alternatief voor herbewapening in Duitschland en een voortdurende uitbreiding der bewapenin gen elders. Die pogingen faalden en het resultaat zien we thans. De volgende stap moet zijn het zoeken naar maatregelen, die het kwaad binnen de perken houden; en bij het vaststellen van grenzen is de medewerking van Duitschland onvermij delijk. Maar omdat het Engelsche volk dit dui delijk inziet, volgt daar niet uit, dat het zijn oordeel over enkele voorname pro grammapunten van het Nazi-regime in eenig opzicht heeft gewijzigd. De een of twee Britsche kranten, die daar in sym pathieke bewoordingen over spreken, ver tegenwoordigen de algemeene opvatting niet in het minst. Dezelfde kranten steun den een tijdlang de Engelsche fascistische beweging, aan wie het volslagen mislukt is ook maar een heel klein deel van de kie zers voor zich de winnen en die thans bij na geheel uit 't gezizchtsveld verdwenen is Het jongste bezoek van een deputatie oud-strijders aan Duitschland wordt ge loof ik in het algemeen met instemming begroet. Toch verkeert men in sommige kringen in onzekerheid met het oog op misverstanden zoowel in Duitschland als daarbuiten. De Britsche volkeren verlan gen naar een algeheele terugkeer van den vrede. Zij wenschen geen bittere herinne ringen aan den oorlog levendig te houden. Zij beschouwen met sympathie de ver broedering der oud-strijders van Frankrijk en Duitschland. Zij zijn bereid het voor beeld te volgen. Doch men moet in dit op zicht niet meenen, dat zij politieke onder drukking, religieuze of rassenvervolgin- gen, waai" deze ook mogen voorkomen oog luikend zouden toelaten. Interventie in de binnenlandsche aangelegenheden van an dere landen is noch uitvoerbaar, noch wen- schelijk; volgens dat principe kunnen de kwesties die zich in de wereld voordoen, niet opgelost worden. Maar wat in Duitsch land gebeurt wordt eiken dag nauwkeurig door de Britsche meening gevolgd en zal ongetwijfeld zijn invloed doen gelden op de betrekkingen tusschen beide landen. (Nadruk verboden). DE RIJKSMIDDELEN. De Rijksmiddelen brachten in de maand Juli f. 32.061.609 op of ruim f. 1 millioen minder dan de raming, terwijl dit bedrag bijna f. 4,4 millioen bij het cijfer van Juli 1934 ten achter bleef. Voor de Kohieirsbelastingen was eind Juli in totaal f. 64.053.737 op kohier ge bracht voor rekening van het loopende jaar of ruim 7 ton meer dan het vorige jaar op dezen datum. o

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9