Het Kon. Militair Invalidenhuis ontvolkt. Het vertrek uit het Militair Invalidenhuis. 76!te Jaargang DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1935 No. 23126 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Het voornaamste Nieuws van heden. BUITENLAND. Een droevig afscheid. VI//CHEKJ_BLRICUTEN LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk jager tarief. Kleine advertenties uitsluitend by vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bU maximum aantal woorden van 30. - Ineasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven ;10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewysnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchêque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zUn: per 3 maanden f.2.35 per week --./"/-»f.0.18 Franco per post f.2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. QÜ0 per 3 mnd.> HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe Inschrijving: N V. Kantoor Ver gouwen. Heerengracht 53. Leiden. Hoofd kantoor: 's Gravenhage. Bezorging van Hypotheek. Credieten, Assurantiën en verzorging van administratie. Ned. Staatscrt. van 1 Augustus 1935 nr. 148/1702 en van 10 Augustus 1931 nr. 153/ 2151. Dir.: J. P. Vergouwen Leiden. Comm.: W. H. van der Plas. Katwijk aan Zee. Maatsch. kap.: f.5000. waarvan ge plaatst en gestort f2000. Wijzigingen: J. P. Vergouwen (Kantoor van vaste Goederen. Assurantiën, enz.), Heerengracht 53, Leiden. De zaak is als filiaal aan de N.V. Kantoor Vergouwen te 's Gravenhage overgegaan per 1 Augustus 1935. Rijnsburgsche Boek- en Papierhandel, Vliet Noord-zijde 52 Rünsburg. Overleden Eigenaar: P. Schipperus Jr. op 27 Mei 1935. Wijziging handelsnaam in: Boekhandel H L. van Zijl v.h. P. Schipperus Jr. N.V. Bloembollenkweekerij en handel voorheen Beerhorst en Zoon. Hoofdstraat 76. Sassenheim Vereffenaar: W. van der Laon Voorhout overleden op 2 Februari 1935. Nieuwe Vereffenaar: H. Hogewoning Dzoon. Oegstgeest, o Een 200-tal wees- en gestichtskin deren heeft gistermiddag, dank zij het vriendelijk aanbod van de reederij Har- land. een boottocht over de Kager- en Braassemermeren gemaakt. Vele firma's hadden voor de kinderen versnaperingen afgestaan, welke zeer in den smaak vielen. Een strijkje onder leiding van den heer Kromwijk, dat zich eveneens belangeloos had beschikbaar gesteld, verhoogde de stemming. De heer Crama sprak aan het slot namens allen woorden van dank. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. BINNENLAND De voortgezette vergadering van den Chr. Nat. Werkmansbond. (Binnenland, 3e Blad). De fraude te Bergen op Zoom. (Ge mengd, 3e Blad). De wielerkampioenschappen te Brussel; Van der Wulp en Blekemolen in de series geslagen. (Sport, 2e Blad). BUITENLAND In Italië zijn weer eenige lichtingen op geroepen. (Buitenland, le Blad). Te Londen is, 71 jaar oud, overleden Viscount Bridgeman, voormalige Eerste Lord der Admiraliteit. (Buitenland, le Blad). De overstroomingsramp in Italië; wat een ooggetuige verklaarde. 13e Blad). De drie-mogendheden-conferentie te Parijs. (Tel., le Blad). Uit Ned. Indlë is hier ter stede aan gekomen en heeft zich voorloopig metter woon alhier gevestigd prof. mr. A. H. M. J van Kan, oud-lid van den Raad van Ned. Indië, oud-hoogleeraar in het bur gerlijk en Romeinsch recht aan de Rechts- hoogeschool te Batavia en oud-hoogleer aar ln het Romeinsch recht aan de Uni versiteit alhier. ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. DE ALGEMEENE TOESTAND. Italië blijft mobiliseeren - Laval's moeilijke taak als bemiddelaar. De bewoners hedenmorgen naar „Bronbeek" vertrokken. Vanmorgen even over half elf zijn on der groote belangstelling der omwonenden en voorbijgangers de 27 verpleegden uit bet Koninklijk Militair Invalidenhuis aan den Hooge Rijndijk, dat om bezuinigings redenen is opgeheven, per autobus ver trokken naar „Bronbeek" by Arnhem, waar zij zullen worden opgenomen. Wij brachten vanmorgen een bezoek aan de inrichting en troffen allen in een gedrukte stemming. Allen waren kennelyk onder den indruk van het snel naderende afscheid en het was aan de gezichten der oud-gedlenden duidelijk te zien, dat zy heel wat liever in de Sleutelstad waren gebleven. De commandant, de heer J H. v. Wa nen stond ons een kort onderhoud toe. Ook hü zag op tegen het afscheid van „zijn invaliden", zooals hy ze altijd noemt. En geen wonder: de heer van Waveren ls bijna veertig jaar aan het Invalidenhuis I verbonden geweest; eerst 15 jaar als on- I (iercommandant en het volgend jaar zou I de krasse 74-jarige zyn zilveren jubileum Zs commandant herdenken. „Nu leg ik op 31 December, wanneer alles I tier geregeld zal zijn, mijn functie neer", 1 aldus de commandant met een zucht. „Er 1 jn er onder de verpleegden, die reeds lan- lsr dan 25 jaar hier zijn; de oudste in- 1 «ner van het Huis is 85 jaar. De ver- l*egden zyn zoowel oud-gedienden van |Jt Hollandsche leger als van de Marine fade Koloniale troepen. Dit is de laatste I laai dat ,3ronbeek" voor eerstgenoemde [categorie zijn poorten opent. In het ver- J wig bestaat er voor Hollandsche oud-mi- iitairen, die vrijwillig dienden en met pen- hioen den dienst verlaten, in het geheele I imd geen gelegenheid meer om te wor- den opgenomen in een militair invaliden- I huis, zelfs niet voor de deelgerechtigden I van het Fonds voor den Gewapcnden Dienst!!" Is het vertrek nog gepaard gegaan I met byzondere gebeurtenissen?" I „Tot feestvieren was geen aanleiding. Gistermiddag hebben de mannen een „feestmaaltijd" gehad en straks zal ik ze met een enkel woord toespreken". Even later betraden we de recreatie- I aal, waar de oud-militairen in hun keu rige uniform ln twee rijen stonden op gesteld. Bij de nadering van den comman dant, den Raad van Beheer, den genees heer, dr. Renaud en den predikant, ds. Boersema, namen zy, zoo goed en zoo kwaad dat ging, de houding aan. Toen sprak de commandant hen voor het laatst toe: „Myn invaliden. Nog enkele oogenblikken en we gaan van elkaar. Ik geloof en weet, dat jullie het hier goed hebt gehad. Ik heb altyd getracht goed te zijn en het jullie naar den zin te ma ken. Dat ik daarin geslaagd ben, is mij bewezen door jullie eensgezind verlangen om hier te mogen blijven. Daarvoor had jullie zelfs een groot deel van je zakgeld willen opofferen. Het heeft niet mogen zyn. Dank daarvoor. Er is onder jullie een groote oppositie geweest om hier te mogen blyven en om in géén geval naar Bron beek te gaan. Twaalf van u hebben niet naar mijn argumenten willen luisteren en hebben hun heil gezocht in de burger maatschappij, hetgeen voor de meesten wel op een mislukking zal uitloopen. Een hunner is bereids teruggekeerd. Voor hem heb ik bij den commandant van „Bron beek" nog gedaan kunnen krijgen, dat hij gewoon mee verhulst. Met nadruk wijs ik er op, dat voor de overigen die kans ook nog bestaat, mits zy zich vóór 5 Septem ber by mij aanmelden. En nu vrienden, gaat vol goeden moed. Vergeet uw oud tehuis niet, maar denk er ook niet te veel aan, vooral den eersten tijd niet. En maak ook geen vergelijkin gen tusschen daar en hier. Ik weet. dat ge een goed tehuis zult krygen met een goede verpleging en een goede verzor ging". Met een lermen handdruk nam de com mandant daarna van allen afzonderlijk afscheid. De adjudant Deckers dankte, zeer onder den indruk „den overste" voor al zyn goede zorgen. „U waart voor ons", aldus spr. „als een vader en we kunnen niet uitdrukken hoe het ons spijt, dat we hier vandaan moeten". Ook het bestuur, den ondercommandant en zuster Götte, die dag en nacht voor de verpleegden klaar stond, dankte spr, voor alles, wat zij voor de inwoners van het Kon. Militair Inva lidenhuis hebben gedaan Wij zullen het, zoo eindigde spr., nooit vergeten Velen waren tydens deze plechtigheid hun ontroering niet meer meester en by verscheidene oudjes kwamen de tranen voor den dag. Nog eenmaal posteerden allen zich op het voorbordes rondom hun commandant, teneinde den fotografen gelegenheid te geven een laatste opname in het oude milieu te nemen, toen kwam de autobus voor en stapten de oudjes in. Onzeker en schuchter zochten ze zich een plaatsje in de nauwe ruimte van de autobus en stilletjes schuifden ze naast elkaar op de bankjes, zich aan elkaar af vragend wat de toekomst hun op hun ouden dag nog zou brengen „Och meneer, v/e hadden het hier zoo goed" In die eenvoudige woorden ligt een on eindige weemoed verborgen, de tragiek van den behoeftigen ouderdom! ZILVEREN JUBILEUM. De heer Arie Crama herdacht gisteren den dag, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad van de N.V .Koninklijke Nederland- sche fabriek van wollen dekens v.h. J. C. Zaalberg en Zoon, alhier. De heer Crama is de laatste jaren werkzaam als meester- vuwer. De jubilaris werd op het privekan- t°or ontvangen en toegesproken, waarbij hem een cadeau onder couvert werd ter hand gesteld. Het overige gedeelte van den dag bracht de jubilaris in intiemen familiekring door. DE WETHOUDERSKWESTIE. Naar wij vernemen heeft de heer M. G. Verwey, die vanwege de S.D.A.P.-fractie is aangewezen om een der beide socialisti sche wethouderszetels te bezetten, de toe zegging ontvangen, dat op een eventueele aanvrage om op non-actief te w°rden ge steld, hoogstwaarschijnlijk gunstig zal •vorden beschikt. De heer Verwey zal nu zelf dienen te beslissen of hij het risico, dat hy na afloop van zijn zittingsperiode niet onmiddellijk in den actieven dienst wordt teruggenomen, al dan niet aan vaardt. DE STADHUISBOUW. Naar wij vernemen is men by het ver richten van grondwerken aan de zijde van de Vischmarkt ten behoeve van den Stad huisbouw opnieuw gestuit op een gewelf waarvan de mogelijkheid niet ls uitgeslo ten, dat het deel uitmaakt van een onder- aardschen gang, welke leidt naar den Burcht. Evenmin als by vorige gelegen heden, toen de vondst van nissen en ge welven ook op een dergelijke mogelijkheid wees, zal naar de juistheid der veronder stelling een onderzoek worden ingesteld. In de eerste plaats niet, omdat de mid delen ervoor ontbreken en in de tweede plaats, omdat zulks den bouw zou ver tragen. Vanmorgen was de toegang al weer bedolven onder een hoop zand. De heeren J. D. Mastenbroek en P. Piket alhier slaagden voor het examen hoofdakte. Vanmorgen zijn de verpleegden uit het Kon. Militair Invalidenhuis naar ..Bronbeek" vertrokken. Even vóór het afscheid: de connnancta-nt, de heer J. H. van Wayeren Jvigjrtfe van rechts), temidden van „zijn invaliden'-'# IJMUIDEN, 15 Augustus 1935. V1SCHPRIJZEN. Tarbot per K G 0.920.78: Griet per kist van 50 K.G. f.3220; Tongen p. KG. f. 1.500.90; Groote Schol per kist van 50 K.G. f.28; Middelschol per kist van 50 K.G. f.27; Zetschol per kist van 50 K.G. f.1815; Kleine Schol per kist van 50 K.G. f. 19.504.90; Bot per kist van 50 K.G. f. 134.50; Schar per kist van 50 K.G. f. 14.502.80; Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f.6: Groote Schel - visch per kist van 50 K.G. 1.20; Middel Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 17.50 16.50; Kleinmiddel Schelvisch per kist van 50 K.G. 1.1814; Kleine Schelvisch per kist van 50 K.G f. 12.50—3.70; Kabeljauw per kist van 125 K.G. f.4414; Gullen per kist van 50 K.G. f. 8.501.15; Lengen per stuk 0.850.55; Wijting per kist van 50 K.G. f. 2.501.60; Koolvisch p. stuk f. 0.21 0.16; Makreel per kist van 50 K.G. f. 11 6.50; Klein middelheek f.210; kleine heek f. 6.502.90; 564 kisten versche ha ring f. 4.804.40 p. kist; 21 kantjes steur- haring f. 1110.05 per kantje. Aangekomen 5 Stoomtrawlers: IJM. 44 met f.2000; IJM. 87 met f. 3354; IJM. 195 met f.2158; IJM. 19 met f.2451; IJM. 114 met f.1196; IJM. 73 met 1.2858 (versche haring en pekelharing). Braairapport Hr. Ms. „Nautilus". 13 Aug. Tusschen 55 gr. 12' en 54 gr. 46' Nbr. en 0 gr. 34' Wl. en 0 gr. 10' 01. KW 96 225 kantjes; VL 199, 115 kantjes; VL 29, 90 kantjes; SCH 297, 46 kantjes; VL 40, 270 kantjes; VL 103, 148 kantjes; VL 73, 120 kantjes; VL 114, 30 kantjes; VL 16, 15 kantjes; VL 47, 100 kantjes SCH 120, 320 kantjes; GDY 268, 360 kantjes; VL 190, 110 kantjes; VL 97, 120 kantjes; SOH 289, 55 kantjes; SCH 223, 250 kantjes; SOH 23, 175 kantjes; VL 112, 30 kantjes; SCH 39. 230 kantjes; GDY 48, 160 kantjes; KW 8, 28 kantjes; SCH 5, 69 kantjes; SCH 254, 120 kantjes; VL 130, 28 kantjes; VL 121, 189 kantjes; SCH 302, 180 kantjes; VL 84, 240 kantjes; SCH 284, 196 kantjes; KW 40, 60 kantjes; SCH 263, 26 kantjes; KW 4. 63 kantjes: SCH 73, 70 kantjes; KW 122 85 kantjes; SCH 274. 190 kantjes; KW 50, 16 kantjes; KW 151, 0 kantjes; KW 97, 7 kantjes; KW 160, 55 kantjes; KW 49. 2 kantjes. Tusschen 54 gr. 34' en 54 gr. 27' Nbr en 0 gr. 9' en 0 gr. 7' Ol. SCH 196. 0 kantjes; KW 127, 32 kantjes; KW 31, 220 kantjes; KW 16, 34 kantjes; SCH 200, 21 kantjes; 'Spö 8R o kajitjes. Alles wel. Op hetzelfde oogenblik dat te Parijs de besprekingen aanvingen ter oplossing van het conflict tusschen Italië en Abessynië toonde Italië z'n halsstarrigheid en oor logszucht door opnieuw een groot aantal jongelieden onder de wapenen te roepen. Zij, die behooren tot de lichtingen '31 en '33, doch wegens familie-omstandigheden officieel slechts drie maanden behoeven te dienen en in werkelijkheid anders nooit opkomen, zyn thans onder de wapenen geroepen, met inbegrip van hen, die in het buitenland wonen en geen geldige reden voor vrijstelling hebben Intusschen zyn gisteren te Parijs tus schen Eden en Laval de eerste besprekin gen gehouden. Heden spreekt Laval met Aloisi en men kan, door deze regeling, niet ontkomen aan den indruk dat Enge land en Italië elkaar beschouwen als tegen standers, die Frankrijk als tusschenper- soon genomen hebben om uit de sterk af wijkende opvattingen een grondslag te distilleeren voor de conferentie, die mor gen officieel aanvangen zal! Voor Laval is dat een zeer precaire taak. Na de overeenkomst van Rome wil hy op geenerlei wijze de goede verstandhou ding met Italië aan het wankelen brengen en de Italiaansche vriendschap in gevaar brengen. Aan den anderen kant wil hy ook de goede verstandhouding met Enge land behouden en zelfs trouw de vriend schap met Engeland aanhangen. De politieke directeur van den Quay d'Orsay, Bargeton, en de Engelsche per manente ondersecretaris van buitenland- sche zaken, Sir Robert Vansittart, waren gisteren tegenwoordig by het gesprek, dat hartelijk, doch zeer ernstig was. Naar verluidt heeft Eden niet alleen met een zekere uitvoerigheid de opvattingen van de Britsche regeering over de aspecten van het conflict uiteengezet, doch heeft hij tevens den nadruk gelegd op de verder strekkende reacties in Europa en elders, die waarschijnlijk het gevolg zullen zyn van een eventueel uitbreken van vijande lijkheden in Afrika. Voorts heeft Eden ge wezen op de practische eensgezindheid die door de Engelsche openbare meening aan den dag wordt gelegd met betrekking tot het onderhavige geschil. De gedachtenwisseling, die op deze uit eenzettingen van Eden volgde, deed blij ken, dat de Fransche en Engelsche regee ring gelijke opvattingen hadden ten op zichte van den uitersten ernst van den toestand en dat zy beiden inzien, dat de besprekingen tusschen de drie mogendhe den, die thans gaan beginnen de laatste kans bieden op het tot stand brengen van een basis voor overeenkomst, die zoowel voor Italië als voor Abessynië aanvaard baar zou zyn, zonder dat de geheele pro cedure van den Volkenbond en zyn ver plichtingen in het spel wordt gebracht. Een basis voor de besprekingen zal men

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1