CASINO NOORDWIJK DANSWEDSTRIJD OM DEN GROOTEN PRIJS VAN NOORDWIJK LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 14 Augustus 1935 TELEGRAMMEN. De dijkdoorbraak bij Ovada IAAT/TI HMCUTIN binnenland" Verduistering te Bergen op Zoom. Gedurende de laatste maanden werden atraten tot een gezamenlijke lengte van honderd-negen kilometer seheel gerepa reerd en drie-honderd-zes kilometer nieuwe wegen aangelegd. Verder is men bezig vijftien nieuwe bruggen te slaan, waarvan er één zelfs honderd-twee-en-dertlg meter lang is. Op het gebied van de watervoorziening is ook groote vooruitgang te constateeren. Vijftien bronnen werden weer in werking gesteld, twee-en-zestig nieuwe werden geboord en twaalf nieuwe waterreservoirs werden gebouwd. Bijzondere beteekenis krijgt het nieuwe aquaduct van Asmara dat dagelijks 1500 kubieke meter water aanvoert. Zeventien ziekenhuizen werden weer in gebruik genomen. Alle telefoonverbindin gen in ae kolonie werden versterkt en acht-en-dertig nieuwe radiostations ge bouwd. De bevolking van Asmara is gedurende de laatste zes maanden tot 55.000 geste gen. waaronder 25.000 daar te werk ge stelde arbeiders uit Italië. In Italië blijft de stemming oorlogs zuchtig! Bii de plechtige overhandiging van een vaandel, dat aan het Libische legioen heeft toebehoord, aan de soldaten van de bataljons die voor Oost-Afrika gemobiliseerd zijn. sprak de ondersecretaris van koloniën Lessona te Salerno de legio narissen toe in een atmosfeer van vurige geestdrift, zich overtuigd verklarend, dat zij het heilige strijdinsigne zouden kunnen verdedigen en met roem bedekken, daar de geheele Italiaansche jeugd om den Duce geschaard is. slechts naar één doel stre vend: de overwinning. Te Londen is een Italiaansch deserteur aangekomen, die kans gezien had aan boord van een Grieksch schip te komen en zonder vergunning in Engeland aan ■wal was gestapt. Overwogen schijnt te worden hem naar Italië terug te sturen! De Italiaan was te Rotterdam aan boord van het Grieksche schip gegaan en had zich een maand geleden te Barry Dock, als stoker verkleed aan land begeven. Hij had geen paspoort in ziin bezit en had de douane en andere autoriteiten door zyn kleeding misleid. De ministers van Buitenlandsche Zaken van Noorwegen. Denemarken Zweden en Finland, zullen op 28 en 29 dezer te Oslo bijeenkomen om vraagstukken te bespre ken die voor hun landen gemeenschap pelijk van belang zijn. In de eerste plaats zal er beraadslaagd worden over de hou ding. welke er te Genève ten opzichte van het Italiaansch-Abessymsche conflict zal worden aangenomen. FRANKRIJK. De ongeregeldheden te Toulon Een aantal personen veroordeeld. De rechtbank te Toulon heeft gisteren de eerste vonnissen gewezen tegen gear resteerde deelnemers aan de bloedige gebeurtenissen van de vorige week te Toulon. De eerste tien betoogers werden veroordeeld tot gevangenisstraffen van 1 tot 8 maanden De politie stelt momenteel een onder zoek in naar de schuldigen aan de onlus ten. die nog niet verbaliseerd of gearres teerd zijn Huiszoekingen bij verdachten hebben geleid tot inbeslagneming van verscheidene revolvers en munitie. De commissie der linksche groepen uit de Kamer hoorde de uiteenzettingen aan van de leden, welke naar Brest en Toulon werden gezonden, teneinde een onderzoek in te stellen naar de gebeurtenissen aldaar. Zij gaven na afloop een communiqué uit, waarin wordt gezegd, dat. hoewel men zich een definitief oordeel voorbehield tot na het onderzoek der schriftelijke rap porten, de door de autoriteiten van Brest en Toulon genomen maatregelen een ..provocatie" inhielden ten opzichte der arbeiders der arsenalen Het communiqué deelt verder mede. dat de delegatie kan bevestigen, dat de plun deringen en de begane excessen niet door de arbeiders bedreven werden. Uit het onderzoek is gebleken dat een groot aantal provoteurs zich onder de manifestanten heeft gemengd. Dienaan gaande hoopt de delegatie nog nadere bijzonderheden te kunnen brengen. Het communiqué eindigt met een hernieuwd protest tegen de decreten, ,.de werkelijke en diepe oorzaak" der incidenten. Het orgaan van de socialistische jeugd p„.—.„tion" is verboden. JAPAN. Naar herstel van orde en discipline in het leger - Minister Hayasji blijft. De Mikado heeft besloten, dat minister Hayasji, die in verband met den moord op generaal Nagata wilde aftreden, in functie blijft Gisteravond werd een zitting gehouden van de oorlogsraden, waarin Hoyasjl ver klaarde te willen medewerken tot een verscherpte controle-politiek in het leger tot herstel van orde en discipline in het leger. Men verwacht dat hieromtrent zeer spoedig een beslissing zal worden geno men. De politie is overgegaan tot arrestatie van den voormallgen luitepar.tNisjida, die kort geleden zijn ontslag uit het Ja- pansche leger heeft genomen, aangezien bij het onderzoek naar den moord op luitenant-generaal Nagata is gebleken, dat de moordenaar luit -kolonel Aizawa den nacht ten huize van Nisjida heeft doorgebracht. Het schijnt dat de- dader tot den aanslag is gedreven door tenden tieuze berichten, welke tegen Nagata werden gepubliceerd. De pers veroordeelt eenstemmig den aanslag. Het blad „Jiji" schrijft dat de aanslag plaats had, na dat de personeelswijziging in het leger had plaats gehad eil het blad eischt' een grondig onderzoek. Het blad raadt de militaire autoritei ten verder aan maatregelen te nemen ten einde het vertrouwen van het volk in de discipline van het leger te verster ken. DUITSCHLAND. Het leger in dienst van het Nat. Socialisme Een artikel van generaal Von Reichenau. „Arbeitertum", het ofllcieele tijdschrift van het „Duitsche Arbeidsfront", hetwelk, gelijk bekend, onder de leiding staat van het ..weermachtsambt" in het ministerie van oorlog, een positie, welke min of meer overeenkomt met die, welke in andere mi nisteries een staatssecretaris inneemt en in de dagen dat Groener minister der rljksweer was. bekleed werd door wijlen Schleicher, publiceert een artikel van Von Reichenau, aldus meldt het „Vad.". Men kan aannemen, dat dr Ley gene raal von Reichenau om dit artikel heeft verzocht en dat dus dr. Ley het nuttig en gewenscht heeft gevonden dat de din gen. welke generaal von Reichenau te berde brengt, op dit oogenblik door een man van zijn gezag werden gezegd of liever wederom werden gezegd. Reichenau zegt namelijk hetzelfde wat vroeger, op het oogenblik van de komst van Hitler aan de macht, reeds door minister von Blomberg is opgemerkt, te weten, dat de weermacht niet meer. gelijk vroeger, een leven voor zich zelf voert met eigen doel einden. „De nieuwe taak van de weermacht tijdens den vrede beperkt zich thans niet meer tot de militaire vorming van de manschappen, zij heeft als doei de vor ming bovendien van den nationaal-socla- listischen staat. Bewust wil zij het werk, dat is ingeleid door de Hitlerjeugd. den arbeidsdienst en de partij voltooien". Dit heeft dezelfde strekking als hetgeen von Blomberg, als wiens rechterhand von Reichenau kan worden beschouwd, reeds meermalen heeft doen opmerken Men neemt aan dat het artikel van Reichenau door de pers in het heele Rijk zal worden overgenomen, blijkbaar toch omdat er groote waarde aan de bevestiging van deze verzekeringen wordt gehecht en uit dit gezichtspunt gelezen is het artikel van generaal-majoor von Reichenau ook eerst volkomen begrijpelijk, omdat eenlge passages slechts duidelijk zijn. indien men aanneemt, dat de generaal zich onwille keurig voorstelt aan het dlsputeeren te zijn tegen een stilzwijgenden opponent, die omtrent dit alles zoo geen andere mee ning. dan toch zeker twijfel of achter docht koestert. Hij spreekt uitdrukkelijk tegen, dat herstel van den algemeenen dienstplicht nu ook in ander opzioht den toestand van het verleden zal herstellen. ..De weermacht van een nationaal-socia- listischen staat kan alleen natlonaal- sociallstisch zijn" De traditie zal echter hoog gehouden worden. De weermacht heeft echter eigen trekken. Een troep kan dus niet het spiegelbeeld van den politle- ken soldaat in den militaire zijn. De we gen zijn verschillend, maar geest en doel blijven dezelfde Zoo moet dan ook. zegt von Reichenau als het ware geruststellend, het verbod worden beschouwd, waardoor soldaten geen lid van de partij kunnen zijn. RECLAME- 8840 ENGELAND. De verkiezingscampagne Negen districts-vertegenwoordigers, be noemd door de uitvoerende commissie voor vrede en herstel, de nieuwe politieke orga nisatie van Lloyd George, werden tegen morgen naar Londen ontboden, teneinde met Lloyd George het plan der verkie zingsactie te bespreken. Men neemt aan, dat dit het antwoord is van Lloyd George op een door de nationale regeering aan gekondigde verkiezingsactie. VEREENIGDE STATEN. De belastingvoorstellen van Roosevelt Geen verlaging der minimum-belasting grens Staking geheel mislukt. De golf van protesten, die is ontstaan door de aanneming in de Fiancleele Se- naatscommmissie van de amendementeh van Senator La Folette op de nieuwe be lastingvoorstellen van president Roosc-velt. volgens welke amendementen de belasting grens werd verlaagd en de uitzonderings gevallen werden beperkt, heeft de com missie gisteren doen besluiten haar hou ding ten opzichte van deze amendemen ten nog eens te overwegen. Dit heeft tot gevolg gehad, dat de Financieele Senaats commissie per saldo met acht tegen zes stemmen besloot een deel der amende menten niet over te nemen, zoodat de mi nimum-belastinggrens niet zal worden verlaagd. Ter compenseering van de daar door te verwachten mindere opbrengst der nieuwe belastingen werd besloten een hoogere extra-belasting in te stellen op de Inkomens boven 1 millioen dollar het geen in overeenstemming met de wen- schen van president Roosevelt is. De bekende en bij een deel van het Volk populaire senator Huey Long heeft aan zijn collega's medegedeeld, dat hij zich candidaat zal stellen bij de a.s. presidents verkiezingen. Wordt Roosevelt opnieuuw als zoodanig aangewezen, dan wordt Long onafhankelijk candidaat, tenzij de repu blikeinen een zoo liberaal candidaat aan wijzen, dat hij, Long, diens program kan steunen. De republikeinen verheugen zich reeds over deze beslissing van den dictator van Louisiana, welke de mogelijkheid opent van een scheuring in de democratische partij. In democratische kringen hecht men er weinig waarde aan. Ondanks het feit, dat de vakvereeni- gingsleiders in een reeks meetings en tal van redevoeringen aangedrongen hebben op voortzetting van dë Stakingsbeweging in de werkverschaffingen, heeft het drei gement van de regeering om de stakers van de 'stamlijsten te schiappen. tooh zijn uitwerking niet gemist en hebben vele stakers gebruik gemaakt van het aanbod onmiddellijk weer in hun plaats, te wor den opgenomen. Gistermiddag om 12 uur waren van de 15000 arbeiders slechts nog 365 in staking. Donderdag 15 Aug. Oala Dansavond Aanvang 21 uur Leiding v. h Intern, danspaar Ortfin F. von rinckenstein on William Lonta. DANS-DEMONSTRATIESü - MEEST GRAPPIGE DANSSPELEN!! Entroe i. 0.75 - Voor alte aanwezigen deelname vrij - Avondtoilet verzocht. MOEILIJKE BERGINGSWERKZAAMHEDEN. OVADA, 14 Aug. De bijzondere cor respondent van het Duitsche Nieuws bureau meldt; Het is buitengewoon moei lijk het Juiste aantal dooden vast te stel len. dat bij de ontzettende dijkdoorbraak te betreuren is. De schattingen varieeren van 200 tot 1000 slachtoffers. In hoofd zaak zouden vrouwen en kinderen om het leven zijn gekomen. Tal van lijken zijn reeds geborgen. De omgeving van Ovada biedt een troos- teloozen aanblik. Door de dijkdoorbraak is een wijk der tienduizend bewoners tel lende stad Ovada verwoest, evenals de plaatsen Caprletta en Molare. Overal ziet men ingestorte hulzen. Meubelen en ver schillende voorwerpen drijven in het rond. Daartusschen door ziet men de lijken van menschen en dieren. De druk der water massa was ontzettend, aangezien het Or- bicella-meer, welks plotselinge stijging de dijkdoorbraak heeft veroorzaakt, veel hoo- ger ligt dan de plaatsen. Met ontzagge lijke kracht stroomde het water het lager gelegen gebied binnen. De dfjkbewaker be merkte het ongeluk tegen half twee, doch het was te laat om den stroom tot stilsand te brengen. Hoewel verschillende sluizen werden geopend, brak de dijk door over een lengte van ongeveer 200 M Het stuw- werk had ter plaatse een hoogte van on geveer 40 M. Te Ovada zijn 130 hulzen geheel vernield Te Caprietta en Molare bleef geen steen overeind. In het gebied van de ramp heerscht groote verslagenheid en onbe schrijfelijke wanhoop Overal ziet men menschen, die zoeken naar vermiste fa milieleden. Dc bergings- en reddingswerk zaamheden, die den geheelen nacht door zijn voortgezet, hebben onder uiterst moeilijke omstandigheden plaats. Direct na het ongeluk was het bijna geheel on mogelijk hulp te vgrieenen, aangezien voortdurend nieuwe wolkbreuken los barstten. De watermassa is doorgedrongen lot bij het op 35 mijl afstand gelegen Ales sandria. Vele menschen. die tijdens het noodweer de huizen waren binnengevlucht werden onder de instortende muren be dolven. Tal van andere personen werden door den stroom verrast, toen zij zich op het land bevonden. Zij werden meege sleept. Het is uiterst moeilijk de slacht offers uit het puin te voorschijn te halen. Het noodweer, dat tot de dijkdoorbraak leide, heeft ook te Padua groote verwoes tingen aangericht Vele boomen werden ontworteld en verkeerswegen gestremd. Te Brescia werd een hoogspanningskabel om vergeworpen, tengevolge waarvan één man werd gedood Ook aan de Llgurische kust is de schade aanzienlijk. Hier ziin vele plaatsen onder- stroomd. o.m. de Oostelijke voorstad van Genua, Voltri. DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND. BERLIJN. 14 Aug. iA.N.P.) Parallel met zijn optreden tegen het „politiek Katho licisme" is het nationaal-socialisme Dins dag den strijd begonnen om een eind te maken aan het Belijdenisfront, de pro- testantsehe organisaties, di» zich verzet ten tegen het „maszregeln" door de bruin- hemden Het bestaan van de Belijdenis beweging wordt rechtstreeks bedreigd door een tweetal decre'en. Het eerste dat is uitgevaardigd door den Hoogen Evan- gelischen Raad, bepaalt, dat voortaan de salarissen alleen zullen worden betar" aan die protestantsche geestelijken, die door het offieieele kerkbestuur van bis schop Mueller zijn benoemd. Het tweede decreet, door den minister van onderwijs. Rust, uitgevaardigd, bepaalt dat s'uden- ten in de godgeleerdheid liever aan Staats- faculteiten dan aan de theologische se minaria van de Belijdenis-beweging, moe ten studeeren. Van offieieele zijde werd te kennen gegeven, dat het decreet van Rust er op berekend ls den invloed van de Belijdenis-beweging op de Jongere theologanten te vernietigen. RUSLAND. Verscherping van de Partijcontrole. De plenaire commissie van de commu nistische party der sovjet-unie publi ceert een instructie betreffende het „on derzoek der partydocumenten". Door deze instructie wordt de formeele controle op de leden der partij aanzien- ïyk verscherpt. Dit betreft vooral den termijn, waarbinnen bericht van adres- wyziging moet worden gegeven. Een lid der party, dat voortaan derge- ïyke plichten verzaakt, wordt geacht, niet langer tot de partij te behooren. De ver scherpte controle zal ook in talryke ge vallen leiden tot een scherpere selectie van de leden der party. De verscherping van de bepalingen voor de leden der party ls kort na den aanslag op Klroff in December 1934 begonnen. De dader was nameiyk destyds door de bla den als „moordenaar met het bewijs van lidmaatschap der party ln den zak" ge kenmerkt. o CHINA. Ontslag van ministers geweigerd. Het uitvoerend Comité heeft het ont slag van de ministers van spoorwegen, onderwijs en oorlog niet aanvaard. De minister van oorlog heeft daarop een langdurig verlof aangevraagd. HET CONFLICT TUSSCHEN ITALIË EN ABESSYNIE. ROME, 14 Aug. iReuter) Mussolini heeft goedgekeurd dat een legioen zwart- hemden wordt georganiseerd bestaande uit vrywilligers uit het buitenland. Tot nu toe zyn reeds 11000 aanbied rr ont vangen. TERUGKEER TOT NORMALE C. J1ET- VERHOUDINGEN. Rede van den gouverneur van de Bank van Frankrijk. PARIJS 14 Aug. (Reuter). Met be trekking tot de verlaging van het disconto welke verleden week plaats had. wees de gouverneur van de Bank van Frankryk Tannery, erop dat deze nieuwe verlaging van disconto cn beleenlngen een bewys is van den gestadlzen terugkeer tot nor male credletverhoudlngen. welke tevens in groote mate tot het vergemakkeiyken van een opleving van het zakenleven zul len bydragen. Tannery constateerd verder dat gedu rende de laatste maanden er in de ge heele wereld zeer duideiyke aanwyzingen van een verbetering konden worden waar genomen en dat in Frankrtlk zelf de eco nomische aanpassing voldoende gevorderd is. dat de nieuwe opofferingen van het land vruchten kunnen afwerpen Boven dien zoo voegde Tannery eraan toe. en dit is een werkeiyk feit. is de steeds drei gend en onevenwichtige begrooting welke zoo zwaar op de franc drukte thans voor goed uit den weg geruimd Vervolgens zeide hy. dat een der ele menten welke op normale wyze tot een herlevlnR der bedryvlgheid kunnen lelden ls een geleidelllke terugvloeiing In den economlschen kringloop van de opgepotte kapitalen. De door de regeering genomen maat regelen moeten een leder ervan overtui gen dat het oogenblik van handelen ls gekomen. Het land kan er van verzekerd zyn, dat de Centrale Bank alles zal doen wat ln haar vermogen ligt. het credlet-mecha nisme met een maximale doelmatigheid te doen functlonneeren. De traditie van de bank gaat voort durend in de richting van een credlet- verstrekklng tegen zoo weinig mogeiyk drukkende voorwaarden. Wy zyn vast besloten hieraan niet al leen trouw te blijven doch. zoo mogeiyk deze traditioneele politiek noe duidelyker door te voeren, besloot hü. EEN NOTARIS AANGEHOUDEN. Als verdacht van verduistering ls gy. teren, op last van de Justitie, aangehouden I notaris J. P. te Bergen op Zoom. Na verhoord te zyn, is hy hedenmor gen overgebracht naar Breda, om daar ter beschikking van de Justitie te worden ge- steld. Hoe groot het verduisterde bedrag ls, valt op het oogenblik niet te bepalen. Men spreekt echter van eenige tonnen. I Het kantoor van den gearresteerden notaris is inmiddels in beheer genomen door een candldaat-notarls van de Broe derschap van Notarissen in Nederland, tcrwyi voorts surséance van betaling y aangevraagd. Op welke wyze de verduistering is ge- schied, zullen de boeken moeten uitwijzen. Er kan gevoegehjk worden aangenomen, dat vele personen de dupe van deze on regelmatigheden zyn geworden. VERDRONKEN. DE AFFAIRE TOM MOONEY. SAN FRANCISCO, 14 Aug. (A.N.P.I. In de zaak Tom Mooney, die zooals bekend, beschuldigd van medeplichtigheid aan een bomaanslag tydens een betooging tegen de deelneming van de Vereenlgde Staten aan den wereldoorlog ter dood werd veroordeeld en later gratie verkreeg, waarby zyn straf werd gewyzigd in levenslange gevangenis straf, ls een opzienbarende wending geko men. Mooney. die steeds zyn onschuld heeft volgehouden, en herhaaldeiyk heeft ge poogd zijn invryheidstelling te verkrijgen, heeft juist onlangs weer een verzoek tot ontslag uit de gevangenis gedaan, het welk op 3 September zal worden behan deld. Het verzoek is gemotiveerd met de bewe ring, dat de veroordeeling is geschied op grond van valsche getuigenverklaring. Thans komt uit Baltimore het bericht, dat een oude verlamde man, John Mac Donald genaamd, wiens getuigenverkla ringen tot de veroordeeling van Mooney hebben bijgedragen, onder eede heeft ver klaard. dat hy destyds voor de jury een meineed heeft afgelegd. MacDonald, die zwaar ziek ligt in een ziekenhuis te Baltimore heeft voorts ver klaard, den toenmaligen officier van jus titie te hebben verteld, dat hy Mooney voor de eerste maal in de gevangenis heeft gezien. De officier van Justitie had hem echter gezegd, dat hij moest zweeren. dat Mooney en zijn „medeplichtige" Billings schuldig waren aan den bomaanslag. SPECULATIES TEGEN DEN FRANC. PARIJS, 14 Augustus. (Reuter) De „Matln" bericht, dat de minister van bin- nenlandsche zaken den Britschen financier Serge Rubinstein heeft uitgewezen, om dat hy sterk tegen den franc speculeerde Hij kwam geregeld per vliegtuig van Londen naar Parijs. Gisteren werd hij bij zyn aankomst aangehouden en werd hem het besluit van den minister medegedeeld. Hij verliet Frankryk in een speciaal vliegtuig en kwam nog ln den avond te Londen aan. OVERSTROOMING. SIMLA, 14 Augustus. (Reuter) Naar uit Bardwan wordt gemeld, is de Damo- dar-rivier, een van de rechterzyrivleren van de Ganges buiten de oevers getreden. Groote gebieden zyn overstroomd. Te Bradwan moest een groot deel van de bevolking op de daken vluchten, duizenden zyn dakloos geworden. Vele personen zijn verdronken. Alle ver bindingen zijn verbroken en het water stygt nog steeds. HOUTOPSLAGPLAATS VERBRAND. SHANGHAI, 14 Augustus (Reuter l Bandieten hebben by Shantoeng een houtopslagplaats in brand gestoken, waar by 3 Russen levend verbrand zUn. Gisteravond omstreeks acht uur ls Is Varlk de 24-jarige G. van Deutekom al daar, die ln een bootje op de Waal aan het visschen was. doordat hy door het breken van z'On hengel het evenwicht ver loor. te "-ater geraakt. Een vlsscher, die ln de nabilheid was trachtte hem nog te redden, echter tevergeefs. Hoewel den geheelen nacht gedregd ls. ls het lijk van D. nog niet gevonden. DOODELIJK ONGEVAL AAN BOORD VAN EEN HARINGLOGGER. Stoker levend verbrand. Hedenmorgen is in de Koningin Wilhel-1 minahaven te Vlaardlngen binnengeko men de stoomharinglogger Vlaardlngen (1 „Morgenster", van de N.V. Reedery Zuid- Holland, met aan boord het lyk van den stoker M. J. Zwartveld, gewoond hebbende in de Dirk Schaferstraat 2 te Vlaardingen. Zwartveld is. terwyl de boot visschende was op de Noordzee, levend verbrand door stoom, welke ontsnapte door losgespron gen deksels van den stoomketel. Dit onge val is reeds Maandag op de Noordzee ge beurd. Z. was 43 jaar oud en laat een vrouw en vier kinderen achter. DEVIEZENSMOKKELAARS VOOR DE RECHTBANK. BERLIJN, 14 Augustus. (A.N.P.). Van daag staan 3 leden van de kloosterordi der Barmhartige Montabaue, te Berllli terecht. Een der beklaagden de 56-jarige Neder, landsche onderdaan Stephons Kok, die eveneens tot deze orde behoort, moest ié verantwoorden wegens één deviezen over treding. In totaal zouden 3 ordebroeders 70.000 R.M. de Nederlandsche grens hebben over gebracht. Voor een andere rechtbank staan 7 leden van de orde van de Goede Herder terecht, die eveneens beschuldigd worden van de- viezenovertreding Deze beschuldigden zouden in de jaren 1933 tot '35 ten gunste van buitenlandsche vestigingen van de orde geldbedragen tot een bedrag van meer dan 22.000 R.M. heb ben uitbetaald. EEN REGEN VAN DUIZENDEN GROENE KIKKERS. PARIJS, 14 Aug. (Reuter). De „Matin* bericht uit Grenoble, dat na de honds dagen een hevige storm boven het gebied van Grenoble woedde, gepaard aan een buitengewoon eigenaardig verschijnsel. In de buitenwijken van Grenoble regende het duizenden kleine groene kikkers Hoe wel dit ln Europa een weinig voorkomend verschynsel Is, werd het toch reeds eerder waargenomen. Men kan het verschynsel verklaren door wervelwinden, die het water uit poelen en vijvers opzuigen, waardoor visschen en kikvorschen mee ti> de lucht worden genomen. Dergelijke luchtreizen kunnen eenige dagen duren, zonder dat de dieren sterven. NA DE OCTOBER-REVOLUTIE IN SPANJE. MADRID, 14 Augustus (Reuter) De krijgsraad van San Sebastian veroordeelde den vroegeren plaatsvervangenden burge meester in verband met de October-revo- lutie ter dood en zeven anderen tot ge vangenisstraffen van 12 tot 20 jaar. MADRID. 14 Augustus (Reuter) B Leon heeft een proces plaats gehad tegen 63 deelnemers aan de October-revohitle. Tegen een beklaagde werd de doodstrai geëlsoht, tegen de overigen levenslange gevangenisstraf. VIER DOODEN BIJ VLIEGTUIGONGEVAl IN SPANJE. MADRID, 14 Augustus. Nabij LosAl- cazares is gisteravond een militair vlieg" tuig, dat te Melilla, het militaire vliegkamp van Marokko, thuis hoorde. De vier inzi1* tenden kwamen om het leven. PENSIOEN VOOR VETERANEN. WASHINGTON, 14 Aug. (Reuter). R°°' sevelt heeft een wet onderteekend, waai bi] aan de veteranen van de SpaaM™. Amerikaansche oorlog, den Boxer-opsta er. den Phlllppynen-opstand het ree wordt verleend weer hun pensioenen Innen. Dit recht was hun ontnomen bij de zulnlgingswet van 1935. De veteran ontvangen van 20 tot 72 dollar F maand.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2