LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 12 Augustus 193$ BUITENLAND. SPORT. SPREEKCEL. lAAI/TEJBEMCHnN BINNENLAND. DE ALGEMEENE TOESTAND. De conferentie der drte-mogendhedrn te Parijs De Pers over de Britschc belangen. De drie-mogendheden-conferentie te Parijs zal. naar men in Londen verwacht, minstens een week duren. De houding, die de Britsche vertegen woordigers op de Parijsche conferentie, Eden en Sir Robert Van Sittart. zullen aannemen is in groote trekken reeds be paald in een conferentie tusschen Hoare en Eden voor het vertrek van den pre mier naar Alx-les Balns De Engelsche gedelegeerden zullen trachten de Italiaansche delegatie te be wegen tot een duidelijke en nauwkeurig omschreven uiteenzetting hunner eischen, waarbij men te Londen nog steeds de hoop koestert, dat het zal gelukken het geheele conflict naar economisch terrein over te brengen. Er verluidt dat Engeland verder aan Italië zal voorstellen genoegen te nemen met de volgende punten: 1 aan Italië worden belangrijke economische conces sies gedaan In Oost- en Zuld-Abessynie, 2. Italië zal een deel van de Portugeesche koloniën krijgen legen financieele ver goeding. Het gedeelte van de Portu geesche koloniën, dat men voor Italië op het oog zou hebben, zou Mozambique zijn Duitschland zou dan de beschikking kun nen krijgen over Angola. Verscheidene Engelsche bladen wijden, naar Reuter meldt, bijzondere aandacht aan de Britsche belangen, die bij een gewapende botsing tusschen Italië en Abessynië in het gedrang zouden kunnen komen, vooral wat betreft den Engelsch- Egyptischen Soedan Zooals men weet is de katoencultuur in den Soedan in hooge mate afhankelijk van het Nijl-water, waarvan de bronnen in Abessynië zijn ge legen. De diplomatieke medewerker van de Observer" wijst dan ook op de belang rijke positie van het Tsana-meer. waarin die bronnen samenkomen; volgens dezen schrijver blijkt uit de wijze, waarop Italië zijn troepen in Abessynië concentreert, dat er zich in geval van een oorlog, ter stond een snelle troepbeweging naar het gebied van het Tsana-meer zal ontwikke len. Hierdoor ontstaat de mogelijkheid, dat Groot-Brittannië voor een fait ac compli wordt geplaatst, in dien zin. dat de Italiaansche troepen bezit nemen van het gebied, waardoor de boven-Nijl stroomt. De Sunday-Dispatch" zegt. dat de Brit sche troepen in het grensgebied van den Soedan versterkt zullen worden met viif bataljons infanterie, welke de volgende maand zullen vertrekken, ten einde de neutraliteit van den Soedan in geval van een oorloe tusschen Italië en Abessynië te handhaven. In Italië volgt men met groote belang stelling alle berichten welke een of an dere aanduiding geven van aanpassing der Engelsche Mlddellandsche Zee-poll- tiek aan den toestand van het oogenblik. Zaterdagavond maakte de „Lavoro Fas- clsto" melding in een correspondentie uit Jeruzalem van plannen van Groot-Brit- tannlë om zijn militaire steunpunten aan de Middellandsche Zee te versterken. De op het oogenblik te Londen gevoerde be sprekingen met de Hooge Commissarissen van Egypte en Palestina, en de Britsche plannen in Irak en Arablë worden weder besproken. De hoofdvlootbasls van Enge land zou naar Haifa worden verlegd, daar de houding der Italiaansche bevolking op Malta steeds vijandiger wordt terwijl Malta ook uit economisch oogpunt steeds meer zijn geschiktheid als voornaamste steunpunt der vloot verliest. Bovendien is het eiland te ver van Palestina en Egypte verwijderd om in het uiterste geval de verdediging der Engelsche verkeerswegen te kunnen garandeeren. Bovendien zou ter bescherming van het Suezkanaal en de Roode Zee een spoorweg van Akaba naar het operatie-terrein der Britsche troepen in Palestina en Transjordanië worden aangelegd, om tegelijkertijd ook daar de belangen van het Britsche we reldrijk te kunnen beschermen. Ook zou het plan van Londen zijn de Britsche troepen uit Egypte naar Palestina over te plaatsen en in Akaba een groote hoofd basis voor vliegtuigen in het Nabije Oos ten aan te leggen. belde koloniën wil beschermen, zwijgt ten aanzien van het optreden, waardoor een derde van de bewoners van China aan de willekeur van Japan wordt overgeleverd. Het blad herinnert er verder aan. dat Ja pan geen lid van den Volkenbond meer is en vraagt of men ook wil. dat Italië uit den Bond treedt, opdat datgene, wat aan Ja pan wordt toegestaan, ook Italië niet ont houden wordt. Uit Rome wordt gemeld, dat thans ook de eerste Italiaansche inlandsche troepen voor Oost-Afrika zijn gemobiliseerd Aan boord van de schepen ..Celio". .Pollenzi" en „Laguna" zijn 600 Spahi's en sterke afdeelingen Ascari's uit Tripolis naar Eritrea scheep gegaan Van Napels is de .Belvedere" vertrok ken met officieren, manschappen en 1000 arbeiders aan boord Bovendien is het hospitaalschip ..Kalifornia" met Roode- kruiszusters naar Oost-Afrika vertrokken. In Abessynië was de dag van gisteren op bevel van den keizer aan het gebed gewijd, opdat het geheele volk zich kon aansluiten bij de beden voor den vrede en de onafhankelijkheid van Abessynië. die het comité voor Abessynië in de Ver- eenigde Staten heeft aanbevolen. De regeering heeft besloten aan de journalisten Identiteitskaarten uit te rei ken, waarmede zij zich voortaan vrij in de stad en de omgeving kunnen bewegen en foto's nemen. Verder overweegt de regeering in geval van oorlog in de nabijheid van het front draagbare-radio-telefonie-zenders te ln- stalleeren, welke ter beschikking van de journalisten zullen worden gesteld. De reis van den economlschen en fl- nancleelen adviseur der Britsche regee ring, Sir Frederic Leith Ross naar Japan heeft in Italiaansche kringen veel opzien gebaard en men vermoedt dat deze reis groote plannen voor een nauwere samen werking tusschen Japan en Engeland ver bergt. Het „Giornale dTtalia" crltiseert deze plannen van Engeland, die slechts ten koste van China kunnen worden verwe zenlijkt sterk. Italië moet zich ertegen verzetten, dat Engeland met twee maten meet en Japan uitbreiding in China toe staat, terwijl het Italië den weg naar Abessynië verspert. Ook China is lid van den Volkenbond. De Volkenbond, die ln beweging ls gesteld tegen Italië, dat zijn DUITSCHLAND. Hitier over de toekomst van het nation.- socialisnie - - Stijgende kosten voor levensonderhoud. Gisteren is te Rosenheim in Opper- Beieren het feit herdacht, dat 15 jaar ge leden de plaatselijke groep v. d. N.S.D.A.P. werd opgericht, de op twee na oudste groep van het rijk. Rijkskanselier Hitler was daarbij tegenwoordig. Deze hield een rede waarin hij begon met herinneringen op te roepen aan den tijd, 15 jaar geleden, toen hij voor het eerst in deze stad sprak. In dien tijd stond een nationaal-sociallst tegenover tien andersdenkenden Thans staan negen tienden van het geheele Duitsche volk tegenover ëén-tiende kleine twijfelaars. Toen heeft de N.S.D A.P. niet gecapituleerd, zij zal het thans zeker niet. In den strijd hebben wij, aldus Hitier, het rijk veroverd, in den strijd zullen wij het behouden Wie tegenover ons staat moet zich niet in ons vergissen. Wij hebben den strijd nooit geschuwd, vroeger niet en ook thans niet Wanneer ze hem willen, kunnen ze hem krijgen. Wij zullen ze ver pletteren. Voortgaande vergeleek Hitler, wat de anderen ln 14 Jaar heerschappij tot stand gebracht hadden en wat de nat-soc. re geering in 2'/t Jaar heeft opgebouwd. Hij ging daarop over tot het ln groote lijnen schetsen van den toekomstlgen weg van het natlonaal-sociallsme. Het doel is het eenheid-vormende beeld van het Duit sche volk steeds meer te verdiepen tot vol komen innerlijke aaneengeslotenheld. .Wanneer wij den heiligen wil bezitten ons volk voor deze eenheid op te voeden, dan zal na tientallen jaren van onwankelbaren arbeid het natlonaal-sociallsme als we reldopvatting de groote algemeen bindende beleving van ons volk zijn. Dan zal er een volk zijn dat diep ln zijn innerlijk ver vuld is van zijn gemeenschappelijken taak en zijn zending. Daaraan geloof ik zoo onwankelbaar voor de toekomst als 15 jaar geleden aan den tegenwoordigen tijd. Toen heb lk deze vlag geschapen en ge zegd, dat zij eens over geheel Duitsch land zou waaien. Vijftien Jaar zijn voorbij en boven Duitschland wapperen onze vlag gen. En thans profeteer ik verder: Over 500 jaar zal deze vlag de geliefde van de Duitsche natie zijn." Met een beroep op zijn hoorders achter de vlag te blijven opmarcheeren naar de toekomst besloot Hitler zijn rede. Naar Reuter meldt veroorzaken de hooge prijzen voor levensmiddelen, vooral voor vleesch. ontevredenheid. De officleele cijfers welke aantoonen. dat de kosten voor het levensonderhoud slechts met 4 zijn gestegen tegen ver leden Jaar 3 "/o. zijn niet volledig. Bit een rondgang langs de winkels heeft Reuters correspondent de volgende prijs stijgingen ln vergelijking met verleden Jaar geconstateerd aardappelen 60 fruit 30 tot 50 eieren 20 vleesch 20 tot 60 ln vele gevallen schaarsch. Var- kensvleesch dat verleden jaar nog ver kocht werd tegen 4549 M per 100 pond, kostte met Kerstmis 70 en thans 100 Mark. De oriis van suiker is sinds verleden jaar bijna verdubbeld. Ook groenten en aardappe'en zlin schaarscher geworden. Tomaten kosten het dubbele van verleden jaar: uien en sinaasappelen waren ge durende bepaalden tijd niet verkrijgbaar. De eenige uitzondering hierop vormt kool, welke iets in prijs is teruggeloopen. FRANKRIJK. Naar een algeheele bestuurs-rcorganisatie - President Lebrun pleit voor eenheid. Volgens een Reuter-berlcht heeft Laval besloten enkele dagen vacantie te nemen, ten einde nieuwe klachten te verzamelen voor de komende dagen, die met vele moeilijkheden gepaard zullen gaan. Want, Laval is met het uitvaardigen der decreten van Zaterdag nog lang niet aan het einde van zijn plannen gekomen. Hij is integen deel van oordeel, dat deze slechts het begin zijn van modernisatie van het ge heele regeeringsapparaat. Het is niet onmogelijk, dat een algeheele bestuurs- reorganisatie ter hand zal worden ge nomen. President Lebrun, die op 25 en 26 Aug. een niet-officieel bezoek zal brengen aan de wereldtentoonstelling te Brussel, hield gisteren te Metz, ter gelegenheid van de onthulling van een gedenkteeken voor de in den wereldoorlog gesneuvelden, een redevoering, waarin hij een beroep deed op het volk om de eenheid te bewaren. Deze eenheid, zoo zeide hij. moet ook be waard blijven op een oogenbllk, dat andere gevaren dreigen. De lasten, waaronder wij gebukt gaan, zijn een gevolg van de crisis, die over de geheele wereld heerscht en die ook Frankrijk niet gespaard heeft. Wij zullen hier pas uit kunnen geraken, wan neer de volkeren wijs geworden op het ge bied van het economische leven, de munt- politiek en den internationalen handel, terug zullen keeren tot de gezonde prak tijken, die langen tijd voorspoed hebben gewaarborgd. Zoolang het echter nog niet zoo ver is hetgeen niet alleen van ons afhangt moeten wij moedig krachtige pogingen ln het werk stellen om de finan ciën te saneeren en het economisch leven te stlmuleeren. Het geluk voor allen kan slechts herleven aldus president Lebrun in een atmosfeer van kalmte en ver trouwen. Te Toulon hebben gisteren twintigdui zend personen de begrafenis bijgewoond van den marinier Liraud en den boek houder Ercoli, die bij de onlusten van J.l. Donderdagavond om het leven zijn geko men. Incidenten hebben zich niet voorge daan. De autoriteiten hadden ervoor ge waakt, geen uiterlijk waarneembare extra maatregelen voor het bewaren van de orde te nemen. Eenige honderden vertegenwoordigers der arbeidersorganisatie^, die met; de GEEN OVEREENSTEMMING OMTRENT HET DONAUPACT. PARIJS, 12 Aug. (Reuter). Fransche of ficleele kringen dementeeren het bericht, dat over het ontwerp Donaupact dat 6 punten zou bevatten tusschen de belang hebbende mogendheden overeenstemming zou zijn bereikt. HET ITALIAANSCH-ABESSYNISCH CONFLICT. ADDIS ABEBA. 12 Aug (A.N.P.) De Keizer van Abessynië heeft tegenover een vertegenwoordiger van Havas verklaard: „Wij wenschen. dat noch de onafhanke lijkheid van ons land wordt geraakt noch het Italiaansch prestige wordt beleedlgd. Tegenover voordeelen van flnancieelen en economlschen aard zooals een leening en afstand van een haven kunnen wit den afstand van een gedeelte van ons gebied ln beginsel overwegen Een vergelijk op den grondslag zou talrijke details waarvan het onnoodig ls de belangrijkheid te on- derstreepen. insluiten Wanneer wij deze twee verlangens verwezenlijken zien wil geen bezwaar om een gedeelte van Ogaden (het gebied waarin Oeal-Oeal ligt) af te staan". AANSLAG OP EEN JAPANSCH GENERAAL TOKIO, 12 Aug. (Reuter). Hedenochtend ls generaal Fateuzan Nagata, de chef de Bureau van militaire zaken op het minis terie van oorlog door een luitenant-kolonel op zijn bureau met een dolk gewond. De toestand van Nagata is zeer zorg wekkend. De naam van den aanvaller is nog niet bekend. Deze aanval heeft veel opzien gebaard; men voorzag dat Nagata een groote toe komst tegemoet ging. Hij was een van de voornaamste aan hangers van den minister van oorlog ge neraal Hayashl. In gematigde klingen is men van mee ning. dat de aanslag een gevolg ls van den strijd tusschen de verschillende stroomin gen in het leger. In andere kringen is men van meening, dat de aanslag groote gevolgen kan heb ben op de Japanschë politiek. ITAUË. Discontoverhooging van 3'/> tot 4*/« pCt. Met Ingang van heden heeft de Bank van Italië het disconto verhoogd van 3'/i tot 4Vt pCt GRIEKENLAND. Een order voor 70 vliegtuigen in Engeland. Naar verluidt heeft de Grleksche regee ring besloten bij verschillende Britsche firma's in totaal zeventig vliegtuigen te bestellen, waarvan 45 bombardements- en verkenningsvliegtuigen en 25 Instructie- vliegtuigen. VEREENIGDE STATEN. Belastingverhooging voor lage inkomens. De financieele Senaatscommissie, die dezer dagen de nieuwe voorstellen inzake de successiebelasting, welke een onderdeel uitmaakten van de nieuwe belastingwet, heeft verworpen, heeft besloten tot ver hooging van de belasting op de lage Inko mens. Het normale belastingvrije mini mum-inkomen voor gehuwden zal van 2500 dollar worden gebracht op 2000 dollar per Jaar, en voor ongehuwden van 1000 op 800 per jaar. De surtax, die op hoogere inkomens wordt geheven, zal niet meer aanvangen bij 4000, doch reeds bij 3000 dollar per Jaar. Nadat de Senaatscommissie het wets ontwerp anderhalven dag ln behandeling heeft gehad, gelooft men, dat het ln zijn huldigen vorm zal leiden tot een paarlijk- sche belastingopbrengst van 400 millioen dollar, of bijna tweemaal zooveel als in den vorm, die het Huls van Afgevaardig den had goedgekeurd. De meeste der ge noemde voorstellen zijn afkomstig van Senator Robert M. Lafollette van Wis consin. AUTOBUS RIJDT OP EEN KOLONNE IN. PRAAG. 12 Augustus. (Reuter) Bij Praag is Zondag een autobus op een mar- cheerende kolonne ingereden. Vier perso nen zijn gedood en vier zwaar gewond. handhaving van de orde waren belast, liepen aan weerszijden van den begrafe nisstoet. Aan het hoofd van den stoet merkte men verscheidene afgevaardigden op van het Volksfront, o.a. de Kamerleden Bre- mond, Bartonoll, Chommeton, Brandon. Midol en Albertln Bij de teraardebestelling voerden de secretaris van het Vakvereenlgingsverbond en de communistische afgevaardigde Mi- dol het woord, waarbij zij de plaats gehad hebbende excessen ten zeerste laakten. Na afloop van de plechtigheid ging de menigte ordelijk uiteen. Te Brest is nog een slachtoffer der rel letjes aan de gevolgen overleden. Vierenzestig andere gewonden bevinden zlchnog in de ziekenhuizen. Dit cijfer om vat alle ernstige gevallen, en geeft onge veer een beeld van het aantal personen, dat in de drie dagen ls gewond. Gisteren is een sergeant van de kolo niale infanterie, die de laatste dagen heeft medegeholpen aan het handhaven van de orde, door verschillende individuen aange vallen. Hij was genoodzaakt zijn revolver te trekken en een zijner aanvallers werd door een kogel in het hart getroffen. Diens toe stand is zorgwekkend. Reuter deelt voorts nog uit Parijs mede: De beambten en employé's van het Parijsche postkantoor hebben ln een giste ren gehouden bijeenkomst geprotesteerd tegen de noodverordeningen van de regee ring en hun woordvoerder opdracht gege ven, desnoods de algemeene staking te pro- clameeren. DE MOEILIJKHEDEN IN FRANKRIJK. PARIJS, 11 Aug. (Reuter) In den loop van den dag ls de man, die, na met eenige anderen een aanval te hebben ge daan op een sergeant van de koloniale infanterie te Brest, door dezen wero neer geschoten. aan zijn verwondingen bezwe ken. Het aantal dooden is hierdoor tot 6 gestegen Ofschoon het vaststaat, dat de enderofficier uit noodweer heeft gehan deld, heeft de rechter van Instructie hem wegens doodslag en het dragen van ver boden wapenen, ln staat van beschuldi ging gesteld. PARIJS. 11 Aug (Reuter) Ongeveer 3.000 ambtenaren hebben hedenmorgen een protestvergadering gehouden tegen de bezulnigingsdecreten der regeering. Tege lijkertijd protesteerden zij tegen het op treden der politie tc Brest en Toulon. In aansluiting op de protestvergaderlng de monstreerden de ambtenaren voor het raadhuis. Te Rijssel hebben behalve het tramper soneel ook de arbeiders en employé"s van de gas- en electrlciteltswerken een kwar tier lang gestaakt. PARIJS. 11 Aug. (Reuter) Tijdens een politieke betooging te Montreull-sur-Mer, in het departement Pas de Calais, heeft o.a ook de minister van staat, Herriot, de voorzitter van de radicaal-socialistische partij, het woord gevoerd. Hij betoogde o.a. dat de regeering de republiek en haar instellingen zou beschermen. Hij voegde hieraan toe, dat de franc verdedigd zal worden. Om de begrooting in evenwicht re brengen had Laval krachtige maatre gelen genomen, die een verbetering van Jen toestand der schatkist en de over winning van de crisis tot resultaat zullen hebben. PARIJS. 11 Aug. (Reuter) Tc Amiens zijn vandaag talrijke boeren uit Noord- Frankrijk bijeengekomen, om te spreken over maatregelen tot bestrijding van de crisis In het landbouwbedrijf. Wanneer de door de boeren verlangde prljsbeschermlng zonder resultaat blijft, willen de deelne mers aan de bijeenkomst, die 510 boeren- organisaties vertegenwoordigen, propa ganda maken voor een krachtige deflatie- polltlek, waarbij zij zich door geen maat regelen van het hoofd van den staat, de ministers, de parlementariërs en alle hooge functionarissen zullen laten weer- houden. PARIJS, 12 Aug. Te Fomach en Angou- lème zijn gisteren bij de tusschentljdsche verkiezingen voor den gemeenteraad de ladicaai-soclalisten met een groote over winning uit de stembus gekomen Het gemeenschappelijk front der com munisten en socialisten had geen candi- daten gesteld. o DE CARICATUUR VAN DEN MIKADO. SJANGHAI, 12 Aug. (Reuter) Op ver zoek van den Japanschen consul-generaal hebben de Chineesche autoriteiten alhier den verkoop van het Amerikaansche maandblad „Vanity Fair" waarin de cari- catuur van den Mikado is verschenen, aan de kiosken verboden. o AUTOBUS OP EEN PLEIZIERJACHT GEVALLEN. KAIRO, 12 Aug. (Reuter i. Een autobus, welke op weg was naar Alexandrlë is in het kanaal langs den weg gestort en op een plelzlerjacht gevallen. De schok was zoo hevig, dat het schip omsloeg en de passagiers in het water te recht kwamen Meer dan 20 personen verdronken; velen werden gewond. VOETBAL. WEDSTRIJDEN FABRIEKSARBEIDERS. Morgenavond om 7 uur speelt een Fa brieksarbeiders-combinatie thuis tegen A Z.L. en Woensdagavond speelt op het zelfde uur Fabrieksarbeiders I tegen een D.V.S.-comblnatie. De volgende uitslagen zijn verkregen: Fabrieksarbeiders HI—U.V.V. II 1—1; Fabrieksarbeiders IIL.S.V.-comb. 10; FabrieksarbeiderscombinatieD. VS.-com binatie 2—3. (Bulten verantwoordelijkheid der Red.) Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggeven BOOTTOCHT VOOR KINDEREN. Om de Leldsche weeskinderen een ple- zierigen dag te bezorgen, heeft de Reederij Gebr, Harland allen a.s. Woensdagmiddag 2 uur een boottocht naar de Kager- en Brasemermeren met een van haar groote salonbooten aangeboden. Er hebben zich al opgegeven 30 kinderen van het wees huls aan de H. Kerkgracht, 65 van het R.K Weeshuis aan de St. Jacobsgracht en 65 kinderen van Voordorp. Wie helpt deze kinderen aan eenige versnaperingen? In lichtingen verstrekt gaarne J. Crama, van Lennepstraat 2, waar ook versnaperingen gebracht kunnen worden. Welke dokter wil zich welwillend beschikbaar stellen dezen tocht mede te maken? Hoogachtend, J. CRAMA. BEHANDEL DE DIEREN MET ZACHTHEID! Een bewoner van het Galgenwater maakt bezwaar tegen de onbarmhartige behandeling van een gewonde poes door een medebewoner. Deze liet het dier den geheelen dag honger en dorst lijden en toen een medelijdende buurman het on derdak wilde verschaffen, gooide de be wuste bewoner het gewonde dleT weer op de straat. BOERDERIJ AFGEBRAND TE LEMMER, In den afgeloopen nacht omstreeks drie uur is afgebrand de boerderij van p, Heida te Oosterzee. De oorzaak is vermos delljk hoolhroel. De geheele Inboedel, 160 voer hooi en een op stal staande stier verbrandden. De heer Heida heeft bij zijn pogingen om een knecht te wekken, die boven sliep, lichte brandwonden opgeloopen. De knecht had inmiddels reeds kans gezien het branden- de perceel te verlaten. De schade wordt door verzekerine gedekt IN EEN TEIL KOKEND WATER GEVALLEN. In een onbewaakt oogenblik viel gisteren het ongeveer 3-jarlg zoontje van den heer E. Lambers te Ommen In een teil met kokend water. In zorgwekkenden toestand werd de kleine naar een ziekenlnrlchtln; te Zwolle overgebracht en ls aldaar over leden. VENTVERGUNNINGEN. In een circulaire aan de gemeentebe sturen heeft de minister van binnenl. za- ken ln overweging gegeven aan bona fide venters look aan niet- Ingezeteneni een ventvergunning uit te reiken met een zoo min mogelijk beperkten geldigheidsduur en de legesbedragen voor dergelijke ver gunningen niet al te hoog te stellen. In dit verband zou het aanbeveling verdienen zoo ln de verordening op het heffing van secretarie-leges het volgend tarief werd opgenomen Voor ventvergunningen met een geldigheidsduur van: a een dag f0.15, b. een maand f. 1.c. een Jaar f. 5.—. BRAND OP DE GAASTERKERK. Het s.s. „Qaasterkerk", van de Ver, Nederl. Scheepv. Ml), te Den Haag, ls op reis van Japan naar Rotterdam 11 dezer u Suez aangekomen Het schip heeft Vrij dag J.l. brand aan boord gehad en be kwam schade aan de lading copra. Uit voorzorg zijn ruim 900 mandeflesschen, gevuld met zuren, over boord gezet. De „Gaasterkerk", die slechts lichte schade bekwam, zal een certificaat van zeewaar digheid worden gegeven. INBRAAK TE AMSTERDAM. In den nacht van Zaterdag op Zondig ls in het perceel Nieuwe Heerengracht 155 te Amsterdam Ingebroken en voor f. 1000 aan sieraden gestolen. BOTSING TUSSCHEN MOTOR EN BAKFIETS. Op den Kennemerstraatweg tusschen Alkmaar en Heiloo ls gisteravond een 3-wlellge bakfiets door een achterop rij dende motor aangereden. De bestuurder van de bakfiets en een inzittende, beide uit Limmen, alsmede de motorrijder, wer den ernstig gewond. POLITIE-INSPECTEUR BEWUSTELOOS GESLAGEN. BIJ een vechtpartij tusschen kermlsgan- gers te Zwolle, is de Inspecteur van poli tie H. J. B. door een onbekende, bewuste loos geslagen. De daders die in de mee ning verkeerden den Inspecteur te heb ben gedood, vluchtten. Tot nu toe heeft men den schuldige nog niet gevonden. VERDRONKEN. Gistermorgen ls de 18-jarige N. uit Nij megen die met een bootje de Waal was opgegaan, verdronken. Zijn lijk heeft men gisteravond opgehaald. OVERREDEN EN GEDOOD. Zaterdagavond is het 6-jarig dochtertje van den heer V. te Gouda door een drle- wielige motorwagen aangereden en aan de bekomen verwondingen hedenmorgen bezweken. Tusschen Westwoud en 't Zand ls een Jongeman uit Amsterdam door een auto gegrepen en gedood. EEN GEHEIMZINNIG GEVAL. Vrouw aan boord van de „Calypso" vermist. In de maand Mei van dit Jaar is een diamanthandelaar uit Amsterdam, een zekere D„ verdwenen met medeneming van een partij diamant ter waarde van ruim f. 10 000. De man ls toen eerst naar België gegaan en heeft vandaar naar el ders de wijk genomen. De politie heelt hem tot nu toe niet kunnen opsporen. Dezer dagen kreeg de politie te Am sterdam er kennis van, dat de echtge- noote van den heer D. zich te Algiers aan boord van het stoomschip „Calypso van de K.N.S.M. had Ingescheept met be stemming naar Amsterdam. In haar ge zelschap bevond zich haar 15-Jarig zoon tje. De politie stelde er prijs op de« vrouw bij aankomst te Amsterdam een verhoor te onderwerpen. Hoe men ooi zocht, men heeft haar echter niet kun nen vinden. De politie staat voor raadsel I Nader wordt bericht, dat ook de zoo van de vermiste vrouw geen lnlichtlnge geven kon. Men vermoedt dat zij tussenin den Noord-Hinder en IJmuiden te wal" ls geraakt.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2