76ste Jaargang MAANDAG 12 AUGUSTUS 1935 No. 23123 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. BINNENLAND. Koningin en Prinses in Schotland. Niet in de Pampa's van Zuid-Amerika maar in de duinen van Katwijk Zee. Nieuwe commandant van de Zeemacht in Ned. Oost-lndië Industrie geeft de meeste kans op werkverschaffing. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTt Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijns per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.1s Franco per post f. 2 35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.I nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. bezuiniging bij de ned. posterijen Door bezuiniging bij de Ned. Posterijen ui ingaande 1 October a.s. de stand plaats Leiden voor postconducteurs ge- leel worden opgeheven. De alhier gestationeerde postconducteurs lullen worden overgeplaatst of op wacht geld gesteld worden. PLANTSOEN CONCERT. Donderdag 15 Augustus a.s. zal het ne gende concert van den Bond van Leidsche Harmonie- en Fanfare-Vereenigingen ge geven worden. Dit concert wordt verzorgd door de Harmonie-kapel „T. en D.", direc teur de heer J. Noordanus en zal aan vangen 8 uur precies. Stoelen zijn te huur tegen den geringen prijs van vijf cent. Het publiek wordt beleefd verzocht gedu rende het concert niet te loopen. Even tueel niet doorgaan van het concert zal op de gewone wijze worden bekend ge maakt. Het programma luidt: 1. Blue Devile, marsch, C. Williams; 2. Ouverture König Meydas. R. Eilenberg; 3. Espana, wals, I Waldteufel; 4. Potpourri van populaire marschen, Adr. J. Maas; Pauze; 5. Har- vardiana, marseh. R. G. Williams: 6. La Poupée de Neurenberg, ouverture, A. Idam; 7. Indian Intermezzo, Aisha. J. Lindsay: 8. Les Cloches de Corneville, fan- tiisie, R. Plagette; 9, Marsch Finale. DE NIEUWE VERKEERSBORDEN. Hier ter stede zijn ingevolge de bepa- fcgen van de nieuwe verkeersverordening tonde blauwe borden geplaatst, welke de ttgangers met een pijl naar het rech- |'z trottoir verwijzen. j lingezien enkele van deze borden bij |fc ingang van straten zoodanig zijn "plaatst, dat zij vooral voor ter plaatse Set bekenden en voor buitenlandsche Jiitomobillsten verwarring kunnen geven, Iheeft de k.n.a.c. aan het gemeentebe stuur verzocht de betreffende borden een mtal meters in die straten te willen len verplaatsen. EEN TOCHT PER AUTOBUS DOOR HET TROSSACHS-GEBERGTE. Uit St. Fillans wordt gemeld dat II. M. Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana met het geheele gevolg Zaterdag met een vijftienpersoons autobus een tocht hebben gemaakt door het Trossachs-gebergte, een der mooiste streken van Perthshire, o.a. beroemd door de balladen en romans van Sir Walter Scott. Het gezelschap picknickte aan een der oevers van het Lake Katrine en gebruik te naderhand de lunch te Alfonsdco, ge legen tegen een schilderachtige berghel ling. Zaterdagavond vertoefden Prinses Ju liana en haar hofdame op uitnoodiging van mrs. Kennard op Pitcairns House te Dunning bij Perth, waar de Prinses voor de eerste maal een Schotsch huiselijk feest heeft bijgewoond. Het diner werd n.l. gevolgd door een dansuitvoering, waar tal van Schotsche en andere volks dansen werden vertoond, terwijl daarna het gezelschap zelf zich met Schotsche gezelschapsdansen vermaakte. Prinses Juliana toonde zeer veel belangstelling voor de ingewikkelde en snelle figuren der oude Schotsche Hooglanders-dansen. DE HEER MUSSERT IN INDIË. - In een advertentie in dit Blad geeft let heer A. Schipper kennis van de ope- luing van zijn nieuwe zaak „Het Zuivel- Tiuis" aan de Hyacinthenstraat No. 28. De heer Schipper is voor velen onzer kers geen onbekende. Jarenlang dreef hij |en handel in melk, boter, kaas en eieren i de Wagenstraat. Men zal moeten toegeven, dat er moed l'oor noodig is, om in deze tijdsomstandig heden een nieuwe zaak te openen. De ■keurig Ingerichte nieuwe winkel van den lieer Schipper voorziet echter zeker ineen behoefte. Wij wenschen den ondernemer lieel succes toe. I Het pand, dat geheel op zich zelf staat, |L gebouwd door den aannemer C. Koppe |te Alphen-aan-den-Rijn, terwijl het schil- Ifawerk is verzorgd door onzen stadge noot Joh. J. L. Koet. Eerste-luitenant A. P. J. Berger, van |«n staf der infanterie en gedetacheerd Pli het 4e regiment infanterie alhier, is ■overgeplaatst bij het 19e regiment van het lvapen te Arnhem. De houding van den Gouv.-Gencraal Het -lid van de Tweede Kamer ir. Al- barda heeft de volgende vragen gericht aan den Minister van Koloniën: 1. Heeft de Minister, nadat bekend was geworden, dat de heer ir, Mussert, die in zijn hoedanigheid van leider der Natio- naal-Socialistische beweging Ned. Indié ging bezoeken en met dat bezoek geen ander doel had dan de behartiging van de belangen dier op vernietiging onzer democratische staatsinstellingen gerichte bewegine, door den Gouverneur-Generaal in een bijzondere audiëntie zou worden ontvangen, ook aanleiding gevonden den Gouverneur-Generaal eenige meening te dezer zake kenbaar te maken, en zoo ja, welke? 2. Is de Minister niet van oordeel, dat én door de wijze, waarop die audiëntie is verleend èn door het daarbij verhandel de. alsmede door den ophef, die daarvan, zooals te voorzien was, door de nationaal- socialistische beweging is gemaakt, de Gouverneur-Generaal in een positie is ge komen, die hij als vertegenwoordiger der Koningin in Ned. Indië had moeten ver mijden? 3. Keurt de Minister goed, dat. terwijl vergaderingen van onderscheidene in- heemsche vereenigingen vallen onder het beperkt vergaderrecht en de inheemsche volksbeweging aan allerlei beperkende bepalingen is onderworpen, den heer Mus sert gelegenheid is gegeven in een aan tal besloten vergaderingen het woord te voeren, zonder dat daarop de bijzondere bepalingen van politietoezicht enz. toe gepast werden? Foto Vooys. ^r®'e lustrumviering van het Gemeente-Kampeerterrein te Kr.twijk/Zee men die gemeente is op schitterende wijze gevierd. - Eierbcven het vol- neger-orkest, waarvan echter slechts één 'n „echtt" neger was! Deze life'"t werkte krachtig mede. evenals die van een groep Tyrolers, om de vroo- - beraming nog meer te verhoogen! Dc- uitvoering van de revue „Ons eerste lustrum" werd door een 1000- tal toeschouwers bijgewoond. DE BENOEMING VAN KOLONEL H. FERWERDA ALS ZOODANIG TE VERWACHTEN. ijverige muziek Een onderhoud met den a.s. vlootvoogd. Naar wij vernemen heeft de Minister van Defensie den kapitein ter zee H. Fer- werda aangezegd, zich voor te bereiden voor de functie van Commandant van de Zeemacht in Nederlandsch Oost-lndië, als opvolger van den huidigen functionaris, den vice-admiraal M. H. van Duim, wiens verband als zoodanig officieel per 1 Fe bruari a.s. afloopt. De nieuwe commandant van de zee macht in Ned. Oost Indië, die tot 29 Aug. a.s. het commando over Hr. Ms. Vlieg kamp „De Kooy" voert, waarna hij ver vangen wordt door den kapitein ter zee K. van Aller, werd, na zijn militaire op leiding op het Koninklijk Instituut te Den Helder genoten te hebben, 16 September 1906 tot adelborst der 1ste klasse aange steld; twee jaren later was hij luitenant ter zee der 2e klasse. Op 1 Januari 1919 volgde zijn benoeming tot luitenant ter zee der 1ste klasse: 26 Januari 1929 kreeg hij de titulatuur van Overste en op 30 April 1933 had zijn promotie tot kolonel plaats. Naar aanleiding van zijn a.s. benoeming hebben wij den a.s. vlootvoogd om een onderhoud gevraagd. Vriendelijk en voor komend werden wij op zijn werkkamer op het vliegkamp „De Kooy" ontvangen. Het was een prachtige Augustusmorgen en de ramen, die op het groote, vlakke vlieg terrein uitzien, stonden wagenwijd open. Een oorverdoovend lawaai van proef- draaiende motoren drong zich naar bin nen. hetgeen het verstaan van het ge sproken woord bijwijlen moeilijk maakte. „Daar zit ik nu al 5 jaar in", zoo opent de kolonel lachend het gesprek, „en ik ben er dus al wat aan gewend". „Wanneer vertrekt u naar Indië", ko lonel?" „Dat is nog niet definitief vastgesteld, maar het vertrek vindt vermoedelijk be gin Februari plaats". „Dus is ook uw benoeming tot Schout bij Nacht spoedig te verwachten?" „Dat zal wel, maar ook daarvan is nog niets definitiefs bekend. Overigens is aan de functie van Commandant van de Zee macht onverbrekelijk de rang van min stens Schout bij Nacht verbonden. Ik zal het dus wel vóór mijn vertrek naar de tropen worden. Het is aan het Departe ment van Defensie, dat ik mij voor mijn nieuwe post moet voorbereiden, maar voor dien vertrek ik eerst nog voor en kele weken naar de Vereenigde Staten voor het uitvoeren van een vliegopdracht. Op onze vraag of hij, eenmaal com mandant der zeemacht zijnde, reorgani satieplannen of principieele veranderin gen van de vloot in Indië op het oog had, antwoordde de kolonel: „Wat betreft het materieel hebben we er vóór alles prijs op te stellen, dat het zoo groot mogelijke bedrijfszekerheid biedt. Hieraan zit vast, dat we nooit het allernieuwste zullen hebben, doch altijd materieel, dat reeds bewezen heeft in de practijk goed bruikbaar te zijn. Een vloot kan alleen geoefend zijn als ze veel vaart. Zoo is het ook met den vliegdienst: deze kan alleen goed zijn, ais er veel gevlogen wordt. Op intensieve oefening moet de geheele marine-organisatie ingesteld zijn! De wal-organisatie moet niet grooter zijn dan hoog noodig is, daarentegen moeten de stafbureaux behoorlijk bezet zijn, zoodat men zich daar ook werkelijk aan de oorlogsvoorbereiding kan wijden". Via een vraag, of hij gaarne naar Indië ging en die beantwoord werd met: „Ik ga er nu voor den 5en keer heen en met genoegen", kwamen wij tot de jaren, die de kolonel bij den vliegdienst gediend heeft. „Dat zijn er 5 geweest, eerst in Indié ongeveer 2■/- jaar en hier ook zoo'n tijd. Van 1919'21 ben ik naar de Krijgs school geweest, van 1921'24 was ik ge detacheerd bij den Marinestaf en in dat laatste jaar werd ik eerste officier op Hr. Ms. „Zeven Provinciën". In 1925 werd ik commandant van de oude jagers-divi sie In 1926 werd een aanvang gemaakt n:et den aanbouw van de nieuwe jagers, aan het hoofd van welker divisie (be staande uit Hr. Ms. „De Ruyter" (tegen woordig „Van Ghent", „Evertsen", „Piet Hein" en „Kortenaer") ik in '28 naar Indië ging. Na eenigen tijd aldaar het comman do over deze divisie gevoerd te hebben, werd ik overgeplaatst naar den vlieg dienst. Het ging me toendertijd zeer aan bet hart. dat ik van de booten af moest. Doch ik moest en zou naar den M.L.D." „Waarom ging u dat zoo zeer aan 't hart? Vanwege het nieuwe materiaal?" „Neen, omdat ik tenslotte als zeeofficier in dienst gekomen ben, en niet als vlie ger". „Overigens moet ik erkennen, dat de 5 jaren, die ik bij den vliegdienst geweest ben, een zeer aangename periode ge weest is. Ik zal daarvan veel profijt hebben, omdat de taak van den Marine Luchtvaart Dienst bij de verdediging van Indië voortdurend belangrijker en groo ter is geworden. REDE VAN MINISTER GELISSEN. Bij zijn bezoek aan Maastricht heeft minister Gelissen Zaterdag een rede ge houden, waarin hij zeide dat thans ieder een in ons land overtuigd is dat naar werkgelegenheid moet worden gezocht. Men moet daarbij een onderscheid ma ken tusschen werkverschaffing en werk verruiming. Openbare werken leiden niet tot blijvende werkverruiming; verstandige industrialiseering doet dit wel. Vandaar dat men de oprichting van industrieën overwegen en bevorderen moet: wat in kleineren kring beproefd werd, kan nu in grooteren kring in het belang van het dierbare vaderland worden verricht. Waarom nu geeft industrie de meeste kans op werkverschaffing' Onze han delsbalans is passief voor 300 millioen. Spr. is er van overtuigd dat ondenkbaar is, dat wij alle industrieele producten, die wij in voeren, zelf kunnen maken, maar toch wel een deel daarvan. Dit is ook noodig met het oog op den kapitaaldienst, die hoe langer hoe meer riskant wordt. Ook onze scheepvaart wordt hoe langer hoe meer bedreigd. Zoo uit Rotterdam als uit de Tweede Kamer werd den minister met nadruk het advies gegeven: houdt toch onze scheepvaart in stand. Mede tot be houd van onzen handel. Op heden is van onzen eens zoo buitengewoon omvang rijken goederenhandel al niet zoo heel veel meer over. De totale hoeveelheid is thans 14°/o geringer dan in 1914. We die nen dus onze uiterste krachten in te spannen, teneinde voor de 350.000 werk- loozen weer werkgelegenheid te vinden. Daarvoor is noodig verlaging van ons peil van kosten en lasten. Op dit fundament moet gepoogd worden een nieuwe wel vaart op te bouwen; in de industrie ge schiedt de aanpassing langs natuurlijken weg. Het feit, dat in het eerste half jaar van dit jaar ruim 20 millioen gulden meer industrieproducten werden uitgevoerd dan in het betreffende tijdperk van 1934, wijst er op. dat onze industrie geleidelijk weer „konkurrenzfahig" wordt. Wat wil nu de regeering? Er komt een economisch - technische exploratiedienst aan het departement. Eerst inventarisee ren, eerst documentatie. Daarna exploree- ren. Hiermede wordt niet het terrein van de particuliere onderneming betreden. Want er is verschil tusschen exploratie en particuliere onderneming. Zooals een in dustrieel eens tot prof. Gelissen zeide: noem mij een goed industrieel object en ik zal er terstond aan beginnen. Het is de bedoeling het particuliere ini tiatief te stimuleeren. Den minister is in zijn practijk van dre maanden al geble ken dat verschillende bedrijven in Neder land behoefte hebben aan crediet voor reorganisatie, uitbreiding en overbrugging van financieele moeilijkheden. In verband met de laatste zal de op te richten maat schappij voor credietverscihaffing aan de nijverheid belangrijk werk kunnen ver richten. Een dergelijke maatschappij, die credieten zal verstrekken, welke de Ne- aerlandsche banken niet kunnen geven en die in deze tijden toch wel verantwoord zijn, moet uitstekend geoutilleerd worden. Zij zal moeten steunen op de provinciale of op andere instituten die menschen, toestanden en mogelijkheden in eigen ge bied door geregeld contact kennen en in staat zijn op prijs te stellen adviezen te geven. De minister meende opheffing van de Limburgsche industriebank in overweging te moeten geven nu er een nationale maatschappij voor credietverleening komt. Wel zal deze de adviezen van het instituut noodig hebben. Industrie-politiek moet naar het inzicht van minister Gelissen arm in arm gaan met de te voeren han delspolitiek. Bestaande instituten zijn op het departement gekomen om te over leggen en dat niet in een provincie iets gebeurt dat niet in het nationaal belang te aohten is. Er zal dan ook komen een band tusschen de instituten onder voor zitterschap van den minister. Nu het eeno land met het andere ruilt zooals vroeger industrleelen zulks deden moet men wel nieuwe ruilmethoden toepassen. Men kan in een tuin niet enkel zaaien en poten, men moet ook snoeien en wieden. Daarom zal een wet worden ingediend waarbij oprichting en uitbreiding van een bestaande industrie zal komen onder toe zicht van de regeering. Men zie daarin geen breideling van het particulier initiatief waarvan de minister van economische zaken de eminente waarde erkent. Maar het is noodig om ver spilling van ons nationale vermogen aan industriekapitaal te voorkomen. HET „NIEUWE" TARIEF VAN INVOERRECHTEN. De wet is afgekondigd. In het Staatsblad is Zaterdag afgekon digd de wet van 28 Juni 1935, tot vast stelling van een nieuw tarief van invoer rechten. BINNENLAND De controle op de crisis-organisaties; een regeeringsnota aan de Tweede Kamer. (2e Blad). Rede van minister Gelissen te Maas tricht; de industrie geeft de meeste kans op werkverschaffing. (Binnenland. Ie Bi.). Kolonel H. Ferwerda zal worden benoemd tot commandant der zeemacht in Indië. (Binnenland, le Blad). BUITENLAND Hitler over de toekomst van het natio- naal-socialisme. (Buitenland, le Blad). Naar bestuursorganisatie in Frankrijk? (Buitenland, le Blad). Opzienbarende aanslag op een Japansch generaal. (Tel. le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. DE HANDEL MET RUSLAND. Vragen van Kamerlid De Visser. Het Tweede-Kamerlid, de heer De Vis ser, heeft den minister van Buitenland sche Zaken gevraagd: Heeft de Regeering er kennis van ge nomen, dat sinds de officieele erkenning van de Socialistische Sovjet Republieken door België, laatstgenoemd land reeds vele orders zag geplaatst ten bedrage van verscheiden tienduizenden millioenen Bel gische francs door of vanwege de Sovjet- regeering? Vindt de regeering het niet gewenscht, in verband met de uiterst moeilijke om standigheden waarin ook hier te lande industrie-, landbouw- en exportbedrijven verkeeren en den ontstellenden omvang der werkloosheid, welke hiervan het ge volg is, pogingen aan te wenden, welke kunnen leiden tot vergrooting van de productie en verhooging van den export? Is de regeering bereid maatregelen te treffen, welke kunnen leiden tot verle vendiging van de handelsbetrekkingen, mede door de officieele erkenning van de Unie der Socialistische Sovjet-republie ken? DRUKTE BIJ DE SPOORWEGEN. Onze spoorwegmedewerker schrijft: Zaterdag en ook gisteren is het bij de Ned. Spoorwegen bijzonder druk geweest. Er heerschte op de verschillende stations weer de ouderwetsche drukte van vroegere jaren. Vooral in Utrecht, Den Haag en Amsterdam was het geweldig druk op de perrons en niettegenstaande de vele voor treinen waren alle treinen overvol. Door het drukke rijwielvervoer ontstond stag natie in den treinenloop zoodat vele trei nen met veel vertraging aankwamen. Se dert de daling van de prijzen der verschil lende plaatsbewijzen is het reizigersvervoer belangrijk toegenomen. HYPOTHECAIRE CREDITEUREN EN DEBITEUREN. Het Tweede Kamerlid de heer Van der W7eijden heeft de volgende vragen gericht tot den Minister van Koloniën, voorzitter van den Raad van Ministers: I. Is het de Regeering bekend, dat er groote onrust heerscht bij de hypothe caire debiteuren, nu de behandeling der beide ingediende wetsontwerpen n.l. het land'oouwcrisishypotheek-ontwerp en het wetsontwerp tot verlaging van sommige vaste lasten en huren voor onbepaalden tijd is uitgesteld? II. Weet de Regeering, dat er groote ontstemming heerscht, omdat de Regee ring bij monde van den Minister-Presi dent in zijn gehouden radiorede er zich toe heeft bepaald, de hypothecaire credi teuren aan te manen eerst de behande ling van de beide ingediende wetsontwer- oen af te wachten, zojider echter maat regelen te nemen, om minder nauwgezette of onwillige crediteuren den pas af te snijden zich in dit tijdsverloop door exe cutie nog veilig te stellen? III. Is de Regeering ook niet van oor deel, dat in een of andere vorm een exe cutie beperkende maatregel onverwijld dient te worden ingevoerd, om noodeloos slachtoffers te voorkomen? UIT NED. OOST-INDIË. WIJZIGING POSITIEREGELING VOLKSRAAD. BATAVIA, 10 Aug. (Aneta) Binnen kort is wederom een wijziging in de posi tieregeling van den Volksraad te verwach ten, waartoe dezer dagen een ontwerp bij den Volksraad zal worden ingediend.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1