Stormrampherdenking te Borculo. 76»te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 10 Augustus 1935 Derde Blad No. 23122 Buitenl. Weekoverzicht. V ACANTIE-WEER Burgemeester Van Welie brengt dank voor de steunverleening in moeilijke dagen. \6© AkUto^ •"«tl - Die otnscltefy/Ut# slaat tecU zekec niet Oft. uw auto-?! IIUSSOLINI'S GEVAARLIJK AVONTUUR STERKE PRESSIE VAN ENGELSCHE ZIJDE - EEN BEDREIGING IN FRANKRIJK VOOR HET KABINET LAVAL. juist een week geleden hield de Vol- lenbondsraad te Genève zijn slotverga dering om in een tweetal resoluties vorm en inhoud te geven aan de bemiddelings pogingen met betrekking tot het conflict tusschen Italië en Abessynië. En nog dienzelfden avond openbaarde zich aller wegen een zichtbare ontspanning bij ellen, die met interesse en groeiende ver ontrusting gezien hadden, hoe van Ita- liaansche zijde het geschil als het ware van dag tot dag meer op den spits ge dreven werd. Sindsdien is het optimisme eerder geslonken dan toegenomen, niet iet minst door Mussolini's verklaring dat i(j zich in geenerlel opzicht gebonden had n nimmer toegezegd had vóór Septem- er de vijandelijkheden niet te zullen ipencn, maar tenslotte mag toch worden geconstateerd dat de situatie op dit mgenblik minder somber is dan een week •eféden. Italië gaat door met het verster- ten van zijn troepen in Oost-Afrika en natuurlijk volgt Abessynië dit voorbeeld, maar bij alle ageressieve optreden der Italianen bestaat toch de hoop dat men i den duur tot overeenstemming komen ial. Mussolini speelt met een oorlog tegen iet volk van den Negus (wiens waardige loading in dit conflict voortdurend weer opvalti een gevaarlijke rol. Italië heeft koloniën noodig (vandaar dat het dit avontuur begonnen is), maar het zal zich wel tweemaal bedenken alvorens in öegegeven omstandigheden tot den strijd over te gaan. De oorlog tegen Abessynië Is, zelfs volgens hooggeplaatste Italiaan- iele officieren, allerminst bij voorbaat reeds gewonnen, omdat het klimaat voor de fascisten een enorme handicap zal blijken te zijn. Daarnaast staat bovendien de dreigend opgeheven vinger van den Volkenbond! Mussolini kan met nadruk verklaren zich niets van dien bond te zul len aantrekken, tenslotte zouden de fei ten dat wel eens kunnen logenstraffen! Was het niet de Engelsche vertegenwoor diger. minister Eden, die doorzette dat er een vijfde arbiter benoemd werd bij de iigebroken Italiaansch-Abessynlsche on derhandelingen? Was het niet Eden, die zh pleidooi won voor het bijeenkomen van de conferentie van drie? En vóór slles: was het niet opnieuw de Engelsche minister, die waarschuwend aan Itallë's adres verklaarde dat Engeland zich aan -een enkele verplichting onttrekken zal, elke door het lidmaatschap van den -nd wordt opgelegd! Wat zal er gebeu- als straks de Volkenbond bijeenkomt der dat er iets bereikt is en Italië daadwerkelijk optreden overgaat? lOlini zal die vraag ernstig overwegen a'net zou z'n dictatuur duur kunnen te staan Indien hij haar voor hzelf verkeerd beantwoordde! Enge- «d Is reeds zoover gegaan dat het nau- Ijjks meer terug kan' en het zal wel kt ook geen stap meer wijken, indien e'. vertrouwen kan op den steun van ankrijk! Londen is stellig in dit con- ict niet geheel belangloos en dat zal el een der redenen zijn waarom het zoo- -1 moeite gedaan heeft, en nog doet, Mussolini's agressieve houding te tem- ren. Maar dat doet ook temeer naar e overtuiging neigen dat Engeland den kenbond nopen zal tot sancties, in lken vorm dan ook, indien Italië toch den strijd zou overgaan. Mussolini is r te groot staatsman om dat niet te "ffen en het is deze overweging, die rschillende bladen in het buitenland oet schrijven dat deze gansche houding Italië op bluf berust, die er in de rste plaats op gebaseerd is door een -ten mond zooveel mogelijk winst af dwingen en ten tweede dienen moet i een anders minder glorieuzen aftocht e dekken. Het zijn slechts veronderstellingen, elke men thans neerschrijven kan. Italië eemt in ieder geval deel aan de confe- 'ntie van drie en natuurlijk is de moge- ijkheid niet uitgesloten dat daar een odus gevonden wordt, welke de goed- "uring van Abessynië verwerven kan. erke pressie van de zijde van Engeland Frankrijk kan hl dat opzicht heel wat oen en men neemt aan dat Frankrijk Engelsche zijde staat, alle geruchten er geheime militaire verdragen met talie ten spijt. Volgende week komen de afgevaardig- en der drie landen te Parijs bijeen. Dat 1 de inzet worden van een zeer belang de tijdsperiode, waarin uitgemaakt oet worden of het binnen enkele maan- en al dan niet tot een oorlog komen zal! Naast de moeilijkheden om den vrede 'o het buitenland te bewaren, heeft rankrijk hitusschen ook haar innerlijke bubbelingen. Tegen den wil in van een terke oppositie, moet de regeering-Laval 'achten haar program door te voeren •bet program dat dienen moet om de be- ooting in evenwicht te brengen en den bar.!' te redden) en die oppositie werd oodiger en brutaler dan ooit nu een laatselijke verkiezing te Clemont Fer- 'and een eclatante zege bracht aan het nheidsfront van communisten en socia listen versterkt met een deel der radi- taal-socialisten. De ernstige ongeregeld- eden te Brest, Toulon, Le Havre enz. •waarvan momenteel gelukkig het einde a zicht schijnt te zijn) waren ten deele 'en gevolg van ontevredenheid over de aatregelen der regeering, die de loons- atlaging, niet onmiddellijk volgens be- olte gepaard deed gaan met een bedui dende verlaging van de kosten voor le vensonderhoud, huren, enz., maar in veel 'ootere mate van communistische sto- ~hj! Een te Moskou dezer dagen gehou- :'n congres van communisten heeft aan gespoord tot oproer, stakingen en alle andere middelen, die er toe kunnen bij- ÏÏJpn het gezag te ondermijnen. De schietpartijen in Frankrijk zullen er wel uw mee in Verband staan. Reeds werd (jouwens gemeld dat de regeering de aii h n daarvan in handen had! Maav socialisten de communisten büiven tarto cn llet radicale deel uit Herriot's bij jj 0"der leiding van Daladier, zich - j11 aansluit, dan staat daar een op- 1 die in werkelijkheid een meer- T-VA RKstA Weerbericht: Gedeeltelijk bewolkt, verdere vooruitzichten: weinig verandering o Vandaag is het tien jaar geleden, dat het stadje Borculo voor een groot gedeelte door een cycloon werd verwoest. Tien jaar van voor- en tegenspoed zijn sedert ver- loopen; uit de ruinen is een nieuwe, fraaie stad herrezen, doch den rampspoedigen dag hebben de bewoners niet vergeten. De 10e Augustus zal in de geschiedenis van Borculo een herdenkingsdag blijven. Op verzoek van den burgemeester, den heer M. van Welie was een comité ge vormd, dat zich ten doel had gesteld de zen dag op waardige wijze te herdenken. De plechtigheid werd vanmorgen met klokgelui geopend: het comité legde een krans op de graven der slachtoffers, die tien jaar geleden om het leven zijn ge komen. Toen volgde een brooduitdeeling, een symbool van dankbaarheid voor de red ding der stad. Na den rampspoedigen cycloondag was een der eerste sympathieke daden der naburige gemeente Lochem te zorgen voor brood. Het comité wenschte nu ook deze daad tot een symbool van dankbaarheid voor beloonde nabuurschap te bestempelen. Bij loting was een bepaalde wijk dit jaar wijk C =5- aangewezen voor de uit- deeling. VeleTJurgers meldden zich van morgen bij den heer Kluvers aan de Steenstraat aan, om een brood hier derheid beteekent. Hetgeen gevaarlijk worden zou voor het bestaan van het kablnet-Laval en een keerpunt zou kun nen beteekenen in Frankrijk's ceschiede- nis! Een snel succes van de decreten zal het beste wapen zijn om dat gevaar te keeren! een symbool van dankbaarheid en vriend schap in ontvangst te nemen. De ochtendplechtigheid werd besloten met een concert door de Leo-Harmonie in de muziektent in het Cycloonpark. Vanmiddag opende de oud-burgemeester van Borculo, jhr. ir. R. R. L. de Muralt het stormrampmuseum, dat ondergebracht is in een lokaal van het Spaarbankgebouw aan de Spoorstraat. Tal van foto's geven een duidelijk beeld van de verschrikkingen van den cycloon; voorts zien we in de vitrines teekeningen van Jo Spier, Ramaekers, P. v. d. Hem en Monntckendam, die ieder op eigen wijze hun vislo van het verwoeste stadje geven; dan zijn er weerkaartjes en luchtfoto's, kranten uit binnen- en buitenland, rap porten van de verschillende diensten, die hulp verleenden en de proclamatie van den burgemeester en zijn brief aan de legeering, waarin hij van de ramp ken nis gaf. Een kostbaar stuk is de mededeeling van 13 Augustus, waarin de bevolking wordt gerustgesteld betreffende den we deropbouw. Een stuk van een omgebogen lichtmast, het weggewaaide haantje van den toren en vele andere voorwerpen il- lustreeren den ontzettenden kracht van den storm. Ook het zg. „schandbord" heeft een plaatsje gevonden in dit alleszins beziens waardige Museum. Vele autoriteiten uit Borculo en de om liggende gemeenten woonden de ope ning bij. Na de opening hield de burgemeester van Borculo, de heer M. van Welie, een door de Vara uitgezonden, rede. waarin hij het Nederlandsche Volk dankte voor den stroom van liefdegaven, die dadelijk na de ramp geschonken zijn. Indien men zich den deerniswaardigen toestand Indenkt, aldus spreker, waarin de woningen en straten binnen een kwar tier tijds door de cycloon waren vervormd zult u begrijpen, hoe moeilijk het was de eerste redding en verbetering aan te brengen. Het is een groot voorrecht voor Bor culo geweest op dat moment als hoofd der gemeente te hebben een man, die met krachtige hand leiding wist te geven en de juiste maatregelen wist te treffen voor hulp en steun aan de bevolking. Na afloop van de windhoos, welke om ongeveer 7 uur 's avonds inviel, werden telegrammen en berichten opgesteld door den burge meester De Muralt. bestemd voor de re geering in Den Haag, het Provinciaal be stuur te Arnhem en meerdere tauurtge- meenten. De medewerking, welke aan stonds van de buurtgemeenten werd ont vangen, verdient onzen bijzonderen lof. Behalve dat drie dooden te betreuren waren, hadden ongeveer tweehonderd menschen verwondingen van meer of minder ernstigen aard bekomen. De burgemeester van Lochem, de heer Wittewaal, had 0111 drie uur 's nachts alle Lochemsche bakkers aan het werk gezet om brood voor Borculo te bakken. Des ochtends om 7 uur kwam de Lochemsche Gemeentearchitect, de heer Wessel, met een vrachtauto met duizend brooden te Borculo. Hij voerde bovendien een tank wagen met drinkwater mee, daar het wa terleidinggebouw van Borculo was inge stort. In den loop van dienzelfden och tend kwam een detachement genietroe pen onder den kapitein Wynoldy Daniels uit Utrecht. Deze militairen hebben prachtig werk verricht in onze stad. De eerste broodvoorziening door de stad Lochem is hier als een dergelijke groote daad van piëteit gevoeld, dat de herin nering daaraan zal blijven bestaan door haar op dezen herinneringsdag en vol gende als symbool te behouden. De belangstelling, welke de geteisterd* gebieden in het Oosten van Noord-Bra bant, Gelderland en Overijssel en het stadje Borculo In het bijzonder van de zijde van het publiek in eigen land, bui tenland en overzeesche gewesten heeft mogen ondervinden, is overweldigend ge weest. Daags na de ramp kwam de particulier secretaris van H. M. de Koningin zich op de hoogte stellen van den toestand en twee dagen later ontving Borculo het zeer hoog gewaardeerde bezoek van onze Vor stin en Hare Koninklijke Dochter. Tij dens de ochtenduren schreden Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana langs de puinhopen van onze stad, diep begaan met het lot der arme menschen, aan wie zij vele woorden van troost en bemoedi ging toevoegden. Tijdens de middaguren begaven de Koninklijke bezoeksters zich naar de ziekeninrichtingen te Lochem, Zutphen en Deventer, waarheen de zwaar gekwetsten ter verdere behandeling wa ren overgebracht. Deze Koninklijke be langstelling in het smartelijk lot, dat toen aan onze inwoners was opgelegd, zal als een schoone bladzijde in de geschiedenis van onze stad blijven voortleven; de be staande aanhankelijkheid tot ons Oran jehuis werd daardoor aanmerkelijk ver sterkt. Wijlen H. M. de Koningin Moeder betuigde haar deelneming aan den com missaris der Koningin over de verwoes ting in zijn provincie. De beide Vorstin nen schonken aanzienlijke bedragen voor leniging van den nood. Wijlen Zijne Ko ninklijke Hoogheid, de Prins der Neder landen bezocht eveneens Borculo in zijn verwoesten staat, welk bezoek hoogelijk werd gewaardeerd. De pers ging voor met een algemeen beroep le doen op de liefdadigheid van het Nederlandsche volk. Deze krachtige stimulans van de pers heeft, zooals later is gebleken, op aan zienlijke wijze bijgedragen tot het finan cieel succes. Een woord van hartgrondige appreciatie gaat op dezen dag dan ook van ons uit aan de geheele Nederland sche pers en aan vele buitenlandsche bladen. Nadat de groote steden waren voorge gaan. werden in nagenoeg alle gemeenten van ons land comité's ingesteld, die de taak op zich namen om gelden te verkrij gen voor herstel van de verwoeste gebie den. De cycloon van Augustus 1925 deed een hoos van milddadigheid door de har ten der Nederlanders van de geheele wereld gaan. Ook de belangstelling van het buiten land met de bevolking der verwoeste stre ken overtrof elke verwachting. In de hoofd- en tal van andere steden van de landen in West-Europa, in Zuid-Afrika en in meerdere steden van Noord-Amerika werden tal van gelegenheden georgani seerd om geldinzamelingen te houden ten bate van de getroffenen om speciaal voor Borculo. Mede zij de steun, aldus spr, ontvangen uit onze overzeesche gewesten, hier nog eens afzonderlijk gereleveerd. Op hoogen prijs heeft de bevolking der geteisterde streken gesteld den wensch van H.M. de Koningin om hare verjaardag op 31 Augustus 1925 zonder kosten onop gemerkt te laten voorbijgaan en de gelden anders besteed tot viering van dien dag thans te bestemmen voor leniging van den nood der slachtoffers. Deze verjaardag van onze Koningin is een weldadigheidsdag bij uitnemendheid geweest, waarvoor het mij vergund zij aan onze Landsvrouwe de eerbiedige hulde van onze bevolking over te brengen. Onmiddellijk na de ramp waren door burgemeester de Muralt uit de burgerij: onderscheidene commissiën ingesteld om het normale leven weer op gang te bren gen. Het bouwbureau begon reeds een week na de ramp zijn werk. Zoo was door burgemeester de Muralt met groote vastberadenheid en overleg alles in gang gesteld voor Borculo's herstel tot groote geruststelling en voldoening van de bevolking, die deze krachtige en be kwame leiding ten zeerste apprecieerde en daarvoor dezen burgervader nog heden ten dage een dankbaar hart toedraagt. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw jhr. mr. de Geer werd daartoe met medewerking van tal van vooraanstaande personen uit den lande ,.het Nationaal Steuncomité Stormramo" in het leven geroepen. De vereischte een heid van handelen kwam door dit Comité tot uitvoering onder leiding van het Dage- lijksch Bestuur, bestaande uit de heeren; jhr. Roëll, voorzitter, dr. Josephus Jitta, secretaris, van Ogtrop, penningmeester en de Commissarissen der Koningin in de provinciën Gelderland en Noord-Brabant, De wederopbouw van Borculo is in hoofd zaak onder leiding van het Provinciaal bouwbureau tot stand gekomen. Van het prachtige werk door de Woningstichting Borculo middels zijn bouwbureau verricht, kan men zich overtuigen bii een bezoek aan onze herbouwde stad. Op dezen dag is het ons een behoefte aldus eindigde spr. woorden van groote waardeering en dank uit te spreken aan den heer Baron van Heemstra, Commissaris der Koningin, voor zijn initiatief en bekwame leiding en de maatregelen, die hebben ge leid tot de schoonc wederopbouw van onze stad en bovendien aan hen, die den Commissaris daarbij hebben terzijde ge staan. werken °nSf1 vetsleten, r o* de° ltd overigens 1 niet-

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9