hei xoo eenvoudig lTbErUeeET WITTE ,30 JAAR WERELDGEBEUREN" De millioenenfilm „Karavaan". 76»<« Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 9 Augustus 1935 Derde Blad No. 23121 Bescherming tegen luchtaanvallen. [)e gemeenten in drie gevaar-klassen verdeeld. SPREEKCEL. VRAGENRUBRIEK. r r (THE FIRST WORLD WAR) een wetsontwerp ingediend. Ingediend ls een wetsontwerp tot be- [hernilng van de bevolking tegen lucht ballen. Aan de Memorie van Toellch- ng wordt het volgende ontleend De Regeering meent, dat In verband met tl karakter der te trelfen voorzieningen [Uitvoering van de vereischte maatrege- 3 bet doelmatigst ln handen van de bur- nneesters kan worden gelegd. Ter verzekering van de noodlge eenheid i juistheid ln de technische toepassing ju de maatregelen zal de Minister van pnenlandsche Zaken, onder wien de ge ile bescherming tegen luchtaanvallen 1 komen te ressorteeren, de noodige lei- geven en dit te meer, aangezien door I- Rijk in aanzienlijke mate in de kosten io uitvoering zal worden bijgedragen, in onder dien Minister ressorteerende jpectie, die uitsluitend van advies zal enen, van bescheiden omvang, dient urtoe te worden ingesteld. Niet alle gemeenten zullen bij luchtaan- illen in gelijke mate aan gevaar zijn ootgesteld. Gemeenten, waarin of nabij dke voor een luchtaanval aantrekkelijke ijecten zijn gelegen, als Regeerings- ueaux, militaire mobilisatie-centra, fa- rieken van oorlogsmateriaal en andere idustrieën, belangrijke spoorwegbruggen [emplacementen e.d., zullen eerder een lelwit vormen dan gemeenten, waarin [waarbij dergelijke objecten niet voor men Omgekeerd echter kan voor laatst ede gemeenten elk gevaar voor lucht- invallen niet ter zijde worden gesteld, ware het slechts daarom, dat geen ge rente zeker kan zijn, dat niet een vlieg- door toevallige omstandigheden, laronder mogelijke vergissingen, zich an zijn bommenlast ontdoet, ongeacht de aats, waar het zich bevindt, git dien hoofde acht de Regeering het adzaam, dat in alle gemeenten eenvou- te maatregelen in hoofdzaak van or- aisatorisehen aard worden genomen, urdoor de bevolking de noodlge voor- hriften zal verkrijgen, hoe in voorko- itnd geval moet worden gehandeld en urdoor tevens aanwezige gemeentelijke in te stellen hulpdiensten op de hoogte allen zijn, hoe zij. naar hun vermogen, pnuttig mogelijk werkzaam kunnen zijn. Aangezien voorts door het toepassen van irduistering op groote schaal de kans op ic'atelijke luchtaanvallen zeer beperkt ïlt, zal op dit gebied de medewerking a geen enkele gemeente kunnen worden i'ieerd. lust deze overal noodige maatregelen, ju in gemeenten, welke door verschil- ■st oorzaken meer aan het gevaar van EÏaanvallen zijn blootgesteld, maatre gelen op uitgebreider schaal noodlg zijn, wat zal moeten gepaard gaan met het voorzien in de inaterieele uitrusting van de diensten, welke metterdaad zullen op treden, wanneer een dergelijke gemeente door een luchtaanval wordt getroffen. Dit verschil in de mate van gevaar, hetwelk aanleiding is geweest voor een vrrdeeling van de gemeenten ln gevaren- klassen, moet uitgangspunt zijn voor de verdeeling van de kosten. Het komt der Regeering billijk voor, dat de maatregelen, welke reeds dadelijk in alle klassen toepassing zullen moeten vin den. voor rekening van de gemeenten worden uitgevoerd. Aangezien de meest blootgestelde lig ging van een gemeente, zooals hlervoren reeds werd aangegeven, in den regel niet een uitvloeisel is van omstandigheden, welke samenhangen met de gemeentelijke belangen, doch wordt veroorzaakt door de aanwezigheid van objecten, welke het landsbelang ten dienste staan, wordt het billijk geacht, dat de kosten van maat regelen, welke uitsluitend in de meer blootgestelde gemeenten zullen moeten worden getroffen, voor rekening van het Rijk komen. In laatstbedoelde gemeenten zullen voorts op daarvoor in aanmerking komen de punten schuilplaatsen moeten worden ingericht, waarin de zich bij luchtaanval len op den openbaren weg bevindende personen, die hun eigen woning niet meer kunnen bereiken, kunnen worden op genomen. Hoewel het in de bedoeling ligt de hier bedoelde schuilplaatsen zooveel mogelijk ln gebouwen van Overheidslichamen on der te brengen, kan het ook noodzakelijk zijn. dat gebruik wordt gemaakt van daartoe geeigende niet openbare gebou wen. De belanghebbende dient, Indien hij schade lijdt, daarvoor van Rijkswege te worden schadeloos gesteld. Ook moest een regeling worden getrof fen, volgens welke bij dringend of dreigend gevaar voor luchtaanvallen bepaalde eigendommen i zooals torens ten behoeve van uitkijkposten i ln gebruik kunnen wor den genomen, terwijl het bovendien mo gelijk moet zijn, dat verbruiksartikelen voor bescherming en ontsmetting dienen de en ln de gemeente aanwezig, kunnen worden gevorderd. Behalvedat bij overtreding van de voorgeschreven maatregelen tot strafver volging zal kunnen worden overgegaan, moet de mogelijkheid worden geschapen, aat door opsporingsambtenaren onverwijld kan worden Ingegrepen, indien door de overtreding ernstig gevaar ontstaat. Het ligt in de bedoeling in den alge- meenen maatregel van bestuur het aantal klassen aanvankelijk te bepalen op drie. De gemeenten, welke het minst aan ge vaar zijn blootgesteld waartoe de over- groote meerderheid behoort worden gerangschikt in de 3de klasse. In gemeen ten, welke daarvoor ln aanmerking komen, zal tevens een regeling moeten worden ge troffen, opdat ln tijden van gevaar schat ten van -geschiedenis, kunst en weten schap zooveel mogelijk in veiligheid kunnen worden gebracht. In de meer blootgestelde gemeenten, welke in de 2de en 1ste klasse zullen wor den gerangschikt, zullen verschillende maatregelen meer uitgebreid moeten wor den voorbereid, dan wel reeds een begin van uitvoering moeten verkrijgen. Als voorbeeld moge dienen, dat in zoodanige gemeenten ten behoeve van het personeel, hetwelk metterdaad zal optreden, ten op zichte van het aantal Inwoners een zeker percentage aan gasmaskers aanwezig moe ten zijn, welk percentage in de gemeenten, behoorende tot de 1ste klasse, weder grooter zal zijn dan ln de gemeenten der 2de klasse. Ook voor de aanwezigheid van ontsmettingsmiddelen zal dienen te wor den zorg gedragen. De in alle gemeenten noodige maat regelen zullen onverwijld tot uitvoering moeten komen: het zal om budgetaire redenen niet mogelijk zijn de overige maatregelen reeds dadelijk ten volle uit te voeren Aan het beleid van de Regeering zal moeten worden overgelaten, in welke gemeenten bepaalde maatregelen voor lang moeten hebben, m.a.w. op welke wijze aan de voor dit doel gevoteerde gelden de meest nuttige bestemming kan worden ge geven. Het komt wenschelijk voor naast de re geling van de samenwerking tusschen de gemeenten, neergelegd ln de gemeente wet, een bepaling op te nemen, waardoor samenwerking tusschen burgemeesters kan worden verkregen Zoodanige samenwer king kan noodlg zijn wanneer bijvoorbeeld een kleine gemeente, direct grenzende aan een groote. uit een oogpunt van gevaar daarmede als het ware één geheel vormt. In dat geval zullen verschillende maat regelen waarbij te denken aan de waar schuwing, alarmeering en verduistering ln samenwerking en eenvormig moeten worden uitgevoerd. onhebbelijke jeugd. Een lezer klaagt erover, dat toen hij Woensdagmiddag onder de gemeente Rijnsburg in het Kanaal voer, door een troep jongens met steenen is bekogeld. Jac. van S. te A. Alphen, Zwammer- dam, Bodegraven, Woerden, Harmeien, Utrecht, de Bilt, Soesterberg, Amersfoort, Nijkerk. Putten, Ermelo, Harderwijk, Nun- speet, Elburg, Oldebroek, Wezep. Totaal 122 K M. RECLAME 862* Uw teint frisch en gaaf, Uw uiterlijk jeug dig en aantrekkelijk te houden. Masseer Uw gezicht en hals s morgens en 's avonds twee minuten met het verzachtende over vloedige Palmolive-schuim, om alle voor- deelen te genieten van een volledige schoonheids-behandeling. Waardoor dit mogelijk is?... Door de ver jongende olijfolie: een der voornaamste bestanddeelen van PalmoliveOlijf olie is het oudste en beste natuurlijke cos metische middel,- het reinigt de poriën grondig en houdt Uw teint fraai en soepel. En Palmolive kost zoo weinig! Mil- lioenen gebruiken deze zeep ook voor hun bad. Koop vandaag nog Uw voorraad Palmolive. Reeds na eenige weken zullen de resultaten U verbazen. 3 1 P. W., te L. Vertrek naar Harderwijk van Amsterdam De Ruyterkade steiger B: Zondag 8.30 .uur; Maandag t/m Vrijdag 8.30; 17.30; Zaterdag 8.30 en 14.30. En kele reis le klasse 50 ct.; 2de klasse 40 ét. Rijwielen 30 ct. Vertrek naar Alkmaar van Amsterdam, steiger 10: Dagelijks te 7.30, 9.30. 14.30 en 17.30. Prijs enkele reis le kl. 75 ct., 2de kl. 45 ct. (dagretours resp. f 1 en 45 ct.). Rijwielen 25 ct. Von Hindenburg, de Duitsche Keizer en Ludendorff, confe- reeren achter de linie. Scène uit de Fox Film „30 jaar Wereldgebeuren", een verzameling autbentieke-filmreportages uit de geheime archieven der mogendheden, die deelnamen aan den wereldoorlog 15 jaar opgeborgen te zijn geweest ip :e sombere gewelven der geheime archie- 'W van de landen, die deelnamen aan den •sreldoorlog van 1914, heeft Fox Film j-orporation films, welke nog nimmer aan WWick vertoond werden aan de ver sheid ontrukt. Deze worden nu ver- onder den titel „The first World ln» 1 *ette hoogst interessante verzame- J deze week hier te zien is Mn van de zeldzaamste „shots", die er zal in de openingsscènes van deza oom te zien zijn, n.l. de eenige actueels 4eii St' we"re er ooit gemaakt werd van openden Duitscher Von Bismarck, begint ln 1901 en ontvouwt ge leidelijk de plannen, ideeén en vurigste wenschen van ongeveer 600 presidenten, koningen, keizers, koninginnen, prinsen, sultans en czaren, gedurende de periode van pl.m. 12 jaar. die voorafging aan den moord op Aartshertog Ferdinand, het eerste schot van den grooten oorlog. Het groot ste deel van de film is gewijd aan authen tieke scènes van de verschillende veldsla gen, waarin meer dan 22.000 000 man voor komen, honderden vliegtuigen, die in slag orde v!iea°n en ruim 23 schenen, die ge torpedeerd worden. De uiteindelijke rol prent werd samengesteld uit bij benadering 400.000 voet film. Dit werkje van snijden en verzamelen nam meer dan acht maan den ln beslag. Tenslotte behield men 1132 scènes of ongeveer 3 'maal het aantal van een gewone film. „The first World War" werd vervaardigd onder productieleiding van Truman H. Talley, terwijl Laurence Stallings, die eveneens het boek van gelijkluidenden naam redigeerde, de samenstelling ver zorgde. Stallings, vroeger journalist, nam dienst in het leger tn het begin van den oorlog en kwam gewond in Amerika terug. Hij beschreef zijn ervaringen in den roman „Plumes" en later nogmaals als medewer ker aan het onsterfelijke tooneelstuk „What Price Glory". Toen Simon en Schuster besloten een iboek samen te stel len van historische oorlogsfoto's, engageer den zij Stallings, om zeker te zijn van een chronologische volgorde. Stallings verwierf met deze prestatie zulk een overweldigend succes, dat Fox hem aanzocht om de samenstelling van de film te leiden, nadat zij zich van de filmrechten verzekerd had. Een verklarende tekst, die Stallings schreef en die door de geheele film heen loopt, wordt ln de Nederlandsche editie door Paul Huf uitgesproken. Wij noemen hier eenige interessante heelden, die ln deze film voorkomen: Het nachtelijke bombardement van Londen door Duitsche Zeppelins is in zijn vollen omvang gefilmd en opgenomen. Ook menig gevecht op zee is in deze historische film vastgelegd Zoo ziet men de slag bij Jutland in al zijn détails, het torpedeeren van menig EngeLsch en Duitsch oorlogs zoowel als vrachtschip en de landing on der kanongebulder van de Engelsche troe pen bij de Dardanelles Tevens is de onbeperkte onderzeeboot oorlog, welke in de laatste jaren van den wereldoorlog gevoerd werd, in al zijn ver schrikkingen te zien. Koninkiyke e.a. officieele personen ko men, somtijds zonder hun medeweten, door de filmoperateurs gefilmd, in deze rolprent voor. Zoo zien wij den kroonprins van Duitschland troepen inspecteeren en later met zijn vader, den keizer een hulde van zijn officieren in ontvangst nemen; even eens zijn er opnamen van keizer Franz Joseph van Oostenrijk, Koning George van Engeland, Koning Albert van België in de loopgraven aan het front, de Prins van Wales, de keizerin van Duitschland, de Czaar aller Russen, Koning Alexander van Joego-Slavië, Trotsky, Stalin, Lenin, Wil son, Clemenceau, Lloyd George, Hoover, etc. Ook de huidige president der V. S. van Amerika, Franklin D. Roosevelt, is in deze documentaire film te zien als jong secretaris van de marine. Achtereenvol gens zijn er verder nog opnamen van de laatste ontmoeting van Koningin Mary van Engeland en de Keizerin van Duitschland; de Prins van Wales als jongetje van 9 jaar. soldaatje spelende met. zijn broertje en zusje; de plaats waar de moord op Aarts hertog Ferdinand het eerste schot van den grooten oorlog plaats vond; het machtige Amerikaansche troepentransport op het einde der wereldoorlog, etc., etc. Laurence Stallings wist een filmwerk te vervaardigen, dat als een historisch monument, zijn gelijke zeker niet heeft! Talrijke beroemde persoonlijkheden uit den wereldoorlog en daarvóór spraken er hun bewondering over uit. Erik Charell, de regisseur, die beroemd werd door zijn film „Het congres danst", heeft opnieuw de aandacht getrokken met zijn eerste Amerikaansche productie „Caravan", waarin de hoofdrol vervuld wordt door den Franschen acteur Charles Boyer, men herinnert zich zijn sterk spel in „La Bataille" die als Zigeuner primas ook op de viool te hooren is en hoe! overigens geen wonder, als men weet, dat hij van zijn 14e jaar af een vurig muziekbeoefenaar is. Dan o.a. Lo- retta Young, Jean Parker en Philip Hol mes, dien men zich bijv. herinnert uit „The man I killed" (De man, dien lk gedood hebi. Toen Erik Charell 12 jaar geleden met een klein ballet ons land bereisde, had men er nog geen flauw vermoeden van, dat hij zich zoo spoedig op het eerste plan zou stellen, speciaal ook met deze film, die tevens „Tokayer Czardas" wordt genoemd en eigenlijk een hartstochtelijke vereering voor den Hongaarsclien wijn uitbeeldt. Deze vereering Komt niet alleen tot uiting in de schitterende beelden, maar ook ln de opzweepende muziek van Wer ner Richard Heyman, waarin alles gloeit en vloeit, tintelt en fonkelt. O.a. compo neerde Heyman die beeld en loon zoo wonderbaar wist ie vereenigen, drie suc ces-schlagers, t.w „Wine-Song", ,,I am Happy" en „Ha-cha-cha". De mogelijkheid, dat er in Hongarije een druivenoogst zou bestaan zonder mu ziek, is ten eenenmale uitgesloten: van daar dat Vrouwe Musica zulk een voor name rol in deze film speelt. Drie dagen duurt dit plukken der vruchten, en daar- tusschen loopt een even fantastische als geestige intrige met onmetelijke feesten van Zigeuners, die zich overal en alom in vroolijkste stemming rond bewegen! Na de heerlijke muzikale illustratie valt het accent op de virtuose filmische be handeling der stof: Charrell immers, deed de camera met de acteurs meerollen, zoo dat (ie actie nergens onderbroken wordt, de „close-up", die eens den toeschouwer' in haar ban hield, treft men hier niet aan. er is een voortdurende beweging, merkwaardige en verrassend boeiende uiting der moderne cinématografie. Deze rondtrekkende karavaan der Zi geuners, deze pittoreske schildering der Hongaarsche wijngaarden, dit Hongaar- sche landschap met zijn prachtig kas teel en groote menschenmenigten voert ons naar een streek, die oog, ziel en hart verruk t.Met de krachtige rhythmen waarmee ook de Hongaarsche rhapsodie van Liszt begint, zet deze film in: en allen zijn onmiddellijk in de juiste stem ming Muziek klinkt op: betooverend en onstuimig aangevoerd door den prachti- gen cembalo-virtuoos Bela Zsiga. En men is bevangen door een zee van klanken, onafscheidelijk verbonden aan suggestie ve beelden! Hierboven Charles Boyer en Jean Parker in „Caravan".

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9