7fi4te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 8 Augustus 1935 Derde Blad No. 23120 BINNENLAND. RECHTZAKEN. De Burgemeester van Albury te Bodegraven. BURG. STAND VAN LEIDEN FAILLISSEMENTEN. PE KONINKLIJKE FAMILIE IN SCHOTLAND. vriendelijke geste tegenover persfotografen. Aankomst te St. Fillans. Koningin Wilhelmina en Prinses J;da7ia lin gelijk gisteren reeds' In 't 1 ge~ itld, te Crlewf in Schotland a?-gekomen ,et een gevolg van vier perso-6"- °P net ation werden zij verwelko-™ d0.°r 016,1 «lerlandschen gezant te Tjnden, jhr. rar. Marees van Swindere- en, nrevrouw, en Nederlandscihen -nn.su. te Dundee, en heer Farqueharse'- De volgende woor- E, stonden als aangebracht: jeud Mille Fall* Schoï" £e woorden oeteekenen: 100.000 wel- oistgroeten j„r weg naar St. Fillans, waar de Siuve lamile verblijf zal houden, (ïden nonderden 'kinderen geschaard. al St. Fillans wordt gemeld, dat H.M. ur in den loop van den middag na prachtigen autotocht, die begunstigd ld door schitterend weer, Is aangekomen, ars over de hoofdstraat was wederom i doek gespannen, waarop den hoogen «eksters welkom werd gewenscht. je hotel-ingang werd belegerd door een trtje persfotografen en een groot aantal angstelenden. Aangezien H.M. de Ko- igln alle drukte en opzien wilde ver fden, betrad zij het hotel aan den ach- iant, en door den achtertuin en een leuken kwant zij in het Drummond jus Hotel aan. Toen de Koningin echter kort na Haar ikomst vernam, hoe groote teleurstelling had veroorzaakt bij de persfotografen, irvan sommigen een .groote reis achter rug hadden om de aankomst van de uingin der Nederlanden te kunnen foto- ifeeren. verklaarde H.M. zich onmlddel- bereld voor de persfotografen te posee- Dlt welwillende gebaar heeft de reeds tonde sympathie voor de vorstelijke «eksters zoo mogelijk nog vergroot. Jen avond heeft de Koningin rustig in I hotel doorgebracht. VERPLICHTE INSCHRIJVING JONGE WERKLOOZEN BIJ ARBEIDSBEURZEN. trijheid in het kiezen van een beroep. De beoordeeling van het loon. h verband met een ministerieele circu it houdende verplichte aanmelding bij uteidsbeurs van kinderen van werk- airbeiders. die den leeftijd van 15 jaar Itto bereikt, had de heer de Visser aan minister van Sociale Zaken eenlge gen gesteld. Minister Slingenberg, deelt antwoord daarop mede, dat de ilster heeft bepaald, dat, behoudens ln Hdere omstandigheden, alle tot wer- in staat zijinde niet verdienende in tentie gezinsleden van 15 jaar of ouder h als werkzoekenden bij het orgaan der tilbare arbeidsbemiddeling moeten laten rhrijven. Het is eohter niet Juist, dat feite de leiding van het orgaan der leldsbemiddeling zou uitmaken welk he lp de betrokkene moet kiezen. Laatst- toemde toch is volkomen vrij dat is de desbetreffende circulaire nadrukke- vastgelegd om zich te laten in- irijven voor het door hem/haar zelf mzen beroep. Medegedeeld is slechts, - indien het orgaan der arbeidsbe- ddeling meent, dat het gezinslid zich 'ft laten inschrijven voor een vak, aria hij/ziji geen kans van slagen heeft verband met ongeschiktheid voor of Wig VTaag naar arbeidskrachten in dat deze moeilijkheid zooveel mogelijk den weg dient te worden geruimd door hleg tusschen den directeur der arbeids- urs of den agent der arbeidsbemidde- met de(n) betrokkene. Heeft het erleg niet het gewenschte resultaat, dan D het orgaan voor steunverleening, dus it het orgaan der arbeidsbemiddeling, n betrokkene voor een vak te doen in lijven, waarin meer kans van slagen >r den betrokkene bestaat. °e vraag of het juist is, dat door den uister een circulaire Is uitgevaardigd, tarbij verplichtend wordt gesteld, dat zoons en dochters van werklooze ar tes, die den leeftijd van 15 jaar heb- bereikt, zich als werkzoekenden aan arbeidsbeurs melden, met dien ver inde, dat in feite de arbeidsbeurs- writeiten uitmaken voor welk beroep te jonge werkloozen in aanmerking Den, wordt, behoudens het volgende, vestigend beantwoord. De werklooze ge bieden zijn niet verplicht, eiken, doch «lts passenden arbeid tegen een be- Wijk loon te aanvaarden, he beslissing of het werk al dan niet ■ht te worden aanvaard en bij weige it dus 2/3 van dat loon op den steun eert moet worden, ligt bij het orgaan w steunverleening. he vrijheid in het kiezen van een be ef aal practisch slechts worden beperkt Mhhzien van hen, die niet beseffen, dat in de eerste plaats zelf moet trach- «gen onderhoud te voorzien en in onderhoud van zijn gezin bij te dragen, minister acht dit alleszins verdedig bar tn n'e' bereid den genomen maat- s hinten werking te stellen. De leipziger najaars-messe. kiviM.M1.?t'ewerkinS van het bestuur der Nederlandsche Jaarbeurs T J he van 25 tot 29 Augustus te hou- cü»ufXzlger Najaars-Messe een col- IEei®ri.^erlandsche groeP gevormd, die liuü. Ker de aandacht van het nis" 23trekken. In het „Ringmess- gelti' v!^ an<Jere vreemde naties ge- ti zal m r voortbrengselen tentoonstel- Meelino en 'Dans ook een Nederlandsche latniiio aantreffen, waar 04t. bouw- n' goud- en zilverwerk, kunst- fcha, ^ftikelen, glas, aardewerk en Ktald v i bepoohigheden worden uit ende Jppit verder een belangwek- »ei3K,/lfendlng van producten uit de gewesten. DE REP-UN0 VAN HET NEL VERKEER. eerste kamer over het wetsontwerp. Verschenen ls het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de nieuwe verkeers wet. Vele leden juichten de voordracht ten zeerste toe wegens de belangrijke verbete ringen, welke zij Inhoudt ln vergelijking met de thans geldende Motor- en Rijwiel- wet. Enkelen hunner ging dit ontwerp evenwel niet ver genoeg. ZIJ achtten een algemeene verkeerswet wenschelijk, waar in de rechten en verplichtingen van alle gebruikers van den weg, ook van de voet gangers, tot regeling zouden zijn ge bracht. Andere leden daarentegen waren van oordeel, dat hier het juiste middel ls be tracht en dat het doel van zoodanige wet zelfs zeer dicht is benaderd, Indien dit ontwerp tot wet zal zijn verheven. Sommige leden waren van oordeel, dat het standpunt, waarop de minister zich stelt, niet van eenzijdigheid is vrij te pleiten, wat betreft de opvatting omtrent de oorzaak der verkeersongevallen. Zoo betoogt de mlnistei; in het verslag van de voorgenoemde commissie, dat verreweg weg het grootste aantal dier ongevallen moet worden geweten „aan het roekeloos rijden door bestuurders van motorrijtui gen". Dat ook in de practijk een neiging waarneembaar is, dit standpunt te aan vaarden, blijkt o.a. uit de veelvuldige aanhoudingen van automobilisten op den openbaren weg ter controle van de nale ving der gegeven voorschriften. De leden, hier aan het woord, drongen er op aan, dat die controle op andere wijze zou wor den geoefend. Zij bepleitten de totstandkoming van maatregelen ter verwijdering van wielrij ders en voetgangers van de voor snelver keer bestemde hoofdwegen, alsmede den aanleg van een wegennet, waarbij onder scheid wordt gemaakt tusschen die twee groepen van weggebruikers en hen, die zich per motorrijwiel of -rijtuig voortbe wegen. Eenlge leden maakten opmerkingen over de afgifte van rijbewijzen. Sommi gen hunner drongen er op aan, dat geen al te scherpe voorschriften zouden wor den gegeven aangaande de eischen van bekwaamheid en geschiktheid ten opzich te van het besturen van automobielen, daar ongevallen soms minder het gevolg zijn van de onbekwaamheid of onge schiktheid der chauffeurs, dan wel van verwaarloozlng der verkeersvoorschrlften, roekeloosheid of misbruik van alcohol, tegen al hetgeen geenerlei examina baten, doch alleen een behoorlijk toezicht op het verkeer hulp biedt. Andere leden achtten onnoodlg, dat by vernieuwing van het rijbewijs om de vijf jaren, een nieuwe keuring en een nieuw examen als eisch worden gesteld. Vele leden konden zich met het hier- voren weergegevene niet vereenigen. Zij hadden met groote waardeering gecon stateerd, dat de mogelijkheid, om de be voegdheid tot het besturen van motorrij tuigen te ontzeggen, in belangrijke mate staat te worden uitgebreid. Ook spraken zij de hoop uit, dat het toegezegde onder zoek naar de wenschelijkheid en moge lijkheid van toepassing der psychotech niek bij de beoordeeling van de bekwaam heid en geschiktheid tot chauffeeren, zoo spoedig mogelijk zou worden ingesteld. Verschelden leden betwistten, dat de tijd nog niet zou zijn gekomen voor het opleggen van de verplichting tot verzeke ring tegen de gevolgen van wettelijke aansprakelijkheid. Terwijl eenlge leden verdedigden het voorschrijven van rood achterlicht voor op onverlichte wegen stilstaande voertui gen, voor bakfietsen, handkarren, door dieren getrokken voertuigen en voor rij wielen, achtten andere leden dezen eisch, voor wat rijwielen betreft te streng en althans voorloopig het voorschrijven van een wit achterspabord voldoende, te meer daar dit achterlicht vaak, zonder dat de bestuurder van het rijwiel zulks bemerkt, niet brandt. tegen ijsvorming op de vleugels. Demonstratie van een uitvinding op Schiphol. Gisteren is op Schiphol de Engelsche uitvinding gedemonstreerd, waardoor ijs- vorming op de vleugelranden van een vliegtuig wordt tegengegaan. Dr. John Edwin Ramsbottom. scheikun dige van dé Royal Arcraft te Farnborough, mr. B. Lockspeiser en majoor Stewart van de technische afdeeling van de Royal Air craft hebben deze uitvinding reeds eeni- gen tijd geleden gedaan. De Dunlop Maatschappij heeft het patent gekocht en de vinding „Anticer" gedoopt. Het principe is bijzonder eenvoudig. Op de frontzijde van de vleugels en van het staartstabilisatievlak is een canvaslaag bevestigd die weer bedekt is met een poreuze laag leer. Een cylinder met sa mengeperste lucht drukt een vloeistof, die ijsvorming tegengaat ethylene glycol via een rubber buis onder het nieuwe bekleedsel van het vleugelfront, zoodat het poreuze leer gelijkmatig wordt bevochtigd. Om de vloeistof te doen vloeien heeft de piloot slechts een knopje op het dashbord om te draaien. Het aantal gevallen, waarbij ijsvor ming de oorzaak van verschillende vliegrampen optreedt ls betrekkelijk gering, zoodat slechts enkele liters vloei stof behoeven te worden meegenomen. Het geheele apparaat weegt niet meer dan 14 K.G., zoodat het gewicht van het vliegtuig slechts zeer weinig verzwaard wordt. Capt. Robertson, chef van de afd. lucht vaart van de Dunlopfabrieken en mr. Wright waren met hun sportvliegtuig. waarop de vinding was aangebracht, uit Londen gekomen om een uiteenzetting te geven van de practische toepassing van deze voor de vliegwereld zoo bij uitstek nuttige uitvinding, waai-van met belang stelling door verschillende luchtvaart autoriteiten, w.o. de heeren Plesman en Guillonard, kennis werd genomen. cultuurtechnische advies commissie. Benoeming der leden. Bij Kon. Besl. ls Ingesteld een centrale cultuur-technische adviescommissie, die mede zal fungeeren als Centrale Commis sie, als bedoeld ln artikel 13 der Ruilver- kavellngswet eh een cultuurtechnische dienst. In de commissie zijn benoemd: ambts halve tot lid en voorzitter: de directeur- generaal van den Landbouw; tot leden, tevens ondervoorzitters: de heeren jhr. ir. C. E. W. van Panhuijs, hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat te 's-Graven- hage; H. J. van Leusen, inspecteur der Nederlandsche Heidemaatschappij te Arn hem; tot lid: mr. H. van Iwema, admini strateur bij het Departement van Finan ciën te 's-Gravenhagevoorts de leden, na aanbeveling van de Centrale land- bouwvereeniglngen, bedoeld in artikel 13 der Ruilverkavelingswet; J. L. Nyslngh, voorzitter van het Koninklijk Nederl. Landbouw Comité te De Wijk; J. C. van Beek, onder-voorzitter van den Noord- Brabantschen Christelijken Boerenbond, te Deurne; mr. W. Rlp, secretaris van den Christelijken Boeren- en Tuindersbond in Nederland te 's-Gravenhage. Aan de commissie zijn voorts toege voegd als secretaris ir. Fr. P. Mesu, Rijks- landbouw-consulent, tevens landbouwkun dig adviseur voor de werkverschaffingen steunverleening bij het Departement van Sociale Zaken; als adjunct-secretaris Ir. A. G. Swart, te Utrecht. Tot directeur, hoofd van den dienst ls aangewezen ir. F. P. Mesu. De dienst is gevestigd in het gebouw van den dienst van het Staatsboschbe- heer, Museumlaan 2, te Utrecht. contingent eeringen. Cocos.stukgoederen en bestreken papier en carton. De Stct. van gisteren bevat de Kon. be sluiten tot contingenteerlng van cocos stukgoederen (cocostapljtgoed en cocos- looper ln rollen). Gedurende het tijdvak van 4 maanden aanvangende 1 Augustus j.l. en eindigen de 30 November a.s., is de invoer uit ieder land verboden van cocosstukgoederen, voor zoover deze meer bedraagt dan 100 ten honderd van de hoeveelheid, welke gemiddeld per 4 maanden in het jaar 1934 uit dat land is ingevoerd. Verder van bestreken papier en bestre ken carton. Gedurende het tijdvak van 5 maanden, aanvangende 1 Augustus j.l. en eindigen de 31 December a.s., is de invoer uit ieder land verboden van bestreken papier en bestreken carton, voor zoover deze meer bedraagt dan 100 ten honderd van de hoeveelheid, welke gemiddeld per 5 maan den in de jaren 1933 en 1934 uit dat land is Ingevoerd. naturalisatie. Met haar invloed óp arbeidsmarkt wordt rekening gehouden. In haar memorie van antwoord aan de Eerste Kamer op het voorloopige verslag over een naturalisatie-ontwerp merkt de regeerlng op, dat het vanzelf spreekt, dat rekening wordt gehouden met den invloed van naturalisaties op de arbeidsmarkt te onzent. Inderdaad zijn ter bestrijding van werkloosheid ook bij naturalisatie be perkingen betracht, welke onder normale omstandigheden niet in acht behooren te worden genomen. Zoolang als regel niet wordt getreden in de beweegredenen waarom Nederlan ders in het buitenland wonen of verblij ven, schijnt het geen aanbeveling te ver dienen, op het stuk van teruggave van 't Nederlanderschap aan oud-Nederlanders een hierop gegronde onderscheiding te maken. o geien nieuwe organisatie van de n.s.b. Zij dient tot bescherming van colporteurs. In verband met „een door de Nationaal- Socialistlsche Beweging genomen besluit tot oprichting van een nieuwe organisatie, welke bij een eventueel verbod van de weerafdeelingen in de plaats daarvan zou kunnen treden", heeft het Tweede Kamer lid, de heer Van der Helde, aan de regee rlng vragen gesteld. Minister Van Schaik antwoordt thans het volgende: „De regeering volgt de oude en nieuwe organisaties van de Nationaal-Socialisti- sche Beweging met aandacht. De bedoelde „troepen" zijn, voor zoover bekend, geen zeer nieuwe organisaties in de N.S.B. en niet bestemd of geschikt om bij eventueel verbod van de W. A. daarvoor in de plaats te treden en naar den schijn naast de N.S.B. te staan. De bedoelde groepen, ook we! eens doch naar het oordeel van de N.SJ3. ten onrechte „stormtroepen" genoemd, heb ben naar is gebleken in de eerste plaats tot doel colporteurs te beschermen, al be staat wellicht de mogelijkheid, dat zij vroeg of laat in feite een ruimer arbeids veld vinden. Hoewel binnen die groepen naar een strenge discipline wordt ge streefd. en de aanneming van leden met inachtneming van bijzondere eischen van geschiktheid voor het door de N.SB. be oogde doel geschiedt, schijnt het voors hands nog minder juist haar een militair of semi-militair karakter toe te kennen. Afgezien van den al dan niet on-Neder- landschen aard eener organisatie blijft de regeering van oordeel, dat groepsvorming, die in werkelijkheid een militair of semi- militair karakter zou gaan dragen, door de Overheid dient te worden tegengegaan. Zij zal niet nalaten dienovereenkomstig de noodige maatregelen te treffen en, indien noodig, voorstellen te doen." OUD-MINISTER VERSCHUUR NAAR INDIË. Oud-minister mr. T. J. Verschuur heeft het voornemen in het najaar een bezoek aan Ned. Indië te brengen. De heer Ver schuur zal daarbij worden vergezeld door zijn echtgenoote. honde uit oldenbroek staat terecht. Voor de rechtbank te Zwolle hebben gisteren terecht gestaan verschillende le den van een bende die gedurende tal van jaren de omgeving van Oldenbroek en Doornspijk onveilig heeft, gemaakt met het plegen van kippendiefstallen, het stelen van vee uit de weide diefstal van koper van de schietterreinen te Oldenbroek. van konijnen, van geld en van dekens en lin nengoed uit het kamp van de Ned. Chr. Studenten Vereeniglng te Nunspeet e.d. Verschillende dier gevallen gingen met braak gepaard. Bh de ontmaskering der bende ging er een zucht van verlichting op ln de betrokken streek. Met betrekking tot den aard der verschillende diefstallen en inbraken en de veelvuldigheid daarvan sommige werden tien jaar geleden ge pleegd sprak men reeds van „Klein Oss". Toen bleek tevens, dat de bende nog eenlge roofovervallen op haar lijst had staan, waartoe men auto's wilde laten verongelukken en dat, zekere van der M., te Oosterwolde de leider en aanvoerder van de bende was. Gisteren hebben de verdachten terecht gestaan waarbij de volgende straffen wer den geëischt. Tegen van der M. 4 jaar gevangenisstraf, tegen E. v S 3 jaar. P. B. 3 jaar, G. v. d. B. 1 jaar. L. D. 1 iaar. W. v. d. B. 3 jaar, D. V. 1 jaar. A. N. 1 maand en J. M. twee weken gevangenisstraf. Allen wonen te Oldenbroek en omgeving. Tegen E. de L. te Harderwijk wegens heling van koper werd f. 100 subs. 50 dagen hechtenis geëischt. Uitspraak 15 Aug. in alle zaken. aanbieding van zijn portret. kantongerecht te leiden. Uitspraken: J. v. D. hvr. van A. N. Katwijk, overtre ding leerplichtwet f. 2 of 1 dg.; W. V. idem idem f. 2 of 1 d.; M. g., wlelrijden zonder reflector f. 2 of 1 d.; K. D. L. idem f.2 of 1 d.; F J. g„ wieirijden zonder licht f.2 of 1 dg.; J. A. G., Noordwijk, wieirijden zonder reflector, f.2 of 1 dg.; C. S. den B„ Haar lemmermeer, Idem f. 2 of 1 dg.; A. P., idem f 2 of 1 dg.; P. V. wieirijden zonder licht f.2 of 1 dg.; H. Chr. M. P., idem f.2 of 1 dg.; J. A. G. Noordwijk, Idem f.2 of 1 dg.; W F F., wielrijdeh zonder bel f. 2 of 1 dg.; G K. Voorburg, wieirijden zonder bel f.2 of' 1 d.; W. F. v. d. B. te Leiden, op den openbaren weg voetballen f. 1 of 1 dg.; J. P. v. d. B„ idem f. 1 of 1 dg.; F. E. M., Am sterdam, loopen op verboden grond, f. 2 of 1 dg.: M. K. den Haag, idem f. 2.50 of 1 dg.; J. v. P., overtreding motor- en rijwielregl. f. 2 of 1 dg.; H. Th. C. overtreding spoor wegwet f. 5 of 2 dg.; W. K. J. v. d. H., idem f.5 of 2 dg.; P. V., Rotterdam, geen geldig rijbewijs vertoonen f.2 of 1 dg.; P. J. R-, zonder noodzaak links van den weg auto rijden, f.5 of 2 dg.; M. du M„ wieirijden over een gesloten verklaarden weg, f2 of 1 dg.; i J. wieirijden zonder rem, f.3 of 1 dg J. F. te Leiden, op den openbaren weg kaartspelen f. 1 of 1 dg.; P. v. D., Beverwijk, overtreding motor- en rijwielregl. f. 3 of 1 dg.; J. W. S., Ede, Idem f. 10 of 4 dg.; G. ter W., Haarlem, idem f. 6 of 2 dg.; J. de R. Leiderdorp, idem f. 3 of 1 dg.; L. v. d. S„ idem f. 2 of 1 dg.; J. v. B„ Noordwijk, over treding alg. pol. verord. van Noordwijk f. 2 of 1 dg.; J. A. J„ zwervende, te Warmond zonder vergunning venten f. 2 of 1 dg.; H. N„ Wassenaar, te Voorschoten zonder ver gunning op den openbaren weg muziek maken f. 1 of 1 dg.; J. A., zwervende, 'over treding visscherijwet 2 x f. 1 of 2 x 1 dg.; C. B„ Voorschoten, overtreding alg. pol. verord. van Voorschoten, f. 4 of 2 dg. en f. 2 of 1 dg L. J. den Haag, overtreding wa penwet f.5 of 2 dg.; W. H. A„ zwervende, idem f. 5 of 2 dg.; S. v. d. H„ Voorschoten, overtreding motor- en rijwielwet f. 3 of 1 dg.; P. Chr. K„ Oegstgeest, idem f.3 of 1 dg.; L. P.. overtreding vuurwapenwet f. 10 of 4 dg. met verbeurdverkl. jachtgeweer; J. M. v. d. H. overtreding arbeidswet 3 x f. 3 of 3 x 1 dg. geboren. Frank Evert, z. v. W. Wieringa en E. C. Mulder Gerardus, z. v. W. F. Roozen- daal en N. Schats Martha Gerdina, d. v. J. Th. L. de Jong en A. S. Ruis Teu- nis, z. v. L. Noort en P. Kuivenhoven Anthonie, z. v, L. Rovers en A. Koning Alexander Hendrik, z. V. C. L. B. v. Nes en C. v. d. Hoek o ONDERTROUWD. H. A. v. d. Water jm. 26 j. en F. H. J. Wijnhoven jd. 25 j. gehuwd. H. Hillebrand jm. en M. v. Helden jd. G. G. Lovink jm. en J. C. E. Klein jd. J. A Meijlink jm. en J. Janssen jd. L. J. Ouöshoorn jm. en C. M. W. Brakel jd. N. v. Putten jm. en M. C. H. Tege laar jd. o overleden. J. v. d. Boschv Houten, vr. 63 j. de wethouderssalarissen te amsterdam. In zijin gistermiddag gehouden geheime zitting heeft de gemeenteraad van Am sterdam besloten, aan Ged. Staten op hun desbetreffende vraag te antwoorden, dat hij dit college het advies geeft, de wet houderssalarissen thans definitief te be palen op f. 7500.met aftrek van wedu- wenpensioen dus f. 7300.—. De aandrang van den kant van de groep Weiss, om de wethouderswedden terug te brengen tot f. 5000.had geen resultaat. De wethouders hebben indertijd reeds vrijwillig f. 500.— op hun jaarwedde die f. 8000— bedroeg doen korten. Ged. Staten hadden thans de meening van den raad verzocht, over een op te leggen verdere verlaging, en wel tot f. 7000. (f. 6800.met aftrek van f. 200.voor weduwenpensioen Hierboven de burgemeester van Albury met zijn echtgenoote, naast zijn portret, vervaardigd door den heer Van Rooijen, dat hem gistermiddag te Bodegraven werd aangeboden. V. 1. n. r.: Mevr. Waugh de heer Van Rooijen (de schilder), de burge meester de heer E. A. Bogaart en de heer P. Maaskant. Gistermiddag is de burgemeester van Albury, de heer Waugh, in Bodegraven geweest. Dit heeft den organisator voor de ontvangst, den heer E. A. Bogaart, veel moeite gekost. Zelfs een reis naar Amster dam en Den Haag, maar hij heeft vol komen succes gehad. Eerst was de af spraak, dat de burgemeester om 5 uur zou aankomen. Er werd nog eens telefonisch geïnformeerd en toen werd bericht, dat het bezoek te kwart voor drie zou zijn. In haast werd een ontvangst voorbereid. De medewerking van de V.V.V. werd verkre gen en in het Beursgebouw zou de gast worden ontvangen. Niettegenstaande de geringe voorbereiding was de belangstel ling zéér groot en reeds te 2 uur hadden zich honderden op de Nieuwe Markt ver zameld. Het werd 3 uur eer de groote KXM.-auto met den burgemeester en diens echtgenoote, vergezeld van een door de K.L.M. toegewezen secretaresse, arri veerde. In het gebouw werden de bezoekers ont vangen door den heer Bogaart, den secre taris der V.V.V.den heer J. H. v. d. Vlist, den heer P. Maaskant, hoofd der Chr. ULO. pastoor Campenhoudt uit le Meije, den kapelaan, bestuursleden der V.V.V. enz. Ook de schilder van Rooijen. die het portret van den burgemeester vervaardigde was aanwezig, benevens de heer Haasnoot uit Katwijk, die met zijn school daar ter plaatse de correspondentie voerde. De ontvangst was allervriendelijkst; ook burgemeester Waugh liet zich kennen als een bijzonder vriendelijke persoonlijkheid. Hartelijk groette hij de saamgestroomde menigte, vooral de schoolkinderen. Na de eerste begroeting werd ook het publiek toegelaten en spoedig was de groote hal van het Beursgebouw, zoowel boven als beneden stampvol, vooral met kinderen. De heer Bogaart begroette hier aller eerst den Burgemeester, dien hij hartelijk welkom heette in Bodegraven namens de heele Bodegraafsche schooljeugd. Hij her innerde aan wat de heer Waugh voor de Hollandsche piloten had gedaan en aan de geknoopte vriendschapsbanden met Aus tralië. Vervolgens bood hij het portret aan waarvan de juiste gelijkenis, hoewel het naar een foto was gemaakt, nu sterk op viel. Namens de Fa. Turkenburg werd zaad aangeboden van een bloem, die naar Al bury is genoemd, namens „Oud-Holland" een lunchkaasje, namens „Hero de Groot" een teakhouten kaaskuipje. De rede werd door den heer Haasnoot telkens in het Engelsch vertaald. Daarna sprak pastoor Campenhoudt den gast in het Engelsch toe. Hij ver ving pastoor Lühn, die verhinderd was, bracht ook den dank uit van heel Bode graven voor de vriendelijkheid om zelf te willen komen, wat heel wat grootere plaatsen Bodegraven zullen benijden. In het Hollandsch sprak namens de V.V.V. de heer v. d. Vlist woorden van hartelijk welkom. In het Engelsch voerde toen nog de schilder Van Rooijen het woord, waar na mr. Waugh zelf hartelijke woorden van dank sprak, die weer werden ver taald. Het eenige Hollandsch dat hij kende n.l. „Dag kinderen" was het begin. Hij was zeer gevoelig voor de spontane ontvangst. Het portret vond hij zeer ge slaagd en hij dankte daarvoor den teeke naar. Hij had niet gedacht dat men hem in Holland zou kennen, maar iedereen weet blijkbaar wie hij is en overal, vooral in Bodegraven, heeft meri hem hartelijk gegroet. Spr. dankte voor de toespraken en de geschenken en beloofde in de Australische pers van Bodegraven te zul len vertellen. Als herinnering bood hij voor de R.-K. jongensschool een vlagje en een houten vogel aan. Telkens werden de toespraken onderbroken door hartelijk applaus en hoera's voor den sympathie ken burgervader. Met een driewerf „hoera" werd tenslotte de huldiging, die een uur duurde, besloten. Luide toege juicht vertrok het gezelschap in de rich ting Gouda. Uitgesproken G. v. d. Zwet, bloemkweeker, Haarlem mermeer, Veldweg oost Hoofddorp. R c. mr. M. A. van Rijn van Alkemade. Cur. Mr. A. Beets, Haarlem. Volgens het weekblad „Handelsbelangen" werden gedurende de maand Juli bij de gezamenlijke griffies in Nederland gede poneerd 170 crediteurenliisten met een totaal pasief van f. 3.342.876.25, waarvan preferent f. 368.491.37. Sedert 1 Januari 1935 werden gedeponeerd 1335 crediteuren- lijsten met een passief van f. 27.040.157.72, waarvan preferent f. 4.066.345.09.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9