Ifoedf U fyoed/ Thuiktcfoslhe//:! LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 7 Augustus 1935 BUITENLAND. TELEGRAMMEN. SCHEEPSVERBINDINGEN. DE ALGEMEENE TOESTAND. Mussolini elscht dat Abessynië zich onder bescherming van Italië plaats. Alleen op die wijze zou oorlog te voorkomen zijn. Mussolini heeft gesproken! Mussolini spreekt veel en met groote zelfingenomen heid, maar hij was daarbij in den laatsten tijd zelden zoo positief in z'n uitlatingen over het conflict met Abessynle als dit' maal tegenover een medewerker van de .Paris Solr"! Oorlog kan alléén voorkomen worden, zelde hij daarmede alle moreele verplichtingen tegenover den Volkenbond op zij schuivende indien Abessynië zich onder de bescherming van Italië plaatst! Volgens Mussolini Is Itallë's recht op een protectoraat over Ethiopië erkend door het verdrag van Ucciali van 1889, Dit verdrag heeft Italië rechten toegekend, welke gelijkstaan met een protectoraat over Abessynië. De Amhareesche tekst van dit verdrag echter werd op zulk een wijze geredigeerd dat de mogelijkheid eener dubbelzinnige interpretatie werd gescha pen. Dit feit, gevoegd bij andere uitingen van kwade trouw en anti-Italiaanschen geest van de zijde van den Negus Menelik (die zijai troon in bezit kon nemen dank zij den steun van Italië), waren de aan leiding tot de campagne van 18951896. Van 1896 af heeft Italië getracht zijn wenschen en rechten in Abessynië met vredelievende middelen te doen respectee ren. Doch hierop hebben de Abessyniërs met een voortdurende vijandigheid ge antwoord. Het is voldoende te herinneren aan de concentratie van aanzienlijke Ethiopische strijdkrachten aan de grens van Eritrea, in 1915, toen Italië in den wereldoorlog was gewikkeld Deze troepen concentratie verplichtte Italië zijn koloniale troepen te mobillseeren welke veel beter in aller voordeel op het Europeesch oor- logstooneel hadden kunnen worden ge bruikt. Niet het fascistische regime heeft het bestaande probleem geschapen, doch de ontwikkeling van den kolonialen geest in het Italiaansöhe volk heeft alle Italia nen overtuigd van de noodzakelijkheid het probleem op te lossen. Waarom is Engeland, dat zelf heeft ge koloniseerd en primitieve volken in zich heeft opgenomen, zoo nerveus ten aan zien van de Italiaansche actie tegenover Abessynië? Mussolini vreest dat een ge deelte van het Engelsche publiek zich nog niet precies realiseert de diepere redenen welke Italië er toe brengen een definitieve oplossing van het Ethiopisch probleem te zoeken. Toch ontbreekt het niet aan stemmen in Engeland, die het goed recht van Italië om de plaats te verwerven, waarop het onder de koloniseerende naties recht heeft, erkennen. Het Italiaansche volk hoopt nog altijd dat de meerderheid van het Engelsche volk er zich rekenschap van zal geven dat de actie van Italië niet wordt ingegeven door imperialistische praktijken, noch door den wensch naar gemakkelijke militaire successen, maar uitsluitend door de noodzakelijkheid van expansie en vei ligheid, waardoor' ook de koloniale politiek van Engeland steeds geïnspireerd is ge weest. Op de vraag hoe hij de rol van Japan in het Afrikaansche conflict ziet, antwoordde Mussolini, dat de Italiaansche regeering gezien de officieele Japansohe verklaringen geen aanleiding heeft om aan te nemen dat Japan andere dan commercieele en economische belangen heeft in Oost- Afrika. Dit land heeft dus niets te verlie zen en alles te winnen bij de ontsluiting van de Abessynische markt door Italië. Ik geloof niet. zoo vervolgde Mussolini, dat een afdoende oplossing uit Genève kan komen Voor andere kwesties, die zekere gelijkenis vertoonen met de Ethiopische, zooals bijvoorbeeld de Mandajoerijsche, heeft men er evenmin een oplossing ge vonden. Het geheele Italiaansche volk is bereid elk offer te dragen en alle verantwoorde lijkheid, die dit historische uur vergt, op zich te nemen. Tenslotte stelde de interviewer de vraag, of Mussolini in de grensincidenten, die zich hebben voorgedaan voldoende recht vaardiging meent te kunnen vinden voor een militaire actie van grooten omvang. „Het incident van Wal-Wal staat niet op zichzelf", zeide Mussolini „Andere aan Ethiopië grenzende koloniën hebben even eens herhaaldelijk provocaties te verduren gehad, maar Italië heeft ongetwijfeld het meest moeten lijden. Wal-Wa] is de laatste van een lange reeks van uitingen van de vijandige stemming jegens Italië, waardoor een aantal Ethiopische hooiden bezield is". Tot zoover de heer Mussolini, die als het verslag juist is weergegeven aldus nog eens bevestigd heeft dat hij zich van het lidmaatschap van den Volkenbond niets zal aantrekken en van plan is kalm z'n eigen gang te gaan. Tenzij de bond, onder aanvoering van Engeland, hem daarin op al te gevaarlijke wijze zou gaan dwarsboomen! Maar dat zal eerst kunnen blijken in den loop van September.. Gisteren vergaderden de Engelsche minis ters Baldwin. Hoare en Eden en daarbij is Eden opgedragen op de Fransch-Ita- liaansch-Britsche conferentie, welke waar schijnlijk de volgende week te of bij Parijs zal worden gehouden, dezelfde politieke gedragslijn als in Genève te volgen. Het Engelsche standpunt blijft onge wijzigd: Engeland zal zich tegen geen enkele regeling verzetten die voor beide partijen aanvaardbaar is. doch de Engelsche regeering zal beslist weigeren, druk op Abessynië uit te oefenen voor het waar borgen van politieke concessies. Het is weinig waarschijnlijk dat een Engelsche kabinetsraad zal worden bijeen geroepen daar de ministers op het oogen- blik geen wijziging in den toestand zien, welke een bijeenkomst noodig maakt. De eerstvolgende vergadering wordt op 24 September a.s. gehouden al is het moge lijk. dat de Britsche ministers de volgen de week nog overleg zullen plegen ln ver band met de drie-mogendheden-confe- rentie. Officieel wordt tegengesproken, dat aan Engelschen is verboden, vriiwillig dienst te nemen in het Abessynische leger. Men kan een Engelschman niet be'etten in vredestijd toe te treden to) een buiten landsche strijdmacht Wel is het strafbaar, dat een Engelsch onderdaan soldaat wordt in een land. dat zich in oorlog met een bevriende mogendheid bevindt. Het defi- RECLAME- 8556 „Er is geen enkel voedingsmiddel, dat melk in voedende samen stelling overtreft," verklaart de wetenschap nitieve standpunt van Engeland hangt grootendeels af van de beslissingen, die in Genève zullen worden genomen. Italië gaat inmiddels door met zijn troepenmacht in Afrika te vergnooten. Door de gisteren onder „Telegrammen" nog vermelde nieuwe mobilisatie is het aantal voor Oost-Afrlka bestemde divisies op 12 gebracht. Tot dusver waren de divisies uitsluitend door Zuid- en Cen- traal-Italië geleverd. Die, welke gisteren gemobiliseerd zijn, waren echter aan de Fransche grens gelegen. De divisie Trento, die moet dienen ter vervanging van die Tan Asseta. zal naar den Brenner worden gedirigeerd Als een loopend vuurtje verspreidde zich gistermiddag door Rome het bericht van de nieuwe groote mobilisatie. Aan de kiosken verdrongen zich de menschen.om de, zoo van de persen komende, dagbladen te lezen. De courantenverkoopers schreeuwden op alle hoeken het nieuws uit Overal werd de jongste gebeurtenis druk besproken. „Deze maatregel", schrijven de Romein- sche bladen, „beteekent de beste commen taar, die men kon geven op de resoluties van Genève inzake het geschil met Abes synië. .Genève", aldus schrijft de „Giornale d'Italla", „kan blijven praten en zelfs dreigen. Het kan niet de groote koloniale rijken annuieeren, welke sommige landen zich in den loop der eeuwen hebben ge vormd. Italië behoeft voor niemand onder te doen. Alleen de fascistische regeering beoordeelt haar positie en haar besluiten. De polemieken en interventies van den volkenbond stichten slechts verwarring, terwijl Italië open kaart wil spelen". Volgens den specialen correspondent van de .Daily Telegraph" te Cairo zijn sedert Februari meer dan 200 schepen met Ita liaansche vlag in top, voorzien van man schappen, munitie en levensmiddelen, naar Eritrea gepasseerd. Het aantal troe pen wordt op 111.000 geschat. De meeste soldaten zijn zeer jong en pas onder de wapenen geroepen. De Abessynische gezant te Londen, dr. Martin, heeft tegenover den vertegen woordiger van de „Intransigeant" ver klaard. dat hij indien mogelijk, wil trach ten 5 mlllioen pond sterling op de Engel sche markt voor zijn land vrij te maken. Abessynië heeft dit geld niet slechts noo dig om oorlog te kunnen voeren, doch ook om de enorme bodemrijkdom van het land te kunnen exploiteeren, Abessynië is volkomen bereid concessie te verleenen voor de exploitatie van zijn petroleumbronnen en koper- en goud mijnen. Dr. Martin verklaarde voorts, dat Abes synië. voor het geval het tot een gewa pend conflict met Italië mocht komen, een speciale oorlogsbelasting heeft Ingesteld, die 5 mlllioen pond sterling zou opbrengen. Iedere Abessyniër is bereid voor de vrijheid en zijn koningshuis te sterven. De Abessyniërs zijn uitstekende schutters, doch het ontbreekt hun aan Mauser-ge weren. Tanks en vliegtuigen bezit men zoo goed als niet, doch wat zouden dezen ook kun nen uitrichten in een land, dat bergachtig en vol ravijnen is. en geen groote bevol kingscentra bezit? In Egypte houden de bladen zich op nieuw uitvoerig bezig met de onlangs door den ministerpresident afgelegde verkla ring, dat het standpunt van Egypte ten aanzien van 't Abessynisch conflict over een zou komen met dat van Engeland. De eerste secretaris van den ministerpre sident heeft gisteren in opdracht van den ministerpresident tegenover de vertegen woordigers van de drie groote Egyptische bladen bevestigd, dat de veel besproken uitlating inderdaad juist is. Op vragen inzake geruchten omtrent Britsche militaire voorbereidingen aan het Suez-kanaal verklaarde hij zich hierover niet te kunnen uitlaten Op een groote vergadering van het ge nootschap voor den vrede te Alexandrië heeft de directeur van de Engelsche Vic toria-School een redevoering gehouden welke practisch neerkwam op het partij kiezen voor Abessvnië Een Italiaansche journalist die in dezelfde vergadering als soreker optrad werd uitgefloten, zoodat hij zijn rede moest onderbreken. De havenarbeiders van Port Said heb ben besloten bij een eventueel uitbreken der vijandelijkheden niet te zullen wer ken aan de Italiaansche schepen. BELGIE. Naar nieuwe verwikkelingen? In l'Actlon Socialiste, het weekblad waarin de links georiënteerde leden van de Belgische werkliedenpartij aan het woord komen, voorspelt het oud-Kamerlid Marteaux nieuwe politieke verwikkelingen op korten termijn. De schrijver betoogt, dat zoowel eerste-minister Van Zeeland als de socialistische minister Delattre van meening zijn, dat de huidige regeering het niet lang meer zal houden. FRANKRIJK. Uitvoering van openbare werken als werkverschaffing Opnieuw relletjes te Brest. De te verwachten ïegeeringsdecreten zullen met name Inhouden een uitgebreid plan van werken, welke tot in de kleinste gemeenten zullen worden uitgevoerd, ten einde ln geheel Frankrijk bij te dragen tot een algemeene werkverschaffing. Tegen het einde van deze week zal Laval voor alle prefecten te Parijs een uiteen zetting geven over de wijze, waarop hij zich voorstelt, dat de nieuwe regeeringsdecre- ten zullen moeten worden toegepast. Het Fransche koloniale instituut heeft een belangrijke zitting gewijd aan de be studeering dezer decreten met betrekking tot de koloniën. Er is een memorandum opgesteld, dat zal worden overhandigd aan de ministers van buitenlandsche zaken en koloniën. Te Brest hebben gisteren nieuwe rel letjes plaatsgevonden. Stakende arbeiders van het arsenaal hebben geweigerd de werkplaatsen te ontruimen, waarop de hulp van de koloniale troepen, infanterie en politie werd ingeroepen, die tot ont ruiming overgingen. Verscheiden werklie den verzetten zich hiertegen en er ont stonden botsingen, waarbij twee stokers en twee gendarmes werden gewond en opge nomen moesten worden. Het arsenaal werd daarna gesloten. De arbeiders trokken vervolgens onder het -lngen van revolutlonnaire liederen door de straten, die door militairen werden bewaakt; ook de bewaking van de marine- prefectuur is versterkt. Des middags deden zich nieuwe inci denten voor, waarbij o.a. een chef der recherche door een projectiel werd ge troffen. Duizenden betoogers begaven zich naar het station, waar zij het vertrek van een trein af te koppelen. Zij gingen daarna naar tief af tekoppelen. Zij gingen daarna naar het gebouw van den onderprefect en ver vingen de Fransche door een roode vlag, die echter door den sous-prefect van het hek werd afgerukt. ENGELAND. Dalende werkloosheid Nieuwe onderkoning van indië. Het ministerie van Arbeid publiceerde gisteravond de werkloosheidscijfers voor de maand Juli. Voor de eerste maal se der Juni 1930 blijft dit cijfer onder de 2 millioen. Naar schatting van het ministerie van Arbeid waren op 22 Juli J.l. 10.381.000 ver zekerde personen tusschen 16 en 64 jaar tewerkgesteld, of 20.000 meer dan op 24 Juni en 234.000 meer dan verleden jaar. Op dienzelfden datum bedroeg het aan tal ingeschreven werkloozen 1.972.941, waarvan 1.501.226 geheel werkloozen en 393.198 gedeeltelijk werkloozen. Het aan tal werkloozen was 27.169 minder dan op 24 Juni J.l. en 153.319 minder dan verle den jaar. Als opvolger van Lord Willingdon, wiens ambtsperiode ln April 1936 afloopt, heeft de koning gisteren de benoeming tot gou verneur-generaal en onderkoning van In dië goedgekeurd van Lord Linlithgow. Lord Linlithgow wordt beschouwd als een bijzonder goed kenner van Indische toestanden en heeft de grondige kennis van de pas afgekondigde Indië-wet, die noodig Is, om haar practische uitvoering en Juist toepassing te verzekeren De markies van Linlithgow werd in 1887 geboren en genoot zijn opleiding te Eton. In het hoogerhuls nam hij als lid van de conservatieve partij een belangrijke plaats in. Van 1922 tot 1924 was hij civiele lord der admiraliteit en zijn belangstelling voor de Britsche zeemacht blijkt even eens uit zijn voorzitterschap van de Navy League, de organisatie, die zich ten doel stelt de propaganda voor de Engelsche vloot. Lord Linlithgouw was verder nog voorzitter van de koninklijke commissie voor den landbouw ln Indië en neemt tal van commissariaten waar van flnancleele en handelsinstelllngen, o.a. van de Bank van Schotland en van J. en P. Coats, Ltd. CHINA. De Japansche eischen aan China. Als gevolg van net Incident te Loe- antsjau, waar een Japansch politieman door Chineezen gedood werd. heeft Japan, naar Reuter verneemt, besloten van China te eischen: le. De bestraffing van de verantwoor delijke personen 2e. De garanties, dat soortgelijke inci denten zich niet zullen herhalen. DUITSCHLAND. Heekblad „Der Stahlhelm", verboden. Het weekblad van de „Stahlhelm", „Der Stahlhelm" is tot nader order ver boden. GRIEKENLAND. De orde op Kreta hersteld. De orde op Kreta is geheel hersteld. Tusschen de stakers en de werkgevers is overeenstemming bereikt. De minister van oorlog, Kondylis, heeft, naar Reuter verneemt, verklaard, dat de staking geen politieke beteekenis heeft. 469e STAATSLOTERIJ CNiet officieel) 2de klasse, 3de IJjst Trekking van Woensdag 7 Augustus 1935 Hooge Prijzen 20.000.— 16632 100— 10869 Prijzen van 30.— 260 285 735 806 1069 1450 4i;f 1579 1613 2187 2208 2594 2743 2854 3632 3812 1067 4357 4377 4627 5022 5163 5309 5361 5381 5616 5783 6330 6411 7071 7187 7667 7778 8127 8266 8452 9252 9360 9366 9450 9761 9826 10029 10233 10271 10283 10362 10371 112Ï3 11559 11694 11725 11946 11991 12186 12677 12927 13479 13585 13762 13767 13964 14140 14339 14534 14751 14806 14811 15015 15575 15640 15719 15765 16484 16665 1695'. lege: 16989 17061 17125 17132 17213 17528 17803 17960 18462 18775 18942 1898? 19321 19339 19437 19611 19920 20056 20133 20229 20913 Verbeteringen 2e klasse, 2e iijst- 16003 m z. 160*3; 2662 m. Z. 5662. HET ITAUAANSCH. ABESSYNISCH CONFLICT. LONDEN, 7 Aug. (Reuter). De tegen Engeland gerichte artikelen ii» de Italiaan sche pers worden in de Londensche bladen I uitvoerig besproken. De diplomatieke correspondent van de I „Daily Telegraph" schrijft, dat de heftige aanvallen op Engeland in de geïnspireerde Italiaansche pers onlangs l.et onderwerp van besprekingen op het ministerie van buitenlandsche zaken met den Italiaan- schen ambassadeur Grandi zijn geweest. In Italië staat de pers onder toezicht der regeering, en dit feit rechtvaardigde de handelwijze der Britsche regeering. Men zou den ambassadeur erop hebben gewezen, dat de Britsche pers in haar uit latingen Inzake de Italiaansche politiek een ln het oog vallende terughoudendheid aan den dag legde, en dat Rome in dit opzicht geen reden tot klagen had. Daar de beide landen in de toekomst in aangelegenl^den van wellicht nog grooter belang dan het huidige conflict zouden moeten samen werken, gelooft men, dat kunstmatige pers-aanvallen, die erop gericht zijn hier te lande ergernis te veroorzaken, mis plaatst zijn. i I SAN REMO, 7 Aug, (A.N.P.i. De mobili satie van de infanteriedivisie „Cosseria" heeft groot enthousiasme gewekt. De be volking vormde optochten ln de straten en begaf zich naar het monument van de in den oorlog gevallen militairen. De secretaris van de fascistische federa tie en de president van de oud-strijders- vereeniging hielden toespraken. Soortgelijke manifestaties hadden even eens plaats in andere gemeenten der pro vincies waar de bevolking en de zwart- hemden zich vereenigden en Juichkreten aanhieven op den Duce en de soldaten die naar Oost-Afrika zullen vertrekken. ROME. 7 Aug. (A.N.P.i. UltAddls Abeba wordt gemeld, dat groote troepenmachten geconcentreerd zijn bij Gondar, Adoea en Makallo. JODEN UIT EEN BEIERSCHE BADPLAATS VERDREVEN. BERLIJN, 7 Aug. (Reuter). De eerste officieele verdrijving van Joden uit een Duitsche stad op groote schaal ts gisteren gelast door den burgemeester van de lan delijke Beiersche badplaats Bad Toelz, ten zuiden van Muenchen. Alle niet-Arlsch badgasten moesten Toelz binnen 24 uur verlaten hebben. Deze maatregel was de bekroning van een anti- Joodsche actie, die een week lang had ge duurd. Tegen 6 uur in den avond hadden alle Joodsche gasten, ouden en zieken zoowel als gezonden, het plaatsje verlaten. Een hotel, waarvan de eigenaar Jood is, werd gesloten. Vijftig man -Arisch perso neel werden hierdoor door werkloos Men vermoedt dat Juliuls Strelger. de algemeene leider van de antl-semietlsch acties, de hand heeft in deze gebeurtenis. VORSTELIJK BEZOEK AAN LONDEN. LONDEN, 7 Aug, (Reuter) Behalve Koningin Wilhelmlna en Prinses Juliana kwamen gisterenavond ook in Londen aan, dt kroonprins van Denemarken, met zijn Jonge gemalin, prinses Ingrid. Beide zul len twee weken als gast van den groot vader der Prinses, den Hertog van Con- naught, op diens landgoed in Surrey ver blijven. „HEIL HITLER"-GROET IN OFFICIEELE CORRESPONDENTIE. BERLIJN, 7 Aug. De Rijks- en Prui sische minister van blnnenlandsche zaken deelt in een circulaire mede, dat de door hem getroffen regeling den groet „Heil Hitler" in het blnnenlandsche verkeer van de autoriteiten in zooverre is uitgebreid dat deze groet ook aan het slot van brie ven moet worden geplaatst bij bijzonder plechtige gelegenheden, zooals b.v. een schrijven van gelukwensch of waardeering. ZWARE WOLKBREUKEN. NEW YORK, 7 Aug. (Reuter) Zware volkbreuken hebben in de staten Wiscon sin en Minnesota groote schade aange richt. Uitgestrekte gebieden in het Westen van Wisconsin en in het Zuid-Oosten van Minnesota staan bijna geheel onder water De wegen zijn onbegaanbaar en de boer derijen voor het grootste deel verwoest. Tal van bruggen zijn vernield Talrijke personen zijn dakloos geworden. Tot dus ver wordt nog slechts één slachtoffer ge meld, doch waarschijnlijk zal het aantal aanzienlijk hooger blijken te zijn. HULDE BIJ HET GEDENKTEEKEN VAN MAARSCHALK PILSOEDSKI. WARSCHAU, 7 Aug. (Reuter). Dinsdag begaven zich verschillende delegaties van het Congres der oud-strijders dat te Kra- kau bijeenkomt, naar het gedenkteeken van maarschalk Pllsoedski. In een tiental urnen brachten zij aarde van de slagvelden mede, waar zij gestre den hadden, welke zij aan den voet van het gedenkteeken plaatsten. In zijn toespraak wees generaal Rydz- Smigly op het enorme werk door maar schalk Pllsoedski verricht. Wij moeten, zoo vervolgde spreker, ge heel onze kracht, ons Initiatief geven voor de zaak van Polen. Wie gelooft aan de zwakheid van Polen vergist zich sterk. Wij zijn niet voornemens iemand iets te ontnemen, doch wij zullen ook niemand toestaan, iets van ons af te nemen, dat ons toebehoort. Dit is de geheele meening van het ge heele volk. De minister-president Slawek en de minister van buitenlandsche zaken, Beek, namen eveneens deel aan de plech tigheid. DE RELLETJES TE BREST DUREN VOORT. PARIJS, 7 Aug. (Reuter). Toen de ar bel, ders van de marinewerf te Brest gister! avond vernamen, dat een der arbeiders, jü bij de onlusten van gistermorgen was'ge. wond. intusschen overleden was, ontston- den nieuwe ongeregeldheden. De stakers i hielden een vrachtauto aan en staken deze in brand. Een afdeellng militairen te paard voerde daarop eenige charges uit. Sommige militairen werden ontwapend en hun karabijn gebroken. Er zijn nieuwe koloniale troepen als versterking aange- komen. PARIJS. 7 Aug. Dinsdagavond hebben zich te Brest opnieuw ongeregeldheden voorgedaan. De belhamels probeerden de prefectuur van de marine te bestormen e richtten te dien einde een barricade op, I Mariniers en gendarmes zijn er evenwel ii geslaagd de menigte te verspreiden. Eenlgen tijd later probeerden arbeiden de hekken van de kazerne van het tweeds regiment kploniale troepen omver te halen. Militairen werden ontboden om de orde. verstoorders te verdrijven. Officieus verluidt dat de autoriteiten pa kort na middernacht de orde hadden hei. steld. Te middernacht waren in het marins hospitaal opgenomen 20 gewonden, van wi 13 arbeiders. 5 leden van de Garde Mobil en 2 gendarmes. PARIJS. 7 Aug. (A.N.P.i, De „Matin' meldt, dat het parket van Brest zkh sedert gisteren bezig houdt met de ongs. regeldheden welke zich aldaar hebba j voorgedaan en verklaart: Den geheeta I dag heeft te Brest een atmosfeer va burgeroorlog gehangen Het blad vraagt o! i men den door Moskou aangestelde com- I mupistische agitatoren nog langer hup I gang kal laten gaan. I De .Jour' verklaart dat het om i. 1 nationale verdediging van Frankrijk gaal. Men moet snel en krachtig optreden. De „Figaro" is van meening dat de regee- ringsdecreten. of men ze aangenaam vindj of niet moeten worden uitgevoerd, vooral door hen die voor de nationale verdedi ging werken. „L'Oeuvre" het orgaan van de radicaal- socialistische groep-Daladler veroordeelt de ongeregeldheden omdat zij het fas cisme ln de hand werken. De „Ere Nouvelle" verklaart dat het eigenaardige verdedigers van de democra tie zijn. die door wanorde en ongeregeld heden de dictatuur van geweld willen laten triomfeeren om afbreuk te doen aas de beslissingen welke met zeer groote meerderheid door de vertegenwoordijes van het land zijn genomen. De „Populaire" schuift de verantwoorde. Hjkhetd op de marine-prefectuur omdat deze besloten heeft de tuighuizen door militairen te laten bezetten hetgeen hel blad een provocatie noemt. De „Humanité" zegt dat de gebeurtf nisesn wijzen op de toenemende impopt- laritett der regeeringsdecreten en des heroischen wil der arbeiders om te strij den voor hun Intrekking. DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. MADRID. 6 Aug. (A.N.P.) In Arant» ls tijdens een hevig onweer de bliksem In geslagen in een groep arbeiders, die ondft een brug waren gaan schuilen. Drie hun ner werden op slag gedood, terwijl ver scheidene anderen ernstig werden je wond. DE WERKING VAN DE STROMBOLL NAPELS, 7 Aug. (Reuter) Naar uit Messina wordt gemeld wierp de Stromboii gioote blokken steen uit, terwijl een groots stroom lava van den berg vloeide. De be volking werd zeer verontrust ofschoon do uitbarsting nog geen schade heeft aange richt. o VERKIEZINGSOVERWINNING VAN Dl REPUBLIKEINEN IN AMERIKA. NEW-YORK, 7 Aug. Dinsdag is in het kiesdistrict van Rhode Island, den aan de Oostkust gelegen kleinsten staat der Ver- eenigde Staten, een aanvullende verkiezing voor het Congres gehouden. Terwijl de democraten verleden jaar November bij de verkiezingen een over weldigende meerderheid wisten te behalen bleven zij dezen keer sterk in de minder heid. Volgens de tot nu toe bekende resul taten schijnt een overwinning van den republikelnschen candidaat Charles Rink vrij zeker. Van 112 kiesdistricten heelt Risk in 90 35.600 stemmen, terwijl zijn democratische tegencandidaat Antonio Prince slechts 26.800 stemmen op zich zag uitgebracht. De verkiezing wordt in het geheele land met grooten aandacht gevolgd, daar zij beschouwd wordt als een peiling voor de beoordeeling der politiek van president Roosevelt. Men noemt het opmerkelijk dat bij de burgemeesters-verkiezing in de stad Newport voor het eerst sedert 20 jaar een republlkelnsche burgemeester is gekozen, BRAND IN AMERIKAANSCHEN KRUISER. QUINCY 7 Aug. (Reuter). Heden ochtend is brand uitgebroken in de ma chinekamer van den Amerikaanschen kruiser „Quincy" welke hier werd Se" bouwd. Het schip ls 2 maanden geleden van stapel eeloopen. Na 5 uur blusschen was men den brand meester. De schade is aanzienlijk. De navolgende schepen zijn morgen radio-telegrafisch te bereiken via het kuststatlon Scheveningen Radio. Alchiba; Alcyone; Alphacca; Baloeran; Chr. Huygens; Crijnssen; Indrapoera; Jan Pietersz. Coen: Johan de Witt; Johan van üldenbarnevelt; Kota Baroe; Kota Gede; Kota Nopan, Kota Radja; Maasdam; Maf nix van St. Aldegonde; Poelau Bras, Poe lau Roebiah; Poelau Tello; van Rensse laer; Rotterdam H.A.L.; Sibajak; Staten dam; Stuyvesant; Tarakan; Venezuela. Volendam. Behalve bovengenoemde passagierssche pen zijn de meeste Nederlandsche vl'ac7|J schepen eveneens vla Scheveningen Bad» te bereiken. Bij verzending van een radiotelegra» via Scheveningen Radio bedragen de tale kosten 44 cent per woord. ï—i

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2