De verdeel ing der Wethouderszetels 76*te Jaargang WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1935 No. 23119 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS, Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk dager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30, Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 130 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchêque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.35 per week f.0.18 Franco per post f. 2 35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) it nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. VERPLAATSING BODEWAGENS. Burgemeester en Wethouders van Lelden lengen ter algemeene kennis, dat door *n besloten ls om ook voor de bodewa- tns (auto's), welke thans op den Nieu- Sfn Rijn standplaats innemen, de Kaas- urkt als standplaats aan tc wijzen, zulks set Ingang van Maandag 12 Aug. a.s. J, SPLINTER, Weth. lo. Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden. 7 Augustus 1935. 8574 DE ONEENIGHEID OM DEN C. W. v. d. HOOGT-PRIJS. thans BIEDT OOK DE COMMISSIE VOOR SCHOONE LETTEREN HAAR ONTSLAG AAN. Aan het hoofdbestuur van de Maat- rbapplj der Nederlandsche Letterkunde Jbler werd namens de Commissie voor Ihoone Letteren het volgende bericht: J)e Commissie voor Schoone Letteren de Maatschappij der Nederlandsche letterkunde, heeft uit de bladen kennis Bomen van het aftreden van het be stir der genoemde maatschappij. Zij eelt over de door haar aan te nemen lading niet kunnen vergaderen vóór 24 ijl. verhinderd als ze was door het anlandsch verblijf van eenige harer en. Kort voor haar bijeenkomst be dt den leden een schrijven van het be- ir, dat hen ten zeerste verbaasde, om- zij het beschouwen als een onbehoor- poging om de voor 21 September a.s. eschreven vergadering bij voorbaat te tinvloeden. De argumenten, door het bestuur in dit ijven ontvouwd, betreffen slechts per- mlijke aangelegenheden tusschen den her mr. H. Marsman en zoowel de Com- Blssie voor Schoone Letteren als het be- fbur der Maatschappij. Onafhankelijk echter van alle argumen- k, in deze bestuurs-circulaire aange- wtd, wijst de commissie er nogmaals met fen meesten nadruk op, dat haars inziens bet eenige houdbare standpunt in deze Bak geformuleerd werd in haar schrijven tan 4 Mei J.l. aan het bestuur, n.l. dat vrijheid van crltiek een cultuurgoed is, letwelk het Nederlandsche volk voor zich '(toverde, en dat deze vrijheid door het festuur ls aangetast". De Commissie voor Schoone Letteren (lijft van oordeel, dat een prijs voor let- erkundig werk alleen mag worden toege- (tnd of onthouden op grond der waarde ui dit werk Zij beschouwt het als een onbetamelijke übreuk op het recht van hoor en weder- aor, dat dit standpunt der Commissie in 1( bestuurs-circulaire volkomen buiten «schouwing werd gelaten. Onder deze omstandigheden heeft de lommissie voor Schoone Letteren een- femmig besloten haar ontslag aan te ieden". (w.g.) K. J. L. ALBERDINKG THIJM,, Voorzitter. W. J. M. A. ASSELBERGS, Secretaris. DIRK COSTER. J. VAN DULLEMEN DE WIT. PROF. DR. G. GERRETSON. MR. M. NIJHOFF. J. W. F. WERUMEUS BUNING. bond van chr. geref. knapen- vereenigingen. De algemeene vergadering. De Bond van Chr. Geref. Knapen- 'ereenigingen in Nederland kwam giste- '?n hier ter stede in algemeene vergade- nnl bijeen. Be voorzitter, de heer Van den Berg van (Gravendeel heeft allen hartelijk wel ft® geheeten. waarna hij een openings rede heeft uitgesproken. De jaarverslagen van secretaris en pen- ""igmeester werden voorts uitgebracht J1 Eoedgekeurd. Te constateeren viel. dat «Bond zich in een gestadigen groei mag '«heugen. .B'j de bestuursverkiezing werden ds. D. Wnstra, tweede voorzitter en de heer pvelaar, penningmeester herkozen en «kozen in de vacature-De Bruyne, de "ter Buisman van Zwolle ten voorstel van de afd. Utrecht om Bond tot een onderafdeeling van den °ond van Chr. Geref Jongelingsvereeni- r£en 'e 'haken, werd verworpen. J* heer Geleynse heeft weder in deze '«nkomst een referaat gehouden zeri- "(„"De verhouding van de K. V. tot de 'Een ruime bespreking volgde op «leiding. ™i rondvraag sloot ds. Henstra de ver wering op gebruikelijke wijze. De volledige correspondentie tusschen de drie rechtsche raadsfracties en de S.D.A.P. Hieronder laten wij de volledige corres pondentie volgen, welke met betrekking tot de toekomstige samenstelling van het gemeentebestuur is gevoerd tusschen de drie rechtsche raadsfracties eener- en de S.D.A.P. anderzijds: Schrijven van dc drie rechtsche Raadsfracties aan de S. D. A. P. Den 12den Juli ls volgend schrijven ge zonden aan mr. D. A. v. Eek, voorzitter van de Raadsfractie der S.D.A.P. „Ondergeteekenden, voorzitters van de drie rechtsche Raadsfracties, zouden het op prijs stellen, uw meening te kennen betreffende de volgende vragen: 1 Is Uw raadsfractie van oordeel, dat, gezien den uitslag der raadsverkiezing, wijziging moet worden gebracht in de samenstelling van het College van B. en W.? En. zoo ja, welke wijziging? 2. Is Uw raadsfractie van oordeel, dat, bij een eventueel intreden van een verte genwoordiging der S.D.A.P. in het College van B. en W., het tot nu toe gevoerde be leid principieel, in belangrijke punten, moet worden gewijzigd? Indien u deze vraag bevestigend meent te moeten be antwoorden, mogen wij u dan verzoeken, om ons concreet te willen aangeven, op welke punten. Wij veroorloven ons, u zoo spoedig mo gelijk antwoord te verzoeken." Deze brief was onderteekend door de heeren dr. v. Es (A.R.), Wilbrink (Chr.H.) en Wilmer (R.K.). Schrijven van de S. D. A. P. aan de drie rechtsche Raadsfracties. Bovenstaand schrijven werd gekruist door een schrijven, d.d. 12 Juli van den heer W. G. Verweij. secretaris van de Raadsfractie der S.D.A.P. aan elk der drie rechtsche Raadsfracties (en eveneens aan de Raadsfractie van VB. en V.D.), lui dende: „Namens de Sociaal-Democratische frac tie van den nieuwen Gemeenteraad heb ik de eer, een delegatie van uw fractie uit te noodigen tot een bespreking over de be zetting van de wethouderszetels geduren de de komende 4-jarige periode. Deze be spreking zal worden gehouden op Maan dag 22 Juli des avonds te 8 uur in het Volksgebouw, Heerengracht 34, alhier. Wij zouden het zeer op prijs stellen, tijdens deze bespreking het standpunt van uw fractie over deze aangelegenheid te vernemen. Tot de bijeenkomst zijn uitgenoodigd vertegenwoordigers van de R.K., A.R., C.H.. V.B. en V.D.-fracties. Niet uitgenoodigd zijn derhalve de vertegenwoordigers van de Communistische Partij en van Nationaal Herstel, wijl zij tegenstanders zijn van de parlementaire democratie. Ten slotte meenen wij het initiatief tot deze bijeenkomst te moeten nemen op grond van het feit, dat wij de sterkste fractie vormen." Schrijven van de drie rechtsche Raadsfracties aan de S. D. A. P. „In antwoord op uw schrijven d.d. 12 Juli moeten ondergeteekenden u mede- deelen, dat zij hun schrijven d.d. 12 Juli hebben verzonden na overleg in hun frac ties, die algemeen van oordeel waren, dat een eventueele bespreking alleen nut kan hebben, als eerst schriftelijk grondslagen voor die bespreking zouden zijn vastge legd. Vandaar de door ons aan u gestelde vragen, welker beantwoording een basis voor een bespreking zou kunnen vormen. Wij moeten dus eerst het antwoord op ons schrijven afwachten, alvorens de uit- noodiging van den secretaris van uw fractie te kunnen beantwoorden." Deze brief gedateerd 15 Juli, was onder tekend door de heeren dr. v. Es, Wilbrink en Wilmer. Schrijven van de S. D. A. P. aan de drie rechtsche Raadsfracties. Onderstaand schrijven was gedateerd 20 Juli. „Naar aanleiding van uw schrijven d.d. 12 Juli J.l. heb ik de eer u te berichten, dat het standpunt van de soc.-dem. raads fractie t.a.v. de bezetting van wethouders zetels als volgt luidt: le. Meenen wij, dat door een overwe gend deel der Leidsche bevolking onze aanwezigheid in het College van B. en W. wordt verlangd. Wij achten het daarom een gemeentebelang, dat de sociaal-demo craten in het College binnentreden. 2e. Meenen wij, dat op grond van den verkiezingsuitslag, waarbij ons 40 pCt. van het aantal raadszetels is toegekend, wij aanspraak maken op het bezetten van 2 wethouderszetels. 3e. Meenen wij. dat op de vraag of, en, zoo ja, in hoeverre in de tot nu toe ge volgde gemeente-politiek principieel wijzi ging zal worden gebracht, wanneer soc - c m in het College zitting zullen nemen, beter in een bespreking antwoord kan worden gegeven, daar we "reezen, dat een correspondentie over deze materie einde loos dreigt te worden. Niettemin deelen wij u ter uwer infor matie mede, dat de fractie alleen bereid is zich in het college te doen vertegen woordigen, indien een stevige meerderheid der raadsleden zich bereid verklaart de bestrijding der werkloosheid door middel van de werkverruiming dus met nor male loonen onder de tegenwoordige omstandigheden als de t a ak te be schouwen, die het geheele gemeentelijke bestuursbeleid moet beheerschen. Naar het oordeel der fractie zal dus de uitvoe ring van het indertijd door de sociaal democraten ingediende werkplan, zij het dan in gedeelten, in hoofdzaak de eerste en voornaamste taak moeten zijn, die een college van B. en W., waarin de sociaal democraten zijn vertegenwoordigd, zou moeten ten uitvoer brengen. Voor het be talen van renten en aflossing van de voor de uitvoering benoodigde leeningsgelden zal dan de gemeentelijke reserve moeten worden aangesproken. Voorts zal als leid draad voor onze te voeren politiek bij gaand crisisprogram dienen. Nu de tijd kort is om de vergadering van Maandag 22 Juli a.s. te doen door gaan. noodigt de soc.-dem. fractie u uit, om u door een afvaardiging te doen ver tegenwoordigen op een bijeenkomst, te houden op Vrijdag 26 Juli a.s., 's avonds ie 8 uur in het Volksgebouw, waar de soc.- dem. fractie hoopt, dat definitieve beslui ten zullen kunnen worden genomen." Dit schrijven, gedateerd 20 Juli. was on derteekend door den heer Verweij. Schrijven van de drie rechtsche Raadsfracties aan dc S.D.A.P. „Naar aanleiding van uw schrijven d.d. 20 Juli hebben wij de eer het volgende onder uw aandacht te brengen: Op onze vraag, of, en zoo ja, in hoeverre de tot nu toe gevolgde gemeentepolitiek principieel, in belangrijke punten, zou moeten worden gewijzigd, bij een even tueel intreden van uw partij in het Col lege van B. en W„ wijst u alléén op de „werkverruiming". Wij willen echter nadrukkelijk consta teeren, dat ook in het verleden, geduren de de laatste Jaren, door het College van B. en W. voorstellen zijn gedaan en door den Gemeenteraad, met medewerking van onze raadsfracties, voorstellen zijn aange nomen, welke de door u bedoelde „werk verruiming" tot gevolg hadden. In de toe komst zal, evenals in het verleden, het streven onzer raadsfracties er op gericht zijn, om, voor zoover mogelijk, nuttige werken door de gemeent ete doen uit voeren. Wij zeggen „voor zoover mogelijk". Oók uw partij, eventueel deelnemend in het dagelijksch bestuur der gemeente, zal niet naar het onmogelijke willen streven. Uw wensch, om de reserve voor „werkverrui ming" te bestemmen, is heel vaag gefor muleerd u veroorlove ons dit op te mer ken. En, in verband hiermede, willen wij ook uw aandacht vestigen op het feit, dat werkverruiming van gemeentewege het aantal werkioozen en steun-behoevenden niet zeer sterk zal inperken. Als de alge meene economische toestand zich niet wijzigt, zal daarom, helaas, de door u be doelde reserve zeer waarschijnlijk moeten r 'orden gebruikt, om den steun aaan werk ioozen en hulpbehoevenden te kunnen vc-ortzetten. Wij achten in dezen tijd deze zorg van het gemeentebestuur evenzeer overheerschend, als die voor „werkverrui ming". Hoewel wij het betreuren, dat u ons schriftelijk niet concreet heeft geantwoord op de door ons gestelde vraag betreffende eventueele door u gewenschte wijzigingen in de gemeentepolitiek, zijn wij wel be reid, bij de bespreking op a.s Vrijdag tegenwoordig te zijn." Deze brief, gedateerd 24 Juli. was on derteekend namens de drie rechtsche Raadsfracties door den heer Wilmer. De conferentie. In de in bovenstaand schrijven bedoel de conferentie verklaarde de S.D.A.P.- Raadsfractie, dat zij aanspraak wilde ma ken op wethouderszetels indien haar twee zetels zouden worden gelaten en indien voor de door haar gestelde voorwaarden een meerderheid zou worden gevonden. Bedoelde voorwaarden werden ten slot te na breede discussie aldus geformuleerd: „De rechtsche Raadsfracties zullen, waar financieel mogelijk financieele moge lijkheden kunnen kunnen niet vooraf worden vastgelegd waar geen belem meringen worden in den weg gelegd door hoogere instanties, medewerken om de werkgelegenheid in de gemeente zooveel mogelijk te verruimen". Na bespreking van de gehouden confe renties op de rechtsche Raadsfracties is ten slotte volgend schrijven verzonden: Schrijven van de drie rechtsche Raadsfracties aan de S. D. A. P. „In ons schrijven d.d. 12 Juli hebben v/ij uwe Raadsfractie de vraag gesteld: „Is uw Raadsfractie van oordeel, dat, bij een eventueel intreden van een vertegen woordiging der S.D.A.P. in het college van B. en W., het tot nü toe gevoerde beleid principieel, in belangrijke punten, moet worden gewijzigd". U heeft ons in uw schrijven dd. 20 Juli medegedeeld, „dat beter in een bespre king antwoord kan worden gegeven" op deze vraag. In de daarop, door uwe fractie ge wenschte conferentie, die gehouden is o.a, met vertegenwoordigers der drie recht sche Raadsfracties, heeft uw fractie voorzitter, als antwoord op de door ons in bovenbedoeld schrijven gestelde vraag, medegedeeld, dat de soc.-dem. Raadsfrac tie wenscht deel uit te maken van het College van B en W„ indien haar twee zetels in het College zouden worden toe gekend en indien „de rechtsche Raads fractie, waar financieel mogelijk (finan cieele mogelijkheden kunnen niet vooraf worden vastgelegd) waar geen belemme ringen worden in den weg gelegd door hoogere Instanties, zullen medewerken, om de werkgelegenheid in de gemeente zooveel mogelijk te verruimen". Ons refereerende aan ons schrijven dd. 24 Juli hebben wij de eer u mede te dee len, dat de rechtsche Raadsfracties zich met de door u gestelde voorwaarde in zake medewerking aan de werkverruiming kunnen vereenigen. Wij nemen hierbij als vanzelf sprekend aan, dat óók uwe Raadsfractie zich op het hierboven ontschreven standpunt zal stellen. Tegen het getal van twee soc -dem. wet houders hebben wij onzerzijds geen be zwaar. In uw schrijven d.d. 20 Juli deelt u ons mede, dat het crisisprogram der S.D.AP. zal dienen „als leiddraad" voor de door uwe fractie te voeren politiek. Wij begrij pen dat. Voor de politiek onzer rechtsche partijen zullen ook als leiddraad worden gebruikt de programma's dier partijen. Mogen wij u verzoeken ons, zoo moge lijk spoedig te melden of u met dit schrij ven accoord gaat". Dit schrijven was namens de drie recht sche Raadsfracties onderteekend door den heer Wilmer. Schrijven van de S. D. A. P. aan de drie rechtsche Raadsfracties. „Het ligt geheel in de bedoeling om bui ten dê twee gestelde voorwaarden verder de verschillende partijen vrij te laten om te handelen overeenkomstig hun pro gramma's. Het is niet mogelijk door meerdere af wezigheid om in deze dagen de s.-d. Raadsfractie bijeen te roepen. Ik neem echter de verantwoordelijkheid op mij om te verklaren, dat thans overeenstemming is verkregen tusschen de s.-d. raadsfrac tie en de rechtsche raadsfracties en dus tot publicatie hiervan kan worden over gegaan". Dit schrijven, gedateerd 3 Augustus, was onderteekend door mr. Van Eek, voor zltter der s.-d. Raadsfractie. Zooals wij gisteren reeds meldden, zijn door de S.D.A.P. als de toekomstige wet houders aangewezen de heeren M. G. Verwey en J. J. van Stralen, die met den burgemeester en de heeren J. Splinter en mr. A. F. L. M. Tepe, naar alle waar schijnlijkheid het college van B. en W. zullen uitmaken. De heer Verwey behoeft alvorens een wethoudersfunctie te kunnen aanvaarden, als rijksambtenaar echter nog het ministerieele besluit, waarbij hij op non-activiteit wordt gesteld. De verdeeling der functies geschiedt in en door het college zelf. buurtvereen. „eensgezindheid". De jaarlijksche uitgaansdag. Onder begunstiging van mooi zomerweer is gisteren het jaarlijksch uitstapje ge maakt met de kinderen van leden van bovengenoemde vereeniging. In afwijking met vorige jaren werd dit maal gebruik gemaakt van Touring-cars van de V.I.O.S. Een grootsche aanblik was het, een tien tal groote Touringcars de „buurt" te zien binnenkomen, 't was een en al leven, en velen waren, gewekt door het hoornge schal, een kijkje komen nemen naar den den uittocht van 250 kinderen en 100 vol wassenen, die zich hadden doen inschrij ven om dezen uitgaansdag mede te ma ken. In de beste stemming werd de tocht aanvaard, eerst naar IJmuiden en daarna terug naar „Groenendaal", het jaarlijksche doel van dit uitstapje. Op het terrein en In het heerlijke bosch zijn verschillende spelletjes gedaan onder leiding van de spelleiders en leidsters en er is als steeds volop genoten. Een en ander werd afgewisseld met het verstrekken van versnaperingen, melk, limonade enz., terwijl ongeveer 60 kinde ren onder leiding van den heer G. Mulder, een zanguitvoering hebben gegeven, welke zeer in den smaak viel. De teruchtocht werd afgelegd over Wassenaar, de Kieviet en het Viaduct; de vroolijke stemming bewees, dat door groot en klein volop werd genoten. Bij aankomst in de straten, stond het Muziekgezelschap T. en D. gereed en was reeds veel publiek aanwezig. Zoodra allen waren uitgestapt, werd door de muziek het Vereenigingslied ge speeld, dat door velen werd medegezongen Hierna volgde nog een rondgang met muziek door de straten, de vroolijkheid steeg ten top en de glundere gezichten van de kinderen bewezen, dat het een. ge notvolle dag was geweest. BINNENLAND De correspondentie inzake de bezetting der wethouderszetels te Leiden. (Stads nieuws, le Blad). De reis van Koningin en Prinses naar Schotland. (Binnenland, 3e Blad, en Laatste Berichten, le Blad). Generaal Pienaar over den politieken en economischen toestand van Z.-Afrika. (Binnenland, 3e Blad). Bekentenis van een berucht bendeleider te Oss. (Gemengd, 3e Blad). Prof. Dr. J. de Jong, president van het Groot-Seminarie Rijsenburg benoemd tot coadjutor (meï recht van opvolging) van den aartsbisschop van Utrecht (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Mussolini eischt een protectoraat over Abessynië. (Buitenland, le Blad). Nieuwe relletjes te Brest. (Buitenland en Tel., le Blad). Lord Linlithgow benoemd tot onder koning van Engelsch Indië. (Buitenland, le Blad). Prof. Piccard over stratosfeervluchten, (Buitenl. Gemengd. 3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. Alles is In de beste orde verloopen, het geen voor een groot deel te danken is aan de geleiders en geleidsters en de keurige regeling door de Leidsche Motorpolitie, waarvoor hier een woord van dank op zijn plaats is. Ook enkele leden van de E. H. B. O., die bereidwillig waren medegegaan, doch geen dienst behoefden re doen, werd een dankwoord gebracht. Bij monde van den Voorzitter werd medegedeeld, dat in uitzicht is de groote dag van 31 Augustus, waaraan alle kinde ren ook de kleinsten aan de grabbel tonnenzullen deelnemen en vele attrac ties ook voor de volwassenen verbonden zullen zijn. De dag zal als steeds te 8.00 uur worden ingezet met koraalzang. PRETTIGE KENNISMAKING. Mej. R. v. D„ wonende alhier, deed bij de politie te Katwijk aan Zee aangifte dat zij gistermiddag op het Noorderstrand kennis maakte met een onbekend persoon met wien zij, terwijl de kleeren op het strand werden gelegd, is gaan zwemmen. De heer ging het eerst uit zee en na eenigen tijd bemerkte zij, dat uit haar kleeding op het strand een bankbiljet van f. 10.— was ontvreemd. Toen zij de dief stal ontdekte was de bewuste persoon reeds verdwenen. Van een later afgespro ken rendez-vous bleef hij ook weg, zoodat deze van de diefstal wel meer zal afweten. MILITARIA. De dienstplichtigen der lichting 1931 van het 6e regiment veldartillerie alhier, afkomstig van de treinafdeeling der Ie artilleriebrigade, komen bij die trein afdeeling te 's-Gravenhage als volgt voor herhalingsoefeningen onder de wapenen: de onderofficieren 19. de korporaals en soldaten 26 September. Zij vertrekken 12 October met groot verlof. Ka' Itein D. P. Ravelli van het 4e regi ment infanterie alhier, sinds 21 November 1925 gedetachéerd bij het korps mariniers, wordt 17 Augustus eervol van die deta cheering ontheven. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: E. van der Horst, Kerkstraat 64, Noord- wijk-Binnen. Vleeschhouwerij, spekslagerij De heer L. Brusse alhier is geslaagd voor het examen akte Fransch L.O. Mej. E. A. Veeger alhier is geslaagd voor het examen handenarbeid. De heer M. üreuge, instrumentmaker 2de klasse in het Rijkslaboratorium al hier, is benoemd tot instrumentmaker lste klasse bij den Rijksluchtvaartdienst (k.l.m.) te Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1