LEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Woensdag 7 Augustus 1935 (IN/T IN UTTIRIJ 1725 KERK- EN SCH00LNIEUWS. BURG. STAND VAN LEIDEN DE ZILVERTENTOONSTELLING. II. Kerkelijke Kunst. De primitieve mensch In zijn oerstaat, met duizelende verwondering staande te genover de geweldige machten der natuur, mar van hij niets begreep, voelde reeds de neiging tot bewondering en vereering, wellicht gedreven door vrees voor het gioote onbekende. Hij zocht in verbinding te komen met de raadselachtige machten die zijn leven beheerschten en schiep zich een ritus, een codex van vormen en ge bruiken ten dienste van de godenveree- ring. Toen de eerste wilde zijn onbeholpen godenbeeld vormde, en er onder 't ult- itooten van rhythmlsche geluiden voor danste, toen was in principe de kunst ge loren. Kunst heelt logisch en historisch het iccent van dienen. Kunst heeft taalkundig de beteekenis van kunnen. Dus het kun nen ten bate van het dienen. Er mogen, vooral na de Renaissance, andere begrippen ten aanzien van wezen en bedoeling der kunst zijn gekomen, daar waar de kundige vakman zich wijdde aan het vervaardigen van voorwerpen, gereed- achappen ten dienste van eenen of an deren ritus, daar is toch eigenlijk de oor spronkelijke beteekenis en bedoeling het beste bewaard. Dat wil niet zeggen, dat de kunstzinnige dingen, vervaardigd ten be hoeve van eenen of anderen eeredienst, uit zuiver aesthetlsch oogpunt steeds de eerste plaats Innemen. Als dat zoo was jouden al onze tempels en kerken meteen kunstpaleizen zijn. En wij weten wel be ter. Vooral de 19de eeuw heeft een droe vig tekort zien groeien in stijlvolle en aesthetlsche liturgische gebruiksvoorwer pen. Doch van wat uit vroeger eeuwen be iaard bleef aan kerkelijke kunst op het gebied der edelsmeedkunst, ziet men op de Zllvertentoonstelling toch een aantal treilende getuigenissen, te meer te waar- deereri. omdat zoo ontzaglijk veel goud en silver door de tallooze oorlogen in den imeltkroes is verdwenen. WIJ wijzen dan eerst op No. 525, een zil veren hostiedoos uit 1495 De doos is ichtzljdig en rust op leeuwtjes. Om de wanden is een latijnsche inscriptie gegra veerd in Gothische karakters. De boven rand, waarbinnen het deksel valt is open gewerkt met eenvoudig laat-Gothisch or nament. Het geheel bezit niet de minste iretentle en is toch in zijn eenvoud zoo Mltengewoon smaakvol. De artisan, die 411 gemaakt heeft, heeft zijn werk met eerbiedige liefde volvoerd. Hij voldeed aan ziln opdracht in alle eenvoud en dege- lijkheld. Vorm en Inscriptie bepalen de Woeling. Van verslering mag eigenlijk liet worden gesproken. Er is alleen wat lier aandacht gewijd aan de pootjes en .1 den dekselrand, die functioneele be- kkenis hebben. bel rijker, en dat lag voor de hand, is «o groote Drievuldigheidsmedallle van M Deze is uit het tijdperk van de laat st vernieuwing der Gothiek, toen allerlei unaissance-elementen er in werden ver- vtrkt, zonder dat het Gothisch karakter vtrd geschaad. Met de uiterste fijnheid tn toch vol met een barokke weelde, zoo fisen aan de eerste helft der 15de eeuw, lijn hierbij de symbolen van Vader, Zoon tn H. Geest geboetseerd en evenzoo de omgevende emblemen. Uit het einde der 16de eeuw is een ver tild zilveren bedieningsdoosje dat be toond is door een crucifix. Het voorwerp li eigenlijk hoogst eenvoudig, zooals trou- «ns past bij de omstandigheden, die het tebruik ervan eischen. Doch als voorwer- >tn, verelscht bij den ritus, een mystie- jen geest moeten ademen, dan gelooven tij. dat dat hierbij toch wel is bereikt. Met het stijlgevoel wisselt natuurlijk ook de uiterlijke vormgeving en vooral het uiterlijk sierend element. Dat wordt kenbaar aan de Hostiebus, No. 529, rustende op drie leeuwenpootjes en waarvan de bus versierd is met voor tellingen van een heilige. Het ornament li uitgevoerd naar teekeningen van Vre deman de Vries, die zooals men weet, een geweldig rijke ornamentale vormleer ont werp, bestaande uit laat-Gothlsche en klassieke elementen, doch geheel in eigen geest verwerkt. Bijzonder fijn van modellé zijn twee terguld zilveren heiligen-beeldjes, No. 530 en 531. Volgens mondelinge mededeeling ton het beeldje van de H. Maagd met Kindje eens den kromstaf hebben gesierd ean Nicolaas van Nieuland, die van 1559 »>t 1569 de eerste bisschop van Haarlem Jas. Ook het andere beeldje van den H. "lcolaas zou tot dien kromstaf kunnen hebben behoord. De profieltjes van het telaat van de H. Maagd en het Christus kind, de kroontjes, de glooiing van het gewaad, dat is alles met de uiterste zul- Jerheid, met zorg en aandachtige liefde bewerkt. tk wijs nu op een paar liturgische voor werpen uit het begin der 17de eeuw, in ce eerste plaats op een verguld zilveren jjonstrans, die gelijk men weet, dient, om j"J plechtige hoogdlensten, het Allerhei- •We ter aanbidding uit te stellen voor het volk. Voorstellingen van het Joodsche «aschmaal en het Laatste Avondmaal herinneren hierbij aan het ontstaan en de beteekenis van het Altaar-sacrament. De IWibolen der vier Evangelisten dulden op Ce crimineele beteekenis der kerk; de me daillons met de heiligen Martinus, Wllli- brord, Bavo en Nicolaas, in de middel eeuwen en later alom, doch vooral in de wderlanden geliefde volksheiligen, dul- - op een Nederlandsche kerk, waar deze "eiligen in 't bijzonder werden vereerd. Br is van de R.-K. kerk te Enkhuizen een zeer belangrijke inzending. Enkhuizen 'n het laatst der 16de eeuw getuige geweest van zeer vele ongerechtigheden, ^ronder Katholieken van de zijde Geuzen hadden te lijden. Toen de tra vo der vervoiging wat geluwd was, lii achtereenvolgende pastoors door 4n» tn loomheid de parochie weer te W .""'even uit haar vervallen staat, bpu, 'n tweede helft der 17de eeuw ziiii ,e zich een pastoor het aanzien v'°er Jerk te herstellen. Temeer gelukte dit omdat hijzelf, een kunstzinnig tij. eei? broer was van een der mach- rL bewindhebbers van de Oost-Indische bbipagnle. och "?°rwerpen uit dien tijd, in rijken, niet overladen barokstijl, zijn alle zonder uitzondering heel mooi. WU noe men No 556, twee kerkkandelaars uit 1667. De hoofdvorm is buitengewoon be haaglijk. De flinke voet versmald zich naar boven in een flauwe ronding, draagt daarboven een ellipsvormige verbreeding, waaruit de gedraaide baluster oprijst, die het schoteltje draagt, het schaaltje waar in de kaars wordt geplaatst. De voet is versierd met gedreven bloe men en gevleugelde engeltjes, ook de an dere deelen zijn op deze wijze versierd. Hoe rijk de verslering moge zijn, zU stoort in geen enkel opzicht de rust van het geheel. Zoo is het ook met de bloemvazen No. 570, waarvan de voet met bloemen en bla deren is versierd. De buik van de eene vaas, die na een gevoelige versmalling van den voet zich ontwikkelt, vertoont twee medaillons. In het eene zien wij een predikende figuur. In het andere ontwik kelt zich uit bloemen een kruissymboliek. De andere vaas toont in haar medail lons zich ontwikkelende letters I. H. S. en MAR, voor het kruis en de Moeder Gods. Deze vazen zijn van lateren tijd, uit 1731, doch niet minder fraai van vorm en or nament dan de kandelaars. Het is goed, dat al dergelijke dingen behoorlijk in vitrines zijn geborgen. En ook de vrijstaande voorwerpen mogen zeer terecht door de bezoekers niet wor den aangeraakt. Doch het meeste geniet men er toch van, wanneer toevallig een der deskundigen uit de Tentoonstellings commissie aanwezig is, die met groote be reidwilligheid u zoo'n stuk eens van alle kanten laat beschouwen. Want het is ten slotte met zoo'n kunstvoorwerp als met een beeld, dat men van alle kanten moet bekijken om het lijnenspel en de gratie der vormen geheel te kunnen genieten. Doch het spreekt wel van zelf dat de be zoeker op eigen houtje zich de vrijheid niet mag veroorloven het tentoongestelde ter hand te nemen. Uit Enkhulzen is ook een fraaie Altaar schel uit 1680, een kleine miskelk uit het begin der 17de eeuw, die bijzonder fraai is van vorm, een bevallig wierookscheepje uit het midden der 17de eeuw. Fraai en eenvoudig van vorm is ook een kleine zilveren ciborie, met wijngaard bladeren om den benedenrand, terwijl de knop van het deksel een druiventrosje verbeeldt Men kan bij zoo'n voorwerp weer spreken van een uitstraling van den mystieken geest. Ik heb door een geestelijke de klacht wel eens hooren uiten, dat sommige litur gische voorwerpen zoo lastig te hanteeren zijn: ciboriën, monstransen, kelken, waar bij de voet zoodanig met bladpunten, e.d. zijn versierd, dat men ze met de uiterste behoedzaamheid aan moet vatten. Dit geldt gewoonlijk niet van het antieke zil verwerk en evenmin van het uitgesproken moderne der laatste Jaren. Het betreft meestentijds producten van wat wij maar noemen zullen 19de eeuwsche barok, die óf overladen, óf nuchter zijn. Doch het oudere bezit zonder uitzon dering stijl. Zoo noem ik nog een Gods lamp, gedragen door drie engelen, uit de eerste helft der 17de eeuw en een zeer mooi wierookvat, No. 566. Het deksel hier van is versierd met gedreven en gecise leerde bloemranken en drie a Jour be werkte randen. Het is Frlesch werk uit Er zijn verder nog twee groote rellqul- houders, bekroond met de portretbuste van een heilige Het zijn van die typische uitingen der Roomsche barok uit het midden der 17de eeuw, die geheel passen bij de barokkerken uit dien tijd in België, Zuid-Dultschland, Italië en Spanje ge bouwd in den stijl dien men wel Je zuïetenstijl noemt. Ze zijn dan ook voor zien van de portretbustes van St. Igna tius en Franclskus Xaverius. En verder zijn er nog meerdere ampullen, kande laars, ciboriën, kelken, en meer, dat de aandacht waard is. Er zijn ook zaken uit de 19de eeuw. doch wij kunnen dat alles niet bespreken. Ook Israëlietlsche Synagoges in Neder land hebben van hun rltueele schatten het een en ander afgestaan ter expositie. Wij noemen een paar siertorens uit de Leldsche Synagoge. Deze bezit openge werkte wanden, waarin zilveren belletjes hangen. Het voorwerp is voorzien van schelpvormige versieringen en is bekroond met een kroon, waarop een bloemknop staat. Het geheel doet Oostersch aan en herinnert uit de verte iets aan 'n pagode. De siertorens uit 1733 en afkomstig van Amsterdam, bestaan uit vier vakken met opengewerkte wanden, waarin eveneens belletjes hangen. Ze zijn versierd met Louis Quinze-ornament. Eveneens Ingezonden door de Leldsche Synagoge is het zilveren schild voor de Wetsrol in den vorm van een gekroond wapen, gesteund door Leeuwen. Het is van 1869, doch bij het ornament heeft men 18de eeuwsche voorbeelden gevolgd. Uit de hoofdsynagoge te Amsterdam is afkomstig een kan met waschbekken. Het kostbare geheel is vervaardigd in 1749 en vertoont ln de versiering typische Louis Quinze- vormen. Eveneens uit Amsterdam is een zilveren bijwijzer, ten gebruike bij het voorlezen der Wet. De Wetsrol mag niet met de hand wor den aangeraakt, zoo min als door den rechtzinnigen Jood de naam van God mag worden uitgesproken. Dit fraaie en minu tieus bewerkte voorwerp is uit de 19de eeuw evenals de kan met bekken No. 584. Er zijn ten slotte nog eenige voorwer pen, welke bestemd zijn te worden ge bruikt bij de Protestanten. Het aantal inzendingen van Joodsche zijde is niet talrijk. Dit wijst evenwel geenszins op armoede aan bezit, want de Israëlietische godsdienst is Oostersch en als zoodanig vol symboliek. De meeste Joodsche tempelschatten zullen evenwei niet uit de Synagogen mogen worden ver wijderd. Het katholicisme bezit naar zijn ont staan een sterk Oostersche tendenz, en gaat uit van de gedachte dat de luister van den eeredienst niet alleen een huldi ging van de Godheid is, doch ook van machtigen Invloed is op de geloovigen. Het Protestantisme is soberder in zijn op vatting. Van de zeven sacramenten be hield het slechts twee, doop- en avond maal. Het aantal voorwerpen ten dienste van den ritus werd daarmee ook belang rijk beperkt. Het zijn doopbekken, avond- maalschalen en bekers en collecteschalen. Doch van deze zijn er op de tentoon- PREDIKBEURTEN VOOR DONDERDAG 8 AUGUSTUS. ALPHEN AAN DEN RUN. Chr. Geref. Kerk (v. Reedestr.): Nam. halfacht, ds. Riekel van Delft. BOSKOOP. Geref. Gem.: Nam. halfacht, ds. Hon- koop van Den Haag. NED. HERV. KERK. Beroepen te Knollendam c.a. L. J. v. d Kam, cand. te Oosterbeek; te Roodeschool H. Boiten te St. Anna-Parochie. GEREF GEM. Tweetal te Enkihuizen R. Kok te Vee- nendaal en B. v. Neerbos te Vlaardingen. GEREF. KERKEN. Beroepen te Roden W. Reeskamp, cand. te Utrecht; te Surhuisterveen A. de Rui ter, te O. en N. Biltzijl (Fr.). NED. GEREF. GEMEENTEN. Aangenomen naar Gouda Joh. v. Weizen te Rotterdam-Zuid. DE ALGEMEENE SYNODE DER NED. HERV. KERK. Comm. predikanten ter Synode. XVII. In de gisteren te 's-Graven!hage voort gezette zitting van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk rapporteerde ds. D. Mulder van Westwoud allereerst over de voorgestelde wijziging van art. 2 van het reglement op het Hooger Onderwijs strek kende om de Algemeene Synodale Com missie de bevoegdheid te geven een hoog leeraar die het onderwijs in de Zedekunde is opgedragen tijdelijk daarvan vrijstel ling te geven. Aangezien de meerderheid der classlcale vergaderingen zich hier tegen uitsprak concludeert het rapport tot stelling dan ook zeer mooie representa tieve voorwerpen. Daarvan noem ik ten eerste een zilveren Avondmaalschotel, een kostbaar stuk uit 1631. In het midden van het blad zien we de geschiedenis, dat Hanna Ivar zoon Samuël opdraagt aan den tempeldienst. De rand is versierd met het rijke Vlaamsche renaissance-ornament en loopt met 8 pun ten uit ln filetwerk. Op den rand zijn nog cartouches met beeltenissen van menschen aangebracht. Eveneens fraai is No. 555, een gedre ven schotel met verhoogd middenstuk, waarin een wapenschild is aangebracht. Vier voorstellingen uit het leven van Jezus zijn ln het bekken aangebracht, evenals op den rand. Avondmaalsbekers uit het begin der 17de eeuw. No. 543 en 544 werden Ingezonden door de Doopsge zinde Gemeente te Kampen. Deze oude IJselstad bezit trouwens ook op ander ge bied mooi oud zilver. Een paar fraaie col lecteschalen 567 en 569 werden ingezon den door de Ned. Herv. Gem. te Haarlem. Het is ondoenlijk al dit werk nader te be schrijven, doch het is zeer de moeite waard er aandacht aan te schenken. NIEUWE UITGAVEN. Bij de fa. J. Herberts te Eist (Geld.) verscheen een brochure, getiteld; „Oranje of Rood", van de hand van dr. J. B. van Heutsz. 't Is een gebundelde reeks voor drachten, door schrijver in de jaren 1929- 1933 in Indtë en Holland gehouden. Wij ontvingen van dé Uitgevers Mij. J. M. Meulenhoff te Amsterdam een aller aardigste goedkoope uitgave van de wel bekende familieroman „De Opstandigen", door Jo van Ammers Kiiller, met omslag teekenlng van Rie Cramer. Wij kunnen het niet anders dan toejuichen, dat op deze wijze werkelllk goede Nederlandsche litteratuur onder ieders bereik wordt ge bracht. Bij denzelfden uitgever zijn verschenen een 6-tal aardige boeken voor de jeugd: „Het Huis aan den Haven", door Adri van Witzenburg; ..Harten van Goud", door H. Gras; „Wilde Roos", door H. Donker— Van Hengel; „Het Straatje met de Vier Huizen", door Joh. E. Kuiper; „Bolke de Beer", door A. D. Hildebrand; „De Jon gens van Duindorp", door M. Mok. Bij de Uitgevers Mij. Bruna en Zn., Utrecht: „De Eerste Lente", door Kristmann Gudmundsson, uit het Noorsch vertaald door Claudine Bienfalt; „De Bankdirec teur", door Philips Oppenheim. Bij W, J. Thieme en Cie te Zutphen: „Nederlandsche Zwerfstenen", met 300 foto's door P. van der Lijn. Bij Uitgevers Mij. TJeenk Willink, te Zwolle ..Rembrandt en zijn Kunst", door dr. C. J. Wijnaendts Francken. Bij Hollandia-Drukkerij te Baarn: „Het Socialisme in de Branding", door F. Koster. Bij fa. G. W. den Boer. te Middelburg: „Vacantievreugde met de Zeeland", door Helen Randers. Bij Boucher, te Den Haag: In de Karavaan-Serie, reeks van de beste romans uit de moderne wereldlitte ratuur: „Kamperfoelie", door A. A. Milne, ver taald door Ed, de Nève; „Aesculaap in China", door A. Gervals, vertaald door N. Brunt. Een alleraardigste en tevens leerzame bezigheid voor de jeugd ontvingen wij van de Gebr Koster, Naarden-Bussum n.l. „20 Vliegtuigen", een -antal knip prenten. getcekend door Daan Hooksema, welke door knippen en vouwen ln ver keersvliegtuigen, watervliegtuigen en auto-giro's kunnen worden omgetooverd. terugneming van net voorgestelde. Con form besloten. Hierna komen ter Synodale vergadering de predikanten dr. J. L. Snethlage van Oyen (Br i en ds. B Boers van Roorda- huizum (Fr.) aangeklaagd van commu nistische propaganda in woord en ge schrift De president, dr. P. Smit van Heumen hield een toespraak tot beide heeren waarin hij hen met nadruk verzocht er acte van te willen nemen dat ze niet waren opgeroepen als philosophen of critici van onze Westersche cultuur, maar als dienaren van de Ned. Herv. Kerk en predikers van het Evangelie van Jezus Christus. Spr. deelde de heeren mede, dat de tegen hen ingebrachte aanklacht onderzocht was door een bijzondere commissie onder presidium van prof. dr. G. Sevenster van Leiden en dat deze commissie aan het slot van haar uitvoerig rapport de Synode heeft geadviseerd om de zaak te behan delen volgens „opzicht" en nog niet als „tucht". Voorts deelde de president hen mede dat de Synode na rijp beraad be sloten had de door de commissie aange geven weg in te slaan zulks niet uit vrees voor critiek van de zijde van de geest verwanten van de aangeklaagden, doch in de stellige overtuiging dat en voor de Kerk èn voor de aangeklaagden het volgen van den weg der barmhartigheid de meest gewensehte moet worden geacht. Hierna richtte de voorzitter der commis sie, prof. dr. C. Sevenster, op verzoek van den president enkele vragen tot de hee ren Boers en Snathlage, die daarop ant woordden. Tenslotte richtte de president een hoogst-ernstig woord tot de aangeklaagden waarin hij hen wees op hun verantwoor delijkheid als dienaren van de Ned Herv. Kerk en predikers van het evangelie van Jezus Christus. Spr. drong er bij beide heeren op aan zich voor God te veroot moedigen, waarom hij de aangeklaagden opdroeg aan de barmhartigheid Gods. De heeren verlieten daarop de zitting. Zij zullen van de Synode nog een nader schrij ven ontvangen. Ds. F. Tammens van Oostwold rappor teerde hierna over de consideraties van het voorgestelde reglement op de supple- tiebeurs voor predikantsweduwen en wee zen. In dit rapport waren de geuite wen- schen en de aangenomen moties verwerkt. De Prov. kerkbesturen en de classlcale vergaderingen waren terzake zeer ver deeld, waarom de commissie adviseert het reglement aan de commissie die het in diende te retourneeren, opdat zij met verschillende gemaakte opmerkingen als nog rekenen kan. Aldus besloten. Ouderling A. Sneep van Numansdorp rapporteerde over de consideraties op de wijziging van art. 27 van het reglement op de predikantstractementen. De voorge stelde wijzigingen werden aangenomen. Ds. K. Bokma van Schiedam rapporteer de over het verzoek van het Próv. kerk bestuur van Utrecht Inzake het verleenen van emeritaat aan de predikanten als zij 35 inplaats van zooals thans, 40 dienst jaren hebben. De Synode sprak uit deze materie niet te kunnen regelen, want het Rijk stelt de pensioenen vast naar eigen regelen. Ouderlink Chr. Hondius van Mid delburg rapporteerde over een motie van de classlcale vergadering van Emmen inzake het gratis beschikbaar stellen van de gegevens van den burgerlijken stand aan de kerkeraden. De commissie oordeelt dat de kerkeraden zich tot de resp. Bugerl. standen in hun gemeente richten moeten. De Synode deelt deze zienswijze. Ds. Bokma rapporteerde ook over een schrijven van den ring Kuilenburg inzake verschuldigde vacaturegelden. De Synode oordeelt met de commissie dat de beslis sing terzake niet in handen van den bur gerlijken rechter mag gelegd. Tenslotte kwam aan de orde een schrij ven van den kerkeraad van Sneek ver zoekende dat de Synode zich met een adres tot de Regeering wenden zal opdat een einde kome aan de vernietiging van producten. Over deze zaak rapporteerde dr. H. W. Weeda van Oosterland. De rapporteerende commissie, hoewel het kunnende verstaan dat Sneek met dit verzoek gekomen is oordeelt dat de Synode aan dit verzoek niet moet voldoen. De commissie oordeelt dat de mensch door God is geroepen tot beheersching van de natuur en dus die natuur moet aanwenden tot zijn nut en heil. Vernietiging van op zichzelf nuttige producten wanneer deze ophouden nuttig te zijn en instede daarvan ernstige sohade dreigen te veroorzaken, kan eveneens tot die beheersching worden geacht. Daarom moet de Synode zich met geenerlei be zwaarschrift tot de Regeering wenden. De Synode vereenigde zich met deze ziens wijze. De president verdaagde de zitting tot hedenmorgen 10 uur. PROF. KERNKAMP's OPVOLGER TE UTRECHT. Dr. Tenhaeff en prof. Geyl op de voordracht. Naar de Tel. verneemt, zUn ter voorzie ning in de vacature van prof. dr. G. W. Kernkamp, hoogleeraar in de geschiedenis aan de Utrechtsche Universiteit, op de nominatie geplaatst; 1. dr. N. B. Tenhaeff, rector aan het Vrijz. Chr. Lyceum te 's-Gravenhage2. prof dr. P. Geyl, hoog leeraar aan de Universiteit te Londen voor Nederlandsche studenten. TOEN ER. GEEN PSALM GEZONGEN WERD. Een protesteerende gemeente. De predikant bij de Gereformeerde ge meente te Drachtster Compagnie (Fr.i is met vacantle waarom Zondagmiddag een leesdlenst werd gehouden. De voorganger hield aen predikatie naar aanleiding van Mattheus 25 6 en liet daarop drie verzen van Gezang 19 zingen. Dat er geen psalm gezongen werd, vond een gedeelte van de aanwezigen zóó erg, dat het demonstratief het kerkgebouw verliet. Slechts een klein deel ging het gezang zingen, het overige ging tijc'cns het zin gen met elkaar druk zitten praten. Het gesprek werd soms zoo luide ge voerd, dat het boven het zingen uitklonk. Het was een weinig stichtelijk moment in den tempel. NJR.Qrt. GEBOREN. Mijndert Teunis, zn. van A. V. d. Groet en J. v. Anrooij Willem, zn. van F. Blom en M. Stavleu Gerrit, zn van G. v. d. Schee en A. C. Selder Cornelia Geer- trudes Sophia, dr van N. J. S. v. Zanten en B. de Leeuw Maria Wllhelmina, dr van W. Phlllppo en P. v. d Oever Sia. dr. van C. C. v d. Meer en W. C. Lieven Catha- rlna Jacoba Maria, dr. van J. Th. v. Cussel en M. A. M. Duijnlsveld Dirk Ohristiaan zn van W. M. Brandt en J. J. C. Schuit Jan Cornells, zn van C. J. Hakemnlder en J. v. d. Wal Peter, zn van J. C. Gans en A. v. Staveren Jan, zn van H, Stouten en J. Vermond Willy Johanna Maria, dr van B. Bekkering en A. M. Peeters Bastlaan, zn van B. Klootwijk en C. Hons- beek Adrianus Simon, zn van J. G. J. Straathof en M. Th. v. Amsterdam Hendrik, zn van W. v, d. Broek en M. M. v. Dijk Hendrika Jacoba,'dr van J. A. v. Leeuwen en P. G. Baas Jacobus Pius, zn van J. P Blom en J. P. J. Blom Petronella Hendrika, dr. van H. v. Hoveri en M. de Kooker Marijtje, dr. van J. v. Egmond en G. Star Jacob, zn van J. Schaap en J. Schaap Jacobus Jan, zn van J. Doc-ve en M. v. d. Meer Jannetje, dr. van J. W. Bakker en S. M. v. d. Tang Wllhelmina, dr van J. v. d. Spruit en L Schalk. Maria Elisabeth, dr. v. B. A. J. Dljk- jnans en W. E. d'Hersigni. o ONDERTROUWD E. Dekker Jm. 29 j. en J. v. d. Berg jd. 22 j. J. Hulsker Jm. en C. J. Zandvoort jd. W. J. N. A. Veeren jm. 26 J. en H. J. Zeventer Jd. 24 j. GEHUWD. L. C. J. v Kampen jm. en A. A. v. Beek jd. P. Buijs Jm. en M. G. C. v. Cleef Jd. OVERLEDEN. H. v. d. Eshof, m. 56 jaar H. G. Massaarv. Weizen, wede, 63 jaar H. M. MijderwljkKoster, vr., 54 Jaar C. W. Kooij, dr., 42 jaar. A. Knijnenburg, m., 83 J. A. Sirach, m., 68 j. H. J. Mulder, m„ 32 J. ojfiiti-.: GEVESTIGD. M. A. Diehl, kantoorbed., Witte Singel 106 P. H. A. v. Dijk en fam., winkel bediende, Oude Rijn 158a G. W. de Groot, huishoudster, H. Rijndijk 264 E. G. Gulayv. d. Heuvel, Oranjegr. 10 W. J. v. d. Heijdt en fam., caféhouder, Sta tionsweg 51 H. M. Hofmeester, H. de Grootstr. 14 J. E. v. Iterson, Rapenburg 2 O. A. A. Kesselrlng, le luit. inf.. Plantsoen 39 T. G. VlasveldKlever, Doezastr. 22 A. C. M. Koning, bleekster, L. Mare 62 E. Kreutzinger, dienstbode, Oegstgeesterlaan 4 N. Laan en fam., H. Rijndijk 226 Wed. C. Koolsde Lep- per, 3 Octoberstr. 22a J. Lissenberg, let terzetter, Utr. Jaagpad 25 W. J. Lutje- harms, ass. rijksherbarium, Rijnsb. weg 77b A. Mol, huishoudster, Maredijk 113 J. v. d. DopPikaar, Kaarsenm.str. 2 H. Pockrandt, dienstbode, W. Rozenstr. 16 J. J. H. Prenen, slager, Rljndljkstr. 12 J. J. Pijnakker, dienstbode, Javastr. 40 A. Roozendaal. Wolmaransstr. 6 G. Snijder, Kloksteeg 9 C. J. Snijders, Breestr. 53 W. M. A. v. Soest, dienst bode, Gerecht 8 A. v. d. BoogaartSun- derman, Garenmarkt 48 J. Vermeer en fam., koopman, Galgewater 18a H. Verweij, L. Schoolsteeg 6a A. de Vreugd, dienstbode, Steenstr. 27 M. A. H. Wal ter, W. Pyrmontstr. 21 E. Wohlidka, dienstbode, Steenstr. 22. VERTROKKEN. J. R. Affourtlt, Voorschoten, Wijngaar denlaan 22 L, A. Affourtit, Voorschoten, Wijngaardenlaan 22 H. D. M. Antonissen Groningen, Paterswoldschew. 7 H. A. Bakker, Rotterdam, v. Dussenstr. 9 b M. J. v. Beek, Wasenaar, Lange Kerkdam 26 J. C. BuijsmanBegemann, Almelo, Bornebroekstr. 210 C. Blok, Arnhem, Westerplein 35 G. E. A. Boersema en fam., Amsterdam, v. Tuyl v. Serooskerkew, 68 hs. M. C. W. Boon, Voorschoten, Leldschew. 197 H L. W. C de Bruijn, Haag, Regentesselaan 100 O. A. ten Cate, Haag, Regentesselaan 100 G. Eikelen boom, Oegstgeest A. H. M. de Best Franse, Katwijk, Varkevisserstr. 248 M. C. Fukken, Amsterdam, Koningslaan 15 A. v. Geenhuizen en fam., Haag, Ferd. Bol straat 149 F. H. Geljsman, Bennebroek, Huize Vogelenzang W. GroenendjJk, Den Helder. Kanaalweg 172 G. Guldemond, Amsterdam, Valeriusstr. 169 I S. de Haan, Apeldoorn, Cereslaan 6 - F. J. Ha ver Droeze, Oegstgeest, Duivenvoordestr. 35 C, P. Henslng, Wassenaar, Wittenbur- gerweg 134 N. v. d. Hoed en fam., Gouda Lijsterbesstr. 12 C. HoogeveenHoger- vorst, Haag, Eerenbeekln. 41 H. Hooger- vorst, Voorschoten, Schoolstr. 94 A. C. J. Hoogeveen, Haag, Eerenbeekln. 41 A. L. Horst, Haag, Hazelaarstr. 84 M. Kla ver, Eindhoven, Roostenln. 11 E A. Ko ning. Haag. Jac. Moselstr. 97 B. W. Kra nenburg, Haag, v. Drenkwaertstr. 16 H. C. v. d. Krogt en fam.. Haag, Wingerdstr. 85 G. Lanenga, Naarden, v. Woensel Kooy- laan 6 A. Lepelaar en fam.. Leiderdorp v. d. Doesstr. 39 C. J. Meiman, Haag, Groote Marktstr. 35 C. L. Mooten, Rijs wijk, Ieplaan 65 C. D. Moulijn, Katwijk, Noordwijkerw. 5 T. C. W. v. Mourik, Haaften, r Houw B43 F. W. Pot, Rijs wijk, Haa^weg 184 E. Poths, Duisburg, Adolf Hitlerstr. 282 C. Punt, Noordwijk, O. Zeeweg 66 A. Rathgeb, Amsterdam, Alb. Hahnplantsoen 16 J. H. Mooten— Rodenburg, Rijswijk, Ieplaan 65 Wed. M. v. Dijkv. Rooij en fam Voorburg, Kon. Wilhelminaln. 371 W. K. J. Kranenburg Roijaars, Haag, v. Drenkwaertstr. 16 G. M. L. Schmude, Duisburg, Meiderich D. U. Stikker en fam., Amsterdam, Alb. Hahnplantsoen 16 G. Storm en fam., Haag. Akeleistr. 150 P. J. Stuifzand en fam., Leiderdorp, Dr. WRijnstr. 1 J. M. J. Taverne, Haag, Segbroeklaan 1 W. M. v. HarteveltWeckwert en fam., Oegstgeest, Duivenvoordestr. 2 H P. Haasnoot Zaalberg, Oegstgeest. Weth. Juffermans» straat 35. a-8

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 11