LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 3 Augustus 1935 BINNENLAND. natuurlijk den invloed ondergaat van "de Indrukken die hij ontvangt uit de bespre kingen met bepaalde personen. Zekerheid van steun heeft hij, zooals ik zooeven zei- de, echter nimmer, dus ook thans niet. DE REIS VAN KONINGIN EN PRINSES. DE PERS OVER DE REDE VAN DR. COLIJN. Over de radio-rede van dr. Colijn ge ven nog slechts enkele ochtendbladen een oordeel. De Maasbode schrijft: Het dient erkend, dat de spreker met zorg eiken schijn van regeerlngsverkla- ring aan zijn toespraak heeft weten te onthouden Zij droeg meer een karakter van bemoediging en geruststelling en had als zoodanig zeker zin, maar mogelijk geen volledig effect. In den grooten ernst waarmede dr. Colijn sprak over de in dustrialisatie lag wellicht een vriendelijke geste in de richting van de Katholieken. De grens van een regeerlngsverklaring begon dr. Colijn te naderen, toen hij wees op de verwarring, in de pers bestaande, over de positie van het Kabinet. Zijn ver klaring, dat er een nieuw Kabinet is ge komen dat met de Kamer niet in con flict is. zelfs niet kan zijn. moge formeel juist zijn, geheel geruststellend is zij toch niet En de vraag, zooals zij volgens dr. Colijn gesteld moet worden: bestaat er geen gevaar voor een gelijksoortig con flict tusschen de Kamer en het nieuwe Kabinet als tusschen de Kamer en het oude Kabinet, is werkelijk met een ver wijzing naar het extra-parlementaire ka rakter van het Kabinet, dat hierover geen zekerheid toelaat, niet afgedaan. Eenigs- zins bemoedigend kan het klinken, dat de indruk van de besprekingen met bepaalde personen den formateur moed heeft ge geven, en dat deze er met zooveel nadruk op wees, dat het program van het nieuwe Kabinet hierbij een voorname rol zal heb ben te spelen. Dat geeft nagenoeg zeker heid, dat het program van het nieuwe kabinet tenminste zoo ver van dat van het oude zal afwijken, dat er een ern stige kans bestaat, dat de oppositie, of althans een deel daarvan, zich bevredigd zal gevoelen. Het viel op. met hoeveel klemtoon dr. Colijn hierop liet volgen, dat het Kabinet rustig afwacht en ver trouwt, dat samenwerking mogelijk zal blijken. Wij hopen, dat dit vertrouwen voldoen de gegrond zal blijken. Stond het zeer hecht, dan had het echter sterk voor de hand gelegen om reeds thans in een re- geeringsverklarlng contact met het par lement te nemen. Maar wellicht hoopt de premier, dat wederzijdsche bezinning en bekoeling het eerste contact veiliger stelt. Wij wachten af, en leven in een parle mentair wel zeer abnormalen toestand voort. Het Volk schrijft: Over de levenskansen van zijn „nieuwe" ministerie heeft de heer Colijn niets ge zegd; hij speelde wat schuilevinkje, toen hij inlichtingen verstrekte omtrent de positie van een extra-parlementair kabi net. En verder wil hij „met vertrouwen" wachten, totdat het kabinet ten langen leste op den derden Dinsdag van Sep tember wel zoo goed zal zijn, het parle ment op de hoogte te brengen van zijn program. Hoe het dan moet gaan met de wetsvoorstellen, die volgens het „vorige" kablnet-Colljn zoo hoog noodig voor het zomerreces moesten zijn afgehandeld? Groote nood eischt groote middelen. De talloozen, die een nieuwen koers vragen, die naar durf en aanpakken haken, zij zijn opnieuw teleurgesteld. Wij kunnen gemoedelijkheid op zijn tijd waardeeren, doch ons zwaar geteisterd volk heeft be hoefte aan iets anders. In de rede van den heer Colijn ontbrak de toezegging, dat op sociaal-economisch gebied de-weg- omhoog zal worden Ingeslagen. Het mini sterieel woord opende geen enkel per spectief. Daarom kan deze rede in standpunt en houding van de tegenstanders der Co- lijnlaansche crisispolitiek geen verande ring brengen. o LID TOT RAAD TOEGELATEN WIENS GELOOFSBRIEVEN ONTBRAKEN. Het vreemde geval te Doesburg. In een spoedeischende vergadering, te Doesburg, waarvoor van de zijde van het publiek een buitengewone belang stelling bestond, heeft de gemeenteraad gisteravond een beslissing genomen in zake de verdwijning van een deel van de geloofsbrieven van den heer E. ten Hulzen, die tot lid van den raad werd gekozen. De raad besloot met 65 stemmen, waarbij de stem van den heer Ten Hulzen zelf den doorslag gaf, tot toelating van den geko zene. De burgemeester, jhT. mr. G A. A. Nahuys, deelde, alvorens tot herstemming over het voorstel tot toelating van den heer Ten Hulzen over te doen gaan, mede, dat de geloofsbrieven met bijbehoorende stukken, volgens verklaring van den ge meentesecretaris en verschillende raads leden naar behooren zijn ingezonden. Of schoon deze stukken thans niet meer vol ledig zijn, leek het hem juist, dat beslo ten zou worden, den heer Ten Hulzen toch toe te laten. Voorts deelde hij mede, dat hij aan den officier van justitie te Arnhem tijdig kennis heeft gegeven van den dief stal dezer stukken. Men tast echter nog volkomen in het duister. Verschillende leden vroegen hierop nog het woord om hun stem te motiveeren, waarbij men den heer Ten Hulzen er op wees, dat hij de benoeming had aangeno men, ondanks zijn gegeven eerewoord om te bedanken indien een candidaat op de lijst van de vereeniging „Burgerplicht" meer stemmen zou hebben behaald dan hij. Naar wij vernemen, zullen tegen dit be sluit bij Ged. Staten schriftelijk bezwaren worden in<redi»nd. daar de toelating van den heer Ten Hulzen in strijd wordt ge acht met artikel 32 van de Gemeentewet. Tel. o SALOMON LIEBERMANN t Naar wij vernemen is Salomon Lieber- mann, bekend uit de lntertljd zoo ge ruchtmakende strafzaak tegen de Veen- dammer Hypotheek Bank, dezer dagen te Oostend' overleden aan een hartver lamming. Het gerechtshof van Amsterdam heeft hem in December 1029 tot ee» gevangenis straf veroordeeld wegens door hem ge- p,0"gd? frauduleuze han<'e1,ngen. Na zijn slraf te hebben ondergaan, heeft Lieb»rmann zich te Bruss gevestigd, waar hij zich eveneens bezig hield met financieele zaken. DE CRISIS-ORGANISATIES. IS VEREENVOUDIGING OF OPHEFFING VAN SOMMIGE DIENSTEN TE VERWACHTEN? Minister Deckers bestudeert de kwestie. <Van onzen relsredacteur). De oplossing van de kabinetscrisis heeft ertoe geleid, dat spoedig de instelling is te verwachten van een departement van landbouw en visscherlj, aan welks hoofd zal komen te staan mr. dr. L. N. Deckers, de tegenwoordige minister van defensie. Naar de instelling van zulk een departe ment is in landbouwkrlngen de laatste Jaren met stijgend verlangen uitgezien, zoodat dit bericht met zekere voldoening zal zijn vernomen, vooral nu iemand als dr. Deckers, die zijn sporen op landbouw gebied verdiend heeft, de leiding ervan zal krijgen. In een kort onderhoud, dat de aan staande minister van landbouw ons op het departement van defensie toestond, hebben wij hem naar zijn plannen ge vraagd. speciaal in verband met de cri sis-organisaties. die van sommige zijden den laatsten tijd zoozeer aan critiek heb ben blootgestaan. Wij vroegen Zijne Excel lentie. of vereenvoudiging of misschien opheffing van sommige crisis-diensten in het voornemen lag. De minister ant woordde ons evenwel, deze materie eerst nog eens te willen bestudeeren, voordat hij zijn standpunt in dezen bepaalde. Ik wil de werking der crisis-organisaties eerst van alle kanten bezien, alvorens ik hieromtrent een besluit zal nemen, aldus de minister. Ook over de kwestie, of de landbouworganisaties in ruimere mate dan thans geschiedt zullen worden ingescha keld in de toepassing der crisis-maatrege len, kan ik mij nog niet uitspreken. Tij dens mijn ministerschap van defensie heb ik. ook al als lid van het kabinet, gele genheid gehad mij van de groote lijnen op de hoogte te houden, terwijl ik uiter aard de uitingen van hetgeen er leeft in de kringen van landbouw en vlsscherij met belangstelling ben blijven volgen. Nu zal ik echter in staat zijn, deze aangelegen heid ook eens van de andere zijde te be zien Zij zal bij het te voeren beleid een ernstig punt van overweging uitmaken Wij vroegen den minister ook naar zijn standpunt inzake de handelspolitiek, welke voor landbouw en vlsscherij van zoo bui tengewoon groot belang is. Deze zaak is kablnetspolltiek. was het antwoord, en dus zal de regeerlngsverklaring daarom trent uitsluitsel moeten geven. De regee ring ls vaak genoodzaakt maatregelen te nemen, omdat andere landen het doen. Zoo moest zij in het verleden veelal ver schillende dingen doen, die zij in normale omstandigheden zou hebben nagelaten. Of daarin in de toekomst verandering zal komen, hangt meer af van het buiten land dan van ons. Hiermede was dit korte onderhoud ge ëindigd. De toekomstige leider van het nieuwe departement zeide ons nog niet veel over zijn plannen te kunnen vertel len, ook al omdat hij nog-niet eens in deze functie was benoemd Uit de mede- deellngen van den minister hebben we echter wel opgevangen, dat het geenszins vaststaat, dat alles ten aanzien van de crisis-organisatie bij het oude zal blijven. De nieuwe bewindsman zal een grondig onderzoek aan deze ingewikkelde materie wijden. BEDRIJFSRAAD SCHILDERSBEDRIJF. Op het departement van Sociale Zaken te 's-Gravenhage, is onder leiding van den heer C. J. Notenboom de Bruyn, die tot het nemen van dit initiatief door den minister was uitgenoodigd, de Bedrijfsraad voor het Schildersbedrijf voor de eerste maal bijeengekomen. In de inleiding van den waarnemend voorzitter werden de beteekenis en taak van deze instelling nader uiteengezet. De samenstelling ls als volgt: voor den Ned. R.K. Bond van Schilderspatroons de heeren C J. Notenboom de Bruyn en A. J. van Rest; voor den Ned. Bond van Chr. Schilderspatroons de heer C. Plomp; de Friesche Schildersvereeniging de heer G. D. Hoekstra; den Ned. Schildersgezellen- bond de heeren H Lansink en A J. Dooyes; den Ned. RK Bouwvakarbeiders bond de heer Th. de Brouwer; den Ned. Chr. Bouwvakarbeidersbond, de heer H. J. Terwey. Besloten werd geen voorzitter of secre taris aan te wijzen staande buiten het be drijf. Gekozen werden: tot werkgevers voorzitter de heer C. J. Notenboom de Bruyn le periodetot werknemers secretaris de heer H. J. Terwey ,1e perio de); de heer C. Plomp (2e periode i. De samenstelling reglementen en de te vol gen werkwijze werd nader besproken; over een en ander zal in 'n in September te hou den vergadering nader worden beslist. VERSPREIDE BERICHTEN. De minister van Sociale Zaken zal 's Woensdags, te beginnen met 7 Augustus a.s., des namiddags te 2.30 uur aan het hoofdgebouw van het departement, Be- zuidenhoutscheweg 30. te 's-Gravenhage, degenen, die hem over zaken, voormeld departement betreffende, wenschen te spreken ontvangen. Bij K. B. is met ingang van 30 October aan den generaal-majoor der Infanterie van het Kon. Ned. Indische leger J. L. Ravenek op zijn verzoek, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, onder dank betuiging voor de langdurige diensten, door hem aan den Lande bewezen. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. De stemming op de zuivelmarkt is sedert de laatste 14 dagen iets milder, tenge- volge van algeheelen terugggang van de producten. Engeland kreeg veel minder toevoer van boter uit de koloniën en trok wat in prijs omhoog hetgeen onze markt ook iets begunstigde. Eveneens vroeg Dultschland wat meer. Zoowel boter als kaas Op het verloop van den veehandel bieef evenwel een en ander nog zonder invloed. In het begin dezer week con stateerden we reeds een buitengewone stilte op de gebrulksvee-afdeelingen en zoo bleef het tot het einde toe. Leeuwar den en Zwolle hadden gisteren nog vrij ruime aanbiedingen, doch hier ter plaatse was het niet zoo groot, doch de handel was over de geheele linie lusteloos. De prijzen zakten wat verder terug. Wij beschouwen als een der hoofdoorzaken de slechte slachtveeprijzen; want toch de ge- wone gang van zaken is dat vete boeren die een „vet beestje" hebben verkocht, er dikwijls een melkkoe voor terugkoopen om dezen tijd en als we nu zien dat voor slachtkoeien van 700 pond f. 140, voor heele beste f. 160166 wordt besteed, ligt het voor de hand dat men voor een best gebruiksbeest geen hoogere prijs kan ge ven. Men houdt graag f. 20 of f, 25 over. 't Geld is reeds lang schaarsch bij de veeboeren en eerder dat de slachtveeprij zen zich niet wat herstellen, gelooven we niet aan beteren gebruiksveehandel. Naar aanleiding van strubbelingen met den handel op Denemarken, wordt reeds afge leid dat de invoer van Deensch vleesch geheel stop zou komen te staan.' We kun nen mededeelen dat zulks niet het geval is De Deensche regeering had bij han delsovereenkomst een kwantum van 1] wagons per week (pl.m. 250 heeie runde rent naar ons land te exporteeren. Het feitelijke contingent was 5 wagons (100 heele runderen). We vernemen van importeur®ijde dat de handelsovereenkomst van 12 wagons per week, per 1 Aug. j.l. is vervallen, doch het door onze regeering toegestane con tingent van 5 wagons per week, van kracht blijft. Er komen dus vanaf 1 Aug. in plaats van 250 100 runderen uit Denemarken binnen. Van groote invloed zal dit dus op onze slachtveeprijzen wel niet kunnen zijn, al geven we toe dat „alle beetjes helpen". De hoofdschuldige aan de lage slachtveeprijzen ls wel de distributie van het blikvleesch, andere zou het versche vleeschgebruik zeker vol doende zijn om de weldeproductie te ab- sorbeeren. De vette en nuchtere kalveren- markt loopt vrij goed en de prijzen zijn bevredigend. Schapen heel wat minder gunstig, ofschoon de binnenlandsche markt iets meer gaat opnemen door het dure varkensvleesch. De varkensmarkt was in de afgeloopen week regelmatig oploopend, doch sloot met een zwakkere markt Vrij dag te Leeuwarden. VAN DER S. DE HARINGVISSCHERIJ. (Van onzen Vlsscherij-medewerker), De vangsten zijn in de laatste weken belangrijk minder dan wij gewend zijn, Er kwam deze week wel een flink aan tal schepen aan de markt, doch verschil lende schepen hadden een zeer lange reisduur en weinig vangst. Hier komt hij, dat voor de oudere haring, die meesten tijds Noordelijk gevangen werd de laagste prijzen betaald werden, zoodat de besom mingen al zeer slecht waren en meesten tijds onvoldoende om. de directe onkosten te dekken. De beste prijzen werden nog betaalh voor de groene en Jonge Zuidharing; hiervan werd onvoldoende aangebracht voor de binnenlandsche markt. Op enkele dagen werd voor groene haring zelfs tel boven de f. 20 per kantje betaald. Het u echter noodzakelijk, dat deze Zuidharinf niet ouder ls dan ongeveer 14 dagen; blij ven de schepen langer weg, dan bestaan de partijen voor het grootste gedeelte uil afwijkende soorten, die belangrijk lager prijzen opbrengen. De aanvoeren van de Volleharing ne men thans regelmatig toe; met de prijzen van deze soort is het' echter eveneens treurig gesteld. Er ls maar zeer weinig export; in het bijzonder naar Dultsch land, vroeger steeds onze beste afnemer van de eerste Volleharing, gaat hoege naamd niets. Voor het a.s. Volleharing- seizoen ziet het er dan ook allerbedroe vendst uit en men vraagt zich wel eens af waar het heen moet als straks de sche pen met de geheele vleet visschen en met volle ladingen haring zullen binnen komen. De oude voorraad doet de nieuwe ha- i ring ook nog steeds concurrentie aan en het zal nog wel eenlgen tijd duren eer deze concurrentie geheel en al is uitge schakeld. In belanghebbende kringen leeft men nog in onzekerheid omtrent de maat regelen, die dit seizoen door de Visscherlj- Centrale getroffen zullen worden, wat betreft het uit de markt nemer van haring en de prijzen, die hiervoor betaalh zullen worden. Het zou wel wenschelij» zijn. dat de verschillende maatregelen, die. nog verwacht kunnen worden, vroegtijdig bekend gemaakt werden. DE TREILVISSCHERIJ. Met de treilvisscherlj blijft het geluk- kig wat beter gaan. De motorloggeh maken thans gemiddeld wel loonende rei zen; in het bijzonder enkele groo'f motortreilers konden deze week mooie besommingen boeken. De stoomtreilers doen het ook wat beter en er komen weer wat meer schepen jj de vaart. Deze nemen gedeeltelijk plaats in van een aantal motorloggers, h» de treil- met de haringvisscherrij verwis seld hebben. Nog steeds visschen een aantal stooB' treilers op de Westkust van Engelanw met afwisselend succes. 2-5 De ontmoeting tusschen Kamer en Kabinet. Men zal dus moeten afwachten wat de ontmoeting tusschen Kamer en Kabinet zal opleveren. Twee factoren zijn op het resultaat van die ontmoeting thans van invloed. De eerste is. dat er bij de poging van den heer Aalberse is gebleken, dat de vorming van een kabinet op een gemeenschappelijk program niet mogelijk is; tusschen de zes groote fracties niet wegens gemis aan overeenstemmend inzicht, tusschen de so cialisten en roomsch-katholieken niet om dat de laatstgenoemden die combinatie niet wenschen. De tweede factor wordt gevormd door het progTam waarmee het extra-parle mentair kabinet straks voor de Kamer verschijnt. Die beide factoren moeten natuurlijk invloed oefenen op de houding die de Kamergroepen tegenover het kabinet zullen aannemen. Rustig wacht het kabinet die ontmoe ting met de Kamer af en het vertrouwt, dat samenwerking mogelijk zal blijken. Anders had het zijn taak niet aanvaard. Met name mag worden aangenomen, dat de maatregelen tot herstel van 's Lands financiën op tijd tot stand zullen komen. Ik zou nu aan het Nederlandsche volk den raad willen geven gelijke rust te be trachten Niets werkt schadelijker dan een zenuwachtige stemming. Er zijn waarlijk al genoeg spanningen. Men behoeft ze niet onnoodig te vermeerderen. Verdediging der muntparitelt. Die rust betrachte men ook op ander terrein. Al dadelijk op monetair gebied. Is er nu nog niet genoeg leergeld betaald met de telkens weer voorkomende speculatieve vlucht van de eene geldsoort in de an dere? Wat ik dezer dagen in een inter view met den vertegenwoordiger van een Fransch orgaan gezegd heb, herhaal ik thans nog eens: De Regeering zal onze muntparitelt tot het uiterste verdedigen. Het Nederlandsche volk heeft het lot van den gulden zelf in de hand. Ais men rustig blijft gebeurt er niets, dat die pari teit verstoren kan. Maar ook geldt die raad voor schrik achtige hypothecaire crediteuren, die, uit angst voor een Ingediend wetsontwerp, waarover het overleg tusschen Kamer en Kegeering zelfs nog niet begonnen is, hier en daar al met executies beginnen te dreigen Wacht nu eens af, zoo zou ik hen willen toevoegen, hoe dit ontwerp er uit zal zien na het overleg met de Kamer. Door overijld handelen benadeelt ge, wel licht geheel onnoodig, anderen en hoogst waarschijnlijk ook U zelf. Rust ls ook gewenscht waar het geldt allerlei geruchten over personen, die van de waarheid even ver verwijderd zijn als de Noordpool van de Zuidpool. Om slechts één enkel voorbeeld te noemen: ik zelf zou. zoo wordt rondverteld. 140 hofsteden hebben gekocht en 400 woonhuizen, uit vrees voor devaluatie. Ik heb nimmer ook maar één enkele hofstede bezeten en bezit er nog geen. De 400 huizen moeten tot 3 worden teruggebracht en die bezit ik al 30 jaar. Dergelijke verhalen en ik noemde er maar een paar ondermijnen de auto riteit van de Regeering en roepen gevoe lens op, die schadelijk zijn voor den goe den gang van zaken en voor het vertrou wen in het land. Zonder rust geen zelfbeheersching en zonder zelfbeheersching is vastberaden heid niet mogelijk. Als men zich telkens laat opschrikken door allerlei onwaardige verzinsels of door ongefundeerde ge ruchten, dan ontbreekt de hoofdvoor waarde voor het weerstaan van de slagen, die ons treffen. Daarom maan ik tot die onontbeerlijke zelfbeheersching. Als die er is. dan is ook de vastberaden volharding niet verre. Onze tijd is een ongemeen moeilijke. En het nu levend geslacht, dat grootendeels is opgegroeid in dagen van voorspoed en dat nu te staan komt voor nijpende zor gen en soms nog erger, kromt zich onder den tegenspoed en ziet vaak geen uit komst. Toch bedenke men. dat ons volk heel wat zwaarder tijden heeft gekend, ram pen en tegenspoeden heeft doorstaan, waartegenover die van onzen tijd weer verbleeken. Eendracht. Ook dezen tijd zullen we met Gods hulp doorkomen als het volk onderling zich niet verbijt en verzet; als het leert ver staan, dat tweedracht ons volk verscheurt, dat alleen eendracht sterk maakt. Niet de eendracht die alle verschil wil uitwis- schen, maar de eendracht die geboren wordt uit den wil van allen, zonder onder scheid van rang of stand, zonder onder scheid van kunnen, zonder onderscheid van kerkelijke gezindheid of politiek be lijden, om het gemeenschappelijk Vader land gezamenlijk te stutten. Daarvoor is voor allen noodig om de tanden op elkaar te zetten en vastberaden te volharden in de taak. die ieder onzer van Godswege te vervullen kreeg op de hem toegewezen plaats. En aan die on tembare volharding pare zich dan het ootmoedig belijden uit ons volkslied: Mijn Schild ende betrouwen Zift Gij o God mt1n Heer, Op U zoo wil ik bouwen, Verlaat mij nimmermeer! Automobilisten, motorrijders en trambestuurders, helpt mede het stadsrumoer te bes'rijden. Veilig verkeer is ooh heel wel mogelijk zonder een permrnen t gebruik van uw claxon. VOOR HET EERST NAAR SCHOTLAND. Men meldt uit Londen aan de „Tel.": H.M. de Koningin en H.K H Prinses Juliana, vergezeld door een klein gevolg, zullen Dinsdagavond a.s per dagboot van de Maatschappij Zeeland te Harwich aan komen om zich van daar naar Schotland te begeven, waar H M. en H.K.H. voorne mens zijn een rustige vacantle door te brengen in het hartje van het Schotsche hoogland temidden van de meren en heuvels van de provincie Perthshire. Het verblijf zal een strikt incognito ka rakter dragen en de Koningin reist onder den naam van gravin Van Buren. Een speciaal koninklijk salonrijtuig, dat aan den trein van Harwich naar Londen zal worden aangehaakt, zal te Liverpoolstreet Station, na aankomst om 9.30 's avonds, worden overgebracht naar het King's Cross Station, waar het aan den nacht trein naar Schotland zal worden gekop peld. die om halfelf uit Londen vertrekt en 's morgens vroeg te Edinburgh aan komt. De Koningin, de Prinses en het ge volg zullen dus den trein in Londen niet verlaten Te Edinburgh gaat de reis via Crieff naar een afgelegen plaatsje nabij een der romantische Schotsche meren waar de koninklijke bezoeksters de vacantle hopen door te brengen. Het is de eerste keer, dat de Koningin en de Prinses Schotland zullen bezoeken. Te midden van het prachtige Schotsche landschap, waarvan de tinten steeds wis selen in het spel van zon en nevel, zal H M. volop gelegenheid hebben zich te wijden aan haar geliefkoosde verpoozing van schilderen in de vrije natuur. Ook voor wandeltochten leenen zich deze stre ken bij uitstek. De Nederlandsche gezant te Londen, jhr. mr. R. de Marees van Swinderen, be vindt zich op het oogenblik met mevrouw De Marees van Swinderen eveneens in Schotland, n.l. te Dunkeld, dat ook in Perthshire is gelegen en vanwaar het door de Koningin uitgekozen verblijf binnen betrekkelijk korten tijd per auto kan wor den bereikt. Hier te lande en uiteraard ook in het Noorden, is het nieuws van het voorgenomen bezoek aan Schotland van Nederland's vorstin en kroonprinses met voldoening opgenomen. De autoritei ten zijn voornemens de noodige maatre gelen te treffen voor de veiligheid der Hooge bezoeksters en om er voor te waken dat haar wensch tot ongestoorde afzon dering ten volle zal worden geëerbiedigd. o NEDERLANDSCHE RONDVLUCHT 1935. Op 23 en 24 Augustus a.s. Ook dit jaar 2al door de zorgen van de Commissie voor luchttoerisme van de Koninklijke Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart en wederom met mede werking van de Militaire Luchtvaart Af- deeling, de Marine Luchtvaart Dienst, de Nationale Luchtvaart School, de Amster- damsche-, Noord-Nederlandsche-, Rotter- damsche- en de Twentsehe Aeroclub, de K.L-M., de A.N W.B. en de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreem delingenverkeer een Nederlandsche Rond vlucht worden georganiseerd. Het succes, dat met een dergelijken vliegtocht in de voorafgaande jaren werd bereikt, geeft aanleiding tot de verwach ting, dat ook de Rondvlucht op 23 en 24 Augustus a.s. het hare zal bijdragen tot de steeds toenemende publieke belang stelling voor het sportvliegen en het luchttoerisme in ons land. waarvan de mogelijkheden zich nog steeds uitbreiden. Het stemt tot verheugenis, dat dank zij de gunstige beslissing van den Minister van Defensie, dit jaar wederom de mili taire luchtvaart, zoowel van het leger als van de marine, deelneemt, hetgeen niet weinig tot het slagen van het geheel zal bijdragen en waardoor weer alle elemen ten van de Nederlandsche luchtvaart vereenigd zullen zijn. Ook dezen keer zullen verscheidene bui- tenlandsche sportvliegers van naam aan den tocht deelnemen, hetgeen hieraan een internationaal karakter verleent. De route, welke de deelnemende vlieg tuigen op 23 en 24 Augustus zullen vol gen, is in groote trekken als volgt aan gegeven. Den eersten dag van Schiphol naar Haamstede, vervolgens van Haamstede in vrijwel een rechte lijn naar het vliegveld Twente. Na het oponthoud aldaar recht streeks naar het vliegveld Eelde ten Zui den van de stad Groningen, het eindpunt van den eersten dag. Den volgenden morgen van het vliegveld Eelde over de Waddeneilanden naar Hr. Ms. Vliegkamp De Kooy bij Den Helder. Na het opont houd aldaar tenslotte vla Alkmaar naar het eindpunt Waalhaven. Kwamen het vorige jaar voornamelijk de Zuidelijke deelen van het land voor het bezoek van de deelnemers aan de Rond vlucht in aanmerking, thans staat het Noorden op het programma, waaruit dui delijk het streven der organisatoren blijkt om leder deel van het land daarin te be trekken en de steeds groeiende belang stelling voor dit jaarlijksche luchtevene- ment zooveel mogelijk aan te wakkeren. De K.L.M. zal, evenals de vorige jaren, met enkele vliegtuigen aan de Rondvlucht deelnemen. HET WERK LOOSHEIDS SUBSIDIEFONDS. Naar wij van bevoegde zijde vernemen lag het aanvankelijk in het voornemen der Regeering de subsidieschaal voor de bij drage uit het werkioosheidssubsidiefonds, die voor 1936 zal gelden, voor 1 Augustus 1935 ter kennis van de gemeentebesturen te brengen. De kabinetscrisis heeft in de uitvoering ven dit plan vertraging gebracht. Mede in verband met het optreden van een nieuwen minjrtér van Sociale Zaken zal het interderarl'mentaal ovrieg over deze aangelegen1,-'d nog wel een'gen tijd vorderen, zoodat de nieuwe regeling niet voor September zal kunnen worden ge publiceerd.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 10