Het 25-jarig Jubileum van den heer P. A. van Aggelen 764te Jaarpansf VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1935 No. 23115 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Een ongemeen hartelijke huldiging. Het voornaamste Nieuws van heden. VACANTIE-ADRES LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque* en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.35 per week ..'.T... f. 0.18 Franco per post f2 35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Foto van Vliet. De heer en mevrouw Van Aggelen met hun kinderen na afloop van de gisteren tchouden receptie. Op de tweede rij daarachter staan vj.n.r. de heeren ds. J. W. Cioot Enzerink, J. A. van Zanten, mr. P. A. Pijnacker Hordijk, mr. A. J. Romijn, ir. W. J. Modderman, F. H. Sobels, mej. D. Coebergh en pastoor G. A. Smit. Zooals wij dezer dagen aankondigden lerdacht gisteren de heer P. A. van Ag- lelen, directeur der Gemeentelijke Hulp- lank i Gemeentelijke Bank van Leening n Geldschietbank) den dag, waarop hij oor 25 jaar in gemeentedienst trad. Huldiging door de ambtenaren. De jubilaris werd 's morgens met echt- :enoote en kinderen van huis gehaald en n het fraai met palmen en bloemen ver- ierde kantoor ontvangen, waarna hij rerd toegesproken door den boekhouder, len heer J. A. van Zanten. Aan diens rede is het volgende ont- eend: Bij een jubileum past het om een terug- ilik te werpen op de afgesloten periode n dan komen onwillekeurig enkele vra- ;en naar voren en wel ten eerste: wat leeft de jubilaris gepresteerd als ambt.e- laar. d.w.z. wat was hij voor het bedrijf; en tweede wat was hij als mensch en en derde wat was hij als collega of su- lerieur. Spreker wil de tweede vraag hier iten rusten, daar dienzelfden dag op een ndere plaats en door meer bevoegden, letgeen door den jubilaris als mensch en ociaal werker is verricht, zal worden be- Icht. Komende tot vraag 1 herinnerde spre- er er aan, hoe de jubilaris in 1910 op 16- irigen leeftijd als assistent bij hef be kijf kwam, hierna werd benoemd tot lork, daarna als boekhouder, totdat de laad der Gemeente hem in 1927 benoem- le tot de hoogst bereikbare functie in het «drijf, die van directeur. Inderdaad een fraaie carrière. Dit heeft e iubilaris niet bereikt door protectie, och door stoere vlijt, ijver en volhar- tag. Het bedrijf heeft voornamelijk on er zijn leiding een geheele verandering ndergaan en kan thans als voorbeeld 'orden gesteld van het moderne volkscre- ietwezen aan geheel Nederland. Voor dit 'erk komt den jubilaris alle hulde t.op. Komende tot vraag 3. wat is de jubilaris ls superieur, wees spreker op de uitste- ende verhouding tot de ambtenaren en ankte spreker persoonllik voor de aan- ename en vertrouwelijke samenwerking. Als stoffelijk blijk van waardeering bood preker den jubilaris hierna namens de ribtenaren een fraai bureau-ministre an, daarbij den wensch uitsprekende, at de jubilaris hiervan nog veel en lang ebruik zou mogen maken. De heer Van Aggelen dankte getroffen oor do hem gebrachte hulde, waarna trverschineen werden rondgediend en 'en nog eenigen tijd gezellig bijeen bleef. De jubilaris ontving verder van tal van jden blijken van belangstelling en waar- eering o.m. van de Algemeene Armen- ommissie, prof. mr. C. W. de Vries te 'en Haag. den Ned. R.-K. Volksbond af- :eling Leiden, de Federatie van Diaco- een der Ned. Herv. Kerk, den Leidsclien (stuurdersbond, het bestuur van de Ned. ireenlging voor Volkscredietwezen en oekerbestrijding, de Armenraad te Den akS. de Armenraad te Haarlem, mr. A. A. A. baron van Heemstra, voorzitter en E. E. Menten, penningmeester van het it. Crisiscomité, mr. Ph. B. Libourel. no ds te Delft, oud-commissaris der Bank n Leening, dr. J. SChokking, lid n den Raad van State, prof. mr. [van Blom, die in het buitenland ver- den Prot. Chr. Bond van Spoor- Tramwegpersoneel, vele burgemeesters 'de omgeving, deken A. H. M. J. Ho- ÜUie alhier, een fraai bloemstuk van de gemeente Leiden, een fruitmand van de directie der Noord-Zuid-Holl. Tramweg- Mij en verder felicitaties en bloemstuk ken van tal van particulieren. Om 12 uur werd de jubilaris ontvan gen op het gemeentehuis, waar hij in zeer waardeerende bewoordingen bij monde van den heer Splinter, loco-burgemeester, werd toegesproken. Huldiging vanwege de ingezetenen. 's Middags had in de groote zaal van het Nutsgebouw de huldiging plaats van wege de commissie, welke zich op veler verlangen had gevormd uit de kringen van hen, die veelvuldig met den heer Van Aggelen in aanraking komen en zijn groo te werkkracht en persoon hoogelljk heb ben leeren waardeeren. Onder hen bevonden zich o.m. de ge- meente-secretkris, mr. dr. C. E. v. Strijen, wethouder mr. A. J. Romijn, verscheidene raadsleden, de heeren D. ten Cate Brou wer, H M. Simonls en dr. P. G. Knibbe namens de Kamer van Koophandel, ver tegenwoordigers van het Leidsche Crisis comité en verschillende liefdadigheidsver- eenigingen en nog vele anderen. Namens de Commissie voornoemd, werd het woord gevoerd door den voorzitter, mr. P. A. Pijnacker Hordijk, die zeide, dat het hem groot genoegen deed. dat de heer Van Aggelen met de zijnen gevolg heeft willen geven aan het verzoek om hier aanwezig te zijn. Deze bijeenkomst, aldus spr., heeft niets uitstaande met uw zil veren ambtsjubileum, dat alleen is aan gegrepen als een gelegenheid om uiting te geven aan het groote verlangen en de warme behoefte, die in breeden kring leefden, om u te danken voor 't zeer vele door u op het gebied van maatschappe lijk werk verricht. Reeds op jeugdigen leeftijd zijt gij in aanraking gekomen met het leed van uw medemenschen en hebt gji van nabij gadegeslagen hoe het af schuwelijke woekerbedrijf vele gezinnen ten gronde richtte. Geen wonder dus, dat een groot deel van uw werkkracht ge wijd was aan den strijd tegen den woeker. Droegen uwe bemoeiingen daarmede aanvankelijk een strikt persoonlijk ka rakter, van veel algemeener en diepere beteekenis werd dit, toen op uw aandrang het Leidsch Borgstellingsfonds werd ge sticht. Deze instelling, waarop u terecht trotsch mopgt zijn, ls een groot succes geworden en heeft in vele plaatsen van ons land navolging gevonden. Dezelfde gedachte van menschenliefde heeft ook voorgezeten bij de oprichting van het Rijnlandsch BorgstelUngsfonds voor den kleinen middenstand, dat eveneens aan uw Initiatief is ontsproten en komt tot uiring in tal van and""-? functies, welke gii bekleedt o.a in de Ned. Ver. voor Volkscredietwezen en Woekerbestrijding, de Commissie van Advies en Bijstand voor de uitvoering van de Geldschieters- wet, en waarin gij een zeer vooraanstaan de plaats inneemt. Uw Leidsche medebur gers en velen daarbuiten hebben inder daad veel aan u te danken. Spr. be schouwt den heer Van Aggelen op zijn gebied als een groot man, die door zijn onvermoeide arbeldslust en -kracht, zijn erool vertrouwen gepcrd aan persoon lijk inzicht, menschenlcennls en onver woestbaar enthousiasme vele tranen heeft verstild en de hoop tn veler harten heeft doen herleven. Door dat alles heeft uw naam in het geheele land een goeden klank gekregen. De grootste belooning voor al uw werk ls echter gelegen in de voldoening zóóveel leed te hebben kun nen verzachten. Spr. dankte den heer Van Aggelen ten slotte lo. namens de vele duizenden in den lande, die uw naam nooit vernomen hebben en die u toch warme erkentelijk heid verschuldigd zijn; 2o. naihens de zeer vélen, die u wé! kennen, wier hart ook overvloeit van dankbaarheid jegens u, maar die hier bezwaarlijk kunnen ko men en 3o. namens alle aanwezigen, die de behoefte gevoeld hebben, om u aan dezen dag een blijvend aandenken te sehenken. Spr. overhandigde hem vervol gens een gedenkpenning met inscriptie, een enveloppe met inhoud, zoomede een lijst, bevattende de namen der talrijke deelnemers. Aan mevrouw Van Aggelen werd een bloemenmand aangeboden. Spr. eindigde met den wensch. dat de jubilaris nog vele jaren zijn gezegenden arbeid ten bate der lijdende menschheid zal mogen voortzetten. (Applaus). Mr. A, J. Romijn dankte den heer Van Aggelen in de eerste plaats voor het vele, wat hij als wethouder voor de sociale zaken van dezen heeft mogen leeren en ervaren. Als voorzitter van het Leidsche Crisiscomité dankte spr. namens het ge heele bestuur den volijverigen 2den se cretaris voor de door hem steeds ont plooide groote werkkracht, welke de mo tor van het bestuur vormde. Het vrucht bare werk, dat het comité heeft mogen verrichten, draagt voor een groot deel het stempel van uw persoonlijkheid, aldus spr. Ook tot mevrouw Van Aggelen. die haar echtgenoot zooveel aan de gemeen schap heeft moeten afstaan, richtte spr. woorden van hartelijken dank. De heer Th B. J. Wilmer, sprekende namens het college van commissarissen der Gem. Hulpbank, schilderde allereerst de prachtige loopbaan van den jubilaris en huldigde hem voor zijn buitengewoon nuttig en voortreffelijk werk op sociaal- charitatief terrein Velen hebben, aldus spr,, vóór mij uiting gegeven aan hun waardeering en dankbaarheid, doch ook zonder hun getuigenis, zou het college van commissarissen stellig niet hebben nagelaten op deze plaats zijn groote be wondering en waardeering uit te spreken voor het prachtige werk van den heer Van Aggelen. U hebt de Bank gemoder niseerd, haar aangepast aan de sociale nooden van dezen tijd en het huidige menschengeslacht. Gij kondet dat doen, omdat u die nooden kende en ze voelde. Niet. door een kostbare reorganisatie, hebt gij dat doel bereikt, maar door tal van doeltreffende maatregelen, waarvan spr. alleen maar wil noemen de effectieve bestrijding van den woeker. Dat alleen rechtvaardigt reeds deze huldiging. Maar er is een tweede reden, waarom wij vandaag uiting willen geven aan onze waardeering en hoogachting en deze is gelegen in uw onafgebroken op gewektheid en frischheid, uw algeheele toewijding van geest en van hart, waar mede gij uwe ambtenaren inspireert en bezielt. Wij zijn ervan overtuigd, dat allen, die zich in moeilijke omstandighe den tot u wenden, beseffen, dat hun leed door u wordt medegevoeld en mee geleefd. Wanneer wij nagaan, dat. in 1934 door de Gem. Hulpbank een bedrag werd uit geleend van f. 145.000; dat sinds 1923, 95000 leeningen zijn geplaatst tot een be drag van f. 1.160.000. zonder dat de Bank eenig geldelijk nadeel heeft geleden, dan spreekt dat boekdeelen voor de wijze, waarop gij uw ambt vervult. Spr, weet, dat de heer Van Aggelen de kracht om dit alles te doen, put uit de overtuiging, dat de mensch in de positie, waarin hii is gesteld, zijn medemenschen evenveel wil dienen, als hij God wil dienen. Na ook mevrouw Van Aggelen in zijn huide en dankwoord t,e hebben betrokken, ein digde spr met den hartgrondigen wensch, dat de directeur in dezelfde eenvoud en oprechtheid onder Gods zegen zijn nutti gen arbeid nog lang moge voortzetten. De volgende spreker, ds. Joh. W. Groot Enzerink voerde in verschillende kwalitei ten het woord. Allereerst als lid van het hoofdbestuur der Confessioneele Vereeni- ging. waarvan de heer Van A. de voor treffelijke thesaurier is; voorts namens de redactie van het weekblad ..De Geref. Kerk", waarvan de eind-redacteur, dr. Kromsigt uit Rinsumageest verhinderd was om aanwezig te zijn en daarna als voorzitter van wijk VIII der Ned. Herv. Gemeente. Als zoodanig dankte spr. den jubilaris voor den krachtigen steun on dervonden bij de totstandkoming van het Wiikgebouw aan de Haven en van de kerk ln het Kooikwartier. Persoonlijk heeft spr. hem leeren hoogachten als iemand in wlen de liefde leeft voor de lijdende menschheid en die het Evangelie van Jezus Christus ook practdsch toepast. Stelle God. aldus besloot ds. Groot En zerink u en de uwen nog vele jaren tot zegen voor duizenden in en buiten onze gemeente. -> Daarna sprak nog de heer Verkuylen namens een groep van Indische gepen sioneerden, die liet aan de bemiddeling/ van den heer Van Aggelen danken, datl zij hun pensioen wekelijks aan de Hulp-)' bank in ontvangst kunnen nemen in- plaats van eenmaal per kwartaal in Den Haag. Uit dankbaarheid voor zijn goede zor gen en adviezen bood mej. Ba velaar den jubilaris een inktstel en haar zoontje mevr. Van Aggelen een bouquet aan. Tenslotte werd nog het woord gevoerd door den heer C. van Tongeren uit Kat- wijk-aan-Zee, die den jubilaris namens de Katwijksche Middenstandsver. dankte voor zijn kostelijk initiatief tot de stich ting van het Rijnlandsch Borgstellings fonds en hem de lichaamskracht en den zielemoed toewenschte om zijn taak nog vele jaren voort te zetten. De heer Van Aggelen heeft daarna alle sprekers afzonderlijk bedankt. Spr. zelde dankbaar te zijn voor de thans geboden gelegenheid om zijn groote erkentelijk heid te betuigen voor de ruime mate van medewerking, welke hij in zijn arbeid van zoovele zijden steeds heeft mogen onder vinden. Spr. noemt hier slechts de namen van wijlen prof. P. J. Blok, prof. Van Blom, Dastoor Smit en mr. Pijnacker Hor dijk. Welk een steun heeft hij van laatst genoemde mogen ontvangen: hoe wordt de achtergrond van zijn levenshouding gevormd door de dienende liefde voor den medemensch! Spr. weet zich ook dienend mensch uit overtuiging; omdat door zijn leven de gouden draad loopt, dat God regeert. Spr. besloot met nogmaals allen uit den grond van zijn hart te danken voor de medewerking en schoone huldiging. Na afloop maakten zeer velen van de gelegenheid gebruik om hun instemming met het gesprokene met een handdruk te bezegelen. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. BINNENLAND H. M. de Koningin en Prinses Juliana met vacantie naar Schotland. (Laatste Berichten, le Blad). De stewardessen van K L. M. vertellen. (Binnenland, 3e Blad). Saneering van de trawlervloot. (Bin nenland. 3e Bladl. De competitie-indeeling der le en 2o klasse van afdeeling I en II van den K. N. V. B. (Sport, 3e Blad). BUITENLAND. Een formule te Genève inzake het Ita- liaansch-Abcssynisch conflict gevonden? (Buitenland en Tel., le Blad). Debat in het Engelsche Lagerhuis over de buitenl. politiek, (3e Blad). Tegemoetkoming van China aan Japan. (Buitenland, le Blad). AANBESTEDING STADHUIS-ONDERBOUW. 55 candidaat-bouwers. Wethouder Splinter heeft hedenmorgen namens B. en W. aanbesteed het maken van een beton-paalfundeering met bifbe- hoorende grond- en gewapend-beton werken. Er waren niet minder dan 55 biljetten ingeleverd, waarop als volgt was inge- schreven N.V. Weminks Beton-Mij., Leiden, f. 88.000.Gesman en Turkenburg, Alphen f. 92.400,—; N.V. v.h. van Dongen en Van Hoven, Dordrecht, f. 91.072.—W. van Zui len, Zwolle, f. 98.850.—N.V. v.h. van Wij nen. Dordrecht, f. 87.800.N.V. Visser en Smits, Papendrecht, f. 95.632.—Aanne mingsmij. v.h. Voormolen, Rotterdam, f. 95.000.N.V. Amersfoortsche Betonmlj. Amersfoort, f99.700.N.V. de Condor, Amsterdam, f. 84.300.—; Zwolsche Beton- bouwmij., Zwolle, f. 88.600.Hollandsche Betonmij., Den Haag, f. 92 100.—; N.V. Bato, Den Haag, f. 96.350.—J v. d. Bijl, Zeist, f. 100.000.N.V. Betonbouw, Groningen, f. 89.990 N.V. Tubantia, Enschedé, f. 103.800.— N.V. v.h. Nederhorst, Gouda, f. 85.700.—Christiaansen en Nielsen, Den Haag, f. 90.800.—Gebr. den Ouden, Alphen en Oegstgeest, f94.200.N.V. v.h. Boersma Den Haag, f. 93.645.—; N.V. v.h. van der Wal en Zn.. Den Haag, f. 94.780 N.V. Gebrs. v. d. Luitgaarden, Rotterdam, f. 87.700.—; N.V. Wittenburg, Amsterdam, f. 98.700.—N.V. A'damsche Ballastmij., A'dam, f. 86.900.—N.V. Solunders Aanne mingsbedrijf, Ridderkerk, f. 95.600 Stolk en Knijff. Schiebroek. f. 103.936.—; N.V. In ternat. Gewapend Betonbouw, Breda, f. 83 000 Blanken, Rotterdam, f. 98.000. N.V. v.h. Hille en Roozen, Amsterdam, f. 79 500.A. Stolke. Bergambacht, f. 112.000.—N.V. v.h. G. Molle, Den Haag, f. 94.800.Ingenieursbureau voor Bouw nijverheid te Oegstgeest. f. 93,600 J. Dubbeldam. Voorburg, f.90 977.—; Gebrs. v. d. Vorm, R'dam. f 96 900.—: N.V. v.h. Ebbinge. Enschedé, f. 108.700.— Kelderman en Sluimer, Zuidlaren. f. 105.000 C. Al- bers en Zn.. A'dam. f.98 500.—; NV. W. GeeK Aerdenhout. f. 99.900 NV v.h. Wanink en Co., Rotterdam, f.98 860 N.V. Monoliet, A'dam, f. 98.400.—; C. I. Th. ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, le BLAD. Cornet, Leiden, f. 94.449.—; Gebrs. de Vries, Purmerer.d, f. 99.200.—; G. Mulder, Rotter dam, f. 92.600.—; Rijnlandsche Betonmij., Delft, f. 92.221.—; N.V. v.h. v. d. Velden en De Jong, Oegstgeest, f. 89.898.—N.V. C. v. Leeuwen, Hillegersberg, f. 93.400.—H. C. Geerdink, Usselo, f. 82.750.Gesman en Zoetemeyer, Alphen, f. 89.390.N.V. Boele en van Eesteren, Den Haag, f. 87.390. Van Hoek, Delft, f. 87.330.—; Fa. v. Rossum, Den Haag, f94.300.—; Van Ommen en de Groot, Schiedam, f. 87.460.—: J. van Echte- ren en Zn.. Enschedé, f. 93.880.—; Fa. Kui pers, Surhuisterveen, f. 106.650.Ensche- deesche Bouw- en Betonmij., Enschedé f. 91.900—Gebr. Uiterlinden, Rotterdam, f. 89.400.—. Laagste inschrijfster was dus de N.V. Aannemingsbedrijf v.h. Hille en Roozen, te Amsterdam, met f. 79.500.hoogste A. St-olke, te Bergambacht, met f. 112.000. De gunning werd aangehouden. CHR. KNAPENVER. 1 KON. 18 12 B. Geslaagd uitstapje naar de Veluwe. De leden van de Chr. Knapenvereeniging 1 Kon. 18 12 B, een onderafdeeling van de J.V. Prediker, zijn na een driedaagsch verblijf op de Veluwe in de stad terugge keerd. De jongens, die volop hebben geno ten van bosch en heide, hebben vele mooie tochten in de omgeving van Putten ge maakt. Zoo werd o.m. een wandeling ge maakt naar het Sollensche gat. Een at tractie was ook het bezoek aan de markt te Putten, waar de jongens groote belangstel ling aan den dag legden voor de typische kleederdrachten. Dat ook voor het spel een ruime plaats ingeruimd was, laat zich be grijpen Het weer dat vrij ongunstig was, heeft op de stemming nagenoeg geen in vloed gehad. Opgetogen arriveerde men aan het station, verwelkomd door de ouders. Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden Onderqeteekende kwartaal week abonne •onende straat)No. r nscht het „LE4DSCH MGBLAD" vanaf nuopqezonden te hebben aan onderstaand adres

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1