LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 1 Augustus 1935 KERK- EN SCHOOLNIEUWS. VRAGENRUBRIEK. RECHTZAKEN. UIT DE RIJNSTREEK. AGENDA. PREDIKBEURT BOSKOOP. Geref. Gem Vrijdag nam. halfacht, ds. La ma in van Rotterdam. o NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar Appelscha. M. En- gelsma, cand. te Oosterend (Fr); naar Twello, Dr. A Steenbeek te Surhuizum; naar Wehl, A. P Mijnarends. cand. te Hil versum. CHR. GEREF. KERK Beroepen: Te Gouda. P de Groot te Gorlnchem: te Barendrecht. M. Baan. cand. te Maassluis. GEREF GEM. Tweetal: Te Opheusden, R. Kok te Vee- nendaal en W. C. Lamain te Rotterdam- Zuid. GEREF. KERK. Beroepen: Te Leek, J. A. Gravestein te Oosterzee (Fr.). DOOPSGEZINDE GEM. Beroepen: Te Irnsum-Popplngawler, S. Gosses, prop. te Den Haag. ALG. SYNODE NED. HERV. KERK. XII. In de gisteren voortgezette zitting van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk werd na afdoening van eenige huishou delijke zaken besloten, dat ds. Dekker, van Scharnegoutum de Ned. Herv Kerk zal vertegenwoordigen op een vergadering van den Hongaarschen Predikantenbond. welke ln deze maand te Sarospatak zal worden gehouden. Ds. Dekker werd op gedragen de groeten der Ned. Herv. Kerk over te brengen aan de Hongaarsche pre dikanten. Vervolgens kwam in behandeling het rapport over de aanklacht tegen de pre dikanten dr. J. L. Snethlage. H Oljen en B. Boers, wegens bolsjewistische propa ganda. Behalve over de zaak zelve werd eveneens gerapporteerd over de stukken die bij de Synode zijn ingekomen naar aanleiding van de aanklacht. De commis sie die een en ander heeft onderzocht, heeft van haar arbeid en haar bevin dingen aan zeer uitvoerig rapport opge steld, hetwelk door haar ter tafel ge bracht, de geheele morgenvergadering ln beslag nam. Op voorstel van de Commis sie besloot de Synode, deze zaak te be handelen „krachtens opzicht" en de be trokken predikanten tot verschijning ln haar vergadering op te roepen op een nader vast te stellen dag. Na de morgenvergadering werd de zit ting van de Synode opgeheven, terwijl de middag besteed werd aan een synodus contracts en commissie-vergadering. o Ds. D. C. GOEDHART. Ds. D. C. Goedhart, Ned. Herv. predi kant te Hummelo, herdenkt Woensdag 7 Aug. a.s. zijn 25-jarige ambtsbediening. De jubilaris werd 9 Febr. 1886 te Am- hem geboren en door het Prov. Kerkbe stuur van Zuid-Holland in 1909 toege laten tot de Evangeliebediening. 7 Aug. 1910 verbond hij zich aan zijn eerste gemeente te Leilens iGron.), waar zijn broer, ds. A. Goedhart, toen te Bome, hem bevestigde. In 1914 vertrok ds. Goedhart naar Tubbergen, welke gemeente hij 10 jaar diende. In 1924 werd hij benoemd tot godsdienstleeraar aan de stichting „Veldzicht" te Avereest, ln welk verband hem eervol emeritaat verleend werd. In 1926 nam hij het predikambt weer op en deed intrede te Halle in de classis Zut- phen. 26 Maart 1933 verbond hij zich aan zijn tegenwoordige gemeente. De jubilaris is bestuurslid van de classicale zendingsvereeniging in de classis Zutphen, gelijk voorheen ln de classis Deventer, maakt deel uit van het classicaal bestuur van Zutphen en is lid van het hoofdbestuur van het Ned. Zen dingsgenootschap. Ds. Goedhart stelt zich voor Zondag middag 11 Aug. om 3 uur een gedachte nisrede uit te spreken. o NED. ONDERWIJZERS GENOOTSCHAP. De vergadering te Groningen. In „De Harmonie" te Groningen is gis termiddag onder voorzitterschap van den heer H. J. Bon uit Amsterdam het 89ste congres van het Nederlandsch Onderwij zers Genootschap voortgezet. Besloten werd dat het congres het vol gend Jaar te Apeldoorn zal worden ge houden. Aan de orde werd gesteld het rapport van de commissie voor de openbare school. De voornaamste conclusies van dit rap port zijn: De doelstelling van het open baar onderwijs, neergelegd in art. 42 van de lager onderwijswet 1920 blljve gehand haafd. Met inachtneming van de vrijheid van richting bestuurt de overheid het geheele onderwijs. Openbaar en bijzonder onder wijs worden volgens gelijke normen door de overheid bekostigd. De overheid, het onderwijs in zijn ge heel besturend, heeft de plicht de organi satie van het onderwijs zoo in te richten, dat aan de eïschen van goed onderwijs, economisch beheer en juiste distributie van scholen voldaan wordt. Bijzondere scholen kunnen gesticht worden op verzoek van ouders, die zich terecht bezwaard gevoelen hun kinderen naar de openbare school te zenden. Door de stichting van bijzondere scho len met 3. 4. 5. 6 of meer leerkrachten gelden als criteria: a. aantallen van leerlingen volgens de geldende leerlingenschaal. b. de ouderverklaring van beide ouders of wettelijke verzorgers. c. het storten van een waarborgsom. d. de aanvragen voor bouw van bijzon dere scholen moeten bovendien beoordeeld worden door centrale instanties, gekozen door de overheid uit de organisaties van ouders, voorstanders van het bijzonder onderwijs. W. G. van K. te L. Rhenen. de Grebbe IJzendoorn, Tlel. Wadenoyen, Geldermal- sen, Deil, Enspijk, Rumpt. Gelllcum, Aspe- ren. Spijk, Gorinchem. Totaal 60 KM. Rhenen. Tlel. Dreumel, Heerewaarden, Veld, Driel, Hedel. Orthen, Den Bosch, Vught, Tilburg. Breda, Princenhage, Etten, Rosendaal, Wouw, Bergen op Zoom. To taal 133 K M. Gorinchem, Sleeuwijk, Keizersveer, Geer- truidenberg. Oosterhout, Teterlngen, Breda Bergen op Zoom. Totaal 77 K.M. G. de J. te L Leiden. Alphen, Utrecht, Amersfoort, Nijkerk, Putten, Harderwijk. Nunspeet, Zwolle, Berkummerbrug, de Lichtmis. Balkbrug. Nolde, Linde, Zuld- wolde, Hoogeveen. Totaal 189 7 K.M. Hoogeven, Zwinderen. Oosterhesselen Noord Sleen. Brug Oranjekanaal. Valthe, Valthermond, Musselkanaal. Totaal 53.3 K.M. Hoogeveen, Zwinderen. Oosterhesselen veen, Leeuwarden, Franeker, Harllngen, Zurich, afsluitdijk. Den Oever, Alkmaar, Velsen, Haarlem, Lelden. Totaal 269 K.M. J. den O. te W Woubrugge, Rijn- zaterwoude, Lelmuiden, Aalsmeer. Boven kerk. Amstelveen, Amsterdam. Tolhuis, Buiksloot. Ilpendam, Purmerend, Oost hulzen, Scharwoude, Hoorn, Berkhout. To taal 70.5 K.M. A. v. d. L. te Z. De entree voor Artls bedraagt f. 1 per persoon; gedurende de maand September f. 0.25 p. p. G. B te L Lelden, Haarlem, Velsen, Beverwijk. Castricum, Egmond, Bergen, Schoorl, Sehoorldam, Stolperslotbrug. 't Zand. Westende. de Kooi, Den Helder. Totaal 110 K.M. De boot gaat des Zondags viermaal naar Texel. Van der W. te L. Voor buitenlandsche reizen verwijzen wij u naar een reisbureau of het Informatiebureau van Vreemde lingenverkeer, Stationsplein. Mej. C. van B. te W. Warmond, Sas- senheim, Lisse. Hoofddorp, Amsterdam. Boot naar Lemmer (eenmaal per dag en eenmaal per nacht), of vla Zuiderzeekust naar Zwolle, Meppel, Steenwljk, Heeren veen. Gorredijk. Beetsterzwaag, Olterterp, Dragten, Opeinden, Rottevalle. Surhuister- vee Opende, Doezum, Visvliet. Totaal 286 K.M. Lemmer, Rotsterhaale. St. Johannesga, Heerenveen, Visvliet. Totaal 88 K.M. M. S. en G. M. S. te L. Leiden, Nieuwe Wetering. Oude Wetering, Leimui- den. Kudelstaart, de Kwakel, Uithoorn, Mijdrecht. Wilnls, Nieuwersluls, Oud-Loos- drecht. Hilversum. Totaal 63 K.M. P. C. te L. Inlichtingen over buiten landsche reizen kunnen wij niet verstrek ken. Om de Duitsche grens per auto te kunnn passeeren heeft u een paspoort en een triptiek of carnet de passage noodlg. P B te K. Zie hier boven onder G. de j. te L. L. N. te L. Om per motor de Belgische grens te kunnen passeeren, moet u in het bezit zijn van een internationaal rijbewijs en een triptiek of „carnet de passage". Wend u daarvoor tot het bureau van den A.N.W.B.. Parkstraat, Den Haag. A S. te A Per fiets kunt u ongehin derd de Belgische en Luxemburgsche grens overschrijden, mits in het bezit van een geldig bewijs van Nederlanderschap of een pas, welke ten hoogste vijf Jaar oud is. Voor eenvoudig kampeermaterlaal zult u hoogstwaarschijnlijk geen invoer recht behoeven te betalen. Een bewijs van Nederlanderschap moet worden aange vraagd ter gemeente-secretarie. U kunt ook volstaan met een zgn. toeristenkaart 30 cents, onder toevoeging van een pas foto aan te vragen aan het Belgische Con sulaat te Den Haag of Rotterdam. N. V. d. S. te L. Leiden, Den Haag, Delft, Rotterdam, Dordrecht. Moerdijk. Breda, Tilburg, Eindhoven. Totaal 146 KM. Eindhoven, Best Boxtel, Den Bosch. Hedel, Zaltbommel, Geldermalsen, Culemborg, Schalkwijk. Houten, Utrecht, Leiden. Totaal 140 KM. e, Het lidmaatschap der vereenlging of van het kerkgenootschap, die (dat) de school aanvraagt. f. De aanvrage voor bouw van bijzon dere scholen moet beoordeeld worden door Gedeputeerde Staten, met zoo noodig be roep op de Kroon. De heer E. v. d. Klerk, rapporteur, ver dedigde het rapport, waarna de heer A. C. Zevenbergen namens de minderheid van het hoofdbestuur, de conclusies critiseerde. Spr. drong er op aan het rapport te ver werpen en te blijven strijden voor een verplichte neutrale staatsschool. De heer Rijfkogel sloot zich daarbij grootendeels aan, waarbij hij gewaagde van de on volledigheid van het rapport op het meest essentieele punt. De behandeling van de verschillende conclusies nam geruimen tijd in beslag. Na een rede van den heer Schoemaker uit Sappemeer werd met algemeene stem men geschrapt de conclusie: Het is ln het belang van de Openbare School, dat de openbare onderwijzer in zijn optreden naar buiten rekening houdt met het neu trale karakter der openbare overheids- school. Het rapport werd tenslotte in zijn geheel goedgekeurd. Na deze besprekingen werd de volgende motie aangenomen: „De 89e algemeene vergadering van het N.O.G., van oordeel, dat de strenge con centratiemaatregelen van 1933 en 1934 door de regeering uitsluitend zijn toege past op de openbare scholen; dat door deze ongelijke behandeling van het openbaar onderwijs zoo is be perkt, dat daardoor de grondwettelijke positie van de openbare school is aange tast en is verder van oordeel, dat door de eenzijdig toegepast concen tratiemaatregelen het bijzonder onderwijs in ons land in een zeer gunstige uitzon deringspositie is gekomen. spreekt als haar meening uit, dat even- tueele verdere bezuinigingen op het on derwijs gezocht moeten worden in concen tratie van bijzondere scholen". Deze motie zal naar de regeering wor den opgezonden. In een middagvergadering werden ten slotte nog verschillende minder belang rijke voorstellen behandeld en aangeno men. De vergadering wordt héden voort gezet. DE MUITERIJ OP DE „DE ZEVEN PROVINCIËN". LUITENANT VAN BOVEN VERDEDIGT ZICH. (Vervolg van gisteren). Nadat fiscaal en pleiter wederzljdsch hun standpunt hadden uiteengezet was het woord alsnog aan den beklaagde, die ln een uitvoerig betoog zijn handelwijze toe lichtte. HIJ concludeerde, dat slechts de com mandant maatregelen mag nemen, als het onbewapend toespreken van de beman ning, het toezeggen van steun aan hen. die onmiddellijk hierna gehoorzamen en het met geweld optreden tegen de overigen, doch slechts op eigen verantwoording, voor welke maatregelen hij zich dus later zal moeten verantwoorden. Op last van de marlneautorltelten berustte de leiding bij het optreden tegen de verwachte misdrij ven uitsluitend bij den commandant. De officieren, aan boord van de „Zeven Provinciën" hebben slechts order gekregen van hun commandant met tact op te tre den. de wapens te laten waar ze waren, en onregelmatigheden te rapporteeren. Toen, nadat de lult. ter zee Fels, van boord was gegaan, de verantwoording op spr. kwam te rusten, was de toestand als volgt: 1. Spr. had tegen het uitdrukkelijk bevel van den commandant ln, de officieren be volen de pistolen te laden; 2. Doordat dit met een fataal oponthoud is gepaard gegaan, was het eerst mogelijk geweld te gebruiken, nadat de muiters zich van vuurwapenen en munitie hadden voor zien; 3 De verantwoording van deze nalatig heid en de daardoor ontstane onmogelijk heid voor de officieren om hun gezag te kunnen handhaven op het eenige moment, waarop zulks nog mogelijk was, berust ten volle bij de marine-autoriteiten, die nagelaten hebben alle officieren, ter hand having van het gezag, bij voorbaat geweld- middelen te geven en het gebruik hiervan uitdrukkelijk voor te schrijven, zonder dat zij zich daa rlater, leder voor zich, voor zouden hebben te verantwoorden. 4. Indien het den marine-autoriteiten werkelijk ernst was geweest zich te houden aan artikel 143 hadden zij bij voorbaat de officieren openlijk van vuurwapenen moe ten voorzien en orders moeten geven om trent het gebruik hiervan en niet, zooals nu geschied is, uitdrukkelijke orders, die in strijd zijn met dit artikel. 5. Indien spr. dus toch geweld had ge bruikt, zou h(j zich daarvoor hebben moe ten verantwoorden, omdat de marine- autoriteiten opzettelijk nagelaten hebben, hem het nemen van geweldmaatregelen voor te schrijven en daardoor artikel 143 tot een doode letter hebben gemaakt. 6. Onder alle omstandigheden was dus spr. verantwoordelijk vóór de gevolgen van de maatregelen, die door hem zouden wor den genomen. Het oordeel van den Commandant der Zeemacht, waaruit dé:ln de dagvaarding geformuleerde bezwaren tegen spr.'s be leid zijn geformuleerd, is niet Juist: omdat spr. niet van den aanvang af de beschik king had over met pistool gewapende offi cieren en onder-officieren. Over het wape nen van onder-officieren was zelfs nooit gedacht, waardoor dit corps zonder meer als onbetrouwbaar was gekwalificeerd, het welk van zeer nadeeligen Invloed was op het handhaven van het gezag. Spr. had dus van den aanvang af slechts de be schikking over 14 officieren, hem zelf meegerekend, waarvan er 10 geoefend wa ren op het pistool en eenige anderen, die niet strijdvaardig waren voor het doel, waarvoor spr. ze noodlg had. Tevens een zeer beperkt aantal patronen. De muiters beschikten over 80 geweren, 10 a 15 pisto len, klewangs, handgranaten en 8 mitrail leurs, alles met een heele munitieberg plaats, vol munitie. Verder voert spr. nog andere motieven aan, die hem beletten van de vuurwapenen gebruik te maken, met name de nauwe doorgangen, waardoor men niet met twee man naast elkaar kon loopen. Wel degelijk heeft spr. evenwel andere maatregelen van geweld aange wend; ook was spr. er zeker van, dat de aan den wal aanwezige officieren met de landmacht te hulp zouden komen. HIJ achtte het dientengevolge een tactische fout, om ontijdig met de geringe, hem ten dienste staande strijdmiddelen, op te tre den. De Commandant der zeemacht achtte het voor zichzelf niet verantwoord tegen eventueele dienstweigering op te treden, zonder zich eerst van den steun der land macht te hebben verzekerd. Als de commandant zijn kans ziet zegt spr. om zonder hulp van de land macht orde en tucht te herstellen, zal het duidelijk zijn, dat ik. met de mij ten dienste staande geringe machtsmiddelen, tegenover de muiterij ook volkomen machteloos stond. Op last van de marine- autoriteiten was beklaagde ongewapend. Op het oogenblik, waarop de muiterij haar toppunt bereikte, zich uitend o.a. in het vernielen van meubels enz., was spr. woedend op de muiters en zeer zeker zou hij zonder aarzelen van vuurwapens ge bruik hebben gemaakt, Indien hij ze tot zijn beschikking had gehad, zonder zich om de gevolgen te bekommeren. Spr. achtte op dat moment gewelddadig op treden een dringende vereischte en er zal wel niemand zijn, zoo zegt hij verder, die niet inziet, dat ik verontwaardigd was op de marinelelding, welke om de schepe lingen niet te verontrusten en te provo- ceeren heeft nagelaten de officieren openlijk de wapenen te laten dragen. Spr. Wijst dan op het gevaar, dat zijns inziens inlanders op de vloot opleveren, waar zij zich gelijkwaardig gaan voelen aan den Europeaan en zich zelfs hebben vereenigd in een Anti-Blanke Club. Had den de lnlandsche schepelingen de wereld kond kunnen doen: „Officieren gedood, Europeanen gevangen genomen, komen collega's in Soerabaya te hulp, weg met de Europeanen", dan was de ramp, die hiervan het gevolg zou zijn geweest, niet te -overzien geweest, zegt spr. En dit is niet louter fantasie. Door het onverwacht vallen van de bom, met de daarmee ge paard gaande uitwerking, bloederige mas sa's, verspreide deelen van ledematen en hersenen, werden de muiters bevangen door een panischen schrik, en dachten zij niet anders, dan dat het schip met hen onder de zee-oppervlakte zou ver dwijnen. Door het onmidellijk aanvallen der officieren hadden zij geen tijd zich te herstellen. Het gezag ls dus hersteld door de officieren aan boord, nadat de uitwerking van een bom dit mogelijk had gemaakt, en spr. behoefde dus geen ver dere noodèlooze slachtoffers te maken. Tenslotte wijst spr. erop, dat Indertijd vlce-admlraal Pinke gelijk had, die de lnlandsche matrozen als onbetrouwbare elementen kwalificeerde en zich met hand en tand tegen de opleiding verzette en wijst op de onmiddellijke nabijheid van de gewapende schepen „Aldebaran", en „Gouden Leeuw", die zeker in staat wa ren geweest aan de muiterij een einde te maken. Dat de commandant der Zee macht deze en nog andere ter beschik king zijnde vaartuigen niet tegen de mui ters aanwendde, bewijst toch zeer zeker, dat ook deze tegen het gebruik van ge weld was. En zeker zou het gelukt zijn de muiterij ln de kiem te smoren, indien de gouverneur van Atjeh en de geweestelijke militaire commandant, onmiddellijk nadat hun de feiten bekend waren, troepen aan boord hadden gezonden. Door spreker's wijze van optreden Is bereikt, dat Hr. Ms. „De Zeven Provinciën" ln handen van het gezag ls teruggekomen, terwijl dit slechts aan twintig menschen het leven heeft gekost. Dit was uiteraard van te voren niet te voorzien, doch spr. stond duidelijk voor oogen, dat met opoffering van de levens der officieren en onder officieren geen gezag kon worden hersteld en het noodeloos zich te laten neerschie ten door een overmachtigen vijand ls geen plicht. Spr. protesteert tegen de aan klacht. vervat ln de ten laste legging, omdat hit naar beste weten en kunnen heeft gehandeld, volgens plicht, eer en geweten Uitspraak over veertien dagen. ALPHEN Inspectie der Alphensche Burgerwacht. Op het sporttterrein van de Chr. H B S. had een inspectie plaats van de geoefend heid van de Mobile colonne der Alphen sche Burgerwacht. Door ontstentenis van den Inspecteur der Burgerwachten werd deze verricht door Kolonel Froger, adju dant in buitengewonen dienst van H.M. de Koningin. Medewerking voor deze in spectie en het daaraan voorafgaande défilé werd verleend door de muziekver. „Artl et Religioni" en tambours en hoorn blazers van de Oranje Garde alhier. Deze inspectie werd o.a. bijgewoond door den Kapitein der Grenadiers uit den Haag, mr. Verkerk, burgemeester der gemeente Boskoop als vertegenwoordiger van den kring Rijnland, den burgemeester onzer gemeente den heer P. A. Colijn, de com mandant den heer B. Knapen alhier, be stuursleden en commandanten van de burgerwachten uit Boskoop en Waddlnx- veen en andere belangstellenden. Het ge heel stond onder leiding van den reserve onderofficier sergeant M. W Hoogendljk. De wnd. inspecteur, kolonel Froger sprak na afloop der inspectie, over een en ander zijn groote voldoening uit, er op wijzen de dat Alphen de 2e plaats in Nederland is waar de burgerwacht op deze wijze en dit onderdeel was te inspecteeren. De burgemeester de heer P. A. Colijn bracht hierna officieren en den commandant den heer Bern. Knapen dank voor hetgeen men hier had weten te bereiken en sprak den wensch uit, dat het den leden zal mogen gelukken deze mobile-colonne ook ln de toekomst te vergrooten. 25-Jarig bestaan bakkerspatroonsver. „D.E.V." 21 Augustus a.s. zal de bakkerspatroons- vereen. „Door Eendracht Verbetering' alhier haar 25-Jarig bestaan herdenken. Het plan bestaat dit feit feestelijk te her denken. Als attentie voor de Jubileerende afd. zal dien zelfden dag de Provinciale Zuid-Hollandsche bakkersbond ln hotel „De Vergulde Wagen" haar 17e algemeene Jaarvergadering houden. Tijdens de ver gadering zullen de dames der leden met een salonboot een rondvaart maken over de Brasemer- en Kagermeren opgeluisterd door muziek. Na terugkomst zal geza- meliik een diner worden gebruikt. Voorts zal hierna de jubileerende afd. in de benedenzaal recepieeren. Provinciale Schietwedstrijd. De voorlooplge uitslag van den Prov. Schietwedstrijd op 100 M. scherp te Al phen a. d. Rijn, om den zilveren B.V.L.- wlsselbeker 1928, gehouden van 2027 Juli 1935. luidt als volgt: Afd. korps: 1. „Prins Alexander" R'dam 241 p. (Prins Alexander wint den beker voor de 3e maal) 2. Burgerwacht Voorschoten 228 p.; 3. Bijz. Vrijw Landstorm Alphen a. d. Rijn 218 p.; 4. Burgerwacht, Alphen a. d. Rijn 216 p.: 5. Burgerwacht Rotterdam 215 p. Hoogste korpsschutter J. Allewijn R'dam 50 punten. Afd. vrije baan. 1. J. Verheul, Alphen a. d. Rijn 86 29 29, 28) (b. d. steun se- rie's 27); 2. G. Bergshoef, id. 86 29, 29, 28) (b.l. steunserie 26); 3. D. Noomen, R'dam 86 30, 28, 28)A. A. C. Mys Alphen a. d. Rijn 86 (30. 29, 27) (b.l. steunserie 26); 5. R. H. v. Wijk. R'dam 86 (30, 29, 27) (b.l. steunserie 23); 6. P. Hoogendljk, Al phen a. d. Rijn 85 (b.l. serie 28); 7. A. v. Triest, Alphen a. d. Rijn 85 (b.l. serie 29, 27); 8. J. Noomen Sr. R'dam 85 (b.l. serie 28. 27)9. M. Kraal Rotterdam 84 (29, 28 27) (b.l. steunserie 27); 10. N, C. A. v. d. Linde, Alphen a. d. Rijn 84 (29, 28 27) (b.l. steunserie 26). Afd. Personeel (aant. deeln. 33, aant. pr. 1/6 x 33 is 6). 1. J. Verheul Alphen a. d. Rijn 140 (b. 1. serie's 29, enz. gelijk)2. D. Noomen, Rotterdam 140, (b.l. serie's 28, enz. gelijk); 3 A. C. Mijs, Alphen a. d. Rijn 139; 4. J. Noomen Sr.. Rotterdam 137 (b. 1. serie's 27. 25); 5, G. Bergshoef f. Alphen a.d. Rijn 137 (b. 1. serie's 26. 25): 6. Loting tusschen A. v. Zeljl Leiden en T. Noomen. Rotter dam. beiden 136 (28, 28, 27. 27, 261. Alle schoten der serie's Precies gelijk. Te Rotterdam slaagde voor het hoofde acte-examen mej. P. Belgraver, alhier. DAGELIJKS. Pieterskerkgracht 9Tentoonstelling Leidsche Schilder- en Teekenacademie, lederen dag van 20 Juli tot 4 Augustus. Sted. Museum de Lakenhal: Zllverten- toonstelling (tot 30 September), 50 cents, DIVERSEN. Woensdag Inst. v. Praeventleve Genees, kunde. Consultatiebureau voor moeilijks kinderen. Halfdrle tot halfvler. Inenting tegen dlphterle 45 uur nam. Woensdags: Inst. v. Praeventleve Ge. neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten 7 uur nam. Vrijdags: Inst. v Praeventleve Genees- kunde. Consultatiebureau voor Beroeps keuze 45 uur nam BIOSCOPEN, Luxor-Theater, Stationsweg. 8 uur nam. „Het lied van Monte Carlo". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Trianon-Theater, Breestraat. 8 uur nam, „De blinde vliegenier". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur, Casino-theater Hoogewoerd 49. 8 u. n.m. „Opgejaagde menschen". Zondagnam. 4 uur en 8 uur. Lldo-Theater Steenstraat 39. 8'/< u. nam, „Goud Eiland". Woensdag- en Zaterdagnam. 2'/i uur. Zondag nam 2 uur. 4</t uur en 8 u. 19. MUSEA. Academisch Historisch MuseumGe. opend Dinsdag en Vrltdae van 10- -12'/. en 25 uur. Kosteloos. Tijdens de vacantis lederen werkdag van 9—12 en van l'/t5 uur. Toegang 25 ct„ Stedelijk Museum de Lakenhal, Oudt Singel Geopend ln Januari, November en December van 10—3 uur, ln Februari, Maart, April, Mel en October van 104 uur en ln Juni, Juli, Augustus en September van 10—5 uur. Op de Zondagen, de tweede Paasch- en Pinksterdagen, den Hemelvaartsdag en de beide Kerstdagen van af één uur. Het Museum ls gesloten op den dag, waarop Leiden's Ontzet wordt gevierd. Entrée op Zon- en Feestdagen boven genoemd kosteloos, 's Maandags f. 0.25, overige dagen 1. 0.10. Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg 28. 1 April1 Oct. 105 uur; 1 Oct.—1 Nov, 104 uur; 1 Nov.—18 Febr. 103 uur; 19 Febr.—1 April 104 uur. Zondags van 1-3 4 of 5 uur; entrée Maandags f. 0.25; overigs dagen f. 0.10. Rijksmuseum voor Volkenkunde, Rapen burg 6789 en Breestraat 18. Op werkda gen van 104 uur. Entrée Maandags f. 0.29 overige dagen f.0.10. Rijksmuseum v. Nat. Hlst., v. d. Wertl- park, mgang Raamsteeg. Werkdagen 8.30— 12, 1.305. Zaterdags 8.30—12. Kosteloos, Rijksherbarium, Nonnensteeg 2 a. Dage lijks van 9—12.30 en 25.30 uur. Kosteloos, Hortus Botanicus, Rapenburg 73. Op werkdagen van 1 April—1 Oct. van 9—12 en l</i6 uur. Zaterdags tot 5 uur. Van 1 Oct31 Mrt. van 912 en 1»/»—4 uur Op Zondagen van 1 April—1 Oct. van 10—13 en 1.304 u. 's Winters der Zondags geslo ten. Nederl Hlst. Natuurwetenschappelijk Museum (Steenstraat 1 a)Alle werkdagen behalve 's Maandags van 104 uur; 's Zondags 14 uur. Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25)Ge opend op werkdagen van 1.304.30 uur nam. Zondags gesloten. Rijksmuseum van geologie en minera logie (Garenmarkt 1 c)Op werkdagen vafl 912 en 4 uur Kosteloos. De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. h ziekenfond» „Tot Hulp der Menschheld" echter van nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 29 Juli tot en met Zondag 4 Augustus waargenomen door; apotheek M. Boekwijt, Vlschmarkt 4, telef. 552. Voor Oegstgeest neemt waar: C. van Zijp, Wilhelminapark 8, telef. 274. BOSKOOP. Door het vlam vatten van een pan met vet ontstond ten huize van de fami lie S. in de Blezen een begin van brand, welke overging in een schoorsteenbrand. Met vereende krachten wist men den brand met emmers water ln zijn voort gang te stuiten. Voor Zondag 4 Augustus, zal de Zon- dagdienst worden waargenomen door dr. J. Hamburger, telef. 136. De heeren J. v. d. Bosch en P. A- Wijnbeek, opgeleid door den heer Hamisen alhier, slaagden voor het „Mercurius" diploma boekhouden. o HAZERSWOUDE. GEMEENTERAAD. Steun aan de Stichting Rijnlandsch Borgstellingsfonds - Voordeelig saldo der Gemeenterekening. De raad dezer gemeente kwam onder voorzitterschap van den burgemeester w openbare vergadering bijeen. Afwezig zijn de heeren W. Lommerse en J. W. van Vliet. Na opening der vergadering met gebed worden de notulen der voorgaande ver gadering gelezen en vastgesteld. De voorzitter herinnert aan een be langrijke gebeurtenis in de afgeloope" weken, n.l. de ingebruikneming van de nieuwe Gemeenewegsbrug. De geloofsbrieven der nieuw gekozen

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 6