Persil, WAT DE VROUW DRAAGT hf II r Eau de Cologne 76,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 27 Juli 1935 Vierde Blad No. 23110 VOOR DE HUISVROUW. MallCreme Wol of Zijde, Wat'took zij. Gebruik U blijft er bij! VISSCHERIJBERICHTEN. t y immrn »£o tthi 1 - v l K n W1H ffl ffl ffl 1 ?a.! \y. DE JAPON VOOR ELKEN DAG. Geheel ten onrechte wordt dikwijls de Jaagsche verwaarloosd, terwijl deze toch het meeste gedragen wordt en dus eigenlijk juist het meest persoonlijke cachet moest hebben. Het ls zeker niet gemakkelijk, iets .aparts" aan zoo'n Japon te geven, iets, waardoor ze uitkomt boven de „serie- lurken", want de middelen, die wij hier voor tot onze beschikking hebben, zijn op rich zelf geen garantie voor succes. Stof cn model moeten bescheiden zijn, want niets ls smakeloozer dan een opzichtige .eenvoudige" Jurk! Zooiets is geen tee lten van originaliteit, zooals men wel wil beweren maar een bewijs van een totaal gebrek aan „mode-stijl-gevoel? De moderne japon moet aan twee be- togrljke eigenschappen voldoen: ze moet, omdat zoo'n zomertoiletje meestal uit •-«chbarc stof gemaakt zal worden, mak- ieljjk schoon te houden zijn en in de tweede plaats bewegingsvrijheid waarbor gen; ze wordt Immers ook, behalve om eens even uit te gaan, bij de dagelijksche werkzaamheden gedragen. De indruk, die we met een dergelijke luk maken, moet eenvoudig zijn. Daar net willen we niet zeggen, dat we ons bijv. zouden moeten bepalen tot gedekte beuren, allerminst, we zien juist met groot succes de vroolijkste kleuren, hei ier groen geel en zelfs frlsch rood. Drukkend warme mld-zomerdagen doen ons verlangen naar een makkelijk zitten de lurk, naar een eenvoudig model, dat gauw uit- en aan te trekken ls, dat ons niet hindert door lastige sluitingen of an dere kleinigheden, die iedere vrouw in de heete zomerdagen zoo kunnn hinderen! Wij hebben daarom bij de modellen, die wij ditmaal geven, In alle opzichten „een- roud" als richtsnoer gehouden. De nieuwste mode heeft, zooals wij nu too langzamerhand wel gezien hebben, een voorkeur voor linnen weefsels, en wel In het bijzonder voor het jute-soort. Dit eenlgszins stugge materiaal vraagt om een flink model, d.w.z. een duidelijke, overzichtelijke coupe en een pittige af werking van stiksels. Zie ons eerste mo del. De schuin overgeslagen voorbaan, met een knoop onder den hals vastgehouden, onder de ceintuur door een zak vormend, de vleugelmouwtjes, als een capetje, dit bin kleinigheden, die wij niet moeten ver geten. Gewerkte stoffen van alle soorten: zijde, cretonne, gemengd weefsel, zijn op bch zelf al zoo opvallend, dat men geen behoefte heeft aan een ingewikkeld mo del. En niet alleen, dat men er geen be hoefte aan heeft, sterker het staat niet, bleen een eenvoudig maaksel doet een bewerkte stof op zijn voordeeligst uit komen. Dit toonen wij duidelijk in onze tweede afbeelding: alleen een donkere suède of leeren ceintuur legt als het ware nog extra den nadruk op het sprekende pa troon. We houden wèl van contrasten, dezen zomer, zie het lichte jakje, dat los omgeslagen wordt, met de modleuse knoopslulting aan den hals. Het. spreekt van zelf, dat korte mouwen gekozen zijn, als ideale zomerdracht. Iets bijzonders zijn de schuine, ingesneden zakken, die bet geheel een vlot aanzien geven. Naast het zooeven genoemde linnen is ook shantung eelt geliefd materiaal. Deze zuwe zijde zien we zoowel in naturel als heldere modekleuren. En ook hier: geen opvallend model! Eet aardigste staan de casaque-jurken, ®e dichtgeknoopte pas, korte, klokkend 'allende mouwtjes, stiksels en opge likte plooien onder aan den rok. Deze ontwerpen hebben het voordeel, niet al ken als daagsche Japon gedragen te kun- aen worden, maar, gecompleteerd met een Wootgerande hoed, ook als visite-Japon en bij de middagwandeling. Evenals bij de gebloemde en geblokte boffen zou ook bij het gestreepte weef- sel een druk model „te veel" zijn, ook bierbij dus eenvoud!, om er smaakvol uit la rif zlen' Als voorbeeld geven we een tm a afbeelding, waar het voornamelijk komt afwerking van het bovenstuk aan een P'quëkraag en mouwomslagen, zak ceintuur, een opgezette borst- ring® recli'e streep, als eenige garnee- Even eenvoudig als de Jurk zelf moeten wcirs attributen, die er bij gedragen »en i 2*in: h°ed, schoenen, handschoe- kortom, alles, wat tot de uitrusting bij de japon behoort: eenvoudig! Een kleinigheid kan de lndurk van het geheel bederven. Het gaat er nu om, zich een voudig èn smaakvol te kleeden. Ook in eenvoud moet de vrouw haar goede smaak tot uiting kunnen brengen! DE CAPE, OOK .AAN HET STRAND. Het is wel opmerkelijk, dat de cape, ln aanmerking genomen, dat zij meestal maar als iets bijkomstigs wordt be schouwd, omdat het een kleedingstuk is, dat niet dagelijks gebruikt kan worden, thans ook kans gezien heeft een belang rijke plaats ln de strandmode ln te nemen. Het is een feit, dat een cape slanke figuren uitstekend kleedt, zelfs uitge voerd in een grof frottéweefsel, waarvan wij de modieuse strandcapes vervaardigd zien, geven zij dan een gracieus silhouet. Grof, gebloemd, frottéweefsel, geen en kele garneering, alleen een paar arms gaten, omdat men daar nu eenmaal niet buiten kan, zie daar de strandcape! Het eenige, waaraan men moet denken, is, dat een cape ontegenzeggelijk de ge stalte breeder maakt (vandaar ook, dat niet ledereen een cape zal kunnen dra gen): dit nadeel, als men het zoo noemen wil, wordt echter weer goed gemaakt door een strandhoed met breeden rand, liefst fleurig opgemaakt met wapperende lin ten, hetgeen, bij de groote kleurige bloe men van de cape, het geheel een nóg vroolljker aanzien geeft, en men kan er aan het strand niet vroolijk genoeg uit zien! DE GROOTE STRANDHOED, gemaakt van linnen of grof stroo, voor zien van een fantastisch groote rand, doet ze meer aan een parasol dan aan een hoed denken! Niet zelden ziet men de rand van een andere kleur, dan de spits toeloopende bol, gemaakt. Mits de kleuren maar con trasteeren. Ook worden op den bol wel dezelfde stiksels aangebracht, die de jurk, die men er bij draagt, vertoont. De rand blijft dan glad. Ons voorbeeld laat een strandhoed zien, waarvan de bol met ankers is gebor duurd. en die zoowel bij een strandjurk als bij een badpak gedragen kan worden. WILLY UNGAR. Het is gloeiend buiten, terwijl ik dit aan u schrijf! Nü over wollen jumpers, pull-overs of baby-kleertjes babbelen? Ik zie er heusch geen kans toe! Ik wil u lie ver wat genoegelijke frissche hapjes en slokjes beschrijven. Daar heeft u nu meer aan en 't frlscht mij zelf meteen op! Eerst eenige „practische wenken"! Weet u, dat boter èn melk 's nachts in een em mer of pan, met ijskoud water gezet moe ten worden, als het zoo warm is? En dat Saska of Fosco: koude chocolademelk zoo'n frissche drank is. 1 v. om aan kin deren in de veldflesch mie te geven, als zij op een groote wandeling gaan? Weet u ook, dat allerlei rauwe groenten of vruch ten zoo verfrisschend smaken als beleg sel van versch gesmeerde sandwiches? Radijs, komkommer, peentjes, tomaat, sterrekers en ook zure appel en jutte- peer? Heerlijk is dat alles! Het ls niet altijd noodig om speciaal Iets op het brood te leggen besmeer de smalle lange, dunne sneedjes brood zon der korst met wat peterselieboter, wat ansjovisboter, kaasboter of kreeftenboter; dat geeft er een lekker smaakje aan! Peterselieboter maakt u aldus: roer een bepaalde hoeveelheid boter tot room; hak een beetje peterselie zéér fijn en draal er nèt zooveel van door de boter, tot deze gelijkmatig groen ziet. Ansjovis boter wordt zóó gedraaid: leg een paar ansjovissen te weeken ln water en melk; maak ze daarna goed schoon en wrijf ze fijn in een vijzel. Roer dan wat versche boter tot room, vermeng deze met de fijngemaakte vischjes en wrijf ten slotte het mengsel door een haarzeef. Op de zelfde wijze kunt u kaasboter (Parme- zaansche kaas!), kreeftenboter en garna- lenboter maken. Het is altijd lekker en frLsch! Als u maar zorgt voor wat afwis seling! Om sandwiches met komkommer te be leggen, moet u eerst komkommer ln fijne plakjes snijden; stapel deze op een scho teltje; doe er flink wat peper en zout overheen; zet er dan een tweede schotel tje boven op; verzwaar dit (b.v. met een gewichtje) en pers op die manier het water er uit. Na ongeveer 3 uur is de komkommer goed; beleg er de flink ge boterde sandwiches mee; strooi er nog wat peper en zout op; dek de sandwich af en laat al deze broodjes in een voch tig doekje verpakt liggen, tot u ze gaat eten. Kent u Vlaamsche Sandwiches? Snij 'n aantal heel dunne sneedjes bruin brood of fijn roggebrood; smeer deze en leg er dan een dun plakje Edammer kaas op; strijk daar een weinig mosterd over heen; dek 't met een sneedje rogge- of bruin- brood af en verdeel de sneedjes dan in smalle lange reepen. Een smakelijk broodje bij de thee en 't kost u vrijwel niets. Heerlijk om te drinken of als nagerecht is: roomdrank met vruchtensap; daar alle vruchten een ander suikergehalte hebben, kan ik u hierbij geen bepaalde hoeveelheden of verhouding opgeven; u moet dat regelen naar smaak. Neem wat room (kook- of slagroom) en klop deze goed dooreen; giet er steeds kloppende, vruchtensap en suiker bij en proef nu en dan eens of het niet te zuur of te zoet is; aardbeien, frambozen, aal bessen, ananas, sinaasappel, citroen, zijn het best geschikt om hun sap voor dit mengsel te geven. Presenteer den drank in ijsschoteltjes, of in platte wijde gla zen; doe er bovenop een klein beetje pure geklopte room en hang een paar druiven over den rand van 't glas of leg er een kersje bovenop. Dat maakt 't aar dig voor 't oog. Ook Napolitaine kunt u goed zelf ma ken. Noodig heeft u 5 sinaasappels, 1 ci troen. 2'/i d.L. bessensap, 100 gram sui ker, 7'/i d.L. water. Slijp een mesje extra scherp en schil daarmee het allerbuiten- ste laagje van de vruchtenschillen af; die vruchten moet u eerst goed schoon I RECLAME- 6084 Geeft Uw huid de zoo be geerde zacht matte teint en is de beste onderlaag voor poeder. Hel universeele Verfrisschingsmidde! In beroep, bij sport, op reis. wasschen met een borsteltje; breng de schillen met het water langzaam aan het koken. Voeg de suiker toe aan de heete vloeistof. Als de suiker geheel is opgelost, moet u het mengsel koud laten worden; pers dan de citroen en de sinaasappels uit en voeg dit sap met dat der bessen bij het opgekoelde water. Dit is dan een „napolitaine"; u moet den drank echter eerst nog zeven; een paar maal door een flanellen lap laten loopen; als hij geheel helder is, giet u hem in een karaf of flesch. Zoo kunt u hem best een poosje bewaren. U drinkt Napolitaine onverdund. Maakte u wel eens een frambozentaart? Neem 250 gram tarwebloem. 75 gram bo ter 1 d.L melk, 2 theelepeltjes bakpoeder of zelfrijzend bakmeel, een beetje zout, wat frambozen en bessen en een weinig suiker. Zeef de bloem met het zout en het bakmeel, verdeel er de boter in met 2 messen en maak er dan door toevoeging van de melk gauw een samenhangend deegje van. Verdeel dit deeg ln 4 gelijke stukken, rol elk stuk uit tot een cirkel zoo groot ongeveer als een ontbijtbordje: leg dan de eerste plak op een geboterd bakblik, strijk daar wat zacht gemaakte boter over heen, leg er dan de tweede plak op en zoo alle vier; zet het stapeltje op het bakblik in een vrij warme oven en laat de koeken gaar worden; dat duurt ongeveer uur. Daarna trekt u de vier lagen van elkaar los en laat ze bekoelen; ten slotte worden ze, met suiker bestrooi de vruchten belegd, weer opgebouwd; maak de taart dan van boven met poe dersuiker af. Kinderen vinden zoo'n zelf gemaakt gebak altijd véél lekkerder dan een dat in den winkel gehaald werd! RECLAME. 8091 E.O*tennann&Co's Handel Mi). N.V. Amsterdam Fobrifrk- l» Julphooi bi) Ulf«eh' Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. In de eerste plaats valt op te merken, dat de aanvoeren van vette kalveren op de markt hier ter plaatse den laatsten tijd steeds toenemende gisteren de honderd stuks heeft overschreden, terwijl 't aantal belangstellenden voor dit artikel eveneens stijgt. Uit de provincie N.-Bra- bant worden vele aangevoerd en men vindt er regelmatig goede afzet voor. Ook in den omtrek worden blijkbaar wat meer kalveren gemest en voorzien de slagers uit de badplaatsen zich hier op de Leid- sche markt in de voor hun zaken benoo- dlgde behoefte. Sedert vorige week is de afdeeling mager vee en gebruiksvee reeds verplaatst naar het nieuwe marktcomplex en zonder op de officieele in gebruikneming vooruit te willen loopen, geeft het ons reeds den Indruk van een prachtige verbetering. De gebruikskoeien kregen hun „onderdak" op de slachtveemarkt en hebben een mooie beschutting onder de boomen en de vee houders en kooplui toonen zich, voor zoo ver we kunnen vernemen, uiterst tevre den. De „eerste indruk" is dus best. De handel gaf ons over de geheele linie wei nig of geen verandering te zien. De regeeringscrisis en de daardoor toe genomen kansen van devaluatie bleef op den veehandel zonder invloed, doch we willen er op wijzen dat mocht inderdaad den gulden verminderen, zeer zeker de veeprljzen wat zullen oploopen. In België heeft zich na de val van den ffanc het zelfde voorgedaan en er zal bij eventueele waardevermindering van den gulden weer eenige handel in vee op België ontstaan. Den laatsten tijd staat deze bijna ge heel stop. De slachtveemarkten vertoonen op het einde van de week ook een vrijwel onver anderd beeld, n.l. kalm met ongeveer dezelfde flauwe of lage prijzen. Het niveau ligt zeer weinig boven den inkoop van de magere koeien van dit voorjaar. Voor de weiders dus een slechte boel. Vette stieren eveneens laag ln prijs. De notee ringen in geen geval hooger dan de vorige week. Nuchtere kalveren over de geheele linie vlug en hoogere prijzen. Wolvee daaren tegen kalm en gedrukte prijzen. Fokscha pen in verhouding tot slachtschapen, duur. De varkensprijzen blijven iets oploopen. Leeuwarden sloot deze week met ongeveer een cent per pond hooger. VAN DER S. DE HARINGVISSCHERIJ. (Van onzen Visscherij-medewerker). Maandag 22 Juli was de datum, waarop de laatste etappe van de schepen zee mocht kiezen. Het zijn echter uitzonde ringen als van een reederij reeds alle schepen zijn uitgevaren; de meesten laten dit seizoen eenige schepen stilliggen of wachten voorloopig af, hoe het met fle vangsten zal loopen. Oorspronkelijk lag het ook in het voor nemen, dat van Maandag jl. af met de geheele vleet gevischt mocht worden. Op aandrang van de belanghebbenden blijft het aantal netten echter voorloopig nog eenigszins beperkt. In het vervolg mag gevischt worden met een speerreeplengte van ruim 2400 M. indien met Schotsche netten en ongeveer 20 pet. meer indien met Hollandsche netten gevischt wordt. Deze verhouding is billijk, daar vroeger steeds de lengte van de Hollandsche vleet ongeveer 1/5 grooter was dan die van de Schotsche. De vlsscherij schijnt in het algemeen minder te zijn dan in de voorgaande we ken. Toch kwamen deze week nog een flink aantal schepen aan de markt; dit hield echter wel verband met de grootere vleet, die medegenomen mocht worden. De prijzen bleven voor de exportsoorten buitengewoon laag. Voor de binnenland- sche markt waren de kwaliteiten niet bij zonder geschikt; alleen het groene en jonge goed bracht door de geringe aan voeren beste prijzen op. Door de langere reizen van verschillende schepen, werden er nog al veel afwijkende, partijtjes aan gevoerd. Over den export valt weinig nieuws te melden. In Scheveningen wordt hard voor Rusland gepakt; hierdoor zal de oude voorraad wel spoedig geheel opgeruimd zijn. Veel export van nieuwe haring ls er niet, dit komt ook wel tot uitdrukking in de markt. DE TREILVISSCHERIJ. Met de motorloggers gaat het de laatste week iets beter dan het geweest is. De tongprijzen blijven aardig op peil. Ver schillende stoomtreilers oefenen de vls scherij op de Engelsche Westkust uit. Om de visch zoo versch mogelijk aan te bren gen, geven verschillende schepen de visch aan elkaar over; is er dan een vol, dan komt deze met de visch van zichzelf en de anderen naar huis toe Hierdoor wordt bereikt, dat de visch in verscher toestand wordt aangevoerd, wat in dezen warmen zomertijd van groot belang is.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 13