Humor uit het Buitenland. LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 27 Juli 1935 FINANCIEEL OVERZICHT. Vriend (op bezoek ln een tuinstad): „De meeste men- schen hebben hier zeker auto's en zulk soort dingen De bewoner .Ja eh, over het algemeen zulk soort dingen 1" (London Opinion). De hartstochtelijke Kampeerder verrast zijn hospita. (falsing 6howL .Kun je nem niet laten steigeren ot zoo iets (London Opinion). .O, we laten een briefkaart maken. Luchtfoto van Beukzlcht", zie Je. (Passing BhttmL „Maar liefste, waarom neem Je die schop mee?" „Wel, als al die aardige zijvaartjes weer door anderen zijn Ingenomen, dan wil ik dat jy er een voor ons graaft-* (Humorist). gulden in de politieke branding De Ktderlandscbe Bank hanteert met succes htl disconto wapen Goudafvloeiing tot stun gebracht Opheffing van de wette lijke gouddekking in Italië Uitbreiding dei bedrijvigheid in de Ver. Staten De Jüwterdamsche Beurs onder den invloed van Valuta-Factoren. De beurs wacht met spanning af. wat uit politieke crisis hier te lande zal voort vloeien. Wanneer dit overzicht in druk verschijnt, zal men allicht iéts verder zijn (vu op het oogenblik, nu wij deze regels stir ij ven Hoewel het uitstel over de be slissing de hoop op een bevredigende op- hssing heeft vergroot, is het eenlge, wat tksns vaststaat, dat de regeering-Colijn de '«Seis met betrekking tot de valuta strak is handen houdt. Opnieuw heeft de Neder- iadsche Bank haar klassiek verdedigings middel, het disconto-wapen, aangewend, daarmede te kennen gevende, dat zij het vaste voornemen heeft, den gulden heel huids door de politieke branding heen te htengen. De disconto-verhooging met volle 2 van 3 'ia tot 5 'la is de meest «rastische, waartoe de Nederlandsche cir culatiebank sinds menschenheugenis is wcrgegaan. De speculatie beweging tegen den gulden, waartoe het bekend worden san het Ministeriëele conflict vooral van bultenlandsche zijde aanleiding had gege- *en, heeft zulk een ingrijpenden maatregel *el noodzakelijk gemaakt. Het Pond Ster ling'is tijdelijk tegenover den gulden tot '42 gestegen; de Fransche franc bereikte een koers van f. 9.86. de dollar f. 1.49' koersen, welke den invoer van goud uit •ns land loonend maakte. Het gele metaal )erc door De Nederlandsche Bank vrije lijk ter beschikking gesteld; tegelijkertijd Mg de Bank over tot het steunen van den Mden door verkoop van francs. Het doelbewuste optreden van De Neder- undsche Bank heeft haar uitwerking niet gemist. Het vertrouwen ln den gulden is tÜf1 toegenomen en de wisselkoersen zijn 'ol beneden het gouduitvoerpunt ingezakt, ®odat het vermoedelijk wel blijven zal bij tel verlies van eenige tientallen millioenen eon goud, dat De Nederlandsche Bank op "en eersten crisisdag heeft geleden. Mocht Politieke crisis een zoodanige oplossing rilden, dat de vrees voor het tornen aan goudwaarde van onzen gulden onge- 'cttigd blijkt te zijn, dan zal het afgestane X weer spoed'? naar ons land terug moeten en zal ook de disconto-verhooging "er te niet kunnen worden gedaan. He verhooging van het disconto met nog Pet. doet wel duidelijk uitkomen den cmst van het veilig-stellen van onze munt! De Nederlandsche Kabinetscrisis heeft o de buitenlandsche wisselmarkt heel „''■heer stof doen opwaaien dan het be- dat de Italiaansche regeering de wet, de gouddekking der Nationale nk van Italië op 40 "/o was vastgesteld, Sn WCTkin« heeft, gesteld. Officieel ls ,™aard. dat dit besluit geen devaluatie w Llre beteekent en dat de deviezen- «tregelen de regeering in staat stellen. Mre te verdedigen. In werkelijkheid MnrtJ1 ',uist deze deviezenmaatregelen de uunaving van de goudwaarde van de t™ feeds geruimein tiid tot een fictie Een vrl'e werking van de wet n vraag en aanbod op de Italiaansche "'Markt zou de waardevermindering Lire reeds lang aan het licht heb- ioen komen, fflum ."'erdevermindering van de lands- on rjhdt eenerzlids haar oorzaak in de om ??e"1kheld waarin Italië zich bevindt tavoer te betalen met den uitvoer staat, u de sterke sti.igine van de raan J n laatste werd veroor- de n\t r vei'ccbiliende factoren waarbit v'or mrer VOOr 0Der,bare weken en die tUkdiüi doeleinden een zeer belang- °1 nebben gespeeld. De binnenland- sche openbare schuld was reeds van 88 102 mlllioen Lire in 1930 gestegen tot 102.622 millioen Lire in 1934. Sindsdien heelt het Abessynlsche conflict nog verdere groote eischen aan de Italiaansche schatkist ge steld Tot het begin van deze maand had den de militaire expedities naar Afrika reeds 200 mlllioen Lire gekost. De opheffing van de wettelijke goud dekking is ongetwijfeld voor een deel te beschouwen als een voorbereidende maat regel voor een uitbreiding van de Itali aansche biljettencirculatle ln geval van een verdere verscherping van het Abessy- nisch conflict. Veel kans, om haar geld behoeften te dekken door het opnemen van leeningen heeft Italië niet. Op de banken, spaarbanken en alle openbare in stellingen was reeds eerder in zoodanlgen omvang een beroep gedaan, dat een ver grooting van hun portefeuilles aan staats fondsen welhaast niet. mogelijk is. Van liet buitenland ziin zeker onder de tegen woordige omstandigheden geen credieten te verkrijgen. Reeds thans heeft, het buitenland groote bedragen van Italië te vorderen uit hoofde van geleverde goederen. Ondanks het streven van de Italiaansche regeering naar vermindering van den invoer en een hier mede verband houdende daling van het lnvoeroverschot. ls de Italiaansche han delsbalans toch passief gebleven. Dit is een gevolg van het feit dat Italië voor het betrekken van zijn grondstoffen voor een groot deel op het buitenland is aange wezen. Men mag aannemen, dat de mili taire uitrusting van den jongsten tijd tot een vergrooting van den Invoer heeft ge leid De schulden aan het buitenland ziin, blijkens officieele mededeeling, in de laat ste maanden tot een half milliard Lire op- geloocen Om deze te betalen zal de Bank van Italit opnieuw een belangrijk bedrag aan goud moeten opofferen. Ondanks de controle-maatregelen van de regeering houdt de kapitaalvlucht aan en de koers van de Lire is dan ook tot aanmerkelijk beneden de pariteit van ruim 13 cent ingezakt. De Amsterdamsche beurs ls niet direct ln belangrlike mate bij het lot van de Lire betrokken. Officieel zijn te Amsterdam slechts enkele oudere Italiaansche staats leningen genoteerd waarin zeer weinig omgaat. Er is een tijd geweest, waarin hier te lande nog al wat Italiaansche ge- meenteleentngen zUn geplaatst. Slechts een dollarleentng van de gemeente Milaan is echter in de officieele noteering opge nomen. Veel genoegen hebben de houders van hun Italiaansche beleggingen niet be leefd. De B'/s 'la dollarleenlng Milaan die naast de ongunstige financleele verhou dingen in deze gemeente ook den vallen druk van de dollardepreciatie heeft te dragen is tot ca 34 'la teruggeloopen. De dollarobligatiën der Amerikaansche spoorwegen, openbaar nutsbedrijven e.d. hebben tot dusverre nog niet veel gepro fiteerd van de krachtige opleving van zaken op de New Yorksche beurs. Het feit, dat de koersen van Amerikaansche obli- gatiën zoo zeer bij de verbetering op de aandeelenmarkt ten achter blijven, vormt een bevestiging voor de opvatting, dat men te New York althans ten deele. opnieuw te doen zou hebben met een inflatie psychose. doordien velen, uit vrees voor een waardevermindering van hun geld bezit hun beschikbare middelen zooveel in „Sachwerte" zouden beleggen Inder daad zijn de plannen der Amerikaansche regeerinz met betrekking tot de werkver schaffing wel moeilijk doorvoerbaar zon der een meer of minder lnflationistische uitbreid ng van de biljettencirculatie. Op zich zeil zullen deze plannen. waarvan het eind vermoedelijk de lasten zal dragen. voor de naaste toekomst een stimulans blijven vormen voor het Ameri kaansche bedrijfsleven en op deze ver wachting ls de koersstijging in Wallstreet dan ook voornamelijk gebaseerd. Reeds thans zijn er verschillende dudelijke tee kenen van een verbetering der conjunc tuur. De bedrijvigheid ln de bouwvakken ls sterk toegenomen en dit beïnvloedt verschillende andere bedrijfstakken, waar van de staalindustrie de voornaamste is. De productie der staalnyverheid is tot meer dan 40 pet. van haar capaciteit ge stegen, tegen nog geen 28 pet. op hetzelfde tijdstip van het vorige Jaar. Een verdere uitbreiding der productie wordt verwacht, wanneer de automobiel industrie met haar najaarsorders aan de markt komt en ook de spoorwegen nieuwe bestellingen zullen plaatsen. De berichten uit de automobielnijverheid luiden wel buitengewoon gunstig. Alle groote auto- mobieiconcerns hebben in Juni record omzetten kunnen boeken. De General Motors deelde mede, dat de totale verkoo- pen in deze maand de beste waren sedert Juni 1929. De afleveringen van de Chrysler Motor waren in de eerste 28 weken van dit jaar 87.5 pet. grooter dan in den overeenkomstigen tijd van 1934 en ook in de Hnanciëele resultaten van deze onderneming is de verbetering ten volle tot uiting gekomen. In de eerste helft van het loopende jaar bedroegen de netto ontvangsten nl. 18.66 millioen tegen slechts 8.19 millioen in dezelfde periode van het vorige jaar. Naast het gewone kwartaalsdividend van 0.25 kon dan ook een extra dividend van eenzelfde bedrag worden gedeclareerd, hetgeen tot een krachtige koersstijging van dit ook op de Amsterdamsche beurs officieel genoteerde fonds heeft geleid. Bij het Ford-concern bereikten de verkoopen in Juni een om vang, die sinds 1930 niet meer was voor gekomen. Ten opzichte van een jaar gele den bedroeg de stijging in deze maand 43.3 pet. en zoo zou men door kunnen gaan. Voor de Amerikaansche spoorwegen is de ontwikkeling tot dusverre heel wat ongunstiger geweest dan voor de in- dustriéele ondernemingen. In de eerste helft van dit jaar zijn zij weer niet in staat geweest, hun vaste lasten te dekken. Bij een verbetering van den algemeenen economischen toestand hoopt men echter ook voor de spoorwegen op een sterke op leving van het verkeer in de tweede helft van dit jaar. waardoor de resultaten over het geheele jaar beter zouden kunnen worden dan in 1934. Indien achter alle gunstige verwach tingen voor het Amerikaansche bedrijfs leven niet het spook stond van een ont wrichting der staatsfinanciën en een ver der valuta-bederf, zou men de vooruit zichten van de New Yorksche beurs met meer vertrouwen kunnen beoordeelen. Wanneer men echter weet, dat de staats schuld der Ver. Staten reeds thans het bedrag van 29 milliard dollar overschre den en daarmede een nieuw hoogtepunt bereikt heelt, terwijl aan deze stijging nog lang geen eind is gekomen, dan kan men eenige bezorgdheid over de ontwikkeling in de Ver. Staten in een verdere toekomst moeilijk van zich afzetten. De vraag naar Amerikaansche aandee- len op de Amsterdamsche beurs is nog begunstigd door de vrees voor devaluatie hier te lande, maar toch zijn de koersen nauwelijks boven de pariteit van New York uitgegaan. Ook de omvang van den handel in de locale afdeellngen wees er op, dat ons publiek in het algemeen zijn hoofd koel heeft weten te houden, gedach tig aan de lessen, die men bij vroegere uitbarstingen van valuta-angst geleerd en vaak duur betaald heeft. De koersen, voor al van de leidende aandeelen, die ook op de Parijsche beurs verhandeld worden, zijn de laatste maanden onmatig opgedreven, zoodat zij feitelijk niet meer ln verhouding staan tot de rendementsmogelijkheden. Gesteld zelfs het geval, dat het hier te lande tot devaluatie zou komen, dan zou toch een reactie in de aandeelenkoers kun nen Intreden, die het percentage der even- tueele waardevermindering van de munt gemakkelijk zou kunnen overtreffen. Een dergelijke ontwikkeling kon in vrijwel alle landen, die den gouden standaard hebben verlaten, worden geconstateerd. En wan neer de stabiliteit van onzen gulden ge handhaafd blijft dan zal het hoog opge schroefde koerspell zich vermoedelijk nog veel minder kunnen handhaven, tenzij er de internationale en nationale verhoudin gen een zoodanige verbetering mocht in treden, dat deze den tegenwoordigen hoo- gen stand der aandeelen wettigt. Maar daarop kan men, populair uitgedrukt, „beter wachten dan vasten". Dit inzicht, tezamen met meer optimisti sche verwachtingen ten aanzien van een oplossing der politieke crisis heeft aan de „devaluatie-hausse" paal en perk gesteld. Nadat de leidende fondsen, maar ook de minder courante aandeelen, 5 a 10 «la in koers waren opgeloopen, hebben zij een deel van deze koerswinst weer moeten prijsgeven. Aanleiding tot een bijzondere bespreking der afzonderlijke afdeelingen bestaat niet, aangezien zij alle door dezelf de algemeene marktfactoren werden be- heerscht. De invloed van de valuta-vrees op de obllgatiemarkt was, zooals steeds, omge keerd evenredig aan die op de aandeelen markt. Tot excessen is het ook hier niet gekomen, al zijn sommige noteeringen ge voelig teruggeloopen.'Meer dan Nederland sche staatsfondsen, die 3 a 4 in koers verloren, zijn Ned. Indische leeningen ge troffen. 4'/i 'la Ned. Indië liepen 6 "la in koers terug. 4 'la Indië ca. 5 Ook ge- meenteleeningen leden koersverliezen, doch in deze afdeellng bleef de handel binnen beperkte grenzen. Het koersherstel van den gulden op de internationale wisselmarkt kwam al spoedig tot uiting in een lichte verbetering van de tendenz op de beleg- gingsmarkt, zoodat de meeste fondsen een klein deel van het verlies inhaalden. De stemming op de pandbriefmarkt is eveneens meegevallen; hierbij heeft men overigens rekening te houden met de koers daling. welke reeds van te voren heeft plaats gehad. Hetzelfde geldt voor de obll- gatiën van de HoUandsche en Staatsspoor, die reeds geruimen tijd zwaar in de markt lagen, in verband met de vrees, dat maat regelen tot gedwongen renteverlaging te duchten zijn. Naar men weet, genieten deze spoorwegleeningen een indirecte staatsga rantie, doordien de regeering een zoodanig bedrag op de exploitatie-rekening der spoorwegen bijpast, dat uitkeering van een dividend van 5 mogelijk is. Dit impli ceert natuurlijk de betaling van vaste lasten, w.o. rente op de leeningen. Eerder dan tot een gedwongen renteverlaging op de spoorwegobiigatiën zou het wellicht kunnen komen tot een aanbod tot vrijwil lige omwisseling van deze spoorwegleenin gen in staatsleeningen met lagere rente, waardoor de indirecte staatsgarantie iri een directe garantie zou worden veranderd Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: 4°/o Nederland 99 1/8, 95. 3"/» Nederland 81 3/4, 78, 78 1/4 2V: 'la N.W.S. 73, 69' 'i, 69 3/4 i'lz'/a Ned. Indië 98 1/8, 91 3/4, 93 3/4 4 'U Indië 96 3/4, 91. 92 7/8. 4% 's-Gravenhage 98 1/8, 94. 4'/2 Staatsspoor 92 83 88 V:. 4'/! 'la HoUandsche Spoor 91 5/8, 85 Philips 259'/i, 267'/i, 263, Unilever 99 5/8. 108, 105 7/8. Ford Automoblelfabr 260, 280, 274. General Motors 22, 23' U.S. Steel 23, 25 3/4. Kon. Petroleum 184 1/8, 196'/i, 192 3/4. Handelsver. „A'dam" 167 1/4, 179'/t, 173. Deli Batavia Mii. 138'/i, 145'/!, 144 3/4. Deli Mij. 149, 162, 155. Amsterdam-Rubber 106'/!, 113 3/4. 110 5/8. Oost Java Rubber 117"/:. 127, 124 3/4. NASCHRIFT. Op den laatsten beursdag der week heeft de markt het nieuws betreffende het aftreden van het Ministerie-Colijn en de opdracht tot Kabinetsformatie aan mr. Aalberse t.e verwerken gekregen. Be langrijke wijziging in de koersen heeft dit niet veroorzaakt. Obligatiën bleven gedrukt, vooral voor gemeenteleeningen, van welke de 4°/o Amsterdam tot 88®,'o in- HOLLAND—AFRIKA LIJN. BOSCHFONTEIN, thuisreis, 26 Juli te Ant werpen; vertrekt 27 Juli n.m. 10 uur naar Rotterdam. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. THESEUS, 26 Juli van Hamburg te Am sterdam. BODEGRAVEN, 26 Juli van Chili te R'dam TELAMON. 26 Juli van Amst. te R'dam. VULCANUS, 26 Juli v.m. 7 u. 30 van Amst. te Hamburg. VENEZUELA, 26 Juli van Amst. n. West- Indië. STUYVESANT. 26 Juli van Amst. naar West-Indië. ROTT. LLOYD. KOTA RADJA, uitreis, 26 Juli v.m. 7 uur van Suez. KOTA AGOENG, thuisreis, pass. 25 Juli v. m. 7 u. Gibraltar. DEMPO, uitreis, 25 Juli v.m. 7 uur van Colombo. KOTA BAROE, 25 Juli van Hamburg te Bremen. SLAMAT, toeristenvaart, 25 Juli vanOdda naar R'dam. TAPANOELI. uitreis, 25 Juli n.m. 10 uur van Londen. PALEMBANG, thuisreis, 25 Juli n.m. 7 u, van Marseille. KOTA NOPAN, thuisreis, pass. 25 Juli Ferim. MIJ. NEDERLAND. ENGGANO, 25 Juli van Hamburg naar Amsterdam. SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN. KOTA INTEN, 25 Juli van Belra n. Cal cutta. ROTTERDAM—Z. AMERIKA LIJN. ALPHERAT, 26 Juli van B. Aires te Rot terdam. o DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN. JEANNETTE, 25 Juli van Gent te Ant werpen. ZAAN, 25 Juli van Vlissingen te Antwer pen. BERMISSE, 25 Juli van R'dam te Ham burg. GANGES, sleepboot, 25 Juli van Maas sluis te Queenstown. BATAVIER n, 28 Juli van Rotterdam te Gravesend. ORANJEPOLDER, 25 Juli van R'dam te Londen. EMMAPLEIN, R'dam n. Lulea, pass. 25 Juli Elseneur. zakten, terwijl de meeste aandeelen weer enkele percenten opliepen. Van een pa niekstemming was echter geen sprake, wat mede te danken is aan de onwrik bare houding van De Nederlandsche Bank, die haar taak tot handhaving van den gulden even streng opvat als ooit te voren. De spanning, waaronder onze geld en wisselmarkt staat en de hiermede ver band houdende goudonttrekkingen heb ben de Bank aanleiding gegeven, haar rente-tarieven verder met een vol percent te verhoogen, waardoor het disconto den recordstand van 6'/i heeft bereikt. Door het duurder maken van de rente op uit te leenen gelden houdt zij een uitbreiding van de eredietverstrekking tegen, aldus de verhouding tusschen opereerend kapitaal en goudvoorraad zooveel mogelijk op een normaal peil handhavend. Dank zij het optreden van De Nederlandsche Bank zal de nieuwe regeering een „gaven" gulden in ontvangst kunnen nemen. Van de maatregelen der nieuwe bewindsmannen zal het vervo'gens afhangen, of de gulden zijn gaafheid zal behouden.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 11