PALMOLIVE 76,te Jaargang LEID3CH DAGBLAD, Vrijdag 26 Juli 1935 Derde Blad No. 23109 BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. LAND- EN TUINBOUW. HULDIGING Dr. JAC. P. THIJSSE. EEN NATUURMONUMENT AANGEBODEN. Benoemd tot Ridder in de Orde van den Nedcrlandscben Leeuw. In de met bloemen en palmen feeste lijk versierde Koningszaal van Artis te Amsterdam heeft gistermiddag de huldi ging plaats gehad van den bekenden na- tuurvorscher dr. Jac. P. Thijsse ter gele genheid van zijn 70sten verjaardag. Aan de huldiging ging een noenmaal vooraf. Onder de aanwezigen zagen wy o.a. prof. dr. Th. J. Stomps, mr H. Westerman, prof. dr. L. F de Beaufort. Edo J. Bergsma, dr. J. A. Bierens de Haan. J. Drijver, prof. dr. G A. van Poelje, den heer H. C. Rehbock, dr. Henri Polak, prof. dr. A G. H. Swaen, mr. P. G. van Tienho ven. dr. A. Sunier, den heer Chr. P. van Eeghen en vele anderen. Prof. dr. Th. J. Stomps sprak als voor- sitter van de huldigingscommissie den Jubilaris toe. Spr. herinnerde aan de vele boeken en tijdschrift-artikelen, die door dr. Thysse lijn gepubliceerd en die een kostbaar be zit vormen voor oud en jong. Hij eerde den jubilaris als oprichter van en spre ker voor de Natuur-Historische Vereeni- glng. „U hebt velen geleerd plant en dier in de levende natuur te bestudeeren. Het al lermeest bent u botanicus geweest en daarom ben ik zoo verheugd, dat ik in dertijd uw promotor ben geweest, toen mze senaat u het eeredoctoraat verleen de. Een schat van waarnemingen is ver- ameld in uw geschriften; wy hebben zeer veel aan u te danken en met weemoed denken wü thans aan uw vroegere mede werkers Jaspers en Heimans. Uw blijde persoonlykheid is voor velen een groote steun geweest. Tallooze vrienden rijn vandaag tot u gekomen om u hulde te brengen. Wy komen echter niet zonder geschenk. Wij wilden u een natuurmonu ment aanbieden gelegen op Texel, Texel, dat u zoo na aan het hart ligt. In zeer kor ten tyd was het bedrag uit duizenden banden bijeengebracht; ook H.K.H. Frin- ses Juliana liet zich niet onbetuigd. (Ap plaus). Als geschenk bieden wy u thans dit Jac. P. Thysse-natuurmonument aan. Wij wenschen u toe. dat. u nog vele jaren zult genieten van de rijkdommen van uw eigen natuurmonument." Dr. Thysse dankte in hartelijke en sym pathieke bewoordingen. Hij noemde het een voorrecht ons mooie land nader te brengen tot zyn bewoners. Het was niet Hogelijk een beter geschenk te bedenken dan een natuurmonument op Texel. Een natuurmonument is echter slechts ttilig by de vereeniging tot behoud van natuurmonumenten en de aanverwante vereenigingen. De gemeente, de provincie 'n de Staat doen op dit gebied eveneens prachtige dingen, maar in deze lichamen hebben slechts weinig biologisch geschool de personen zitting. Spr. wenscht het hem geschonken na tuurmonument over te dragen aan de Ver eniging tot behoud van Natuurmonu menten. Spr. verzocht de opbrengst te mo- Pen behouden en haar te besteden ten bate der natuurbescherming en om hier- 'an de helft te storten in een fonds voor den Heimans-natuurmonument in Zuid- Limburg. Mr. p. G. van Tienhoven, voorzitter van de Vereeniging tot Behoud van Natuur monumenten. dankte den jubilaris voor tjn grootsche daad. Ook spr. staat sym pathiek tegenover een Heimans Natuur monument in Zuid-Limburg. De heer Versluys bood dr. Thysse een exemplaar aan van het „Gedenkboek dr. Jac. p. Thijsse". verschenen als speciaal nummer van het tydschrift „De Levende hatuur", dat dit jaar 40 jaar bestaat. De heer Thysse dankte den heer Ver- d'UJJS met enkele welgekozen woorden. pn°f. dr. G. A. van Poelje, hoofd der af deling Onderwys van het departement •an o., K. en W., sprak den jubilaris toe nmnens den minister van Onderwys. Spr. UitK-®evoeIens van bewondering en sym pathie voor den heer Thijsse. j„, der daverend applaus deelde hy mede, inKu, Hare Ma)esteit heeft behaagd den luoilaris te benoemen tot ridder in de r van den Nederlandschen Leeuw. in. sijn dankwoord voor deze onder rugli E uitte de Jnb'teris zyn erkente- jwwa v°or de belangstelling van de re- iv!nj ;n bot natuurbeschermerswerk. directeur van Artis, dr. Sunier bood Jnbilaris den titel van Honorair lid •an Artis aan. (Applaus). vol?den nog toespraken van den voor rijn Van de Nederlandsche Natuurhisto- Cvereeniging. dr. Joh. H van Bur- dm tleer Edo Hergsma, voorzitter van -W.B., die den jubilaris de eere- Ècmc 5 van den Bond aanbood, den bur- Dortvan TexeL den heer w- a Ned. Vereeniging tot bescherming van vo gels; den heer ir. A. Schweers, penning meester van de Mycologlsche vereeniging. Prof. Stomps bracht nog de gelukwen- schen van prof. Jeswlet uit Wagenlngen over en bood namens dezen den jubilaris een portret van prof. Hugo de Vries aan, die veel bewondering voor Thysse's werk koesterde. Hierna sprak nog dr. J. Heimans. die dankte voor de wyze. waarop dr. Thysse den naam van zyn vader heeft genoemd en er aan herinnerde op hoe ideale wyze die beiden. Heimans en Thysse, hebben samengewerkt. Dr. Thysse beëindigde het officleele ge deelte van deze huldiging met een alge meen woord van dank. In dit slotwoord betrok spr. mej. Geertruida Carelsen, die hy een pionierster noemde van de liefde voor de natuur. TECHNISCHE HERZIENING TARIEF VAN INVOERRECHTEN. Prof. dr. A. E. H. Swaen namens de Commissie van voorbereiding ontbonden. De minister van Financiën heeft de commissie ter voorbereiding van een tech nische herziening van het tarief van in voerrechten, welke in Maart en April 1934 rapport heeft uitgebracht, ontbonden, on der dankbetuiging aan den voorzitter, dr. H. J Lovink, te Scheveningen, aan den secretaris, den heer F W. A. M. Paymans, te 's-Gravenhage, en aan de leden, prof. mr. G W. J. Bruins, te Wassenaar, mr J. Ger- ritsz, te Haarlem, dr. H. M. Hirschfeld, te 's-Gravenhage, lr. G. A. Kessler, te IJmul- den, mr. L G. Kortenhorst, te 's-Graven- hage, en den heer SJ. Wouda te Utrecht voor den door hen verrichten arbeid. AMBTENAREN IN STEMBUREAUX. Verlof met behoud van loon. De Regeering heeft beslist dat voortaan aan ambtenaren en arbeidscontractanten voor het zitting nemen in een stembu reau buitengewoon verlof kan worden verleend met behoud van bezoldiging of loon. ECONOMISCH-TECHNOLOGISCHE DIENST IN N.-HOLLAND. Tot instelling besloten. In de vergadering van de Provinciale Staten van Noord-Holland is besloten over te gaan tot instelling van een eco- nomisch-technologischen dienst, waar voor Ged Staten een crediet van f 10.000 voor het jaar 1935 hebben ter beschikking gesteld. Gedeputeerde Staten zullen nader over wegen het vraagstuk van industrie-finan ciering. De N.S.B.-fractie stemde tegen. STEUN AAN KLEINE MIDDENSTANDERS. In de gisteren gehouden zomerzitting van de Prov Staten van Gelderland is het initiatiefvoorstel van den heer Schaars c.s. (R.-K.l aangenomen betref fende de beschikbaarstelling van een be drag van f. 100.000 voor het verleenen van voorschotten aan kleine middenstan ders, die in tydeiyke moeiiykheden zyn geraakt. MASSA-PROMOTIE VAN AMBTENAREN. Naar wy vernemen zullen de volgende week niet minder dan 11 ambtenaren der gemeente Haarlem naar een hoogeren rang bevorderd worden. Sinds de invoering van de personeelsformatie eenige jaren terug zyn verschillende ambtenaren door vertrek of om andere reden uit hun functie getre den. Deze vacatures zijn nimmer aange vuld Andere ambtenaren hebben werk zaamheden gekregen die een hoogere waar deering dan die van enkele jaren terug rechtvaardigen. Door de hierboven bedoel de massa-promotie hopen B. en W de ontstane oneffenheden weg te nemen Msb. BETERE BESCHERMING VAN MINDERJARIGEN. Ingediend is een wetsontwerp inzake wyziging en aanvulling van de bepalingen betreffende de zeden in het Wetboek van Strafrecht ter betere besoherming van minderjarigen. Blykens de toelichting bestrykt het ont werp twee onderwerpen: A bestryding van ontucht met minder jarigen; B bescherming van de jeugd tegen vooi de eerbaarheid aanstootelyke en zinnen prikkelende geschriften enz. Wat A betreft, wordt de strekking van art. 248ter aanmerkeiyk uitgebreid en de maximum-straf aanmerkeiyk verzwaard. Het eerste lid van het voorgestelde art. 249 correspondeert met de vroegere num mers 1 en 2 van het artikel. Het breidt echter de door die nummers beschermde categorieën van minderjarigen niet onaan- zieniyk uit. Wat het onder B bedoelde onderwerp be treft, art 4 stelt twee wyzigingen voor voor het bestaande eenig lid van art 240 bis: 1. de woorden „uit winstbejag" te laten vervallen; 2. de op het oogenblik strafbare gevallen van aanbieden of blijvend of tydehjk af staan van aanstootelijke geschriften uit te breiden met het aan jeugdige personen ln handen geven of vertoonen van aanstoote lyke geschriften enz. Ook wordt e^n bepaling voorgesteld, die het ten gehoore brengen van den inhoud van een aanstootelijk geschrift hier on der valt, in verband met de ruimer beteeke- nis van „geschrift", ook het ten gehoore brengen van een gramofoonplaat in tegenwoordigheid van jeugdige personen strafbaar stelt. Tenslotte ziin nieuwe bepalingen voorge steld ter bescherming van de jeufd tegen zinnenprikkelende geschriften enz. Er wordt o.m. op gewezen dat er aan een nieuwe bepaling byzondere behoefte be staat; by herhaling worden zinnenprikke lende geschriften bijv. op middelbare scho len in handen van de jeugd aangetroffen. DE MISDADIGERS TE OSS. FABRIEKSARBEIDER, DIE Z'N MOEDER OPZETTELIJK BIJ EEN BRAND LIET OMKOMEN. Door de marechaussee te Oss ls gisteren gearresteerd de 45-jarige fabrieksarbeider J. N„ die er van wordt verdacht z'n moe der opzettelijk by een brand te hebben la ten omkomen. De N.R.Crt. schrijft hieromtrent: De afschuwelijke brandstichting in 1926 te Oss, waarby een moeder met haar drie jeugdige kinderen omkwam, werd als een der ernstigste misdryven beschouwd, welke daar ooit zyn gepleegd. Thans is echter aan het licht gekomen, dat in het zelfde jaar te Oss vermoedelyk een mls- fryf is gepleegd, dat in wreedheid en weerzinwekkendheid het vorige nog over treft en zijn weerga in de geschiedenis der misdadigheid hier te lande niet gemakke- lyk zal vinden. De Koninklyke Mare chaussee heeft thans zooveel aanwijzingen weten te verzamelen, dat zy tot arrestatie kon overgaan van den ongeveer 45-jarigen J N„ een fabrieksarbeider uit Oss. beter bekend onder den bynaam van den gek ken Nys. Hij wordt niet alleen verdacht van brandstichting in het huis van zijn moeder, doch er zijn ernstige verdenkingen tegen hem. dat hij zijn oude moeder opzettehlk in de vlammen heeft doen omkomen met het doel, zich van de verzekeringsgelden meester te maken. Destyds woonde op het Eugenaaispad te Oss de ongeveer 60-jarige weduwe T N. Zooals ter plaatse veelal voorkomt, waren in het huis verschillende gezinnen onder gebracht. Haar getrouwde zoon, de boven genoemde gekke Nijs, woonde met zyn ge zin by haar in en voorts waren eenige ver trekken verhuurd aan 'n gescheiden man. zekere Hanegraaf. die daar met zijn beide kinderen onderdak vond Op Zondagavond 2 September 1925 tegen middernacht brak plotseling brand uit in bovengenoemd perceel. Het vuur greep met razende snelheid om zich heen en in een minimum van tiid brandde het woon huis als een fakkel. De bewoners, die zich reeds ter ruste hadden begeven, werden door het vuur verrast. Hanegraaf moest zich een uitweg door de vlammen banen en slaagde er met levensgevaar in ziin kinderen in veiligheid te brengen. Toen H. vernam, dat de oude vrouw zich nog ln het brandende huis bevond, snelde hy weer r.aar binnen en slaagde er in het slaapvertrek, waar de vrouw door de vlam men was opgesloten, te bereiken. Hy duwde haar door een opgeschoven raam naar buiten, waar haar zoon haar de hand reikte en in veiligheid bracht. Alle men- schen, die zich in het brandende oerceel hadden bevonden, waren dus gered. Inmid dels woedde de brand met groote hevig heid voort en in korten tyd was de woning ln asch gelegd. Wie schetst den schrik van de omstan ders toen de weduwe N. verdwenen bleek te zyn. Onmiddellijk begon men naar alle kanten te zoekeil, 'clodri zy was nergens te vinden. Toen het blusschingswerk was vol tooid. weroen de verkoolde resten van de ongelukkige tusschen de puinhoopen van de verbrande woning gevonden By het onderzoek is de oorzaak van den brand nimmer opgehelderd, terwijl men er evenmin van op de hoogte is geweest dat het slachtoffer gered was en daarna toch is verbrand. De Juiste toedracht van dit afschuweiyke drama is dan ook nooit be kend geworden en tot nu toe heeft men steeds gedacht, dat de vrouw door den noodlottigen samenloop van omstandig heden het brandende huis niet meer heeft kunnen verlaten. Het huls, dat aan de weduwe toebehoor de. was met den inboedel verzekerd voor ongeveer f. 4000 en daar de eigenares over leden was, werd de verzekeringssom aan den zoon uitbetaald, die het pand op fraaie wijze liet opbouwen. Met groote energie heeft de marechaus see de vage aanwijzingen, waarover zy dezer dagen de beschikking kreeg, uit geplozen. Er is aan het licht gekomen, dat er ten tyde van den brand oneenigheid tusschen moeder en zoon bestond over ge leend geld. Naar verluidt, had de vrouw haar zoon, die in financieele moeiiykheden verkeerde, meermalen geld geleend en wilde hij niet terugbetalen. Verschillende keeren was hierover reeds getwist. De zoon zou, door zijn moeder uit den weg te ruimen, drie vliegen in één klap sïaan; de kwestie van het geleende geld was uit de wereld, hy kreeg de beschik king over de verzekeringsgelden en ten overvloede had hy een levensverzekering op de oude vrouw afgesloten. Thans, tien iaar na den brand, is N in handen der politie gevallen In 1923 te Almkerk in militairen dienst gaf N. reeds van zyn misdadlgen aanleg DE POSTVLUCHTEN. De „Oeverzwaluw" is ln Amsterdam aan gekomen. o AAN GEMEENTE-ARCHITECT TE HUIZEN EERVOL ONTSLAG VERLEEND. De gemeenteraad van Huizen heeft met op één na algemeene stemmen op voor stel van B. en W. met ingang van gisteren ongevraagd eervol ontslag verleend aan den gemeente-architect den heer S. M.. die, naar men weet, van verschillende onregelmatigheden by zyn beheer wordt verdacht. o VERSPREIDE BERICHTEN. De minister van Onderwys, K. en W. a i. ls verhinderd Maandag 29 Juli audiën tie te verleenen. By Kon. Besluit is met ingang van 1 Augustus benoemd tot burgemeester der gemeente Beuningen F. J. Terwisscha van Scheltinga: is aan H. J. Smit op zyn verzoek met ingang van 1 September eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Bergh, onder dankbetuiging voor de lang durige diensten door hem als burgemeester bewezen. blijk. Toen een der officieren hem een straf had toegediend, was hij hierover zoo ver ontwaardigd dat hij zich op afdoende wijze wilde wreken. Tijdens den nachtdienst pas seerde de luitenant hem per flets en N. schoot hem a bout portant van zijn rij wiel. De officier werd ln den nek getrof fen, stortte bewusteloos en hevig bloedend neer en N., meenend dat hy hem had ge dood, richtte het geweer op zichzelf en schoot zich door de borst. De luitenant had zulke ernstige verwondingen, dat hy gedwongen was wegens Invaliditeit met pensioen den militairen dienst te verlaten. De dader was er evenmin goed afgekomen. Zijn eene long was doorboord en hij heeft vele maanden in het hospitaal moeten doorbrengen. N. blijkt zich ook aan zelfverminking te hebben schuldig gemaakt. Hij had zich by verschillende verzekerings-maatschappijen tegen ongevallen verzekerd en was ge abonneerd op een aantal couranten en tydschriften, waaraan een ongevallenver zekering voor de abonnees is verbonden. Toen hy zich op deze wijze geld kon ver schaffen aarzelde hy niet zich een der vingers af te hakken. Na dit „ongeval" streek hij een vry aanzienlijk bedrag aan verzekeringsgelden op. Toen hij in den avond van 9 September 1934 met zyn gezin afwezig was. brak er weer brand uit in zyn woning, die ny op de plek, waar het ln 1925 afgebrande huis had gestaan, had gebouwd De buren be merkten vry spoedig den brand en waar schuwden de politie. Een agent sloeg een ruit in en haalde eenige meubelstukken naar buiten. Hierop werden sporen van petroleum aangetroffen, hetgeen de politie aanleiding gaf, den bewoner bij zijn thuiskomst te arresteeren. Hy hield zich evenwel van den domme en opperde de veronderstelling, dat anderen het huis in brand hadden gestoken. De politie hield hem eenigen tyd in arrest, maar moest hem tenslotte in vrijheid stellen. De oor zaak van den brand werd nooit opgehel derd en de verzekeringsmaatschappij moest uitbetalen. De eigenaar kon zijn huis weer opbouwen en hield nog geld over. De marechaussee heeft bij deze arres tatie een bij uitstek goede vangst gedaan. De aangehoudene heeft zyn bynaam te danken aan het feit, dat hij, wanneer hem dit van nut kan zyn, voorgeeft, niet wel by het hoofd te zyn. WIELRIJDER TE CASTRICUM OP SLAG GEDOOD. Op onbewaakten overweg door den trein gegrepen. Gisterenmorgen om 11 uur heeft op den onbewaakten overweg aan den Schulpweg naby Castricum een doodeiyk ongeluk plaats gehad. De 51-jarige wielrijder A, J. Hover uit Haarlem maakte in gezelschap van een 15-jarigen jongen een fietstocht. By het passeeren van genoemden overweg werd de heer H. gegrepen door een Diesel- trein, welke een proefrit maakte en waar mee rem-proeven werden genomen. De trein reed op dat moment met een snelheid van ongeveer 120 K.M. per uur. Hoewel dadelyk krachtig geremd werd stond het treinstel pas ha 500 M. stil. De man werd ongeveer 35 meter meegesleurd en kwam In een sloot terecht. De schedel werd hem verbryzeld en hij was op slag dood. De hem vergezellende jongen kon nog juist op zij springen en bleef onge deerd. De overledene was gehuwd en had geen kinderen. JONGEN IN BRAND GERAAKT EN OVERLEDEN. Zijn gezicht met benzine gewasschen en daarna sigaret opgestoken. Te Nieuwe Tonge was de 16-jarige M. v. Es bezig met teerwerken. Na beëindiging van zyn werkzaamheden, waschte hij han den en gezicht met benzine. Even daarna stak de jongeman een sigaret op, waardoor zyn kleeren ln brand vlogen. Ofschoon hy onmiddeliyk in een slootsprong, liep hij zoodanige brandwonden op, dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. De geneesheer achtte overbrenging naar het ziekenhuis te Dirkslaod noodzakelijk, waar de jongen gisterenmorgen aan de bekomen verwondingen is bezweken. o BOERDERIJ TE GEMERT AFGEBRAND. Gistermiddag omstreeks 12 uur is brand ontstaan in de groote boerdery van den landbouwer C. van Grinsven te de Mortel onder de gemeente Gemert. De brandweer uit laatstgenoemde gemeente kon weinig tegen het vuur uitrichten en moest toe zien. dat in een uur "yds de geheele boer dery in de asch werd gelegd. De schade, die eenige duizenden guldens beloopt, wordt slechts gedeelteiyk door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand is onbekend. SIGARENFABRIEK TE EINDHOVEN AFGEBRAND. Gisterenavond omstreeks half acht is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in een als sigarenfabriekje ingerichte woning van den heer C. van der Heyden gelegen aan de Nleuwstraat te Eindhoven. Het pand brandde geheel uit en een party sigaren werd een prooi der vlammen, ter- wyl de opgeslagen tabak waterschade kreeg. De brand is ontstaan op een droog- kamer. De schade wordt door verzekering gedekt. Het pand, waarin gefabriceerd werd, behoorde toe aan Bakx' bouwbedryf te Eindhoven. o BRAND IN MATRASSENFABRIEK TE GRONINGEN. Gisterenmiddag om 4 uur is een fel uit slaande brand uitgebroken in een perceel aar het Schuitendiep te Groningen, waarin op de bovenverdieping gevestigd is de Noord-Nederlandsche kapok-wolmatrassen en deketifabriek „Het Centrum" Het vuur is ontstaan op de bovens'e érav w:iar een groote partij kapok opgeslagen is. De brandweer bestreed het vuur met drie stralei en was den brand binnen een half uur meester. De bovenverdieping is geheel uitgebrand, de benedenverdieping, waarin gevestigd zyn de kantoren van een levens verzekering maatschappy kregen veel waterschade. RECLAME- 8033 BUITENLANDSCH GEMENGD. GASONTPLOFFING. In den kelder van een antiquiteiten-op slagplaats te Warschau is een gasontplof fing ontstaat waardoor het geheele inte rieur vernield werd een een muur werd ingedrukt. Drie personen bekwamen ern stige brandwonden in den loop van den brand, die na de explosie ontstond. Schil derijen en andere voorwerpen werden door de kracht van de ontploffing tot op een afstand van 20 M. de straat op ge slingerd. ZEVEN PERSONEN LEVEND BEGRAVEN. Een uit zeven oersonen bestaand gezin is levend bedolven bii een aardverschuiving waardoor ztin woning, in de provincie Kogeindo in Korea, geheel bedolven werd. De aardverschuiving was veroorzaakt door zware regens. HET TWEEDE PANEEL VAN HET LAM GODS. Naar sommige bladen uit Gent hebben vernomen, zou het gestolen paneel van de Aanbidding van het Lam, de onkreuk bare rechters voorstellend, zijn terugge vonden. Het zou In geheimzinnige om standigheden aan de autoriteiten zyn teruggezonden. Beweerd wordt, dat het schiidery te Gent verborgen was geble ven in een openbaar gebouw. Bij nadere informatie ter bevoegder plaatse, wordt dit bericht evenwel niet bevestigd, doch men acht het niet on- waarschijnlyk dat binnen enkele dagen nadere mededeelingen zullen kunnen wor den verstrekt. TEGEN HET „RADICALISME" ONDER DE NEW YORKSCHE ONDERWIJZERS. Ter bestrijding van de „radicale" politie ke en geestes-stroomingen, die veelvuldig verbreid blyken te zijn onder het New Yorksche schoolpersoneel, heeft de exa mencommissie, die de onderwyzersdiplo- ma's aan de onderwijzers voor de openbare scholen uitreikt, besloten een oude en niet meer toegepaste bepaling opnieuw in het leven te roepen. Deze bepaling geeft de commissie de bevoegdheid, eiken geslaag den onderwijzer aan te stellen voor een proeftyd van drie jaar. Wanneer hy ge durende dezen proeftyd naar het oordeel van zyn schoolhoofd niet voldoet aan be paalde maatstaven van karakter, aanleg en goed staatsburgerschap, kan hij zonder nader onderzoek ontslagen worden. Men hoopt deze bepaling te kunnen gebruiken om „radicaal"-gezinde onderwyzers te ont slaan, aangezien trouw aan het school systeem en aan de georganiseerde samen leving geacht kunnen worden een onont- beerlyke goede karaktereigenschap voor een onderwyzer te zyn. KONING LEOPOLD EEREDOCTOR TE LEUVEN. Koning Leopold heeft gisteren den rector van de katholieke universiteit te Leuven, mgr. Ladeuze en de presidenten der ver schillende faculteiten in audiëntie ontvan gen. De rector overhandigde den jongen vorst de bul van doctor honoris causa in de natuurwetenschap. De koning dankte met vriendelyke woorden voor de hem bewezen eer. DE WAPENDIEFSTAL. Inzake de raadselachtige verdwyning der wapens in Le Havre meldt de „Paris- Soir", dat de politie inlichtingen ontvan gen heeft, waaruit zou blijken, dat de 310 kisten niet in de haven van Buenos-Ayres hadden gelegen, totdat zy naar Le Havre werden teruggezonden. Integendeel zouden zy dadelyk naar Paraguay zijn doorgezon den, waar de verwisseling met zand en steenen zou zijn geschied. Het raadsel van de aanwezigheid van steenen uit het Parysche plaveisel en zand uit de omgeving van Parys is daarmede echter niet opgelost. COMMISSIE NTHTTF RIX G LEEUWARDEN. De commissienoteering voor Nederland- sche boter is heden vastgesteld op f. 0.45 per K.G.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9