LE1DSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 26 Juli 1935 STADSNIEUWS. TELEGRAMMEN. VRAGENRUBRIEK. SPORT. DE ZILVERTENTOONSTELLING IN „DE LAKENHAL". WAT ER TE ZIEN IS. Op ultnoodiglng van de Gemeente-Com missie voor „De Lakenhal" hebben wij gistermiddag een voorbezoek gebracht aan de Zilvertentoonstelling, welke morgen middag, in genoemd museum officieel zal worden geopend. Hoewel onze kunst-medewerker aan deze interessante expositie binnenkort een uit voerige beschouwing zal wijden.-willen wij niet nalaten nu reeds de aandacht te ves tigen op het vele belangwekkende antiek, zoowel als modern zilverwerk, dat hier is bijeengebracht en dat een voortreffelijk ofschoon niet volledig beeld geeft van de ontwikkeling der zilveremeedkunst in ons land sedert het midden der 14e eeuw Wij moeten ons in dit kader uiteraard beperken tot een opsomming der voor naamste werkstukken welke over vijf zalen van ons prachtig Stedelijk Museum zijn verdeeld en noemen dan in de eerste plaats de inzending van H.M. de Koningin, waar van de meeste voorwerpen afkomstig zijn uit de nalatenschap van H.M. de Konin gin-Moeder. Deze zijn in een aparte vi trine uitgestald, waaronder wij o.m. aan troffen een gegraveerden lepel, vervaar digd ter gelegenheid van de eerste steen- 1 egging van het Amsterdamsche Stadhuis, thans Koninklijk Paleis, in 1755: een prachtigen beker uit de 17e eeuw; een groote z.g. luierschaal en tal van kun stig bewerkte bouloirs. Daarnevens het huldeblijk der Zeeuwen ter gelegenheid van zijn 25-jarig regeeringsjubileum in 1874 aangeboden aan Koning Willem III en een bloemvaas met een tweetal kande laars. deel uitmakende van een ..surtout de table", bestaande uit 81 stuks en door Koning Willem Hl geschonken aan prin ses Wilhelmina. Een groot aantal der ge ëxposeerde voorwerpen werd ook in bruik leen afgestaan door kerkelijke genoot schappen, zoowel behoorende tot den Pro- testantschen als den R. K. en Joodschen godsdienst. Wij noemen hiervan prachtige siertorens uit de Leidsche Synagoge, kan delaars uit de Katholieke Kerken te Enkhuizen en Limmen (N.H.). twee reli- quie-kasten uit de R.K. Kerk te Enk huizen; twee fraaie missalen, tal van am pullen. wierookvaten, avondmaal-bekers, miskelken, schalen voor kerkelijk gebruik, enz. Tot de oudste voorwerpen behoort een drietal drinkhoorns, dateerend uit het midden der 14e eeuw en tijdelijk afge staan door het gemeentebestuur van Kam pen; voorts een herinneringsbeker van de gemeente Hoorn, vervaardigd ter gelegen heid van de nederlaag van Bossu tegen de Geuzen vloot op de Zuiderzee in 1573; een verguld zilveren beker van het St. Joris- gilde te Middelburg: een prachtige, met Bijbelsche voorstellingen gedreven schotel van de gemeente Moordrecht; tal van Frische z.g. bruidskoffertjes, die oudtijds, gevuld met gouden dukaten, als bruids schat werden meegegeven: schitterend be. werkte tabaksdoozen; verscheidene molen- bekers. die getuigen van den dorst onzer voorvaderen en de merkwaardige bekers van Hansje-ln-den-kelder. die in vroeger eeuwen alleen op tafel verschenen, wan neer er gezinsvermeerdering te verwachten was. Uit het bezit van „De Lakenhal" me- moreeren wij bovendien blazoenen der diverse gilden, een groote vaas door de Koningin van Bohemen in 1641 aan de stad Lelden geschonken uit dankbaarheid voor het goede onderwijs, dat haar Kinde ren aan onze Universiteit hadden genoten, zoomede het servies van een oud-Holland- sche tafel, gedekt met Leidsch linnen en lepels en vorken voorzien van het stads wapen, eertijds in gebruik bij de stads- regenten. Daarenboven prachtige gedreven kandelaars en porceleinen schotels, een prachtig koelvat en een kunstig bewerkte schotel, waarvan onze vroede voorvaderen zich na den maaltijd bedienden om hun hoogeerwaarde handen te wasschen Van de voorwerpen, afkomstig uit par ticulier bezit, noemen wij in de eerste plaats de collectie van den heer Drees- mann: zeldzaam fraaie bloemvazen en zoutvaten, gedreven uit één stuk, z.g. zilver van Vianen; voorts kinderspeelgoed van zilver w.o. complete miniatuur ameuble menten; een rijke verzameling van de firma Joseph M. Morpurgo te Amsterdam, te veel om op te noemen. Het Rijks museum voor Volkenkunde stond nog een kleine, doch exquise verzameling Indisch zilver en goud in bruikleen af. waaronder prachtige gouden krissen, Balineesche sieraden e.a. De wanden van het als eetzaal inge richte vertrek worden gesierd door een aantal schilderijen, deels afkomstig uit het Museum, deels welwillend afgestaan door de firma Goudstikker te Amsterdam. Aan de tentoonstelling is tot dekking der onkosten een verloting verbonden, waar voor een dertiental geldprijzen is uitge loofd. De winnaars mogen voor het door hen gewonnen bedrag bij iederen zilver smid hun zilverkast aanvullen. o NED. VER. E. H. B. O. Een 12-tal hulpposten gevestigd. De afdeeling Leiden van de Nederland- sche Vereeniglng E.H.B.O. heeft hier ter stede een 12-tal hulpposten ingericht, waar een groote verbandtrommel aanwezig is ten dienste van doctoren en E.H.B.O.ers. Deze huizen, waarin de hulpposten zijn gevestigd zijn voorzien van een Vereenl- gingsbordje met opschrift „verbandtrom mel". Zij zijn gevestigd: Heerensingel- kwartier, Prinsenstraat 29; Haagweg- kwartier. De Genestetstraat 20; Kooi- kwartier, Madoerastraat 1; Morschkwar- tier, Morschweg 131; Lammenschans- kwartier, v. d Waalsstraat 12; Haarlem mervaartkwartier, Frans v. Mierisstr. 33a. WIE MIST EEN FIETS? De politie verzoekt dengene, die Vrij dagmorgen j.l. des morgens te ongeveer 9 uur zijn rijwiel in het Noorde nde heeft neergezet en dat even later vermiste, zich te vervoegen aan het Politiebureau, afd. recherche. ADRES AAN DEN RAAD. Inzake verlaging van de onderwijzers salarissen. Aan de raad is onderstaand adres verzon den: Ondergeteekenden, handelende namens de Aldeeling Leiden van den B„nd van Neder- lansche Onderwijzers, docimille kiezende Nieuwe Rijn 99a, heeft bij dezen de eer, Uw College beleefd te verzoeken de voorge stelde salarisvermindering voor het perso neel werkzaam bij het Openbaar Voorbe reidend Onderwijs in Uwe gemeente niet te aanvaarden. Namens de afdeeling Lelden van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, w.g. L. G v DOORN, Voorzitter, w g. B H SCHIPPERS, Secretaris. Aan de begeleidende memorie van toe lichting is het volgende ontleend: Daar het Leidsche Openbare Voorberei dende Onderwijs een stichting is dóór en voor rekening van de gemeente Leiden, zijn de bij dit onderwijs werkzame leer krachten uit dien hoofde gemeente-ambte naren. Daar deze gemeente-ambtenaren de voor het geheele gemeente-personeel gel dende kortingen van salaris mede hebben ondergaan, komt ons deze „incidenteele" salarisvermindering voor een kleine groep leden van het gemeentelijk overheidsper soneel tegenover het geheele verdere per soneel niet alleen als onjuist, doch als on rechtvaardig voor. Werd het gezamenlijke inkomen van het gansche gemeentelijke overheidspersoneel tot een object van be zuiniging gemaakt, dan zouden we ons er wellicht mede kunnen vereenigen, dat het personeel werkzaam bij het gemeentelijk Voorbereidend Onderwijs een salarisver mindering moest ondergaan, doch nu deze gemeentelijke leerkrachten als een aparte groep, wat betreft het salaris, behandeld dreigt te worden, roepen wij de hulp van Uw College in, om deze o.i. dreigende on rechtvaardige daad te voorkomen. De voorgestelde salarissen nauwkeurig beschouwende treft het ons, dat de hoogste salarissen, die van Hoofd, met f. 200.en de laagste salarissen, die der tijdelijke leer krachten met 250— worden verminderd. Volgens het voorstel van B. en W. zal het minimumsalaris worden verminderd: voor Hoofd met 12'/« «/o; voor Onderwijzeressen met B-akte met ruim 21 voor Onderwijzeressen met A-akte met ruim 26 voor tijdelijke leerkrachten eveneens met ruim 26 Dit is o.i. een grove onbillijkheid. Logischer ware het de hoogste salarissen procentsgewijze het zwaarst te treffen. Doch ook dan zouden we Uwe hulp in roepen om deze voorstellen te doen ver werpen omdat de voorgestelde salarissen van dien aard zijn. dat ze de eerste jaren niet of nauwe lijks uitstijgen boven de loonen in werk verschaffing. Zulks demonstreert een te lage waardeering van den aard en de cultureele waarden van dit ónderwijs niet alleen, doch tevens van de langdurige en zeer kostbare opleiding. Van de leerkrachten werkzaam bij het Voorbereidend Onderwijs wordt een breede algemeene ontwikkeling geëischt. De aard van het werk verlangt een durende bestu deering van psychologie en paedagogie.De voorgestelde salarissen veroorloven echter geen verdere uitgaven voor studiemate riaal. Ten slotte wordt van deze gemeente ambtenaren een zekere „standing" ver langd, waardoor de uitgaven voor kleeding en woning stijgen. De voorgestelde salarissen zulien de meesten harer dwingen tot minder wonen en vermindering van representatieve kosten, waardoor het aanzien van dat onderwijs wordt geschaad. Om al bovengenoemde redenen vooral op overwegingen van billijkheid verzoeken Ondergeteekenden namens de afdeeling Leiden van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers de voorstellen tot salarisver mindering van het gemeente-personeel werkzaam bij het Openbaar Voorbereidend Onderwijs niet te aanvaarden. o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: G. Bouwmeester, Dorpstraat 8, Noord- wijkerhout; veehandelaar. Wijziging: Naamlooze Vennootchap Stucadoors- bedrijf. voorheen de Best, Witte Singel 101. Lelden. Bovengenoemde N.V. is met Ingang van 1 Januari 1935 ontbonden, door het ver strijken van den bepaalden tijd. De han delszaak der N.V. is overgedaan aan den heer J. de Best, Witte Singel 101, te Lei den, geboren te Nijmegen. 5 December 1883. Nederlander, welke tevens optreedt als liquldateur van de handelszaak der N.V. o WAARSCHUWING. Bij verscheidene ingezetenen aan den Rijnsburgerweg en naaste omgeving ver voegde zich gistermorgen een in het zwart gekleede dame van 55 a 60 jaar, die een foto van een groep schoolkinderen toonde en, volgens haar zeggen, gelden inzamelde ten behoeve van arme, verwaarloosde kin deren. Daar de politie vermoedt, dat de gelden niet voor dit doel worden besteed, verzoekt zij de ingezetenen haar onmid dellijk te waarschuwen, wanneer de be doelde dame zich opnieuw vervoegt. In ieder geval is het raadzaam overlegging van een vergunning tot collecteeren te eischen, voorzien van het stempel van het gemeentebestuur of van den commissaris van politie. o Onze stadgenoot, de heer J. E. Bre- derveld is geslaagd voor het examen hoofd akte. Zondag 28 Juli a s. hoopt de heer A. van Grol, Bankwerker bij de Noord-Zuid- Holl. Tramweg Mij. alhier, den dag te her denken, waarop hij vóór 25 jaar in dienst der N. Z. H. T. M. trad. Zondag 28 Juli a.s. is het 40 jaar ge leden, dat de heer K. van Steen wijk bij de firma P. J. Mulder en Zoon, boek en sf'endrukkers alhier, als letterzetter in dienst trad. In verband met den Zondag wordt dit jubileum Maandag herdacht,. Het aantal ingeschreven werkloozen bij de Arbeidsbeurs bedroeg gisteren 3732 tegen 3099 op 26 Juli 1934. HET ITALIAANSCH- ABESSYNISCH CONFLICT. BUENOS AIRES, 26 Juli (Reuter). 45 Italiaansche organisaties hebben een ge meenschappelijk manifest gepubliceerd tegen het „Abessynisch avontuur". Zij zonden een delegatie naar Europa om zloh aan te sluiten bij de protest-confe rentie van Italiaansche bannelingen te Bazel op 15 Augustus a.s. ROME. 26 Juli (Reuter). Gisteravond hebben de Romeinen betoogingen gehou den ter eere van de troepen in Afrika. De secretaris der partij hield van het balkon van de Pera-vereeniging een rede waarin hij den Italianen de overwinning beloofde. In den vooravond hadden voor deFran- sche ambassade betoogingen plaats waar bij geroepen werd „Leve Frankrijk". Be Fransche ambassadeur de Ohambrun ver scheen op het balcon van het ambassade gebouw en beantwoordde de uitroepen der menigte met ..Leve Italië". Een aantal demonstranten trok met plakkaten naar de Engelsche ambassade. Wanordelijkheden hadden daarbij echter niet plaats. WASHINGTON, 26 Juli iReuter Nor man Davis heeft voorspeld, dat de Volken bond het geschil tusschen Italië en Ethio pië tot een vreedzame schikking zal bren gen. Tevens achtte hij het onwaarschijn lijk, dat Frankrijk zal breken met den Volkenbond en met Engeland, alleen om Italië te steunen. LONDEN. 26 Juli Reuter i. De Engel sche pers schenkt groote aandacht aan de gisteravond te Rome gehouden betoogin gen. welke niet slechts tegen Abessynië en Japan, maar ook tegen Engeland waren gericht. Een der rondgedragen borden vertoonde een Fascistischen bijl die een Britsche en een Japansche vlag stukhakte. Op een ander bord was de Negus van Abessynië. aan zijn pantalon hangend, afgebeeld. Bij het verschijnen van de namen van Enge land, Japan en de Volkenbond, werd ge floten en gejoeld. De Romeinsehe correspondent van de „Daily Telegraph" meldt, dat de aan de vergadering deelnemende 15.000 leden der Fascistische jeugdorganisatie geroepen hadden: „Weg met Engeland, weg met Abessynië, weg met Japan!" Uit het algemeene lawaai waren ook de kreten van „Malta, Malta" doorgedron gen. Een plakaat vertoonde een Engel- srhen en een Japanschen soldaat, die een neger op de armen droegen; een ander plakaat vertoonde een Schotschen soldaat, die een neger de hand schudde. Over de houding der Engelsche regee ring in het geschil, schrijft de „Times", dat deze inzake de jongste nota van Rome aan den Secretaris-Generaal van den Volkenbond het standpunt inneemt, dat de uitspraak van den bond de volgende week zich over het geheele geval moet uitstrekken. De Fransche regeering zou geneigd schij nen een dergelijke uitbreiding der bespre king uit politiek oogpunt ondoelmatig te afthten. Sommige bladiën wijzen erop, dat het gisteren meegedeelde wapen-uitvoer verbod slechts van tijdelijken aard is. Een definitieve weigering zóu noodlottig zijn voor Abessynië. dat geen eigen wapen industrie bezit. MILAAN. 26 Juli (Reuter). De Noord - Itallaansche bladen berichten onder ver wijzing naar Arabische bladen omtrent nieuwe militaire maatregelen van Enge land in het gebied van de Roode Zee. Mohamed Tewfik Pasja, de opperste chef van het grensbeheer zal morgen ver trekken voor een inspectiereis van 4 da gen naar de militaire posten en de ka- meelruiterafdeelingen in het gebied van de Roode Zee. Hij zal vergezeld worden door militaire deskundigen en hooge Brit sche officieren. Het blad „Rosa el Yoessef" meldt, dat een grond-exploitatiemaat schappij van de autoriteiten opdracht heeft gekregen, voor woningen voor 200 Engelsche officieren te zorgen. In dit ver band wordt er in tegenstelling met vroe gere berichten op gewezen, dat tot dusver, afgezien van de reeds in het land aan wezige afdeelingen. geen Britsche troepen naar Egypte zijn gezonden. LONNDEN, 26 Juli. (Reuter). Een spe ciale berichtgever van de „Times" in Ad dis Abeba meldt, dat de voorraad wape nen en munitie zelfs voor een veldtocht van korten duur volkomen ontoereikend en ongeschikt is. Na het incident van Wal Wal is de wapenlnvoer zeer gering ge weest. Sinds 1 Januari 1935 zijn 2 of 3 scheepsladingen wapenen, waaronder, een uit Tsjechoslowaklje aangekomen; de be hoefte aan geweerpatronen is het sterkst. De voorraden zijn zoo schaarsch dat zelfs de keizerlijke garde slechts op bescheiden schaal schietoefeningen mag houden. De „Times" schat het aantal moderne geweren in Abessynië op dertig duizend en het aantal patronen op vijftien millioen. Het land bezit elf vliegtuigen, waarvan vijf bombardementsvliegtuigen en zes voor het Roode Kruis. Het leger in het Noorden, dat de hoofd macht der Italiaansche troepen tegenover zich heeft bedraagt 160.000 manschappen, gewapend met geweren van groot formaat met looden kogels. RARIJS, 26 Juli. (A.N.P.). De Romein sehe correspondent van de „Echo de Pa ris" is er van overtuigd, dat het schrijven van Italië aan den Volkenbond als een tusschen Parijs, Rome en Londen overeen gekomen maatregel moet worden be schouwd met het oog op de buitengewone zitting van den Raad. Het gaat er om, een compromis te vinden dat zonder wijziging te brengen in den feitelijken toestand den diplomaten een maand den tijd geeft om den toestand te onderzoeken. De correspondent te Rome van de Matin" wijst op de drukke diplomatieke activiteit, die Suvich gisteren aan den dag heeft gelegd. De Engelsche ambassadeur is met nieuwe voorstellen gekomen en de Fransche ambassadeur heeft in opdracht van de Quai d'Orsay zijn bemiddelings pogingen hervat, die ten doel hebben een oorlog te verhinderen en nochtans den veiligheids- en expansiewenschen van Italië in Oost-Afn!:a voldoening te schen ken. Het eenige nieuwe schijnt niet slechts te bestaan in een verdere tegemoetkoming van Engeland doch ook in een minder on toegeeflijke houding van Italië. De aan staande onvermijdelijk geworden raad zitting schijnt tot heilzaam nadenken te hebben geïnspireerd. Het ging om de laatste mogelijkheid voor de voorbereidin gen van een vreedzame oplossing. Zon der dat de groote mogendheden van tevo ren in principe tot overeenstemming wa ren gekomen zouden de discussies in Genéve den vrede van Europa in gevaar hebben kunnen brengen. Onder deze omstandigheden meent de „Petit Parislen", dat er alle teekenen zijn om een vreedzame regeling te mogen ver wachten. o REDE VAN DE VALERA. LONDEN. 26 Juli (Reuter. Uit Dublin wordt gemeld: In een rede in het Iersche parlement heeft De Valera gisteravond verklaard, dat Groot-Brittannlë de schuld draagt der jongste onlusten te Belfast, die hij „betreurenswaardige voorvallen in een ander deel van het land" noemde. Hij zeide: Wil kennen de diepere oor zaak. wij. die weten, dat de burgers van Ierland, wanneer zij aan zichzelf zouden worden overgelaten. geen dringender wensch zouden hebben dan als medebur gers tal vrede en vriendschap te leven De dingen waar het om gaat hebben niets met godsdienst te maken. De gods dienst wordt voor politieke doeleinden uitgebuit. Het. is een macht bulten het land. die dezen toestand heeft geschapen, en deze macht kan zich niet aan de verantwoor delijkheid onttrekken. Ons volk moet worden toegestaan, zijn eigen irteenlngsverschillen te regelen. Een vreemde mogendheid kwam en verdeelde Ierland. De Valera betreurde de gebeurtenissen in den Vrijstaat in verband met de on lusten ln het Noorden en vérklaarde, dat de schuldigen met alle gestrengheid zou den worden gestraft HIJ hoopte, dat de misleide menschen ln het Noorden, die voor politieke doeleinden werden gebruikt, zich hiervan bewust zouden worden. De eenheid der Ieren zou spoedig worden verwezenlijkt. o DE DUITSCHE ACTIE TEGEN DE GEMENGDE HUWELIJKEN. MÜNCHEN, 26 Juli (A.N.P.) Wederom heeft een bevolkingsbureau en tegelijker tijd een rechtbank ln Dultschland, n.l. te Landau in de Pfalz, geweigerd het huwe lijk af te kondigen van een Jood met een niet-joodsch Duitsch meisje. De bruigom ging echter ln hooger beroep en het Ge rechtshof verklaarde de weigering van het bevolkingsbureau om het huwelijk af te kondigen in strijd met de wet en gelastte alsnog de totstandkoming van het huwe- welijk. Nationaal-sociallsten hielden daar op betoogingen voor de woningen van de beide betrokkenen, die hiermee eindigden, dat. de politie belden arresteerde en in „Sehutzhaft" nam. o STAHLHELM OOK IN OOST-PRUISEN ONTBONDEN KONINGSBERGEN, 26 Juli (D.N.B.) De Oberprasident der provincie Oost-Prui sen heeft den Nationaal-socialistischen Duitschen Frontstrijdersbond, de voorma lige Stahlhelm, in de provincie Oost- Pruisen met ingang van heden ontbonden, evenals alle onder-organisaties, met ge lijktijdige in beslagneming van het ver mogen dezer organisaties. In de toelichting wordt gezegd, dat zich in de afgeloopen Jaren bijzonder krasse gebeurtenissen in de Stahlhelm-organl- satie hebben voorgedaan. Het doel was de algemeene ondermijning der volksge meenschap, waarvoor eenige citaten uit door de leiders der ontbonden organisatie uitgebrachte rapporten worden aangehaald die blijk geven van scherpe critiek op de toestanden in het Derde Rijk. De film van den grooten Partijdag te Neurenberg „Triumph des Willens'' wordt o.a. in een dezer verslagen „een eclatant geval van religieuzen waanzin" genoemd. GEWIJZIGDE BELASTINGPLANNEN VAN PRESIDENT ROOSEVELT GOEDGEKEURD. WASHINGTON, 26 Juli (A.N.P.) In de commissie voor de geldmiddelen van het Huls van Afgevaardigden is president Roo sevelt er in geslaagd een democratische meerderheid te vinden voor een progres sieve bedrijfsinkomstenbelastlng, als on derdeel van zijn programma dat wordt aangeduid met den term „Laat de rijken betalen". De goedgekeurde maatregel zal echter slechts naar schatting 200 millioen dollar opbrengen aangezien hij geen dividend en tantieme belasting en belasting op aan- deelen inhoudt. De democratische afgevaardigde van Noord-Carolina Doughton verklaarde dat de 18 democratische leden der commissie eenparig hadden besloten de voornaamste punten der nieuwe belastingwet goed te keuren, op voorwaarde dat de aandeelen belasting en de dividend- en tantiemebe- lastlng, waartegen uit zakenkringen groot verzet was gerezen zouden worden terug genomen, en de progressie veel minder scherp zou worden dan aanvankelijk door president Roosevelt was voorgesteld. KOLONEL ROGERS VAN DE STANDARD OIL OVERLEDEN. NEW YORK, 26 Juli (A.N.P.) Op zijn buitengoed te Southampton is ten gevolge van een operatie op 56-jarigen leeftijd overleden kolonel H. H. Rogers, directeur van de Standard Oil. o DE LINKERZIJDE VERLAAT UIT PROTEST DE CORTES. MADRID, 26 Juli (A.N.P.) De linksche republikeinen hebben gisteren bij de be handeling van de regeeringsvoorstellen inzake de landbouwhervorming uit protest de Cortes verlaten in verband met de voorstellen inzake de schadevergoeding aan de groot-grondbezitters wier lande rijen waren geconfiskeerd. WERKVERSCHAFFINGSQREDIET TOJ VERBETERING VAN RIVIEREN. WASHINGTON, 26 Juli. (A.N.P.) Presi dent Roosevelt heeft een bedrag van 200.000 dollar uit het werkverschafflngs- fonds toegestaan aan de genie-afdeellng van het Amerikaansche leger, die de ri vieren in New-York en Pennsylvanie zal controleeren en zoo noodlg de kunstwer ken zal verbeteren ter bestrijding van het overstroomingsgevaar. o COMMUNISTISCH CONGRES. MOSKOU, 26 Juli (Reuter) In het vakvereeniglngsgebouW is gisteravond het Zevende Wereld-Congres der Communisti sche Internationale geopend, glwaar 65 landen vertegenwoordigd zijnr De leider der Duttsche Communistische partij. Piek, hield de openingsrede. Het Congres kooa eenstemmig tot eerevoorzitter Ernst Thaelmann, die thans in Dultschland woédt gevangen gehouden. o— HET JAPANSCHE LEGER EISCHI EES CREDIET VAN 900 MILLIOEN YEN. TOKIO, 26 Juli (Reuter) Het Japan sche leger heeft voor de komende vijf jaar buiten het kader der gewone begroo ting een supplementair crediet geëischt va n900 millioen yen of 180 millioen yen per jaar. Aangezien de huidige begrooting 420 millioen yen bedroeg zou op deze wijze de legerbegrooting stijgen tot ge middeld 800 millioen yen. Voor Mandsjoekwo en voor de lucht verdediging worden elk 200 millioen yen geëischt. Met behulp hiervan wil men de luchtstrijdkrachten in vijf jaar tijds doen verdubbelen. o VERMIST VLIEGTUIG GEVONDEN. TIFLIS, 26 Juli. (A.N.P.) Na een krachtig onderzoek in den loop van de maand is, naar eerst thans bekend wordt, Maandag jl. het vermiste vliegtuig van de Trans- kaukaslsche directie van de burgerlucht vaart opgespoord. Men vond het verplet terde vliegtuig in het Kasbekdlstrict, met de lijken van den piloot en den ooord- werktuigkundige. o DE ONTVOERING IN POLEN. WARSCHAU. 26 Juli (Reuter) De politie heeft thans de kinderwagen ont dekt, welke met een klein meisje erin ge stolen was, zooals gisteren werd gemeld. De wagen was voor 17 zloty (pl.rn. 5 gld) aan een tweedehandsch handelaar ver kocht. Een aantal vrouwen is gearresteerd, doch men weet nog niet of de moorde nares hierbij is. o WEER VERDUISTERING IN FRANKRIJK PARIJS, 29 Juil (Reuter) Te Amiëns zijn ernsttge verduisteringen ontdekt bij de commissie ^velke zorg draagt voor den wederopbouw van werken, welke in den oorlog wérden beschadigd! Uit de kas ontbreken 1.300.000 francs. Tegep den leider van -de commissie, die moet aftre den, is een aanklacht ingediend. C. J. N. te L. - Het Vredespaleis te Den Haag is te bezichtigen op alle werkdagen en op den eersten en derden Zondag van de maand van 24 pur. De Nieuwe Kerk te Delft is alle dagen (behalve 's Zondags) te bezichtigen tot 5 uur nam. ZWEMMEN. NIEUW WERELDRECORD 400 METER VRIJE SLAG. De Japansche zwemmer Negami. heelt tijdens wedstrijden te Tokio het wereld record over 400 Meter vrije slag verbeterd door dezen afstand af te leggen in den tijd van 4 min. 41,4 sec. Het officieele wereldrecord op dezen afstand stond tot nu toe op naam van den Japanner Maklno met een tijd van 4 min. 46.4 sec., gevestigd op 14 Augustus 1933. De Amerikaansche zwemmer Jack Me- dica heeft dit record dit voorjaar verbe terd en gebracht op 4 min. 42.5 sec. Dit nieuwe wereldrecord was echter tot op dit moment nog niet gehomologeerd, ter- wel de tijd van Negaml 1.1 sec. is geble ven onder dien van Medica. o GYMNASTIEK. LANDENWEDSTRIJD NEDERLAND—FRANKRIJK. Op 8 Maart 1936 te Haarlem. De Fransche Turnbond heeft de uitnoo- dlglng van het K.N.G.V. tot het houden van een landenwedstrijd ln 1936 aange nomen. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van den Kennemer Turnkring, het 50-jarlg bestaan van de Gymnastiek- en Sportvereeniging Concordia en het 40- jarig bestaan van de Gymnastiekvereeni- ging Bato. welke vereenigingen hierbij samenwerken, zal deze internationale ont moeting Nederland—Frankrijk op Zondag 8 Maart 1936 in het Gemeenteiyk Concert gebouw te Haarlem worden gehouden. Automobilisten, geeft alleen signalen, wanneer het werkelijk noodig is en niet uit sleur of tijdverdrijf. 2—1 I

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2