RIJNLANDSCH BORGSTELLINGSFONDS. Treedf het kabinet Colijn af? 76ste Jaarpang WOENSDAG 24 JULI 1935 No. 23107 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voor den kleinen handeldrijvenden en industrieelen middenstand. De Kamerzitting geschorst Dr. Colijn zal hedenmiddag half vijf een onderhoud hebben met H. M. de Koningin. Een definitieve beslissing over het aan de Kroon uit te brengen advies, wordt echter pas morgenochtend door den ministerraad genomen. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTi Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2 35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.» Het fonds trekt in ruime kring, ook bij overheidslichamen, sterk de aandacht. Heden ls ten overstaan van notaris mr. H. M. A. Coebergh alhier, opgericht de Stichting Rljnlandsch Borgstellingsfonds. De daad van oprichting werd verricht door de heeren P. A. van Aggelen, direc teur der gemeentelijke hulpbank (bank van leening en geldschletbank)secreta ris van de Stichting Leidsch Borgstel lingsfonds, mr. A. van de Sande Bak- huyzen, burgemeester der gemeente Lel den, prof. mr. D. v. Blom, hoogleeraar in de Juridische Faculteit; oud-voorzitter van de Stichting Leidsch Borgstellings- ionds, D. ten Cate Brouwer, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, en mr. A. J. Romijn, wet houder van Sociale Zaken; voorzitter van de afdeellng Leiden van het Nationaal Crisis-comité. De oprichting geschiedde op initiatief van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland. Het doel der Stichting is hulpverleening en woekerbestrijding, ten bate van den industrieelen en handeldrijvenden mid denstand binnen het gebied der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land, in den vorm van: a borgstelling voor credietwaardige cre- dtetbehoevenden, die trots ernstige po gingen niet slaagden in het vinden van voor credietverleening geëischte borgen of in het stellen van gevorderde zakelijke aekerheid; b. bemiddeling en voorlichting voor cre dietwaardige credietbehoevenden, die ble ken, niet elders deze te kunnen verkrij gen. Het fonds zal in die gevallen, waarin, na omstandig en nauwkeurig onderzoek, door verleening van een borgstelling red ding kan worden gebracht en verval tot armoede kan worden voorkomen, de ver krijging van een geldleening mogelijk ma ken. Het bestuur zal daartoe nauw con tact zoeken met de aangesloten gemeen ten. In den regel zullen voor deze hulp ln aanmerking komen middenstandersbe- drijven, welke ten minste vijf jaar be staan. Middenstandsbedrljven, die opgericht zijn in de crisisjaren en die, welke geen bestaansrecht hebben, komen voor hulp verleening niet in aanmerking. De hulp is bestemd voor kleine middenstandsbe drljven, die eertijds in een toestand van welvaart verkeerden en die waard zijn om in stand te worden gehouden. Hoeveel kleine zelfstandigen zijn er niet, die alles op haren en snaren zetten om aan een klein bedrijfskapitaaltje te komen en die daaraan zeker zouden worden geholpen, als zij maar borg konden stellen. Voor de zulken is het fonds bestemd. Het betreft voornamelijk die groote groep kleine zelf standigen, die niet voor crediethulp uit hoofde der bestaande regeling in aanmer king komen en toch verdienen geholpen te worden. Borgstellingen zullen in den tfgel niet hooger worden verleend, dan f. 500. Bemiddeling en voorlichting zal worden verleend aan middenstandsbedrijven die daaraan behoefte hebben en deze niet elders kunnen verkrijgen door het ver strekken van practische adviezen, door saneering van het bedrijf, het maken van schuldregelingen enz. Zij die kennis dragen van den toestand, waarin vele middenstandsbedrijven zich thans bevinden, zullen de oprichting van dit middenstandsborgstellingsfonds met waardeering begroeten. Het Nationaal Crisiscomité, dat met Mei 1936, haar werkzaamheden zal be ëindigen, heeft reeds van haar sympathie blijk gegeven. Voor Rijnland zal een be langrijk deel van dc taak van de plaat selijke crisiscomité's door het fonds kun nen worden overgenomen. Enkele plaat selijke crisis-comité's hebben bereids een bijdrage in het kapitaal gestort. Voor goed begrip zij medegedeeld, dat het fonds geen giften zal verstrekken, doch uitsluitend borgstellingen, bemidd- ling en voorlichting. De werkwijze van het fonds zal dezelfde zijn als van het Leidsch Borgstellings fonds. Het kapitaal van het fonds dient ihtact te blijven, opdat het fonds vele jaren zijn diensten zal kunnen blijven bewijzen. Het Departement van Economische Za ken heeft de voorbereiding tot oprichting met zeer veel belangstelling .gevolgd en van haar waardeering blijk gegeven. Aan den Minister van Economische Zaken is in de Statuten van het fonds veel invloed toegekend. Verwacht wordt, dat van Regeeringsrwege het fonds, ook door kapi- taaldeelname, krachtig zal worden' ge steund. Aan de Gemeente-besturen in Rijnland zal worden verzocht eveneens bij te dragen ln het kapitaal van het fonds. Ongetwijfeld zullen vele Gemeentebesturen aan dit ver zoek voldoen, omdat voor hulpverleening in aanmerking komen, die middenstands bedrijven, waar uit de gemeente van in woning van gemeentewege in het kapitaal van het fonds wordt bijgedragen. Het fonds heeft ook de belangstelling van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Naar verwacht mag worden zal in beginsel door Ged. Staten geen bezwaar worden gemaakt. De middenstandsorganisaties, waarvan velen reeds het werk van de bemiddelings- commissie financieel mogelijk hebben gemaakt, zullen zeer zeker de inkomsten van het fonds helpen versterken. In het Bestuur hebben zitting genomen, aangewezen door de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Rijnland, de heeren D. ten Cate Brouwer, P. A. de Gooijer en W. Schrandt; door Burgemeester en Wet houders der gemeente Leiden, de heeren P. A. van Aggelen, prof. mr. D. v. Blom en G. R. D. Crommelin; door den minister van Economische Zaken, de heer mr. J. J. R. Schmal, hoofdcommies Dept. van Econ. Zaken; door het bestuur van de Leidsche Maatschappij van Weldadigheid ter voor koming van verval tot armoede, de heer mr. P. A. Pijnacker Hordijk; voor de gemeentebesturen zullen voor de eerste maal ln het bestuur zitting nemen, de heeren A. J. Colijn, burgemeester van Alphen, A. Warnaar, burgemeester van van Hazerswoude, mr. W. J. Woldringh van der Hoop, burgemeester van Katwijk, K. Brug, burgemeester van Leiderdorp, J. A. Bakhuyzen, burgemeester van Leimuiden, J P. Gouverneur, burgemeester van Sas- senheim en A. J. L. Ketelaar, burgemees ter van Warmond. De statuten van het fonds bepalen, dat bij toerbeurt alle aan gesloten gemeenten in het bestuur zullen zitting nemen. Het dagelijksch bestuur bestaat uit de heeren: D. ten Cate Brouwer, voorzitter, A. J. L. Ketelaar, secretaris, G. R. D. Crom melin. penningmeester, P. A. v. Aggelen, districtscommissaris, A. J. Colijn. 2e voor zitter W. Schrandt. 2e penningmeester en P. A. de Gooijer, gedelegeerd lid. Door het bestuur zijn benoemd als juri disch adviseur, mr. A. J. Romijn,, als ac countant mr. H D. M. Knol en als adjunct districtscommissaris, de heer H. J. J. Simonis. Het fonds is gevestigd te Leiden, Nieuw- steeg No. 6. In verband met de vele voorbereidende werkzaamheden zal het fonds op een nader te bepalen tijdstip met de hulpverleening een aanvang maken. Het tijdstip zal nader in de pers worden bekend gemaakt. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland heeft de in November van het vorig jaar ingestelde bemiddelings- cc -missie opgeheven. De commissie heeft, onder voorzitter schap van den heer H. M Simonis, voorzit ter van de afdeeling Kleinbedrijf van de Kamer van Koophandel, veel voorbereidend werk verricht, om te komen tot oprichting van het Rljnlandsch Borgstellingsfonds. Ook heeft de commissie met de haar ten di." i e staande middelen vele middenstan ders de behulpzame hand kunnen bieden en op de been kunnen houden, waardoor verval tot armoede is kunnen worden voorkomen. De ervaring van de commissie heeft aan getoond. dat voor het borgstellingsfonds een zeer noodzakelijk en dankbaar werk terrein klaar ligt en dat dit middenstands- borgstelllngsinstituut in organisatie en vorm de juiste hulpverleening aan zelf standigen zal kunnen geven. Bij de replieken in de Tweede Kamer over hef bezuinigingsonfwerp heelt prol. mr. Aalberse gistermiddag namens de éénstemmige Katholieke fractie de verklaring afgelegd, dat, indien een motie van vertrouwen in hel algemeen regeerbeleid - waarvan dat op sociaal en economisch gebied momenteel het voornaamste onderdeel is - zou worden voorgesteld en in stemming gebracht, zijn fractie daaraan haar stem zou onthouden. In de avondvergadering verklaarde de minister president, dr. Colijn, dat de woorden van prof. Aalberse een ondubbel zinnige veroordeeling inhouden van hef algemeen beleid der regeering. Een soortgelijke verklaring is afgelegd door de sociaal-democratische en de communistische fractie benevens door een paar op zichzelf staande leden dezer Kamer. Waar aldus de meerderheid der Kamer blijk heeft gegeven van afkeuring van het algemeen regeerbeleid der regeering, van welk beleid het thans in behandeling zijnde ontwerp slechts een onderdeel is, was het kabinet tot het besluit gekomen, dat het thans gewenscht was, schorsing van de beraadslaging te verzoeken, opdat het zich kan beraden over den nieuw ingetreden toestand, ten einde daarover de Kroon te kunnen dienen van advies. (Men zie voor verdere bijzonderheden het 3e Blad) DE HEER ELKERBOUT UIT HET BESTUUR VAN HET CHR. NAT. VAKVERBOND. Onze stadgenoot de heer P. Eikerbout. lid van den gemeenteraad en tot voor eenige weken voorzitter van den Chr. Metaalbewerkersbond die tevens jaren lang lid was van het Dagelijksch Bestuur van het Chr, Nat. Vakverbond, nam een dezer dagen afscheid uit dezen kring. Na een langdurige loopbaan mocht hij den pensioengerechtigden leeftiid berei ken. waardoor hii ,ook zijn functie in het Dag. Bestuur van het C.N.V. moest neer leggen. De voorzitter van het Vakverbond, de heer Kruithof dankte den scheidenden functionaris voor hetgeen hij als onbezol digd lid van het bestuur voor de Chr. vakbeweging had verricht en wenschte hem een gezegenden levensavond toe waarbij hii hem als herinnering het werk van dr. Kuyper .De Voleinding" ter hand stelde In de Dlaats van den heer Elkerbour. trad in diezelfde biieenkomst voor het eerst op de heer G. Hordijk, die hem ook als voorzitter van den Chr. Nat Bond is op gevolgd. Gisteravond gaf ae blinde pianist Hugo Kandervelden, die zich hier reeds theerdere malen deed hooren. een Brahms- Chopin-avond in de receptie-kamer nr. de Stadsgehoorzaal. Een klein, rloch aan dachtig gehoor beluisterde zijn verto.kir- Ben en toonde deze door hartelijk applaus le vaardeeren. Eerste luitenant mr. J, D. Schepers, an het 6e regiment veidartiller.e, die de lessen in krijgskunde volgt aan de lioo- krij'.'.school en tot en met 10 Aug. d étacheerd is bij het 2e halfregnnent varen te Breda, wordt van 12 Aug. t in. 25 Sept. gedetacheerd bij het regiment wielrijders te 's-Hertogenbosch. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving. Reisbureau Lindeman N V. filiaal, ge bouw Vroom en Dreesmann Leiden. Hoofd zetel Den Haag, Groenmarkt 22. Beheerder filiaal: A. E Ross, Wassenaar. Wijzigingen. Chemische fabriek van Simplexite-pro ducten, Lammenschansweg 10. Leiden. Door opzegging van de zijde van den firmant J. A. M. Kleine, dd. 19 Nov. 1934 is de Vennootschap geëindigd. Naaml. Venn. Fabriek van Koek-, Ban ket- en Suikerwerken, voorheen firma H. M. Biesiot. Haarlemmerstraat 164166, Leiden. De statuten zijn gewijzigd. Wijziging handelsnaam in: NV. Fabriek van Koek-, Banket- en Suikerwerken, voorheen firma H. M. Biesiot. M. Boekwijt, Vischmarkt 4, Leiden, apo theek. Uittredende eigenaresse: Wed. W. G. Boekwijtde Lamaar. Wijziging handelsnaam in: apotheek Boekwijt. Nieuwe eigenaresse: M. J. J. A. Hom bergen, Goes. Geslaagd voor het examen boekhou den en aanverwante vakken (Federatie- eramens) de heer C. de Jongh alhier, leerling van den heer J. Munting. Abusievelijk hebben wij vermeld, dat de Brighton-grccp van de Leger des Heilo padvinders gisterenavond in de Graan- bcurs een uitvoering zou geven. Deze uit voering heeft eerst a.s. Dinsdagavond plaats. R.-K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES TE LEIDEN. Diploma's: Voor het Staatsexamen Huishoudkunde en Waschbehandeling N VII slaagden de dames: H. D. M. Antonissen, Groningen; F. M. G. Geuskens, Nijmegen; B. Haex, Heerlen; Th. D. M. Jansen, Enschedé; A. v. Parijs, Lisse; M. H. J. Poelmann, Bussum; W. Raadsen, Leiden; H. A. L. M. Vosters, Eindhoven; P. A. M Voss, Nij megen. Voor het Staatsexamen Koken en Voe dingsleer N VIII slaagden de dames: A. D. F. Brouwers en J. M. M. A. Meuwese, Leiden; M. A. H. Elfrink, Zwolle; M. J. A. ten Thy, Enschedé: H. C. M. Verdegaal Voorhout G. M. M. Breuers. Dortmund, A. H. C. M. Keulemans, Voorburg; C. M. H. Leesberg. Alkmaar, L. J. Rietdijk, Oegstgeest; M. C. A. Verberne, Utrecht. Het getuigschrift „Hulp in de Huishou ding" werd uitgereikt aan de dames: C. Dirkse, Oegstgeest; M. M. van Dort, Ch. Griffioen, C. Th. v. d. Voort, A. C. van Welzenis. Leiden; S. Karstens. Leiden (voorw.l; D. van Dokkum. Koudekerk (voorw.l; J. M. R. Hoogeveen en H. G. C. M. van Leeuwen, Noordwijk; H. M. v. d. Poel, Groenendijk; G. J. R. van Vliet. Al phen a. d. Rijn. Geslaagd voor het examen „Costuum- naaien" de dames: J. A. de l'Ecluse, E. J. Meurs, J. Overdljk, S. Stikknlorum en W. J. v. d. Werf, Leiden; A. J Meiman, Sas- senheim; Th. A. v d. Plas. Noordwijk- Binnen; A. van Rij, Oegstgeest; A. van Santbrink, Voorschoten; M. A. Versluys en P. L M Zwetsloot, Warmond; H. van Zwieten, Hazerswoude. Geslaagd voor het examen van den 4- jarigen Middagcursus de dames: M. Gor dijn, T. Koets, A. v. d. Logt, M. Schipper, Leiden; M. Juffermans, Oegstgeest, W. v. d. Valk, Zoeterwoude. Geslaagd voor 't examen „Costumière" de dames: J. Brandt, E. Evers, M. den Holder. H. van Kampen, A. de Ridder, C. van Rijn. A. Stouten J. van der Wilk. A. Witsenburg, C. van Huven, Leiden; G. van Ginkel, Warmond, M. Kruyt, Katwijk aan Zee: A. Verdoes, Katwijk a. d Rijn. Geslaagd voor het examen van den 3- jarigen Volledigen Avondcursus de dames: I Heuting, C. Pardon, M. van Rijn. H. Stikkelorum, J. Vitters. W. de Wit en M. de Wit, allen te Leiden. Overgangsexamens. Opleiding leerares Huishoudkunde en Wa schbehandeling Van de eerste naar de tweede klasse werden bevorderd de dames; G. Bouter. Leiden; M. Flint, Winschoten; J. Hoen ders. Utrecht; A. v. d. Meer, Zwolle; A. Perquin, Den Haag; Y. Salm, Oegstgeest; A Verhoeven, de Bilt. Opleiding leerares Koken en Voedings leer. Van de eerste naar de tweede klasse werden bevorderd de dames: D. van de Berg, Alphen a. d. Rijn <ged A. Berteio. Delft; J. ten Hacken. Haarlem; B. v. d. List, Den Haag (ged.)V. Maas. Over- schie (ged.); G. Rozemeijer, Rotterdam (ged.); J. Stollenwerck, Maastricht; M. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. BINNENLAND De Kamerzitting op verzoek van dr. Colijn geschorst; zal de regeering af treden? (3e en le Blad). Scherpe critiek op de Nederlandsche Varkenscentrale; rapport der commissie van onderzoek. (3e Blad). De ramp van de „Gaai"; resultaten van het onderzoek naar de oorzaken. (Binnen land, 3e Blad). Overwogen wordt de instelling van een Raad voor de Luchtvaart. (Binnenland, 3e Blad). BUITENLAND. Rond het Italiaansch-Abessynisch con flict. (Buitenland en Tel., le Blad). De geloofsstrijd in Duitschland. (Bui tenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, le BLAD. Vierling, ScheveningenE. Voss, Arnhem (ged.): A. Wuisman, Schiedam', K. IJdens, Oegstgeest (ged.); M. van Hassel, Zun- dert. Opleiding „Huishoudkundige": Van de eerste naar de tweede klasse werden bevorderd de dames: A. Nieuwen- burg, A. Pley, A. Walter, H. van Wljhe, M. Wiggers en D. Wijtenburg, Leiden; A. van Dijk, L. van Noord en A. Rietdijk, Oegstgeest; G. Samsom en C. Schram de Jong. Alphen a. d. Rijn; M. Bots, Voor hout; E. Grol, Groningen; W. v. d. Ham, Den Haag; A. Leesberg, Alkmaar: M. de Leeuw en A. Westphal, Voorburg; A. Minke, Dedemsvaart, H. Schouten, Leid- schendam; L. Tiebaxcks. Amsterdam; A. Vredebregt, Schiedam, H. van Zonneveld, Sassenheim. Opleiding „Hulp in de Huishouding". Van de eerste naar de tweede werden be vorderd: de dames: Ch. Aenmey D. Aver- dieck M. de Boer. T. van Heeringen. G. v. d Mark. H. van Ockenburg. M Penseel, B. Snel. T. Verhoef B. v. d. Vliet en L. Zwart Leiden: A Berg. Sassenheim; D. de Best. Katwijk Zee; J. Bregman en M. Bonda Oegstgeest; T. Dames R. Lefeber en M. Möller. Lisse; F. Weise. Warmond; T. van Zijverden. Hillegom. Dagvoorbereidende cursus. Van de eerste naar de tweede klasse werden bevorderd; C v. d Blij N. V. d. Bos. G. Bink. J, Hoogeveen. M. Huntelmane T. v. Kalke ren M Kraay J. Olthuis. G. Pardon M. Schaft. B Sjardin J. Süzle. A de Vries, A. de Vroede B. Wassink. W. van Wouw, M. Zaalberg A. Zwetsloot M. Berbee. M. Broeken H v d. Burg. M Gans. J. Kref- fer. A. Overdevest. W. Raaphorst. Lei den: F de Roode Leiderdorp; M. Turion, A. Zonneveld en C. Oosterveer. Voorscho ten; T Touw en T. van Engelen. Alphen aan den Rijn: N Borst M. den Dubbelden. M de Groot, L. Hofman. G. Juffermans en M. Onderwater. Oegstgeest; S. Hoogeveen en N v. Steyn Noordwijk; C. v d. Kamp, RoeloforendsveenT. v. Schie, Katwijk Rijn; T. Versluys. Warmond: M. v. d. Berg (voorw.l. C. Noordman. J. v. d. Poel. M v d Post J. v Velzen. Zoeterwoude. Het getuigschrift van den 2-jarlgen Dag voorbereidenden Cursus werd uitgereikt aan: J Gressie. C. de Jong, W. Jurgens, A. v. d. Moolen, A. Olivier, J. Filippo, M. Stik- voort, C. Teyn, E. de Vos, J. v. d. Werf, A. Woudenberg, T. Biansjaar, M. Boter. M. Kramp. D. Peterse en L. Swaanenburg Leiden, J. van Dorp Rijnzaterwoude, A. Reedijk, T. v. d. Ster, C. v. d. Kley, S. Kröschell, M. Snelderwaard, en A. Varke- visser Voorschoten. M. van Rijn Katwijk aan Zee, S. van Kampen Warmond, R. Molenkamp Oegstgeest en G. Wulfinghoft Noordwijk, B. Bruynen Sassenheim. Opleiding Costuumnaaien. Van de eerste naar de tweede klasse werden bevorderd: M. v. d. Brink. J. v. Deventer, A. Jansen, T. Keereweer. L. Krol. M. Langezaal, A. van Meygaarden, M. Meurs, A. Schouten, W. v .d. Zeeuw en A. Mank Leiden, J. Loo- mans en J. Timmermans Hazerswoude, J. Ouwerling Voorschoten ,R. van Rijn Kat wijk aan Zee, R. van Strohé Leiderdorp. Van Middagvoorbereidenden Cursus I naar Middagvoorbereidenden Cursus H werden bevorderd: M. Baan, A. Bouwmeester, H. van Buu- ren, A. Gijsman, C. den Holder, C. Klein, T. Klein. Schroder, E Stol, M. v. Ulden, F. van Vierzen, B. van Vierzen, E. Eradus en E. v. d. Berg Leiden, T. Akerboom Oegstgeest, M. de Jong Groenendijk, J. Ramaker en M. de Vogel Leiderdorp, W. Slootweg en C. van Wieringen Hazers woude, W. Wagtendonk. J van Leeuwen en G Hooymans Voorschoten. C. Rooy- akkers Lisse. Het getuigschrift 2-jarige Middagvoorbe- reidende Cursus werd uitgereikt aan: A. van Amsterdam, E. Elderhorst (ged.), W. Frank. N. van Groeningen, T. Jong bloed, S, van Leeuwen, A. van Nood, M.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1