f6!t0 Jaargang VRIJDAG 19 JULI 1935 No. 23103 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. VACANTIE-ADRES Het voornaamste Nieuws van heden. VI//CIIERJ-BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: '3D cis. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden ea gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.35 per week f. 0 15 Franco per post f. 2 35 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland f. 0.83 per 3 mnd.> nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. MOTIE AAN DEN MINISTER VAN KOLONIËN. Inzake de Anti-Chinecsche Hetze. Door het Comité van Actie tot Afweer van anti-Chineesche hetze is naar aan leiding van het gedicht „Het gele gevaar" navolgende motie aan den Minister van Koloniën gezonden: De protestvergadering, belegd door het Comité van Actie tot Afweer van anti- Chlneesche Hetze, op 17 Juli 1935 in café „Harmonie" te Leiden, op welke vergade ring aanwezig zijn Chineesche. Indonisi- sche en Hollandsche studenten, gehoord de uiteenzettingen over het antl-Chi- neesche hetze-gedicht „Het gele gevaar", voorkomende in het Indologenblad van 1 April 1935, het orgaan van candidaat- Indische ambtenaren te Leiden, overtuigd dat een dergelijk gedicht, dat van haat en minachtende gevoelens jegens de ln Ne derland en Nederlandsch-Indië gevestig de Chlneezen getuigt, een gevaar oplevert voor de openbare rust en orde, overtuigd dat dit gedicht een symptoom is van een gevaarlijke geesteshouding, protesteert ten sterkste tegen deze houding der Inflolo- gen. verzoekt de Regeering, dat candi- daat-Indische ambtenaren. wlen de I waardeering voor de verschillende bevol kingsgroepen ontbreekt, van gezags- lunoties verre worden gehouden, en be sluit deze motie op te sturen aan den Minister van Koloniën, aan de pers in Nederland en Indonesia en aan den Chi- neeschen Gezant te Den Haag. HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND Ter voorziening in de vacature van ingenieur van Rijpland heeft het college van dijkgraaf en hoogheemraden van Rijnland de navolgende niet-alfabetische .voordracht opgemaakt: 1. Ir. D. A. van Aalderen, Ingenieur van het waterschap „De Regge" te Almelo: 2. Ir. P de Gruyter, ingenieur bij het depar tement van verkeer en waterstaat in Ned. Indlë thans met verlof, wonende te Haarlem. VERORDENING OP HET VERKEER TE LAND. De voetgangers worden er aan herinnerd, dat zij volgens de nieuwe verkeersverorde- ning verplicht zijn het rechtertrottoir te houden op de Steenstraat, Breestraat. Haarlemmerstraat, Hoogewoerd en in het Noordeinde, de Maarsmanssteeg en Don- kersteeg. Borden, waardoor het verbod wordt kenbaar gemaakt, zijn aangebracht. Het niet rechts houden aldaar is strafbaar. De commissaris van politie maakt voorts bekend, dat in verband met het in werking treden van de nieuwe verkeersverordening op 1 Maart 1.1. geacht kan worden, dat de weggebruikers thans voldoende gelegen heid hebben gehad om van de nieuwe voor schriften en nieuw model borden kennis te nemen, waarom met ingang van Maandag 22 Juli a.s. ten aanzien van de nieuwe voorschriften strenger zal worden opgetre den. o DE CHR. HARMONIE „ATHALIA". Na een 5-jarige combinatie met de Chr. Muziekver. „Polihymnia" heeft de Chr. Harmonie „Athalia" zich weer zelfstandig gevestigd Dirigent is de heer H. v. d Veld, die ook vóór de combinatie de leiding had. Het dagelijksch bestuur is samengesteld uit: N. de Neef. voorz., A. Scheffcrr, De- cimastraat 23, secr. en W C. Geradts, .penriingm. DE SANEERING IN HET SCHILDERS BEDRIJF. Vergadering der Leidsche schilders. In den foyer van „Den Burcht" is gister avond gehouden een vergadering uitgaan de van de drie plaatselijke organisaties van schilderspatroons, in welke vergade ring gesproken is over de in aantocht zijnde saneering van het schildersbedrijf. De bijeenkomst, die zeer druk was be zocht. stond onder leiding van den heer J. J. v. Weerlee. Behalve de spieker van dezen avond, de heer Joh. Schut, hoofdbe stuurslid van den Bond van Nederland- sche Schilderspatroons waren aanwezig een hoofdbestuurslid van den Christelijken en van den Roomsch Katholieken bond. De heer van Weerlee sprak een wel komstwoord en wees op het doel van den avond, waarna hij dadelijk het woord gaf aan den heer Schut. Deze begon met er op te wijzen, dat de crisis oorzaak is gewor den van veel ellende ook in het schilders bedrijf. De concurrentie is buitengewoon verscherpt, hoofdzakelijk ook door dege nen die werkloos werden en voor eigen rekening en risico aan 't werk gingen. Er is echter nog méér dan de folterende in vloed van de crisis. Als er alleen de crisis was dan was er geen perspectief meer. Maar er is nog iets anders. Het bedrijf is ziek. Dat was het al jaren. Ook reeds in den tijd van hoogconjunc tuur, maar in dien tijd kwam de ziekte niet zoo erg uit. Die ziekte is de bande loosheid. De patroonsorganisaties hebben getracht in de chaos orde te scheppen. Die pogingen hebben echter grootendeels ge faald en dat is te wijten aan degenen die afzijdig zijn blijven staan. Toen in 1918 de 8-urige arbeidsdag werd ingevoerd raakte het bedrijf zijn stabili teit kwijt. Daardoor ontstond de ongebrei delde concurrentie. De organisaties hebben toen het collectief contract in het leven geroepen. Dat heeft wel iets geholpen, maar er stonden er nog veel te veel bui ten. Het heeft echter de rust gehandhaafd. Dat is zijn groote beteekenis. Het is echter noodzakelijk dat zulk een contract de steun heeft van een machtige patroons organisatie. Heeft het dat niet dan is alles verloren. De feiten zijn er om dat te be wijzen. Door de organisaties worden tal van geschillen aan de groene tafel opge lost, die anders in het openbare leven had den moeten worden uitgevochten. De organisaties hebben veel tot stand ge bracht En toch: de bandeloosheid is blij ven bestaan. Daarom is thans het saneeringsplan ontworpen. Saneering, dat betcekent ge zondmaking. Tegenover de bandeloosheid hebben wij noodig een tijdperk van saamhoorigheid en vertrouwen Laten wij niet beginnen met vertrouwen te vragen maar met ver trouwen te schenken. Dan mag men ook verwachten vertrouwen te ontvangen. Al les moet er in den geest van saamhoorig heid op gespitst worden om in de folteren de crisis nog een bestaan te vinden. Die mogelijkheid bestaat ongetwijfeld. De saneering is een moeilijk en verant woordelijk werk. De organisaties hebben het initiatief tot. de saneering genomen. De leveranciers hebben zich bli dat initia tief aangesloten. Ook hun belang is er mee gemoeid. De leveranciers zitten met tal van wissels, die niet worden betaald. Door de patroonsorganisaties en de leveranciers is het saneeringscontract vastgesteld De leden van de organisaties verplichten zich hun materialen te betrekken bil die leve ranciers. die zich tot een kring van be langhebbenden bii het. schildersbedrijf hebben gevormd. De schilders bevorderen daarmee een machtig blok van leveran ciers die het in de hapd hebben opne- mers op de z.g, ..stoplüst" te plaatsen. De leveranciers stellen echter als voorwaarde een hechte organisatie van schilders- patoons. Het. gaat er niet om schilders van de vlakte te krijgen Integendeel liet is de bedoeling iedere bona fide schilder te beveiligen. Maar de organisaties eischen dan ook dat elkeen achter hen staat. Spr. stipte daarna de voornaamste pun ten uit het saneeringsolan aan Er is een top-commissie van tien leden 5 uit de schildersorganisaties en 5 uit den handel. Daaronder bestaan de districts-commissies en daarnaast drie centrale commissies die Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden Onderqeteekende kwartaal week abonne wonende (straat! Ao weiischl hel „LEIDSCH DAQBLAD" vanaf f -opqezonden te hebben aan onderstaand adres als beroepsinstanties dienst doen van de beslissingen der districts-commissie inzake het plaatsen op de stoplüst enz. Niemand hoeft zich ten slotte nog te organiseeren. Ongeorganiseerden kunnen zich voorzien van een erkenningsbewiis. Daarmee onder werpt men zich aan alle verplichtingen die de saneering oplegt. Maarmen heeft geen invloed op den gang van zaken. Wat moet er nu nog meer gebeuren? De maatregel van het alleen koopen bü den kring van belanghebbenden is niet ge noeg. Het gaat er ten slotte ook om de prüzen beter te maken, zóó dat ze econo- misch-mogelük zijn. Met het oog hierop zün de interne saneeringsmaatregelen getroffen. Ieder georganiseerde of bezit ter van een erkennlngsbewüs wordt ver plicht zich te melden op de z.g. voorbe- sledingen. Daar wordt door een billüke rekening een gemiddeld cijfer als begroo- tingscijfer vastgesteld. Degene die daar het dichtst bü is moet het werk uitvoeren. Personen die buiten deze regeling om in schreven voor een lager bedrag komen in aanmerking om geplaatst te worden op de stoplijst, nadat eerst getracht is hem tot rede te brengen. Is dat nu niet in strüd met de hoog geroemde Nederlandsche vrüheld? Neen Er moeten regelen worden gesteld om het aantal slachtoffers dat valt in het schil- dersbedrüf minder te maken. Ieder die niet mee wil werken om het bedrüf ge zond te maken moet dat tenslotte aan den lüve gevoelen. Met een ernstig woord van opwekking tot de aanwezige niet-georganiseerden' om zich bij de organisatie aan te sluiten, be sloot spreker. Na een korte pauze werden verschillende vragen gesteld en door den heer Schut beantwoord. KINDERKERK „NATHANAËL". Feestelijke herdenking van het 20-jarig bestaan. AANBESTEDING. Hedenmorgen werd op het Bouwbureau van het Stadhuis aanbesteed het bouwen van een complex werkloodsen en keeten met aansluitende schuttingen en verdere werken op het Pieterskerkhof alhier Er waren 21 inschrijvers, t. w.: Fa. Marcelis f.6835: Jelle van der Wal, Zandvoort, f.6577; fa. Heemskerk f.5964; fa Rijngoud f.5650; Houber en Beugels- dijk f.5504: ingenieursbureau voor Bouw nijverheid Oegstgeest f.5460: fa. Breuring f 5386; Langeveld f.5335; L. van Noort en K. J. van Seventer. den Haag, f.5200; Vringer. Baarn. f. 5184; Gijsman en v. d. Oever f 4950Oostveen f 4880Houps f 4795 Timmers f.4782; Sesman en Soetemeüer, Alphen-R. f.4490; Bouter en Hartevelt f. 4472; v. d. Velde cn de Jong, Oegstgeest f.4321: fa. Gebr. Schrader f 4395; Boers. Hazerswöude, f.4200; Bik en Breedeveld f.4140: Bink en Valk f.4095. De gunning is aangehouden. Waar geen plaatsnaam vermeld, wonen de inschrij- vers alhier. N.V. ELECTRICITEIT- EN GASMAATSCHAPPIJ. Voorheen de Vries en Stevens. Op de Jaarlüksche Algemeene Vergade ring van Aandeelhouders der N.V. Electri- citeit- en Gasmaatschappij v/h de Vries en Stevens, gevestigd alhier, werd de Balans- en Verlies- en Winstrekening over 1934 goedgekeurd. Ondanks de groote moeilijkheden van dit crisis-jaar en een ongunstig 1933 werd het jaar 1934 met een bedrijfsoverschot afgesloten. Besloten werd over 1934 geen dividend uit te keeren. Na de afwikkeling van eenige interne besluiten werd de aftredende commissaris de heer Ch. P. Versteegen herkozen. De algemeene toestand van het bedrijf ontwikkelt zich ln gunstigen zin. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Café „Het Wapen van Leimuiden". No. 298, Leimuiden. Overleden eigenaar: J. Sneeboel d d. 20 Nov. 1934. Nieuwe eige naar Wed A Sneeboer—Disseldorp. Lei muiden. W. N. Vreeswük. Aarkade 2, Alphen a. d. Rijn. Rüwielen en onderdeelen. Overleden eigenaar: W. N Vreeswijk, d.d. 9 Juli 1934 Wijziging handelsnaam in: Wed W N. Vreeswijk—van Schip Nieuwe eigenaar: Wed. G Th Vreeswijk—van Schip. Alphen a d Rijn. Volmacht verleend aan: G. H. W Vreeswük. Alpher a d Rün. De heer B. Delarie heeft in het per ceel Korevaarstraat 35 een vleeschhou- werlj en spekslagerü geopend, die een hygiënischer en moderner, indruk maakt. Alle voorwaarden voor een juiste behan deling der vleeschwaren zün aanwezig o.a. een practische koelcel De winkel is sma kelijk en doeltreffend ingericht door de firma's Bik 'aannemer' v d Linden 'schilderwerk' en van Kleef ielectriciteit Verschillende bloemstukken legden getui genis af van de belangstelling betoond bij de opening van deze nieuwe zaak. De kinderkerk „Nathanaël", die dezer dagen haar 20-jarig bestaan herdacht, had gisteravond in het gebouw „Prediker" een feestelüke bijeenkomst belegd. De kinderen, in opgetogen feestvreugde bijeen, hebben hier met ouders en begun stigers dit feit herdacht. Bloemen en een strijkje, dat van rijd tot tüd opgewekte muziek liet hooren, verhoogden de feestelijke stemming, waardoor zich deze avond kenmerkte. De voorzitter, de heer C. van 't Riet, opende, nadat hij Jes. 55 had voorgelezen, op gebruikelüke wüze deze feesture. In zün openingswoord uitte spr. zijn blüdschap over de groote opkomst van dezen avond, de aanwezigen hierop een hartelijk welkom toeroepende, in het bij zonder de afgevaardigden van den Chr.- Nat. Werkmansbond, den adviseur en voorts allen, die aan het welslagen van deze samenkomst zouden medewerken. Met een enkel woord memoreerde spr. het zegenrijk arbeiden van de Kinderkerk. Met eendracht, liefde en toewüding en dit al niet in eigen kracht, werd door de com missie gewerkt. Dank zü het kaart systeem zag de kinderkerk-commissie het aantal bezoekers der kinderkerk toenemen, lederen Zondag is de zaal van Nathanaël gevuld en dit hoe kan het anders bezielde ongemerkt de voorgangers met heilig enthousiasme. Den arbeid van voorgaande besturen gedenkende, richtte spr. woorden van dank tot den secretaris en den penning meester, de heeren Van der Reyden en Brouwer, voor al hun werk. dat zü onaf gebroken in de afgeioopen 20 jaar hebben verricht. Tot slot wees spr. er op, dat het heerlük is een enkele maal te mogen ervaren, dat God het werk der kinderkerk wil zegenen. Na een opgewekten marsch door het muziekgezelschap, dat hierin blük gaf goed ingespeeld te zijn, dankte de voorzitter met nog een enkel woord den heer Du Pree voor de geschonken bloemen en den heer Holwerda voor de door hem geheel uit karton vervaardigde kerk De secretaris, de heer P. v. d. Reyden, bracht hierna uitvoerig verslag uit over de bestaansperiode der kinderkerk. Na opgemerkt te hebben, dat het kin- derkerk-bestuur in gulden letters boven dit jubileum wilde schrijven: „God alleen de eer", gaf spr. een overzicht van de wor ding, het onderwijs, de algemeene zaken cn het oersoneel der kinderkerk. Uit alles bleek, dat al bleven de moei- lükheden het bestuur niet gesnaard, toch met heel veel zegen gearbeid is. zoo zelfs, dat op het oogenblik ongeveer honderd vijftien kinderen 's Zondagsmorgens de kinderkerk bezoeken Ook het personeel vond begrüpelükerwijze uitbreiding. In eerbiedige herinnering werden door spr. de namen gebracht van de heeren P. de Bruin Sr., A Oolthuis en Kenbeek, die het bestuur door den dood zün ontvallen. De heer Van der Reyden eindigde zijn verslag met woorden van dank tot de feestcommissie voor de goede wijze, waar op zij een en ander in deze dagen heeft voorbereid. Na dit officieele gedeelte volgde een alleraardigste opvoering door kinderen der kinderkerk. die de aanwezigen een oogenblik de genoegens van den winter in herinnering bracht. Het zangspel .De Baanveger" was hiervoor gekozen. Een fleurend paartje, een paar baantje-glij dende jongens en een aantal schaatsen rijders zagen wij in een besneeuwd „land schap" hun wonderlijke capriolen vertoo- nen. Dat een en ander sterk op de lach lust der aanwezigen werkte, laat zich be- griipen! Voor de pauze, die evenals de geheele samenkomst gezellig verliep, heeft de heer Van 'tRiet nog opgewekt ziin contributie ten bate van het lustrum-fonds gestand te doen Enkele mededeelingen werden voorts nog door hem gedaan betreffende de boottocht der kinderen op a.s Maan dag. Onder grooten dank releveerde de heer Van 'tRiet voorts nog. dat van-de afdee- lingen „Hulp in Nood" en „Zusterliefde" de toezegging was binnengekomen dat voor een traktatie der kinderen tijdens de boottocht zou worden gezorgd Na de pauze is het bekende spronkie „Sneeuwwitje" opgevoerd, dat vooral dooi de fi.ina aankleeding een mooie aanblik bood In deze samenkomst, die door den secre taris. den heer Van der Reyden. gesloten werd, is tevens het tableau „Geloof. Hoop en Liefde" vertoond Voor „Nathanaël" en voor allen, die sym. pathiseeren met het doel vormde deze avond een mooie afsluiting van het vierde lustrum dat met zulk een opgewektheid en in dankbaar gedenken is gevierd. Dr J. v Niekerk conservator aan de Leidsche Universiteit ipharmaco thera peutisch laboratorium' is gekozen tot cor responderend lid van de ..Association for the study of allergy'het genootschap dat zich ten doel stelt de overgevoelig- heidsziekten te bestudeeren in de Veree- nigde Staten. BINNENLAND De begrafenis der slachtoffers van de ramp van de Kwikstaart (Binnenland, 3o Blad). Na de ramp van de Maraboe; de Riet vink op den terugweg (Binnenland, 3e BI.) De K.L-M. gaat eenige diensten opheffen; verschillende toestellen worden nagezien inzake den benzine-toevoer (Binnenland, 3e Blad). Ons parlementair Overzicht (3e Blad), De Kaagweek begonnen (Sport le Blad), BUITENLAND. De Negus van Abessynië roept zijn volk op ter afweer van een Itaiiaansche aan val (Buitenland en Tel., le Blad). Onverwachte minister-crisis in Grieken land (Buitenland, le Blad). De strijd in Duitschland tegen de R.K. Kerk (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, le BLAD. Bij den Gemeentelyken dienst voor Sociale Zaken staan 3587 werkeloozen in geschreven (v.j. 3096). Aan de Bisschoppelijke Kweekschool te Beverwijk slaagde voor het examen handenarbeid onze stadgenoot, de heer A. J. G. Montanus. Gisteravond te kwart voor zeven ge raakte A. B. op de Haarlemmerstraat met zün motorbakfiets bekneld tusschen twee wagens der H.T.M. De fiets werd geheel verbrijzeld, terwijl de berüder er gelukkig slechts met eenige ontvellingen afkwam. De trams bleven onbeschadigd. Onder zeer groote belangstelling heeft „Zuster Marie" de Nie gisteren den dag herdacht dat zü 25 jaar als zuster in het Diaconessenhuis alhier werkzaam was. Velen maakten van de gehouden receptie gebruik om haar hun gelukwenschen te komen aanbieden en deden dit bovendien veel vergezeld gaan van een geschenk. Kortom, het was een mooi huiselük feest. Wij vernemen, dat de Brighton Leger des Heils P.V. Troep onze stad ?al bezoe ken. Het ligt in het voornemen een bui tengewone P.V Demonstratie in de Graan beurs te geven. De burgemeester onzer ge meente heeft zich bereid verklaard, dezen troep te ontvangen. IJMUIDEN, 19 Juli 1935. V1SCHPR1JZEN. Tarbot per kilo f0.820.66, tongen per kilo f. 1.301.71, zetschol per kist van 50 kilo f. 20, kleine schol f. 163.70, bot f. 6.502.00, vleeten per stuk f. 1.90, pie terman en poontjes per kist van 50 kilo f. 4.50—1.15, kleine schelv. f. 14—3.10, ka beljauw per kist van 125 kilo f. 3023, gullen per kist van 50 kilo f.63.30, wij ting f 2.702.30, koolvisch per stuk f. 0.25, makreel per kist van 50 kilo f.1211. Hake-prijzen: groote hake van f. 55.00— 46.50 groot middel hake f. 49.5040.00, klein middel f.1511, klein f. 4.802.20. Aangevoerd 4372 kisten versche haring. Prijzen f, 126.25 p. k. Aangekomen 4 stoomtrawlers: PG 434 met f. 3294. IJM 117 met f. 1718, IJM 115 met f. 599, IJM 140 met f. 1097 en kotter KW 74 met f. 983 besomming. VLAARDINGEN, 19 Juli. KW 67 met 14 last; KW 102 met 18 last: VL 25 met 17 last ivan 7 schepen); VL 166 met 22 last. Volle haring 10 40-11.70, jonge en groene maatjes 9.80—1650, gewone kleinvallende maatjesharing 7.809.50, groene 6.508.00 alles naar kwaliteit.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1