76ite Jaargang DONDERDAG 18 JULI 1935 No. 23102 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Leidsch Crisis-Comité. STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zUn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven j 10 ets. porto te 'betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f- 3-35 per week f. 0.1» Franco per post f2 35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.J Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. Verantwoording ingekomen giften 1 Jan. t 'm. 30 Juni 1935 voor zoover verant woording niet op andere wijze ls geschied. A. KI. 5.X. 2.opvoering L Stud. Tooneel Fledermaus f. 668.—; ir. A. M O. 120; N. N. 25.Lunchtafel Rotaryclub 53.29prof. dr G. G K. 5.— X. 2—; Jubileum L. Dagbl. 250—; R v. W. 2.50; ultv. Ver. Zangers 66,61; Oud-militair St. Kon. Mil. Inv. Huis 1.uitv. Emtegeës 37,50: prof. dr. G. G. K. 5.—! Leidsch Stud.Corps 618.oud-leerlingen dr. Boens 2.50; De B. 3.30; fa. S 0.12; v. W. 1.28. Ger. bijdr. M. en W. F. R. F. 1.—, 1.—, 1—, 1— 1—, 1.—; prof. dr. P. C. H. 2.50, 2.50, 2.50, 2.50, 2.50, 2.50, 2.50; mr J. S. 3—, 3.—; mej. M. H. N. 1.—. 1 1.—, 1—, 1—. 1.—; personeel C. A. Brenn. 16.30, 12,60, 14.10, 13.30, 12.60. 12.60; N N. 10.-. 10.—, 10—, 10—, 10.— prof. dr. J. D. 2.50, 2.50, 2.50, 2.50; N. N. 2.50, 2.50, 2.50, 2 50. 2.— Verg. v. Huisvrouwen 255,50, 119.85, 70.90; J B Dec/Febr 4.50; Kon. Mil. Inv.huis 5 80, 5.90, 7 30. 5.70. 7 Ver. v. Huisvr. 85.55, 108,05, 140.70 Woensdag collecten 645—, 631.26, 645.25 603 91 638 50, 562.03, 621.95, 531.05 525.04. 558.33 523 96, 508.38, 636.52. OPENBARE OPLEIDINGSSCHOOL VOOR U.L.O. MARESINGEL. Ouderavond. Onder leiding van het hoofd, den heer Van der Jagt, hield deze school haar eersten Ouderavond in dit kalenderjaar. Voor deze bijeenkomst bestond bij de ouders als vanouds blijkbaar groote be langstelling: gerulmen tijd vóór den aanvang begon het publiek toe te stroo men en toen precies op tijd werd begon nen, was de gymnastiekzaal geheel ge vuld. Nadat de avond'' met een woord van welkom was geopend en de notulen der vorige vergadering waren gelezen en goedgekeurd, verkreeg prof. dr. van der Klaauw het woord over zijn onderwerp: „Het kind in verhouding tot het dier", aan het slot toegelicht met diverse lan taarnplaatjes. Blijkens de rustige aan dacht tijdens de lezing en de geanimeerde wijze, waarop de aanwezigen op de dik wijls geestige voordracht reageerden, viel «en en ander bijzonder in den smaak. Hierna voerden de oudste leerlingen der school een zangspel op, gecomponeerd door en ingestudeerd onder de beproefde leiding van een der Onderwijzers, den beer de la Rie, die daarmede een welver diend succes oogstte. Een woord van dank mag hierbij niet worden onthouden aan den voorzitter der Ouder-Commissie, den heer Groeneveldt, die daartoe aan het einde der zaal een keurig tooneeltje had ingericht. Bloemen voor den dirigent, alsook voor het hoofd der school van ziin afscheidnemende leerlingen, zoowel als de uitreiking van een souvenir in den vorm van een fleurig gebonden boek aan ^lk der van-school-gaande kinderen besloten dit nummer van het programma. Nadat de leider van dezen avond, den aftredenden secretaris, den heer Versluis voor zijn jarenlange trouwe diensten had bedankt, werd gepauzeerd. De dames-leden der Commissie, mevr. Boom en mevr. Meyer, beijverden zich biet het serveeren van een verfrissching Inmiddels werden stembiljetten ingevuld ter verkiezing van een nieuw lid in de Commissie: als zoodanig werd gekozen de heer Lasschuyt. Na de pauze werd nog over verschil lende aangelegenheden van gedachten gewisseld betreffende inrichting en even- tueele verbetering van het schoolgebouw, het schoolfonds en naar aanleiding van de rede van prof. van der Klaanw de belangen van den Leidschen Hout. Met een woord van dank en opwekking tot voortdurende belangstelling werd deze uitnemend geslaagde ouderavond be ëindigd. DE GRAAL BETUIGT TROUW AAN HET GEZAG. Een 150-tal lden van de R.-K Graal heeft gisteravond hulde en trouw betuigd aan de wereldlijke en geestelijke autori teiten onzer stad. Omstreeks kwart over acht vertrokken de Graalmeisjes in hun kleurige costuums van het Graalhuis aan de Hooigracht en marcheerden naar de Lakenhal, waar zij op het binnenplein werden ontvangen. Nadat een spreekkoor zich had laten hoo- ren, hield een der leidsters een korte toe spraak en bood den burgemeester een oor konde aan. Deze dankte met eenige wel gekozen woorden voor deze trouwbetui- svH? vai?.een vereeniging, die zijn volle sympathie heeft en voor welker toenemen- os groei en bloei hij zijn beste wenschen uitsprak. Daarna marcheerde de stoet naar de ,van deken Homulle aan den Hee- haal'd Waar de Pl€cnt'Sh«id werd her- TERAARDEBESTELL1NG VAN DEN HEER H. M. VAN DEN BERG. Onder zeer groote deelnemende belang stelling ls hedenmorgen op de begraaf plaats „Rhijnhof" het stoffelijk overschot ter aaide besteld van wijlen den heer H. M. van den Berg, ln leven chef-con troleur der N.Z.H.T.M., die Zondagnacht aan de gevolgen van een aanrijding te Oegstgeest op 53-jarigen leeftijd plotseling is overleden. In de omgeving van het sterfhuis te Oegstgeest hadden I zich hedenmorgen velen van het N.- Z.H.-personeel op. I gesteld en brach- ten hun overleden collega, toen deze zijn laatsten tocht aanving, een eer biedigen groet, om zich daarna In rijen van vier achter den rouw- wagen te scha ren. Op weg naar de begraafplaats werd gereden Wijlen de heer v.d. Berg langs de halte en administratie gebouwen aan den Rijnsburger, en Sta tionsweg, waar de werkzaamheden eenige minuten werden gestaakt en het dienst doende personeel met eerbiedig ontbloot hoofd den droeven stoet zag passeeren. Ook op „Rhijnhof" waren vele belang stellenden samengekomen. Onder hen zagen wij o.m. (ie heeren Ir. W. J. Modderman, chef van Exploitatie, D. v. d. Vijver, chef van den uitvoerenden dienst, mr. D A. E. Immink, secretaris van de N.Z.H.TM, uit Haarlem, technisch en administratief personeel, oud-personeel van de paardentram uit Haarlem en oud- personeel van hier, de heer A. Kruit, tech nisch ambtenaar en de heer Greske, chef van den uitvoerenden dienst te Haarlem. Als eerste spreker trad naar voren de heer Ir. W. J. Moddeman, die namens de Directie den overledene schetste als een nobel, edel en voortreffelijk ambtenaar. Spr bracht hem op deze plaats hiervoor dank. Vervolgens werd het woord gevoerd door den controleur, den heer Geus uit Haar lem. Deze sprak een woord van afscheid en memoreerde de goede eigenschappen van den overledene. Hierna sprak nog de heer Hollinga, se cretaris van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel en een zwager van den overledene eenige persoonlijke woorden Ds. Jansen Schoonhoven. Ned. Herv. Pred. te Oegstgeest voerde als laatste spreker het woord en ging in gebed voor. Vele bloemen en kransen, o.a. van Di rectie. personeel en familie dekte de baar., Dc overledene was door controleurs en haltechefs grafwaarts gedragen. PROTESTEN TEGEN ANTI-CHINEESCHE HETZE. CHR. HIST. JONGERENGROEP. Vele leden van de Chr. Hist. Jongeren groep hebben een excursie gemaakt naar de Aardewerkfabriek „De Rijn" van de firma Zaalberg te Leiderdorp. Voorgelicht door den heer Zaalberg, werd achtereenvolgens een bezoek ge bracht aan de klei-mengerij, de draaierij, waar de heer Zaalberg op het pottenbak- kerswiel een interessante demonstratie gaf, de ovens en de glasuurkamer, terwijl tot slot een bezoek aan de monsterkamer werd gebracht. Na een dankwoord van den voorzitter, den heer F. J. Groot Enzerink keerden allen voldaan huiswaarts. EXAMENS NIJVERHEIDSONDERWIJS. (RIJKSCOMMISSIE). Geslaagd voor de Acte N. VII. de dames: G. Prins, Den Haag; A. M. Blox, Den Bosch; A. E. Luchtenberg, A'dam; G. Algra, A'dam; C. Schoolenaar, A'dam; M E. v. Lith de Jeude, Amersfoort; G. R M. Reuvekamp, Amersfoort. Afgewezen vier candidaten. Geslaagd voor de acte N. VIII de dames; A D. Brouwer, Leiden; L J. Rietdijk, Lelden; M. J. A. ten Thy, Enschedé; M. M. Wesseling, Amersfoort; H. H. J. Meys, Amersfoort: G. Voorthuis, Amersfoort: A. E. de Bel, Rotterdam. Afgewezen één. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: J van der Luyt en Zonen, Wytenbachweg 12, Oegstgeest, expeditie enz. Nieuwe Vennoot: J van der Luyt. Oegstgeest (weder ingetreden d.d. 1 Mei 1935). D M. Driebergen Vliet N.Z. 5 Rijnsburg, varkens- en runderslagerij. De zaak ls d.d 1 Mei 1935 omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: Firma Gzbr. Drietereen (Eere kende Brpa'ingeni. Ven- nooten: D. M Driebergen Rünsburg: J. Driebergen Katwilk a d. Rijn en J. Drie bergen Riinsburg. Gebrs. Aaneeenbrug N.V., Kerklaan 11. Sassenheim kweeken van en handel in bloembollen enz Uittredend Directeur: C. Aangeenbrug, dd. 1 Juli 1935. Sprekers van verschillende nationaliteit. Naar aanleiding van een in het Leidsche Indologenblad verschenen gedicht, waarin eenige, op z'n zachtst gesproken onvrien delijke, opmerkingen voorkwamen, gericht aan het adres van hier te lande vertoe vende Chineezen, had het Comité van Actie tot Afweer van anti-Chincesche hetze gisteravond in de bovenzaal van „De Harmonie" een protestvergadering belegd, waarin als sprekers optraden de heer mr. G. C. A. Oskam uit Rotterdam, zoomede eenige studenten van Chineesche, Indi sche en Hollandsche afkomst. De bijeenkomst werd ingeleid door den heer Koe Tje Hie, waarna als woordvoer der der Chineesche studenten, de heer ijoa Sik Ien optrad. Deze wees erop, hoe de uitlating in het Indologenblad niet mag worden opgevat als komende van een wil lekeurige studentenvereeniging, maar van a.s. Indische ambtenaren, die straks ge roepen zijn om een bevolking van 60 mil- lioen zielen te besturen, waaronder meer dan 11/4 millloen Chineezen. Spr. somde vervolgens de maatregelen van verweer op, welke bereids bij de regeering door het comité van actie zijn aanhangig ge maakt. Weliswaar heeft de redactie van het Indologenblad naderhand haar ver- ontschuldig.ngen aangeboden voor het geincrimineerde gedicht, doch daarmede wordt niet de geest van rassenhaat opge heven, welke daarin tot uiting komt. Een dergelijke geesteshouding houdt een groot gevaar in zich voor de bevolking van Indië, zelfs wanneer het gedicht uitslui tend bedoeld is als satire, zooals thans wordt beweerd. Deze opvatting van spr. wordt blijkens zijn schrijven aan het co mité ook gedeeld door het Eerste Kamer lid, prof. van Embden. De bewoordingen, waarin de veront schuldigingen zijn vervat, kunnen even min de goedkeuring van het comité weg dragen. De tweede spreker, de Indische student Sastro, vergeleek de in Duitschland ge bruikelijke Joden-vervolgingen bij den geest, welke in het snderhavige gedicht tot uiting komt. Aan beide liggen rassen haat en -wrok ten grondslag. Het ver schil is alleen, dat het fascisme hier te lande nog niet oppermachtig ls, zooals bij onze oostelijke naburen, Spr. ziet het ge dicht uitsluitend als een symptoom van de algemeen voorkomende opkomst der fas cistische ideeën, welke ook in Indic veld winnen. Reeds werden Inlanders in Indië gemolesteerd en het bezoek van is. Mus- sert aan de overzeesche gewesten belooft weer weinig goeds. Neemt de Nederland- sche regeering nog een afwijzend stand punt in t. o. v. de fascistische denkbeelden, in Indië is dat in veel geringer mate het geval en daarom wekte spr. met klem op om mede te werken tot concentratie der anti-fascistische strijdkrachten, zoowel hier als overzee. Mr. Oskam, die hierna het woord voerde gaf een uiteenzetting van de rechtsmaat regelen, welke door spr. in opdracht van het Comité van actie naar aanleiding van het bewuste gedicht, bij de justitie tegen de redactie en uitgevers van het Indolo genblad zijn aanhangig gemaakt. Volgens spr. heeft deze kwestie meer een psycho- logischen dan een politieken ondergrond. Men kan hiertegen op verschillende ma nleren ageeren, n.l. door het voeren van een actieve of een passieve verdediging. Rassenhaat is gebaseerd op jalouzie en vrees. Uit dat gezichtspunt verklaart spr. ook de actie tegen de Chineezen. Het beste verdedigingsmiddel daartegen is om den volke te laten zien, waartoe het wijdver takte Chineesche volk in staat is. Als laatste spreker werd het woord ge voerd door een Hollandschen student, den heer de Jong, die zich in hoofdzaak aan sloot bij de psychologische beschouwing over dit incident van mr. Oskam, maar daarnaast ook in algemeenen zin de poli tieke beteekenis schetste. In dit verband behandelde spr. de economische verhou ding tusschen Indië en het moederland, welke met de politiek rechtstreekscli ver band houdt. Spr maakte daarbij onder scheid tusschen de nationalistische stroo mingen in Nederland en Indie, welke een verschillenden ondergrond hebben. Essen- iiëel bestaat er evenwel geen noemens waardig verschil en dit kan gemakkelijk worden overbrugd, mits er van weerszijden een bewust streven naar contact leeft, dat uiteindelijk zal leiden tot wederzijdsche waardeering. Rassenstellingen bestaan niet. doch komen slechts voort uit tegen strijdige sociale belangen. Aan allen, die het wél meenen met de menschheid. de taak om door opheffing dier tegenstel lingen mede te werken tot opheffing van den rassenhaat. Na eenige discussie werd de vergadering gesloten. CHR. HIST. UNIE. Feestelijke bijeenkomst in „Prediker". Tot besluit van de verkiezingsactie had de afdeeling Leiden van de Chr. Hist. Unie een feestelijke vergadering belegd in ge bouw „Prediker". Het amusementsgedeelte werd verzorgd door de Jongerengroep De zeer druk bezochte vergadering werd door den heer Tymstra met een inleidend woord geopend, waarbij hij gelegenheid had nog eens te wijzen op de belangrijk heid van de gehouden verkiezing en aan spoorde tot grooter krachtsinspanning en trouwer vergaderingsbezoek. Na enkele dankwoorden gesproken te hebben aan de propaganda-commissle voor den verrich ten arbeid, werd begonnen met het af werken van het programma: declamatie van den heer de Jaegher, muziek en de opvoering van „Hannes wordt ingekwar tierd". Tusschen de programmapunten In hield de heer Wilbrink nog een opwekkende toe spraak, waarbij hij constateerde, dat de C.H.U. zcowel in den lande als in de stad verantwoordelijkheid draagt en dat dus de strijd zooveel moeilijker was, dan voor de genen, die in oppositie zijn. Dat de C H.U nochtans haar positie kon handhaven stemt tot groote dankbaarheid en wijst op de trouw van leden en geestverwanten aan het beginsel, dat de C.H.U. belijdt. Ook in de toekomst zal de Raadsfractie haar verantwoordelijkheid kennen en zich niet laten voorschrijven hoe haar houding moet wezen. Met een opwekking om trouw te blijven besloot de heer Wilbrink zijn rede, die herhaaldelijk door applaus was onderbroken Den voorzitter werd nog dank gebracht voor zijn uitstekende lei ding. Dames dienden eenige verfrisschingen rond, waarna om ruim elf uur deze ver gadering werd gesloten met dankgebed. -o DE CHRISTELIJKE KWEEKSCHOOL. De overgangsexamens. Bevorderd van de 1ste naar de 2de klasse: P Batelaan te Koudekerk; Ph. J. Bee kenkamp te Leiden; W. K. v. d. Berg te Sassenheim; J. Eikerbout te Leiden; G. Endhoven te Zegwaart; R. v. Goor te Voorburg; T. C Hegeman te Ter Aar; N. Hoek te Katwijk a Zee; A, J. Hulzen te Katwijk a. Zee; L. de Jong te Leiden; A. H. Kruit te Leiden; A. v. Noort te Bent huizen; J. Ravensbergen te Nieuwkoop: W. J. Reder te Schevenlngen; A. de Ru te Leiden; G. v. d. Schinkel te Abbenes; B. Star te Rijnsburg; P. Stol te Leiden; P. v. Teijllngen te den Haag; J. C. v. Tol te Abbenes; J. Tuinman te Alphen a. d. Rijn; T. v Veen te Boskoop; C. M. v. Venetië te Leiden; J. G. v. Vliet te Lei den; J. de Vreugd te Voorschoten; H. A. v. Wijk te Alphen a. d. Rijn; D Wijnbeek te Noordwijk B G. Wille te Hazerswoude; M. Wissel te Leiderdorp; L. Noorduin te Leiden. Niet bevorderd: Geen Bevorderd van de 2de naar de 3e klasse: G. F. Aidershoff te Leiden; R Appel- melk te Leimuiden; P. A. ie Cointre te Voorburg; I. Deurloo te Leiden, A. Die penhorst te Katwijk a. Zee; C. Doets te Katwijk a. d. Rijn, A. M. v. d. Endt te Oegstgeest; W. Haasnoot te Katwijk a. Zee; H. J. Heijmans te Leiden; C. v. d. Hoff te Oegstgeest; J. v. Kesteren te Den Haag; F. A. Kuijpers te Oegstgeest; P. Kuperus te Leidschendam: E. G. Laman te Leiden; A. de Lange te Leiden; C. Ligthelm te Den Haag; S. G. Mijnders te Lisse; J. Mol te Alphen a. d. Rijn; J. Montagne te Lisse; G. Noorlandt te Lei den; T. Ostermann te Voorschoten; A. den Ouden te Oegstgeest; M. Plante te Alphen a. d. Rijn; E. A. W. Sleeboom te Noordwijk B.: J A. Zandbergen te Rijns burg; C. v. Zijst te Katwijk a. d. Rijn; S. B. Zondervan te Leiden; S. Tigchelaar te Lisse. Niet bevorderd: Geen. Geslaagd voor het examen nuttige handwerken de dames P. A. Ochtman en W. de Jager beiden alhier. Geslaagd voor het Mulo-diploma A; F. Zuiderduin en D. N. C. van Wijk, bel den alhier. Hedenmorgen vertrokken 31 leerlin gen van de Chr. Hoogere Burgerschool alhier met den trein die 7.56 van hier ver trekt naar Aken, om onder leiding van eenige leeraren een vacantiereisje door Duitschland te maken. De bijkomende timmerwerken voor den nieuwbouw der firma Vroom en Drees- mann zijn niet, uitgevoerd door de firma v. d. Voort, zooals gisteravond abusievelijk is gemeld, maar door de firma Vorst alhier. Voor den Nederlandschen Bond tot Redden van Drenke'ingen zijn te Den Haag geslaagd voor het Bondsdip'oma A onze stadgenooten de heeren W. J. van Nlekerk, A. Pardon en C M. Rozier. De politie alhier heeft aangehouden zekeren H. S. uit Den Haag die ervan wordt verdacht ten nadeele van verschei dene Leidsche boekhandelaren boekwer ken te hebben gestolen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het Italiaansch-Abessynisch conflict. De aangekondigde rede van den Negus in het parlement is uitgesteld tot Maan dag a.s. Men neemt aan dat de Negus eerst den uitslag van de onderhandelingen tusschen Lenden en Parijs afwacht, alvo rens rieiiwe bcs'uiten te nemen. De Negus verklaarde #og tegen een „Times"-correspondent. te wenschen, dat de Volkenbond op 25 Juli a.s. den toestand onderzoekt. Abessynië zal de beslissing afwachten, zonder diplomatieke stappen te ondernemen. BINNENLAND Ter-aarde-bestelling mr. P. W. A. Cort van der Linden in Den Haag (Laatste Be richten, le Bladi. Het debat in de Tweede Kamer over het bezuinigingsontwerp begonnen, (3e Blad), De ramp van de Maraboe; nadere mede- deelingen van Hondong. (Binnenland, 3e Bladi. Het zilveren jubileum van den Bond van Chr. Oranje-Vereenigingen. (Binnenland, 3e Blad). De misdadigers te Oss (Gemengd, 3e BI.) Goed geslaagd concours-hippique te Hoofddorp; Ritmeester De Kruyff wint het springconcours. (3e Blad). Bij het zilveren jubileum van „De Kaag'* (Sport, 3e Blad). BUITENLAND. Laval over de bezuinigingsdecreten zijner regeering. (Buitenland, le Blad). De Engelsche vlootschouw geëindigd (Buitenland, le Blad). Roosevelt wil doorzetten. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, le BLAD. Abessynië erkent de uiteindelijke be teekenis van het verdrag van 1906, maar Mussolini zet de troepen-mobilisatie voort en dreigt persoonlijk in Oost Afrika te verschijnen. Dientengevolge zou het waar deloos zijn thans op grond van dit verdrag te werk te gaan, temeer daar Engeland het eenige der drie onderteekende landen is, dat op toepassing blijft aandringen. De Negus verklaarde verder zeer tevre den te zijn over de houding van sfr Samuel Hoare en van Anthony Eden. Men becriti- seert het in Abessynië niet, dan Engeland zich de vrije hand voorbehoudt bij zijn vredespogingen. Tot dusver heeft noch Italië, noch een ander land Abessynië een direct voorstel gedaan wegens den bouw van een Italiaan- sche spoorweg van Erythrea naar Somali- land Indien dit zou geschieden, zouden de details moeilijkheden veroorzaken. Niette min is Abessynië nog altijd bereid, de kwestie te bespreken. Over de mogelijkheid van territoriale concessies uitte de keizer zich zeer vast beraden. Er kan slechts sprake zijn van een uitwisseling van gebiedsdeelen. zoo verklaarde hij. Wanneer het aanbod in zake de haven van Zeila nog bestaat, ben ik tot een tegenprestatie bereid. De omvang van het gebied kan nog niet worden aangegeven, maar er bestaat geen twfjfel over de ligging. Abessynië wijst het onvoorwaardelijk van de hand, een der Noordelijke provincies af te staan en van de districten Arussi, Galla, Bale, Li- ban en Boran kan geen sprake zijn. In aanmerkingkan slechts komen een deel van Ogaden (aan de grens van Ita liaansch Somalilandl, maar conditio sine qua non is. dat het aanbod inzake den afstand van Zeila blijft bestaan. Tijdens mijn rondreis in Europa, aldus verklaarde Haile Selassi. heb ik er de re geeringen van Engeland en Frankrijk op gewezen, dat Abessynië een haven aan de kust van de Roode Zee noodig heeft. Dit is nog altijd van meer belang dan leenin gen of andere financieele hulp. De voornaamste oorzaak van het feit, dat Ethiopië nog afgesloten is van de Westersche beschaving, is het ontbreken van een haven. Wat de Italiaansche bedreiging betreft om in Genève de kwestie van de slavernij aan de orde te brengen, daarover kan ik zeggen, dat de slavernij zich niet tot Abessynië beperkt, maar ook bloeit in Tri polis en Erythrea. hetgeen de Italianen zelf toegeven en hetgeen ook bij den Vol kenbond bekend is. Ten slotte gaf de keizer uiting aan zijn verbazing over het feit, dat in tegenspraak tot het verdrag van 1931. moeilijkheden gemaakt worden in verband met de ver scheping van oorlogsmateriaal naar Abes synië. vooral door Tsjecho-Slowakije en België. In een artikel, dat verschenen is in de .Popoio d'Italia" schrijft Mussolini o.a.: ..Het geschil, dat met de wapenen is aan gevangen moet thans met de wapenen beëindigd worden" De Abessyniers hebben aangevallen aldus zeet de chef der Italiaansche regee ring verde' zi> moeten dus ook de ver antwoordelijkheid dragen. Italië zal ener gieke maatregelen treffen teneinde Abes synië te ontwapenen Daarmede za' het 2 millioen slaven bevrijden en beschaving brengen aan tien millioen menschen, wier markten voor den handel zullen wor den geopend Italië zal datgene doen. wat 'ook Frankrijk en Engeland in deze om standigheden zouden doen. Italië heeft niemand noodig. maar ieder heeft vriend schap noodig.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1