Debat over het bezuinigings ontwerp LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 18 Juli 193S Ons parlementair overzicht. GEMENGD NIEUWS. Laat Uw vacantie niet bederven! SPREEKCEL. o De slag aan de Marne van de Neder- landsche regeerlngs-polittek ls gisteren begonnen. Wij verstouten ons te profeteeren, dat Colijn er als overwinnaar uit zal te voor schijn treden. Het ls een merkwaardige situatie bij deze discussie over het Bezuinlglngsont- werp. Het ontwerp zelf Immers is stellig in beteekenis verminderd, sinds eenige be langrijke deelen er uit werden verwijderd. Het debat zal dus wel voornamelijk loopen over liet algemeen beleid, en als men dit wil afkeuren, zal er een motie moeten bomen. Maar die zien wij nog niet. Toen als eerste spreker de heer Albarda werd aangekondigd, de leider der sociaal democraten. stond vast dat de slag zou beginnen met een scherpen aanval op het kabinet uit het roode bataljon. Hij ls aan gevangen met te constateeren, dat de be handeling van dit ontwerp den zegen der parlementaire democratie heeft bewezen, want leefden we onder het fascisme dan zou het heele ontwerp aan ons volk een voudig zijn opgelegd, thans echter heeft de Regeering belangrijke concessies moe ien doen. In weerwil van deze concessies achten de sociaal-democraten het wets voorstel bedenkelijk De strijd, die thans moet worden gevoerd, Is die over methode en richting van het crlsis-beleid, en wan neer en hier een meerderheid is voor een ander beleid, moet die meerderheid be reid zijn de verantwoordelijkheid daar voor te aanvaarden. De heer Albarda er kennend dat het begrootings-evenwlcht zoo goed en zoo spoedig mogelijk moet worden hersteld, ook door bezuiniging, heeft tegenover de methode van het re- geerings-beleid een andere methode ge steld de bekende Plannen der sociaal democraten. De Regeering wil aanpassing, daling van het levensniveau volgens de lijnen der liberale economie, zij past deze sinds lang toe, maar aldus de heer Al barda goede resultaten ervan zijn nog niet te bespeuren, integendeel, de econo mische toestand is hoe langer hoe slechter geworden. Dit laatste illustreerde de afge vaardigde met allerlei gegevens, inzonder heid in het licht stellend, dat loonsverla ging nergens den toestand heeft verbe terd, doch de positie der binnenlandsche markt ondermijnd. De aanpassing heeft volgens den socialistischen leider louter destructieve gevolgen gehad. Zoo kan niet worden voortgegaan! riep hij uit want de tekorten zullen steeds grooter worden. Waarom geen vermindering van het aantal gemeenten? vroeg hij, namelijk opheffing van de vele dwerg-gemeenten? Waarom onze zilveren munt niet door een nikkelen vervangen? Waarom niet een deel van het Muntfonds gebruikt? Waar om geen hoogere heffingen van de draag- krachtigen? Waarom geen opheffing van het bankgeheim, om belasting-ontduiking tegen te gaan? In den loop van zijn rede heeft de heer Albarda een scherp pleidooi gehouden te gen het capltulanten-stelsel, waardoor in den vervolge ook sociaal-democraten uit lal van burgerlijke betrekkingen zullen worden geweerd. Welk recht heeft men om te zeggen riep hij uit dat so ciaal-democratische ambtenaren voor de Overheid onbetrouwbaar zijn? Dit is niet het geval. Natuurlijk moet de Overheid op hen kunnen rekenen. Reeds om de uit sluiting van sociaal-democraten achten deze 't capitulanten-stelsel onaannemelijk Breedvoerig heeft de heer Albarda het beleid der Regeering bestreden; de benoe ming van Minister Qelissen heeft in dat beleid geen voldoende wijziging gebracht. Noodig zijn het uitvoeren van openbare werken op groote schaal en een krach tige industrialisatie. De werkloosheid zal er door verminderen; de koopkracht ver meerderen; de markt opleven, de belas ting-opbrengst toenemen. Tegenover de aanpassing stelde de socialistische aan voerder „constructieve welvaartspolitiek". Het roer moet omgegooid worden riep hij uit en als het niet spoedig gebeurt, tal het onherroepelijk te laat zijn. Na deze speech, die geen nieuws bracht en die gelijk verwacht kon worden de sociaal-democraten tegen het kabinet Plaatste, heeft de eenling, ds. Lingbeek, verklaard, dat geen enkele Regeering in staat zal zijn de crisis op te lossen zij is een over de wereld gekomen Godsge richt maar dat bezuiniging noodig is en dat de Regeering er veel vroeger mee had moeten komen. Hij nam het der Re geering echter zeer kwalijk, dat nog steeds verzuimd wordt te bezuinigen op de sala rissen uit 's rijks kas aan kloosterlingen, en dreigde zelfs tegen het ontwerp te zul len stemmen, indien ook ln die richting niet iets wordt gedaan. Een andere eenling-spreker was de heer Westerman, die geheel in strijd met de sociaal-democraten de bezuinigings voorstellen totaal onvoldoende acht. Het ontwerp beteekent niet zoo veel meer; de Regeering is vrijwel over de geheele linie teruggedeinsd; wat er overbleef zal groo- tendeels eerst in de toekomst effect heb ben Als dit nu de groote bezuiniging is. Waar moet het dan in Nederland heen? vroeg de heer Westerman, en hij drong er op aan, dat de Regeering de bezuini- gings-politiek veel krachtiger ter hand zou nemen. Met salaris-verlagingen alleen 'waaromtrent thans trouwens de grens is bereikt) komt men er niet meer. Intus- rchen, welke bezwaren deze afgevaardigde °ok had en hoe zeer hij verklaarde niet te Eelooven dat deze Regeering de moeilijk heden zou overwinnen: hij zou zijn stem aan het ontwerp geven, omdat iedere be zuiniging hem welkom ls. Tot dezelfde conclusie kwam de heer Kersten, namens de staatkundig-gerefor meerden; ook volgens hem echter waren de bezuinigings-voorstellen veel te laat in gediend En verder dient, meende hij, de Hegeering maatregelen te nemen om te bevorderen dat ons volk niet langer „bui ten God zal leven" en niet langer „Gods =>eboden zal ontheiligen". de plattelander Vervoorn had en- jteie bezwaren, aan het boerenbelang ont- i, maur ook hij gaat natuurlijk voor stemmen. De dagvergadering sloot met een spre ker, wiens stem voor de Regeering van zeer groote waarde en beteekenis was: de heer de Geer. De christelijk-historische staatsman heeft zich, als is hij het niet in alles met de Regeering eens, achter het kabinet geschaard. Hij meent zelfs (en waarlijk niet ten onrechte i dat er van hel ont werp te veel ophef ls gemaakt. Wat ls dit wetsvoorstel eigenlijk anders sprak hij dan een vervroegd dekkingsplan voor 1936? En hij becijferde, dat het ontwerp thans nog slechts 63 mlllioen dadelijke, effectieve besparing brengt (waarvan maar 8 millioen als „afbraak" kan wor den beschouwd) en verder 34 millioen perspectief-bezuiniging, hoewel dit be drag lang niet vaststaat. Reden tot ern- stigen tegenstand geeft volgens mr. de Geer het ontwerp niet; het zal ons echter ook geen sluitend budget brengen, Ja, deze kundige financier verwacht zelfs voor de naaste toekomst weinig verbetering van den financleelen toestand. Aldus het discussie-verloop In de eerste dagvergadering. Zij bracht alleen de so cialisten als tegenstanders. AVONDVERGADERING. VOORTZETTING VAN DE DISCUSSIE. 's Avonds heeft allereerst mr, de Geer zijn redevoering voortgezet. Hij had zich tot taak gesteld na te gaan, wat de tegenstanders van het regeerlngs- beleid eigenlijk onder „constructieve wel vaartspolitiek" verstaan. Wie is daar eigenlijk tegen? vroeg hij. Niemand. Het komt maar op de maatregelen aan, die men daartoe verdedigt. De Regeering ls niet bij machte zonder meer de koop kracht te versterken. Aan uitvoering van openbare werken wordt sinds Jaren ge daan, en men moet zich bij snellere uit voering hoeden tegen het verrichten van improductief werk En voorzichtige in dustrialisatie-voorstellen aal men van den nieuwen Minister kunnen verwachten. Nogmaals heeft deze gezaghebbende fi nancier zich tegen devaluatie uitgespro ken; zoolang pond en dollar niet gesta biliseerd zijn, of het goud niet gedwongen moet worden losgelaten, blijft hij ze af wijzen Maar toch verklaarde hij aan de valuatie de voorkeur te geven boven de consequente deflatie, welke in het vaste- lasten-ontwerp belichaamd ls. Tegen de maatregelen, in dit laatste ontwerp voor gesteld, bleek hij zeer ernstige bezwaren te koesteren. Indien de natuurlijke aanpas sing van schulden wordt prijsgegeven voor operatief Ingrijpen, acht hij de devaluatie beter, ook omdat zij dan rechtvaardiger ls en over de geheele linie werkt Wie zoo verklaarde de afgevaardigde met grooten nadruk in de natuurlijke aan passing der schulden geen vertrouwen meer heeft, moet logisch tot devaluatie komen. Daarom was zijn wensch, dat de Regee- ling het vaste-lasten-ontwerp zou terug nemen, gebeurde dit niet, dan zouden de christeiyk-historischen er tegen stemmen. Dit moment was het eerste van groot be lang op dezen dag van debat. Ook de heer Aalberse, de leider der ka tholieken, heeft gesproken, en het is be grijpelijk, dat ook zijn rede met groote belangstelling werd gevolgd. Hij verklaar de al spoedig, dat de katholieken het heen gaan van Minister Steenberghe betreuren. Waarom ls hij nu eigenlijk precies heen gegaan? vroeg hij, en waarom zijn aan het parlement geen uitvoeriger mededee- lingen daaromtrent gedaan? (Mr. Steen berghe heeft ln de pers verklaard, dat hij alleen is heengegaan, omdat hij inzake de devaluatie van meening verschilde). De heer Aalberse stelde ons deze vraag: Zijn de ministers werkelijk allen nog overtuigd, dat, als de aanhangige wets ontwerpen zijn aangenomen, inderdaad devaluatie niet noodig zal zijn? pet antwoord op deze vraag zoo ver klaarde de Roomsche leider is voor zijn fractie van belang voor het bepalen van haar houding. Zij kan het kabinet niet steunen uit waardeering voor de perso nen der ministers; zij kan het alleen steunen, wanneer het vertrouwen heeft in zijn crisis-politiek; daarom is het van be- iang te weten, of het kabinet zelf nog vol ledig ln zijn aanpassings-politlek ver trouwt, De heer Aalberse heeft er aan herin nerddat hij reeds herhaaldelijk de po litiek van zijn fractie naast of tegenover die van het kabinet heeft verdedigd, maar dat hij en de zijnen zich altijd hebben onthouden van roekelooze avonturen en altijd met bedachtzaamheid de eventueele gevolgen van hun daden hebben overwo gen. Hij heeft nog eens ln breede lijnen de economische politiek van zijn groep uit eengezet. Hierbij erkende hij, dat wij door onze maatregelen in den toestand slechts weinig verandering kunnen brengen, om dat hij door wereld-factoren wordt be- lieerscht. Maar wat er dan gedaan kan worden, kan niet alleen door aanpassing (bezuiniging) geschieden. Ook in de vaste lasten moet worden ingegrepen. Maar wat de Regeering inzake dit laatste voorstelt, achtte mr. Aalberse onvoldoende. In den strijd: consequente deflatie of devaluatie? kiest mr. de Geer het laatste, en mi'. Aal berse het eerste, maar zei deze de Rcgeering kiest geen van belde, want het vaste-lasten-ontwerp brengt geen volle- ledige deflatie. Acht zoo vroeg de Roomsche leider de Regeering het ge deeltelijke ontwerp voldoende om de de valuatie te keeren? En hij deelde mede, dat vele leden hun stem over het bezui- niglngs-ontwerp alleen zullen kunnen uit brengen, wanneer zij weten wat er precies in het vaster lasten-ontwerp zal staan, en wat er mee zal gebeuren; hij wenschte de eindstemming over beide wetsontwerpen gelijktijdig te doen plaats hebben Hier koppelde mr. Aalberse de twee wetsontwerpen dus aaneen, en stelde bo vendien min of meer de voorwaarde, dat de verlaging der vaste lasten nog tot an dere objecten zal worden uitgebreid, gelijk in 1931 Bruning in Dultschland op groote schaal heeft gedaan Prof. Aalberse heeft zijn standpunt in zake enkele zaken nog nader uiteengezet, DE MISDADIGERS TE OSS. EEN DRAMA VAN 1926 OPGEHELDERD. Na negen jaren is thans naar de N.R Crt, meldt de sluier gelicht van een der ernstigste misdrijven en het zijn er vele welke te Oss zijn gepleegd. De gemeentepolitie ls er ln geslaagd, volko men klaarheid te brengen in de befaamde brandstichtingsaffaire van Augustus 1926, waarbij een moeder met haar drie kinde ren zijn verbrand. Zooals reeds gemeld, was in den nacht van 10 op 11 Augustus 1926 onder ver dachte omstandigheden brand uitgebro ken in de woning, bewoond door de arbei dersgezinnen Bevers en v. Zandvoort aan de Koornstraat te Oss. Het gezin Bevers slaagde er in tijdig de fel brandende wo ning te verlaten. De echtgenoote v. Z. werd in haar slaap door het vuur verrast en slaagde er niet meer in zich met haar kinderen van 3, 2 en 1 jaar in veilig heid te stellen. Nadat de brand was ge- bluscht werden hun verkoolde resten onder de puinhoopen teruggevonden. Reeds dadelijk rees bij de politie ver moeden dat hier misdrijf in het spel was. Het onderzoek leverde echter niet het ge- wenschte resultaat op. De woning behoorde in eigendom aan zekeren D. van E., bijge naamd Driek van Reiniere. Daar opzette lijke brandstichting niet bewezen kon wor den was de verzekerings-maatschappij genoodzaakt aan den eigenaar de verzeke ringssom ten bedrage van ongeveer f. 3000 uit te betalen. Toen zoovele Ossohe misdadigers den laatsten tijd hun spreekwoordelijk gewor den zwijgzaamheid overboord wierpen, kreeg de gemeentepolitie eenige vage aan wijzingen betreffende dit misdrijf, welke ln zekere richting wezen. Met groote acti viteit heeft inspecteur van Kempen het onderzoek in deze oude zaak heropend. Men stuitte op schier onoverkomelijke moeilijkheden, doch tenslotte wist de po litie zooveel bewijsmateriaal te verzame len dat zij tot een eerste aanhouding kon overgaan. De 47-jarige Klaas van G. werd gearresteerd, verdacht van medeplichtig heid aan brandstichting in bovengenoemde woning. Verdachte werd aan een streng verhoor onderworpen, doch ontkende iets met de zaak uitstaande te hebben. Van G., die geen gunstige reputatie geniet, werd in weerwil van zijn ontkennende houding gevankelijk naar 's Hertogenbosch over gebracht en ln het Huis van Bewaring op gesloten. Bij het voortgezette onderzoek rezen ernstige verdenkingen tegen den 32-jari- gen Th J. v. B. Gisteren kon tot arrestatie van dezen tweeden verdachte worden over gegaan. Van B. werd danig aan den tand gevoeld. Aanvankelijk bleef ook hij ont kennen. Tenslotte moest hij evenwel voor het overstelpende bewijsmateriaal zwich ten. Hij viel door de mand en legde een volledige bekentenis af Verdachte ver klaarde dat hij met zijn neef, den 33- Jarigen G. van Gden noodlottigen brand heeft gesticht. Eenigen tijd daarvoor had hij bezoek ontvangen van Klaas van G. die hem een zaakje aan de hand kwam doen, waarin op gemakkelijke wijze een bedrag van f. 100 te verdienen zou zijn. Volgens zijn zeggen was van E. bij van G gekomen met het voorstel, tegen belooning van f 100 het bewuste huis in de Koorn straat, dat eenigszins bouwvallig begon te worden, voor hem in brand te steken. Van G. had echter niet den moed om het te doen en hij achtte van B. en van G. hiertoe beter geschikt. Na eenig over en weer gepraat werd tot de daad besloten en men kwam overeen, dat van B en v. G. de roode haan zouden laten kraaien, terwijl Klaas van G. als aanbrenger van de tip een deel van de uitgeloofde beloo ning zou krijgen. In den nacht van 10 op 11 Augustus 1926 werd het plan uitgevoerd, dat zulke tragi sche gevolgen met zich zou sleepen De beide brandstichters begaven zich tegen middernacht op weg naar de vrij afge legen buurtschap Spitsbergen. Het rieten dak van de armelijke woning werd aan de achterzijde in brand gestoken en toen de mannen zich overtuigd hadden dat het dak fel brande, begaven zij zich langs een omweg door de polders huiswaarts, waar na zij zich onmiddellijk ter ruste begaven, teneinde zich bij eventueele moeilijkheden een geldend alibi te verschaffen. Nadat de huiseigenaar de verzekerings penningen in handen had gekregen, werd het Judasloon aan de brandstichters van E, uitbetaald. Volgens verklaringen van v. B. is het geld in twee dagen tijds op de Bossche kermis verbrast De beide neven van B. en van G. zijn beruchte recidivisten. Zij hebben meer dan de helft van hun leven wegens ver schillende delicten in de gevangenis door gebracht. Het feit, dat een verstokt mis dadiger als van B na 9 jaar vrijuit te zijn gegaan thans tot een volledige bekentenis is gekomen, mag dan ook als een groot succes voor de Ossche gemeentepolitie worden beschouwd. Gisternacht heeft de gemeentepolitie den aanstichter tot dit misdrijf, den 57- jarigen D. van E. ln arrest gesteld. Voorts werd aangehouden de medeplichtige van v. B.. de 33-jarige G. v. G„ beiden uit Oss Zij zijn op het politiebureau opgeslo ten. De ontknooping van dit afschuwelijke misdrijf zal niet nalaten groot opzien ter plaatse te verwekken, voornamelijk omdat men D. van E. niet tot zulk een ernstige doch wij gaan daar niet nader op in. Ont kend kan niet worden, dat zijn rede den politieken toestand heeft toegespitst en een (veel) verder gaan op den weg van verlichting der vaste lasten feitelijk tot voorwaarde heeft gesteld voor den steun aan het bezuinigingsontwerp. De heer Joekes zegt, dat de regeering meer activiteit t. a. v. de export zal moe ten ontwikkelen. In het algemeen steunt spr. het voorgestelde wetsontwerp, maar t a. v. de salarisregelingen heeft spr. en kele ernstige bedenkingen. Spr. gelooft, dat de bezwaren der S.D.AP. tegen het capitulantenstelsel door de Regeering wel vermeden zullen worden. T.a.v. de verla ging der vaste lasten zegt spreker, dat de rechtszekerheid behouden moet blijven. Het is onbillijk de regeering van afbraak te beschuldigen. Er is aanleiding om het vertrouwen in de regeering te behouden. De vergadering wordt, te 10.50 uur ver daagd tot hedenmiddag 1 uur. 1 HAGENAAR. RECLAME. 7691 door zoo'n schele hoofdpijn, door warmte of ongewone vermoeienis. Zorg altijd zoo'n zakdoosje met 3 „AKKERTJES" bij te heb ben van 20 ct. Ze helpen direct, maken „fit" mfsdaad in staat achtte. Het geeft echter te denken dat behalve het genoemde per ceel nog drie huizen, waaronder zijn eigen woonhuis aan den Berghemschenweg, welke hij alle in eigendom had, in vlam men zijn opgegaan Volgens zijn zeggen zou bij den brand in het laatste perceel een bedrag aan geld gestolen zijn. De af gebrande panden waren alle hoog verze kerd en zij konden dan ook op fraaie wijze worden herbouwd. Wederom twee arrestaties in verband met den moord te Hoensbroek in Juli 1923. Door de Kon. Marechaussee van de Bri gade Hoensbroek werden in verband met den in Juli 1923 gepleegden roofmoord op de wed. Haarmans aldaar, eergisteren ge arresteerd van O. en B. In verband met deze zelfde zaak werden gisteren te Eindhoven gearresteerd zeke ren V. en v. d. B.. beiden afkomstig uit Oss, doch sedert geruimen tijd werkzaam te Eindhoven. Reeds vroeger waren deze personen, die ten tijde van den moord te Hoensbroek in de mijnen werkzaam waren, als verdacht van den moord, gearresteerd, doch zij moesten toen wegens gebrek aan bewijs weer op vrije voeten gesteld worden. Thans zijn echter nieuwe aanwijzingen tegen hen binnengekomen. Alle vier gearresteerden ontkennen tot op heden iets met den moord uitstaande te hebben. UITVOERDER ERNSTIG MISHANDELD. Gisteravond heeft in de Moreelselaan te Utrecht zich een geval van ernstige mis handeling voorgedaan. Ten kantore van een maatschappij, die gewoonlijk grondwerk verricht, had zich onlangs een werkman vervoegd, met het verzoek om werk. Men kon hem echter geen directe toezegging doen, met het gevolg dat de man zijn t>ezoek eenige malen herhaalde. Men kon hem echter nog steeds geen werk ln uitzicht stellen. De man schijnt daarop een wrok tegen een uitvoerder der maatschappij te heb ben opgevat, welke hij gisteravond in een daad omzette. Toen de uitvoerder op weg naar huis was, werd hij plotseling door den man aangevallen, die hem met een mes vier steken toebracht in den rug en een der beenen. De man is naar de Rijksklinieken over gebracht. De dader kon door een agent van politie die in de nabijheid surveil leerde, gearresteerd en naar het hoofd bureau van politie worden overgebracht. Nadat hem daar een verhoor ls afgeno men, is de man aldaar ingesloten. VRACHTAUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Omstreeks twee uur gistermiddag is op de Bosscher heide onder Well op den rijksweg VenloNijmegen een vrachtauto bestuurd door den expediteur F. Helmes uit Tegelen, vermoedelijk door overver moeidheid van den bestuurder tegen een boom gereden. Met een ernstige hoofdwonde en een schaafwonde aan zijn been is de bestuur der naar het ziekenhuis te Venlo overge bracht. Zijn zoontje, dat naast hem in de ca bine zat, en een neefje, dat achter op den wagen zat, bekwamen lichte kneu zingen en schaafwonden. De vrachtauto werd totaal vernield. -o GROOTE BOERDERIJ TE BORNE AFGEBRAND. Gisteravond is de groote boerderij van de familie Hobbelt te Hertme. gemeente Borne, tot den grond toe afgebrand Het vee kon worden gered. Ook een zeer klein gedeelte van den inboedel kon in veilig heid worden gebracht. Door gebrek aan water stond de brandweer machteloos tegenover de vuurzee De vermoedelijke oorzaak is hooibroei. De schade wordt door verzekering gedekt. BOTSING TUSSCHEN MOTORFIETS EN AUTO. Gistermiddag omstreeks half vier is op den Turfsingel te Groningen de 45-jarige motorrijder P. Holthuis, architect te Noorddijk, doordat hij een auto, die van rechts kwam, geen voorrang verleende, door dezen wagen aangereden. H. werd met een zware hersenschud ding en een bekkenfractuur naar het R- K. ziekenhuis te Groningen overgebracht. SCHIPBRUG TE DEVENTER BESCHADIGD. Gistermiddag is de schipbrug te De venter door een Engelsch kustvaartuig zwaar beschadigd en grootendeels op de rivier op drift geraakt. Het verkeer over de brug is totaal ge stremd. Het schip, de „Duoyant", thuisbehoo- rende te Huil, voer stroomafwaarts tegen de brug en nam die totaal mee. Het En- gelsche schip scheurde het bruggedeelte, gedragen op zes brugschepen, mee en voer daarna door. De politie gaf last om den Engelsch- man aan te houden. Het bleek, dat aan de schipbrug een schade was toegebracht van eenige dui zenden guldens. Het verkeer is verlegd over de spoor brug. Het herstellingswerk is onmiddellijk be gonnen en men hoopt het verkeer over de schipbrug heden in den loop van den dag te kunnen hervatten. BOSCHWACHTERSWONING Tl MAASHEES AFGEBRAND. Gistermiddag tegen zes uur is de bosch- wachterswoning, bewoond door den boschwachter Baltussen, te Maashees, af gebrand. De brand is ontstaan ln het achter huis, waai' vandaan het vuur zich spoedig mededeelde aan het voorhuls, zoodat in korten tijd de geheele woning ln lichter laaie stond De ijlings toegeschoten buren konden het grootste gedeelte van den in boedel en een geit redden; enkele konij nen kwamen in het vuur om. Het huis is eigendom van Baron de Weichs de Wenne te Geysteren, bij wien Baltussen als boschwachter in dienst was. Het huis is geheel uitgebrand, verzeke ring dekt de schade. Omtrent de oorzaak van den brand staat nog niets vast. KIND DOOR AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Ter hoogte van den Voskuilerdijk op den Rijksstraatweg te Wezep is het drie jarig zoontje van den heer H. Fijn, terwijl het met andere kinderen den weg over stak, door een auto, bestuurd door den heer J. uit Elburg aangereden. Met een zware hersenschudding is het kind naar de R.K. Ziekenverpleging over gebracht, waar het gistermiddag aan de gevolgen is overleden. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE OVERSTROOMING IN CHINA. De Gele Rivier is in de provincie Sjan- toeng de laatste dagen anderhalven met ter gewassen. In een oproep aan de bevolking ver klaart de gouverneur, dat de toestand nog nooit zoo ernstig en dreigend is ge weest. Bijna 1000 plaatsen zijn volkomen overstroomd. Het aantal vluchtelingen be draagt twee millioen. Het overstroomingsgebled tusschenJoen Tsjeng en Koeyeh heeft een oppervlakte van 80 bij 320 kilometer. Na den mis lukten oogst van het voorjaar, ls thans ook alle hoop op een tweeden oogst den bodem ingeslagen. Ook in het Yang Tse gebied ls de toe stand zeer ernstig. In Hankow zijn alle leden van de kwomintang opgeroepen, om mede te werken aan de versterking van de dijken. ERNSTIG ONGELUK OP EEN VLIEGVELD. Op het militaire vliegveld Bléville bij Le Havre is een mecanicien bij het geven van het vertreksein voor een vliegtuig zoodanig door de schroef getroffen, dat zijn beide armen moesten worden geam puteerd. Zijn toestand is levensgevaarlijk. WONDERBAARLIJKE REDDING VAN EEN PARACHUTIST. Een parachutist van het roode leger ls op wonderbaarlijke wijze gered, toen hij een parachutesprong zijn valscherm on klaar raakte. Twee parachutisten sprongen na elkaar uit hetzelfde toestel. De vlieger Krasikof sprong het eerst, gevolgd door Noskof, die de fout maakte, onmiddellijk het val scherm open te trekken, waardoor het doek aan het vliegtuig bleef haken en geheel kapot scheurde. Noskof viel en kwam terecht op het reeds geopende scherm van Krasikof, die kans zag hem om het middel te grijpen. Beide mannen waren echter te zwaar voor het eene valscherm, zoodat Noskof probeerde zijn kleiner reserve-valscherm open te trekken, wat echter niet gelukte, waarop op het laatste moment Krasikof kans zag zijn eigen reserve valscherm open te trekken. Beiden kwamen behou den op den grond terecht. MEISJE DOOR LEEUWIN GEWOND. Tijdens een dressurproef te Brest werd de 21-jarige dochter van den eigenaar eener menagerie door 'n leeuwin aange vallen, tegen den grond geworpen en ern stig aan den schouder gewond. Haar va der, die in de nabijheid was, legde de leeuwin neer door een revolverschot tus- schen de oogen. VEROORDEELD WEGENS ONTVOERING. Mevr. Margaret Waley. die met haar echtgenoot terecht stond wegens ontvoe ring van den negenjarige George Wayer- hauser. zoon van den houtkoning, is tot twintig jaar gevangenisstraf veroordeeld. Haar echtgenoot is reeds tot 45 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. JACHTVLIEGTUIG VERONGELUKT Op het militaire vliegterrein van Brus sel is een Belgisch jachtvliegtuig veron gelukt bij een proefvlucht. De piloot, een Engelsche luitenant, was op slag dood. De machine werd geheel vernield. Het toestel was een der nieuwste Farrey eendekkers, welke zijn uitgerust met vier machinegeweren en een licht kanon, dat op den motor is ingesteld en door den bestuurder kan worden bediend. De maximumsnelheid dezer toestellen bedraagt 400 K.M. per uur. De koning had de machine Maandag middag bezichtigd. VERKEERSPOST BLAUWPOORTSBRUG. Een lezer protesteert tegen de ophef fing van de verkeerspost nabij de Blauw- poortsbrug. Z.i, kunnen ongelukken niet lang uitblijven, wanneer deze toestand wordt bestendigd. S8

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 11