76ste Jaargang DONDERDAG 11 JULI 1935 No. 23096 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. BUITENLAND. DE K18 TE_SOERABAJA. Het voornaamste Nieuws van heden. j LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ctsT per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTi Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zljnj. per 3 maanden f. 2.3S per week f. 0.18 Franco per post f. 2 35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.J Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. DE MAATSCHAPPIJ DER NEDERL. LETTERKUNDE. Het bestuur treedt af. Het bestuur van dc Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde heeft, naar aanleiding van den uitslag der stemming over de niet-toekenning van den C. W. yan der Hoogtprijs op de laatste jaarvergade ring. besloten zijn mandaat ter beschik king te stellen. In September zal een buitengewone ver gadering bijeen worden geroepen om een nieuw bestuur te kiezen. Teneinde alle misverstand te vermijden, wenscht het bestuur uitdrukkelijk te ver klaren. dat het zich bij zijn beslissing door geen ander motiet heeft laten leiden dan het hooghouden van de eer der Maat schappij. welke zijn inziens niet gedoogde, dat door de Maatschappij iemand werd be kroond, die haar zoo zwaar beleedigd had. en die evenmin toestond haar aan een wei gering van die zijde bloot te stellen. Binnen eenige dagen zal een uitvoerige uiteenzetting van het standpunt van het bestuur worden gepubliceerd. INSTITUUT VOOR PRAEVENTIEVE GENEESKUNDE. Het c.v. verband tusschen griep en hondenziekte. Reeds meermalen is de mogelijkheid naar voren gebracht, dat er verband be staat tusschen griep en hondenziekte. In gezinnen waar griep heerscht, zouden honden aan hondenziekte zijn gaan lijden, ■klinisch zou eenige overeenkomst tusschen beide ziekten bestaan, fretten, dieren die zoowel voor griep als voor hondenziekte vatbaar zijn, zouden na het doorgaan van een grlepinfectie minder gevoelig zijn voor hondenziekte. Dr. A. T. v. d. Schaaf, dierenarts aan het Instituut voor Praeventieve Genees kunde, heeft thans een aantal fretten, die korter of langer tijd te voren aan griep (virus van Wilson Smith) geleden hadden, onderzocht op hun gevoeligheid voor hon denziekte. Het. bleek daarbij, dat 6 nor male fretten 46 dagen na de infectie met hondenziektevirus koorts kregen en na 811 dagen onder heftige catarrhale verschijnselen stierven. Daarentegen ver- I toonden van 8 fretten, die aan griep ge leden hadden, 3 de eerste ziekteverschijn selen na 45 dagen en 3 eerst na 14 da gen De dieren stierven na 15 tot 21 dagen. '-Twee fretten bleven gezond. Dr. Van der Schaaf komt tot de slotsom, dat. een griepvirus-infectie bij de fret. voorafgaande aan een infectie met het virus van hondenziekte, de resistentie tegen deze laatste ziekte in dien zin ver hoogt. dat de ziekte minder acuut ver loopt en het langer duurt voordat de fret sterft. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffingen: Firma Selico, Kagerstraat 24 Leiden. Papierhandel en techn. teekenmaterialen. Firma Gebrs. J. en F. Paulides, Noord einde 53, Leiden. Zadelmakerij. WAAR MOGEN WIJ ZWEMMEN In verband met de verschillende ziekten. Dr. M. D. Horst. dir. van den Gemeente lijken Geneeskundigen Dienst schrijft ons: Aangezien mij voortdurend vragen be reiken omtrent de veiligheid van zwemmen op bepaalde plaatsen, ten opzichte van 'besmetting met Weil's ziekte, lijkt het mij gewenscht hier het volgende mede te deelen. Garantie van veiligheid in dit opzicht n, memaI1d geven. Wie buiten zwemt stelt zich nu eenmaal meer bloot aan be smetting dan iemand die thuis een kuip bad neemt. Hiertegenover staan echter de bekende groote voordeelen. die hier niet opgesomd behoeven te worden. Menschelijker wijze gesproken kan men in de Zijl (laatste bocht) en Kagermeer veilig zwemmen. Wie een bootje^ heeft, j zwemme een eind van den kant. De Rijn is nooit geheel vertrouwd wat betreft, buiktyphus, beter is de Does. De Meerburgerwetering is vertrouwd mits men I SS,..06*?18 ?iet verontreinigt met ratten- lokkende dingen als b.v. boterhammen- papieren enz. zweminrichting „Poelmeer" en de >.zyl zijn veilig, terwijl bovendien ge wezen moet worden op de keurige nieuwe zweminrichting in de Brasemermeer bij Oude-Wetering. Wie spant er zich eens voor om een goedkoop vervoer naar deze Ideale zwem plaats te organiseeren? nr^f. t*e,e on'engs gemelde gevallen van Weils ziekte o.a. in Leiderdorp hielden met zwemmen geen verband. Zwemmen in het Rijn- en Schiekanaai. ."O Zijl, behalve de laatste bocht, en in het Galgewater wordt door mij ontraden. COMITÉ VOOR ZOMERPOSTZEGELS. Aardige kindermatinéc op „Den Burcht", Vanwege het Comité voor de zomerpost- zegels voor cultureele en sociale doelein den is gistermiddag op „Den Burcht" een kindermatlée gehouden. Een flink aantal kinderen had tusschen de oude muren op het ruime Burchtplein plaats genomen. De fraaie omgeving en het heerlijke zomer weer. alles werkte mee om dezen middag voor de kinderen tot een zeer bijzondere te maken. De heer Fred. Rubion had als conférencier de leiding, een vroolijke. pit tige leiding! Hij wist de kinderen, die in de loome warmte wat doezerig waren, ac tief te houden, zoodat zij van het begin tot het einde met het programma mee leefden! Dat programma was afwisselend en aantrekkelijk genoeg. Het zette in met een kinderliederenmarsch van Han Zirk- zee. die verder ook op een verdienstelijke wijze het programma muzikaal illustreer de. Mevr. C. HagemanVerhagen boeide de kinderen met een muzikale vertelling ..In de Muizenwereld". De kinderen van de Burgerzangschool onder leiding van den heer P. de Rook hielden hun kameraadjes met aardige liedjes bezig. Mevr. Tobi Lots vertoonde de Oud-Hollandsche poppen kast en veroverde de kinderharten met een spannend Jan Klaassenspel. Dan was er een dansnummertje „Pierrot en Pierette", dat uitgevoerd werd door Mientje en Lientje van Oord en ontworpen was door den beer H. J. van Leeuwen. Ook dit num mer had veel succes! En tenslotte ver melden wij de goocheltoeren van Fred Rubion. die de kinderhoofden met een groot aantal vraagteekens vulde en de kin derharten van verbazing sneller deed kloppen. De heer Rubion maakte zeer aar dige toeren. Men ziet, dat het programma wel ge schikt was om de kinderen vroolijk bezig tc houden. Zij hebben zich dan ook heele- maai niet veveeld. Vanavond is er een vroolijke avond voor de ouderen met een dansje tot besluit. Ver schillende nummers van het programma van gistermiddag zal men vanavond te rugzien, maar natuurlijk in een ander genre. Fred. Rubion b.v. heeft een zeer ge heimzinnige reeks van magische toeren op zijn repertoire staan en daarvoor alleen reeds moet men vanavond een kijkje ne men. Er zal ook anderszins veel te ge nieten zijn en men steunt er een mooi doel mee! EEN INTERESSANTE AQUARIUM TENTOONSTELLING. De Leidsche Aquariumvereeniglng „Na tuur in Huis" heeft in een der kassen van den Hortus Botanicus, welke welwillend werd afgestaan door prof. Baas Becking en Curatoren der Universiteit, een aqua riumtentoonstelling georganiseerd. Wij hebben gisteren een kijkje genomen op deze, vooral voor liefhebbers, zeer inte ressante expositie De 50 aquaria bevatten meer dan 200 verschillende soorten Tropi sche siervisschen, welke weer in verschil lende afdeellngen zijn onderverdeeld. Bovendien is er ook een vlindercollectie aanwezig. Zij nog vermeld, dat de tentoon stelling. die ongetwijfeld vele belangstel lenden zal trekken, geheel door de leden zelve is ingericht. Zij maakt een gezelligen indruk! DE ALGEMEENE TOESTAND. ROND HET ITALIAANSCH- ABESSYNISCH CONFLICT. Naar men in regeeringskringen te Addis Abeba mededeelt, zal Ethiopië de onmid dellijke bijeenroeping van den Volken bondsraad verzoeken, waarmee het wil te kennen geven, dat het nog steeds tracht een vreedzame oplossing te vinden voor het ItaliaanschAbessynisch conflict. In regeeringskringen is men van mee ning. dat de weigering van Italië tot be noeming van een vijfden arbiter doet zien, dat Italië liever tot geweld zijn toevlucht neemt, dan dat het een juridische rege- ling van het geschil tracht te bereiken. De Abessynische regeering heeft voorts aan de diplomatieke vertegenwoordigers I van Frankrijk, Engeland en België, bene- vens van Tsjecho-Slowakije, Zweden en Denemarken, gelijkluidende nota's over handigd. waarin zij de opheffing verlangt van het verbod tot wapenlevering door deze landen. Abessynië beroept zich in deze nota's op het verdrag van 21 Aug. 1930, dat een regeering machtigt, wapens en munitie, die voor de landsverdediging en tegen 'n buitenlandschen aanval nood zakelijk zijn, in te voeren. In de nota's wordt de noodzakelijkheid van wapeninvoer hiermede gemotiveerd, dat er oorlogsgevaar bestaat en dat ie verklaring van Mussolini en ook de be schouwingen in de Italiaansche pers, open lijk op een veroverings-oorlog aansturen. „Ondanks de verzoeningscommissie," aldus gaat de nota voort, „zet Italië zijn mobilisatie voort en stuurt het troepen en munitievoorraden naar de Abessynische grenzen. Abessynië is dus tot zelfverde- glng, tot invoer van wapenen, gedwongen en een verbod daarvan is onvereenigbaar met. de neutraliteit, tegenover beide lan den in acht te nemen. Abessynië heeft de bijeenroeping van den Volkenbondsraad verlangd, omdat de Italiaansche arbiters te Scheveningen de bespreking van het. reohtsvraagstuk van Oeal-Oea! vrn de hand hebben gewezen en zich toeleggen op een oplossing door geweld." Avenol heeft gisteren met Eden ge luncht en zal Baldwin morgen ontmoeten. Avenol heeft ook reeds besprekingen ge voerd met dc ambassadeurs van Italië, Polen en Frankrijk. Ten aanzien van deze besprekingen wordt de grootste reserve in acht genomen. HET EUCHARISTISCH ZIEKENTRIDUUM. Het was vandaag, de tweede dag van het Eucharistisch Ziekentrlduum in de Pa rochiekerk van O.L.Vr. Hemelvaart en St. Joseph, een der mooiste Katholieke in stellingen hier ter stede, weer een dag van blijdschap, troost en vertrouwen voor de talrijke deelnemende zieken. Door het comité onder leiding van deken Homulle was opnieuw de uiterste zorg aan dit werk van barmhartigheid besteed. De zoo rijk versierde kerk was gister avond ter bezichtiging opengesteld, waar het volledig zangkoor onder leiding van kapelaan Dorbeck kerkelijke gezangen, waaronder het Hallelua en het Laudate Dominum van Palestrina uitvoerde. Hedenmorgen werd na de zegening der zieken en der geneesmiddelen een plech tige H Mis opgedragen door pastoor Jac. G Onel met assistentie van de kapelaans Hessing en Verhoofstad. waarna pater E. van der Snoek der Hartebrugskerk een treffende predikatie hield, den zieken ver sterkend in het geloof, de hoop en het vertrouwen in den Gekruisten Christus. Het zangkoor zong onder leiding van kapelaan Dorbeck den driestemmigen mis van Kuyper. Op de bedden en ruststoelen ontvingen alle deelnemende zieken uit de handen van deken Homulle en kapelaan Lansbergen de H. Communie, waarna zij allen den zegen met het Allerheiligste ontvingen. Ook dezen dag had te twaalf uur de plechtige handoplegging plaats door alle aanwezige priesters en werd te kwart over twee een Lof gecelebreerd met zieken zegening predicatie en processie. Morgen sluiting van het Eucharistisch Triduum. R.-K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Geslaagd voor het 2de ged. (praktijk) van het examen akte N VII, leerares huishoudkunde en wasehbehandeling, de ciames: H D. M. Anton'ssen, F. M G. Geusken.B. Haex H. A. L. M Voslers Ges'aagd voor het 2de ged. (praktijk) van het examen akte N VIII. leerares koken en voedingsleer de dames G. M. M. Breuers en M. C. A. Verberne. ITALIË. Het bezoek van Kondylis. De Grieksche minister van Oorlog, Kon dylis, is door Mussolini In een particuliere audiëntie ontvangen. Het onderhoud duurde meer dan een uur en had, zooals ook uit een officieel communiqué blijkt, een zeer hartelijk verloop. De Grieksche generaal houdt veel militaire inspecties en voert infor matieve besprekingen over vraagstukken van politieken en militairen aard. Naar men in sommige kringen beweert, zou ook de kwestie der wederinvoering van de monarchie bij de verschillende be sprekingen een rol hebben gespeeld. EEN NATIONALE DAAD VAN GROOTE PROPAGANDISTISCHE WAARDE. De groote tocht van den Nederlandschen onderzeeër, K 18, is volbracht! Hedennacht arriveerde het schip te Soerabaya na een tocht van bijna acht maanden over de wereldzeeën. Op 14 November vertrok de K 18 onder commando van den luitenant ter zee, le klasse, D. C. M. Hetterschy, met een bemanning van 35 koppen en met prof. Vening Meinesz als passagier, uit Den Helder en in den loop van de schit terend geslaagde reis zijn niet minder dan vijf werelddeelen bezocht. Elf etmalen in totaal was de boot onder water, 22.600 mijlen werden afgelegd en vol bewondering heeft men niet alleen hier te lande en in Indië, doch ook overal elders in den vreemde deze maritieme prestatie gevolgd, die waarlijk uniek mag worden genoemd! Een nationale daad is verricht, die voor ons land van groote propagandistische waarde zal blijken te zijn. BELGIE. Begrooting 1936 in evenwicht? De minister van Financiën heeft gister avond te Brussel een rede gehouden, waarin hij verklaarde, dat de partijpoli tiek uit de bijeenkomsten van den minis terraad is gebannen. „Wij zoeken geza menlijk naar een oplossing, die aanvaard baar is voor iederen burger en een maxi- 1 mum winst voor het algemeen welzijn op- levert", vervolgde de minister. „Wij over- wegen een conversie der koloniale, pro vinciale en gemeente-leeningen en hopen een algemeene verlaging van den rente- voet voor leeningen op langen termijn te I bereiken, hetgeen een van de belang rijkste factoren voor de economische ont wikkeling van het land moet worden ge acht, Ik vraag echter, dat men onpartijdig blijft en in het oog houdt, dat het niet mogelijk is alles tegelijk te doen. Bezui nigen is een moeilijke taak. omdat het bestaat uit tallooze kleine onaangenaam heden. Men zou bezuinigingen willen doorvoeren, zonder de menschen last te veroorzaken, maar dit is nu eenmaal on mogelijk en iedereen moet deelen in de opofferingen, die worden gevraagd." Met betrekking tot de begrooting 1935, zeide de minister, dat er een deficiet was te verwachten van frs 451 millioen, ter wijl dit einde Maart nog op frs. 861 mil lioen werd getaxeerd. De begrooting 1936 zal evenwel in evenwicht moeten zijn. Dit zal het werk van de zomermaanden zijn. De regeering heeft veel steun en aanmoediging noodig. SPOORWEGBRUG AANGEVAREN. Gisteren is door een motorboot van de Utrechtsche reederij uit Utrecht de spoor wegbrug over' het Galgewater bij de Rijn- zichtbrug zóódanig aangevaren, dat de brug niet meer dichtgedraaid kon worden. De brug, die ernstig beschadigd was, werd door personeel van weg en werken weer in orde gebracht, zoodat zij weer dichtge draaid kon worden. Daar het ongeval on geveer een halfuur voor de binnenkomst en het vertrek van de treinen van en naar Utrecht gebeurde, ondervond .de treinenloop weinig vertraging. Alleen trein 3379 vertrok met eenige vertraging van het station naar Utrecht. Het ran geerspoor. dat juist den vorigen dag ver nieuwd was. raakte geheel onklaar. De aangebrachte schade zal door den schip per aan de Ned. Spoorwegen vergoed moe ten worden. Te Delft slaagde voor het examen voor electrotechnisch ingenieur de heer K. Brouwer, alhier. Het comité van Ouders en Verzorgers van leerlingei} der Ambachtsschool hier ter stede gevormd tegen de aangekondigde inkrimping van den cursusduur aan Am bachtsscholen. heeft haar voorbereidend werk beëindigd Zij stelt zich voor een adres te richten tot Zijne Excellentie den Minister van Staat. Voorzitter van den Raad van Mi nisters. en dit adres in de eerstvolgende dagen ter onderteekening aan Ouders en Verzorgers var bovenbedoelde school te Leiden aan te bieden. In den loop der maand Juni werd aan het kantoor der Posterijen alhier op spaar bankboekjes ingelegd f 173.287 22 en terug betaald f. 221.604.69 Derhalve minder in gelegd dan terugbetaald f. 51 317.47. Het i aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 145. FRANKRIJK. Naar 14 Juli! Afgevaardigde Pierre Cot, de vroegere minister van luchtvaart, die beschouwd wordt als een der kopstukken van de Volksfrontbeweging, heeft tegenover een vertegenwoordiger van „Petit Parisien" verklaard, dat de eenheid der partijen van de linkerzijde als zeker kan worden be schouwd. Het Volksfront heeft reeds de meerder heid in het land en zal, aldus Cot, bij de a.s. verkiezingen minstens 350. zoo niet zelfs 400 zetels in de Kamer veroveren. Het program van het Volksfront zal zeer bepaalde eischen inhouden, o.m. nationa lisatie van de wapenindustrie, het onmoge lijk maken van overmatige winsten, be strijding der werkloosheid, o.m. door een sociale hervorming, welke allen een beter aandeel zou geven in de opbrengst van het gemeenschappelijk geproduceerde. Het bestuur van den Patriottischen Jeugdbond heeft een oproep aan het Fiansche volk gepubliceerd om op den nationalen feestdag van 14 Juli met het nationale front tegen de revolutie van links te demonstreeren. Vooral de radicaal-socialistische partij wordt in dezen oproep zeer sterk aangeval len. Deze zou ten voordeele van haar gun stelingen alle voor het bestaan der natie belangrijke betrekkingen aan zich hebben getrokken en de geheime dictatuur der internationale financieele kringen hebben geduld die daaruit voordeel trokken. BULGARIJE. In totaal 24 arrestaties. Naar de politieke staatspolitie mededeelt, zijn behalve de beide gisteren reeds ver melde arrestaties, nog 22 personen ge arresteerd wegens staatsvijandige daden. Twintig hunner zijn lid van de Macedoni sche organisatie van terroristen, den Pro- togerof-vleugel. Onder hen bevindt zich de Wojwode Pezo Traikoff een der bekend ste leiders der Protogerovisten. Voorts werden nog gearresteerd de vroe gere communistische afgevaardigde in de Sobranja. Sjeleskof en de leider der boe renpartij Stefan Popof, wegens partijpoli tieke actie. Men beschouwt deze arrestaties als een doorslaand bewijs van den wil der regee ring het wederopleven der binnenlandsch- Macedonische revolutionnaire organisatie te verhinderen. BINNENLAND De onderzeeër K 18, te Soerabaja aan gekomen (2e en le Blad). Controle op crisis-organisaties; cijfers uit het verslag der Alg. Rekenkamer (Bin nenland, 3e Blad). Gevaarlijk sloopwerk te Rotterdam (Ge mengd, 3e Blad). De tarwefraude te Eist; verweer van de gewestelijke tarwe-organisatie (Gemengd, 3e Blad). De intern, tenniskampioenschappen te Noordwijk; von Metaxa door Leembruggen geslagen (Sport, 3e Blad). BUITENLAND. Rond het Italiaansch-Abessynisch con flict (Buitenland en Tel., le Blad). Vragen in het Britsche Lagerhuis (Bui tenland, le Blad), ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, le BLAD. ENGELAND. Uit het Lagerhuis. In het Lagerhuis zijn gisteren met be trekking tot de EngelschDuitsche vloot- overeenkomst. en het ontworpen juchtpact voor West-Europa een aantal vragen ge steld. De Labourafgevaardigde Cocks stelde de vraag, of Engeland de Fransche regeering eenigerlei verzekering had gegeven met be trekking tot het sluiten van een bilaterale overeenkomst met Duitschland inzake luchtbewapenmgen. Eden antwoordde: „De Britsche regee ring hoopt en heeft zich voorgenomen, dat een overeenkomst inzake luchtbewa- peningen tusschen de vijf Locarnomogend- heden zal worden afgesloten". Cocks vroeg daarop: „Kan minister Eden de verzekering geven, dat de regee ring niet voornemens is 'n bilateraal pact met Duitschland alleen te sluiten, gelijk zij dat gedaan heeft bij de vlootbewapening?" Eden antwoordde. „Dat is een andere kwestie". Toen Cocks daarop vroeg, of de regee ring een nieuw .verraad en overgave'' wilde, weerklonken van verschillende ban ken luide protestkreten, Op de vraag van afgevaardigde Cove, of de Duitsche vlootdelegatie eenigerlei limiet voor de onderteekening van de overeenkomst op 18 Juli bedongen had, antwoordde Eden ontkennend. De leider der liberale oppositie. Sir Her- bert Samuel wees In een interpellatie op de mededeeling van den Eersten Lord der Admiraliteit op 25 Juni volgens welke Duitschland bereid is de in deel IV van het vlootverdrag van Londen inzake het doen zinken of onbruikbaar maken van handelsschepen door duikbooten vervatte bepalingen na te komen en vroeg of de Engelsche regeering een uitbreiding van dezen regel op dergelijke krijgsverrichtin gen door vliegtuigen wilde invoeren. Minister-president Baldwin antwoordde: „De Britsche regeering begunstigt de toe passing van dergelijke regels, gelijk zij in deel IV van het verdrag van Londen ver vat ztin. op vliegtuigen die tegen handels schepen opereeren" Samuel vroeg verder of bij de onder handelingen met andere mogendheden stappen werden gedaan om deze aan gelegenheden te bevorderen. Baldwin zeide daarop dat deze zaak zonder twijfel ter sprake zou komen De Premier Baldwin diende een wets ontwerp in waarbij de mogelijkheid van twje parlementaire onderstaatssecretaris sen voor buitenlandsche zaken wordt ge schapen. Algemeen is men van meening dat in dien deze wet wordt aangenomen lord Cranbourne benoemd wordt tot onder staatssecretaris om Eden bii te staan in Volkenbondszaken. In het verloop der debatten werd deze veronderstelling bevestigd. Tenslotte nad nog een debat plaats naar aanleiding van een door Lansbury. den oppositieleider ingediende motie tot ver laging der credieten voor het ministerie van financiën waarbij ook de vergoeding voor den eerste- minister ter sprake kwam. Lansbury uitte diverse beschuldigingen aan het adres der regeering.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1